GASTON 14 - 31.12.76 - De Voorpost VAN KULTUUR NAAR FINANCIEN Schepen Gaston Van Den Eede is in Aalst algemeen gekend. Een Schepen van Kuituur heeft immers een druk openbaar leven In witte pull met hoge kraag zat hij vóór ons ontspannen en toch aandachtig cn waakzaam. Tijdens het gesprek schoof hij af en toe zijn bril op het voorhoofd, een gebaar dat men van hem even gewoon is als die lichte glimlach waardoor het lijkt of hij in veel van wat hij zegt of hoort iets amusants meent te onderkennen. We betraden het appartement aan de Zoutstraat langs het bureel van de Sche pen, en waren verwonderd alles daar netjes en ordelijk aan te treffen Kuituur zorgt immers nogal eens voor stapels paperassen. Niets echter daarvan. Het bu reel was niet ruim, maar wel rustig en stemmig. Datzelfde kan ook gezegd wor den van de woonkamer, waar we vervolgens binnenstapten. («Met twee heb je niet zoveel plaats nodig zei ons mevrouw). Alles kraakhelder. Veel bloemen en planten. Ja, ik zie erg graag bloemen Mooie stijlmeubelen empire. Een beetje druk gedekoreerd, maar toch smaakvol en gezellig. Er hing de genum merde kopie van een der laatste etsen van Ebbelinck, een winterlandschap in Etikhove. Ook een groot schilderij van de vorig jaar overleden Gentenaar Henri De Buck. Het werk stelt de Oude Dender aan de Burchtstraat voor. In dit gezel lig dekor spraken we met de toekomstige Schepen van Financiën. Ook Mevrouw Van Den Eede was erbij. Een inleidend vraagje Zijt U een echte Aalstenaar Ja, honderd procent. Ik ben er in 1908 geboren. 1914 Eerste wereldoorlog een bewogen tijd. Hoe was uw jeugd? Ik had een gelukkige jeugd, hoewel inderdaad zeer bewo gen. Ik was zes jaar toen de eerste wereldoorlog uitbrak. Een zware tijd. De bevoorra ding verliep uiterst moeilijk. En er werden heel wat mensen opgeëist. Ook mijn vader. Moe der moest zijn ransel klaarma ken. Die mensen werden dan in de brouwerij Zeeberg sa mengebracht. Het was een zeer dramatische situatie. Vrouwen en kinderen stonden voor de brouwerij te wachten om nieuws te krijgen en om de be stemming van hun mannen te kennen. Maar als je zes jaar bent, filosofeer je daar nog niet vooral op een maandagmor gen Maar onmiddellijk na het kolle ge, nog vóór mijn legerdienst dus. trok ik naar Brussel, naar de rue du Canalwaar ik boekhouding volgde. Later stu deerde ik aan het Provinciaal Taaiinstituut» te Gent: twee maal in de week 's avonds, en 's zondags in de voormiddag. Want ik zou in dienst treden in La Couverturete Aalst, afdeling handel met binnen- en buitenland. Frans, Engels en Duits kon je daar uiteraard goed gebruiken. Op de Cou verture» was mijn vader fabri- kageoverste. Is de Couverture niet eens door brand geteisterd Ja, in de nieuwe fabrieken in de Schoolstraat, meer bepaald in de lompenafdeling. De blus- Hij was er in 1896 getrouwd. De textiel was daar al goed ontwikkeld. De Familie De- clercq richtte hier toen een nieuwe fabriek op. Ze zochten bekwame mensen. Zo zijn mijn grootvader, mijn vader en later ikzelf daar terecht gekomen. De ontwikkeling van de indus trie was ook hier volop aan de gang in die tijd. Mijn ouders zijn echter in Aalst getrouwd in 1906. Mijn moeder was meestergast - mistesse zei men toen in de breigoedfa- briek van Octaaf Limbourg waar nu de salons Carlton staan in de Zonnestraat. Uw stamboom staa' dus eigen lijk In Dendermonde geplant Ach, die tegenstellingen Den- dermonde-Aalst zijn louter fol kloristisch, hoor Natuurlijk. Maar hoe zijt U dan over. In 1940 was de oorlog er opnieuw. Die beleefde ik uiter aard heel wat bewuster. U ging later naar het St.-Maar- teninstituut. Hoe verliep het daar Zeer goed. Het was een zeer goeie school met bekwame le raren. De school leverde ook heel wat jonge mensen af die later in het openbaar ambt hun weg maakten. Maar de meeste kursussen werden er nog in het Frans gegeven. De ultieme fa se van de vervlaamsing heb ik niet meer meegemaakt. Die had pas in 1932 plaats. En na uw middelbare studies In 1928-'29 deed ik mijn leger dienst. Toen 12 maanden. Ook daar was het nog in het Frans te doen. Maar ik had een ste vige basis van het Frans. Ik volgde er de kursus Officier d'Administration Ik herinner me nog goed de voetmars naar Beverlo via Leuven en St.-Trui den. Bijna 40 km met die zware bagage op uw rug Het was een harde, maar plezierige tijd. Ik kwam op de administratie terecht en mocht toen elke za terdag naar huis. 's Zondags moesten we vóór 12 u. in de nacht terug binnen zijn. De vol gende morgen begonnen we dan met een mars, die soms wel eens aan de ribben hing, singswerken hebben dagenlang geduurd. Wat deed U daar in de Cou verture Ik heb er alle stadia doorlopen. Doordat mijn vader fabricage- overste was, kreeg ik daartoe gemakkelijk de gelegenheid. Ik kon veel met mijn ogen ste len». Financiën hebben me al tijd geïnteresseerd. Ik werd la ter ook overste van de export diensten. Daar kwam mijn ken nis van boekhouding en 'talen zeer goed van pas natuurlijk. Ik had er ook de hulp van boek houders omdat het werk er te omvangrijk was voor één man. Het was nog de tijd dat de boekhouders rechtstaande ach ter houten katheders stonden te werken. In 1930 ongeveer werd op de Couverture een der eerste boekhoudmachines in gebruik genomen. Was U leergierig Jawel, ik leerde altijd graag iets bij Ik was nieuwsgierig van aard. Ik deed graag nieuwe kennis op Nu ook nog, men is nooit te oud om te leren Uw familie was blijkbaar nauw ean De Couverture gebon den Mijn grootvader was eigenlijk van Dendermonde afkomstig. met de politiek in kontakt ge komen Had U het van huis uit Mijn vader was een liberaal mi litant. Zelfs een zeer hardnek kig militant. Ik werd als vanzelf in de beweging ingeschakeld Mijn vader vroeg mij of ik wat kon helpen in de partij. Men had er een sekretaris nodig. In 1932 werd ik dan sekretaris. van de Liberale Federatie van het arrondissement Aalst. Het was de tijd van de Liberale Jonge Wachten, waarvan ook mijn vader lid was. Die jonge wachten waren zeer aktief. Na mijn legerdienst zat ik dan ook vlug in de politiek. U was ook bij de Middenstand erg bedrijvig. Speelde uw poli tieke aktivitelt zich af tegen een sociale achtergrond Zeer zeker. Het is een hele geschiedenis. Ik sprak u al over het jaar 1932, de tijd toen het eerste sociaal sekretariaat hier ontstond voor een onpar tijdige middenstand. Er was toen iemand die, met de fardé onder de arm, de be drijven afliep (bakkers of been houwers bijvoorbeeld). Bedrij ven met één of meerdere «gas ten Deze man ging dan de nodige informatie'ophalen, re kende de lonen uit, hield zich bezig met de sociale kanten van het bedrijf. Kortom de ad- hen maal thuis, wil nog niet zeggen rust, er zijn nog stapels huiswerk. ministratie van het bedrijf. Dit sociaal sekretariaat was al een idee, een start voor verdere uitwerking. Een avondje gezellig t.v. kijken is een zeldzaamheid bij de familie Van den Eede. En dit sociaal sekretariaat groeide verder uit Jawel. In 1967 kwam ik bij Dhr D'haeseleer terecht. Hij bood mij aan een middenstandsse- kretariaat op te richten. Dit deed ik dan tot einde 1970. We ontplooiden heel wat aktivitei- ten voor de middenstanders. Middenstanders en werkgevers konden er met al hun proble men terecht. Een dergelijke organisatie was er toen hard nodig. We hielden ons bezig met boekhouding, MZ en zulke zaken meer. Kortom, het werd een volwaardig sociaal sekre tariaat waar personeel voor no dig was. Het was een adminis tratie die de heer D'haeseleer ter beschikking stelde voor wie er nood aan had. Dat begon In 1965. Had U tevoren nog andere be roepsbezigheden Ja zeker. Ik sprak U over onze aktiviteiten voor de midden standers. Ik ben zelf ook mid denstander geweest. In 1946 hadden we een eigen bedrijf een weverij op export toe gelegd. Hierin kon ik de on dervinding die ik op de Cou verture had opgedaan, uitwer ken. Maar in 1966 legden we die aktiviteiten stil. Het was een periode van groeiende in dustrialisatie. Maar het was vooral de grote konkurrentie die te scherp werd voor een klein bedrijf. Nieuw materiaal was zeer duur. Wat de grond stoffen betreft.er werd toen reeds katoen ingevoerd, o.a. uit India. We zitten nog altijd In de privé- sfeer, althans wat uw beroeps bezigheden betreft. Maar mag ik U ook vragen hoe hebt U e'kaar leren kennen Dit is wel mijn tweede echtge note. Ik ben hertrouwd. Jawel. Maar U hoefl niet nood zakelijk die eerste periode uit de doeken te doen. U beslist daar uiteraard zef over. Het mag natuurlijk wel. Zeker. In 1964 is mijn eerste echtgenote overleden. We had den toen nog de fabriek in de Drieseutelsstraat Ook dit is een faktor die bij het stopzet ten van het bedrijf wei heeft meegeteld. Het is moeilijk voor een man alleen in een grote zaak. In 1967 ben ik hier ko men werken. Mijn tweede echt genote woonde hier trouwens al. In 1968 werd ik bureelhoofd oo het middens'.andssekreta- riaat. In dat jaar he. trouwden we ook. Hertrouwden we Jawel, ook mijn tweede echt genote was weduwe geworden. Maar we kenden elkaar van vroeger al. We waren geen on bekenden voor elkaar. We wa ren samen in een toneelkring Hoe een dubbeltje rollen kan. Inderdaad, de eerste keer ben ik in 1932 getrouwd. In 1934 werd ons eerste kind geboren. Drie maanden vóór de tweede wereldoorlog uitbrak ons twee de. Alweer een' oorlog. Ja, het was een erge tijd. Het was geen kleinigheid vrouw en kinderen te verlaten. Die oor logsjaren staan dan ook nog levendiger in ons geheugen. Maar de miserie is dan toch voorbij gegaan. U was een sportieve jonge man Ja. vooral in de atletiek dan. In 1920 werd de Atletiekklub van de Eendracht gesticht, (de voetbalklub bestond toen al). Ik was daarbij. Van mijn 12de jaar deed ik al aan atletiek. Ik herinner me nog Jos Rin- goir en De Stobbeleir. Ik deed veel aan atletiek. Vooral in de winter en meer bepaald cross over 5 en 7 km. De naam Jos Ringoir is trouwens nog in at- letiekkringen goed gekend. Dit betreft dan de sport. Maar U sprak ook over een toneel kring Dat was bij Voor Taal en Vrij heid in de tijd van o.a. Ro bert Claes en Richard De Stob beleir. De tijd ook van het Ko ninklijk Landjuweel. In 't «Bur- gershuis hadden we ook een jeugdkring waar aan toneel Mevrouw Van Den Eede werd gedaan, en ook wel een beetje muziek werd beoefend. In dit Burgershuis was trou wens ook de onpartijdige mid denstandsbond gevestigd. Het was een kring van mensen uit de burgerij. Was U ook aktief as muzi kant Ja, ik was lid van de Koninklij ke Harmonie «De Oude Gar de». Ik speelde klarinet tot 1944. Tijdens de oorlog was de harmonie uiteraard niet aktief. Ik had echter een ongeval aan de duim in 1944, waardoor ik spijtig genoeg de klarinet moest opbergen. Wat muziek betreft heb ik dus wel een ste vige basis kunnen leggen. Als schepen van Kuituur is mij dat trouwens goed van pas geko men. Bij het Festival van Vlaan deren bv. Het heeft een tijdje eer dit gesprek kon worden. U hebt het zeer U moet ook veel weg. die uithuizigheid U niet stoort het uw privé-leven niet te erg Met gekruiste armen komt men als schepen niet ver

De Voorpost | 1976 | | pagina 14