LEEDSE WAARHEDEN...? AALST KRIJGT MILJOENENSLAG ONDER DE GORDEL! URBANUS VAN ANUS OF DE AMERIKAANSE GASTARBEIDER NIEUWERKERKEN DEZE WEEK GEMEENTERAADSZITTING OP EEN DRAFJE wie is 7E «*»»F siwreRisi-^s van 'r Mnj>.?.'m PlRAU(\ Eerst willen wij even terug komen op ons artikel over de Leedse supportersklub van vorige week. Op een bepaalde plaats vernoemen wij daar de oud-voorzitter Robert De Neef. Doch het zetduiveltje heeft ons hier een lelijke loer gedraaid, zodanig zelfs dat er een lelijk woord werd gevormd van bovenvermelde familienaam, en als zodanig werd opgenomen in ons nummer van 19 november. Onze welgemeende excuses hiervoor aan de heer Robert De Neef. Het is kalm in Lede, er is niet veel te doen. Enkel de wekelijkse bals en T-Dansants draaien op volle toeren, en als er dan toch iets te doen is, valt de belangstelling wel eens langs de lage kant uit. Zo ook vorige zaterdag in het jeugdhuis, waar er voor een steengoeie Roland-slechts een 20-tal personen waren opgekomen. Wij hebben deze week tevergeefs gezocht naar «Ikke» en zijn sleutelgat. Ook hij, kampt blijkbaar met een gebrek aan aktiviteiten en informatie. Be nieuwe Snoeck's almanach voor 1977 is verschenen en bij het doornemen van dit werkje zijn ons toch wel enkele zaken opgevallen/in verband met Lede. Eerst en vooral is het nieuwe Lede in de gemeentefusie gids in verkleinde vorm opgenomen. Men is er vergeten het nieuw aangehechte gehucht Paepegem in op te nemen, waardoor wij ook de indruk hebben dat het inwonersaantal met een honderdtal hoofden te weinig is. Verder zou er volgens Snoeck's in 1977 in Lede geen jaarmarkt zijn. Maar kom, vergissingen zijn nooit uitgesloten, dat begrijpen wij maar al te best. MOND.G. Stilaan maar zeker stevent men af op het nieuwe jaar, dus ook op de nieuwe gemeente, evenals op het nieuwe of vernieuwde gemeentebestuur. Vorige week vrijdag is het huidige bestuur nogmaals samengekomen voor wellicht één van de allerlaatste raadszittingen. Er stonden 12punten op het agenda die allen op amper een tweetal uren afgehaspeld waren. Er volgde dan nog een geheime zitting omtrent de wedden van burgemeester en schepenen. SAAIE MILJOENEN De eerste vijf punten handelden over het goedkeuren van begro tingen voor 1977, begrotings wijzigingen, buitengewone be groting. kasnazichtersverslag. Dus een saaie maar zakelijke boel, waar nogal wat met miljoenen gegoocheld werd. Toch vielen er wel enkele belangrijke tussenkomsten van de oppositie te noteren. Eerst en vooral was er een tussenkomst van de heer Frans Roelandt in verband met de goedkeuring van de begroting van de COO voor 1977. De heer Roelandt deed het voorstel om de stemming hier van te verschuiven wegens het feit dat de begroting te laat was binnengekomen. Eerst zullen wij even de probleemstelling schetsen. De begroting voor 1976 bedroeg 6.771.000F, deze voor 1977 werd geraamd op 5.491.000F. Ekonomisch- financiëel gezien is dit een nogal onbegrijpelijk feit in tijden van een nog steeds aanslepende loon- en prijzeninflatie. Het te laat binnenkomen van de begro ting betekent dat deze amper de dag vóór de gemeenteraadszit ting is binnengekomen op het gemeentesekretariaat. Deze be groting kon dus niet degelijk worden ingekeken en zoiets blijkt wel nodig te zijn want er zouden nogal wat klachten zijn in verband met wanbeheer vanwege de direktie van de COO en misbruiken allerhande van wege het personeel. Dit dus steeds volgens de geruchten die we hebben opgevangen. Het voorstel van de heer Roelandt werd aanvaard en de stemming werd dus verdaagd naar een volgende zitting. Punt vier behandelde het kasnazichters verslag en hieruit blijkt dat de gemeente Lede op dit ogenblik een portefeuille heeft van 47.732.000F. Punt vijf behan delde dan de begrotingswijzi ging en de buitengewone begro ting. Op de begrotingswijziging staat een post «Kiezerslijsten en verkiezingen». Voor deze post viel een tussenkomst van Meester Ruyssinck te noteren. Hij vroeg namelijk wie de rekening ging betalen van de aankondiging in het reklaam- blad waarin melding wordt gemaakt van de nieuwe wette lijke voorschriften in verband met het kiezen en waarin de kiezerwordt duidelijke gemaakt hoe moest worden gestemd. Dus het gaat over de aankondiging «Betreft: onderrichtingen aan de kiezers. Gemeenteraadsverkie zingen van 10 oktober 1976». «Volgens meester Ruyssinck had deze aankondiging hoegenaamd niet de vorm van een gemeente aankondiging. maar had deze wel het cachet van 'n persoonlijk kiespamflet. Hij bedoelde hier dan vooral de naamtekening van de heer burgemeester, die een niet normale vorm van onderte kening is (nogal groot) en ook het feit dat de naamtekening van de gemeentesekretaris ontbrak. Burgemeester Gravez replikeer de hierop dat deze het heeft gezet en in die vorm heeft geplaatst. De begrotingswijzi- GEMEENTERAAD TE NIEUWERKERKEN Vorige week kwamen de Nieuwerkerkse gemeenteraadsle den voor de voorlaatste maal in zitting bijeen. Op de agenda stonden achttien puntjes. Samen met het negentiende dat ter zitting wegens hoogdringendheid eraan werd toegevoegd een welgevuld programma dus. Ondanks de vele administra tieve puntjes werd het echter weer een meestal woelige dis- kussie... BRANDWEER j De bijdrage van Nieuwerker- I ken aan de Aalsterse brand weer beloopt voor 1976 de som van 717.000 frank, max. 120 frank per inwoher. Enige wan klanken omtrent het hoge be drag ten spijt, kreeg de bijdrage de 10 ja-stemmen. Ook de elektriciteitsuitbreidin gen aan het Mortelveld in Ediksvelde en aan de verkave lingen De Kegel, en de uitbrei ding van het drinkwaterbede- lingsnet aan dezelfde verkave- i ling, werden eenparig goedge- keurd. Hetzelfde lot was beschoren aan twee begrotingswijzigin gen van de KOO en het kasna- zicht van de gemeente voor het vierde kwartaal. TUIN PASTORIE Voor de zoveelste maal, het j valt haast niet meer bij te hou den, stond onze pastorie nog eens op de agenda. Deze keer ging het over een bestem- f mingswijziging van de tuin (op voorstel van de goevemeur dan nog wel!). Op 2 september 1975 werd er beslist dat men 945 m2 van de tuin zou afne- i men voor het doortrekken van de Nachtegaelstraat. Omdat men nu echter zes meter van de gevel van de pastorie moet afblijven, heeft men slechts 713 I m2 meer nodig. Onze raadsle- ïe1 den verzeilden daarop nog eens in een diskussie over het 3 Irj inderdaad belachelijk aan- en: doende plan van aanleg van de bewuste straat, (zie De Voor- ?°f post van 30 april jl.). Enkele '9( raadsleden stemden tegen om hun protest over deze zaak te L uiten. Uitslag van de stem ming: 4 neen, 8 ja. BESTUURSMEERDERHEID BARST! Het is niet de eerste maal dat dit voorvalt, en ware het niet dat onze raadsleden vanaf 1 januari weer hun erwtjes kun nen gaan besproeien, dan zou het zeker niet de laatste keer geweest zijn... De barst ont stond bij punt acht om ter gele genheid van punt vijftien volle dig open te springen. Nog een gelukvoor Nieuwerkerken en... I de erwtjes dat de fusie aan de H deur klopt, want aan besturen wordt door de meeste raadsle- den niet meer gedacht. Alles begon toen er advies moest gegeven worden over de be slissingen van de KOO aan gaande de verpachting van een stuk land. Richard Goos- sens (PVV) vond dat er een reukje aan vastzat omdat nu plots de wettelijke procedure gevolgd werd, terwijl het men tot dan toe steeds klaarge speeld had met onderhandse pachtoverdrachten. Voorzitter van de KOO en tevens raadslid Oskar De Rijck (CVP) verde digde zich door te zeggen dat de opdracht daartoe van Gent gekomen was. Burgemeester Hooghuys sprong deze laatste bij in de daaropvolgende dis kussie, waarin vooral Theo Mueleman zich liet opmerken. Bij de stemming liep deze schepen (CVP) over naar de PVV wat als resultaat ople verde dat de bestuursmeer- dertieid slechts zes stemmen behaalde (5 CVP 1 BSP) te- genoverde oppositie die erook zes behaalde (PVV - de afwe zige h. Meganck, maar plus Theo Meuleman). Toen burgemeester Hooghuys de gemoederen wat had be koeld, schafte men delen van de voetwegen 59 en 61 af. Het goedkeuren van het dos sier betreffende de grondin- nemingen aan weg nr. 50 (ver binding Verenigde Natiën- straat - Kerkmeersstraat) ge beurde met 12 ja-stemmen. Zij die eerst niet akkoord waren om onteigend te worden (o.a. dr. Daem en Wwe. Lauwereys) zijn nu ook akkoord. De kosten belopen 984.000 frank. Ook de grondinnemingen in de Lange Haagstraat (199.00% frank) en in de Bredeweg (5.109.231 frank) werden aan genomen. Weg nr. 23 (Teerlin- geveld) zal hersteld worden doorde PVBA Robari, vooreen bedrag van 1.110.084 frank. De dais die uit de oude straatbe dekking komen, worden door de firma afgestaan aan de ge meente, die ze zal verkopen tegen 10 frank het stuk. Ook de riolering in de Kantonstraat wordt uitgebreid voor een be drag van 300.000 frank. GEMEENTEBELASTINGEN Punt 15 behelsde het hernieu wen van de gemeentebelas tingen. Het was te voorzien dat dit enige kommentaar zou uit lokken daar er reeds in het schepenkollege geen eensge zindheid bestond. Ook onze raadsleden hielden er nogal tegenstrijdige opvattingen op na. Vooral de 1100 opcentie- mes op de onroerende voor heffing lokten heel wat heibel uit. Burgemeester Hooghuys hield een pleidooi om deze te verbogen tot 1200 opcentimes. Hierdoor, aldus onze burge meester, bekomt Nieuwerker- ken een meeropbrengst van ongeveer 200.000 frank, maar wat belangrijkeris, dan hebben we vanwege de Belgische Staat recht op 840.000 frank meer subsidies! In totaal meer dan één miljoen frank die ten goede zouden komen van Groot-Aalst. Hiardoor zou de positie van Nieuwerkerken in Groot-Aalst gevoelig verstevi gen, en zouden we in de toe komst waarschijnlijk gemakke lijker aanhoord worden in onze wensen! Tot daar de h. Hoog huys. Schepen van Openbare Werken, de h. Meuleman vond het gepast om op te merken, dat hij de nieuwe Mercedessen en chauffeurs voor de nieuwe schepenen niet wou bekosti gen, en dus zou tegen stem men. Nadat bijna ieder raads lid, luidruchtig of minder luid ruchtig, zijn zegje gehad had, werd er gestemd. 8 stemmen tegen de verboging (CVP 2 PVV), 4 stemmen voor de ver hoging (BSP 3 PW). De an dere gemeentebelastingen werden eveneens behouden. De begrotingen van de KOO en de Protestantse Kerk voor 1977 werden op een drafje goedgekeurd, maar bij de twee laatste punten laaide het dis- kussievuur weer hoog op. Het advies omtrent het Bij zondere) P(lan) van A(anleg) voor het gebied tussen Kwale straat - Kantonstraat - E5 had nogal wat voeten in de aarde. Enkele raadsleden vonden het niet gepast te praten over een BPA dat partikuliere belangen (van andere raadsleden) raakt. Toch waren er zeven die een gunstig advies uitbrachten te gen vier ongunstig en één ont houding. Tenslotte werd de overwelving van de Ediksveldebeek nog op de valreep goedgekeurd. Tot daar een raadszitting die veel van een spektakelstuk weg had. Een kijkstuk voor kinderen is toch nog wat anders! Dirk De Pauw kreeg men dan ook! Urbanus, de knotsgekke, was op zijn best. Na reeds een tweetal op tredens meegemaakt te heb ben die eerder aan de magere kant waren, moeten we eerlijk zeggen dat dit optreden er werkelijk bovenuit stak. Fijn zinnige en spitsvondige humor moeten we bij Urbanus zeker niet gaan zoeken, wie het toch zou willen blijve beter thuis! Maar het staat als een paal bo ven water dat iedereen, fa brieksarbeider of intellektueel, die niet naast zijn schoenen loopt van ve rwaandheid er heel wat plezierige momenten zal meegemaakt hebben. Alhoewel er een vaste lijn in zijn show zit, is Urbanus op vele momenten aan het impro viseren. Ook onze fotograaf kan er van meespreken: toen hij middenin een liedje Urba nus op de gevoelige plaat wou vastleggen, onderbrak deze plots zijn gekweel om onze fo tograaf te vragen of hij mis schien een nieuw fotoapparaat gekregen had! Onder daver end gelach verdween onze fo tograaf met een rood hoofd naar buiten... Het meeste sukses kende Ur banus als de Amerikaanse gastarbeider uit Sicilië. De goocheltrukken werkten aan stekelijk op de lachspieren. En dit is trouwens wel de verdien ste van Urbanus. met tech nisch primitieve en enorm on- gekompliceerde teksten weet hij zijn publiek te boeien op een wijze die zelfs de meeste ras kleinkunstenaars in geen frak- tie kunnen benaderen! Wanneer men eens wil lachen, dan moet men naar Urbanus gaan. Meer moet men er niet achter zoeken, maar ja. dat zal nu ook wel de bedoeling niet zijn. Dirk De Pauw I Vrijdag 19 oktober was het op Nieuwerkerken verzamelen geblazen voor de befaamde en nog meer beruchte Urbanus van Anus. We zijn niet zo gauw geneigd over een «overdonderend suk ses» te spreken, maar nu moet het ons toch van het hart dat we zelden zoveel volk bij elkaar gezien hebben vooreen mani festatie op onze gemeente. Het sukses was waarlijk overrrom- dej pelend. Reeds een halfuur voor de aanvang was het in de Modem Palace een gedrum van jewelste om aan een plaatsje te geraken. De vrien denkring van het ASLK van Aalsten omstreken heeft zeker midden in de roos geschoten met deze organisatie. Voor zichtige schattingen spraken van een vierhonderd aanwe zigen! Het was voor velen slechts jammer dat de in- gangsprijzen nogal aan de hoge kant lagen (80 frank voor leden en 100 frank voor niet- leden). Wanneer men echter waar voor zijn geld krijgt, is men al heel gauw geneigd om dit snel te vergeten. En die waar, die Urbanus Van Anus voor een bomvolle /.aal. (el) ging en de buitengewone begro ting werden dan tenslot' goed gekeurd. WERKEN VAN OPENBAAR NUT Als zesde punt was er de definitieve goedkeuring van het rioleringsplan. Verder ook nog de aanpassing van de rio leringswerken in de Groen straat, Spechaertweg en de keiberg. Ook werd het voorstel voor het vastleggen van een rooiplan voor de Grote Kapelle- straat. Keibergkerkweg en Sint- Rochusbaantje goedgekeurd. Als negende punt was er de goedkeuring voor de uitbrei ding, van de openbare verlich ting in de Grote Kapellestraat, de Lange Akker en de Lange- weesstraat. De uitbreiding van het waterbedelingsnet aan de Hoogledezijdestraat met een doortrekken naar Impe en van Wanzele naar Lede toe, werd eveneens goedgekeurd. De aan besteding van de wegenwerken op het kerkhof werd goedge keurd, met de bemerking dat de oorspronkelijke eerste raming van 1.711.000F te laag was en werd opgetrokken tot 2,8 mil joen. Blijkbaar was de reken machine van de bewuste aan nemer op hol geslagen. Als laatste punt was er dan het opnemen van leningen voor een totaal bedrag van ongeveer 17 miljoen volgens de cijfers van de buitengewone begroting. Dit alles voor werken aan land- bouwwegen, wegen (waaronder de Kasteeldreef), Kerkhof en voor onteigeningen van krot woningen in de Nieuwstraat en onteigeningen langsheen andere wegen (de nummers 61,62en 124 voor de geïnteresseerden). WEDDENVAN BURGEMEESTER EN SCHEPENEN GEHEIM Ten slotte werden in geheime zitting de wedden van burge meester en schepenen voor 1977 behandeld. Blijkbaar mag er niet geweten zijn wat de bevol king voor haar bestuurders moet betalen. Nochtans kon zulks enkele weken geleden in een vlaams dagblad gelezen worden. MOND.G. Burgemeester en schepenen verwelkomen de nieuwe herder, (el) Zondag 21 november werd onze nieuwe dorpspastoor plechtig ingehaald en geïnstal leerd in onze gemeente. Daarmee zijn de moeilijkheden nu eindelijk van de baan. Om 15 uur werd hij afgehaald aan de grens Nieuwerkerken - Haaltert. Het werd een grote optocht naar het centrum van de gemeente. Hierin herken den we o.a. de Sint- Hubertusruiters, de tachtig man sterke fanfare van Haal tert - Terjoden, de verschil lende verenigingen van de gemeente met hun vaandels, burgemeester, schepenen en gemeenteraadsleden en ten - slottede nieuwe pastoor Michel van Goethem met de deken Tijsmans en de andere geeste lijkheid. Om 16 uur hield de nieuwe pastoor dan zijn eerste mis in de voor de gelegenheid prachtig versierde kerk. Na de plechtigheid bood de pastoor aan de bevolking van de ge meente in het klooster een re ceptie aan. In de nacht van dinsdag op woensdag werd in dancing de Modern Palace een stoutmoe dig stukje op-gevoerd dat de eigenaar van de dancing 150.000 frank kost. De splin ternieuwe discobar (zeer ge kend onder de naam Erotica) werd er op goed uitgekiende wijze losgekoppeld en voor het grootste deel meegenomen naar andere oorden. In totaal verdwenen er drie pick-ups, één bandopnemer, één meng- een mikro en een hoofdtelefoon. Gelukkig bleef de versterker onaangeroerd want anders zou de schade nog veel hoger opgelopen zijn! De politie kwam ter plaatse, maar tot nu toe is er geen spoor van de daders. Ondertussen draait discobar Erotica nu maar met geleend materiaal. Nieuwerkerkse Fermette opgedoekt... Vorige week sloop er in de legende bij de foto een vergissing die we nu wensen recht te zetten. Gans de zaak werd aan het rollen gebracht door een klacht van dancing D'Hoeve. De heer Re- dant, eigenaar van de Fermet te, die toelating gekregen had voor aanpassingswerken deed in feite verbouwingswerken. Er werd hem een kleine boete op gelegd en een bevel tot regula risering. Tegen de gemeente die er in feite voor weinig tus sen zat, werd door de procu reur van Dendermonde in be roep gegaan op grond van ver keerde bewoordingen in een toelating. De uitspraak wordt verwacht op 22 november te Gent. Men verwacht dat het de vrijspraak zal zijn. D.D.P. De fanfare De teijodenaren bracht een vrolijke noot bij het afhalen van de nieuwe pastoor van Nieuwerkerken (el)

De Voorpost | 1976 | | pagina 7