imy Zoveel mogelijk mensen laten genieten van wat schoon is 3 De Voorpost - 24-12-76 - 15 (12) tekent Ook voor het stadspersoneel heb ben we nog wedstrijden i ngericht Wie verantowoordelijkhcid draagt, moet leidinggeven. Maar daarbij mogen de vriendschaps banden onder het personeel niet uit het oog worden verloren. Wat nu we£r die vrije tijd betreft: we kelijks zou ik* er toch eens een dagje uit willen pikken om eens volledig tot rust te komen. Het leven is zo druk geworden. Als je teveel geëngageerd zijt moet je opletten niet verloren te lopen. Ik ben ook beheerder bij Eendracht Aalst en jeb een abonnement bij Black-Boys en Okapi. De span ning van een wedstrijd is ontspan ning voor mij. Voor een voetbal match op de TV zou ik wel thuis blijven. Zeer onlangs hebben we nog een match gespeeld binnen de partij: VU-bestuur tegen VU- leden. Hoe was de uitslag? 3-3. Gelukkig. Is het soms ook niet vervelend dat U als schepen op alle mogelijke en onmogelijke momenten present moet zyn? Èn overal heen moet, en luiste ren naar toespraken? Nee, het is aangenaam om tussen de mensen te zijn. Soms duren de toespraken wel wat lang maar dat is ook niet erg. Ik kom graag on der de mensen. Vroeger deed ik dat ook veel als binnenhuisarchi- tckt. Voor éénzelfde zaak kwam je bij de mensen meerdere keren over de vloer. Je maakt ook veel vrienden zo. Een binnenhuisar- chitekt moet zijn kliënten als het ware «aftasten»: hun wensen trachten te peilen. Tenslotte moe ten zij in het interieur wonen dat gij inricht, een architekt mag zich zeker niet opdringen. Zullen we nu nog even op de politieke toer gaan? Wat is uw mening over het verdwijnende kollege van Brugemeester en Schepenen? Men mag er van zeggen wat men wil, dit kollege heeft toch wat ge presteerd ook, hoor! Er zijn heel wat ingrepen in de stad gebeurd, die ook op lange termijn hun nut zullen hebben. Hoe verloopt zo'n kollege? Ver telt ge daar wel eens moppen? Haha, jawel. Zo'n kollege ver loopt nogal eens in een plezierige sfeer. We zijn daar niet zozeer politiekers. Wel mensen die aan opdrachten werken. Over het al gemeen hadden we weinig moei lijkheden. Er is in het kollege ook nooit moeten gestemd worden. Op het laatste schcpenkollege ging het er zeer luchtig aan toeen toch waren daar mensen aanwezig die er binnenkort niet meer zullen bij zijn. Zat U daar niet zo een beetje alleen en verlaten in dat kolle ge? Was het misschien daarom dat IJ meer VU-schepcnen in het schepenkollege wilde? Alleen en verlaten mag ik niet zeggen. Ik sprak daarnet over de goeie geest in het kollege. Toch is het zo dat wat ik goed deed, de partij ten goede kwam. Maar wat ik minder goed deed, de partij ook werd aangewreven. Menversoon- lijkt de partij met die ene man die daar in het kollege zit. En dat is niet goed. Het is ook moeilijk om voor alle afdelingen in het Stads bestuur verbindingsman te spelen in de partij. Daarom had ik wel graag een paar VU-schepenen meer. Er zullen nu drie VU- schepenen zijn alle drie 40jaar Wc zullen nu ook éérst onder ling over een zaak akkoord moe ten komen. Op dit stuk hebben we uiteraard nog geen ondervinding. Hoe bedry vig zijt U in uw par ty? Ik heb wel geen bepaalde funktie in de partij. Wel behoor ik tot het partijbestuur uit hoofde van mijn schepenambt. Ik onderhoud wel nauwe banden met de partij. Ik ga naar alle vergaderingen. Zo blijf ik ook kontakt houden met de ba sis. Men heeft dat trouwens graag. Dé bevolking kan goed merken wat een schepen van Openbare Werken uitricht. Ze zien de straten liggen en de gebouwen staan. Wat andere schepenen uitspoken is niet zo dadelijk te zien. Om propaganda te maken zyn die zichtbare feiten een voordeel. Maar U staat ander zijds ook aan direkte kritiek bloot. Een mes dat langs twee kanten snijdt. Wat denkt U daarover? Inderdaad, soms krijg ik veel kri tiek. Maar men mag niet vergeten dat wc veelal beperkt zijn in wat we uitvoeren: financieel en mate rieel. Zelfs als we iets beter zou den willen doen. kunnen we het niet altijd. Er zijn dingen die beter zouden kunnen ook, dat geef ik toe. Maar ik poogde toch iets te realiseren. Alles is niet volmaakt, ik weet datEn het ergste is dat die kritiek dan soms nog juist is ook.. Maar ik zei het al. wc zijn gebon den aan onze mogelijkheden. Zijt U graag schepen? Kijk: iemand die rijk is kan zich een schone, grote hof laten aan leggen en daar zelfs een zwembad in bouwen. Maar niet iedereen is in die mogelijkheid. Het is juist onze bedoeling 'zoveel mogelijk mensen te laten genieten van wat schoon is en goed, voor geest en lichaam. Dat zou ik op openbare werken nog meer willen realise ren. In die zin sta ik dan ook ten dienste van de mensen. Wat gaat er op O.W. verande ren nu Aalst een stuk groter wordt? Eigenlijk niet zo heel veel. Grondbeleid wordt zoals u weet aan mevrouw De Maght toevertrouwd. Maar Huisvesting en Leefmilieu krijgen we erbij. Een beetje meer werk dus. Uw kollega, Jan Caudron had het in een vorig interview over het «Kuituurpaleis» in de Mo lenstraat. Hij was meer voor een groter aantal polyvalente zaaltjes te vinden. Deelt U zyn mening? Ja, dit was het standpunt van de VU in 1962. We wezen toen op de ongelukkige inplanting. In 1970 kwamen de eerste moeilijkheden. We moesten toen een beslissing nemen. De investeringen waren intussen echter zo hoog opgelo pen, dat we moesten voortdoen. De goeie kant van de zaak is evenwel dat het Kultureel Cen trum het stadscentrum zal doen leven, het zal zo wat het «hart» van de stad worden. De hande laars zullen daar zeker mee ge diend zijn. Mogen we nog iets vernemen over het struktuurplan? Het is een plan van lange adem. In het centrum komen er verkeers vrije straten. Ik sta er op dat in de loop van volgend jaar reeds de Grote Markt verkeersvrij wordt. Stelselmatig kunnen ook de win kelstraten volgen. Uiteraard in samenspraak met de handelaars. Die moeten er echt niet bevreesd om zijn. Een verkeersvrij winkel centrum wordt veel attraktiever. Trouwens, we onderkennen zeer goed de belangrijke rol van de middenstand in onze maatschap pij speelt. Binnen een verre gaande industrialisatie zorgt de middenstand nog altijd voor een .menselijk gelaat in die maat schappij Dat zullen ze graag horen. Nu nog wat anders. Hoe ziet U de urbanisatie voor de volgende zes jaar? We willen wel een strakker beleid voeren wat urbanisatie betreft. We zijn daar trouwens druk mee bezig. Onze betrachting is zoveel mogelijk de bijzondere plannen van aanleg door Koninklijk Be sluit te laten bekrachtigen zodat aan de bestemming van de gron den niets meer kan veranderd worden. Dit is nu reeds gebeurd voor zeven van de zeveneentwin- tig BPA's. Daar is het lukratief wijzigen van die plannen dus niet meer mogelijk. Wat betreft de gemeenten die straks bij Aalst zul len gevoegd worden: ook daar zul len de nodige studies gemaakt worden om ze in het geheel van de bijzondere plannen van aanleg onder te brengen. Het is ook onze bedoeling een planncnkamer aan te leggen waar elke Aalstenaar kan komen zien waar zijn grond nu eigenlijk voor bestemd is. Dit zijn natuurlijk grootse plannen, maar ze zullen uitgewerkt worden in de mate van het mogelijke; wat nu ook weer niet wil zeggen dat alles in de toekomst perfekt zal zijn. Maar we zullen toch ons best doen. Dat was dan de man die de poli tieke zin van zijn grootvader had geerfd, en de kunstzin van zijn vader had meegekregen. Hij gaf ons nog een staaltje van zijn ken nis door ons een der meest repre sentatieve schilderijen van Vale rius De Saedeleer toe te lichten: een sneeuwlandschap uit de Vlaamse Ardennen. Valerius was een goede vriend van Jan's groot vader, ook de de Saedeleers schoonzoon Piron, hingen er twee prachtige schilderijen aan de muur, het werk waar hij de Prijs van Rome nog mee had gewon nen. Op de schouw stond ook de foto van Jan's broer die op negen tienjarige leeftijd overleed. Zijn dochtertjes waren bij hem komen zitten. We zagen het dui delijk, maar we vroegen het hen toch. En ze antwoordden dat ze hun vader erg graag zagen. Het werd echter tijd om met het ge praat op te houden. Jan De Neve drukte ons nog wel de wil uit om zich gedurende de volgende zes jaar in te zetten om zoveel moge lijk te realiseren voor de mensen. REPORTAGE: WILFRIED LISSEN FOTO'S: LUC BUERMAN Mevrouw De Neve, moeder van Jan, en twee al grote dochters, Annemic en Nele. Wie verantwoordelykheid draagt, moet leiding geven, maar mag de vriendschapsbanden niet uit het oog verliezen. i zekere zin ben ik wel een doorzetter. yd in dezelfde richting. Stapt U -jooit eens de andere kant op? Jjport bijvoorbeeld, U zijt, j^peen ik, een voetballiefhebber? jajiderdaad, ik heb veel aan sport gedaan. Op het internaat speelde ik voetbal. Ik was ook een goed zwemmer. Carlsbourg was toen de enige school met een overdekt zwembad. Zwemmen "was er ver plicht, driemaal per week. Er wa ren ook heel wat voetbalpleinen voor de zeshonderd internen van de school. Na de school speelde ik ook een tijd bij de «Adelaars».

De Voorpost | 1976 | | pagina 15