5 DE VOORLAATSTE EREMBODEGEMSE GEMEENTERAAD ZIT ER OP! BEUH AFSCHEID VAN SEKTIECHEF VAN DEN ABIEL «HET GESCHENK UIT VREEMDE LANDEN76» 8 - 26-11-76 - De Voorpost Op woensdag 17 november j.l. werd de Erembodegemse raad in vergadering bijeengeroepen. Voor de raadszitting verna men wij van Burgemeester Frans Boel dat dit inderdaad de voorlaatste vergadering zou zijn en dat de allerlaatste sa menkomst van de 15 allerlaatste raadsleden van het zelf standige Erembodegem op 15 december e.k. zal doorgaan. De Burgemeester kon echter niet bevestigen of dit een af- scheidsvergadering met aansluitende uit-fuif wordt. Hijzelf zou geen initiatief in deze zin nemen. Als de raadsleden van de op positie hun plaatsen innamen, vonden zij voor hen op de raadstafel een uitnodiging vanwege het gemeentebe stuur om op zondag 21.11 in de O.L. Vrouwkerk een plech tig Te De urn bij te wonen ter gelegenheid van dynastiedag op 15.11.76 j.l. De meerder heidsraadsleden moeten de zelfde uitnodiging reeds on derhands hebben gekregen want voor hen lag de uitnodi ging niet klaar. Het was ten slotte al 'n flink stuk over ach ten als de burgemeester de vergadering voor geopend verklaarde. Onveranderlijk werd het verslag der vorige raadszitting door de sekretaris voor zichzelf uit gepreveld ter wijl de raadsleden met andere dingen bezig waren en over koetjes en kalfjes zaten te keu velen. Niet alle raadsleden echter, want na voorlezing is het «Meester D'Hondt» die de puntjes op de i zette en de se kretaris diende de nodige aan vullingen en verbeteringen aan te brengen. VRAGEN VOORAF De agendapunten waren nog niet aangesneden toen raads lid Gustaaf Eylenbosch reeds vroeg of het recente overlijden van dhr. Louis Camu enige in vloed kon hebben op de aan koop van de gronden aan de Gerstenstraat. Burgemeester Boel ziet hierin geen enkele re den tot wijziging van datgene wat voorzien is. Er is weliswaar nog geen akte verleden maar het kompromis is getekend en alles zal zijn gewone verloop hebben. Dat raadslid Luc D'Hondt, zoals steeds, op alles zeer at tent is bleek ook weer toen hij in niet mis te verstane bewoor dingen de Burgemeester op zijn verantwoordelijkheid wees daar waar het de officiële be- vlagging van het gemeente huis betreft. Het zat raadslid D'HONDT, LEEUW EN BOEL Waar is de tijd dat een illuster vertegenwoordiger des volks uit het Oudenaardse de Volksunie-mensen als keffers wegblafte in een opwelling van overmoed of was het overmacht? Ergens zal deze—op zijn beurt—lieve dwars ligger wel op een onbewaakt ogenblik over de tong hebben laten rollen datgene wat hij gevoelsmatig ergens ondefini eerbaar aanwezig wist alsof hij het «g(v)er(r)oken» had, hoogstwaarschijnlijk omdat dit ondefinieerbare evenzeer bij hemzelf aanwezig was en wellicht nog is. (Aan jezelf ken je de anderen!) Je ziet dus maar, je moet niet noodza kelijk de gemeen bekende verzamelnaam dezer keffers als familienaam in het vaandel voeren om er deszelver zeden en gewoonten op na te houden Als je echter bovenop nog VU-man bent en alsof dat alleen nog niet genoeg was ook nog des keffers naam draagt dan kan het niet anders of het zit raak. Er moest dus wel heibel van komen als voor de duizend en zoveelste keer de leeuw De Vlaamse Leeuw wee r was gediskrimineerd; en zo was inderdaad gebeurt ter gemeente «Erem... beuh... degem». Zie, pas heeft dit sedert mensenheugenis in Vlaanderen burgerrecht ver worven, in het verre verleden destijds uit het zwarte Afrika en het gele Azië geïmporteerde edele dier ook een schijn^e Belgisch burgerrecht verworven of toch bestond het weer dat «hij» niet goed genoeg werd bevonden om de trikolore feesten van 11 - en van 15 november mede te mogen opluisteren. Het is anders wel begrijpelijk, want hoe moet dat nou eigenlijk vandaag de dag! Het is voor een weldenkend mens niet meer bij te houden! Als men het geluk of het ongeluk heeft gehad om de na-oorlogse jaren mee te beleven, niet in het minst als dit in alle eer en deugd heeft gekund als toegewijd patriot in dienst van een gemeente, dan moet het er inderdaad op gaan lijken of «De Stomme van Portici» is beginnen praten. Het mag dan wel zo zijn dat, okkasioneel Belgisch, het zwarte beest wat werd bijgemanikuurd met een kladje rood her en der, toch blijft de hoofdtoon onmiskenbaar zwart. Wie kan in Godes naam nu plotsklaps weten dat dit bij uitstek onvaderlandse dier nu ineens de Belgische toer op moet en aan de officiële vlaggemast dient opgetrokken, niet om er te worden opge hangen maar om er uit te hangen! Gelukkig maar, zoals dit van oudsher het geval is geweest, waakt ook nu ons leger nog! «Het Vlaamse heir staat immers pal»... in dit geval in de persoon van een reserve-kolonel van het alsnog unitaire Belgisch leger, meteen rustend maar niet slapend leraar, meteen gemeenteraadslid van onze aloude en nu helaas ten dode opgeschreven gemeente en dit op de koop toe nog voor een ekstremistische taaipartij en meteen ook nog de naam dragend die gemeen is voor keffers, zoals hoger gezegd. De achtbare vergadering stond of liever: zat perpleks en wist niet waar ze het had. Zelfs beide konfraternele ideologie - genoten aan de linkershand's ge noemd raadslid, zaten er bij of zij het «op Treejen» hoorden klokke luiden. De burgemeester diezoals gewoonlijk het eerst weer op adem kwam kon toch nog in verbauwe- reerdheid en met de stem aarzelend in sourdine, het ver bolgen raadslid zachtjesaan het gemoed sussen. Hij ge bruikte hierbij de gedegen taktiek welke er in bestaat steeds de eigen zin door te zetten terwijl men de anderen alsmaar gelijk geeft. Zoals gezegd, Meester D'Hondt haalde en kreeg gelijk, al kreeg hij geen voldoening op zijn verzoek om de snoodaard, die voor deze wandaad verant woordelijk is geweest, op staande voet te veroordelen om met «Pesj»-kermis een vol uur vendel te zwaaien op het dorp. Zachtjes fluisterde de burgemeester nog in het oor van de aanzittende geheimschrijver dat deze op een onop vallende wijze de betrokken onderhorige, die de leeuwe- vlag in de linnenkast liet liggen, over het gebeurde diende in te lichten en dat hij het ergste mag verwachten bij recidive. Wij stellen voor dat de verantwoordelijke persoon, bij de uitdeling straks van de resterende brandglas in loodmotief ramen, waar het geachte raadslid in kwestie zo op gebrand is, zijn beurt moet laten voorbijgaan ten voordele van de berooide of moeten wij schrijven: beroofde postze- gelklub aan de Dender, die op zijn beurt dan dit glazen kunstwerk per Amerikaanssorry, Vlaams opbod kan te gelde maken, de klubkas ten voordele en de «barones» (of is het een gravin?) ten profijte. Was het daar niet Marinus, Leopold, Frans «himself» die wij tussen twee andere glazen door hoorden getuigen van zijn grenzeloze bewondering of was het verwondering voor derzelfder raadslids onvolprezen doch grenzeloze naïviteit? Zou gemeentelijke Marinus, die zoals bekend uit goeden huize stamt, reeds vergeten zijn wat hem destijds ter stich ting werd voorgehouden door met name en in den treure op heel hoog gezag te verkondigen dat alleen de armen van geest het Rijk Gods zullen zien» of houdt heer burgemeester het wijselijkheidshalve bij de aardse vogel in de hand eerder dan bij de tien Hemelse simpele duiven in de oneindige lucht? EJA D'Hondt hoog dat ter gelegen heid van 11 november en 15 november alleen de Belgische driekleur aan de gemeente huisgevel wapperde en dat de leeuwenvlag opgeborgen was gebleven en vroeg wie hiervoor verantwoordelijk was. De bur gemeester betreurde de verge telheid en gaf Meester D'Hondt gelijk daar waar deze het vlaggen met het officiële Vlaamse dundoek als een vaste verworvenheid ziet se dert de kultuurautonomie. Hij kon echter niet zeggen wie hiervoor verantwoordelijk was, altans t.a.v. 't raadslid: achter af verzocht hij de sekretaris om «Fonsken» hierover te on dervragen en deze opdracht te geven in het vervolg ook de «leeuw» uit te hangen. In der haast beloofde Luc D'Hondt ook nog straks op de glasramenaffaire terug te zul len komen, waarbij meteen de toon omsloeg, de vergadering monkelend in de figuurlijke baard lachte en met de eigen lijke agenda kon worden be gonnen. K.O.O. FINANCIEN Agendapunt 1 en 2 betrof de verrichtingen van de K.O.O. op het financiële vlak. De begro ting 1977 dient nu eenmaal formeel te worden opgemaakt ook al worden per 31 maart 1977 de K.O.O. stuk voor stuk «Centra voor Maatschappelijk Welzijn» met bovendien een uiteraard groot Aalsterse be voegdheid. Zoals gewoonlijk is er een tekort voorzien dat door de gemeente dient bijgepast. Voor 1977 wordt dit op 8.133.000 Fr. begroot. Met deze toelage blijft er een bonus van ongeveer een kleine 20.000 Fr. ook de begroting 1976 kwam aan de orde. Deze werd aangepast zodat de bui tengewone begroting er nu als volgt uitziet: inkomsten 22.525.175 Fr. Uitgaven: 22.483.356. Batig saldo: 41.819 Fr. en de gewone begro ting: inkomsten 13.656.562 Fr. uitgaven 10.409.000 Fr. Batig saldo: 147.563 Fr. KERKEN EN KERKFABRIEKEN Ook voor de verschillende kerkgemeenschappen werd de begroting 1977 ingediend. Voor de O.L. Vrouw kerk, waaronder ook St.-Amands resorteert, wordt een bedrag begroot van 1.007.288 Fr waarin een gemeentetoelage van 566.898 Fr. is begrepen. Voor St.-Jozef Terjoden is dit 297.042 Fr. met gemeentetus senkomst voor 182.501 F en voor de Protestantse kerkge meenschap van Erembode gem te Aalst is dit 172.100 Fr. waarbij de gemeente voor 90.000 Fr. tussenkomt. De begrotingen van 1976 voor O.L. Vrouw en St.-Jozef dien den ook aangepast. Voor St.- Jozef dient de gemeente nu voor zowat 393.282 Fr. tussen te komen voor herstellingsv ar ken, en bij O.L. Vrouw voor 864.000 Fr. voornamelijk voor de herstellingswerken aan de pastorie. Voor de St.- Amandskerk werd door de raad eveneens eenparig inge stemd met het voorstel van de Kerkfabriek O.L. Vrouw om het legaat van 30.000 Fr. van Juf frouw Van Assche vrij te maken voor de aankoop van een or- GEMEENTEBEGROTING EN VERNIEUWING BELASTINGEN Ook al houdt Erembodegem op 1 januari 1977 op met bestaan toch moest ook hier een begro ting voor 1977 worden opge maakt en ingediend. Gemakke- lijkshalve werd de begroting 1976 overgedaan op een en kele uitzondering na. Vooraf werd eerst de begrotingswijzi ging 1976 goedgekeurd waar de cijfers nu als volgt liggen Inkomsten 93.493 605 Fr. Uit gaven 93.343.146 Fr. Batig saldo: 150.459 Fr. Bij het indienen van de teoreti- sche begroting voor 1977 ont houden de oppositiepartijen zich traditiegetrouw over heel de lijn. Aangezien de te ver nieuwen belastingen voor 1977 waarschijnlijk slechts een teo- retisch belang zijn en na 1 ja nuari 1977 het Aalsterse belas tingstarief ook wel een Erem bodegemse werkelijkheid zal worden, laten wij de opgege ven cijfers voor wat ze waard zijn en besparen U de vermel ding ervan Er was wel enige hilariteit toen de Burgemeester de «barmei den» inzette a 7.500 Fr. stuk (wie biedt meer?). Het was ook opmerkelijk dat Burgemeester Boel zich haast onwillekeurig tot de raadsleden Herman Roels en Gilbert Bourlon richtte telkens over Aalst werd ge sproken. Ook het kasnazicht van Gemeente en C.O.O., voor het 4" kwartaal, werd ter goed keuring voorgelegd en hier was de vergadering weer eeneiig instemmend. PARKING, OPENBARE WERKEN, NUTSVOORZIENINGEN, NIEUWE WUK E.D.M. De ruimte tussen het NMBS station en de viaduktberm, welke voorheen als goederen- station in gebruik was, zal door de gemeente worden afge huurd om als «pendelparking» uit te rusten. Hierbij kunnen de Terjodense raadsleden Cop- pens en Roels niet nalaten de schampere bemerking te ma ken dat hopelijk niet dezelfde onmogelijke parking wordt aangelegd als voor de kerk te Terjoden. Ook de rooiplannen voor Ven- nestraat, Veldstraat, Avon- delsbaan en Nekkerspoel wa ren aan de orde. Het was voor de gelegenheid ook voor de Burgemeester een verrassing dat raadslid Bourlon, die blijk baar goede relaties heeft met staatssekretaris Poma van leefmilieu, hem geruststellend kon mededelen, dat de minis teriële goedkeuring voor de uitvoering van deze werken was verleend. «Dat doet mij plezier Gilbert» zegde Burge meester Boel «Wij mogen dus verwachten dat ook het ge meentebestuur hiervan eerst daags door de Minister van Openbare Werken wordt in kennis gesteld.» Het is inder daad «verheugend» te kunnen vaststellen dat alles in juiste volgorde verloopt! De unanimiteit werd weer even verbroken als raadslid Gustaaf Eylenbosch zich bij de bespre king van het B.P.A. nr. 8 ont houdt. Hij ziet terechte bezwa ren tegen de wijze waarop hier tegen de logika in te werk is gegaan. Dit plan is echter defi nitief en zal eerstdaags terug komen van de advieskommis sie, waarna bezwaren kunnen worden ingediend door de be trokkenen. Dit bijzonder plan van aanleg is ter inzage op het gemeentehuis. Er werd ook nog eenparig in gesteld met de verkoop van 2 aren gemeentegrond aan dhr. Frans Meert rato van 1050 fr. per m2 en met de uit te voeren versterking van het elektro-laagspanningsnet in de Vennestraat en Nekkerspoel. LENINGEN Voor het bedrag van de uitein delijke kostprijs van de Terjo dense rioleringswerken en voor de saldi der andere wege- niswerken wordt een lening aangegaan bij het Gemeente krediet voor respektievelijk 7.032.000 fr. en 1.520.000 fr. Voor de rioleringswerken is dit een vermindering en voor de andere werken een vermeer dering zodat alles samen prak tisch op hetzelfde neerkomt. Terloops werd door de Terjo dense raadsleden en door raadslid D'Hondt geïnformeerd naar de stand van zaken bij de schadegevallen dezer riole ringswerken. Volgens de bur gemeester zou de zaak evo lueren naar een verantwoorde lijkstelling van de aannemer. Het feit dat deze zou hebben nagelaten om bij het beëindi gen der dagtaak de gegraven geul opnieuw aan te vullen en aangezien dit door verschil lende getuigen is bevestigd zou hier bepalend zijn geweest voor het verslag van de des kundige aan de rechtbank. Dat dit voor de betrokken aanne mer riskeert een onaange name nasleep te kennen, in geval hij bij vonnis verantwoor delijk wordt gesteld, vloeit voornamelijk voort uit het feit dat deze niet tijdig een bijzon dere verzekering zou hebben afgesloten zoals gebruikelijk wordt gedaan als er damp- planken dienen aangebracht. Om het hoofdstL.. geldzaken te besluiten kwam dan ook nog de reeks zogeheten oninbare posten aan de orde. Dit zijn personen en/ of instellingen welke om verschillende rede nen hun verschuldigde ge meentebelastingen niet heb ben betaald. ONTSLAGEN Als 17de agendapunt was er tenslotte nog vermeld op de dagorde, de verzoeken om ontslag van de gemeente onderwijzers Jozef Ghysens en Kamiel Temmerman en van het schoolhoofd Marcel Tem merman. Dit werd eveneens eenparig fEREMBODEGEM Ter gelegenheid van het korpsfeest nam de Erembodegemse Civiele Bescherming afscheid van haar sektiechef Jaak Van den Abiel in aanwezigheid van provinciaal inspekteur J. Charita in instruktuur Paul Coppens. Verleden zaterdag werd hij reeds ten gemeentehuize ontvangen doch nu ging het feest door in het lokaal van de C.B. «De Denderklok. Reeds van in het jaar 1959 staat Jaak Van den Abiel samen met de andere agenten paraat ter bescherming van de bevolkingDoor zijn vriendelijk zijn vlotheid in de omgang en zijn spreekwoorde lijke gedienstigheid was hij de aangewezen persoon om de stichter van het Korps René De Moorter als sektiechef op te volgen. Met spijt werd van de heer Van den abiel die de ouderdomsgrens heeft bereikt, afscheid genomen. Daar hij de vereniging echter steeds met vriendschap heeft geleid blijft hij op lessen en oefeningen steeds zeer welkom. Als blijk van dankbaarheid werd hem dan ook vanwege het korps een brandglas kompositie aangeboden met het motief van de Civiele Bescherming erin verwerkt. Ook van het gemeentebestuur mocht hij reeds een brandglas in ontvangst nemen. Mevrouw Van den Abiel die in deze hulde werd betrokken mocht bloemen ontvangen. Als nieuwe sektiechef komt nu de heer Marcel de Lange van Terjoden, Churchille- steenweg 11. Op deze nieuwe leider mag de bevolking van Erembodegem en van Groot-Aalst steeds beroep doen. Hij is te bereiken via telefoonnummer (053 70.20.35.) LH aangenomen. In de geheime zitting zou nadien nog gestemd moeten worden over de be noeming van een nieuw schoolhoofd en over de aan stelling van twee nieuwe leer krachten. TOEMAATJES Aan het einde van de officiële dagorde had burgemeester Boel dan nog een viertal ekstra agendapunten in petto. Het be trof respektieyelijk de goed keuring van de eindafrekening van de rioleringswerken te Ter joden, die in hun geheel haast twee en twintig en een half mil joen hebben gekost, de uitgifte van het sport- uitrustingsmate riaal voor de steeds niet defini tief toegewezen «Sport- schuur», Voor een bedrag van iets meer dan twee miljoen, het definitieve tracée der aan te leggen wegen der verkaveling Ronsevaal-Zavel en de aan sluitend op de werken aan de Boonhofstraat te vernieuwen rioleringen aan de Leuvestraat voor een totaal bedrag van bijna 150.000 fr. Vermelden wij nog dat 't uit rustingsmateriaal voor de Sportschuur bestemd is voor het beoefenen van basketbal, volleybal, tennis, tafeltennis, handbal, zaalvoetbal, badmin ton en gymnastiek. De defini tieve toewijzing van de bouw werken werd even vertraagd doordat aan beide laagste bie ders de opdracht werd gege ven om hun kostenbestek nogmaals na te rekenen. Dit bleek wenselijk nadat was vastgesteld dat, tot eenieders verwondering, het prijsverschil tussen het voordeligste en het daaropvolgende bestek slechts 2 frank bedroeg en dit op een totaal bedrag van zowat 25 miljoen wat hiermee ge moeid is. TUSSENKOMSTEN EN VRAGEN Bij de bespreking van de Ronsevaal-verkaveling werd, na een betreffende vraag van raadslid Gilbert Bourlon, vast gesteld dat hoogsteigenaardig een verkavelingsaanvraag werd afgewezen in een bouw- zone. Het zou hier gaan om gronden in de nabijheid van het Ronsevaal Allermerkwaar digst dat oorspronkelijk als groene zone voorziene gron den toch bouwrijp kunnen wor den gemaakt, zoals bij het Ronsevaal projekt het geval is geweest, en dat anderzijds niet mag worden gebouwd in een daartoe bestemde zone. Als raadslid Bourlon ook nog mededeeld dat hij, nadat ver schillende betrokkenen hem over moeilijkheden bij de wer ken aan de Boonhofstraat hadden bericht, op aanraden van de gemeentesekretaris samen met de straatontwerper Astro ter plaatse de situatie zou gaan opnemen, wijst burge meester Boel zowel sekretaris als raadslid terecht met de be merking dat dergelijke aange legenheden steeds tot de be voegdheid van het gemeente bestuur behoren en dat nie mand moet vooruit lopen op de feiten of zichzelf bevoegdhe den toeëigenen die hij pas na 1 januari e.k. gebeurlijk zal heb ben. Raadslid Piet De Nil vraagt om verscherpt politietoezicht in de omgeving van de Europalaan, de Bertha De Dekenstraat en de Rietstraat. Volgens het raadslid worden daar voortdu rend wetsovertredingen ge meld waaronder ook vele dief stallen en sluikstortingen. Hij verzoekt hiertoe ook de Riet straat spoedig met openbare verlichting uit te rusten met de verwachting dat daardoor die genen zullen worden afge schrikt die bij uitstek in het duis ter handelen. Tot slot bracht raadslid D'Hondt, zoals van meetaf aan beloofd, nog de glasramen ter sprake en vroeg de burge meester wat hij met de overblij vende «Erembodegemse glasramen» denkt aan te van gen (Er werden destijds een honderdtal brandramen met het gemeentelijk wapen aan gekocht om bij speciale gele genheden als gemeentelijk aandenken te schenken). Meester D'Hondt meent dat deze kunstwerken zeker niet naar Aalst moeten verhuizen en ongetwijfeld en zeer gepast als aandenken aan Erembo degem kunnen worden uitge reikt aan de mandatarissen en het personeel van de gemeen te. De burgemeester liet hierop duidelijk verstaan dat men in deze van hem geen enkel in itiatief moet verwachten en liet uitschijnen dat de raad zelf de knoop maar moet doorhakken. Op het verzoek, ook al van raadslid D'Hondt, om de laat ste raadszitting van 15 decem ber e.k. een gelegenheidsslot te geven met gebeurlijk een gezellig etentje met de raads leden onder mekaar, is burge meester Frans Boel al even afwijzend. Wij nemen aan dat voor hem het verdwijnen van Erembodegem nu niet bepaald een gelegenheid is om feeste lijk te vieren, laat staan om zelf een initiatief hiertoe te nemen. Misschien zag hij liever dat de raad zelf het nodige deed dan dat hijzelf hier als promotor van zijn eigen definitief uittreden moet optreden. VERLENGD SAMEN Na de raadszitting was de raad «verlengd samen» en werd de vergadering informeel voort gezet, echter in afwezigheid van schepen Remi Van Vae- renbergh voor dit gedeelte, in een sportieve drankgelegen heid in de nabijheid van de Denderbrug. Tussen pot en pint kwam dan toch weer het verzoek van Luc D'Hondt aan de orde en op deze post- ge meenteraadszitting werd vrij vlug een akkoord bereikt om het einde van én legislatuur én gemeente op gepaste wijze te vieren na de laatste vergade ring van woensdag 15 decem- bere.k. Het zag er zelfs naar uit dat ook burgemeester Boel zich zou laten verleiden, zeker als er «pellepatatten met ha ring» op het menu zou staan. Bij de gedachte alleen reeds kreeg iedereen het water in de mond. Er werd tenslotte een parig afgesproken om op 15 december gezamenlijk de be nen onder een andere- en rij ker voorziene tafel te strekken dan onder de oude vertrouwde raadstafel. Smakelijk en... proost! E.A. Van der Eist Traditioneel wordt in het Affligems Kultureel Centrum een eindejaarstentoonstelling georganiseerd met een ruime ver scheidenheid aan mogelijke geschenken. Dit jaar wordt deze tentoonstel ling vandaag, vrijdag 26 no vember te 20 u. opengesteld in het vooruitzicht van Kerstmis en Nieuwjaar. Er werd naar gestreefd zeer originele geschenkjes, kultu reel verantwoord, uit de hete wereld samen te brengen. Volgende landen zijn nu o.a. vertegenwoordigd: uit Europa Nederland, Frankrijk, Enge land. West- en Oost-Duitsland, Polen, Spanje, Italië, Dene marken en Tsjecho-Slowakije. Uit vreemde werelddelen ko men geschenken uit Haïti, Mexico, U.S.A., Turkije, India, de Philippijnen, Taiwan, Ja pan, China, Viëtnam, Dar-es- Salaam en Hong-Kong. Steeds te bezoeken tijdens de week-ends. L.H.

De Voorpost | 1976 | | pagina 8