VOLGT ZICHZELF OP ALS SCHEPEN VAN OPENBARE WERKEN JAN DE NEVE inderd; iaar nog werken.) komen, ok mijt) ick cch- 14 - 24-12-76 - De Voorpost kontakt met mijn stad. Nadien moest ik wel een zekere achter stand op dit gebied inlopen. Zijt gij uw ouders dankbaar voor uw opvoeding? Enorm dankbaar. Tijdens en na de oorlog was het zeker niet gemak kelijk. Mijn vader stond in een zaak, en ik weet nog goed hoe mijn moeder naar Brussel trok om aankopen te doen en om dingen te verkopen. Vijf kinderen groot brengen was toen geen kleinig heid. Was u een plichtsgetrouw leer ling of zette u graag de bloeme tjes buiten? Ik was eerder een plichtsbewust leerling. Ik was in alle be scheidenheid veel jaren pri mus. Er deed zich wel een moei lijke periode voor rond de derde en de tweede klas in de Humanio ra. Ge leert een meisje kennen, en het gaat er soms ook wat studenti koos aan toe. Mijn studies hebben Het leven is soms zo druk, ik zou toch wekelijks eens een dagje uit w illen pikken om volledig tot rust te komen. We kregen schepen Jan De Neve te pakken in het appartement van zijn ouders, bovenaan de Parklaan. Een zeer stemmig interieur, rustig, vriendelijk en gemoede- lyk. Zó rustig zelfs, dat we niet eens merkten dat we aan de drukke Parklaan zaten. Op tafel geurde een bos rode rozen. Er stonden stijlvolle meubelen. En aan de muren hingen kostbare dingen: Valerius De Saedeleer en Piron: origineel. Aan de inrich ting van dit appartement had een meesterhand gewerkt. Kon ook moeilijk anders: De Neve en wooninrichting zijn twee namen voor eenzelfde begrip. We babbelden door en vergaten de tijd. We lieten zelfs de heerlijke koffie van Mevrouw De Neve moeder van Jan wat te koud worden (ekskuseer mevrouw). Later kwam vader De Neve binnen met de twee lieve dochtertjes van Jan: Annemie (12) en Nele (13). Jan De Neve voorstellen lijkt overbodig. Toch is het dit niet. Iedereen wéét wie Jan De Neve is. Maar kent men hem daarom? Door dit gesprek leerden we schepen De Neve wat dieper kennen: een fijn en gevoelig man die van schone dingen houdt. Hij is groot en fors gebouwd, en lijkt op het eerste gezicht een stug persoon te zijn. Maar dat is niet waar, zeer zeker niet. We stelden maar vragen. daar toen wat onder geleden. Voor vader was het natuurlijk een drama. Toch ben ik met grote on derscheiding uit de Humaniora gestapt. Ik dacht er aanvankelijk ook aan architekt te worden. Maar omwille van de zaak van mijn ou ders die op binnenhuisinrichting was-georiënteerd, heb ik het ook bij dit vak gehouden. Zijn er over uw studententijd ook markante dingen blijven hangen? Deed u toen al aan poli tiek? Na mijn humaniora trok ik naar St.-Lucas, te Brussel, ee student was toen nog echt student. Poli tiek was ik toen nog niet geënga geerd. Wel sociaal, hoewel niet syndikalistisch. Mijn grootvader was een der eerste, en ook nauw medewerker van Priester Daens In 1958 werd mijn vader voorzit ter van het Komitee voor oprich ting van het Daens-monument. We gingen o.a. met Jan Caud- ron van huis tot huis om geld op te halen (20 fr.) voor dit mo nument. Ook in de arme wijken gaf men veel geld. Voor dit werk wilde men daar echt wel wat doen. En zo kwam ik stilaan in de politiek terccht. Ik was een lid van het Algemeen Diets Jeugdver- bond (ADJV, later VNJ), dat ik in Aalst heb helpen heroprichten, samen met o.a. Mare De Pot, wij len Leo Van den Brempt en Piet Phlips. Er was toen ook nog heel wat kontestatie in studentenkrin gen. De Vlamingen kwamen toen nog op straat. Ik herinner mij nog goed de periode van de mars op Brussel. En van Wilfried Martens die in Wemmei de toehoorders en de gendarmen toe schreeuwde: «Geef ons wapens dat wij revolutie maken». In die periode is de politiek in mij losge komen en beginnen groeien. Had iemand een markante in vloed op u in die periode? Zeer zeker. Emest Van den Bc- rghe, een oom van mij, die volks vertegenwoordiger was. En ook enkele leraren. Politiek bedrijven is niet ge makkelijk. Zijt u een «harde In zekere zin ben ik wel een door zetter. Maar begrijp me goed. Ik laat uiterlijk niet gemakkelijk merken wat ik innerlijk voel. Ik heb een gevoelige natuur. On dermeer daarom koos ik het kun stonderwijs. Ik hou ervan eerder te overreden door het gevoel dan door rendering. Ik zal ook niet gemakkelijk het woord voeren in gezelschap wanneer we bijvoor beeld een tentoonstelling of beurs bezoeken. In de politiek heb je daar echter wel eens moeilijkhe den mee. Toch is het belangrijk dat men kan aanvoelen wat schoon en goed is. Bij het openen van een straat bijvoorbeeld ben je blij dat je er je steentje kon toe bijdragen, blij om die mensen die een stuk voldoening kregen. Mensen die de gevoelige, kun stige snaar bespelen, hebben wel eens «ups» en «downs». Je kan al eens moe zijn of ontgoocheld ge raken. Kwaad ook al eens maar dat duurt nooit lang. Het perso neel op Openbare Werken weet dat. Ik ben helemaal niet haatdra gend. Na vijf minuten is alles ver geten. Enkele woorden over het huwe lijk: veel mensen worstelen met het echte geluk. Bij u is het mis schien niet geworden wat u er van dacht. Of had u liever dit onderwerp laten rusten? Toch niet. ik wil daar graag over spreken. Ik had het geluk gevon den toen ik in 1962 trouwde. Ik ben erg gelukkig getrouwd ge weest. met een Brabantse. We Zyt U een echte Aalstenaar? Jazeker, ik heb hier ook altijd ge woond. Maar willen wy het eerste over uw jeugd hebben: was ze geluk kig? Welke herinneringen hebt u er aan? Ik had inderdaad een gelukkige jeugd. Ik herinner me nog goed dat we 's zondags op straat kon den spelen. Dat kon toen nog. We gingen ook in de Dender zwem men. Details kan ik daar niet veel meer over geven. Het zijn meer vage herinneringen. Maar samen met andere vriendjes hebben we toch veel pret gemaakt. We waren thuis met vijf kinderen. Ik herin ner me ook nog zeer goed mijn grootvader. Ik was zes jaar toen hij in 1942 overleed. Hij was hier schepen van 1927 tot 1934 (Bur gerlijke Stand en Onderwijs). Hij was ook senator voor het VNV. pees Verbond van Decorateurs, en gedurende 30 jaar voorzitter van het Verbond van Behangers en Gamierders. Welke studies deed u? Ik volgde wetenschappelijke hu maniora, en behaalde daama het diploma AI Hoger Kunstonder wijs in St.-Lucas te Brussel. Spe cialiteit: binnenhuisarchitektuur. In de richting dus van de zaak van mijn ouders. Ik liep natuurlijk eerst lagere school. St.-Jozefskollege tot het derde leerjaar, St.-Blasius- Boekel tot het zesde leerjaar. Humaniora volgde ik in Carls- bourg en daama keerde ik terug naar Aalst. Waarom zo ver? Mijn vader was er ook geweest. Het was een speciale school. In ternaat. Het was ook een strenge school. De opvoeding was er meer aan de harde kant. We kwa men slechts vijf keer per jaar naar huis. Die opvoeding heeft onget wijfeld haar nut gehad. Een dege lijke vorming komt later goed van pas. Wel heb ik enige hinder on dervonden door het feit dat het internaat een hiaat vormde in mijn kontakt met Aalsterse vrienden. In die periode had ik te weinig U waart nog klein dus, maakte hij een bepaalde indruk op U? Ja. hij was zeer groot. Hij dwong eerbied af. Ik heb een groot por tret van hem laten maken. Veel mensen herinneren zich mijn grootvader nog zeer goed als ze dit portret zien. U waart kind toen het oorlog was? Ja, en het aangename was dat we te jong waren om de moeilijkhe den van de oorlogsjaren echt te ondervinden. Wij hadden geen zorgen, onze ouders wel. Voor mij was dit een periode van mijn vierde tot mijn achtste jaar. U komt uit een politiek aktieve familie. Kwam u reeds in uw jeugd met politiek in kontakt? Ja, mijn grootvader was politiek zeer bedrijvig. Mijn vader was dat minder, hoewel eveneens zeer so ciaal voelend. Hij was secretaris-generaal van het Euro- Stilaan is de politiek echter meer beslag op mijn hobby gaan leggen. Jan De Neve legt uit wat er typisch is aan het schilderij van Valerias de Saedeleer. kwamen in Aalst wonen. We kre gen twee kinderen, twee dochter tjes. Mijn vrouw overleed toen ze 26 jaar was niet lang na de ge boorte van ons jongste kind. Dat was een harde slag. Daama vind je iemand om op de kinderen te passen, want je zit tot over je oren in het werk. Je denkt: waarom trouwen we niet, dat zou goed zijn voor de kinderen. Ze hebben dan weereen vaste thuis. Ik had wel het geluk bij mijn ou ders te kunnen wonen. Maar dit kon toch ook niet eeuwig blijven duren. We trouwden. Daarbij hebben we minder aan onszelf ge dacht dan wel aan de kinderen. Die kinderen werden groter, de zorgen veranderden. Het bleek dat we toch niet genoeg over on szelf hadden nagedacht. Zo is dat allemaal gebeurd. Je kan met de zelfde penselen aan dezelfde schilderij werken. Maar daarom harmoniëren de kleuren nog niet. Ik geloof dat nu die harmonie te ruggekeerd is. Intussen kan ik u wel zeggen dat ik erg onder deze situatie heb geleden. De mensen praten rap over iets waarvan ze de juiste toedracht niet helemaal kennen. En je hebt bovendien een openbare funktie. Ik heb er zelf nog sterk aan gedacht de politiek op te geven. Wie vóór u is vertelt de zaken zo, wie tegen u is vertelt ze anders. Het is een erg moeilijke periode geweest, maar tenslotte besloot ik toch door te gaan. Daar hebt U goed aan gedaan. Maar iets anders nu. Was de stap van binnenhuisarchitek tuur naar --Openbare arehitek- tuur niet moeilyk? Nee. -binnenhuis» leerde ik wat schoon is. Toen ik afgestudeerd was kwam ik onmiddellijk in een drukke zaak terccht. Dadelijk aan het werk dus. Het schone dat ik had geleerd poogde ik later ook in het «openbare» weer te geven. Binnenhuiskunst kan goed samen gaan met «buitenhuiskunst». Het is de conceptie die telt. Kijk naar de feestzaal van het stadhuis bi voorbeeld. Toch geslaagd, wij. Of het voormalig klooste waar O.W. nu ondergebracht Goeie smaak kan je overal weergeven. We pogen het buiten. Wat U daar zegt is goed geslaagd. Ja, en de sereniteit, de rust van d; vroegere klooster hangt daar Het is er aangenaam om e Komenj ook mijnhp itiek cch-rj vrije' tijJi Ier herinfl Wat doet U in uw vrye tyd? In zekere zin ben ik door vrije tijd in de politiek komen. Ik sprak u al over ADJV. Dat was in mijn jonge ren. Ik tekende veel interieurs tot nieuwe gedachten te Mijn beroep was dus ook hobby. Stilaan is de politiek ter meer beslag op mijn vrije' t gaan leggen. Mijn vader I nerde er mij wel eens aan dat ik geen uur meer thuis was. Uiter aard ben ik nu ook veel weg. Oir de werken te inspecteren bijvoor beeld. Maar de politiek is tens lotte een hoofdbezigheid gewor den. Maaralsikcreenpaardagei tussendoor kan, ga ik wel eens of reis. Een tentoonstelling of beurs bezichtigen. Ook in het buiten land (Italië, bv. Zweden of De nemarken). Men moet bijblij ven Ik heb er ook nog aan ge dacht leraar te worden, omdat je dan meer in kontakt met jonge mensen en jonge ideeën blijft. Ik bezit een ganse bibliotheek met boeken over kunst. Een roman of eendetektive bijvoorbeeld, doe ik niet zo gauw open. Ik hou mcei van het visuele, vooral van hel expressionisme. Dc uiterlijke uit drukking van het innerlijk gevoel. Dat wil niet zeggen dat andere kunstvormen mij niet interesse ren. Ik ga wel eens graag naar een mooi koncert. U zijt dus meer het type van de introvert, van de denker. L werkt en ontspant zich dus al- Nele (13) oudste dochter van Jan De Neve.

De Voorpost | 1976 | | pagina 14