f Aalsterse Flitsen; Problemen van straatnamen nog niet opgelost Karnavalkriebels HET HEEFT GEEN NAAM MEER! BIJKOMENDE PROGRAMMA'S TV-AANPASSING FREQUENTIE-PLAN DRUK PROGRAMMA VOOR DAVIDSFONDS MDLBEEK ■E RB fc IS HARMONIE 190 JAAR De Voorpost - 3-12-76 - 5 Er deden geruchten de ronde als zou het nieuwe stadsbestuur het straatnamen-probleem opgelost hebben. Het zou de bestaande namen gewoon ongewijzigd laten omdat de postnummers toch behouden blijven. In bevoegde kringen werd ons dit echter ten stelligste ontkend. Er is daaromtrent helemaal geen beslissing genomen, werd ons gezegd. Aan tegengestelde meningen is er intussen geen gebrek. Zetten we ze nogmaals op een rijtje: de heer Karei Baert, stadsarchiva ris. wil de straatnamen veran deren in samenwerking met de dienst Bevolking om het klasse ment aldaar zo weinig mogelijk in de war te sturen. Voor de heer Baert zijn de straatnamen ook een administratief probleem. Persoonlijk had hij aanvankelijk gedacht aan het systeem dat in Brussel gebruikt wordt: de postnummers behouden en dus ook de straatnamen. De heer Baert kreeg zijn opdracht van de stad. Voor elke straat had hij reeds een voorstel uitgewerkt. De toponomie kreeg voorrang. Er werd samengewerkt met mensen uit de randgemeenten. Hij voelt er niets voor cijfers of letters naast de straatnamen te voegen. Karei Baert is voorzitter van een 'straatnamenkomissie' waarvan de gemeentesekre- tarissen der randgemeenten deel uitmaken. De heer Jos Ghysens heeft een mening die daar regelrecht tegenover staat. Hij vindt dat een straatnaam slechts mag veranderen indien een uiterste noodzaak daarvoor bestaat. Hij ziet de oplossing in een indeling in wijken die elk hun straatna men behouden. Men voegt er gewoon de naam of het nummer van de wijk of randgemeente bij. Voor gelijknamige straten zou men als maatstaf kunnen ne men: de laatste geannexeerde gelijknamige straat van naam veranderen. Of de straat met het minste inwoners. (Kerkstraat Aalst, Kerkstr. B-Baardegem, Kerkstraat E - Erembodegem...) Dit systeem zou de bevolking en de administratie grote moeilijk heden en kosten besparen. Ook zouden de bewoners geen identi teitsverlies ondergaan. Eeuw enoude toponiemen en gewoon ten mag men volgens de heer Ghyssens niet zomaar afschaf fen. Dan is er het WAK (Vereniging voor Aalsters Kultuurschoon) die bij monde van haar voorzit ter. Frits Courteaux. haar stem laat horen. Ook hij zou het psychologisch-historisch beeld van een stad of dorp niet graag door straatnaamverandering verstoord zien. Dit zou eveneens gepaard gaan met verlies aan eigenheid van de gemeenschap. Met eeuwenoude relieken mag niet onverantwoord omgespron gen worden. Het volkse stand punt is het juiste. In de straatbenaming ligt de groei van de stad af te lezen. De heer Courteaux vreest ook taalkun dig en praktisch verlies door naamwijziging. (de naam Sta tionsstraat duidt al op de ligging van de straat). Hij zou een nummer of letter bijvoegen, of het postnummer behouden. HOE GEBEURT HET IN ANDERE STEDEN? Ter informatie ware het interes sant na te gaan hoe men in andere steden tewerk ging om de problemen van de straatnaam- verhouding op te lossen. Zeer interessant is Brugge. We be kijken de stelregels die de Kommissie aldaar gebruikte bij de totale herziening van de namen. 1. Literatuur: door gespeciali seerde werken informeerde men zich over de algemene normen die men best kon volgen. 2. Algemene onderrichtingen: er werd door de Brugse Kommissie vooraf nauwlettend kennis ge nomen van ministeriële en provinciale onderrichtingen o.a. het bestuursmemoriaal van de provincie W.V1. van 7/3/45. In een brief van de minister van Binnenlandse Zaken staat o.m. «er zich alleszins van te onthou den om reeds oude benamingen of die welke een folkloristisch of plaatsnaamkundig karakter dragen te vervangen». Het is hier niet nodig de bestuursmemorialen grondig door te lichten. Toch vermelden we enkele interessante punten (onderrichtingen van de mi nisters van Binnenlandse Zaken) 1949 het schepenkollege is bevoegd voor nieuwe straatna men wanneer het gaat om benamingen langs goedgekeur de rooilijnen (nieuwe urbani satie) de gemeenteraad is bevoegd voor alle wijzigingen aan bestaande straatnamen en voor alle nieuwe straten die genoemd worden naar een persoon of een gebeurtenis. 1953: bestaande straatnamen niet wijzigen zonder gegronde reden. nieuwe straatnamen eerst putten uit de geschiedenis, de toponymie en de folklore. voor persoonsname; namen van personen die tenminste vijftig jaar overleden zijn. 1957 straatnamen enkel wijzigen indien de overgrote meerderheid van de bewoners ermee instemt. geen namen van nog in leven zijnde personen. Belangrijk voor de fusies is een memoriaal uit 1971: Bij samen voeging van gemeenten en wijziging van gelijknamige straatnamen: de straat met het grootste aantal inwoners moet zoveel mogelijk de naam behou den (het is niet nodig de instemming van de bewoners de bekomen). 3. De onderrichting van de kon. Kommissie voor toponymie en diaiektologie: hiervan raadpleegde men de 'regels van de schrijfwijze' van de straatnamen. 4. Eigen stelregels van de (Brugse) kommissie: bovenver melde onderrichtingen vulde men aan met eigen regels. Voorkeur werd gegeven aan oude toponymen. Men deed hiervoor beroep op historische bronnen of op aanwijzingen terzake van de kommissielden. Slechts voor zover geen topo nymen voorhanden waren wer den andere benamingen ge zocht. Persoonsnamen: kwamen zo weinig mogelijk in aanmerking. In een mededeling stelt men. dat vóór einde van 197/ volgende werken dienen uitgevoerd te worden. In Erembo degem, betreffende de trunkveróinding Ninove - Erembo degem. met drie bijkomende programma's WDR (D1): BI kan 2 (zonder omvormer). RTL, middenband kan. M9. ZDF (D2): upperband kan. U3. Frankrijk 1 blijft behouden op 819 lijnen zonder omvormer in band III - kan. F8A. Nieuw programma op 625 lijnen met omvormer in upper band - kan. U 1. Betreffende de ontdubbeling Belgische ketens: Channel Units moeten worden voorzien voor het verdelen van de 2® programma's op kanalen M5 en M7 mis aigemene Konwusie stelt men dat bij alle aanpassingen die werden uitgevoerd werd rekening gehouden met vol gende richtlijnen. Zoveel moqeliik programma's bedelen zonder konvertor De meest gevraagde programma's BI of Bill plaatsen, zodat het gebruik van de konvertor minimaal Diijtt Geen nevenkanalen gebruiken naast Belgische program ma's. dit om onder alle omstandigheden een perfekte ont vangst te waarborgen. Zo weinig mogelijk wijzigingen aanbrengen aan een be staande toestand De standarisatie van de Channel Units op de stations zal in de toekomst toelaten op een zeer eenvoudige wijze alle wijzigingen door te voeren aan dit frequentieplan. men beperkte zich dan nog tot de namen van personen die reeds zeer lang gestorven waren en waarvan bewezen is dat ze in de gedachten verder zijn blijven leven. Zowel figuren uit de nationale als de plaatselijke geschiedenis werden hierbij ge kozen. (wanneer moest gekozen worden voor straten die dezelfde persoonsnaam droegen, werd naar een andere persoon uit hetzelfde tijdperk en dezelfde geesteswereld gezocht). Namen van bomen, bloemen, planten en dieren: de kommissie was niet bijster gelukkig met het overmatig gebruik hiervan in veel nieuwe wijken. De vele gelijkluidende namen moesten echter bijna noodgedwongen door een gelijkaardige naam vervangen worden, omwille van de systematische werkwijze die in de nieuwe wijken werd gevolgd. Voor- en achtervoegsel: om de wijzigingen zo gering moge lijk te houden, beperkte de commissie zich vaak tot het maken van samengestelde na men. er werden ook geen abstracte namen gebruikt, omdat dit tegen de eeuwenlange traditie van straatnaamgeving ingaat. Bijzondere regels: tenslotte heeft de Commissie zich ook nog aan volgende regels gehouden: voorkeur voor korte namen. Welluidendheid van de namen. Gemakkelijk te schrijven en uit te spreken ZO weinig mogelijk gelijkend op bestaande straatnamen. De bestanddelen straat, dreef of laan werden over het algemeen behouden zoals ze voorheen voorkwamen. KORTE NOTA OVER DE STRAATNAMEN TE BRUGGE Tot aan de Franse Revolutie was het de bevolking zelf die spontaan een naam gaf aan een straat. Dit gebeurde op de eerste plaats naar de geaardheid van de grond of het uitzicht van de straat. (Langestraat, Meers...). Ook namen van grondeigenaars of personen van aanzien die er woonden kwamen in aanmer king. Verder werden ook namen van openbare gebouwen, bede huizen of kloosters gebruikt, of van vreemde naties die hun consulaat in een bepaalde straat hadden. In de historische stads kern dagtekenen de straatna men meestal uit de 13de en 14de eeuw. Daarbuiten overwegend uit de 19de en 20ste eeuw. Tot zover deze informatie over hoe de straatnaamwijziging el ders gebeurde. Daarom hoeft h et hier niet precies zo te verlopen. Maar het kan ook voor de Aalsterse kommissie een zinnige bezigheid zijn ,deze regels toch even door te nemen, voor zover dit al niet gebeurd zou zijn. Zeer interessant in dit verband is ook een artikel «Moderne straatnaamgeving» uit het tijdschrift «Naamkunde» Instituut Naamkunde te Leuven. 4de jaargang 1972, afl. 1-2. Hierin worden stelregels en de situatie in Nederland be sproken. We kunnen dit voor een volgende editie behouden. W.L. In het verleden heeft het Davidsfonds Mijlbeel bewezen een welgevuld programma moeiteloos aan te kunnen. Ook de programmatie voor het komende seizoen is betekenisvol en stelt hoge verwachtingen. De reeks werd op 13 november ingezet met een ontspannings avond en het optreden van de kleinkunstgroepde Gallienoten. Het familiekerstfeest heeft plaats op 26 december. Kerst geschenken voor de kinderen zullen alsdan niet ontbreken, met daarnaast de filmvertoning «Kuifje en het haaienmeer». Op zaterdag 22 januari is er de toeristische avond. Met Lieve en Rom duprez bezoeken we de Meetjeslandse Krekelroute. Het In de Fiberfleet staan oliekachels te wachten om de werkgrage karnavalisten de gelegenheid te geven hun pollekes te warmen tijdens de koude winteravonden. Ze moeten alleen nog geplaatst worden en de stookolie moet geleverd. De groepen zijn in blijde verwachting van de komende warmte. Met de huidige plaatsruimte in de Fiberfleet en steeds maar nieuwe groepen, op zoek naar een bouwplaats, kan men toch niet steeds het liedje: «Er kan nog altijd eentje bij» blijven zingen, zonder de groepen die er al een tijdje hun residentie hebben, in de hoek te drummen. Wanneer komt in Aalst de grote (wij denken aan Egypte) karnavalbouwheer op de proppen? Er werd een Algemene Verzekering Burgerlijke Aansprakelijkheid en Brand afgesloten door het A.K.V. te voor wat de Fiberfleet betreft. Een positieve realisatie! Sommige karnavalgroepen beginnen het A.K.V. te beschuldigen van Syndikalisme of«een kat op een heet zinken dak». Verkoopt het A.K.V. dit jaar ook nog vlaggen? Er zyn in elk geval nog gegadigden. Is het A.K.V. bladje «De karnavalist» een zielige, vroegtijdige, maar spijtige dood gestorven?? Hoeveel kamavalbals T-Dansants en andere uitgansavon- den hebben we nog te goed vóór karnaval??? VIZOIZJEKEN wordt vast terug iets enigs. In een kort telefoongesprek kregen we reeds één en ander te horen. Wie verleden week de «Moer vaart route» van dezelfde auteurs zag. hoeft geen referen tie meer. Momenteel lopen er in ons land een drietal voorstellin gen per week omtrent de nieuwe uitgekiende krekelroute. In de maand februari wonen de Mijlbeekse Davidsfondsleden een teatervoorstelling bij te Brussel of Gent en op 12 maart is er de filmvertoning Rabbi Jacob, met o.m. Louis De Funes. Op Pinksterzondag wordt de tradi tionele reis gehouden. Alle plaatselijke akfiviteiten gaan steeds door in de parochiale feestzaal van het Sint-Maartensinstituut. Moorselbaan Aalst. Wie belangstelling heeft kan een seizoenabonnement verkrijgen aan 100F voor de eerste persoon en 50F. per bijkomende persoon van het gezin. Inschrijven en inlichtingen bij de sekretaris Robert D'Haeyer, Binnenstraat, 123 te Aalst, telefoon 21.84.10 en bij de bestuursleden: E.H. Gosseye Proost, Wille Beerten, Lichel Buyle, Victor De Backer, Robert Dhaeyer. Gustaaf D'Hondt, Etienne Hoebeeck, Denise Maes. Mia en Etienne Perlinck-Van Vaerenbergh, Leon Peirlinck en Louis Singelijn. Zoals verwacht werd volksvertegenwoordiger Ghisleen Willems, reeds fraktievoorzitter van de CVP In Aalst, voor een nieuwe zes jaar lange legislatuur in Groot-Aalst deze taak verder op zich nemen. Ditmaal zal hij zijn ploeg in de oppositie aanvoeren. Tot ondervoorzitter van de fraktie werd de Moorselse burgemeester Raymond Uyttersprot aangeduid, terwijl de Aalsterse uittredende schepen Henri Van Der Veken het sekretariaatswerk op zich neemt. Het Priester Daensfonds wil de onderstroom die nu nog op Vlaams en sociaal gebied werkende is aan de oppervlakte laten vloeien door met een aktie buiten Aalst te treden. Er worden aldus een reeks voorlichtingsavonden belegd over heel het Vlaamse land. Doel is, het fonds overal te doen kennen, leden aan te werven en het aanduiden van een vertegenwoordiger per gemeente of plaats. Tjdens de vergaderingen zal het woord gevoerd worden door de voorzitter Frans De Neven en door Luc Delaforterie. Zij zullen de op het Daensisme steunende ideeën van het fonds uiteenzetten. Op lOdecember zal Alois De Backer in dit kader te Denderhoutem worden gehuldigd voor zijn verdienstelijk heid in het fonds. De K.W.B. houdt op zondag 13 februari van komend jaar een verbondsraad gedurende dewelke een nieuwe voorzitter en ondervoorzitter voor twee jaar zullen moeten worden verkozen. Kandidaturen moeten op het sekretariaat ten laatste op 22 januari a.s. binnen zijn. De K.W.B. drukt ons hierbij graa op het hart dat de demokratische uitbouw in de verkiezing zelf van de topverantwoordelijken en de samenstelling van het bestuur. De moedige en van goede ogen voorziene geïnteresseerde Aalstenaar zal de mini-druk van het eerste nummer van het nieuwe tweemaandelijks tijdschrift van de «Fotoklub Aalst» misschien hebben doorworsteld. Bedoeling is, zo schrijft voorzitter John Raepsaet, niet om iedere twee maanden enkele bladzijden lukraak te vullen om tegemoet te komen aan het idee klubkrant, maar wel een kontinuïteit te scheppen in zowel vaste als variërende rublieken. Zo wenst de fotoklub via het tijdschrift aan haar leden kenbaar te maken welke data van foto- en diasalons er zijn, welke wedstrijden worden uitgeschreven, welke programma's er op het getouw staan en nog van dat. Verder wenst de redaktie zoveel mogelijk wetenswaardigheden door te spelen die het lid kunnen helpen in de kunstige bedrijvigheid die het fotograferen is. (Redaktie-adres: Sint-Jozefstraat, 18, Aalst). Het jongste (maandelijkse) tijdschrift «Vies Oilsjt» is aan een tweede nummer toe. Over zestien bladzijden strijkt de stadskrant informatie en kommentaren uit handelend over een aantal onderwerpen als de prikkelpoezen uit 'n foto-kollektie van Boon. Ghis Willems praat er verder over de morele naslag van de verkiezingsuitslagen voor de CVP-aanhang. De Aalsterse Grote Markt wordt op 1 januari de plaats waar zoveel meer jonge al dan niet verliefde paren zich zullen moeten begeven om de echtelijke banden te sluiten. De officieuze beslissingen die in het toekomstige schepenkollege zijn genomen zeggen immers dat de trouwers van Aalst, Erembodegem. Nieuwerkerken. Gijzegem. Hofstade, Herder- sem, Moorsel, Meldert en Baardegem zich voortaan in de pilootstad moeten binden. De taxi-bedrijven lachen in hun baard. Een ander tijdschrift zit momenteel te broeden op een eerste nummer. Het gaat om het literair tijdschrift «Panta ReT» dat o.m. onder de bezielende kracht van Chris Latour het gebrek aan dergelijk schrift te Aalst wil goedmaken. Een tiental mensen zijn ijverig aan het werk an als alles goed verloopt verschijnt er kort de eerste publikatie. Een staaltje van administratieve verwarring vinden we in volgend feit. Op 5 december sluit in de Belfortzaal de haast voorbije tentoonstelling van kunstschilder Luc de Ro. Op 4 december echter moet in dezelfde ruimte de opening plaats vinden van de ekspozitie van Wally Van de Velde (waarover meer in volgende editie). Geen van beiden wil, terecht, toegevingen doen in dit verward tijdschema, dat enkel te wijten is aan papieren slordigheden. Noodgedwongen oplossing: Wally Van de Velde zal de vernissage moeten laten doorgaan in het voorportaal van de zaal. De groep «Exess», voor de gelegenheid uitgenodigd, zal even noodgedwongen optreden in de raadszaal van het stadhuis. Waarheen met Wally's werken? De harmonie «Concordia et Docilitas»: reeds 190jaar. De Herdersemse Harmonie «Concordia et Docilitas» vierde ter gelegenheid van het jaarlijks Sint-Ceciliafeest haar 190-jarig bestaan. In een fel opgemerkte toespraak schetste voorzitter Achlel Cayet wel en wee van deze bloeiende vereniging, een der vijf meest komplete muziekmaatschappijen van het hele land. Niet alleen tellen ze voor het ogenblik in hun majoretten- korps twee nationale kam pioenen doch ook op het zuiver muzikaal vlak wisten ze zich te onderscheiden met koncerten als het provinciaal muziektor- nooi te Baardegem en optreden o.a. te Knokke en Oordegem. De harmonie geeft ook een muziekkrant uit die aan niet minder dan 280 gezinnen wordt besteld. Gedurende de laatste tien jaar evolueerde het korps van de vroegere landelijke harmonie met 35 leden naar een kompleet korps met majoretten en drumband maar ook met vrouwelijke muzikanten, allen in piekfijn uniform. Alle instrumenten werden ook terdege vernieuwd. Misschien is de sterkte van deze harmonie wel dat ze totaal neutraal is, volledig buiten elke politiek. Wat er na de fusie mee gebeurt blijft nog een open vraag. Ofwel komt ontmanteling gevolgd door verdwijnen ofwel wordt voortgewerkt gevolgd door nóg te verbeteren. Vast staat dat de harmonie zich in Groot-Aalst niet wil laten isoleren en dat ze open staat voor alle inwoners van de nieuwe entiteit. Over tien jaar hopen ze dan luisterrijk het dubbel eeuwfeest te kunnen vieren en dit in optima forma. L.H.

De Voorpost | 1976 | | pagina 5