NIEUW GROOT AALSTERSE KALENDER 1977 EENDRACHT '60 - '61 GESCHOT VOOR 83.510 FR. KABEL TV MET BELANGRIJKE BESLISSINGEN VOGELVRIENDEN VIEREN LUSTRUM BIBLIOTHEEKPERSONEEL KAN ER ZELF NIETS AAN DOEN, SCHRIJFT SCHEPEN VAN DEN EEDE 6 - 10-12-76 - De Voorpost De deur en telefoonbei bij Frans Wauters kennen rust noch duur. Deze veelzijdige man is bestendig bezig en men kan zich afvragen wur hij, na z'n gewone dagtaak er de nodige ttyd en energie vandaan haalt. Frans Wauters hoeft men niet meer voor te stellen. Iedereen kent hem, van het Corum, het feestkomitee, als toneelregisseur en zelfs grimeur, maar vooral en ook omwille van zijn pittige tekeningen. KALENDER Een kroon op het vele werk van Frans Wauters is de enig mooie Groot Aalsterse kalender. In de inleiding schrijven de uitgevers, het Genootschap voor Aalsterse Geschiedenis: de opdracht voor de Nieuwe Groot Aalsterse Kalender werd toevertrouwd aan Frans Wauters, een rasecht Aalstenaar, innig vergroeid met de lokale folkloristische feesten en gebruiken van onze voor ouders. Als een groot volksken ner heeft deze talentrijke te kenaar de pittoreske momenten voor elke maand weten vast te leggen. De kalender is overigens een idee van Frans Wauters een men die overigens wel meer ideeën heeft en kwam in volle verkiezingsperiode tot stand. Met de kalender was hij gedurende twee maand intensief bezig. Het resultaat is er onder de vorm van een prachtige «zevenkleuren» wandkalender met de zeer opvallende te keningen. Maar er ging ook heel wat planning aan vooraf. Aan Frans Wauters vroegen we of we bepaalde mensen in de tekening ergens «herkenden». Frans zegt dat hij z'n inspiratie de vrije teugel liet en het is nooit zijn bedoeling geweest een bekend personage te vereeuwigen en hij viseerde niemand. Aleen het «catchouken» is het enige goed herkenbare personage, iemand die niet los te denken is van onze karnaval als de «ajuinboer». Het idee van Frans Wauters en het initiatief van het Genoot schap brengen voor de Aalstenaar een uniek dokument waarvan de inleiders schrijven: «De vereniging wil daarmee aansluiten bij de jaarlijkse Aalsterse kalenders waarvan de eerste naar ons weten dateert van 1771. De jongste decennia lazen wij de dagen op de wandkalenders van de Aalsterse Brandweer of van handels huizen en firma's.» Met het werk van Frans Wauters staat men voor een heel nieuwe kreatie en zo zien we in de kleurrijke en aantrekkelijke tekeningen de man van de reinigingsdienst die in de vroege nieuwjaarsmorgen de feesteling verdwaasd uit het bed haalt om hem de beste wensen van de «meskeire» over te maken in januari; de reuzen, het kindeke Baba en de ajuinboer illustreren het Aalsters Karnaval in fe bruari; het draaimolentje naast de kapel van O.L.Vrouw-ter- Druiven aan de Werf typeert het begin der wijkkermissen in maart; op Goede vrijdag, 's avonds, voeren gelovigen een passiespel op in de Sint-Jozefs parochie en staan er kruisen in het Koningin Astridpark; in mei op tweede Sinksendag, draagt de priester de «Grijzerkermis» op waarbij de moeders de bescherming en zegen van de H. Cornelius inroepen tegen de kinderstuipen of de «ceskes»; de voorlaatste zondag van juni zegenen de paters van Sint Jos voorbijsnellende auto's voor hun kerk aan de Capucienenlaan; met kermis in juli, neemt de uittocht van de gewone Aalste- naars naar een vertrouwde pleisterplaats een aanvang; handelsaktiviteiten en de ver kiezing van de bloemenfee zetten de Keizershallen over hoop tijdens de jaarbeurs in augustus; de braderijen (de eerste werd georganiseerd door de dekenij Kattestraat op 6 november 1932) brengen een grote schaar kopers op de been in september; op de eerste maandag van oktober. Verloren Maandag, wordt op de wijk De Kat iedereen wakker gebeld om hiete broeikes te kopen; de 'meest populaire allerheiligen de kindervriend Sint Maarten, al dan niet opzijn paard, beëindigt zijn tournee op de «biestemert» in de wijk Houtmarkt en Watertoren terwijl Kerstmis en het oude-jaarfeest het jaar afsluiten in december. Bovendien is nog uitermate belangrijk aan deze wandka lender om zo volledig mogelijk te zijn werden de belangrijkste feestelijkheden van de omliggende gemeenten ook opgenomen. Ze betekenen Frans Wauters toont tekeningen uit "De Aalstenaarkarnavaluitgave van I970.(jm) een verruiming voor de weg- deemsterend eigen aard en zeden, en tevens een welkomst groet aan hen d ie vanaf 1 januari 1977 Groot Aalst zullen waar maken. In hun slotwoord schrijven Rik Strypens. voorzitter, Jos Ghyssens, sekretaris en Guido Say, penningmeester van het Genootschap voor Aalsterse Ge schiedenis: Paul Wailly en Henri Van De Perre waren ten zeerste behulpzaam bij het verzamelen van het materiaal. Zij maakten ons tevens attent op gebeurlijke wijzigingen welke zich in de loop van het toekomstig jaar zouden kunnen voordoen. Sommige manifestaties zijn immers af hankelijk van bepaalde faktoren en volgen geen vaste kriteria. De lezer gelieve hiermee rekening te houden. Guy Cobbaert, tenslotte, re aliseerde op een voortreffelijk artistieke wijze de technische kleurenselektie van twaalf te keningen. Wij hopen dat deze Nieuwe Groot-Aalsterse Kalender, waarin voor altijd de geest, de volkshumor en de gemoedelijk heid van de stad als een blijvend, levendig beeld voor ogen werd gebracht, de waardering zal wegdragen en de Aalsterse huiskamer zal versieren. Wie een «Nieuwe Groot- Aalsterse Kalender voor 1977» wenst dient zich nochtans te reppen. Hij werd uitgebracht in vijfhonderd eksemplaren. Aldus komt de kalender in zeer beperkte middens en krijgt nog een grotere waarde zegt Frans Wauters. die besluit: «de ka lender is beslist ook voor èen jong publiek» en nogmaals benadrukt wat de tekeningen betreft: «Overeenkomst met be paalde personen is louter toeval lig. anders zou het anders zijn. Schreef ik twee Voorposten terug, over de match, de historische match tussen oud- Eendracht spelers uit de periode 1960-61 enerzijds en anderzijds een handvol vedetten, dat er na de gave bedragen werden genoemd variërend van een 70.000 F tot het plafond van een goede 80.000 franken dan werd zondag jl. tijdens de officiële overhanding van het bedrag aan de vier vzw's, dit plafond met nog eens 3.510 F verrijkt. Het totaal samenge speelde bedrag is daarmee 83.510 F rond, te delen door de vier instellingen die plaatselijk bijna subsidieloos werkzaam zijn op het vlak van de minder-validen. De afgevaardigden van RIBTO, Levensvreugde, Don Bosco en de Beschuttende Werkplaatsen Wijngaerdveld kunnen met de centen alweer een (soms letterlijk) gat dichten in hun financiële en materiële problemen waarmee zij toch allen opgescheept zitten. En het is verdomd moeilijk schippe ren op dit terrein van de sociale zorg. Voor de plechtige overhandiging van de cheque werd het wachten op burgemeester De Bisschop die maar niet kwam opdagen zodat vlugvlug schepen Bogaert bij de arm werd genomen en meegetroond naar de trouwzaal om de zaak af te ronden. Het duurde die bewuste zaterdagavond op het P. Cornelisstadion tenslotte ook vijfendertig lange, intense minuten eer de bal in de nylondraden geschopt werd, maar die zat! Dank zij de kopstoten, de voorzetten en wat al niet meer van de Eendrachters en Eendracht maakt centen—, initiatiefnemers Ignace Mees, de eens gekroonde Bob Van Den Berghe, het Aalsters Kamavalverbond en het bestuur van Eendracht Aalst kon hier toch een mooi bedrag overhandigd worden al was het dan zonder de zegen van burgervader De Bisschop, wegens verstek. Vork jren let i Jevc artikc Het I Vooi bijdi ving aan toes AAN In een vergadering van 23 november kwam het TV komitee bijeen in de exploitatiezetel van Edas te Dendermonde. Uit 't verslag blijkt o.m. dat 't prilair net te Aalst (Mast Aalst Erembodegem) 67 km telt en het distributienet 322 km. Tans zijn er volgens de statistiek in uitvoering op 31.10.1976, 28.742 aansluitbare woningen en 14.039 (301) aansluitingen in dienst. Frans Wauters. met een humoristische noot. stelt zijn Groot Aalsterse kalender voor.(jm) In verband met verplaatsen leidingen al dan niet op de ge mene steunen, neemt de ver gadering, na toelichting van het probleem, volgende besluit: de kosten voortvloeiend uit de aanpassingswerken aan het TV-netingevolge wijzigingen aan het L.S. - net of ingevolge wegeniswerken, of om andere redenen, zullen als exploitatie kosten T.V. geboekt worden. Ook de begroting TV 1977 keurde men goed. Betreffende de ontvangststations (N.B. - het kopstation te Erembode gem dienstig voor doorzending programma's R.T.T. naar Bug- genhout is ten laste van EDAS EZA en ASVERLEC en is in dit bedrag niet inbegrepen) 2,743 mf - Hoofdnetten (o.a super- trunk naar Buggenhout) 9,180 mf, Distributienetten 58,184 mf Aansluitingen 18,00 mf, Anten nemasten o.a. nieuwe mast Buggenhout, 6,377 mf of een globaal bruto bedrag van 94,484 miljoen frank en tus senkomsten (verkavelingen, aansluitingen) 9.121 mf of een netto investering van 85,363 miljoen frank. Aanpassing frekwentieplan, waarbij mededeling wordt ge geven van de overgang van Frankrijk 1 (TF 1) naar 625 lij nen in kleur. De huidige toestand is dat TF 1 op dit ogenblik in zwart-wit wordt uitgezonden op kanaal F8A (dat overeenstemt met de kanalen 5 en 6 van Band III). Met de gewijzigde toestand: TF 1 op 819 lijnen blijft zwart-wit behouden op kanaal F8A. TF 1 op 625 lijnen wordt in kleur bij komend op een andere plaats voorzien. Aangezien B1 en Bill volledig gebruikt zijn moet noodzakelijkerwijze overge gaan worden naar midband of upperband, ttz met konvector, nl. kanaal M9: St. Niklaas (Rand) en kanaal U1 zowel voor Erembodegem-Aalst als voor Buggenhout. De overgang naar 625 lijnen (Europese norm) op kanaal F8A (of kanaal 5) vraagt een technische ingreep aan het T.V.-toestel, 't Betreft meest al oude zwart-wit toestellen die toch geen voordeel halen uit de kaptatie van TF1 inkleur. De ontvangst van TF 1 op 625 lijnen - kanaal 27 zal hoogst waarschijnlijk problemen scheppen van: gelijk-kanaal- storing op K 27 met zender LOPIK (Ned 2) en neven kanaal storing op K. 28 met zender WAVER (RTB) Het kan dus enige tijd duren alvorens een gelijkwaardige kwaliteit wordt verkregen voor 625 lijnen als voor 819 lijnen. De masten waar TF 1 wordt bedeeld, geven reeds een hele reeks programma's die met konvertor te ontvangen zijn. De bedeling van TF 1 in mid denband of upperband, is dus niet de enige ontvangst die op konvertor moet genomen wor den. De standarisatie van het mate riaal op de antennestations laat in de toekomst toe: de Franse programma's (met transco- dage) onderling uit te wisselen. Alle zenders (met Chanel Units) onderling te verplaat sen. Alle aanpassingen blijven dus achteraf mogelijk. Naar aanleiding van de bijko mende programma's op de masten Buggenhout en Aalst-Erembodegem: WDR 1 - ZDF 2 - RTL 1 - TF 1 (625) - ontdubbeling van BRT en van RTB z'n volgende frekwentie- aanpassingen voorzien: mas ten Buggenhout en Aalst- Erembodegem: WDR 1: Bi ka naal 2 (zonder omvormer) ZDF 2: upperband kanaal U 3 (met omvormer) - RTL midden band kanaal M9 (met omvor mer) TF 1 (625) upperband kannaal U 1 (met omvormer) BRT 1 middenband kanaal M5 (met omvormer) RTB 1 mid denband kanaal M7 (met om vormer). De Chanel Units op deze masten voor BRT-RTB zijn nog te voorzien. Gehoord de uitvoerige toelich ting gaat de vergadering ak koord met het geheel der maai die regelen en vraagt dat de bevol <eli king, de gemeentebesturen e nas de lokale pers terdege zoude bijv ingelicht worden nopens duitg aanvangsdata van doorzeroricfi ding en frekwentieschema. kw< De vergadering neemt no$_at volgende principiële beslis ne sing: ber ker Wanneer in een privé verkave <er ling het elektriciteitsnet aange opi legd wordt en de gemeent<orjj heeft, qua aanleg T.V. aan d^ger verkavelaar geen verplichtin var gen opgelegd, dan zal samef|eg met het elektriciteitsnet ook he go, TV net aangelegd worden zer doch voorlopig zonder elektro Bij nisch materiaal. jn i Achteraf zullen de klanten dar pai dienen tussen te komen in he niet rendabel gedeelte van he k0, net, plus eigen aansluitingkos Vai ten. gjn Opnieuw zal bij de gemeenten mc aangedrongen worden om TV jer verplichtingen op te leggen aar str, verkavelaars Gevraagd wordt de mogelijk- heid te onderzoeken van een solidariteitsfonds voor uitbrei-Q ding buiten de 1' faze. w De resultaten 1976 zullen af gewacht worden. TV Niet minder dan 46 exposanten stelden 653 vogels, in- en uitheemse, ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van de Moorselsc afdeling van de Belgische Ornitologische Federatie tentoon in Zaal Breughel van 3 tot en met 6 december. Op 13 november jl. verscheen in onze rubriek «Aalsterse Flitsen» een zaterdagochtendverhaaltje over de stedelijke oenbare bibliotheek. Schrijver hiervan kloeg de wanorde lijkheid in de steekkaartenbak aan en maakte ook een bemerking over de onmogelijke doorgang op het trottoir ten gevolge van de aan de gevel gestalde fietsen. Ondertussen konden we ook vaststellen dat de deu ren van het betrokken open baar gebouw regelmatig vóór het sluitingsuur wor den gesloten en dit, bij na vraag. om de dan nog aan wezige bezoekers rustig tot het sluitingsuur te kunnen bedienen en zeker om door laattijdigen geen minuten overwerk te moeten klop pen. In verband met de hierboven vermelde opmerkingen om trent de steekkaarten en de fietsers ontvingen we enke le dagen teFug een schrifte lijke reaktie van schepen van kuituur, Gaston Van den Eede (brief gedateerd op 30 november 1976). We lezen: «Vermits dit arti kel de goede naam van het stedelijk openbaar biblio theekwezen in het gedrang brengt, acht ik het mijn plicht hierover enige woor den uitleg te geven. 1dat de uitleendiensten op zaterdagvoormiddag over stelpt zijn is een bewijs van de goede gang van zaken en de grote belangstelling van het publiek voor bibliotheek en discotheek. 2 het fietsenprobleem is reëel, en dat sinds meer dan 10 jaar. Het is accuut op drukke dagen en niet al leen op zaterdag. Dit is heir- kracht en ook daarom ho pen we dat de bibliotheek zo vlug mogelijk haar plaats vindt in het Cultureel Cen trum. Intussen zijn we wat blij dat de politie de wet niet naar de letter, maar wel naar de geest toepast en onze lezers niet verbali seert. 3. Het is waar dat na norma le verlof-, lees «sluitingsda gen» (1 en 2 november) zich op zaterdag een ware over rompeling voordoet tussen 10.30 uur en 11 30 uur. 4. In de kalme periode ver zorgen 5 personeelsleden de dienst. Sinds 2 maanden wordt op zaterdag de uit- leendienst verzekerd door 8 personeelsleden. 5. Meer personeelsleden ef ficiënt laten werken is be paald onmogelijk gezien de te beperkte plaatsruimte: daarom wordt immers het cultureel centrum gebouwd en zijn aanpassingswerken gepland in de hoofdbiblio theek. 6. Er is inderdaad een per soneelsprobleem, dat nochtans geen nadelige ge volgen heeft op de publieke dienstverlening. Maar weet u dat we gewoon geen per soneel vinden die aan de door de hogere overheid op gelegde aanwervingsvoor- waarden voldoet9» (sic) De brief vervolgt met de vraag of wij dan maar aan kondigen dat de Stedelijke Openbare Bibliotheek, Ket- testraat, 17 vraagt naar 1 bediende full-time (ad inte rim). in bezit van het diplo ma van lager secundair on derwijs en de akte van be kwaamheid tot het houden van een openbare biblio theek. Zich aanbieden bij de hoofdbibliothecaris of bij de schepen van Onderwijs en Cultuur, Kaltestraat 33. Nou goed, gratis adverteren mag ook wel es. Reeds vijf achtereenvolgende malen gaat dergelijke tentoonstelling daar door en verleden jaar werden 1500 bezoekers ontvangen waarbij ook de Moorselsc scholen, die er een unieke verzameling kunnen bewonderen, zich niet onbetuigd lieten. Onder de andere aktivitcitcn van de vereniging vermelden we vooral de prijskampen met soortgelijke klubs waarbij Kampiocnentitcls en Ereprij zen te pas komen alsmede klasserin gen per reeks van vijf vogels. Het Bestuur onder cre-voorzittcrschap van Paul Ficrcmansen met als voorzit ter Omcr Noël, Herman Van Dries- sche: ondervoorzitter; Johan Van Gucht: sekretaris; Francois Aelbrecht: penningmeester; sekretaris van de ten toonstelling. Jozef Aelbrecht en be stuursleden: Luc Bekacrt. Willy Van Eeckhoorn en Wilfried Caudron was dan ook in zijn nopjes met de waarlijk imposante groep vogels. Met de Europese vogels zijn er ten andere wel problemen qua gevangen schap want reglementair dienen alle vogels ingeschreven te zijnop strook 2 volgens de regeling met Waters en Bossen. Alleen nog met slagmuit en lokvogel mag worden gevangen zodat de huidige liefhebbers zich vooral toe leggen op eigen kweek. Exotische vogels vragen van hun kant een zeer speciale verzorging en aan gepast voedsel. Ook komt er supple mentair nu voor de liefhebbers de clausule bij dat vogels wel nog mogen worden uitgeleend doch niet meer verkocht. Ere-Voorzitter Paul Fieremans schonk aan de vereniging een terrein vai derhalve hektare groot dat ingericht werd als vogelreservaat, prachtig ge legen als het is niet ver van de Waver- straat in de Falluintjes. Jozef Aelbrecht fungeert er als offi ciële ringer om te trachten de koers van de trekvogels, die terugkomen in een van de vele nestkastjes, te kunnen bepalen. Zo werden nu reeds de grauwe vliegenvanger, de holenduif, de Turkse tortel, zanglijsters en mees jes geringd. Een gedetailleerde katalogus was op de tentoonstelling beschikbaar. LH

De Voorpost | 1976 | | pagina 6