BAARDEGEM... DEFINITIEF ADIEU. LEEFMILIEUPROBLEMATIEK IN DE FALLUINTJES GEMEENTELIJK ONDERWIJS NA DE FUS HERDERSEM J 6 - 24-12-76 - De Voorpost Historisch gefundeerd, demokratisch qua aanpak er de hele gemeenschap bij betrekkend, bovendien stijlvol qua uitvoering nam Baardegem definitief afscheid als zelfstandige gemeente. In een zowel plechtig als intiem interieur als dat van de Pa rochiezaal nam het Kollege afscheid van de raadsleden, de leden van de C.O.O.. het administratief, onderwijzend en onderhoudspersoneel. de geestelijke overheid en de persmensen, voor de gelegen heid in optima forma opge komen. Burgemeester Robert De Pauw had dan ook woorden van dank voor al wie voor Baardegem. vooral dan in de laatste periode, iets had verwe zenlijkt en drukte tevens welge meend de wens uit dat Baar- degemse gemeenschap niet in de mist zou verdwijnen doch nauw aansluiten en in vriendschap verder zou zorgen dat het landelijk karakter van deze Falluintjesgemeente zou be waard blijven, Baardegem ver buiten de gemeentegrenzen be kend o.a. op kuituur, historisch en folkloristisch gebied. Prachtig uitgevoerde glasramen werden dan als blijvende herinnering uitgereikt met erop het Baardegems wapenschild, daterend uit 1847 uit de periode van Koning Leopold 1. Uit naam van het personeel dankte schoolhoofd Paul D'Hauwers het bestuur dat de belangen van zijn onderhorigen steeds had weten te behartigen zo op materieel, kultureel als Asociaal vlak. Inzonderheid ging zijn dank naar Burgemeester De Pauw die Jhïj een noeste werker noemde, .sociaal geëngageerd en initia tiefnemer van talrijke interes sante projekten als. buiten waterleidingbehandeling, en aanpassing van de openbare verlichting, de vernieuwing van gemeentewegen, de planning van een volwaardig kultureel centrum en niet in het minst de voltooiing van de parochiekerk, een echte parel aan de Baar- degemse kroon. Een mooi bloemstuk werd dan ook aan de burgemeester onder applaus aangeboden. Pastoor De Rouck dankte op zijn beurt de burgemeester die op een kleine gemeente vaak de «fait-tout» is en betrok in zijn dankwoord ook de oppositie, oppositie die in een demokra tisch bestel noodzakelijk is. Op zijn beurt roept de dorpsherder op tot behoud van het Baarde- gems gemeenschapsleven. «Als we allen reeds lang vergeten zijn, als het annalenboek van de parochie waarin de aanwezigen voor het nageslacht hun namen plaatsten, zal vergeeld zijn, zal de Baardegemse kerk er als ongeëvenaard monument nog steeds getuigen van wat vroeger Baardegem was. Ook Raymond Van der Borght, voorzitter van de C.O.O.. deed zijn duit in het zakje bij de dank en huldebetuigingen en opende reeds in het verre verschiet een blik ii> de toekomst met een wazige hoop. naar het huidige afscheidssouvenirs. wachtte de Koninklijke Harmonie-Sint - Cecilia met een denderende mars «Immer Fest» de aanwe zigen op voor de onthulling van het bas-reliëf, het half-verheven beeldhouwwerk van de hand van A. Huylebroeck. van Baarde- gems illustere zoon Jan Frans Vonck. Omringd door de leden van zijn kollege, waarschijnlijk voor de laatste maal omgord met de burgemeesters- of sche pensjerp. hield de burgemeester een passende en historisch merkwaardige rede over de authentieke betekenis van Jan Frans Vonck. Volgde dan. onder het spelen van het Belgisch volkslied, de onthulling van de prachtige koperen plaat met het borstbeeld van Vonck en de namen van de overheid. Dat de Harmonie niet ook «De Vlaamse der van een gedenkplaat van J.Fr. Vonck noemde in extremis aangedrongen om de plaat er niet te laten aanbrengen onder allerlei administratieve voor wendsels. Moest de Minister van Nederlandse kuituur niet nog op 17 december 1976 de bedoelde Kommissie advies laten uit brengen zodat per spoedbrief gedateerd 17 dec 1976 de Burgemeester kon bericht wor den dat de herdenkingsplaat inderdaad aan de muur van de geklasseerde kerk mocht wor den aangebracht. Volgde dan de aanplantingvan de fusie-eik, een afstammeling van de welbeken de «dikke eik» van Wieze, die in opgeslorpte gemeenten wordt geplant als herinnering aan het verlies van hun zelfstandigheid. Tot laat in de avond (in de nacht?) volgde dan een reuze receptie waarop alle Baarde gem naren werden verwacht en w aar drank en heerlijk-belegde broodjes gratis en overvloedig werden bedeeld. Als slot van Baardegem... Adieu! Burgemeester, pastoor, gemeentesekretaris, raadsleden en COO leden (jm) voorbeeld van mastodontsteden als Rotterdam, op décentralisa- tie en herwinnen van de zelf standigheid door kleinere ge meenten. Na nogmaals bloemen te hebben ontvangen dankte burgemeester De pauw sportief alle aanwezigen en alle Baar- degemnaren. «We hebben het allen samen gedaan» verklaarde hij tot slot. Na de gebruikelijke foto's. Leeuw» speelde alhoewel door de overheid gevraagd zal wel gele gen hebben aan het feit dat in de werking door een vroeger diri gent deze Vlaamse melodie zou verweven zijn met het thema van deMarseillaise! Ei zo na kwam de gedenkplaat er niet. Werd immers niet bij de Kommissie van Landschaps- en Monumentenzorg door wie die zich nochtans steeds voorstan- deze heuglijke, ja historische dag. volgde dan nog een kunstprestatie in de kerk met de uitvoering van een kerstora torium en cantates. Ook op deze laatste afscheids- plechtigheid toonde Baardegem nogmaals waartoe het, als ge meenschap, in staat is. En Tóch valt het doek. Baardegem... Adieu! L.H. Bij een gezonde pint Oud-Zottegems in een landelijke herberg, afgewisseld met een flinke voettrip naar de vijver in het Kravaalbos te Meldert, hield raadslid te Meldert en voortaan ook in het nieuw bestuur, Lambert Van de Sype, TV-producer, bomenplanter en bronnenzoeker een round-up van nog hangende milieuproblemen en vestigde de aandacht van de talrijk opgekomen persmensen op een paar opties voor de toekomst. WEGVANGROOT VERKEER Deze gemeenteweg, een verbin ding tussen rijkswegen Aalst- Brussel en Aalst-Vilvoorde. op Meiderts grondgebied 4 km lang. werd slechts tot «weg van groot verkeer» bevorderd om aldus de 60% toelagen te kunnen innen. In werkelijkheid is het geen weg van groot verkeer maar wel een weg van louter lokaal belang. Reeds jaren geleden vatte het Gemeentebestuur het plan op deze weg. die nog volledig in kasseistenen ligt. te verbeteren, d.w.z. enkele bochten recht trekken. verbreden, riolering, aanbrengen waar nog nodig en er boven een slijtlaag, in asfalt of "beton aanbrengen. Argument scheen te zijn: «Haal het doorgaand verkeer in de laatste rustige dorpskern van Groot-Aalst en de schatkist helpt U uit de put». Ter wille van de lieve centen zou, daar waar Baardegem. Moorsel en ook Aalst pogingen doen om het centrum voor overdreven ver keer te behoeden, de dorpskern te Meldert overgeleverd worden aan vrachtvoerders en snel heidsmaniakken. Hiertegen protesteerde raadslid Van de Sijpe herhaaldelijk in de Meldertse gemeenteraad en. toen zulks nutteloos bleek, diende hij bezwaar in bij het Staatssekretariaat voor het leefmilieu bij de heer Poma. Enige tijd later antwoordde de Staatssekretaris dat hij het probleem grondig zou onder zoeken met de belofte dat beide partijen ter plaatse zouden worden gehoord. Dit alles ver scheen in de pers begin septem ber als antwoord op de vraag welke gemeenteraadsleden iets deden voor behoud van veilige straten. Komt dan de voorverkiezings periode waarbij wordt uitgepakt met de mededeling dat het projekt «eerstdaags» zou worden goedgekeurd wat dan door het spel van de politieke konkurren- tie wordt aangescherpt dat de Minister een principiële beslis sing heeft genomen. Heeft de verantwoordelijke voor milieu zaken aldus zijn belofte vergeten ten bate van lokale partijpoli tiek? Is het een ironie van het lot dat wie eerst ijverde voor een weg van groot verkeer achteraf speciaal voor het leefmilieu moet zorgen? Is het zó dat men de landelijkheid van de Falluintjes. zoals vermeld in elk partijpro gramma. wil bewaren? Een trits vragen die L.V.d. Sijpe in het midden gooit. Het nieuw be stuur van Groot-Aalst wil op basis van het struktuurplan voor Aalst, oud stadsdeel, de Grote Markt en een aantal aanpalende straten verkeersvrij maken, be planten en rustige hoekjes aanbrengen. De bestaande as faltweg zou vervangen worden door authentieke straatstenen. Een goed initiatief, volledig toe te juichen doch niet als men daarvoor de dorpskern van Meldert verknoeit. Gaan de kasseien van Meldert misschien naar de Grote Markt te Aalst? Is het niet zo dat wie enigszins kan bij een nieuwbouw een oprit tracht aan te leggen in oude straatkeien? En is. wat goed is voor de partikulier, dan niet meer goed voor de gemeen schap? Ter overw eging: tegenwoordig doet men veel om oude gebouwen, vertikale op eenstapelingen van stenen, te revaloriserenen kapt men de lelijke bepleistering van de muren weg. Oude kasseiwegen, horizontale monumenten in het landschap, stopt men echter weg Raadslid Lambert Van de Sijpe bij zijn betoog, (jm) onder een afdekking met asfalt ofbeton! LANDELIJKHEID Het behoud van de kasseien in de Putstraat, op het Dorp en in de Dorpstraat (niet op de Kokerij en Klaarhaag) is niet enkel voor de huidige Mel- dertenaar van belang. Tijdens de verkiezingsperiode pakte immers elke partij uit met het behoud van de landelijkheid in de Falluintjes: een aardig kom- pliment voor de V.V.V. «De Falluintjesstreek» die én de naam én de visie in luttele jaren tijd algemeen ingang heeft doen vinden. Boerderijen en land schappen herleven tijdens de jaarlijkse Weken van de Lande lijkheid en de Pikfeesten; er zijn goed uitgeruste wandelpaden gekomen: het tracé voor een 25 km lang fietspad werd op 1 mei 1976 vastgelegd. Minister Chabert neemt een derde daar van. nl. de spoorbedding van Baardegem tot Aalst voor zijn rekening. Die wandel- en fiets paden lopen uiteraard ook langs Meldert. Dorp en Putstraat, richting Hof te Putte en Kra vaalbos. De betonnen onderbre king door wie «weg van groot verkeer» vormt een zware hy- poteek op de rckreatiemogelijk- heden voor elk Aalstenaar in dat aangewezen gebied. Raadslid Van de Sijpe pleit Op initiatief van dr. Graveze en het Ouderkomitee van de Gemeentelijke Lagere Sehool van Hofstade kwamen, onder voorzitterschap van de heer Menschaert, op dinsdag 14 december quasi alle schoolhoofden van Groot-Aalst samen met toekomstig schepen van onderwijs Jan Caudron, met de heer Van der Ghijlen, kultureel attaché voor onderwijs en rechterarm van elk Aalsters schepen van onderwijs, met schepen Lorie (Hofstade) en met leden van verscheidene ouderkomitees. Bedoeling was het opstellen van een memorandum na uitgebreide gedachtenwisseling, memorandum dat dan begin februari plechtig aan desehepen zou worden overhandigd. Dit memorandum zou dan een synthese zijn van de wensen en verzuchtingen van de personeelsleden van het gemeentelijk (of moeten we zeggen stads-) onderwijs. INPLANTING De bestaande gemeentelijke scholen op het gebied van Groot-Aalst. moeten blijven be staan. eventueel, zo niet afzon derlijk voldoende leefbaar, on der één bestuur doch geogra fisch gespreid. Elke lagere school zou moeten kunnen beschikken over een kleuter- en zelfs een peutertuin met erbij in de wijk een speelplein en een boekerij. Zo zou het een hpel kompleks vormen voor die bestaande wijk. Voorlopig al thans zal de inplanting blijven tot ieder konkreet geval afzon derlijk is onderzocht. LEERLINGENVERVOER In afwachting van algemene maatregelen in verband met een nationaal leerlingenvervoer, dat tot hiertoe een dode lette bleef, brengt het vervoer budgetaire en organisatorisch problemen me de. Waar reeds openbaar ver voer is kunnen wellicht deze diensten van de NMBS worden aangepast of uitgebreid, even tueel met dan een gratis abonnement voor de leerlingen. Waar zelf bussen moeten wor den ingelegd meent Mr. Van der Ghijlen dat bussen huren nog altijd voordeliger uitkomt dan zelf bussen aankopen. Voor kosteloos vrij vervoer ten bate van het vrij onderwijs mag dë gemeente niet instaan. Het nieuw bestuur zal waarschijnlijk de bestaande kontrakten res- pekteren. Uit het publiek komt 1 ook de bedenking dat voor het vervoer per bus van leerlingen niet enkel de afstand een faktor is maar dat ook de faktor «veiligheid» in ons druk verkeer moet in 't oog gehouden worden. WARME MAALTIJDEN ln één school bereidt men de maaltijden zelf, in andere wor den ze besteld bij een of andere firma en nog in andere is de bedeling van warme maaltijden bij gebrek aan voldoende be langstelling uitgestorven. Mis schien is er kans, zo er voldoende belangstelling is, samen te bestellen. NASCHOOLSE FRANSE LES Het enige waar leerlingen uit «buitenscholen» zouden kunnen ietwat achter staan is «Frans». Om de aansluiting met het Middelbaar Onderwijs te ver zekeren dient hieraan dan ook veel aandacht besteed. Mis schien is dit dan toch een vaag teken dat, als er bijlessen nood zakelijk zijn, er iets hapert aan het leerplan van het Basis- of van het Middelbaar Onderwijs. Of er naschoolse Franse lessen kunnen betoelaagd worden is een beleidsoptie voor het nieuw bestuur. BEWAKING Middagmaalbewaking is voor een «sociaal voordeel» dat de gemeente, wil ze deze verlenen, ook aan de vrije scholen moet toekennen wat zou neerkomen op een miljoenenlast. Nationale richtlijnen dienen in dit verband best afgewacht. Op vele plaatsen worden zowel de voorschoolse als de naschoolse samen met de middagbewaking vergoed. Hier aan afbreuk doen ware 'n nefast eerste gevolg van de fusie. Socio-kulturele aktiv itciten De wetgever schafte de aktivitei- ten op woensdagnamiddag af. In Hofstade b.v. richt de gemeente ze zelf in. Alleszins komt daar dan gewoonlijk nog anderhalf uur onvergoede bewaking bij te pas. PERSONEELSBELEID Nu de scholen onder één inrichtende macht staan moet het mogelijk zijn speciale leer meesters aan te werven voor lichamelijke opvoeding, muziek, vrouwelijke handwerken, gods dienst en zedenleer. Ook een optie voorde nieuwe raad. gebouwen dringt zich zou een turnzaal een overdekte moeten aanwezig zijn. SCHEPEN AAN HET WOO Schepen Jan Caudron geeft sumier enkele bedenkingen," wc dit verband. >tmel Dat gemeentescholen mo&d he' blijven bestaan hoeft gh. betoog. Ze moeten daarenbejn de worden uitgebreid. jrstel Of er bestuurders metr"®ze zonder klas komen wordt onderzocht, zo op administrar als op pedagogisch vlak. - Voor het leerlingenven worden de uitvoeringsbeslut van Minister De Croo verwaal Franse naschoolse lessen f de schepen liever niet. GegaiL den kunnen deze volgen in r gespecialiseerde inrichtingen^ de school, meent de sche^> waarop wel wordt gezegd j dergelijke scholen meestal I doeld zijn voor oudere l^t ge lingen. ereni De afschaffing van roept aktiviteiten op woensdagnair|eent dag worden ook door de sche^®'e v betreurd. Zo budgetair mogel zullen ze worden heringericht; Voor kleine onderhout werkjes zal schepen Jan De NjgChe een «vliegend team» oprichLnjer dat zal instaan voor het opknjonde pen van allerlei klusjes. ïftig Schepen Caudron wenst <ende pluralistisch gemeentelijk èaas derwijs met een nieuwe geP1® waarin eerbied wordt opr G bracht voor ieders gezindhe||t®nhl Kantonaal Inspecteur Zen«Loz stichtte ten andere reeds ^en c pluralistische werkgroep. jn dii Tenslotte meent de schep dat de opvoeding van de jeiiL een goede investering is die gas besparingen duldt. Begin februari wordt dan ple^fta tig aan het nieuw bestuur.^™ aanwezigheid van de leerkrad. ten. de pers en belangstellend*» ji een memorandum afgegeven eerste vorm van inspraak, j spraak waarvoor de hij schepen zegt volledig open l staan. Dat bij de besprekingen verslag van vorige vergaderij^ verschenen in ons aller Voorpost» van 1 oktober 19 onder de titel «Alle partijtcrRt roerend eens. Gemeentescholf moeten blijven», als basis dienT was voor uw verslaggever eloev riem onder het hart. LJoud er rond liggen heel wat ver spreide aanplantingen en bosjes die het hele rekreatiegebied tot 250 ha opvoeren. Bepaalde delen van het Kravaalbos, privaat gebied, moeten voor stille rekreatie en natuurobser vatie worden toegankelijk ge maakt. De nieuwe stad kan met de eigenaars een huurpacht- overeenkomst afsluiten waarbij én de eigenaar én de gemeen schap baat vinden. Voor het gebruik van dit privé-goed dat door de gemeente liefst-niet wordt aangekocht ontvangt de eigenaar een pacht per jaar van 2000F. per ha. de nodige bosbewaking. bosonderhoud en advies inzake bosbeheer. BESLUIT L. Van de Sijpe besluit zijn perskonferentie met volgende konkrete punten: rekreatie in de Falluintjes, prto ha wandel- en fietspaden, water- r"a hoeverekreatie. Perr waterzuivering voor de stad waterzuivering aan de bro de énige manier om ooit i !rsl Dender zuiver te krijgen. Aan het nieuwe bestuur nu bewijzen dat de slogan «behoi van de landelijkheid in Falluintjes» geen ééndag J''s bloemetje van de verkiezingUIS periode is geweest. L* Dda let derhalve voor behoud van de kasseien en de aanleg van een fiets- en wandelpad langs weers zijden van de Putstraat. WATER IN DE FALLUINTJES Een nieuwe weg betekent ook riolering. Het vuile goedje wordt dan maar ongezuiverd afgeleid naar de talrijke kleine beekjes van Meldert. Om effektief te zijn zou het rioleringswater dienen samengebracht in een alterna tieve riool die liefst achter Meldert-vijver (vissterfte) in een klein zuiveringsstation kan wor den opgevangen. Komt dan nog het probleem van het zuiver water... De bronnen van het Kravaalbos en talrijke landerijen en weiden errond vormen een enorm ge bied voor waterzuivering. Een groot deel van het nodige stadswater kan in eigen streek worden opgevangen. grond en oppervlaktewater van een paar duizend hektaren als maar én de visie én de politieke wil aanwezig zijn om Aalst wat onafhankelijker te maken van het dure Waalse water. En in de Falluintjes is er ruimte en goed gelegen plaats te over voor spaarbekkens die dai> op hun beurt rekreatief kunnen worden gevaloriseerd. BRONNEN Het kravaalbos is 80 ha. groot en AVE AALST ZU DIE GAAN STERVEN GROETEN U GEDENK IN UW GEBEDEN DE VROME ZIEl VAN ONS GELIEFD MOEDERDORP Waarvan in de boeken als spraak van achthonderd achtenzestig, maar door de fusie van de landkaart gevaagd op het einde van 't jaar negentienhonderd zesenzeventig achter ons Heer. Geboren aan de Denderen geestig overleden te Herdersem op 10 oktober 1976 in de kiesbureau's nummers 6162 en 63. Dit melden U met diepe droefenis en met tegenzin aan minjster Michel's onverbiddelijke wil: Het gemeentelijk feestkomitee De burgemeester, schepenen en gemeenteraadsleden Al de verenigingen van ons afgestorven dorp De families ten beeldeken, Broek, Bos, Aart, Kouter, Dorp en De Cock. De aflijvige zal met muzikale eer begraven worden op zondag 26 december 1976 om drie.uur in de namiddag. Bijeenkomst om kwart vóór drie aan het Gemeentehuis. Grote Baan 209. Rozengezang en dansmuziek vóór. tijdens en na de plechtigheid Laatste groet om twee uur in de rouwkapel van de Raadszaal, voorbehouden aan de genodigden, gemeenteraadsleden, personeel, alle voorzitters en sekretarissen van de gemeente. Deelnemingsbetuigingen worden aanvaard bij de ingang. Wegwijzer van de rouwprocessie: gemeentehuis met onthulling der Meiviskoppen, dorpscentrum, nieuwe wijk Harding met het planten van de vrijheidsboom, afstammeling van de Dikke Eik van Wicze. Terwijl iedereen de familie, (dit zijn de genodigden, voorzitters en sekretarissen) volgt in de staminees, en de overledene tussen pot en pint gedenkt, wordt de 190-jarige Koninklijke Harmonie in de Raadszaal ontvangen. Te 5 uur in de parochiekerk Eucharistieviering met dank voor elfhonderd jaar zelfstandigheid. Dit wordt gevolgd door Te Deuni. het Vaderlands en het Vlaams Volkslied. Tijdens een hemels vuurwerk dat om zes uur wordt afgestoken op de nieuwe wijk Harding zal de aflijvige w orden verbrand. Elk zegge het voort. Er zal dan veel volk zijn! R.I.P. Begrafenisonderneming: Feestkomitee Herdersem

De Voorpost | 1976 | | pagina 6