NEGENTIG DEELNEMERS AAN DE DUO-DAGEN! AKTIVITEITEN IN AFFLIGEM IN DECEMBER LAATSTE «LAST POST» TE GIJZEGEM? BEUH LEEDSE WAARHEDEN...? GUZEGEMSE ZIEKENZORG WERKT EFFICIENT! 6 - 3-12-76 - De Voorpost Het groepje is fel uitgedund. De vaandrigs worden een dagje ouder en met Alfred Van den Hauwe, hoogbejaard en ziek, bleef van de elf novemberviering nu ook een van de weinige «overlevenden» van 1914-18 weg. Het Gijzegems «Klein Muziekske» perste treurmuziek door het koper van de instrumenten, de trommen roffelden en de trompetten schalden de «Last Post». De laatste «Last Post» nu Gijzegem een wijk van Aalst wordt? Burgemeester Jozef -Lejuste, die uit de politiek stapt, eerde in een niet zo lange doch veelzeggende toespraak de soldaten die de eerste «wereldbrand» niet overleefden of een klei ne 60 jaar nadat ze met de gevolgen van vier jaar mod- derploeteren in de knoken als stille helden huistoe kwamen nu bijna allemaal dood en begraven zijn. Achttien keren kwam Jozef Lejuste op 11 november naar de begraafplaats voor een bijna vanzelfsprekend piëteitsvol gebaar. Ook dit maal werd een steeds lan ger wordende lijst van over leden oud-strijders en weg gevoerden voorgelezen. Zegde de burgemeester: «Laat ons deze traditie in stand houden. Deze elf no vember is een historische dag voor onze bevolking volgend jaar ligt mijn triko- lore sjerp voorgoed in de kast. Van een officiële plechtigheid wordt dan niet meer gesproken. Enkele «dankbaren», mensen die niet vergeten wat de solda ten voor ons volk hebben gedaan, moeten dan maar de vlam brandend houden. Pastoor Verwimp en Leon Saegerman noemden de na men van de voorgoed ver dwenen oud-strijders en op- geëisten Het koor zong een meerstemmig «Hier staan tot afscheid». Daarna zak ten de mensen in trosjes af. Huistoe of naar de bier- en koffiewinkels in het cen trum van de bijna wegge veegde gemeente. Praten over langzaam vervagende herinneringen deden die nu ook al een dagje ouder wor dende «mannen van 1940» en de «Klietsers», jongens die toen nog piepjong, door de Duitsers werden opge vorderd om ergens gevaar lijke arbeid voor de «oor logsmachine» te gaan ver richten. De veteraan van de groep was een vrouw: Elisa De Meersman, 74, en de we duwe van Gustaaf Van Hauwermeiren, een oud strijder 1914-18 die 24 jaar geleden werd begraven. Haar bejaarden broer Louis De Meersman herdacht thuis de wapenstilstand omdat hij niet zo best te been meer is. «Fred» Van den Hauwe, de andere «blij ver» is ziek. Dus was hij er' evenmin bij. Bij een wapenstilstandsdag hoort, traditiegetrouw, een maaltijd. Een grote zaal hu ren om de deelnemers te «herbergen» bleek onnodig. Het groepje is, dat zegden we al, fel uitgedund. Cesar Baeyens, een van de jonge-' ren uit de groep: «ik vind het doodjammer dat zove- len vergeten zijn wat ons destijds verenigde. IN 't KRIJT Onze gemeente moet er wel heel berooid aan toe zijn! Als men soms mocht denken dat uitsluitend merkantiele be drijven het uit de aard van de zaak niet zo nauw meer nemen met de geldende wettelijke beschikkingen dan heeft men het voor deze keer inderdaad goed voor. Aangezien ook een gemeentebestuur in grote trekken kan vergeleken worden, met een bedrijfsleiding, kan men de lijn zonder meer door trekken, zowel teoretisch als praktisch! Ons aller, nu reeds jaaaren op zijn deugdelijkheid uitgetest ge meentelijk apparaat loopt, zoals algemeen geweten, inder daad op zijn laatste benen en alsof dat op zichzelf nog niet genoeg zou zijn, raakte onze gemeentelijke ambtenarij derwijze de kluts kwijt dat zij voorwaar in konflikt is geraakt met de «Rijks-Lonen Afromer» DE RMZ met name. Maar daar storen wij ons lekker niet aan! Trouwens, wie doet ons wat!? Wie kan ons straks nog op onze verant woordelijkheid wijzen als wij geen verantwoordelijkheid meer dragen! En wat de sankties betreft.... wie kan een gemeentebestuur de laan uit sturen dat reeds opgelost is in het fusie-luchtledige. Als de arbeidsrechtbank ons oproept om te verschijnen, dan zenden wij lekker onze gemeentelijke kat... of zijn het de bekende drie aapjes die ook deze keer als gemeente lijke representatieve fungeerden? Als dit alles met een privee-bedrijf zou gebeuren vordert de rechtbank allereerst de wettelijke interesten, plus de kosten en dit zal zeker voor onze gemeente niet anders zijn, al leen. Weet U wie deze nalatigheid van onze gemeente lijke doodwroeters zal moeten betalen? Inderdaad! Wat dacht je anders? OS - BROEK - UIT Ook in de Osbroek zijn de bekende drie aapjes van hierbo ven weer eens opgedoken. Het is trouwens niet verwonder lijk dat onze gemeentelijke vroede vaderen ook hier weer eens van de prins geen kwaad weten, aangezien zelfs een gedegen Aalsterse diender (en dat zijn slimmerikken) terug kwam met de melding dat er niksmendallen te zien was. Er over gehoord hebben zij al evenmin, ook al gewaagde destijds een Terjodense pillendraaier-gemeenteraadslid heel voorzichtig en met gedempte stem, te informeren of het waas was wat in een «bepaald blad» te lezen stond over storten zonder vergunning. Aangezien het grootste ge- meentegezag op dat ogenblik druk doende was om grote rookwolken uitzijn sigaar te fluiten beperkte hij zich tot wat gemompel waarna de vergadering verder door ging met suffen. Trouwens... van horen zeggen, weet je wel..! En als men niks ziet en niks hoort, hoe kan men dan iets weten? Hiermede is dan de cirkel gesloten: wij zien niets, wij horen niets en wij weten «van» neitsü! Wat onze gemeentelijke gezagsdragers echter wel weten nl„ is dat het inderdaad kwaad is om met grote heren kersen te eten en dat men het niet ver brengt als men zich niet gewillig schikt naar de machthebbers die van oudsher het goede en het slecht weer uitmaken. Een instemmend schouderklopje, een ekstra duur en kos telijk sigaartje met nieuwjaar en ter gelegener tijd een bank vooruit. «Pour Ie mérite...» en de zaak zit weer rond! Alleen het vierde aapje, je weet wel, dat met de vingers de neusvleugels dichtknijpt, was er niet bij... Maar stinken doet het, figuurlijk en letterlijk! EJA Verleden vrijdag werd de einde- jaarstentoonstelling «Het Ge schenk uit Vreemde Landen 1976» in het Kultureel Centrum Affligem opengesteld in het vooruitzicht van Kerstmis en Nieuwjaar. Geschenken zijn er te zien o.a. uit België, Nederland, Frankrijk Engeland, West-Duitsland, Oost-Duitsland, Polen, Tsjechoslowakijen, Italië, Span je. en Denemarken. Van buiten ons werelddeel verder uit de U.SA., uit Mexico, Haïti, Turkije, India, de Philip- pijnen, Taiwan. China, Japan, Viëtnam, Dares-Salaam en Hong-Kong. Ook de Bond zonder Naam zal er vertegenwoordigd zijn als mede Aktie 365 (agenda 1977). Op maandag 6 december door letterkundige Anton Van Wilderode over «Gebed en Poëzie». Reeds tweemaal gaf deze spreker in het Centrum een voordracht, nl. over «Humor in de Nederlandse Letterkunde» en over «De Vrouw in de Litera tuur». In deze derde voordracht wil hij speuren naar de gods aanwezigheid in de meest recen te werken van dichters en schrijvers. Op vrijdag 10 december volgt dan de maandelijkse werkver gadering van de VAB-VTB- Diaklub. spel is er niet in december doch n Elke zondagvoormiddag in in januari komen er dan twee. o december is er atelier. Poppen- twee. L.H.I De fusie doet heel wat problemen rijzen en ook heel wat oude getrouwe zaken zullen moeten worden vernieuwd of veranderd. Zo is ook het geval met de gemeentelijke vlag en schild. Wat daar zal van geworden hebben wij nog niet met zekerheid kunnen vernemen. Er zouden echter wel al enkele voorstellen gedaan zijn. Eén van deze voorstellen zou zijn om in het oude vertrouwde gemeenteschild van Lede de «T T T» (tais toi traitre) te vervangen door «WWW» (wij willen Wanzele). De reden hiervoor zou zijn dat deze leuze het meest in het hoofd van onze 25 (of 24 toekomstige noeste ijveraars zou gespeeld hebben. De kleur zou dan misschien rood-groen-blauw-geel-oranje kunnen zijn. Wij hopen dat de Ledenaars dan niet te veel kleur zullen moeten bekenen. Het schijnt dat tegen 1 januari aan de ganse bevolking van Groot-Lede een speciaal telefoonboek ter beschikking zal gesteld worden door de RTT om op te zoeken welk zonenummer men moet draaien als men naar een dorpsgenoot wil telefoneren. Teh show goes on! Nadat een tweetal weken geleden een Ledenaar met name Mare Corthals op de radio zijn kansen had verdedigd in een radiokwis, zal toekomende maandag 6 december een andere Ledenaar, met name Paul De Smet (de Possen), te zien zijn op de brt-beeldbuis, waar hij zijn kansen zal verdedigen met «Het Rad der Fortuin». Of Sint-Niklaas hem die dag goed gezind zal zijn weten wij reeds, maar verklappen wij U niet. Wij willen onze goede relaties met Sint-Niklaas niet in het gedrang brengen. In ieder geval reeds een hartelijk proficiat aan onze twee Leedse radio- en TV-steren. Wanneer je ziek, oud of gehandikapt bent, heb je meestal veel nood aan menselijk kontakt dat ervoor kan zorgen dat je je als volwaardig persoon blijvend kunt integreren in de huidige maatschappij vorming. Een isolement is steeds een negatief puntje dat de levens blijheid in de kiem smoort en een aftakelingsmechanisme in beweging zet. Om dit maat schappelijk vervreemden tegen te gaan werd een werkgroep voor ziekenzorgers opgericht die alle zieken van de parochie Sint Martinus thuis of in het zieken huis regelmatig een bezoekje brengt en de hulpbehoevenden oudjes of gehandikapten in hun homes of thuis gaat opzoeken zodat ieder met het parochiele ven in kontakt kon blijven. Deze werkgroep wil zo naamloos mogelijk de zorg voor de parochiezieken op zich nemen en ze staat volledig open voor mensen die hun in dit streven willen bijstaan. Maandelijks houdt men een bijeenkomst alwaar er eerst een referaat over een speciaal aspekt van de ziekenbegeleiding wordt voorge lezen en besproken. Nadien wordt de speciale ziekenlijst, die per straat werd opgesteld bijge werkt en verdeelt men de parochie in zones alwaar een duo ziekenzorgers maandelijks een bezoekje gaat afleggen. Deze werkgroep is inzoverre origineel dat er geen struktuur (geen voorzitter...) en ook geen plaats voor ereplaatsen bestaat doch ieder neemt om beurt een stukje verantwoordelijkheid op zich zodat de ziekenzorg mo menteel heel efficiënt wérkt: in de ziekenhuizen mogen de leden, die zich dankzij een ligitimatiekaartje kenbaar maken zelfs buiten de bezoek uren zieken van de parochie bezoeken. De weinige financiële uitgaven die men dient te verrichten worden door de werkgroepleden zelf betaalt. Het is werkelijk de moeite om één van de maande lijkse vergaderingen bij te wonen: in een sfeer van op bouwende samenhorigheid wor den de probleemgevallen van de parochie besproken en wordt er een efficiënte oplossing gezocht. Deze vereniging presteert in stilte meer dan veelvuldige karitatieve akties met massale propaganda som svermogen. Ieder, die ook iets zo voor zijn ziekemedemens wil doen, kan steeds bij deze ziekenzorgers aansluiten. DIRK DAELEMANS De parochiale ziekenverzorgsters van Gfyzegem vergaderden, (el) Je zou wel denken dat de skouts voor vele weken op tocht gingen (jm) tendoch het is iets persoon lijks kreëren, iets dat men zelf bedenkt en mooi vindt. De re sultaten bevestigden de ernst waarmee de jongens en meis jes aan het slagen van dit uurtje meewerkten. Meisjes houden over het algemeen van volks dansen, jongens niet: een moeilijke opgave dus voor Ka- trien Van den Broeck die zich echter prachtig van haar moei lijke taak heeft gekweten: na enkele aanloopminuutjes zette ieder zijn beste beentje voor zodat het wellicht het prettigste uurtje werd dat aan de scouts en gidsen voorgeschoteld werd. WKSM is en blijft een kriste- lijke jeugdbeweging, daarom mocht een Eucharistieviering zeker niet op het programma ontbreken. Een moment van bezinning tussen een reeks snel opeenvolgende aktivitei- ten is nooit te versmaden: E.H. Herwig Ghijs bereikte die sfeer in een piëteitsvolle eucharis tieviering, speciaal op een tie- nerpubliek afgestemd. Het jaartema «Gewoon buiten, bui tengewoon» of m.a.w. de na tuur mag niet verwaarloosd worden kwam hier aan bod. De laatste brok op het pro gramma was sport: het zou gemakkelijk zijn met kursisten een straa^e om te lopen of een partijtje voetbal te spelen: dit was echter niet de bedoeling. De leiding van Sint-Kristoffel leerde daarom enkel minder gekende sporten als netbal en baseball aan. Omdat pubers zich ook graag met elkaar me ten besloot men de sportna- middag met een cross-country. Hoewel deelnemen ook hier belangrijker was dan winnen, toch even de namen van de primussen: Filip Hélin bij de jeevees en Ruth Vijverman bij de jogis. Om vijf uur werd het tijd om afscheid te nemen. Voor het laatst klonken de pa- trouillekreten door de in mist gehulde weiden. De kreet «Wij zijn vrienden» was niet zomaar een holle leuze doch een ge lukkige realiteit! DIRK DAELEMANS Meer dan negentig jongverkenners en jonggidsen maakten van 19 tot 21 november de zogenaamde «Duo-dagen» mee: dit is een kursus voor huidige en toekomstige patrouillelei ders en -leidsters die vooral onze twaalf- en dertienjarige op pragmatische wijze zaken wil bijbrengen. De basis voor deze duo-dagen, tot vorig jaar P.L.-kursus geheten, werd vijf jaar geleden door Jan De Decker gelegd. Toen maakten zowat 40 jongverkenners een nat weekend mee in het Hofstaadse Denderland. Sindsdien ging het aantal deelnemers elk jaar crescendo, niet in het minst door de gemengde werking WKS-WKM, en dit sinds 1974. Ook dit jaar was het pro gramma overvol: avondspel, technieken, tocht, EHBO, krea- tiviteit, volksdansen, kwis en last but not least sport. Vrijdagavond werd gestart met een avondspel, voorbereid door de jeeveeleiding van Sint-Aloysius Aalst. Toen te gen half negen de bijna 100- koppige bende werd losgela ten, veranderde het anders-zo rustige domein Verbrugghen te Hekelgem, aldra in een donker strijdtoneel. Ruim twee uur duurde het spel; dan werden, na een verbeten doch sportief duel, de overwinnaars figuurlijk gekroond. Na een niet zo beste nachtrust wachtten zaterdagmorgen een tiental leiders van Lede en Sint-Joris de deelnemers op. Op het programma stond het aanleren van technieken. De voornaamste taak van een pl op een kamp of weekend is het werk verdelen en helpen of uit leg geven waar anderen falen of niet verder kunnen. Zulks veronderstelt dat een pl alle kamptechnieken duidelijk on der de knie heeft. Om deze kennis nog wat aan te scher pen werden een massa sjor ringen aangeleerd, ook werd uitleg gegeven over het op trekken van tenten en werden heel wat greppel- en andere vuren aangestoken. Achteraf werd alles nog eens extra be licht, door middel van een aan tal dia's over een modelkamp, hierbij werd ook aandacht be steed aan het inrichten van een patrouillehoek. Het middag maal, voortreffelijk voorbereid door drie foeriers, was nauwe lijks verorberd of er werd al weer verzameling geblazen vooreen tocht. Na een bondige uitleg over stafkaart en kom pas, verstrekt door de leiding van Terjoden, Hofstade en Baardegem mochten de jong verkenners en jonggidsen hun teoretische kennis aan de prak tijk toetsen. Doel van de tocht: Wieze en Opwijk. Spelende kinderen zorgden echter voor heibel: sporen die moesten ge volgd worden, werden vervalst Aankomst van de 800m tijdens de skouts distrikssportdag (jm) en uitgewist zodat drie van de patrouilles na een tijdje doel loos rondzwierven. Om zes uur werden de deelnemers op de punten van bestemming op gewacht door een autobus, maar niet iedereen kwam op dagen. De omgeving werd nog eens goed uitgekamd, maar nergens een spoor van de vermisten! Het was allang don ker toen de hoofdleiding die bestond uit Hendrik Van Des- sel, Regine Boone, Gilbert Van den Berghe, Rita Waltniel en Jan de Decker nieuws ontving van hun 'verloren dochters en zonen': deze werden een vijf tiental kilometer van de be stemming opgepikt en per wa gen naar de kampplaats terug gebracht. Gelukkig zette deze misser geen domper op heten- toesiasme zodat 's avonds ie der gezellig kon deelnemen aan een twee uur durende ont spanningshappening in de vorm van een ganzenspel. Naast het oplossen van teore tische vragen en het uitvoeren van praktische proeven speelde ook de faktor geluk, door middel van het gooien met een reuze-dobbelsteen een doorslaggevende rol. Tussen door werden ook nog enkele leuke sketches opgevoerd, die het moreel helemaal op zenith brachten. De zondagmorgen werd een drukke bedoening: zowel de sessie EHBO als kreativiteit en volksdansen stonden op het programma. De leiding van Hekelgem bracht de anders vrij saaie EHBO-tips op een vrij bondige en geani meerde manier naar voor: ie dereen kon vóór de kursus wel een pleistertje op een schram leggen doch nu kan men ook een diepe wonde, waaruit het bloed bij beken stroomt, ver zorgen! Voor de sessie kreativiteit sprongen de leidsters van VVKM Ninove in de bres: krea- tief zijn betekent niet zomaar iets kneden, iets op papier zet-

De Voorpost | 1976 | | pagina 6