CHARME VAN OUDE UITHANGBORDEN is haast verdwenen STEMMIGE RAADZITTING! NIEUWERKERKEN S SCHEPENKOLLEGE VRD VAN ZONDEN! HOFSTAADSE KERK WORDT GERESTAUREERD RESTAURATIE KERK ONBEPERKT UITGESTELD! GIJZEGEM VERDEELT SUBSIDIEKOEK! De Voorpost - 3-12-76 - 9 Ze zijn haast niet meer te rug te vinden naast hun II moderne broertjes. Alle me dedelingen om de aard van de handelszaak of beroep te onderstrepen of zijn mening kenbaar te maken hebben de plaats geruimd voor ultra moderne neonbuizen of schreeuwerige plastic bor den. Liefst nog met de no- I dige dosis reklame. e Het eigenlijke uithangbord e is ver zoek, zoals weleer het hoefijzer het teken was van de hoefsmid. Embleem ko men er al evenmin door, zo als de lelei bvb. het zinne beeld is der zuiverheid. Onze speurtocht bracht ons niet ver. Op de Grote Markt heeft «de compte» een in spanning gedaan om een heraldisch wapen aan te brengen. Dit van «de borse van amsterdam», kennen we van oudsher. Evenzo voor de «koning van spa- niën». In de kerkstraat werd een pub verrijkt met een uit hangbord om toch min of meer een eigen karakter te verlenen en af te stappen van de allesoverheersende bierbrouwerij reklame. Onze speurtochi is verre van volledig. Misschien ontdekt de lezer er nog an dere en kan er onze aan dacht op vestigen. De voorlaatste gemeente raadszitting in de Gijze- gemse geschiedenis ging door in afwezigheid van Wilfried Van Herreweghe en Maurits Verdickt, die bij het laatste puntje de zaal in- duikte. Alle aanwezigen werden vertroeteld met gratis Carls- berg en sigaren zodat de zitting in de beste omstan digheden kon verlopen. Een vijftal puntjes stonden op de agenda en werden in sneltreintempo afgewerkt: aan Maria Verreecken werd een grafkoncessie verleend aan de kostprijs van 20.800 frank. Bij Edas gaat men een aanvraag indienen om een aardgasleiding op de gemeente aan te leggen. Men zou aardgas kunnen af nemen van de distributielijn uit Dendermonde, die mo menteel midden op de spoorwegberm voorbij komt. Oktaaf Coen (BSP) berekende dat dit 1,75 frank per liter goedkoper zal ko men! Edas wordt gevraagd om een bestek en plan op te maken. Het huidige lijken huisje is in zeer bouwvallige staat: men zal het zo vlug mogelijk laten opknappen. Op het kerkhof zal ook 40 KRIJGEN MEER DAN 5000 frank VZW Sport- en Recreatie centrum (120.000), Biblio theek (73.876), Voetbalklub Wilskracht (20.000). Wïeler- klub Uiltjesvrienden 20.000, Muziekmaatschappij Vreug de en Vrede (12000), Sint- Martin uskoor (10.000), Christelijke Gepensioneer den (10.000), Meisjeschiro Jopa (9.000), Jongenschiro Popov (9000), BGJG (8.000), Voetbalkkib D'Hondt (6,000). Krijgen 3000 frank en meer: Socialistische Gepensio neerden (5.000), KVG (5.000), KVLV (5.000). Vrije Bloedgevers (4000), SVV (3000), KAV (3000). Kaats- klub Sportief (3000), KWB (3000). Krijgen 2.500 frank en min der: Beschuttende Werkplaat- ren. Er mocht wel gedacht worden aan de herstelling van het oude uurwerk, maar als men weet dat dit reeds sinds mensenheugenis stil staat, be seft men al heel gauw dat dit niet zo gemakkelijk te realise ren valt. Nu is echter ook de restauratie van de kerk voor onbepaalde tijd uitgesteld. De kredieten die voorzien waren voor het uit voeren van het werk werden geblokkeerd. Het is wel jam mer want het gebouw staat er op vele plaatsen schandalig bij. We vragen ons nu maar één ding af: wanneer zullen die kredieten weer vrij gemaakt worden zodat de vervallen kerk terug kan opgeknapt worden? Dirk De Pauw sen (2500), Jeugdklub Jome (2000), Oudstrijdersbond (2000), voetbalklub Sportief (2000), Veteranenvoetbal- klub (2000), Davidsfonds (2000), Klein Muziekske (2000), Tafeltennisklub (2000), PVV-dames (2000), Boerenbond (2000), Duiven- bond (2000), Kapellevink (2000), Wielerklub Melis vrienden (1000), Neerhofrüi- ters (1000), Wipschutters Tot (1000), Karabijnschut- ters Den Uil (1000), Toren bolders (1000), Wielewaal jongeren (1000), Biljartklub Zandstuivers (1000), Kasteelvissers (1000), Voet balklub Opel (1000), Stich ting Lodewijk De Raedt (800) en Opgeëisten (500 frank). Dirk Daelemans Zoals we vorige week schreven zat het Nieuwerkerks Schepenkollege verwikkeld in een tamelijk eigenaardige zaak. Een eigenaardige zaak die het echter toch klaar spon dat burgemeester en schepenen zich moesten gaan verantwoorden voor het Hof van Beroep te Gent. Ook de eigenaar van de Fermette werd met de vinger gewezen en moest gaan uitleggen welke werken hij precies uitgevoerd had en of hij hiervoor de toelating had. De zaak die volgens een ingewijde meer weg had van een klucht is uiteindelijk op een sisser uitgedraaid. Beide partijen werden op 22 november te Gent immers met klank vrij gesproken. ton rood grint gestort wor den. Voor de aanleg van de waterleiding in de industrie zone voorziet TMVW een kostprijs van 2.101.394 frank. Een nieuwe aanslui ting wordt voorzien die van de Lange Haag, langs de Damkouter naar de spoor- wegverbedding loopt en zo de fabrieken zou bereiken. Raadslid Sanders meent dat de gemeente enkel de kos ten op zich dient te nemen van het stuk dat loopt op de gemeentegrond. Fons De Ridder nam dit voorstel over en werd na een kwartier pa- laberen door de voltalliae raad gevolgd. Na de zitting werd verder gul bier ge schonken en sigaren rond gedeeld. Men kan er ook vernemen dat alle leden van COO gemeenteraad een tinnen schotel (96% zuiver tin) zullen ontvangen met het wapenschild van de ge meente het aantal dienstjaren die er achteraan zullen ingegraveerd wor den. Op vrijdag 17 decem ber zal de gemeenteraad officieel afscheid nemen van alle Gijzegemse vereni gingen en dit op het ge meentehuis te 20 uur stipt. Dirk Daelemans l Het uithangbord aan de «Graaf van Egmont» met zijn diverse wapenschilden een unikum te Aalst, (jm) De voorlaatste gemeenteraadszitting in de Hofstaadse annalen werd bij afwezigheid van burgemeester De Smedt (ziek) en eerste schepen Van Den Nest (verontschuldigd) voorgeze ten doorschepen Marcel Lorie. Als eerste puntje kwam de kerkrestauratie aan bod: de werken die aan het dak, ramen en binnenwerk, benevens de hoogstnoodzakelijke schilderwerken dienen uitgevoerd te worden zullen een uitgave vergen van negen miljoen: de raad was unaniem akkoord om een staatstoelage 60 een een provincietoelage (- 20%) aan te vragen en de overige kosten integraal op zich te nemen. Het onderzoek der KOO-kas voor het derde kwartaal van 1976 bracht aan het licht dat uitgaven en inkomsten gelij kwaardig 3.773.120 frank) zijn. Ook de begrotingswijzi ging nummer 3, nodig om een meeruitgave van 28.726 frank mogelijk te maken werd door ieder volmondig goedgeknikt. Voor de verhuring van de ge bouwen gelegen aan de Leo- poldstraat nummer 6 en 12 werd een schriftelijk kontrakt opgesteld: gestipuleerd wordt hierin ook dat de maandelijkse huurprijs slechts 500 frank zal bedragen. De gemeentelijke bijdrage voor de brandweer dienst wordt dit jaar op 711.335 frank vastgesteld, wat onge veer een verhoging van 120.000 frank te zien geeft te- noverstaan van 1975: daar deze bijdrage berekend wordt op het aantal inwoners en op het kadastraal inkomen (dat merkelijk gestegen is) werd deze verhoging als billijk goed- gestemd. Wat niet werd aanv aard is het verzoek tot aanpas sing van de prijsherzienings formule door aannemer Hektor Coppens die voor de verbete- ringswerken aan de Konings- hofbaan een 255.000 frank meer wilde binnenrijven dan de vastgestelde aanbestedings som: met een ingewikkelde al gebraïsche argumentatie wilde de verzoeker de raad overtui gen om de geweldige prijsver hogingen van de bouwmateria- Uithangbord aan de Borse van Amsterdam (jm) «E» roos aan de herberg «De Koninck van Spaniën» (jm) Pseudo Wapenschild in de Kerkstraat (km) len in aanmerking te nemen voor zijn (gerechtvaardigd?) verzoek. Doch de raad toonde zich op dit punt onvermurw baar. De uitbreiding van de Openbare verlichting aan de Koningshofbaan zal een 640.000 frank vergen: hiervoor zal Edas een zevental lichtpy- lonen aanbrengen. Een vijftal lichtpylonen die op de verbindingsweg tussen het industrieterrein en de omlegde Rijksweg nummer 60 aan de gemeente 353.968 frankzullen kosten vond Frans Goeman een rasechte verspilling: de desbetreffende weg wordt vol gens hem alleen door vrijende paartjes gebruikt die het licht wel best kunnen missen: dit werd volmondig beaamd door Eugeen Van Der Biest, die denkend aan zijn eigen jeugd deze verbindingsweg enkel geschikte achtte om «gebruikt te worden door mensen die graag in den donker staan». Na lang palaberen werd dit.puntje toch goedgekeurd (ook door FransGoeman!) enkel Herman Goossens onthield zich. De ta rieven voor het gemeentelijk watervoorzieningsnet werden per artikel besproken en goed gekeurd: voor de aansluiting op dit net wordt vanaf nu een forfaitair bedrag gevraagd: dit is vooral gunstig voor die men sen die aan de andere kant van de straatzijde wonen waar de waterleidingsbuizen werden ingeplant! Een perceel woeste grond van 334m2 palend aan de eigen dom van weduwe De Winne Victor en gelegen aan de Eeckhoutstraat wordt voor 250.500 frank aan deze me vrouw als bouwgrond verkocht. In geheime zitting werd Martine Bonnaerens als administratief klerk in vast verband benoemd en dit met 11 ja-stemmen. Een begrotingswijziging (nummer drie van 1976) laat een meeruitgaven van 279.782 toe: hiermee zulien ondermeer zitbanken op rustige uithoekjes kunnen geplaatst worden: aan de Blekte, Kamdries, Eeck- hout, Babbelaar en Dender- landbos worden er banken voorzien die op vraag van raadslid Fons De Ridder «liefst niet onder een lantaarn zullen geplaatst worden». Toen de gemeentesekretaris met volle moed de gemeentebegroting 1977 begon voor te lezen hoor den we de eerste openbare tussenkomst in drie jaar van raadslid Frans De Sloover: deze opperde op stille doch hoorbare wijze: «Hij gaat dat toch allemaal niet voorlezen, zeker?». Dit vonden de ande ren ook niet nodig zodat alleen de grote posten van deze be groting die door de Aalsterse gemeenteraad volgend jaar nog dient goedgekeurd te wor den aan bod kwamen: opval lend was hier ondermeer het speciaal budget van 50.000 frank die voorzien wordt voor de plechtige inhuldiging van de «Nieuwe Wijk» iets wat voor ja nuari 1977 gepland wordt. Wat het parkeerterrein in de Zijpstraat betreft, wist men te melden dat de technische dienst van de bestendige depu tatie ter plaatse de toestand heeft onderzocht. De afbraak van het oude stationsgebouw dat door de NMBS zelfs twee maal diende aanbesteed te worden wordt eerstdaags ver wacht, ook de aanleg van de sportterreinen naast het RIBTO-komplex wordt door de bevoegde diensten momenteel uitvoerig besproken. Na de laatste gemeenteraadszitting die midden december gepland wordt, zal ook een afscheidse tentje op touw gezet worden als officieel afscheid van het autonome Hofstade, doch de datum hiervan is nog niet vast gesteld. Dirk Daelemans De toestand waarin ons kerkgebouw zich bevindt, is ronduit triestig te noemen. Tot voor kort dachten we dat hierin heel snel verbetering zou komen. Deze week vernamen we echter dat we deze verbetering nog lange tijd op onze buik zullen kunnen schrijven. In de Voorpost van 25 juni jl. konden we schrijven dat eer lang met de restauratie van onze hoofdkerk zou begonnen worden. Men voorzag toen dat de kosten voor het kerkgebouw zelf 5.690.738 frank zouden belopen. De kosten voor de restauratie van het orgel zou den 1.122.700 frank bedragen. Er was toen zelfs reeds beslist dat de aannemer tweehonderd werkdagen de tijd zou krijgen om de restauratie te voltooien! UURWERK Ook werd er toen beslist dat onze kerktoren een nieuw uur werk zou krijgen. Een nieuw elektronisch horloge met vier wijzerplaten werd voorzien. Kosten hiervoor: 246.000 frank. NIETS VAN DIT ALLES Nieuwerkerken krijgt nu plots niets van dit alles! Het uurwerk werd reeds enige tijd geleden op de lange baan geschoven door de kommissie voor Mo numentenzorg. Het moderne uurwerk zou immers niet thuis horen bij het uitzicht van de reeds enkele eeuwen oude to- Voor het weekjaar 1976 heeft de gemeente Gijzegem 366. 376 frank uitgetrokken om de Gijzegemse verenigingen geldelijk te steunen. Vooral het Gijzegemse Sport- en Recreatiecentrum, waar- £$1££SEH| voor men 120.000 frank heeft voorzien en de bibliotheek c:'(73.876 frank) slorpen een groot bedrag op. Opvallend is het verschil van 4.000 frank tussen VK D'Hondt en VK Sportief die allebei in het MTSA-verbond aantreden.

De Voorpost | 1976 | | pagina 9