Nog de zaak «Bonneterie Bosteels» WERKNEMERS BONNETERIE BOSTEELS ANTWOORDEN UIT WELK HOUT DIE PIJLEN? DE STERVENDEN NIET ALLEEN LATEN Kunstschilder FRED STALLAERT 6 - 26-11-76 - De Voorpost We verwijzen nogmaals naar De Voorpost van 12 nov. II. (blz. 13) «Bonneterie Bosteels...». Naar aanleiding van de problemen van tewerkstelling die zich in bepaalde Aalster- se bedrijven voordoen (in dit gevalvoornoemd bedrijf), gaf ons ook Raymond De Smet zijn mening. Raymond De Smet gaat er mee akkoord dat kleine en middelgrote bedrijven moe ten geholpen worden. Maar dit is echter een zeer kom- pleks probleemNiet alleen in de textiel, maar ook bij voorbeeld in de land- en wijnbouw en de groenten- teelt kent men het probleem van overkapaciteit. Frank rijk, bijvoorbeeld, wil Span je in de EEG toelaten mits speciale maatregelen voor wijn en fruit. In alle takken van de Euro pese nijverheid groeit de produktiekapaciteit. Hieruit is overproduktie ontstaan. Wanneer de staat dus steun verleent aan bedrijven die in feite overprodüceren, moet die steun ook gekontroleerd worden en moet hij waar borgen bieden. De nood zaak van een planmatig ge organiseerde ekonomie dringt zich dus op. AFVLOEIINGEN NIET IN HET WILDE WEG Afvloeiing van arbeids plaatsen zou slechts mogen gebeuren indien andere of nieuw plaatsen voorzien zijn waar de arbeidsintensi viteit groter is. De heer De Smet betreurt het feit dat onze bedrijven te weinig arbeidsintensief zijn: Onze fabrieken produ ceren te weinig volledig af gewerkte produkten. Teveel produkten dus die slechts in eerste fase afgewerkt zijn en dan worden uitgevoerd (bv. in de staalindustrie). In dien men bijgevolgd de pro dukten tot het einde toe af werkte, zou de werkgele genheid ook heel wat toe nemen. OP EUROPEES VLAK De geplanifieerde ekonomie moet ook op Europese schaal worden gezien, zo niet komt men niet alleen tot een overkapaciteit in alle bedrijfstakken maar zal dit probleem ook op Europees vlak voorkomen. Ook wat betreft de bonneterieën is dit het geval. Wat nu betreft het probleem bij de Bonne terie Bosteels: dit bedrijf voelt hier de kwalijke gevol gen van. STAATSSTEUN MOET VERANTWOORD ZIJN Het gaat niet op dat de staat zomaar steun verleent aan een bedrijf dat al aan de overproduktie meedoet, al dus nog de heer De Smet de noodzaak van ekono- mische planning en dus ook tewerkstelling werd reeds aangeraakt. Maar de Bel gische staat zou ook een studie moeten bezitten over de markt en de mogelijkhe den van een bepaald pro- dukt. Laten we even verge lijken met Amylum. Dit be drijf moet de bewijzen voor leggen dat haar produktie op onze markt volstaat. Te meer daar men in een rela tief kleine straal (Noord- In De Voorpost van 12 nov. (blz. 13) verscheen het artikel «Kousen- en Panty-fabrikanten doen beklag bij Europese Kommissie.» Hierin was o.a. te lezen: «Voormeld bedrijf (Bonneterie Bosteels) is alleszins tot een produktievermindering overgegaan. Voor het personeel is dit echter geen bedreiging. Men gaat niet tot afdankingen over. Wel heeft men soms de noodoplossing van tijdelijke werkloosheid moeten aanvaarden. Maar aan afdankingen wordt allerminst gedacht.» Het was precies het woord «afdankingen» dat als onjuist werd gewraakt. NIET HETZELFDE Toch moeten we vooraf de puntjes op de i zetten«Af danking» is niet hetzelfde als «afvloeiing». Er is in be wust artikel niet over af vloeiing gesproken. Wel over afdanking. En afdan king betekent. «We hebben uw diensten niet meer no dig, u kunt gaan!». Met an dere woordende straat op. Welnu, dit is de laatste ja ren niet gebeurd bij de Fir ma Bosteels. Onze woord voerders gaven dit ook toe. Ze waren niet op de hoogte in hoeverre er afdankingen zouden plaats gevonden hebben. Is het personeel van «Du Pare» dus niet een beetje te erg ongerust ge weest? Er werd dus geen personeel «afgedankt». Juist is juist. VERMINDERING PERSONEEL Een andere zaak is natuur lijk de afvloeiing van het personeel. Het is een feit dat het personeelsbestand van de Bonneterie Bosteels van ongeveer 1100 tot plus minus 700 (685 effektief) is teruggevallen in zowat drie jaar tijd: op pensioenge- stelden die niet werden ver vangen en mensen die el ders hun kansen gingen proberen. Onze woordvoerders von den ook dat «afvloeiing» moeilijk te omschrijven is. Iemand die bijvoorbeeld tij delijk werkloos is, zal de op de duur ander werk gaan zoeken Een dergelijk ie mand zou dus psycholo gisch aangezet worden van zelf ontslag te nemen. En het is deze soort «af vloeiing» die onze ge sprekspartners eerder tot ongerustheid stemde. Zij noemden het een «onna tuurlijke afvloeiing». Zij konden deze afvloeiing slechts vaststellen. In hoe verre ze noodzakelijk was, konden ze niet achterhalen. BEKOMMERD Onze gesprekspartners za gen in feite dus geen fouten in voormeld artikel Hun «alarm» kwam er dus op neer dat ze het probleem van de afvloeiing» wat scherper wilden stellen. Het was niet hun bedoeling te gen de firma Bosteels te ageren. Ze waren integen deel bekommerd om het be drijf. Ze wilden alleen op bouwende kritiek geven «Dat het bedrijf blijft be staan is in het belang van alle werknemers: we willen ons werk behouden! PROBLEEM INTERNATIONAAL De problemen waar de Bon neterie Bosteels mee te kampen heeft, en waaruit de moeilijkheden in verband met de tewerkstelling voort komen, werden door onze woordvoerders ook in een ruimer kader gezien: één onzer woordvoerder noem de het zelfs een probleem van het verkrijgen van over heidshulp. Meer nog: het is een algemeen ekono- misch probleem waarmee gans het Westen te kampen heeft. MARKT BEHOUDEN Het is zo, dat de firma Bosteels uit het «gewraak te» Italiè goedkope kousen betrekt. Het bedrijf ontkent dit allerminst. Men zei er ons dit over: «Tegen deze invoer hebben we aanvanke lijk heftig gereageerd. Maar alleen staat men niet sterk genoeg. Wij moeten goed kope produkten verkopen om de markt van onze kwa- liteitsprodukten te behou den. We hebben geen keus. Zoniet mogen we onze deu ren sluiten. En dan staan er 700 mensen meer op straat. Nu mag men zeggen wat men wilde keus is in zo'n geval niet moeilijk!» Ook hiermee waren onze ge sprekspartners het eens: het is inderdaad een kom- pleks probleem, en het be drijf moet alleszins blijven voortbestaan. ZOEKEN NAAR OPLOSSING Het ligt voor de hand dat een gepaste oplossing voor problemen met een derge lijke omvang niet gemakke lijk te vinden is. Er werd echter in dit verband de vraag gesteld of het niet mogelijk is dat de werkloos heidssteun - die dan toch meer dan 400.000 fr. per werkloze bedraagt - in de noodlijdende bedrijven kan gepompt worden. De firma Bosteels zou in dit geval misschien zelf zijn goedko pe panties kunnen produce ren, en ze dus niet meer moeten invoeren. De voor waarde zou natuurlijk zijn: geen werkloosheid meer in het betreffende bedrijf, zelfs geen tijdelijke werk loosheid meer. De staat zou bovendien nog kunnen ge nieten van RMZ en belas tingen. De machines die in dit bedrijf werkloos staan (omdat de produktie ver minderd is) zouden op die manier terug in gebruik kunnen genomen worden, m KNIPPERLICHTEN Om bedrijven in nood tijdig te kunnen helpen werden de «Knipperlichten» ingevoerd. Bij «Du Pare» heeft men de ze lichten al meermaals la ten knipperen. Maar in Brussel heeft men ze blijk baar nog niet zien branden, hoewel Staatssekretaris D'Hoore zich persoonlijk van de gang van zaken is komen op de hoogte stel len. REDDING DOOR OVERHEIDSSTEUN? We menen dat onze woord voerders het verkrijgen van overheidssteun als een pro bleem van eerste orde za gen om hun bedrijf te sane ren, en de tewerkstelling dus optimaal te verzekeren. Een probleem dat dus door de regering moet opgelost worden. In Wallonië werd 15 miljoen aangeboden aan wie de gebouwen van een failliet kousenbedrijf wou overnemen - men mocht ze voor gelijk wat gebruiken. Waarom zou dan geen steun kunnen gegeven wor den aan de grootste panty fabrikant van België, die bovendien ook internatio naal nog een goede naam heeft? ONZEKERHEID Wat onder de werknemers ook zwaar weegt, is de on zekerheid. Het is tegen woordig zo dat van vandaag op morgen een bedrijf kan besluiten zijn deuren dicht te doen of personeel af te danken, (wat bij de Firma Bosteels ten stelligste wordt ontkend). Maar alge meen gezien hangt er toch een moordende onrust on der de werknemers: «Zal ik morgen nog werk hebben?» «We gaan tegenwoordig naar school om leren te doppen», zei ons één onzer woordvoerders. De werk loosheid is een niet te on derschatten ziekte. Voor heel wat werkwilligen is het een virus waar ze moreel aan ten ondergaan. In de produktieafdeling van de firma Bosteels werd er door sommige werknemers één derde van het jaar «ge stempeld». Erg bemoedi gend is dit toch niet! Onze woordvoerders zeiden ons echter ook dat - wat de werkloosheid betreft - het in hun bedrijf nog «gunstig» gesteld was in vergelijking met andere textielbedrijven. Ze vonden het verder ook jammer dat de bezittende klasse en de multinationals de arbeiders «op zachte ma nier» wilden afpakken wat met syndikale overeen komsten (C.A.O.'s) werd bereikt. Ze betreurden erg dat «de arbeiders andermaal de slachtoffers zijn van een internationaal probleem.» W.L. Frankrijk, Duitsland, Neder land en ook België) mag aannemen dat de vestiging van een nieuw bedrijf over bodig is. Cargill moet dus kunnen bewijzen dat de pro duktie onvoldoende zou zijn. Waar sterk aan getwij feld kan worden. Indien het projekt «Cargill» doorgaat zou het dus een ernstige bedreiging voor de werkge legenheid in Amylum kun nen betekenen. En dan is er nog wat: zo maar steun verlenen aan overproduducerende bedrij ven betekenen nog hun red ding niet. We herinneren ons nog het geval «Filature du Canal». Dit bedrijf heeft ook van heel wat staats steun mogen genieten. Maar twee jaar nadien ging het dan toch over de kop. Verloren geld dus. PLAN 76-80 Er hapert toch iets aan het ekonomisch beleid hier in ons land. Het Ekonomisch Plan 1976 - 80 is pas nu ter bespreking gekomen op na tionaal vlak. En dit terwijl we bijna 1977 zijn! Men mag dus toch ernstig twijfe len aan het nut van dergelijk plan. DENDERSTREEK VERWAARLOOSD Een ander probleem is, dat de grote bedrijven in ons land eerder geneigd zijn langs de havens te investe ren, ten nadele van bijvoor beeld de Denderstreek. On ze streek heeft - op één of twee arrondissementen na - het hoogste werkloosheids cijfer, en het hoogste cijfer in werkforenzen. Op korte termijn zou er dus toch een oplossing moeten gevon den worden. Ray De Smet verwijst ook naar het artikel van Diane D'Haeseleer dat in de vorige uitgave van De Voorpost onder de rubriek «Vrije Tribune» verscheen. Diane D'Haeseleer heeft het hierin over de ekonomische toestand van de Dender streek die ze een uitdaging noemt voor de bestuurders van vandaag. Ray de Smet onderkent hierin zeer posi tieve zaken, maar verwijst ook - als kommentaar hier op - naar de «Vrije Tribune» van deze week. Wat nogmaals meer be paald het tewerkstellings probleem bij de Bonneterie Bosteels betreft, vond de heer De Smet toch ook dat de onzekerheid omtrent dit probleem toch ook niet on derschat mag worden. On zekerheid of onrust omtrent de tewerkstelling is voor de arbeiders een zware morele last. W.L. 0 Met z'n drieën lekker naast mekaar de Vr(jheidsstraat In. Of mag je kiezen? Al wie slecht kiest zal niet eeuwig vlam-men... (el) MERKWAARDIG INITIATIEF gekomen, en dat de angst ver dwenen is. Dokter Raes gaf verder ook nog een overzicht in de rouw- fasen; het leven met een dode (het zich moeilijk kunnen neer leggen bij de realiteit); de schuldgevoelens (heb ik wel voldoende mijn best gedaan? er was nog zoveel te zeggen...; de depressie (waarom moet ik blijven leven?...) en tenslotte In de Verpleegsterschool van het O.L. Vrouw Ziekenhuis te Aalst had op zaterdag 20 november een merkwaardige kon- ferentie plaats: «Begeleiding van Stervende Mensen en hun Naastbestaanden» Inrichter was de «Geneeskundige Kring van het Arrondisse ment Aalst». Er werden uitnodigingen gestuurd naar allen die beroepshalve met stervenden te doen hebben: artsen en verpleegsters, de pastoors van aeliik welke filosofische strekking enzoverder. Als sprekers waren uitgeno digd: Dr. A. Raes, huisarts te Antwerpen; E.H. Vic. De Win ter, ziekenhuispastoor te He rentals; en E.H.R. Mens, stich ter en direkteur van Tele- Onthaal Antwerpen. Dokter Raes handelde over: «Het standpunt van de huisarts in de extramurale stervensbe geleiding». Dit standpunt zette hij uiteen vanuit de begeleiding van de kankerpatiënt. Het zwijgen en de geheimzinnigheid rondom deze ziekte, maakt de begelei ding van de zieke en zijn om geving bijzonder moeilijk. De zieke zonder schroom zeggen waar hij aan toe is (zoals in de Verenigde Staten), opent de weg voor een open gesprek en dus een betere begeleiding. Vroeg of laat moet men de fei ten toch onder ogen zien. Men spreekt best eerst met ie mand die het dragen kan, die niet al te dire kt bij de verzorging betrokken is: een gehuwde dochter, bijvoorbeeld, of een schoonbroer. Iemand die dage lijks in nauw kontakt met de zieke komt en de waarheid kent heeft het moeilijker voor lopig te zwijgen. Bovendien kan zijn houding hem verra den. En het op de hoogte stel len van de zieke moet stilaan gebeuren. Uiterlijk wanneer de laatste levensfase intreedt. Volgens de spreker moet de stervensbegeleiding gebeuren door iemand in wie de patiënt volle vertrouwen heeft. Bege leiding is ook niet: leiden, maar wel: de weg wijzen. Stervens begeleiding moet de angst te genover lijden en sterven ver zachten. Begeleiding van ster venden is dus heel moeilijk. Wie het doet mag zelf geen angst meer hebben. Het «be moedigend schouderklopje» telt niet. Men moet open kun nen praten over de realiteit. Een vertrouwelijke sfeer is hierbij noodzakelijk. Indien mogelijk sterft de zieke ook be ter thuis bij de eigen familie En al kan hij niet eer genezen, toch is bezoek meer dan ooit geboden Ook voor de nabe staanden is 't onder ogen zien van de feiten niet gemakkelijk. En erover spreken uiteraard nog moeilijker. Toch mag geen «komedie» worden gespeeld. De spreker had het verder ook over de fazen van het sterven: De schok, of het bewust wor den van de fatale waartieid. Woede en verzet als reaktie hierop; het «koopje afsluiten» als ik genees wijd ik gans mijn leven aan een goed werk; de pressie: de toestand betert niet; en tenslotte de aanvaar ding: het is belangrijk dat de zieke in deze fase tot rust is ook hier de berusting (het vin den van een nieuw liefdesob- jekt, een nieuwe bezigheid en- zoverder). Hij vestigde er de aandacht op dat het helpen van rouwenden niet gemakkelijk is. Toch moeten we onze drem pelvrees kunnen overwinnen en de rouwenden de gelegen heid geven over de dode nog eens te kunnen praten. E.H. Vic De Winter handelde vervolgens over de intramurale stervensbegeleiding: wat wordt er verwacht van dokters en verplegend personeel. Hij sprak uit eigen ervaring. E.H. R. Mens tenslotte, nam het probleem van het rouwpro ces bij de naastbestaanden onder ogen. Zoals gezegd was het eej merkwaardig kongres. Hetwaj de slotfase van een aktie die ih het begin van dit jaar omtren dit probleem op het getouw was gezet. Er waren dan ook meer dan 300 aandachtige toehoorders aanwezig. W.L1 In de verpleegsterschool werd vorig weekeind een voordracht gegeven omtrent begeleiding van stervende (jb) stelt zijn schilderwerken tentoon van 26 november tot 9 december in kunstgalerij Palet. De tentoonstelling is open alle werk dagen van 9 tot 20 u. - zondagen van 10 tot 13 u. en van 15 tot 20 u. Toegang vrij 28131

De Voorpost | 1976 | | pagina 6