)e Aalsterse Gilles brengen een ïieuw plaatje uit Meh pikkels of ajontjes? ■WAAROM AALSTERSE GILLES FINANCIËLE STEUN VRAGEN FUSIE WETENSWAARDIG HEDEN UIT DE 9 KOMT DA TEIGEN... FREE TIME VERGADERT N.V. KANTOOR RAVIJTS De Voorpost - 24-12-76 - 3 )tvan nproi ide s i tijde QP rtuss rrond an k Aalsterse Gilles bestaan reeds vijftig jaar. Ze zijn niet meer weg te denken! Nochtans heeft deze !rs leniging het financieel zeer zwaar. Het is onverduidelijk dat hun voortbestaan in grote mate afhangt I Kern het financieel onthaal bij de Aalstenaar, die steeds vol bewondering staat voor deze unieke groep. i Gilles, De Gilles van Aalst ■MBE1973 werd voor het eerst in de fcchiedenis van de Gilles van ^^ist een typisch gillesplaatje Igebracht. ledereen zal zich ig het meezingertje herin- jren: «Aalsters karnaval, een mderfestival vreugde en jezier. elkeen is op de zwier», fe uitverkoop van dit plaatje, de jrnieuwing op gebied van de jzenishow en de financiële »den, brachten de Gilles op de jee om een nieuw plaatje op de arkt te brengen. Aan «gilles- kizikant, tekstdichter en kom- kenjinist. Harry Pinky, werd ge jaagd nieuwe Gillesniuziek te ER ihrijven. Opdracht welke hij RA/et veel plezier heeft aanvaard. tikele weken nadien werd een m yjüen gilleskonipositie geboren. )r jnder Harry's leiding werd in Itober van dit jaar, met eigen ^Pluzikanten en eigen koor het am leuwe plaatje opgenomen. tie jp dit folkloristisch «klein» 3e^ingspeelplaatje(9 minuten mu- iin9ek) zijn de Gilles bijzonder e fer. omdat het de vrucht is van advin nauwe samenwerking van nistle mensen. Zoals de studio- vojuziek van het eerste plaatje, lix bmt de zware fanfare muziek jnféiister maar eens naar het spel oerjn de bastuba) prachtig tot zijn kerfcht. Opzettelijk werden klom- jj en- en bellengeluid eruit ge- jten om de muziek beter te kunnen beluisteren en omdat de een show met de bezem is, show waarin geen klompengeluid te horen is. Op de andere zijde bezingt het liedje de sfeer die de gilles gedurende de karnavaldagen brengen en de reakties die de toeschouwers teweegbrengen. In de eerste strofe gaat het over de sfeer in de schoot van de groepering: «samen werken is hen een vreugd» en verder: tliefd' en leed worden steeds gedeeld». In het tweede koepiet bezingt de voorzanger de «fi guur» van de gille, de tradi tionele dans op de Grote Markt en de muziek door de muzikan ten gespeeld: «Sprookjesachtig is hun figuur traditioneel wordt hun rondedans luister naar het trompetgeschal». In de derd en laatste strofe heeft Harry Pinky het over de kledij: «rood, geel. wit, hoort bij hun kledij» en de zware fysieke inspanningen die de gille gedu rende twee dagen brengt: «zwaar en hoog is hun vederhoed - hard zijn de klompen wel aan de voet». Het liedje wordt voorafge gaan door een enig mooi muzikale inleiding. De fono- plaatjes zullen ondermeer te koop zijn in café Bistro. Den Hoorn. Graaf van Egmont, 't Belfort en Denderhof. Dit ori gineel Aalsters Gilles dokument zal beslist een goed onthaal kennen bij de bevolking. BEZEMSHOW 1977 Op de muziek van het pas uitgebracht plaatje werd een nieuwe bezemshow uitgewerkt. De bewegingen van de witte, rode en gele bezems zijn haarfijn afgestemd op de muziek van de 5-delige potpourri. Tussen de koepietjes in wordt, naargelang de kleuren van de bezems, van plaats verwisseld of rondge draaid. Elke kleur heeft zijn specifieke bewegingen gans de show werd uitgewerkt om en rond het nieuwe plaatje. Bij het einde van de show brengen de gilles hun nieuw liedje, terwijl de potpourri wordt voorafgegaan door het reeds gekende liedje van 1973. Deze gans nieuwe show zal voor het eerst worden gebracht op het Driekoningenfeest en de Prin senverkiezing. en vervolgens met karnavalmaandag en de Prin sendag. VERNIEUWDE UITGANGSKLEDU De Aalsterse Gilles beschikken over hun echt gilleskostuum (slechts) gedurende 14 dagen rond karnaval. Daar de gilles sinds 1973 op de voorafgaande manifestaties wordt uitgenodigd om er de bezemshow op te voeren, werd destijds een uit- terskonferentie van de Aalsterse Gilles waarop hun nieuwe Glliesplaat werd voorgesteld, (jm) Aalsterse Gilles huren de dagen van karnaval hun kostuum. De «inkoop van de volledige kostumering, hoeden Inbegrepen, zou met lie huidige formatie om en bij de twee miljoen franken kosten, de vereniging is door gebrek aan de benodigde financiële steun er toe Verplicht de kostumering jaarlijks te huren, wat met de verzekerin- itahen van deze kostumering en allerlei andere kosten neerkomt op Htfuim 1/ 4 miljoen franken ieder jaar. Met de bijdrage door de leden gybiaandelijks afgedragen en de n subsidie van de stad. dekt men de ^ïelft der kosten. De overblijvende 30 150 duizend frank dient men n te zamelen door verkoop vna al- erlei zaken, zoals klevers, fonop- laatjes, medailles, poppen en de .•e opbrengst der steunkaarten en re- klame. Op het ogenblik hebben de «Aalsterse Gilles hun vierde week ingezet om in verschillende wijken der stad hun verkoop en steunaktie uit te voeren. Het is duidelijk dat het voortbe staan van deze folkloristische groep, naar ons weten de enige in deze streek, in grote mate afhangt van de milde steun der bevolking van Groot Aalst. Het is voor de vereniging onmoge lijk de reeds grote financiële in- «EEN GELUKKIG NIEUWJAAR AAN ALLE KARNAVALISTEN» spanningen der leden nog te ver zwaren, Zij betalen reeds een jaar lijks lidgeld van minstens 2.000 F, te vermeerderen met de door hem aan te kopen kledij en materiaal, wat neerkomt op een goede 4.000 F per lid. Indien men er bovendien nog rekening mede houdt dat de vereniging bestaat uit familiale groepen, en in de meeste gevallen zowel de vrouw, man als kind of kinderen lid zijn, kan men nareke nen wat het deze mensen kost, en kel en alleen aan lidgeld en kledij. Daarbij dient men nig de kosten te voegen die zij hebben ter gelegen heid van de meer dan zestig repeti ties, vergaderingen, manifestaties en allerlei akties. Om deze redenen kan men geen hogere financiële eisen aan de le den stellen. Anderzijds kan men de Aalsterse Gilles praktisch verder helpen, niet in het minst zo stellen zij, door een forse verhoging van de subsidie ter gelegenheid van karnaval. De vereniging heeft een vraag gericht om een toelage van 100.000 F. Daarnaast denkt men aan het wen/en van enkele peters en meters of beschermleden. Dit alles zou hen toelaten om binnen enkele jaren stelselmatig enkel kostumes aan te kopen. De aan koop van de hoeden zou echter een zorg blijven voor later. Ook de komende jaren zal men verplicht zijn, zoals andere groepen, allerlei artikelen te koop aan te bieden aan de bevolking. Maar een tegemoet koming en door de stad, en door enkele kapitaalkrachtige mede werkers, zal de Gilles toelaten die drie maand durende leurtochten in de wijken af te schaffen, De Aalsterse Gilles maakten tij dens een door hen georganiseerde perskonferentie graag gebruik, om het aftredend stadsbestuur te dan ken en drukten hun overtuiging uit, de komende zes op de steun van Burgemeester Louis D'Haeseleer en zijn ploeg te kunnen rekenen A.M. gangskledij ontworpen. Het laatste jaar drong een ver nieuwing van deze kledij zich op. Tachtig lange mantels werden aan een schappelijke prijs ge maakt. De traditionele Aalsterse kleuren bleven behouden, meteen werden nieuwe mu zikantenmutsen en Gillessteken gekocht. De leden beschikken aldus over een prachtige kleur rijke uilgaanskledij, die voor de eerste maal te zien was tijdens de zomerkarnaval in de Koolstraat. KLEVER EN MEDAILLE 1977 Elk jaar vragen de Gilles aan hun vriend en karnavalist bij uitstek. Frans Wauters. een ontwerp voor klever en medaille te willen tekenen. Een moeilijke taak die hij steeds op zich nam, moeilijk, omdat de uitbeelding van een folklore groep onge wijzigd blijft. Frans Wauters heeft dit jaar zijn toevlucht gezocht naar onze mening met sukses tot de nieuwe uitgangskledij. Aldus heeft hij een gille in kleurrijke ceremo- niekleding, met bezem in de hand.ontworpen. De klevers, medailles en het nieuwe plaatje worden samen met de reeds overbekende gille poppetjes, tot steun van de vereniging verkocht. Tussen nieuwjaar en karnaval zal er elke zaterdag of zondag worden rondgegaan in de wijken. We kunnen er nog aan toevoegen dat. om het fono- plaatje een ruime bekendheid te geven. 12.000 folders zullen uitgedeeld worden. BOEKJE Begin januari 1977 geven de gilles een 90 bladzijden tellend boekje uit onder de titel: «Gillesnieuws- karnaval 1977». Onder meer zal men er artikels in aantreffen van de hand van burgemeester De Bisschop, de nieuwe burgemeester Louis D'Haeseleer en van ere-voorzit- ter en voorzitter van de Gilles vereniging. Bert Van Hoorick en GustaafDeStobbeleir. VOOROPTOCHT 1977 Ter gelegenheid van het 50 jarig bestaan van de Gilles te Aalst organiseerde de vereniging in 1976 drie- vooroptochten of openbare repetities. Ook nu blijven de drie vooroptochten behouden, maar zullen in drie verschillende wijken plaats hebben. Deze vooroptochten hebben plaats op 8 en 29 januari en op 12 februari 1977. A.M. Nog slechts een paar dagen en de fusie is een voldongen feit. het is meteen het geschikte ogenblik om een paar wetenswaardigheden op te diepen, die we aantroffen in de brochure van 9 tot 1 Het aantal gemeenteraadsleden van 123. zal teruggebracht worden tot 43. Vóór de fusie bedroeg het aantal schepen-ambten 25 en vanaf 1 januari nog slechts 8. Het oudste mandaat wordt op het ogenblik vervult door Desire Peerlinck te Nieuwerkerken, die sinds 1938 in de gemeenteraad zetelt. Hij werd geboren op 19.10.1905. De oudste in leeftijd is Gaston Caudron te Moorsel, die op 27.09.1889 geboren werd en sinds 1939 in de raad kwam. De jongste mandaat is dit van Valentina Moens te Herdersem, die in 1975 in de gemeenteraad kwam. Het jongste gemeenteraadslid is L. Renelda Verleysen. sinds 1971 in de Aalsterse raad en geboren op 7.11.1948. Het aantal pensioendossiers van Burgemeester of schepenen be draagt te Aalst en Herdersem 3. Hofstade en Nieuwerkerken 2. Baardegem. Moorsel en Gijze- gem 1. Te Erembodegem en Meldert zijn er geen. Te Aalst werken 576 personeels leden in stadsdienst. Dit is 1.27% van de Aalsterse bevol king 1975 45.232 inwoners. 1.27%) opgedeeld als volgt: bedienden 0,35%, werklieden 0.50%, Politie 0,25%, brandweer 0,12%. kinderkrib 0,05%. Procentuele verdeling binnen het kader van het Aalsterse stadspersoneel (576 100% bedienden 27,2%. werklieden 39,8%, Politie 20,1%, brandweer 9.5%. kinderkrib 3.3%. Voor de aanwezigheidskontroles van het personeel bestaat er te Aalst een prikklok. In Hofstade en Meldert is er kontrole via de gemeentesekretaris en in de overige gemeenten is er blijkbar geen aanwezigheidskontrole! De verlofdagen buiten het wettelijk verlof bedraagt te Hofstade- 11 dagen, te Erem bodegem 9.5 dagen. Baardegem en Moorsel 4, Meldert en Herdersem 3, Nieuwerkerken 2.5. en Gijzegem 2. Erembodegem en Nieuwerker ken kennen het zomeruur met werktijden van 7 tot 13 uur in de maanden juli en augustus. Nergens bestaan er premies aan personeelsleden. Hofstade geeft bij op pensioenstelling een geschenk van 15.000F. In Gijzegem. Herdersem en Meldert worden er geen ziekte verloven bijgehouden. De vrijwillige brandweer in Erembodegem beschikt over 47 en Moorsel over 35 vrijwilligers. In Erembodegem. Gijzegem. Herdersem en Hofstade heeft de gemeente nog een kontrakt lopen met de huisvuilophalings- dienst tot 31.12.77 en er is eenmaal per week een huisvuil- ophaaling. Te Moorsel loopt het kontrakt nog tot 31.7.78 met 1 ronde per week. Enkele leerrijke cijfers betref fende de in voege zijnde belas tingen in de fusiegemeenten. De opcentiemen op onroerende voorheffing is het hoogst te Baardegem en Moorsel met 1500. Te Aalst met 1.450. Het laagst in Hofstade met slechts 700. Gijzegem en Hofstade kennen geen opc. prov. belast, voor motorvoertuigen. motorrij wielen en pleziervaartuigen. Belastingen op het afhalen van huisvuil: Aalst 250, Baardegem en Herdersem 325F. per gezin en 25 zakken. Nieuwerkerken en Meldert 200F. Erembodegem 200F. per gezin en 400F. voor handelaars. Gijzegem 175 en Hofstade 100F. Alleen Aalst kent taks op essence, mazout en gaspompen (3000en 150Fr.). Bij het afleveren van admini stratieve stukken schommelen de tarieven van 5-10- 20, 20 - 30 - 40 of 25 - 40 - 50 naargelang de gemeente. Alleen Hofstade steekt er weer bovenuit met slechts 5-7,5-10. Rijwielen: Aalst 70 opc, Hof stade 60 en Gijzegem 20 opc. De overige gemeenten 100 opc. Alleen te Aalst bestaan er kommissie van de gemeente raad. Dit zijn: kommisiie van verkeer, kommissie van finan ciën. ekonomische zaken en personeel. kommissie van jeugdbeleid, kommissie van openbare werken en ruimtelijke ordening, kommissie van on derwijs en kuituur, kommissie van sport, kommissie van sociale voorzorg, gezin, huisvesting, vrijetijdsbesteding, burgerlijke stand, kommissie van volksge zondheid, middenstand en feestelijkheden. Bovendien zijn er te Aalst nog volgende adviesraden en ko- mitecs: kommissie van toerisme en vreemdelingenverker, stedel. sportkomitee. stedelijk feest- komitee. stedelijke kommissie van volksgezondheid, stedelijk gezinsraad, stedelijke raad van de derde leeftijd, midden- strandsraad. stedelijke kom missie van ruimtelijk ordening, marktkommissie; komitee voor de vrijetijdsbesteding, komitee ter bestrijding van de krotwo ningen en voor woningbouw, besturende kommissie van de stedelijke waag. stedelijk bi bliotheek kommissie. be sturende kommissie van de stedelijke akademie voor schone kunsten, besturende kommissie van de stedelijke akademie voor muziek, ballet en toneel. Tenslotte nog twee gemeente lijke vzw's. het Dirk Martens- komitee opgericht op 4.2.76 en waarvan het aantal leden onbe- perkt is maar er minimum 7 dient te tellen. Daarnaast de vzw Aalsterse sportcentra opgericht 2.1171 en telt 18 leden 13 leden van de gemeenteraad. 3 van het stedelijk sportkomitee en twee vastbenoemde ambtenaren van de stad). Anderzijds bestaat er een «ont werp statuut» om een derde vzw op te richten. VZW Feestelijk heden te Aalst (juli 1976). Hierin zouden 19 leden zetelen (13 leden van de gemeenteraad, drie van het stedelijk feestkomitee en 2 vastbenoemde ambtenaren van de stad). A.M. wa da 'k ik van de weik teigegekommen ben. Ja, 't 'n moeten na attoyd gien dinges oever polletiek of oever de karnaval zén, newoor, da 'k ajjer hier kom vertellen in teis hoeksken. da mag toch ne kier oever iet anders goon hein. Awei, van de weik most ek, meh nog ne kamerood nen andere kamerood gon bezoeken die iveranst, 'k 'n zeg na foyn ni woor, gebaad heid en woor dammen nog ni geweist 'n hooin. Omdammen da geer zolle gevonnen hemmen, was 't er afgesproeken dat er imand, die ons ni 'n kost, ons zol afgewacht hemmen on den ienen of den anderen afrit van d' ottostrade. Wajjer w iste zjust dat 'n reit meh ne gelen otto en den nimmeroe van zé plak. Dènne mensj zol tèn meh ons meigereen hemmen tot woor dammen most zèn. Zu gezeid, zu gedoon en wajjer d'ottostrade af op de plèk die ons gezeid was... giene gelen otto te pieren. Ja, wa naa? Wachten newoor. Eh kotier, twintjeg menieten, nog attoyd jakken! Wajjer woren binsjt al 'n betje voeger gereen omdammen dor gralek in de weg stonten en ik hem tèn gekierd vér nog ne kier verom te royn tot oon dennen afrit as ek aal meh ne kier droy ottos zing kommen afgevlloegen en die stoppen neivest moyDoor komt imand ooitgesprongen en die vroagt: es dat ajjer da 'k moen kommen hoeln? Ba joot, menier, w ajjer peisden aal dagge in panne stont! Jaan jong, zoy den dienen, na kom ek dor eh wa teigen. 'k Stoon hier op ^jjer te wachten, 't er kommen twie ottos afgehold, die stoppen en 't er komt imand vroegen: wachte goy hier op imand? Jooi 'k zei 'k. Allei tèn, zeit dennen anderen, radj mor, wajjer volgen. As me wajjer geer toe kommen, groeite altroosje. Zeer 'n kosten ajjere kamerood ni en hoy 'n kost heer ni. Da woren tèn ander knols die 'k geer notoe gesleipen hooi. Hoe dat 'n toeval kaan veirevallen hein. En da woren tèn nog twie ottos meh schammeteirs die iver anst moste gon optreiden. In elk geval, wajjer 'n hemmen nimmer gewacht en 'k peis dat die schammeteirs heer ka- doensjten on dennen afrit van d'ottostrade meigen toeinen hemmen. Oever iet anders gesproeken: kejje da vortjen aal van dennen boeltj? Denne sikkeleer hooi nor 'n begroafenis geweist en hooi dor ienegte drippelkes gedronken en tèn nog ienegte pintjes van dést, allei ge wedj hoe dat da goot. In 't nor hoois goon es 'n zudoeneg de kloesj kwoytgerokt in den donkeren, dat 'n verloere lupt. En hoe vies dat oeik mag zén, hè gerokt verom op 't keirkhof verzaldj. «Jaan, watte, peist 'n, azoei veil stroten dat er hier zén, gelèk as 'n tissen aal die krooisen en zeirken on 't zwanzjelen es, as 'n aal meh ne kier achter hem 'n benalèkke stemme hoert «Hoewoewoee». En wa ziet 'n? Eh wit spoek. «Wat hejje goy dor op anne rigge, hoewoewoe? vroagt da spoek. Hé dabberden pekanst ghiel zén broek vol en al beivend zeit 'n: hei, heu, nen boeltj, menier 't spoek. «Och hiere, sikkeleir, zeit da spoek, nèm, ge 'n hedj ginnen beoeltj nemier». En lappe, da spoek doe ne scheir en godomme, hè was zennen boeltj kwoyt! Van ont- roosje was 'n op de klop nichteren en zu hoeveerdeg as 'n wiekloois, stapt 'n nor hoois. 's Anderendoas was de proche te klein en teigen allemaan ginken da miroakel vertellen. Dat hoeirt oeik nen andere sikkeleer die meh 'n haten bien zat. «Podomme, peist den dienen, as da spoek nen boeltj kaan. geneizen, kaan 'n da ba moy missching oeik. En 's oaves trekt den dienen meh zén haten bien stillekes oeik nor 't keirkhof. En hè komt oeik da spoek teigen. «Hoewoewoe, zeit da spoek... wat hejje goy dor op anne rigge? «Ikke, menier 't spoek, ikke? Nimmendalen!» «Oh gè sikkeleer, zeit da spoek, nèm!» En lapkoe, hè splasjt hem dor den anderen zennen boeltj op zenne rigge! Komt da teigen... 's Anderendoas hooi 't noyg gevroezen en g'hoyzeld, oeik op da keirkhof. lenen die oever die twie role dinges hoeire vertellen hooi, w aa malgerei oeik ne kier op da keirkhof gon pieren, lupt dor links en rechts 'n betje rond, as 'n aal meh ne kier ooitslibbert en pladasj, in 'n oepe graf dondert dat dor al geriedgemokt was ver 'n begroafenis 't sanderdoas. Hè 'n kost er om ghiel den doeivel nimmer ooitkléfferen en kaad dat da w as. Talven van den nacht op eh keirkhof ligge roepen 'n doe natierlèk ni veil ooit en 't was 's anderdoas smeires ier dat de grafmoaker lanst door kwamp en hem nog stillekes hoeirt roepen. «Awel, zeid de grafmoaker teigen dennen krejeizeneis in denne pit, wat es 't jong? «Holdj meh hier ooit, keiremt den anderen, en kaa da 'k hem...». «Da geloeif ek jong, zeit de grafmoaker, ze zèn meh anne lichter weg!». En domei es 't genoeg ver vandoag, 't noste weik allicht oever 'n betje pleziereger dinges newoor en in afwachtink de kom- plementen van Het Gijzegemse tieneratelier Free Time zal op 23 december ek. een werkvergadering houden in lokaal Ponderosa in het rekreatiecentrum van Gijzegem (afspraak 14 uur). Volgende punten staan op de agenda: bespreking programma januari-februari inhuldigingsfeest van het lokaal (15 jan.); informatievergadering balletlessen MOLENSTRAAT 75 9300 AALST VERZEKERINGEN LENINGEN IMMOBILIEN Spaarkas IPPA Alle takken verzekeringen - specialiteit: le ven Private leningen - Financieringen Hypothecaire leningen 1 en 2de Rang Alle geldbeleggingen Reisconsulent VASCO WIJ KOMEN AAN HUIS: Tel. 053-21.63.64. HUIS VAN VERTROUWEN SINDS 30 JAAR.

De Voorpost | 1976 | | pagina 3