D E H L 0 T U GEKNIPT J Q Tussen haakjes ABC AALSTERSE JEUGDVERENIGINGEN ZOEKEN NAAR NIEUW JEUGDBELEID GOED SPELEN MET SPEELGOED IN KREJA LANSELOET PLANT... De Voorpost-31.12.76-25 HEB STEEDS BIJ DE HAND UW VAN TELEFOONNUMMERS^ .EN ADRESSEN IRCA tel. 052-21.22.72 Kunstgalerij. Tentoonstellingen - retrospectieven - open bare verkopingen - Antikwiteiten - Dorpstraat 46, Gram bergen I eeckman 053-70.02.93 De specialist in maatwerk. De laagste prijzen der matras sen. Schuimrubber. Latex. Staalveren. Super-Bultex. Bergemeersenstraat 18. Aalst pomar 053-21.25.56 Sport leverkalle sportuitrustingen aan klubs. scholen en handelaars. Rechtstreeks aan fabrieksprijzen (enig in Bel- endermondse Rijschool 052-21.37.94 van het type A Praktisch en theoretisch onderricht door gespeaalizeerde personen. De Dendermondse Rijschool. Veldstraat 47, Sint-Gillis-Dendermonde, leert U sturen zoals het moet Alle inlichtingen uro-Home 052-21.62.71 esmeed 052-21.27.62 metalen trappen, trapleuningen, balkon- en terrasafsluitin- geo, poorten enz M De Backer, Kon Albertstraat 75, Dendermonde ian 052-21.38.16 Michem. Tapison, nylontapijt, en andere vloerbekledingen in overgrote keus bij Herman Michem, Potiaulaan 16, St.- Gillis-Dendermonde Vraag vrijblijvend inlichtingen Po-Sport 052-21.17.59 Alles, maar dan ook alles van sportartikelen, alsook sport- kledij en camping. Statiestraat 21Lebbeke. Kroostrijke Gezinszegels om, leen gerust 0S3-21.60.16 op handtekening Hypotheken, verzekerde geneimhou- ding. Inlichtingen bij Van den Berghe, Droeskouterstr. 12, Haalt ert. attoflex 052-21.11.77 de bedvering voor een goede nachtrust Verdeler voor de streek Meubelen E De Petter Kon. Albertstraat 14„ Sint-Gillis-Dendermonde. I eubelen De Wolf 053-21.63.91 vergordijnen 052-21.35.50 ploegstoffen (alleenverkoop voor het gewest) v gordijnen, gardisette. tergal enz Zonneblinden. Luxaflex. Louver- drape. vouwdeuren, modern fold, meten, afwerk ert en plaatsen Guido Michem, Potiaulaan 11, Dendermonde. i ubliciteit 052-21.40.60 een groot woord, dat door Groep De Cuyper in een een voudig begrip wordt omgezet Raadpleeg haar specia listen uando 052-21.40.60 om de reeks moeilijke Latijnse woordjes volledig te maken: quis, quid, quo, quando. quomodo enz: wie, wat, waar. wanneer en hoe? Het antwoord op die vragen in verband met uw advertenties wordt U gegeven door Groep De Cuyper. Couponnenhuis 053-21.27.77 Enig in Aalst en omstreken. Zelfbediening van alle stoffen (zelfs per m.) Moorselbaan 556 Aalst zoekt 052-21.21.20 gezelschapsspelen vx>r groot en klein Een overgrote keus vindt U in de boek- en papierhandel P Van Geertruyen-De Ridder, Dijkstraat 5, Dendermonde. Ook alle planafdrukken. |an weekbladen tot visitekaartjes 052-21.40.60 alles even keurig en verzorgd In Groep De Cuyper gaat het er niet om of het over een ultrasnelle rotatiepers dan wel bver een oerpredeze Heidelberg loopt. Kwaliteit primeert. y n 052-21.40.60 een toverformule? Neen een vergeh|king Uw inbreng en onze vaklui geven samen een fijn resultaat aan uw rekla- meproblemen Bel even naar Groep De Cuyper I vonne en Jozef 053-70.33.95 njden met een bromfiets van Hofman. Gentsestraat 4-6 Aalst Alle herstellingen, 1 jaar waarborg, gratis onder houd Prijzen vanaf 4 .900 F tot 150 000 F Alle modellen ;nt voorraad leverbaar Twee dagen nadat in Aalst het sekretariaat voor de jeugd geinstalleerd werd en het jaarverslag van de CARJ verscheen, werd een niet alledaagse bijeenkomst gehouden. Een vijftal individuen werkzaam op één of andere wijze in de jeugdsektor hadden alle jeugdverenigingen, -klubs, jon gerengroepen, jeugdbewegingen, jeugdateliers uitgenodigd om samen richtlijnen te zoeken voor het nieuwe jeugdbeleid. Bedoeling Deze vergadering, die door ging in de zaal Madeion op maandag 20 december, kende een vrij grote belangstelling. Een heterogeen gezelschap van klein-Aalstenaars en fusie gemeentenaren, vertegenwoor digers van diverse verenigin gen, was aanwezig. Weinigen waren geheel op de hoogte wie dit inrichtte, hoe die men sen t.o.v. de bestaande CARJ stonden, wat precies de be doelingen waren. De vijf mensen die deze avond op het getouw hadden gezet maakten vooreerst duidelijk dat zij zich niet willen opdrin gen als leden van een nieuwe werkgroep. Zij zijn gewoon een aantal individuen, werk zaam in de diverse takken van de jeugdsektor en van verschil lende «kleuren»: Guido Moens (werkzaam in Kreja), Michel De Gols (J.A. Klakson en PVV mutualisten), Jan De Decker (skouting), Benny Wouters (soc.) en Mark Wijns (V.S.J.). Het lag in hun bedoeling met de verschillende verenigingen aan de basis te zoeken naar nieuwe krachtlijnen voor het jeugdbeleid dat schepen Eddy Monsieur zou vestigen. Omdat niet alle verenigingen verte genwoordigd zijn in de stede lijke Jeugdraad (in het bijzon der dan de verenigingen van de buitengemeenten) werd, los van de CARJ, deze vergade ring belegd. Een viertal punten werden voorgesteld als voorontwerp. Plaatselijke overheid en ver enigingen aan de basis moe ten elkaar aanvullen en tussen beide moet openheid, overleg en informatieverschaffing zijn. Waar de jeugdverenigingen zelf het direkte kontakt heb ben met de jongeren, moet de plaatselijke overheid veeleer aan dienstverlening doen en de zelfwerkzaamheid van de organisaties steunen. Het beleid moet gebaseerd zijn op een grondige inventa risatie van wat bestaat en no dig is. In overeenstemming met de tekst van het kuituurpakt moet ook de jeugdraad alle filoso fische en ideologische strek kingen, hoe klein ook, verte genwoordigen. Temeer daar die jeugdraad als verplichte gesprekspartner gezien wordt. Opleiding en bijscholing van de kaders. Hierna werden een viertal sub groepen gevormd, naar de aard van jeugdvereniging jeugdbewegingen, jeugdhuizen, jongeren en jeugdateliers en dienstverlening. Hier werden deze vier voorlopige grondlij nen uitgediept en besproken. Uit het publiek kwam hierop uitdrukkelijk de vraag of men ja dan neen tegen de CARJ gekant is. De «vijf» wensten deze vraag over te laten aan de verenigingen zelf. Later op de avond zou blijken dat alge meen enige wijzigingen aan de CARJ gewenst werden. Vooral dat elke vereniging erin zou vertegenwoordigd worden. De besluiten van deze avond zouden dus niet dienen om een nieuwe CARJ te vormen, wel om die door te spelen aan de toekomstige jeugdschepen. In de subgroepen In een wisselende houding van krediet geven aan de schepen en wantrouwen, op bouwend samenwerken over ideologische of filosofische grenzen heen en een zekere huiver voor doorgedreven plu ralisme werd ingegaan op de voorstellen. Regelmatig kwam, wat de eer ste optie betrof, de vraag terug naar kollektieve voorzieningen, een konstante doorspeling van wederzijdse informatie (bv. via een tijdschrift), geen diskrimi- natie klein-Aalst en fusiege meenten. I.v.m. de tweede optie, werd deze inventarisatie als een «must» ervaren. Deze is wel licht het werk van het «jeugd- sekretariaat» en moet zich niet beperken tot kennis van het bestaansfeit van verenigin gen, ook de noden van de jeugd zelf, per buurt, moet na gegaan worden. Belangrijk hierbij is dat de niet-georgani- seerde jeugd (of beter jeugd wanneer ze niet georganiseerd is) kansen krijgt. Van de jeugd- klubs kwam de vraag geen on derscheid te maken tussen na tionaal gesubsidieerde en niet gesubsidieerde jeugdklubs, eerder deze laatste groep hel pen wanneer ze op plaatselijk vlak wel belangrijk is. Wat de dienstverlening betrof, werden nogal wat vragen ge steld rond vorm en samenstel ling van de CARJ. Voorgesteld werd er een V.Z.W. van te ma ken zodat men tot een betere koördinatie tussen bevoegde mensen, maar ook met mate riaal, komt. Iedere vereniging, hoe klein ook, moet erbij be trokken worden, maar wat de verdeelsleutel (i.v.m. stemrecht en subsidiëring) betreft, be stonden nog meningsverschil len. Omdat niet iedereen op de hoogte is van de juiste tekst van het kuituurpakt zal deze overgemaakt worden aan de verschillende verenigingen. De vierde optie ging over een omstreden punt, nl. de vraag of de stad zich ook moet be zig houden met kadervorming en bijscholing van de kader leden. Gesteld werd alvast dat er geen overlapping mag zijn met bestaande vorming binnen de verenigingen zelf, die bv. langs hun nationale instituties vorming genieten. Hier werd wel een subsidiëring nuttig be vonden van hen die hier naar toe gaan, bv. in de vorm van kursusbons, zoals in de groep van «jeugdbewegingen» ge hoord werd. Rond randzaken, zoals kreja-technieken, natuur, speelpleinen (die meer plaat selijk van belang zijn) zou een stedelijke vorming nuttig kun nen zijn, ook omdat men zo met andere opinies en bege leidingsstijlen in kontakt komt. Toch werd omtrent dit laatste punt, uitgediept bij de «jeugd bewegingen», geen overeen stemming bereikt. Vraag om geen verstoppertje te spelen. In de plenaire vergadering kwam een indringende vraag tweemaal naar voren, waarop geen antwoord kwam. «Waar om nog een examen inrichten voor een vrijgestelde op het jeugdsekretariaat, als er reeds een politieke benoeming tus senzit 7» Nogal wat mensen schenen deze vraag, die onbe antwoord bleef, belangrijk te achten want een antwoord werd gevraagd van «de man met de rode sokken die ze nu angstvallig wegsteekt». Hij die zou kunnen weerleggen of ver duidelijken (G.M.) bleef het antwoord schuldig. Wat nu? De besluiten, of liever de ver slagen, zullen doorgespeeld worden naar schepen Eddy Monsieur. Hem zal gevraagd worden zijn visie uit te leggen op een vergadering, ten laat ste eind februari, begin maart. Indien dit niet zou gebeuren, zou door dezelfde vijf mensen van deze avond een nieuwe bijeenkomst belegd worden. Van deze vergadering krijgen ook alle Aalsterse jeugdvereni gingen een verslag. Begonnen werd alvast met, na enkele principiële stellingnamen, twin tig frank te storten... PD Er was eens een tijd dat ouders wilden dathun kinderen méér kregen dan zij in hun tijd. Eén ding vroegen al die ouders zich echter af... hoe het toch zou komen dat dat speelgoed in overvloed nooit lang de interesse van de kinderen vasthield. Was het ondankbaarheid van de nieuwe generatie of nog iets anders? En waarom speelden die kinde ren nog zo weinig met stoelentreinen of zo? Dit wat gesimplificeerd beeld van een kind anno 1976 bevat een aan tal dingen die op de speelgoed- markt van jeugdhuis Dido aan geraakt werden Doorlopend wa ren er verkoop- en kijkstands met jeugdboeken, kinderspelen, hou ten speelgoed, denkboekjes om trent wereld, kind, spel, samenle ving, kreativiteit... Zondag konden kinderen ook nog spelen met waardeloos materiaal (verleerde dingen als... papieren vliegertjes en bootjes bv. of zelf poppen ma ken). Zaterdagnamiddag was er een poppenspel. Begonnen werd echter op vrijdag met een interes sante informatie- en gespreksa- vond rond de hele speelgoedpro- blematiek Oscar Van Damme, psycholoog en oud-leraar en Rita Lyckrys, ex-kleuterleidster en win kelierster van een «goeie» speel goedwinkel in Sint-Niklaas, gaven wat beschouwingen en tips ter in formatie waarop de zowat vijftig aanwezigen konden inpikken. PROBLEMATIEK VAN KINDEREN OF VAN VOLWASSENEN? Jeugdhuis Dido sloot met deze speelgoedmarkt aan bij de groot scheepse akties die verbruikersor ganisaties deze dagen opzetten. Zij verzetten zich tegen de over vloed van duur, blinkend speel goed dat op de markt verschijnt. Vaak is dit gevaarlijk voor het kind en zelfs pedagogisch ongeschikt voor zijn ontwikkeling. Wat vroeger een kindervraag was, hoe te spe len en met wat, is nu een serieuze VOOR KINDEREN 2/1: Marcellinoklub: «De Chariots op zwier in Span je» (komedie) 14 uur DANS EN FEEST Didoverkleed bal op 1 /1 VVKS-VVKM-Ledewoud- lopersTD op 8/1 (Brouwers huis) Leeuwerik-Lede: verkleed bal op 1/1 Kreja-Aalst: nieuwjaars feest vanaf 19,30 uur Ijaco-TeFjodenoudejaarse- tentjeop 31 12 vanaf 19 uur waarna fuif. FILM Dido: 2/2: 20 uur: «Fah renheit 451». Kreja: 9/120 uur: «China town» Ijaco: 7/11: 20 uur: «Chi natown» KK 8/1CSV Bill Krakebaas 14/1Madeion - 20 uur: Bots (kaarten in Kreja) NOG 2/1 10 uur: Dido-gitdragen nieuwjaarspaketten aan ou den van dagen. 7/1: Kreja: 19.30 uur: info over buurtwerk. volwassenvraag geworden, stplde Oscar Van Damme vast. VERANTWOORD SPEELGOED Het was Rita Luckrys die op een boeiende wijze aanbracht met konkreet materiaal en vanuit eigen ervaringen hoe verantwoord speelgoed feitelijk moet gezien worden. «Speelgoed dient om fantasie van het kind te ontwikkelen en om het toe te laten zichzelf te ontdekken». Dit kan niet bij een gefabriceerde plastieken auto met alle details en kleuren op... Veel toffer zijn bv. houten bouw- spelen. Ze toonde ondermeer een auto in houten stukken waarmee je ook nog een trein, een boot, knik- kerpoorten, ventjes, enz. mee kunt vormen. Houten speelgoed geniette, on danks de hogere kostprijs, toch wel haar voorkeur. DE VRUE NATUUR De woeste natuur, met water, zand, bomen... dat is echter het beste speelgoed dat bestaat. Hier kan het zo opgaan in zijn fantasie, meer en meer gekontroleerde be wegingen, het kan springen, lopen, wroetelen... Nog altijd onontbeer lijk in de ontwikkeling van een kind. SPEL EN WERKELIJKHEID Oscar Van pamme voegde hier nog een aantal beschouwingen aan toe, die soms wel tegenoverde opvattingen van Rita kwamen te staan. Hij stelde vast dat wij in een wereld van overvloed en konsump- tie leven: zowel ouders als kinde ren. Fabrikanten zetten alle speel- ideeën (die normaal van de kinde ren zelf zouden moeten kunnen komen) om in speelgoedproduk- ten. Ouders trappelen mee in deze tredmolen: ze willen voor hun kind het beste en maken van speelgoed een prestigezaak. Kinderen wor den er op school ook mee gekon- f ronteerd. Dit is gewoon een werke lijkheid. waar je echt niet aan uit kan Je mag je kinderen niet we reldvreemd opvoeden. Ook houten speelgoed is, ondanks zijn kwalitei ten, bij vele ouders een mode- prestigezaak geworden. Je pogin gen om kinderen kreatief hun mo gelijkheden te laten ontdekken (zelfs met niet-speelgoed, gewoon materiaal dat )e thuis vindt als hou ten wasspelden) kunnen op één voorwaarde verzoend worden met het bijbrengen van realiteitszin: kinderen bewust maken van die si tuatie. ELKE JEUGDKLUB HAAR LEESKIOSK. Ongeveer in alle jeugdklubs treffen we nu kleine of grote re leeshoeken aan met infobrochures, infolders, tijdschrif ten van andere klubs of jeugdverenigingen. We menen dat een streekkrant zoals De Voorpost daar ook niet mag ontbreken. Niet (alleen) omdat wij voor onszelf pleiten, maar veeleer omdat het de enige WEKELIJKSE informa tiekrant is met o.a. jeugdnieuws naast algemene info. Ook voor schoolleeszalen zou een streekkrant noodzake lijk moeten zijn. Nu, je maakt het zelf maar uit. Inlich tingen en abonnementen kunnen bekomen worden op het redaktionele adres of bij elke De Voorpost-medewer ker. GELUKKIG NIEUWJAAR Gelukkig nieuw-jaar. Mensen van Jebron die hun huis stukje bij stukje meer inrichten en gebruiken en er een brok gezelligheid en diepte uitbouwen. Mensen van het C.S.V. die gaan beslissen of ze al dan niet gaan verhuizen in april. Beste mensen van H.A.K. die een jaar zonder verhuizing hoopvol tegemoetzien. Leerlingenorganisaties die dit jaar een grandioze vredesmars hopen in te rich ten. Alle jeugdklubs, ateliers en bewegingen die meer te gemoetkomingen wensen vanwege de stad. Alle inboor lingen van de fusiegemeenten ('t was een grapje). Meneer Monsieur met zijn jeugdschip. Al die mensen die in Aalst en omstreken iets willen op gang brengen. Alle voetbalver enigingen van klubs, dat ze allemaal mogen winnen. En gelukkig nieuwjaar voor de fotografen die we er steeds op doen uittrekken en alle mensen die we in negentien- zeuven-en-zeuven-tig zullen tegenkomen. Dan vergeten we nog de kinderen die dit jaar zullen geboren worden, 't Leven is toch schoon, he PERSOONLIJKE MENING OVER JEUGDBELEID VAN EDDY MONSIEUR. Begrijpelijk dat vele jongerenverenigingen, zoals op de vergadering van maandag 20 december bleek, benieuwd zijn (met alle varianten van wantrouwig tot vertrouwend) wat het nieuwe jeugdbeleid zal worden. Terecht werd ge steld door sommige aanwezigen dat dhr. Monsieur als schepen voor iedereen moet gezien worden. Wie echter interesse vertoont voor de persoonlijke mening van dhr. Monsieur omtrent jeugdbeleid, subsidiering, politieke as- pekten,... er bestaan nog steeds gratis exemplaren van een vraaggesprek door een Aalsterse jeugdbeweging (ksa- St.-Maarten) met Eddy Monsieur, tijdens de weken voor de gemeenteraadsverkiezingen. Te verkrijgen bij Karei Nijs, Raffelgemstraat 24, Aalst. FEEST IN RUSTHUIS S.-JOB. Zonder het van mekaar te weten bezorgden zowel het Hal- leluiakoor van de Dames van Maria als de Jeugdraad van St.-Jozefparochie een feestprogramma aan de mensen in Sint-Job. In de namiddag van woensdag 22 december kwam het bekende Halleluiakoor er enige liedjes van haar repertorium zingen. Ook enige bejaarden zelf kwa men vooraan enige liedjes van toen brengen. Van het goe de teveel want de avond van dezelfde dag kwamen JK Ypsilon, Chiro Maeva, KSA St.-Maarten en Chiro Sjaloom op initiatief van de parochiale jeugdraad een aantal sketches en choreografische nummertjes brengen. Ook hier werd een vrij podium gehouden. Een dag, die naar de bejaarden zelf zegden, erg in de smaak viel en een initiatief dat maar moet herhaald worden. CHIRO MAEVA WAS AKTIEF. In deze kersttijd richtte die groep een «kerstsalon» in, een soort instuif ook voor niet-leden Daarnaast richtte zij nog een aantal aktiviteiten in zoals volksdansen, pop penkast voor kinderen, idem voor ouderen, muziekavond, bontering. Op de kerstdagen zelf gingen ze de gezellige toer op met wijn en brochetten. Het hoeft niet gezegd dat, vooral de Chiroleden zelf, maar ook andere mensen, dank zij dit initiatief een aangenamere vakantie "beleefden. Ondertussen konden ook wat mensen kennis maken met de lokaalinrichting van die groep met hoekjes hier en hoekjes daar, een verlaagd plafond, een leeshoekje, sfeer- rijke verlichting en versiering... een gezellig kot dat tot inspiratie kan dienen. NIEUWE JEUGDKLUB. We hoorden van een M.J.A.-lid dat die groep eraan denkt met een nieuwe Aalsterse ieugdklub uit te pakken. Zoals men weet was die groep lange jaren gehuisvest in JK Tanu. P.D. Deze maand in Kreja, het «centrum voor vorming en vrijetijdsbesteding», Driesleutelstraat 51, Aalst: 1/1: vanaf 19.30 uur: nieuwjaarsfeestje met Harry Pinky, Skiffelgroep Joost en Mieke Van Dorp. Zoals vorig jaar zal er ook een snackbar zijn met loempia's, kaas, wijn en brochetten. Toegang gratis. Vrijdag 7 januari: 19.30 uur: info-avond over buurt werk. Dinsdag 18 januari: 19.30 uur: info-avond rond «vechten voor een gezond leefmilieu» met prof. Hen- derickx van de R.U.G. Zondag 9 januarifilm om 19 uur: «chinatown»-30 fr. Vrijdag 14 januari: zaal Madeion om 20 uur «Bots». Toegang 100 fr. In voorverkoop: 80fr. Vrijdag 21 januari: info-avond: «Apartheid in Zuid- Afrika» met diamontage. Begin 19.30 uur. Zaterdag 22 januari: TDvan «De Weide». Begin 19.30 uur - 25 fr. Na een boordevol en door de kinderen (en hun ouders) hoogstwaarschijnlijk erg gesmaakt programma, brengt de jonge teatergroep Lanseloet volgend trimester weer één en ander op de planken. Hun doel is langs poppenkast, film en toneel de kinderen een boeiende en leerrijke ontspanning aan te bieden. Dat dit niet zomaar een goedkope reklameslogan is, bewijst o.m. reeds de keuze van films. Deze zijn stuk voor stuk dingen met een gezonde inhoud op een aangename (niet- goedkoop-Amerikaans-avontuurlijke) wijze. Dit kan helaas niet van alle filmklubs voor kinderen gezegd worden. P. DAUWE Net zoals in de november- december-periode cfaan de Lanseloet-aktiviteiten weer door in de feestzaal van het St.-Jozefsinstituut, St.-Jo zefstraat 8, Aalst. Woensdag 12 januari: film: «De trouwe zwerver» Woensdag 26 januari: to neel: «Koning Midas heeft ezelsoren» (door Lanseloet zelf gebracht) Woensdag 6 februari: film: «Spoorwegkinderen». Woensdag 2 maart: pop penspel: «De avonturen van Rikske en Fikske in Reuzen- land». Woensdag 16 maart: Dit keer een bonte grabbelton met film, vertelling, toneel, enz. De aktiviteiten gaan door te 14 uur en als deelname in de onkosten wordt 20 fr. gevraagd. PD

De Voorpost | 1976 | | pagina 25