Aalsterse Flitsen Braziliaanse karnaval Mikisklub FILMDAG VAN H. V.V.AALST KS»)} PRO JUSTITIA De Voorpost - 26-11-76 - 5 i de Aalsterse Mikisclub ging vorig weekend een informatietweedaagse loor rond de Braziliaanse situatie. Deze werd zowel benaderd vanuit de tolitieke en ekonomische samenhang als vanuit de typische Zuid- ifrikaanse kuituur, of liever kuituren. Permanent was er een tentoonstelling ond Brazilië, verdrukking en opstanden daartegen en ook vergelijking met indere landen zoals Uruguay, Zuid-Afrika en Zimbabwe (Rhodesië) werd liet vergeten. De hoofdbrokken waren evenwel de vertoning en de nabe- ipreking van de film «Antonio-das-Morte» (vrijdag) en het optreden van de olkioristische groep «Ganga Zumba», gevolgd door een heuse Braziliaanse larnavalviering. Graag overlopen we even die twee dagen. OE HET GROEIDE oewel alles doorging in de ikisklub waren het de Jong- ioniers, de Pioniers en de tommunistische Jeugd die het litiatief ertoe namen. Die or- janisaties vertonen wel een lime belangstelling voor «poli- k» (een vies woord waarmee lier de levendige interesse be- ild wordt voor bevrijdings- iwegingen in de derde we- teld, politiek-maatschappelijke lystemen...). Reeds geruime |~|jd liep men met de idee rond lens een informatieweekend In te richten rond «Angola». In- perdaad een land waarover in pnze media gezwegen wordt, *inds de sensatie eraf is. Te ns is «Angola» het centrale larthema van de Pioniers, op itionaal vlak dan. Dit idee lerd evenwel verschoven naar in latere datum toen (toeval- l) een van de militanten van Pioniers in kontakt kwam lermet jonge vluchtelingen van déiet Nationaal Braziliëkomitee. ?b|Het één bracht het ander mee oden Brazilië zou het eerst in de lelijker komen. Overigens geen arverkeerde keuze want het zou blijken dat over Brazilië heel et*vat te vertellen is. pNaast het reeds vermelde Na tionaal Braziliëkomitee, dat de 'gj/rijdag aanwezig was met een j/iertal Brazilianen en een Belg, werden ook Wereldwinkel en .Amnesty International aange kocht. Meer bepaald voor de 1 informatiestand, erf i DIE INFORMATIESTAND jeWe beginnen stilaan te besef- in^en dat dit niet van het gemak- ia-kelijkste is. Enige weken gele iden ging in Dido een Zuid- Afrikaweekend door, daar iewerd die stand wegens tijdge brek gewoon opgeheven. Ook -"hier kwam uiteindelijk geen fo totentoonstelling, zoals oor spronkelijke plannen bedoeld adden. Genoeg technisch lezeverd, evenwel Wat bracht lie stand aan? jOp een sobere, misschien te geinig gestoffeerde wijze, kre gen we een ruwe schets van «Brazilië». Natuurlijk geen ge- j ografische gegevens of data van ontdekking en zo. Achter een grote prikkeldraad, die echtzeggend was, zagen we in foto's en teksten het volk van Brazilië. Dat volk dat inderdaad arm en dom gehouden wordt en gemarteld wordt. Dat volk ook met zijn verzuchtingen naar vrijheid en gewoon beter leven. Dat volk met zijn verbit teringen ook. Zijn dromen, zijn toekomst, revolutie als een antwoord op die onmenselijke toestanden, een bitter aanha len van de «rechten van de mens» (woorden die schrij nend én hoopvol zijn), dat alles maakte een tweede muurkrant uit. Een derde paneel ging over verwijzingen naar bv. Uruguay (ook een diktatoriaal - kapitalis tisch regime), Zuid-Afrika met zijn fel aangevallen «apart heid» en Zimbabwe. Zim babwe en niet Rhodesië stond er... Het was een eerste kennisma king, die echter aangevuld werd met een verkoopstand met interessant materiaal van ja, Wereldwinkel stond er, de Pioniers zelf, en Amnesty In ternational. «Interessant» typ ten wij: omdat die dingen nog steeds niet in gewone boek handels te verkrijgen zijn. Misschien enige nuttige adres sen in dit verband. Amnesty In ternational kan je bereiken langs de Wereldwinkel Oxfam, Wellekensstraat45 in Aalst. De werkgroep Denderland van A.l. is pa te bereiken bij.Jan Hees terman, Zettingweg 11, 9360 Buggenhout. De Vlaams- Nationale afdeling is te berei ken op adres Oudergemlaan 202,1040 Brussel. Amnesty International houdt zich, zoals je weet, bezig met het helpen langs alle mogelijke wegen van politieke gevange nen. EEN BRAZILIAAN VERTELT ONS... In afwachting van de filmvoor stelling babbelden we wat met één van de Braziliaanse leden van het «Nationaal Braziliëko mitee». Hij was eertijds ge vlucht naar Chili (onder het Al- lenderegime toen nog) omwille van politieke redenen (lees: reaktie tegen het heersende regime). Toen daar de putch kwam, werd België toevallig zijn nieuw asiel. Het heet dat België op persoonlijk vlak toch veel gedaan heeft en doet voor de Braziliaanse vluchtelingen. Praktisch iedereen heeft werk of geniet van een studiebeurs ('t duurde wel een tijdje soms, maar kom). Dit apprecieerde hij. Wellicht minder waren de ekonomische en politieke ban den tussen België en Brazilië die tenslotte neerkomen op een steunen van dat verdruk kingsregime, vond hij. Wat wij kunnen doen, volgens hem, was hiertegen ijveren om Brazi lië meer en meer te isoleren. «Denk niet dat je dan de men sen zelf treft», zei hij, «de win sten komen toch niet bij hen terecht». wat zie je als oplossing voor Brazilië, je land? vroegen we. Revolutie zag hij als enige uit weg. Helder Camara, die noch tans veel aanhang geniet in Brazilië, achtte hij te naief, hoewel hij die ideeën wel kon volgen voor een «latere» pe riode, na de «klassenstrijd» die hij noodzakelijk achtte. Met Cuba is Brazilië niet te ver gelijken, meende hij. De situa tie daar was gemakkelijker (Cuba was een echte kolonie; Brazilië is onafhankelijk en strikt-juridisch is het een «de- mokratisch land» met bv. een oppositiepartij... er is dus moei lijk een speld tussen te krijgen). Krijgen de vrijheidsstrijders steun van Cuba? Neen. Er zijn enkel svmpa- tiebanden momenteel. Steun, zowel van West als Oost heb ben we ook niet nodig: we moe ten het alleen aankunnen. Iso leer echter de «fascistische machthebbers»! Hoewel het wellicht een me ning was van een Braziliaan, die niet alle Brazilianen delen, vonden we het toch een revela tie in het geheel van de Brazili aanse opinierichtingen. ANTONIO-DAS-MORTE Heette de film. Een symboli sche film, die omwille daarvan Bij kaarslicht, een Braziliaanse avond met veel sukses in de Mikisklub (jm) wel niet gemakkelijk uitviel om te volgen. Toch voelde prak tisch iedereen dingen aan, die langs een louter opsommen van documentaire gegevens niet zouden aan bod gekomen hebben. De film was geïnspireerd op de historische cangaceiros, ban dietenbenden die nogal impul sief de verdrukkers doodden. Een door ons wellicht niet al te zeer bijgetreden manier van aanpakken, maar zoals we vernamen is «geweld» (helaas) een wezenlijk bestanddeel in Brazilië (geworden). Die con- gaceiros wordt in de pan ge hakt door een «Antonio» die omwille van de rechtszeker heid die bandiet wil doden. Hij stelt zich aldus in dienst van de coronel, een figuur die de «macht» symboliseerde. Het volk dat aanwezig is bij dat bloedbad, blijft doordansen, het wil niet zwijgen. De coronel deelt voedsel uit opdat deze «goede daad» zou uitgeba zuind worden. We zien de kui perijen rond die macht. We zien hoe Antonio zich meer en meer bewust wordt van de ech»e vijanden, die hij moet be vechten. De gedode canga- reiro wordt een leitmotiv. De coronel die «blind» is (niet toe vallig, veronderstellen we) wil van geen landbouwhervormin gen weten. God en Kerk wor den er op heiligschennende wijze bijgesleurd. Uiteindelijk komt het tot een veldslag tus sen Antonio en een professor (een bewuste kracht dus) en een legertje opgemaakte Brazi lianen door de coronel. Om wille van de liefde van die twee voor hun volk zijn ze onaan tastbaar en raakt geen enkele pijl hen. Inderdaad, dit is een strijd die moet gewonnen wor den door het goede en de goe den. Dit was in enkele bewoor dingen (hoewel sterk onvolle dig) de draad van de film. Film, waarin we op een andere ma nier in kontakt kwamen met de echte problemen in Brazilië. VRAAGGESPREK Professor Van Steenbergen (een Vlaming van het Natio naal Braziliëkomitee) was het die enige uitleg gaf omtrent de film en Brazilië. Omwille van objektiviteit vonden we het goed dat gewoon feiten aan gehaald werden; feiten die er overigens niet om liegen, leder moet wel erkennen dat hoewel Brazilië doorgaat als rijk land, dit nog steeds (en 't verergert er met de ginder zeer strenge inflatie!) gepaard gaat met veel armoede. En Amnesty Interna tional kent vele gevallen van martelingen en intimidaties. Analfabetisme stijgt! De win sten van de aanwezige bedrij ven (Multinationals) vloeien af naar West-Europa en de USA. Je hoeft niet -kommunistisch» te zijn om de oorzaken van die dingen en nog andere toe te schrijven aan het regime dat fascistische kenmerken heeft en kapitalistisch van aard is. Reactie komt vanwege onder grondse bewegingen, de offi ciële oppositiepartij (hoewel natuurlijk gemilderd) en de Kerk, die bv. bij monde van Helder Camara, zeker niet mild is. Hoewel niet alle bisschop pen achter deze oppositie staan. Of geweld noodzakelijk Op 19 en 20 november jl. heeft het Pioniersverbond en de Kommunistische jeugd een Braziliaanse informatie en ontspannings-week-end ingericht. Naast de tentoonstelling over Brazilië was er zaterdag een film over sociale en eko nomische problemen van Brazilië, gevolgd voor een debat voorgezeten door Braziliaanse vluchtelingen. Een 50-tal personen, waaron der 95% jonge mensen tussen 17 en 35 jaar woonden deze geslaagde avond bij. Een ruimer publiek was er zon dagavond in de stemmige Mi kisklub. Deze maal voorde ge legenheid gehuld in kaarslicht en met de open haard aan. Gasten waren de groep Ganga Zumba, die folklore, zang en dans brachten uit hun land. Tij dens het programma was er ruim gelegenheid om Brazili aanse specialiteiten te proe ven. onder andere een lekkere Coynima de galimha of gema len kip met deeg gebakken in frituurvet. Ook de Chileense groep Tiera del Fuego was van de partij en luisterde de avond mee op om voor de nodige stemming te zorgen. De inrichters Gustaaf De Meersman, Claude De Smet en Luc Van Den Bossche heb ben niets onveriet gelaten om hun week-end met zorg voor te bereiden. Een Braziliaanse groep bij eenbrengen is niet zo eenvou dig. In ons land verblijven er slechts een twintigtal perso nen. Wel spijtig was, dat we de Bra ziliaanse groep niet mochten fotograferen. Wij vroegen de inrichters hieromtrent om uit leg. Temeer omdat het in feite een publieke manifestatie was. Men gaf ons als reden een poli tieke motivatie op. Het argu ment is slechts gedeeltelijk aanvaardbaar. Wie deze men sen persé wou fotograferen, om welke redenen dan ook kon dit met alle gemak. Een Braziliaan gaf ons over igens een andere visie, meer op het persoonlijke vlak. Bo vendien, later op de avonden, fotografeerden er een drietal toeschouwers toch de aanwe zigen. Mede ook de aanwezige Brazilianen. Ook wanneer men ons aanvankelijk de verzeke ring gaf dat ook het puDliek de groep Ganga Zumba niet mocht fotograferen. Afgezien van dit vrij onbelangrijk foto incident, een van de vele ge slaagde avonden op het Mikis palmares en de nokvolle zaai in een onvergetelijke muzikale greep hield. Chileense jongeren brachten volks- en verzetsliederen in de Mikisklub (jm) Op 1 december organiseert Vormingswerk te Aalst een Vrijheidsstraat 65. 's Namiddags om 14.30 uur richt de Oudervereniging voor de Moraal, aangeslo ten bij HVV Aalst, een film voorstelling voor kinderen, jongeren en volwassenen in van zes beren en een klown, een Tsjechische prent van de Studio's van Praag, in de regie van Lubomir Lipsky. In deze film vertolkt de klown Cibulka met zijn ge leerde beren en zijn onaf-, scheidelijke chimpansee Tonda de hoofdrol. De kod- digste avonturen (Cibulka als keukenmeid en huisbe waarder van een school enz.) doen er zich in voor zodat elkeen aan het bijwo nen van die film veel plezier zal kunnen beleven. De deelname in de kosten bedraagt 20 fr. per kind of persoon. Tijdens de pauze worden er versnaperingen te koop aangeboden tegen 10 fr. het stuk 's Avonds om 20 uur orga niseren het Humanistisch Verbond Aalst en de Ouder vereniging voor de Moraal, beide aangesloten bij het Humanistisch Vrijzinnig Vorminoswerk van Aalst. Geruchten doen de ronde dat werknemers bij de mouterij Le Lion D'Or te Aalst werkloos zouden worden. Bij de direktie verzekerde men ons dat het hier om een technische werkloosheid gaat. Zestien personen worden bijgevolg tijdelijk werkloos. Op 17 december om 20 uur zal het jeugdsekretariaat in de Kattestraat (2de verdieping) officieel worden geopend. Van deze gelegenheid zal het C.A.R.J. gebruik maken om het jaarverslag aan het publiek voor te stellen. Men denkt reeds aan de vorming van de stedelijke kommissies. Of alle kommissies nog worden behouden is een andere zaak. Kunt U zich 'n idee vormen welke kommissies er allemaal bestaan: Kommissie Openbare Onderstand, 'Akademie voor Schone Kunsten, Akademie voor muziek, ballet en toneel, Feestkomitee, Sportkomitee, Kommissie Toerisme, Kommissie volksgezondheid, Middenstandsraad, Marktkommissie, Besturende kommissie hopmarkt en stedelijke waag, Komitee ruimtelijke ordening, Komitee der bestrijding krotwoningen en voor woningbouw, Gezinsraad, komitee vrijetijdsbesteding, Raad derde leeftijd, Kommissie van adv ies van de stedelijke bibliotheken. Karnaval '77 is reeds in voorbereiding. Niet alleen het stedelijk feestkomitee heeft reeds diverse regelingen getroffen (lees De Voorpost van vorige week) ook het KAV moest schikkingen treffen. De Fiberfleet is allang te klein. Men tracht nu een aanpalend braakliggend stuk grond te laten overkoepelen. Ook is er een aanvraag gedaan om een deel van de Keizershallen te mogen gebruiken. Kwantiteit is dus verzekerd. is, werd door prof. Van Steen bergen negatief beantwoord, maar blijft toch een open vraag. In het vraaggesprek nadien kon dieper ingegaan worden op enkele aspekten. Interes sant misschien om weten is dat waarschijnlijk ook Brazilië, zoals Chili, een geheim sekre- tariaat hebben in ons land. De Braziliaanse vluchtelingen herhaalden echter dat ze hier nog geen moeilijkheden mee gehad hebben. Ook is er sprake van een Internationale verzetsbeweging tegen Latijns-Amerika (onder de mili taire ijzeren handschoen) in haar geheel. WE VONDEN... het spijtig dat niet zo veel mensen (een dertigtal) waren komen opdagen om deze avond mee te maken. Wellicht is er een tekort aan be langstelling voor internationale problematieken. In elk geval was het een avond die er mocht zijn, en waar op een toch tamelijk serene wijze het tema benaderd werd. NAWOORD Wellicht waren deze twee da gen (en dat betreuren wij) slechts een onderonsje van gewone Mikisgangers, en le den van de inrichtende vereni gingen. Toch merkten we de zaterdagavond ook een «dele gatie» van Tanu op. In elk geval waren deze dagen het waard een ruimer publiek bereikt te hebben. Waarmee we ergens een kritiek brengen op de heersende mentaliteit bij vele jongeren en klubs, nl. van het «kijken naar de eigen navel» met nog een «grote paardebril» op- Peter Dauwe het Humanistisch Vrijzinnig filmdag in de Stadsschool, een vertoning van «Te jong voor dit en te oud voor dat», van de heer Walter Smets. Deze film werd gedraaid in opdracht van het Ministerie van Nationale Opvoeding en in samenwerking met de Kommissie Sexuele Bege leiding van de kursus niet- konfessionele zedenleer. De heer Luc De Vuyst, rijks- inspekteur zedenleer van het sekundair onderwijs en voorzitter van voornoemde kommissie, zal de film in leiden. Na de film volgt een gesprek tussen de aanwezi gen en een paneel samen gesteld uit volgende leden van voornoemde kommis sie: mevrouw Sonja Van de steen-De Schaepdrijver, Willy Sanders en Bob Tren- son, leerkrachten moraal, in de eerste plaats verwach ten de inrichters de ouders die nu reeds met de pro blemen van hun opgroeien de kinderen worden gekon- fronteerd of die het in een min of meer nabije toe komst zullen zijn. Ook de tieners en alle andere be langstellenden zijn van har te welkom. VERZOEKSCHRIFT HOUDENDE NIEUWE EIS TOT ECHTSCHEIDING OP GROND VAN NIEUWE FEITEN Aan de voorzitter van de Rechtbank van Eerste Aan leg te Alostum GEEFT TE KENNEN Mevrouw Raymonde Falluintjes van Belgische Na tionaliteit geboren op het Waterkasteel te Moorsel en er wonende, die ten deze woonplaats kiest haar advokaat Meester Jacobus Daniël; dat verzoekster op basis van de Eenheidswet van 1961 voor de ambtenaar van de burgerlijke stand, dhr. Michiel te Brussel, gehuwd is met mijnheer Marcel Aalst, geboren aan de Oude Vismarkt te Alostum en er wonende dat partijen de navolgende minderjarige, onge huwde en niet ontvoogde kinderen hebben geadop teerd 1Frans Van Erembodegem2. Edgard Van Nieuwer- kerken; 3. Maurice Van Hofstade: 4. Antoon Van Herdersem5. Van Gijsegem dat de echtgenoot van verzoekster overspel heert gespeeld met Louise P, Jeanne V en Albertine B. dat verzoekster op deze grond overeenkomstig artikel 229 van het Burgerlijk Wetboek, echtscheiding kan vorderen en vordert dat verzoekster op grond van de feiten reeds op 27 juni 1975 om 19 uur stipt een betoging voor echt scheiding heeft georganiseerd en de eis heeft over handigd aan de voorzitter van de Rechtbank te Brus sel, dhr Tindemans; dat de vordering vervallen is door verzoening van de echtgenoten, derhalve de genoemde rechtbank bij vonnis van 10 oktober 1976 de vordering niet toelaat baar heeft verklaard dat evenwel na de verzoening nieuwe feiten zich hebben voorgedaan, die volgens artikels 229,230 en 231 van het Burgelijk Wetboek grond opleveren tot echtscheiding, namelijk: 1 overspel; 2. misbruik van vertrouwen; 3. toeëige- ning van gelden door verzoekster voor zo goed als zeker op het oog gehouden —dat verzoekster overeenkomstig artikel 1285 van het Gerechtelijk Wetboek een nieuwe vordering kan instellen op grond van de feiten die zich na de verzoening hebben voorgedaan en alsdan mag ge bruik maken van de oude feiten om haar nieuwe vordering te staven. Redenen waarom het de voorzitter behage: aan verzoekster akte te verlenen dat zij de vorde ring tot echtscheiding instelt na verzoekster te hebben gehoord en haar alle opmerkingen die hij passend oordeelt te hebben gemaakt, de vordering tot echtscheiding in een pro ces-verbaal vast te stellen onderaan op dat proces-verbaal te gelasten, dat partijen in persoon voor hem zullen verschijnen. Op 11 december om 20 uur stipt in de mikisklub, Nieuwbeekstraat 35, te Aalst, waarbij de heren van het Corum Alostum, de prinsenkamer, het stem mingstrio en ketje zullen worden gedagvaard en gehoord. Verzoekster: Raymonde Falluintjes. Het behage dhr waarnemend voorzitter A. Doorns mede te delen, dat de verdediging van dhr. Aalst zal worden waargenomen door meester Frans Wauters.

De Voorpost | 1976 | | pagina 5