JHSEUE1MUM GEEN STEHCHNEHST Het gebeurde in uw straat JAARVERSLAG CARJ KENBAAR GEMAAKT 4 - 24-12-76 - De Voorpost JAAR sekretariaatswerk. De dienst moet immers een brug kunnen slaan tussen de behoeftes, de noden, de wensen van de jongeren (en dus ook van de gemeen schap) en de oplossingen die de overheid in pacht heeft. Dit betekent evenwel niet dat de sekretaris zich zal bezig houden met de problemen van individuele aard. Hiertoe bestaat een sociale dienst of kan men terecht bij instellingen als HAK. Toch moet de dienst rekening houden met de moeilijkheden van de jonge- re-van-vandaag. Konkreet gezien zal het jeugdsekretariaat een aan tal taken op zich nemen waarvan volgende eksem- platieve opsomming —het opstellen van een so ciale kaart waarin de groot- Aalsterse jeugd sistema- tisch wordt omschreven zorgen voor de koördina- tie van gans het speelplein- beleid —enquêtes voeren waarin gepeild wordt naar konkrete noden, situaties en dies meer (vb, welke zijn de no den van gehandikapten?); het verzorgen van diverse administratieve aangele genheden (bvb. ook voor de Carj); —enz. Het jeugdsekretariaat wordt dus geen service-centrum waar de jongere bvb. goed kope fotokopies kan ne men, het wordt evenmin een sekretariaat voor de jeugdraad (het kan wel, als men wel vraagt) maar wel, een soort jeugdkonsulaat. Het stadsbestuur heeft het sekretariaat vooralsnog car- te-blanche gegeven en het is dus afwachten geblazen in welke richting de werk zaamheden zullen evolue ren. Ondertussen neemt de jon ge Frédêric Gelissen de taak op zich om aan het jeugdsekretariaat de nodige élan te geven. Loopt gerust binnen tijdens de gewone werkuren of bel naar het stadhuis en vraag verbin ding met toestel 142. R.D.W. turner waart jdeler rkdok n hei len c stom t wat Vervolgverhaal... waarin het lint wordt doorgeknipt, (jm) Op vrijdag 17 december jl. werd het jeugdsekretariaat zonder veel ceremonieel omhaal en onder eerder geringe belangstelling eindelijk geopend. Vóór deze opening werd ook nog het tweede werkingsverslag van de C.A.R.J. aan pers en publiek kenbaar gemaakt. «Als dit jaarverslag pas nu verschijnt,» zo lichtte sche pen Bogaert toe: «dan heeft dit te maken met mijn wens te Carj als een a-politieke raad te beschouwen. Het is volgens mij ongewenst dat de stad zich zelf de ver diensten van de werking van de raad toeeigende in de voorbije elektorale periode dit, niet het minst om het eigen karakter van de groep.» Verder feliciteerde de sche pen van jeugdbeleid de le den van de CARJ om hun realisaties tijdens haar twee voorbije levensjaren («uw werking is voorbeeldig voor andere steden») en sprak hij tevens de hoop uit dat de uitstraling zal blijven en dat de Coördinatie- en Advies raad voor de Jeugd in de toekomst nog verder zal bij dragen tot vernieuwingen inzake jeugdbeleid. Wat omvat nu dat jaarver slag 1975-1976? ERKENNINGS-EN SUBSIDIERINGSKRITERIA VAN JEUGD- GROEPERINGEN Een der onderwerpen die in dit jaarverslag wordt aange sneden handelt over de toe lagen aan de jeugdgroepe- ringen. De Carj ontwierp hiertoe een nieuwe verdeel sleutel en stelde nieuwe voorwaarden ter subsidie ring. Het advies werd goed gekeurd door de gemeente raad en de toepassing ervan geschiedde enkele maan den later, nadat de Carj zich bezorgd maakte om het uit blijven ervan en uiteindelijk zelf de handen uit de mou wen stak. Het nieuwe sub sidiestelsel en de konkrete uitwerking ervan liet echter toen in bepaalde kringen nogal stof opwaaien. Niet iederen achtte de nor mering bij de toekenningen immers echt gelukkig. Toch schrijft de Carj in het jaar verslag dat de aanwezigen op de inspraakvergadering van 30 januari 1976 tot het besluit kwamen dat dit sub sidiestelsel alleszins een vooruitgang betekent t.o.v. het vorige systeem. Hierbij wordt echter de bedenking gemaakt dat «het wellicht nooit» mogelijk zal zijn een definitieve komplete en vol maakte subsidieregeling vast te leggen maar dat er moet naar gestreefd worden zo objektief mogelijk te werk te gaan zodat waarde volle initiatieven en indien mogelijk ook eksperimen- ten gestimuleerd worden» (sic)/ SPEELPLEINEN Een van de paradepaardjes van de Carj is zeker het on derwerp ravotterreinen. Hierover dan ook een grote brok echt aanbevelenswaar dige lektuur in het verslag. De Carj stipt hierin een aan tal plaatsen aan waar speel pleinen kunnen worden aangelegd, drukt haar be zorgdheid uit over toezicht en onderhoud en brengt ba- sismaterieel aan in de vorm van de resultaten van de enquête die omtrent deze problematiek werd gevoerd. JEUGDHUIZEN Twee punten worden in dit verband aangehaald eerstens brengt men het advies in verband met het huurkontrakt tussen de stad en vzw aktiegroep Vrij (be heerder van jeugdhuis Kre- ja) ter sprake en tweedens, haalt de raad aan dat ze gunstig advies uitbracht over het toekepning door de stad van een doorlening aan de vzw Verenigd Jeugdwerk Aalst (Ve-J.A.) voor de ver wezenlijking van een jeugd centrum in de Zonnestraat. Betreffende dit hoofdstuk zouden we willen opmerken dat de Carj in verband met het koördineren van de akti- viteiten van de diverse jeugdhuizen nog heel wat werk voor de boeg heeft. De betrokken huizen werken nog veel te veel afzijdig van mekaar. De enkele voor beelden van samenwerking die in het afgelopen jaar ge beurden dienen zeker te worden nagevolgd en het stimuleren hiervan is zon der twijfel een taak voor de raad. Ook dient het begrip jeugdhuis kritisch te wor den geanalizeerd in het licht van de laatste evoluties. Zo bievoorbeeldwat met het idee «pluralisme», in welke mate beantwoorden de klassieke aktiviteiten die vroeger furore maakten (potten-bakken, gitaarklas, volly...) nog aan de behoef ten van de jongvolwasse nen van 1980, waarom geen momenteel een aantal jeugdhuizen op de fles of waarom zijn ze in de hui dige vorm ten dode opge schreven...? Vragen waar over de Carj zich dringend zou moeten buigen. VAKANTIEAKTIVITEITEN VOOR DE KINDEREN Ook hier weinig brood op de plank. Enkel wordt aange stipt dat de Vereniging voor Sociale Jeugbescherming (V.S.J.) een zomerprogram- ma voor kinderen koördi- neerde. Een twintigtal ver enigingen verleenden hun medewerking. De V.S.J. richtte dit jaar geen vraag tot de stad om van bepaalde hulp te kunnen genieten (door de stad echter princi pieel na advies van de Carj toegestaan). JEUGDWERK VOOR GEHANDIKAPTEN In verband met dit tema- zo erkent de raad zelf- werden heel wat moeilijkheden on dervonden. De nood aan een zeer bevoegd lid wordt aangevoeld en de jeugd- sekretaris (-ess) wordt aan gesproken om hierover een peiling te doen. COLLOQUIM OVER GEMEENTELIJKE JEUGDRADEN Een der vruchtbaarste ini tiatieven van de Carj was zonder enige twijfel de ge- spreksdag over de diverse formules voor gemeentelij ke jeugdraden. De Carj is terecht tevreden over deze aktiviteit. (referaten en besluiten van de werkgroepen worden ge bundeld in een brochure en deze is nog steeds voor handen op het jeugdsekre tariaat. Prijs: 150 fr. FESTIVAL VAN VLAANDEREN De Carj zorgde voor de pu bliciteit bij de jeugd, schreef de vier erkende jeugdhuizen aan voor het verzorgen van een bar tij dens de happening in het Oud-Hospitaal. JEUGDRAAD IN EEN GEFUSIONEERDE GEMEENTE Na twee jaar werking en met het oog op de komende fu sies, schrijft, het verslag gevende Carj hoe de toe komstige strukturen van het jeugdbeleid te Aalst, kun nen gezien worden. Zelf geeft de Carj toe dat de verwezenlijkingen tot stand kwamen in en te beperkte groep terwijl ze toch de hele gemeenschap en zeker de jeugd aangingen. Uit de enquêtes, de publieke ver gaderingen, de hearings enz. meent de raad te moge besluiten dat de nood be staat aan een gestruktu- reerd klankbord. De Carj ziet het in een dubbele struktuur. Enerzijds zou een Jeugd- vergadering voor de afge vaardigden van alle jeugd verenigingen een «spreek buis» zijn en tevens een middel om bepaalde ont werpen (van wie) aan hun mening te toetsen. Een aan gepaste Carj zou ontwerpen zich anderzijds verruimen met nieuwe leden uit de fu sionerende gemeenten. De Carj zou blijven instaan voor het uitwerken van tech nische ontwerpen, en dit -zo zegt het verslag- op ba sis van het feit dat zij be staat (of zou bestaan) uit ervaren mensen. Niets zou beide groepen kunnen ver plichten samen te werken alhoewel dit toch de kracht van beide zou vormen. In de huidige vorm is het ontwerp zetten naar onze bescheiden mening niet verhelderend wat betreft de kritiek die regelmatig vanuit bepaalde hoeken werd ge uit. Zo neemt niet iedereen genoegen met de huidige samenstelling van de raad omdat niemand goed weet waarom X en Y wel, en an deren niet lid mogen zijn. Bepaalde groepen van jon geren voelen zich in de Carj verl ft k eer r niet vertegenwoordigd eihget hebben er ook geen enkelrde binding mee. De vraag steljlsbe zich of de voorgesteld^que Jeugdvergadering hieraaiatief zal verhelpen. Zo geziefet zc (teoretisch altans) is dit he^^ geval wanneer in het ont®™ werp gesteld wordt dat «dt vergadering zou bevoegc zijn over die zaken...waar voor ze zich bevoegd acht* (sic.) Geen enkel zinnig mens zal het in twijfel trekken dat de Carj bepaalde bewonde renswaardige realisaties achter de rug heeft. Toch zal de vraag naar het waar om en hoe van de samen stelling (m.a.w. naar duide lijk omlijnde kriteria tot lid maatschap) niet uit de weg worden geruimd met de op richting van die betreffende* j Vergadering van de Jeugd.*!^ De relatie gemeentebe-| stuur-jeugdvergadering rzjt (en gezien de reeds gekende,a|< relatie bestuur-Carj) en hier-at z uit volgend de relatieg77 Jeugdvergadering-Carj zalBn e veel nauwkeuriger dienen teBSt worden uitgeschreven, wil-sn len de jongeren van groot- Aalst werkelijk weten wat™ deze dubbele struktuur hen konkreet te bieden heeft. P Schepen Bogaert heeft toen hij twee jaar terug tot de oprichting van de Carj over-, ging (na talrijke ontmoetin genen onderzoekingen, zo vertelde hij vrijdag aan de aanwezige toehoorders) een belangrijke beslissing ge nomen die in de stadsge schiedenis te boek zal staan als een vooruitgang inzake jeugdbeleid. Nu de gele genheid zich per 1 januari biedt, zal de nieuwe be voegde schepen zich over de hierboven geschetste problematiek moeten bui gen voordat de gemeente raad zich uitspreekt over de «aangepaste Carj». In af wachting is ieder geïnteres seerde benieuwd hoe de huidige Carj dit (summier) ontwerp verder zal specifië- ren en hoe het gesprek met de nieuwe schepen (en het stadsbestuur) terzake zal evolueren. De vergadering werd vrij dagavond afgerond met en kele rake opmerkingen waarmee Guy Vanden- berghe (lid van de raad en voorzitter van de vergade ring) zijn toespraak stof feerde. Hij had het over de metro- polis-kanker die de leefstad Aalst dreigt aan te tasten en over de punten waarover de jeugdraad zich in de toe komst zal moeten bezinnen. «Deze eksemplatieve op somming staat er borg voor dat geen enkele jeugdraad de eerste tien jaar voor technische werkloosheid dient te vrezen,» verduide lijkte hij. Tevens sprak hij zijn hoop uit dat het sche penambt van jeugdbeleid voor de betrokkenen geen lege eretitel zal zijn. Tot slot bedankte hij voorzitter André Helin voor zijn on baatzuchtige inzet. R.D.W. Op vrijdagavond 17 december jl. werd na maandenlang voorbereidend werk en aandringen van de Coördinatie- en Adviesraad voor de Jeugd (zeg maar Carj) werd het Jeugdsekreta riaat (bureel te bereiken langs de jeugdbibliotheek aan de Kattestraat geopend. De benaming «jeugdkonsultaat» zou adekwater gewees zijn, hoorden we. Maar dat leest u onderaan nog es. Onder een eerder geringe belangstelling vanwege het jonge publiek (amper vijfen twintig toehoorders en in aanwezigheid van stads- "sekretaris Chris Willems en schepen van jeugdbeleid Bogaert werd zonder lint- knipperij, maar met de ver kwikkende glimlach van de verfrissingen-aanbrengen de assepoesters van het stadhuis overgegaan tot in de opening van een gloed nieuw jeugdsekretariaat. Wie we tijdens de receptie -ep voorheen, tijdens de publieke vergadering waarin dé Carj verslag uitbracht over het jongste verkie zingsjaar- niet aan het woord hoorden was de per soon zelf die als eerste sekretaresse de wereld der stadhuisarchieven zal in gaan: mejuffer Lutgarde De Pauw. Een en ander heeft wellicht te maken met het feit dat zij ontslagnemende is en dus na amper twee weken effektief de taak te hebben volbracht de dienst vaarwel zal zeggen. HET PASSEND VERHAAL De aanwerving van deze zo broodnodige kracht om aan een stedelijk jeugdbegeleid gestalte te kunnen geven en om de Carj administratief en materieel te ruggesteu- nen, zo zet dezelfde Carj in het jongste jaarverslag, werd beslecht in de loop van de maand juni 1976. Toen werd mejuffer De Pauw immers benoemd tot sekretaresse maar moest, vooraleer ze haar taak full time kon opnemen, een interim in de sociale dienst waarnemen. Zo geschiedde en de toestand bleef dus ongewijzigd tot oktober 1976. De aanloop werd toen ge nomen om daadwerkelijk over te gaan tot het in wer king brengen van het jeugd sekretariaat. Nu, met haar ontslag zal de volgende ge meenteraad de vakature aankondigen zodat het nog makkelijk tot februari kan duren vóór de stad een full time sekretaris of sekreta resse in dienst heeft. In af wachting wordt een stagiair ingeschakeld. De man in kwestie is de Dendermon- denaar Frédéric Gelissen, derdejaarsstudent Maat schappelijk Assistent (rich ting sociaal beleid) te Gent. Hij blijft tot eind april. WAT ZAL DAT SEKRETARIAAT NU DOEN? Betreurenswaardig bij het openings «ceremonieel» is het feit dat over de te vervul len rol van het jeugdsekre tariaat zo goed als niets is gezegd en dat publiek en pers zich niet kunnen ba seren op een officiële publi- katie. Maar toch, wat heeft een jeugdsekretariaat om het lijf? De funktie schuilt in de naam en betekent dat het sekretariaat de helpende hand is bij het jeugdbeleid van de stad en meer be paald, van de inzake be voegde schepen. (Waarom was de toekomstige sche pen niet aanwezig op de opening?) in feite moet het sekreta riaat meer doen dan zomaar De stedelijke coördinatie- en adviesraad voor de jeugd Aalst stelde haar jaarverslag 75-76 aan de pers voor. (jm) AALSTeen dode en twee zwaar gewonden Een erge botsing deed zich voor op de Siesegemlaan op vrijdag avond omstreeks 18.45 uur. Een lichte vrachtwagen, bestuurd door foorreiziger Frangois Legrand (Stationstraat 23. te Hanime), stak vanuit de Mere- straat de Siesegemlaan over. en kwam hierbij in aanrijding met de personenwagen bestuurd door Paul Lalemant (23j.) die vanaf de autostrade uit de richting Gent kwam. De klap was zeer hevig. In de auto van Legrand bevond zich ook Julia Loyson (16j.), Achtermaal 22 Nieuwerkerken. Beiden werden uit het voertuig geslingerd doorheen de voorruit.-De drie jonge mensen werden zeer erg gewond. Ze werden naar het A.Z. te Gent overgebracht, waar Julia Loyson zaterdagmorgen aan de opgelopen verwondingen bezweek. NACHTELUK ONGEVAL OP E5: NOGAL ZONDERLING In de nacht van vrijdag op zaterdag had op de autosnelweg E5 een ongewoon ongeval plaats. Omstreeks 5.30 uur viel op het grondgebied van Mere een jonge vrouw uit een wagen. Het betrof een liftster. Men dacht aanvankelijk dat de liftster uit de wagen was gegooid. Doch later bleek het een zelfmoordpoging te zijn. De jonge vrouw afkomstig uit Zelz.ate was dienster in een bar aan de Brusselse steenweg. Op de andere rijbaan van de E5 zagen twee personen, een man uit Woluwe en een dame uit Elsene. dit zonderlinge ongeval gebeuren. Zij reden tegen een vrachtwagen aan en werden vrij ernstig gewond. Op de Kapucienenlaan. ter hoogte van het stedelijk zwem bad. reed zaterdagnacht om streeks 3.30 uur een personen wagen tegen een boom. Van de twee inzittenden één had geen identiteitspapieren bij zich werd één naar het A.Z. te Gent gevoerd. Bij dit ongeval werd ook de nieuwe materiaalwagen van de brandweer ingezet om brandgevaar tegen te gaan en om de gewonden te bevrijden. BRAND IN SCHRIJNWER KERIJ In de schrijnwerkerij aan het numi.ier 219 van de Binnen straat te Aalst is donderdag 16 december brand uitgebroken. Wat aanvankelijk een kleine brand leek. werd een ware vuurpoel, en dit op zeer korte tijd. Een mazouttank ontplofte. De brand nam zeer snel uitbrei ding. Het bedrijf werd voor een groot gedeelte in de as gelegd. Men zoekt pog naar de oorzaak: een lek in de mazouttank of kortsluiting, of allebei. W.L. Het dodelijk ongeval op de Siesegemlaan. (el) ianwe; i Van Igaderi liep al mmig

De Voorpost | 1976 | | pagina 4