Administratieve Gij zege DOM SERVAAS VISSER OVERLEDEN SLOTZITTING 'jiIJZEGEM NEEMT 5FFICIEEL AFSCHEID! JAARVERSLAG EN GEMEENTELIJKE TOELAGEN GEKEND jïESMAAKT KERSTORATORIUM EENPARIGHEID TROEF OP LAATSTE GEMEENTERAAD! DANKFEEST V.V.V. De Voorpost - 24-12-76 - 7 De vele bezoekers van het Affïigems Kultureel Centrum kennen hem wel. de vriendelijke, rijzige Hagenaar die zich in het At'fligemsezogoed had weten aan te passen en samen met Dom Idesbald en Dom Francicscus voor de public-relations van het Centrum zorgde. Op pas 61-jarige leeftijd, geboren op 20 maart 1915. geprofest in 35 en priester gewijd op 4.8.1940 was deze Nederlander die zijn geluk vond in de Affligemse Abdij de vriendelijkheid in persoon die zich bij de talrijke bezoekers van het Centrum ontpopte als een wijs en ervaren gids in de kunstwereld. Midden algemene verslagenheid kwam dan ook de mare van zijn plotseling overlijden. Enigszins lijdend aan darmstoornissen kreeg hij verleden donderdag een hartaanval en werd naar de kliniek te Mijlbeek naar de afdeling hartbewaking overgebrecht. Met ups en downs, ten volle bij zijn verstand en immer zeer vriendelijk, verbleef hij er tot op zondagmorgen de berechting volgde. Op maandag te 4 uur 's morgens velde een nieuwe aanval deze rijzige gentleman die zich ook aktief met jeugdapostolaat bezighield. Met Dom Servaas overleed in 1976 reeds de vierde eerwaarde in de Abdij Affligem. Eerder overleden inderdaad Dom Odilo Claus uit Antwerpen die zich de laatste tijd vooral met parochiedienst bezighield. Dom Paulus Guillaume uit Koekelberg. portier en huisonderhoud, en Dom Bernard Copray. eveneens Nederlander, leraar, orgelist en koorleider. De abij telt voor het ogenblik nog zeven paters ouder dan Dom Servaas en 17 jonger. Op donderdag 23 december werd Dom Servaas begraven op het intiem kerkhof van de Abdij zelf. Volgende week hopen we U een levensbeschrijving van deze merkwaardige man te kunnen brengen. L.H. van laatste gemeenteraadszitting in de Gijzegemse annalen duurde Ovflgeteld vijfendertig minuten. In deze korte tijdspanne werden een ninyental puntjes besproken en unaniem goedgestemd. n mevrouw De Lathouwer wordt n grondkoncessie op het kerkhof 0Omgestaan voor de prijs van 500 frank. Voor de uitbrei- igswerken aan het rekreatiecen- m wordt de firma Heyvaert ge it met het afwerken van het pla id het plaatsen van nieuwe deu- n ïbopi de firma De Meester werd het rstel van 'n drietal wegen toe- net wezen Deze meerwerken heb- n betrekking op het Kerkplein, jlenhoekweg en Hoge Weg. Ook plaatsen van boordstenen aan Drapstraat en Waterstraat >nfaeg ieders goedkeuring weg! 5'u%or het herstel van het kerkorgel zal de raad de kosten (ongeveer 2 miljoen) volledig ten hare laste nemen. Aan het drukkersbedrijf «De Warande» wordt op de Dam- kouter een stuk grond verkocht ter waarde van 315.000 frank. De raad stemde als allerlaatste puntje ook de princiepsbeslissing om aan het gemeentepersoneel een eindejaarstoelage toe te ken nen. Na afloop werd in de raadszaal al les in gereedheid gebracht om de afscheidsreceptie met de Gijze gemse verenigingen in de beste omstandigheden te laten verlopen. DIRK DAELEMANS Afscheid van de Gijzegemse gemeenteraad in aanwezigheid van alle Gijzegemse verenigingen, (el) •«tet gemeentebestuur had een afvaardiging van elke Gijzegemse èreniging tot de officiële afscheidsreceptie uitgenodigd! Bijna alle n roeperingen waren dan ook vrijdagavond present om hun ge- arrjeente vaarwel te zeggen en zich als buurtschap op de komende heJSie voor te bereiden. >geï ichi raadszaal was bomvol toen NJrgemeester Lejuste zijn officiële r ^scheidsspeech op emotionele mier naar voren bracht: hierin kiende hij zich, zoals steeds, een eftig tegenstander van de ko st jende fusie die hij als «eigentijdse c jvaasheid» bestempelde die nie- p( ans baat kan bijbrengen. 0 Gijzegemse gemeenteraads- Jen leggen noodgedwongen in ffte hun ambt neer (niemand werd en rkozen) en ik bedank dan ook el- s ^en die op onbaatzuchtige wijze jn dierbare gemeente heeft ge- hep je"i diend». Met gebroken stem prees hij ieder die op hoffelijke wijze, zonder veel protokol zich dienst baar heeft getoond voor zijn me demensen. Hij besloot met «Wij zullen hen missen,doch niet vergeten! Gijze- gem vaarwel» Schepen Van Hum- beeck dankte de burgemeester en zijn gade voor hun gehechtheid aan dorp en volk: als vriend van ve len zal hij als laatste burgemeester van Gijzegem de geschiedenis in gaan.» De raadsleden nemen met weemoed van U afscheid, die steeds tot dienstbaarheid bereid was en om deze genegenheid te symboliseren hebben wij dit tin nen koffieservies als afscheidsge schenk voor u uitgekozen». Ook gemeentesekretaris De Wint nam in naam van het gemeente- personeel van de diepontroerde burgemeester afscheid. Veldwach ter D'Hooghe, die zijn dienstknop- pen als afscheidsgeschenk kwam presenteren was de eerste van een lange rij mensen die hun genegen heid met een geschenk kwamen verwoorden. Met een drink in de hand konden vele aanwezigen toch niet verbergen dat dit feeste lijk afscheid hun dieper trof dan ze zelf wilden toegeven. De overgang van gemeente naar buurtschap bleek voor deze mensen een moei lijk te verwerken iets! DIRK DAELEMANS lp initiatief van erc-schoolhoofd Edmond Moortgat richtte het tardegems Davidsfonds met het Kerkkoor bij het afscheid van tardegem als zelfstandige gemeente een optreden in van het ïemengd Koor van de Muziekakademie August De Boeek begeleid oor het Kamerorkest dat het aanwezige publiek en voor een ergelijke kulturele manifestatie ware het een utopie de massa te ,erwachten gedurende anderhalf uur werkelijk boeide en vaak erblufte. eloeveel uren gestage en volge- L^ouden inspanningen aan de asis lagen van een quasi feilloze """Trtolking is echt niet te ;r.rhatten. Wel heeft Dirigent perman Bronselaer kunnen adiutten uit leerlingen en oud- [jro erlingen van de Akademie irspreid over een hele trits zelfs :r uit elkaar gelegen gemeenten odat werkelijk selektief kon orden opgetreden. Iet ruim tachtig uitvoerders zo olisten, koorleden als orkest- ïusici bracht hij iets van de ovenste plank waarnaar met Ingehouden adem werd ge- jisterd en dat met volle teugen esmaakt. !en typisch kerstprogramma erd ten gehore gebracht, nerzijds van Heinrich Schiitz. oforganist en -dirigent o.a. te )resden uit de zeventiende eeuw n anderzijds voor het laatste eel althans van Jan Pieterszoon •eelinck. 1562 a 1621. hofor- janist te Amsterdam en ver- oaard paedagoog. Het vijf- tem mig kerstoratorium van ichiitz werd een meevaller door Ie relatief hoge homogeniteit ua stemmenmateriaal en uit- oering. Op clavecimbel bege- id door de direkteur van de Akademie Emmanuel Geeurinckx en het Kamerorkest met instudering door lerares Marleen Thiers konden vooral de prachtige volumineuze stem van lerares Rita Claus (met de allure van een ware prima donna) en het kwartet der Schrifgeleerden wegens hun evenwichtige prestatie en met Jos Verreycken. Staf De Witte. Edmond Moortgat en Jaak De Bie ons bekoren. Voor de misschien minder dankbare partituur van de Evangelist leek Godfried Thiers de geschikte persoon alhoewel hij in het volgend werk ietwat nasaal met te weinig stemvolume zijn rol kon verdedigen. In het orkest viel hier en daar wel wat te noteren b.v. met een blokfluit maar wat is nu eenmaal vol maakt? In «Ich hab mein Sach Gott heimgestellt» vielen ons vooral op de duetten van sopranen Jeanne Mertensen Marie-Pierre Goossens en van deze laatste met haar lerares alt. Rita Claus, op sommige ogenblikken su bliem qua tonaliteit, vertolking en samcnvoelen. Jaak De Bie ontpopte zich ook hier als een constante waarde. Met «Verleih uns Frieden genadigleich» ook van Schütz en «Angelus ad Pastores ait» van Sweelinck werd dit fel gesmaakt koncert besloten. Hoeft het gezegd dat alles verliep in het uniek kader van de Baarde- gemse Sint-Margaretakerk met een zeer mooi interieur en goede akoustiek die ook door de diensten van de BRT reeds naar waarde werden geschat. Na een dankwoord door Pastoor De Rouck die vaststelde dat. zoals in de geschiedenis van de kerk van Baardegem is vermeld dat voor Baardegem de beschaving van de moederkerk van Asse kwam, dit nog steeds het geval is qua koorzang altans. De pastoor had er daarenboven aan ge houden ook gedurende de ko mende kerstdagen tijdens de diensten schilderijen tentoon te stellen onder het motto van het kerstgebeuren. Meester Edmond. breng nog dergelijke prestaties naar Baardegem. Velen zullen er U dankbaar voor zijn. L.H. JAARVERSLAG Naar jaarlijkse gewoonte is er ook weer een jaarverslag opgemaakt en uitgegeven in de vorm van een boekje. Het bevat een boel interes sante gegevens, die we u, lezer, niet willen onthouden. Vorig jaar werden er in onze ge meente 43 kinderen geboren. Er waren echter 49 overlijdens in te schrijven, met als gevolg dat we met een negatief cijfer kwamen te zitten. Er waren tevens 37 huwelij ken en 7 echtscheidingen. Op 31.12.75 telde Nieuwerkerken 5.938 inwoners. In onze gemeente zijn er voor de wetgevende kamers4.084 kiezers, en voor de gemeenteraad zijn er 4.393 kiezers. Tevens tellen we 43 dienstplichtigen ingeschreven voor de lichting van 1979. De bijdrage van de gemeente aan de K.O.O. werd bepaald op 1 mil joen 377.000 fr. De opbrengsten van de opcentimes bedroegen, bij de grondbelastingen 3.323.100 F., bij de rijwielen 179.000 F, hon den en tabakslijterijen 45.000 F, bij drijfkracht en nijverheidspersonen 390.000 F. De belastingen leverden op: op personerr3.500.000 F, op huisvuil 370.00 F, op rioolaansluitingen 50.000 F, op afgifte administra tieve bescheiden 12.000 F en op motorrijtuigen 240.000 F. De centrale jongensschool telde in het L.O.37 leerlingen, de gemeen telijke school te Edixvelde telt in haar L.O. 34, en in haar kleuteraf deling 32 II. De gesubsidieerde meisjesschool heeft in haar L.O. (gemengd) 162, en in haar kleu terafdeling 140 LL. GEMEENTELIJKE TOELAGEN Ook de verdeling van de gemeen tetoelagen werd goedgekeurd. Hier volgt de volledige lijst. 1. Toelagen aan ontspanningsin stellingen: hobbyklub Vrije Tijds besteding 3000, PVV-damesbond 2000, Socialistisch Vooruitziende Vrouwen 2000, Chiro- afdeling jongens 7500, Chiro-afdeling meis jes 7500 F. 2. Toelagen aan kulturele vereni gingen: CVN -, St.-Ceciliakoor 7.500,11-novemberkomitee op stelwedstrijd 9.000, ACW 2.000, KAV 2.000, KWB 2.000, Katho lieke Vrouwengiideboerinnenbond 2.000, VTB-VAB 2.000 F. 3. Vaderlandslievende verenigin gen: Nationale Oudstrijdersbond 18.000, Bond van Weggevoerden 2.000 F. 4. Instellingen voor gezinshulp: Wit-Geel Kruis Gent 8.000, Bond van Grote en Jonge Gezinnen 18.000. Fam. Hulp Soc. Vrouwen 7.000, Fam. Hulp KAV-Aalst 7.000 5. Instellingen voor bejaardenhulp (bonden van gepensioneerden): Katholieke Bond van Gepensio neerden 15.000, Soc. Bond van Gepensioneerden 10.000, PW- bond van gepensioneerden 5.000 F. 6. Instellingen voor gehandikap- ten: Katholieke vereniging voor gehandicapten 6.000 F. 7. Nationaal werk voor Kindenwel zijn: 5.000 F. 8. Rode Kruis van België afdeling Aalst: 3.000 F. De laatste zesjarige ambtsperiode van de Nleuwerkerkse gemeente raad zitten er op. Vorige dinsdag werd er officieel afscheid genomen. Toch ligt het in de lijn der verwachtingen dat er in de loop van deze maand nog zal moeten beslist worden over een of twee puntjes. TOESPRAKEN Vooraleer de eigenlijke dagorde aan te snij'den, hield burgemeester Hooghuys nog een korte rede. Hierin wenste hij vooral de leden van de meerderheidsfrakties te bedanken voor de inspanningen die ze geleverd hebben de laatste zes jaar. Hij loofde tevens de objek- tiviteit van de oppositieleden. Ook het gemeentepersoneel werd door Nieuwerkerkens laatste burgerva der in de hulde betrokken. Uiteraard kwam er een weder woord van de oppositie, uitgespro ken door PW-fraktieleider Richard Goossens. Hij prees burgemeester Hooghuys voor zijn prachtige lei ding van de gemeenteraden. Te vens wierp hij het gemeenteperso neel en de veldwachter een bloe metje. DAGORDE Uiteraard lag het voor de hand dat er in deze sfeer heel weinig pro blemen zouden gemaakt woiden omtrent de te bespreken punten Allereerst ging de raad akkoord met het jaarverslag zoals het in boekvorm bedeeld werd onder de raadsleden. Dit gebeurde met 12 ja- stemmen, bij afwezigheid van de nog steeds gehospitaliseerde Schepen van Openbare Werken, Theo Meuleman. drastische vermindering van het aantal leerlingen. Dank zij de nieuwe centrale ver warming in de gemeenteschool van Ediksvelde kan men daar te vens 40.000 frank besparen op de brandstof. Dan was het de beurt aan Schepen van Financiën De Sutter (CVP) om wat dieper in te gaan op de begro ting. Hij merkte op dat de post openbare werken 42% van de be groting vertegenwoordigt. Admini stratie neemt 13% voor zijn reke ning, onderwijs12% en K.O.O. 5% De begroting werd tenslotte door zowel oppositie als meerderheid goedgekeurd. LENINGEN Vervolgens werd er eenparig be slist om een zestal leningen aan te gaan bij het gemeentekrediet voor: aanleg van de Spechtmeers- weg voor een bedrag van 226.000 frank. verbeteringswerken aan de Teerlinaveldstraat: 1.110.000 frank grondinnemingen aan de Bre- deweg: 5.400.000 frank grondinnemingen aan de weg nr. 56, tweede deel: 1.063.000 frank. financiering van de uitgevoerde asfaltwerken: 757.000 frank verbeteringswerken aan de Bredeweg: 8.676.000 frank. Er werd tevens ingestemd met de nieuwe prijs die zal betaald worden aan de caruitbater die instaat voor het vervoer van de leerlingen naar het stedelijk zwembad. De ge meente zal 918 frank betalen per rit. GEHEIME ZITTING Vorige keer werd mevrouw De Vulder, kleuterleidster aan de ge meenteschool van Edixvelde, twee jaar verlof zonder wedde toege kend. Nu werd mevr. Olga De Cooman, echtgenote Herman Lie- vens. aangesteld als tijdelijke kleu teronderwijzeres in diezelfde school. Tenslotte bood het schepenkol lege nog een laatste drink aan aan alle aanwezigen. Velen namen met een brok in de keel afscheid van hun gemeente. Nieuwerkerken, adieu... DIRK DE PAUW 9. Toelagen aan sportverenigin gen: de Zingende Vinken 4.500 F, Wielerklub de Denderzonen 13.500, de Ware Crossers 5 000, de Ware Vrienden 2.500, voetbal- klub Eendracht Nieuwerkerken 20.000, F.C. Edixvelde 20.000, Tumklub 5.000, Kaatsklub de Denderzonen 6 000, biljartklub De Sloebvers 1.000, biljartklub De Snakskens 1.000, poneyklub Willy Matthijs 1.000, ruitervereniging St.-Hubertus 1.000 F. DIRK DE PAUW Als dank aan alle medewerkers voor de suksesrijke Pikfeesten 1976 te Moorsel volgt op vrijdag 28 januari te 20 uur in Gasthof Vonck te Baardegem een groots dankfeest waar ieder naar hartelust kan smullen van Falluintjeshutsepot. Tevens wordt de Film van H. Blindeman er vertoond terwijl de film opgenomen door «Kunst en Kino» op de Pikfeesten zelf eerlang te Aalst zal worden geprojekteerd. Wat betreft de Week van de Landelijkheid» die zal doorgaan van 23 tot 29 juli 1977 is er elke dag een wandeling door het mooie Kra- vaalbos voorzien te 15 uur en zijn er ook telkens te 17 uur pik- en gastronomische aktiviteiten. BEGROTING Vooraleer aan de bespreking te beginnen, wees burgemeester Hooghuys erop dat men wegens het verlies van meer dan één mil joen frank (zie De Voorpost van 26 nov.) duchtig had moeten snoeien om een sluitende begroting te kun nen voorleggen. Richard Goossens (PVV) vroeg zich af waarom er niets bepaald werd omtrent een bijzondere sub sidie, aangevraagd door de Konin klijke Spaar- en Sportklub De Den derzonen ter gelegenheid van hun vijftigjarig bestaan. Burgemeester Hooghuys merkte op dat de beslis sing in deze aangelegenheid moet genomen worden door het nieuwe bestuur voor Groot Aalst. Toch verwachtte hij dat de aanvraag met gunstig gevolg zal behandeld wor den Ook de begroting voor de school- behoeften kon drastisch vermin derd worden wegens de al even Dc laatste gemeenteraad van Nieuwerkerken (el) astuur De Kuuek feliciteert het zangkoor «August Dc Boeck» (jm)

De Voorpost | 1976 | | pagina 7