L flitsen J Aalsterse \l droelend naar 1977 "carnavalstad Nice Terminus Karnaval kriebels ONTRA MAZOUTTANKS TE NIEUWERKERKEN DOM SERVAAS TEN GRAVE GEDRAGEN II ANTWOORDFORMULIER KARNAVALSTRIK TOCH APPLAUS VOOR HET ERPSE GEMEENTEBESTUUR De Voorpost - 31.12.76 - 5 ds in de maand september 1976 verspreidde RALDES een jmededeling aangaande de aanvraag van de Heer Paul Lie- s uit Nieuwerkerken tot het plaatsen van 3 bovengrondse )kolietanks met een inhoud van elk 300.000 liter op een ter- gelegen Bergstraat. ïpe ijk het openbaar onderzoek gainmodo en Incommodo had- i reeds een honderdtal ge- üen uit de wijken Berg en )b"ir tegen deze exploitatie *e~irotesteerd. Ook RALDES in-|gde zich naderhand bij dit de test. de argumentatie tegen de aan- nJvan de tanks kan als volgt Jfnengevat worden het perceel werd verkocht iar bouwgrond voor open be- e"iwing. S- het is volgens het Ontwerp- ïte westplan gelegen deels in ke I landelijk woongebied >ls in een parkzone. (De q ks zouden liggen in de kzone). gevaar voor uitwasemingen l petroleumgassen. gevaar voor brand en ont- <e_ tfing. hinder van op- en afrijden i zware vrachtwagens in de 'F alle straten van de wijk. 20 juli 1976 werd door het heentebestuur dan ook een datief advies overgemaakt 1 de Provinciegoeverneur. nleiding tot deze tweede rsmededeling van RALDES een schrijven van de Pro- cie d.d. 2.12.1976. In deze wpf, met ref. 1954/VDP/mw iat letterlijk zitting van 20 juli 1976 heeft f jjover deze aanvraag ongun- 3 advies uitgebracht voorna- jlijk daar het niet past bo- igrondse reservoirs te' plaat- i, om esthetische redenen, aafc installeren van onder- :yejndse containers zou noch- wais in aanmerking kunnen ge- jumen worden. heer LIEVENS heeft nader- Ajd nieuwe plannen inge- ,)nd waaruit blijkt dat hij be- rd<d is de stookolie onder- dbnds op te slaan. Bedoelde plannen hebben betrekking op 5 ondergrondse houders van elk 70.000 I. Ik verzoek U mij ten spoedig ste het advies van het Sche penkollege daarover mede te delen.» Onmiddellijk komen uit deze brief, gericht aan de Heren Burgemeester en Schepen van Nieuwerkerken enkele markan te feiten naar voor. De Heer LIEVENS wenst nu 5 ondergrondse mazouttanks te bouwen van elk 70.000 I. i.p.v. 3 bovengrondse van elk 100.000 liter. De inhoud van de tanks is dus met 50.000 liter gestegen (350.000 i.p.v. 300.000 liter). Het schepenkollege van Nieuwerkerken zou enkel een negatief advies gegeven heb ben op basis van esthetische redenen. Er wordt in de brief met geen woord gerept over de argumentatie aan bod ge bracht tijdens het openbaar on derzoek. Het schepenkollege diende ten spoedigste een nieuw ad vies mede te delen. Dit schijnt ondertussen reeds gebeurd te zijn en dit advies is «uiter aard» positief. Bij dit alles stelt RALDES zich toch een aantal vragen 1. Waarom gebeurde er geen nieuw onderzoek Commodo et Incommodo, gezien er toch nieuwe en andere plannen in- aediend werden 2. Waarom wordt er met geen woord gerept over de argu mentatie van de inwoners van de wijken Laar en Beek en van RALDES vb. Gewest plan - Hinder - Gevaren, enz. 3. Waarom diende het sche penkollege ten spoedigste een nieuw advies in te dienen Dient alles geregeld te worden voor 1 januari 1977 Een pikant détail bij dit alles is wel dat de bovenvermelde brief niet getekend werd door de goeverneur maar door een adviseur. Is de goeverneur mis schien niet op de hoogte van het verloop van de behande ling van het dossier Onder overgrote belangstelling had, in de Kerk van de Abdij Affligem, de begrafenismis plaats van Benediktijner- monnik en public-relations man van het Kultureel Centrum, Dom Servaas (Jan) Visser. Niet alleen was er de hele Affligemse kommuniteit en de familie uit Nederland maar ook vele vrienden en bekenden uit Hekelgem en omgeving alsmede talloze vrienden van de Abdij en inzonderheid van het Kultu reel Centrum waaronder kunstenaars hadden eraan gehouden de geliefde man, waarvan het zo plotse ling overlijden verslagen heid in de hele omgeving had verwekt, naar zijn laatste rustplaats in casu het kloosterkerkhof, te be geleiden. Het werd een in drukwekkende plechtig heid. Misschien kan het ontbreken van een écht or gel, alhoewel gepast ver vangen door moderne hulp middelen, wel betreurd worden na de op dat gebied glansperioden met orgelis ten als de vroegere Dom Augustinus Verhaeghen en de onlangs eveneens over leden betreurde Dom Ber nard Copray. Ja, reeds de vierde monnik is het die ons dit jaar verliet Dom Odilo Claus, Dom Paulus, onlangs Dom Ber nard en Dom Servaas zodat de Kommuniteit nog vieren twintig leden telt. Dom Servaas werd geboren te 's Gravenhage op 20 maart 1915 als zoon uit een gezin me acht kinderen. Hij had een broeder Jezuiét en een andere Benediktijner- monnik te Helmont. Ook zoon Jan, de latere Servaas, wilde in de Orde van St.-Be- nediktus maar daar deze ab dijen in Nederland vooral kontemplatief waren gericht kwam Jan naar Affligem daar hij zich vooral sterk sociaal geëngageerd voelde en wilde aktief meewerken aan het oplossen van aller lei problemen, vooral dan van jeugdigen en van mar ginalen. Op 6 oktober 1934 ontving hij in de abdij Affligem het kloosterkleed, in 35 legde hij tijdelijke en in 39 plech tige geloften af waarna hij op 4 augustus door Missie bisschop J. Cuvelier priester werd gewijd. Het o zo plotse heengaan van Dom Servaas na zijn kortstondige ziekte laat niet alleen in de abdij zelf maar tevens in het Kultureel Cen trum en in de hele omge ving een ware leemte ach ter. Hij was inderdaad een man met een hart, een man met het vuur van het geloof, een ijverig priester, een goed monnik. 9e, onze karnavalstrik is helemaal geen afvallingskoers, er komen er week na week bij. Bt medailleavontuur al achter de rug, voldoende gesleuteld en gekruist met woorden, de laalf getekende strikfouten gevonden? Goed, dan strikken we je al droedelend mee naar ice 1977 recht de Karnavalstraat binnen. ite Karnavalstrikprijs: Een volledig weekend te Nice: vliegtuigreis en hotelbedrijf begrepen. Asjeblief, instappen, wegwezen, veel plezier, maar eerst de vragen oplossen. E VIERDE VRAAG pze week wordt het droe- ilen, d.w.z. kijken naar de ikening en rekening hou- £n met de samenstelling in de tekening, ëel wat details zijn van klang om de oplossing te ndeneen gezegde dat uit *ie woorden bestaat. Och moest je de «ij» willen Bbruiken, dan moet je met twee afzonderlijke letters vermelden. Voorbeeld: «Hij prijst karnaval» en mis schien zit er in de betekenis van het voorbeeld ook nog wel een kleine tip voor de oplossing. Op de vlag staan •teel wat aandelen van onze karnavalrijkdom vermeld, de krullekopprins wil er blijkbaar een bepaalde rich- tina mee uit, naar 1977? Naar Nice? Groot-Aalst binnen? Zijn lach verraadt dat het hem allemaal nauw aan het hart ligt. Hij prijst en looft het hele karnaval- patrimonium in één zinne tjes, in drie woorden met 17 letters. Zijn er punten aan verbon den? Voor iedere juiste let ter 1 punt en nog eens 1 punt voor ieder volledig juist woord. Samen twintig punten deze week. Wie droedelt zich deze week op weg naar Nice? Al vast heel droedelplezier,. weg gaan verder met onze kar navalstrik maar laten jullie zelf een nieuwjaarswens formuleren, dan zijn we ze ker dat we jullie allemaal het best van het beste voor 1977 hebben toegewenst. Frans, Roel, Emiel en Karei heffen het glas op de karna valstrik en op 1977 en roe pen jullie een hartelijk «Tjing, Santee, Skol, Prosit of gewoon «Op eir gezond- hed» toe. Frek Zei Vader Abt niet in zijn homelie dat pater Servaas Visser een «geboren men senvisser» was!. Deze gaven van menselijk heid stelde hij van meetaf aan in dienst van zijn priesterapostolaat. In zijn priesterijver hielden geen barrières van om het even welke aard dan ook hem tegen. Noch sociale, noch politieke, noch gods dienstige motieven konden hem in zijn apostolaat te genhouden. Pluralistisch' ingesteld als hij was telde hij vele vrienden die niet katholiek waren (Louis Paul Boon was een goede vriend van Dom Servaas) en we gens het onderdak verlenen gedurende de oorlog aan mensen in nood van om het even welke politieke opvat ting moest hij enkele maan den gedurende de repres- sietijd in hechtenis door brengen. In het kultureel centrum kenmerkte hij zich als de man met een fijn aanvoelen van waarachtige kunst en verwierf dan ook bij schil ders, tekenaars en grafici' ruime bekendheid. Toch slaagde Dom Servaas er bij dit welgevuld leven in steeds een waarachtig mon nik te blijven trouw aan ge bed en aan de regels van het monastiek leven. De laatste jaren organiseer de hij voor de jeugd ook verschillende aktiviteiten als kleinkunstavonden (die hij liet vallen omdat hij ze niet waardevol genoeg acht te), volksdanskursussen en voor de allerkleinsten pop pentheater en tekenatelier. Met Dom Servaas verliest Affligem en heel de streek een echt priester, sociaal geëngageerd, onberekend gevend waar hij kon en geïnteresseerd aan minder bedeelden en aan de jeugd. #||l5 NAAM: VOORNAAM ADRES: Alle inwoners van Groot Aalst zullen op 3 januari 1977 een brochure thuis krijgen waar alle informatie omtrent de diensten in het stadhuis vervat zitten. Benevens een voorwoord door de burgemeester krijgt men nog allerlei informatie: samenstelling kollege van burgemeester, schepenen en gemeenteraad, dienst- verkenning, zitdagen van brugemeester en schepenen, telefoon gids stadsdiensten en een handig plannetje waar de diverse stadsdiensten gelokaliseerd zijn.De raad wordt gegeven om deze brochure zorgvuldig te bewaren daar eventuele veranderingen of verder mededelingen in dezelfde vorm door losse inlegblaadjes zullen verspreid worden. De federatie voor toerisme in Oost-Vlaanderen heeft het deze keer in zijn tweemaandelijks zeer verzorgd tijdschrift «Toe risme in Oost-Vlaanderen» over de typische dorpskernen in de Denderstreek. Buiten talrijke foto's vindt U teksten van Berten De Keyzer, G. Van Severen, M.J. Tulleken. Aalst is een «prijs» rijker. Men voorziet van volgend jaar af een tweejaarlijkse Kamiel Heireman prijs. Deze prijs zou het aardige bedrag van 20.000f. omvatten en zou uitgereikt worden aan een verdienstelijk element die op het vlak van promotie de Aalsterse kuituur weet aan te moedigen of verrijkt. Een politieker wordt niet uitgesloten, maar de voorkeur wordt er niet aan gegeven. Een laatste zet van de schepen van financiën. Tijdens de •-erpachting van de staanplaatsen voor Aalst karnavalkermis wist hij het standgeld van 1.700.000 F. op 2.400.000F. te brengen. Zullen deze 700.000F. ten goede komen aan karna val? Velen hebben getracht om de karnavalsubsidie van 2 miljoen op 3 miljoen te brengen. Dit is misschien een moge lijkheid. Reeds vroeger wisten we te vertellen dat Aalst zeventien kom missies telt. Wie waar zal zetelen is nog niet bekend. Welke bevoegdheden deze kommissies zullen hebben wordt eveneens binnenskamers gehouden. Wel is er sprake om van het stedelijk feestkomitee een vzw te maken. Geen slechte oplossing. Wie voorzitter wordt van dit komitee is ook nog niet geweten. De BSP stelt Frans Wauters als kandidaat, terwijl de VU maar liefst 21 kandidaten heeft binnengekregen. Wie wordt het? In elk geval zal het nieuw kollege erover waken dat de voorzitter van elk komitee niet dezelfde partijkaart op zak heeft als de schepen waaronder dit komitee resofteert. Tijdens de voorlaatste gemeenteraadszitting werden terug voor 5.457.000.000F. leningen goedgekeurd. Het gaat de Aero-klub van Ter Kluizen voor de wind. Zopas werd hun veertiende «Morane» gedoopt. Het vliegtuig kreeg de kenletters OO-YVO mee, dit naar de voornaam van voorzitter Boupaep. Het ledenaatal is eveneens gevoelig gestegen. Men zegt dat in Dendermonde «Aalsterse vlaaien» te koop zijn! ROEL VAN DE PLAS Heel Erpe mag het weten: het gemeentebestuur biedt aan zijn biblioteek een forse bijdrage van 20.000F. Hieruit blijkt dan toch dat zij zeer grote waarde hechten aan dit initiatief voor enige kuituurspreiding. In een vorig artikel schreven we verkeerdelijk dat het Erpse gemeentebestuur alleen de ver plichte bijdrage, hetzij een goeie 7.000F schonk aan de plaatse lijke bibliotheek. Dc werkelijk heid is dat deze subsidie telkenjare aangevuld wordt met en fakultatieve bijdrage tot 20.000F. We nemen aan dat de biblioteekverantw oordelijken daarover zeer gelukkig zijn, want je kan daarmee toch een paar fraaie boeken kopen. W.H Beste Karnavalist, Het oude jaar is weer voorbij en de laatste weken karnavalkriebelden we zo maar wat aan. Een nieuws- je hier, een nieuwsje daar, kwakkelweg zo maar overal gehoord en opgeraapt en neergepend. En daarom willen wij als Visoisjeken U ook onze beste karnavalnieuwjaarswensen toesturen. Wensen voor veel werklust, geniale ideeën bij het afwerken van de wagen, bergen en hopen echt karnavalplezier, de moed en de goesting om mekaar te helpen, kortom er voor de zoveelste maal in Aalst weer iets van te maken dat de moeite waard is. Beste Karnavalist, we willen je bedanken voor de kilometers stoffen die weer zullen verknipt en ver werkt worden in die honderden nieuwe kostuums. Bedanken voor de duizenden werkuren, de tonnen lijm en duizenden kilogrammen papier, verf, betonij zer, de vierkante meters polyesterlagen, de vele kubieke meters isomo, de investeringen in oude wagens, het maken van honderden karnavalattribu- ten, de onbetaalbare inzet van zovelen die nooit met hun naam in de karnavalkranten komen maar die in kou en stilt de wagens laten uitgroeien tot die unieke jaarlijkse stoetgebeurtenis, zoals alleen Aalst dat kan. We zeggen graag en welgemeend welkom aan onze «Nieuwe Aalstenaars». De tijd zal er over heen gaan, zij zullen onze karnavalmentaliteit leren proeven, wij zelf moeten de krachtlijnen van buiten-uit ontdekken, waarderen, karnaval ten bate. Aan het stadsbestuur, het Stedelijk Feestkomitee, het Aalsters Karnavalverbond, de Prinsencaemere^ Prins en Bloemenfee, de «zelfstandige» karnaval- groepen, het Corum Alostum Imperiale, de al dan niet zingende Dekenijen, de foorkramers, de «Zwerte Maan», aan hem die ook maar op één of andere manier werken voor ons aller troetelkind Karnaval, aan 't Ros Balatum, a3n de Karnavalstrikkers aan U beste Karnavalkriebellezer, wensen we EEN GOEI KAR NAVALGEZONDHEID VEIL KARNAVALPLEZIER MOR IEST DE MOED OM VOEISJ TE DOENG! JE KARNAVALDOOPKIND, AALST, 1 januari 1977 VISOIJEKEN

De Voorpost | 1976 | | pagina 5