)l INTROEREND AFSCHEID VAN HERDERSEM GEZOCHT IE LEDE: EEN BURGEMEESTER Te gast bij de stadhuisfamilie Editie Aalst *"1Jan itLimbercjen^ vgÊÈ ;4y -H' De Voorpost VRIJDAG 31 DECEMBER 1976 29* JAARGANG NR. 52 - 20 F EEN UITGAVE VAN DRUKKERIJ-UITGEVERIJ A. DE CUYPER- ROBBERECHT pvba Verantwoordelijke uitgever. A. DE CUYPER PCR. 115692 (De Cuyper) Bureau: Pontstraat 64 - Aalst 053-70.41.19 3 maand: 260 F 6 maand: 475 F Jaar: 900 F PORCELEIN - «n GfeCtCHENKENZAAK HOOGSTRAAT 2t - 9300 AALST - TEL 21.23.22 KATTKSTRAAT 73 - 9300 AALST - OfiLJMJOAO 9 efusioneerde», velen zeggen «opgeslorpte», gemeenten nemen deze laatste periode afscheid >- i de lopende band, elk naar eigen goeddunken. >t Herdersem deed men het alleszins niet alleen uitgebreid, plechtig en stijlvol maar daaren- tt ven nam quasi de hele bevolking deel aan dit vaak ontroerend vaarwel. I Burgemeester Antoon Muylaert, waarvan men 's avonds al opstappend naar het vuurwerk zong hij voortaan «geen kommissies meer zou doen» en die gewoonlijk kwinkslagen in zijn mars n over heeft bij de Dankmis even zijn ontroering niet kon noch wilde verbergen is dan ook bete- nisvol voor de wijze waarop de hele bevolking met haar bestuur heeft medegeleefd en mede- voeld. t Herdersem, vooral op initiatief van Voorzitter van het Feestkomitee Gustaaf Lambrecht, het n arbij nog humoristisch en spiritueel deed was in onze ogen een pluspunt te meer. I- denhulde. p Raadszaal die voor de ge- lenheid zou dienst doen als iwhuis, liep helemaal vol idsleden, leden C.O.O., voor- ers en sekretarissen van alle y rdersemse verenigingen, de astelijkheid. de burgemees- s van Aalst en Moorsel, en van genodigden, en konden bij de inkom hun artje, blijk van deelneming, een schaal ad hoe depone- i, schaal waarbij gepaten- trde lijkbidders dapper de cht hielden. Zelfs werd er n «mooie» rouwkrans afge ven op deze allerlaatste zon- g dat Herdersem zich nog Ii zou voelen. rgemeester Antoon Muylaert iringd door zijn schepenen lis Van den Bossche en Al- rt Stockman, noemde de ie nog steeds een «mis- ad» en verklaarde nogmaals I men de noodzakelijke tnsten als brandweer, huis- lophaling, ziekenverzorging, lerbedeling en dergelijke er had kunnen organiseren een federatie van gemeen- j zodat de ziel van de ge- ente intakt zou zijn geble- i Vermits de teerling nu liter toch geworpen is hield een warm pleidooi om de endschapsbanden nog nau- r aan te halen en Herder- Si, ook na de fusie, te laten ^irtleven als één echte, aan- rigesloten gemeenschap. Hij de echter niet negatief zijn leden van de C.O.O. en naar alle verenigingen van Herder sem, om het gemeenteperso- neel zeker niet te vergeten. Geschenken. Als blijvend souvenir aan deze historische dag deelde de bur gervader dan, voor zover de voorraad strekte, op zijn eigen gemoedelijke manier waarmee Gemeentebestuur en pastoor van Herdersem bij de gedenkplaat (jm) en, Vermeylen die zegde dat men eerst moest Vlaming zijn om Europeeër te worden pa rafraserend wilde hij «eerst Herdersemnaar zijn alvorens Aalstenaar te worden». Als laatste Burgemeester van Her dersem, teruggetrokken uit de politiek en dan ook meer tijd om nog intenser aan het ge meenschapsleven deel te ne men, dankte hij zijn beide schepenen, dikke vrienden, die over partijgrenzen heen, steeds echte vrienden willen blijven. Verder ging zijn dank naar alle raadsleden, ook die van de oppositie uiteraard, naar de hij de «rouwenden» vaak tot lachen bracht, niet minder dan 80 geschenken uit als glasra men, boeken van Alfons De Cock, asbakken (ook aan niet- rokers want Antoon zal wel eens komen en hij rookt siga ren), plaketten en door de heer Gilbos geschonken reproduk- ties van Oud-Herdersem vol gens Sanderus. Schepenen Van den Bossche en Stockman en raadsleden Willem Willems, Maurits Beu lens, Theodoor De Wolf, Frans Dierickx, Kamiel Lambrecht, Jan Boel, Frans De Meersman en jw Valentine Moens kwa men samen met gemeentese- kretaris Karei Van Mulders, veldwachter Achiel Lambrecht, gemeentebediende Lieve Stockman en grafmaker Willy Ledegen eerst aan de beurt, alsmede Yvonne Hendrickx die niet minder dan 93 recepties verzorgde. Voor de C.O.O. waren het voorzitter Etienne Van Roy, Lu- cien Coppens, R. Pardaens, Al- bert Roggeman en Raymond Van Gijseghem. Met Pastoor Mussche aan het hoofd kwam dan de Kerkraad aan de beurt met voorzitter Gustaaf De Ridder en leden Oscar Buyle, Denis De Witte, Kamiel Bruylandt en Alfred De Neef. Volgden dan E. Moeder-Over ste Beatrijs, de gewestelijke ontvanger en de ontvanger van de registratie Roger Seghers, de voorzitter van de Kuituur- raad Jozef Verbestelt, de voor zitter van het Feestkomitee G. Lambrecht met zijn sekretaris Hugo Cooman, de voorzitter van de bond van de derde leeftijd Domien De Witte en het onderwijzend personeel met schoolhoofd Louis De Meyst en leerkrachten Mw A- lice Van den Eede-Schuddinck, Mw De Smedt-Van Roy, Mw Cayet-Raes, Mw Roggeman- Loos, ereschoolhoofd Gilbert Van Vaerenbergh, ere-school- hoofd Mej. Maria Van den Eyn- de, Mw Van Hoorde-Willems, en Mw Mirhiels-Van den Steen, interimaris. Een verdere reeks verdienste lijken bevatten Dr Van Lan- genhove, voorzitter van de Bond, van Grote Gezinnen en Mw Óscar Van Nuffel, Achiel Cayet voorzitter van de Har monie en van het Werk der Volkstuinen, Gilbert De Witte, penningmeester van de Har monie en René De Meyst, ver antwoordelijke voor het Majo rettekorps, de Burgemeesters M. De Bisschop van Aalsti R. Uyttersprot van Moorsel, R. De Pauw van Baardegem en J. Lejuste van Gijzegem. Kwamen verder aan de beurt arrondissementskommissaris Van den Eede, kunstenaar Ro land Monteyne, schrijver Alfred Muylaert, dichter Gery Helde- renberg, oud-onderpastoor van de parochie (Buyle), ontwer per Jos Scheerlinck, raadsle den Groot-Aalst Tuur De Sut ter en Paul Ctockman (Willem Willems was reeds bediend), dirigent van de Harmonie Jos Van de Velde, voorzitter van de bloeiende Davidsfondsafde- linq Jaak Hutsebaut, basketter Herman Van Keer, auteur van de geschiedenis van Herder sem Jozef Vermoesen, Mw De Smedt van de Vrouwengilde, wijkvoorzitters Gustaaf De Wolf (Boskant) en Robert Van Gaston Van Den Eede, tokomstig schepen van finan ciën, regies slachthuis en waterbedrijf. Lees een uitge breide reportage op bladzijden 14 en 15 der Stockt (Kapel), schoolbe stuurder Van Nuffel Oscar, Re- mi Moens voorzitter van het Zangkoor, de voorzitter van de Kaatsclub Achiel Hutsebaut die aan de burgemeester een geschenk overhandigt, Paul De Wolf en John Doorns van Pa- tro, René Van der Speeten van S.K. en «Binnen en Buiten», ontwerper van het riolerings plan Herman Vinck, geweste lijk voorzitter van de Vinke niers Leon Loos, werkgever Gilbos, direkteur Kamiel Van Melckebeke en van de jeugd Eddy De Ridder en Beatrice Bruylandt. Deze lange rij verdienstelijke Herdersemmenaren werd dan besloten met oud-schepen Hektor De Meersman, oud raadsleden Louis Meert, Gus taaf De Witte en Jozef Van Gucht, ex-coo-lid Jozef De Meersman, Yvonne Willems en Frans De Meyst, blibliotheka- rissen, Jozef Coppens koster en Jozef Van Mol, voorzitter van de bond der bloedgevers. de: en de' LIEVE LEZERES. BESTE LEZER. U overstelpen met beloften en daar een nieuw jaarswens van maken zou aan een ouderwetse nieuwjaarsbrief van Jan met de korte broek aan ouders, meteren peter, doen denken. En al is onze brief ook al twintig jaar oud, onze wensen zijn jong, maar even oprecht. Mogen wij U lieve lezeres, beste lezer een rustig jaar wensen, een gemakkelijke zit, een De Voor post zonder zetfouten, een paar goed gezonde ogen en een frisse geest. Wij hopen dat U nimmer teleurgesteld zult moeten zijn over onze vlijt, dat U onze kritische Ingesteld heid zult appreciëren, dat U af en toe ook eens zult kunnen lachen. Want kunnen lachen uit het hart, van glimlach naar schaterlach, is in deze tijd een onbetaalbare luxe- DE REDAKTIE ROEL VAN DE PLAS Het is dus bijna zover l De nieuwe gemeenten staan te trappelen voor de grote poort, de oude gemeenten worden bijna begraven (of bedolven onder de sneeuw In de nieuwe, grotere entitei ten zal alles groter (of grootser zijn of moeten zijn. Dus zal er ook moeten voor gezorgd worden dat al dat groteske in der gelijke banen geleid wordt. Wat is hiervoor nodig Een bestuur, uiteraard. Een nieuw gemeentebestuur werd reeds aangeduid op 10 ok'ober II. Msar een leider voor dit geheel Is er nog niet voor Groot-Lede. Wei iwee kandidaat-leiders. Het is dus wel een feit dat op het ogenblik dat wij deze lijnen neerschrijven de benoeming van de nieuwe burgemeester nog niet gebeurd is. Zoals ge weten zijn hiervoor twee kan didaturen binnengeleverd, nl. de heren Gravez en De Cuy per. Dat deze benoeming er nog niet is, is hoegenaamd geen uniek feit. Op een tiental dagen van de fusie waren er voor de provincie Oost-Vlaan- deren alleen nog maar amper één derde van de te benoemen burgemeesters benoemd. Uiter aard zal deze gang van zaken de werking van die nieuwe gemeenten niet bevorderen, in tegendeel zal deze sterk afge remd worden of in bepaalde gevallen zelfs onmogelijk zijn. Wij betwijfelen zeer sterk dat dit de bedoeling van de fusies is geweest, integendeel. Doch ondertussen is er een zeer on duidelijke, moeilijke en onze kere situatie geschapen. Welke de reden mag zijn dat de be noeming van de burgemeester nog niet gebeurd is, zal Joost wel weten, wij kunnen enkel maar veronderstellingen ma ken. Heeft Minister Michel dan zoveel werk dat hij het alleen niet aankan Misschien zou in regeringsmiddens kunnen voor zien worden dat de regering die over zes jaar aan het be wind zal zijn twee ministers van Binnenlandse Zaken be noemt. Of zou PSC-Minister Michel eerst alles in orde bren gen of gebracht hebben voor zijn Waalse vriendjes En dus Vlaanderen nogmaals met een kluitje in het riet sturend Of zou Minister Michel moeilijk heden hebben met het afwe- qen van de kwaliteiten van de twee kandidaat-burgemees ters Of zou Minister Michel onder druk staan van vriendjes politiek Of, een laatste up-to- date-veronderstellinq, zou Mi nister Michel met ski-vakantie zijn Eerste gemeenteraadszitting op 1 januari 1977. Alle gekheid op een stokje erv alle bovenstaande veronder stellingen even opzij latend, zal het denkelijk niet verkeerd zijn te beweren dat er heel wat moeilijkheden zullen rijzen de komende dagen of weken. Heel wat zaken moeten gebeuren op de eerste levensdag van Groot- Lede, dit om nog meer en gro tere moeilijkheden te vermij den. Zo moet voor Groot-Lede een politie-kommissaris geïn stalleerd worden, hetzelfde voor een gemeente-sekretaris en een gemeente-ontvanger. Ook de tijdelijke betrekkingen voor het gemeentepersoneel moeten verlengd worden, enz... Al deze zaken onder ogen ne mend was het dus wel nood zakelijk dat er zo vlug moge lijk een gemeenteraadszitting plaatsvond. Dit zal nu gebeu ren op nieuwjaarsdag zelf, dus zaterdag 1 januari om 10.30 u. in de raadszaal van het* ge meentehuis van het vroegere Lede. Op het agenda staan on der andere de volgende pun ten de berichtgeving van de goedkeuring van de gemeente raadsverkiezingen .de instal latie van de nieuwe gemeente raadsleden en de eedafleg ging verkiezing van de sche penen in geheime zitting aan duiding van een politie-kom missaris. gemeente-sekretaris en gemeente-ontvanger, verlen ging ambt van het tijdelijk per soneel bekendmaking van de beslissingen in geheime zit ting, enz... Het feit dat er nog geen burgemeester benoemd zou zijn, zal aanleiding geven tot enkele moeilijke situaties. Wie zal de raadszitting voorzit ten In wiens handen zal de eedaflegging gebeuren Eer der was er bepaald geworden door Minister Michel dat in het geval dat er nog geen nieuwe burgemeester benoemd zou zijn, de oude burgemeester zijn taak zou verderzetten tot de benoeming gebeurd was. Doch dergelijke gang van za ken schijnt in te druisen tegen de gemeentewet. Bijgevolg weet niemand nog waar men aan toe is. Ook Minister Michel blijkbaar niet, want de laatste dagen zouden de omzendbrie ven met aanbevelingen elkaar opvolgen met de regelmaat van een klok (zou hij dit sys teem misschien overgenomen hebben van onze Minister van Nationale Opvoeding Heel wat oplossingen zouden reeds overwogen geworden ziin het oudste aemeenteraadslid (in leeftiid of in jaren de nieu we eerste-schepen. enz... Dus toch wel een heel speciale situatie waarin een nieuwe gemeente geboren wordt. Ho pelijk wordt het geen mis kraam MON D.G.

De Voorpost | 1976 | | pagina 1