'EEN JAAR G1EED VOORBIJ «KONING» JOHNY DE NUL K.A.V. DENDERMONDE VALLEN EN OPSTAAN >AUL VAN HIMST IN DE CARRIERE TE AALST JONG LEDE KAMPIOEN L RUDI GAUWE GEMISTE OLYMPIADE Willy Abbeloos stopte ermee Herman Vrijders Eddy Peelman Wilfried Wesemael: pech Frank Arijs en De Beule Etienne Van der Helst Aimé Van Avermaet: afgelopen MJKq 17 Twaalf maanden schoten als een schicht voorbij. In de sport gaat alles nog snellereen prestatie doet let entoesiasme hoog oplaaien maar de „daverende laden" van de helden zijn spoedig weer vergeten, de namen uitgeveegde, de exploten door nieuwe gebeurtenissen overschaduwd. Bladeren in circa vijftig Voorpostnummers riep herinneringen op aan mensen en dingen. Eigenlijk hadden we een honderd- eb-)tal korte stukjes kunnen schrijven over namen en iesfeiten uit 1976. Maar dat bleek een onmogelijke te-opdracht. Precies daarom beperkten we ons tot het ;einemoreren van enkele pieken en dieptepunten. Voor sommigen bracht het voorbije jaar „wat soets" voor anderen „wat suers", of een cocktail van beide. Dit aaroverzicht is dus geen „kleine encyclopedie". Wel »en verzameling van enkele flash-backs. Zielig was het, die aftocht van de teneergeslagen KAVD-sup- porters. In Waver verloren ze hun allerlaatste illusies Bas- Oha bonjoerde «hun» ploeg onverbiddelijk uit «Derde Na tionale». Na 270 minuten «testen». Want drie matchen bleken nodig om uit te maken wie van beide klubs zou degraderen. In de «Walenpays» had paarsblauw twee weken tevoren «de pil van het jaar» eeslikt zoals onze reporter seinde slechts Rudy Van Belle had gespeeld voor wat hij waard was. Maar de anderen Die liepen er bij voor spek en bonen. De score 8-2 asjeblief. Omdat geen rekening werd gehouden met de goal-avera ge en de «return» te Grem- bergen plaats vond, was r'Og niets verloren. KAVD haalie het met 2-0. Op neutraal terrein, te Waver knalde Eas- Oha de moreel ontredderde paarsblauwen op een hoopje (3-0). De 700 teleurgestelde KAVD-fans konden er niet mee lachen. Op die laatste mei-zondag '76 viel het doek over een tries tige story, een sombere epi sode in het bestaan van KAV Dendermonde. Het begon m^t het verdwijnen van Eddy Bor- tels, de Antwerpenaar die de Ros Beiaardploeg van Eerste Provinciale naar Derde Na tionale had geloodst. Nieuw komer Pierre Teugels kreeg het niet onder de markt de man kende zijn «job». Maar ais een trainer niet ie dereen achter zich heeft staan, lijdt hij schipbreuk op het terrein moeten de spelers het doen. Of willen doen. De malaise was duide lijk op de akteurs overgesla gen. En dat leidde recht streeks naar de débacle. Jaak Van den Berghe «erf de» de scherven. Maar hij lijmde alles netjes aan me kaar. Weken heeft het ge duurd vooraleer het gloed nieuwe KAVD het gedroomde ritme te pakken had. Het nieuwe seizoendebuut was pianissimo. Doch het verging KAVD zoals in het liedje van Wim De Craene «vallen en opstaan». Bijna als een fe niks is paarsblauw verrezen en is op de valreep herfsl- kampioen geworden. Het is vanzelfsprekend nog veel te vroeg om over promoverings- kansen en het heroveren van de verloren plaats in «Der de» te praten de koplopers «hangen» zo dicht bij mekaar dat de tweede helft van de kompetitie voorlopig een tom bola lijkt. Doch één feit staat vast KAVD is aan een in drukwekkende remonte toe. rol Van Himst ondertekent het kontrakt dat hem aan Eendracht Aalst bindt. COI t dtol Van Himst. eens het \onderkiml van ons nationaal oetbal, heeft zijn beste tijd ;ekend. Zelfs voor een super star geldt de wet van komen gaan. Zijn transfer van •iVnderlecht naar «rivaal» de WDM luidde dit begin van liet einde in. Eigenlijk is ie (ijiet «versleten». Doch de me- alc jfe vu dige «veldslagen» waar- e n Van Himst veel meer ldap- 10l pen en stoten inkasseerde dan djhij er 'uitdeelde, lieten sporen t<jim. Toen het nieuwe seizoen begon, likte Van Himst nog aoj steeds zijn wonden. Een en inj ander heeft zijn «overstap je» naar Eendracht Aalst niet in de weg gestaan. De reva lidatie vorderde slechts zeld zaam en «Pol» heeft nog geen gensters geslagen voor zijn nieuwe klub. Maar dat komt wel. Waarom een «naam» als Van Himst uitgerekend voor Aalst opteerde Hijzelf meent nog goed te zijn voor een auten- tiek «profstatuut». Maar daar wil hij niet meer van weten. Hij voetbalt liever in een prettiger sfeer. Trainen moet hij in de Keizerlijke Stede ook, zowel als elders. Maar het verschil tussen het kei harde en nietsontziende be roepsvoetbal en «SPELEN» om te winnen in een klub waar de mens nog primeert op het «zakencijfer», op de broodnodige overwinningen die het «bedrijf», de spekta- kelfabriek aan standing en een «mozet» moeten helpen, is te groot voor een man die jaren alles heeft geëist van zichzelf. Een fin de carrière. Misschien wel. Maar voor aleer Pol de boeken voor goed dichtklapt, kan het best nog enkele jaartjes duren. Intussen kunnen de «voetbal snoepers» genieten van wat hij, eenmaal opnieuw honderd procent fit, demonstreert. Jong Lede voetbalt sinds begin september 1976 in Derde Nationale. Het vergaat de groenwitten niet al te best. Pech. Zowel met spelers als op het groene gras. De discipelen van Frans Tuyaerts zakten, na een be moedigende start, naar de laagste regionen. Maar er is nog geen enkele reden om de noodklok te laten luiden. Doodjammer voor Lede is de slepende kwetsuur waar mee duiveltje Louis Christiaens opgeschept zit de pittige Zeienaar was vorig seizoen de hoofdpion en lag aan de basis van verscheidene doelpunten. Hoe ook momenteel dient geroeid met de beschikbare riemen, maar het komt wel voor mekaar als het vertrouwen en het moreel niet wegebben. De titel kreeg Jong Lede niet op een schoteltje. Me morabele matchen waren bievoorbeeld de derby te Ni- nove waar Louis Nevens viermaal de bal voorbij de Leedse keeper deed keilen maar waar toch nog een drawn op het bord kwam, en de stopgezette wedstrijd te Denderleeuw. Daar gingen de thuisspelers van het terrein nadat ze fel protesteerden tegen het enige doelpunt dat op het bord kwam. Dat goaltje resulteerde uit een inworp die door F.C. moest worden genomen. Christiaens had echter het balletje meegegraaid en ref Gebruers vond dat het mocht Rudi Gauwe gemiste kans op Olympiade. no Rudi Gauwe, een discipel van de Zeelse professor Jef Van Ltf Driessche, beeft alles om een internationale boksvedette te iai|worden. Hij Is atletisch gebouwd, is een geboren vuistscher mer, kan met één rake slag een os vellen en heeft een Ideale raadsman achter zich. Na zijn kwalijk avontuur do jongste Olympische Spelen te Montreal waar hij door halve gast» werd geëlimineerd, kan men zich afvragen jof Rudi wel de «goeie mentaliteit» heeft om het ver te bren gen. Gauwe was gewond, Gauwe trainde niet, Gauwe had heimwee. Er liepen allerlei geruchten. Feit is dat Rudi Ier Canada zich/elf niet Intussen bouwt hij, in zijn eigen vertrouwde omgeving, waar hij weer 100 proccn' zichzelf kan zijn. aan een toch wel veelbelovende profcarrière .H Een zege in Brussel-Opwijk, helemaal in de spits na afloop van Gent-Gent. Maar daarna Johny De Nul verdw een van het voorplan. Ziek Ja en neen. «Ik had geen greintje macht. Inplaats van graag te koersen trok ik met loden l>enen naar de start». Eerst zat er voor de Schoon. aardse amateur een selektio voor de Olympische Spelen in. Maar precies op het mo ment dat hij weer soepel draaide en naar de topvorm klom, moest hij de symbo lische blauwe trui in een boek gooien. Johny De Nul heeft om die miskenning eigenlijk nooit gerouwd hij kon op eigen vlerken wieken en fietste naar een rekordaantal over winningen. Toen de boeken werden dichtgeklap had hij 31 maal het zegegebaar ge maakt. Geen enkele Belgische liefhebber deed in 1976 beter. Een en ander is do kleine, donkerharige belofte niet naar het hoofd gestegen De Nul weet dat hij pas op de drempel van een «carrière» staat. In de «transfertperiode. werd verteld dat Johny een profkontrakt ondertekend had hij zou sandwichman spelen voor een klein extra- sportief ploegje. Maar het ballonnetje steeg niet op Johny De Nul blijft ook in 1977 amateur. Hij heeft nog tijd genoeg om het er als «broodrenner» op te wagen. Intussen toert hij af en toe eens op het ovaal van de velodroom te Gent. De ken ners weten al wat Johny kan hij word; een crack. Geroutineerde en oudere te genstanders moeten zelfs c geoorloofde middeltjes truukjes uit hun arsenaal 1 len om De Nul «in de lies» te zetten. Later zet 1 het die kereltjes betaald. Vijf seizoenen prof, vijf seizoenen waterdrager van^ vedetten. Dat was het lot van Willy Abbeloos, een mannetje dat te weinig spurt bczai om zélf tot «crack» gepromoveerd te wor den. Abbeloos kon wat. Als amateur werd hij voor een wereldkampioenschap gcselektecrd. En hij was zelfs Oost vlaams kampioen. Op een lastig parkoers kwamen zijn kwa liteiten het best tot hun recht. Hij werd prof, sandwichman. Zette de «heren» uit de wind, was de «werkman» die drinkbusjes moest aanreiken, door pech teruggeslagen teamgenoten weer naar de kop van het peloton sleuren en nooit de krantekoppen haalde. Slechts af en toe, en dan nog in doordeweekse wedstrijden, mocht hij zijn eigen gangetje gaan. Dat hij af en toe zélf eens won. was in de gegeven omstandigheden zeer verdienstelijk. Voor zijn goede diensten werd hij weliswaar betaald. Doch daarmee is alles gezegd. Voor bescheiden arbeid betaalt de baas slechts een bescheiden loon. Liever dan te blijven slaven voor een prikje en te moeien leven als een Spartaan, hing Willy Abbeloos in mei 1976 de racefiets voorgoed aan de spijker. En opteerde voor een vaste job. Herman Vrijders weet wat hij kan meer dan' de doorsnee- koereur, malar dan ook niet genoeg om naar de elite door te stoten. De prof uit Buggenhout heeft een lonend seizoen achter de rug. Hij» won zelf.- het natour-kriterium te Den dermonde. Weet je nog wie hij toen in een spurt met twee klopte Inderdaad Tourlaureaat Lucien Van Impe. Nee, een fantastisch jaar is 1976 voor Eddy Peelman niet geweest pech en geen Vuelta d'Espagna. Vooral dat laatste trok een dikke streep door zijn rekening. Intussen werd de Baasrodenaar gekontrakteerd voor een aantal Zesdaagsen. Dat maakte dan toch iets goed. Voorlopig staat hij echter in de kou Eddy heeft voor 1977 nog geen kontrakt. Beloften, dat wel. Maar iets op papier Dat is een ander paar mouwen. Johny De Nul koning der amateurs 1976. Wilfried Wesemael de pechvogel t an het jaar, <C) Wilfried Wesemael heeft een rotseizoen gehad. Eerst die verzwering in de dij de etter verwijderen, medikamenten slikken en hopeloos achterop geraken tegenover de kollega's die dag na dag kunnen koersen. Daarna een sleutelbeenbreuk. Het Ikon niets anders dan een flojf worden. Geen Tour de France. Geen Bordeaux-Parijs. Intussen kon de Gijzegem- naar evenmin wat bewijzen graag wilde hij eer> kontrakt met een «groot merk». Maar hoe !kun je resultaten tonen als je niet eens op de fiets mag Het was nochtans uitstekend begonnen een ereplaats in Mi- laan-San Remo en een knalprestatie in Parijs-Nice. Morgen gaat het beter. Of is Wilfried gedoemd ven «eeuwige pech vogel» te blijven Twee jongeren waagden kun kans als prof Frank Arijs, die al onmiddellijk doorduwde en zijn debuut met vier over winningen afrondde en Etienne De Beule, die Molteniman werd en ook reeds bloemen plukte. Eigenlijk nog twee stageaires", maar die wat bewezen hebben. In 1975 stapte Etienne Van der Helst met vlag en wimpe naar de profs over. Peter Post wilde van deze jonge belofti evenwel veel te veel je mag. zelfs auientiek talent, ni<~ forceren. De Hollandse sportbestuurder liet Etienne met tv.' tijd figuurlijk «vallen». Hij bood hem zelfs geen nieuv kontrakt aan. Een en ander stimuleerde de uitgestotene niet Van der Helst bezit talent genoeg om bij een andere «baas- te bewijzen wat hij waard is. Aimé Van Aevermaet wras een autentieke belofte. De Zeienaar fietste als junior en amateur een behoorlijk aantal overwin ningen bijeen. En toch stopte hij ermee. Lichamelijk kon hij het niet meer harden, en liever dan in de bagage te verzeilen of zijn gezondheid te schaden, opteerde hij voor de meest logische oplossingde racefiets aan de wilgen hangen. De naam Van Aevermaet verdwijnt evenwel niet Ronald, zoon van ex-prof Aimé, bewees sinds zijn debuut heel wat in zUn mars te hebben en neemt de fakkel over. bOnhaldif superia

De Voorpost | 1976 | | pagina 17