RECHTVAARDIGE RECHTERS HAHGEH AL 25 JAAR IN SINT-BAAFS Honderdduizenden kunstliefhebbers voor schut gezet.... Een kerkbediende loont de plaats waaruit het paneel zorgvuldig werd gelicht (Le Patriote Hipst re 22.4.341 Wat het bisdom Gent bezield heeft om gedurende 25 jaar de hele wereld in het ootje te nemen met het simpele kaartje «kopij» onderaan links het paneel van de Rechtvaardige Rechters in de Veydtkapel te Gent, kunnen wij niet bevroeden. Wel zijn we ervan overtuigd dat het geen kopij is die daar hangt, maar wel het ORIGINEEL, weliswaar gedeeltelijk overschilderd, maar niettemin het oorspronkelijke werk van de gebroeders Van Eyck. In een andere bijdrage vindt u de geschiedenis van de diefstal en de evenementen die erop volgden met ais centraal tema dat Goedertier waarschijnlijk niet de dief van het paneel was, maar wel de bemiddelaar in de onderhandelingen met het bisdom. vaardbare uitleg te geven. Hypothesen zijn er genoeg. Maar één ding is vrijwel ze ker. Het paneel is maar een betrekkelijk korte tijd weg geweest. HET ECHTE De aanduidingen op de ko pij zelf, de omstandigheden waarin zij werd gemaakt, de nalatigheden bij het onder zoek omtrent de diefstal, de weigerachtigheid en angst valligheid van het bisdom als men te veel inlichtingen wil over het paneel, de acn- terdocht bij een al te gron dig bezoek aan de Veydtka pel in Gent, een achter docht die ook wij mochten ondervinden, de geheimzin nige omstandigheden van de roof zelf, dat alles wijst erop dat er met de hele af faire iets niet pluis is. Wat er juist niet klopt is alleen maar te achterhalen als men het volledige verhaal van achtergronden en invloeden kent die op het ogenblik van de diefstal zelf hebben ge speeld. Sommigen beweren zelfs dat het bisdom vooraf van de diefstal op de hoogte was en de dief de vrije hand heeft gegeven om zijn slag te slaan. Nadien had men dan alle denkbare moeite om aan het geval een aan- WAAROM Over het waarom van de diefstal blijven nog vele teo- rieén overeind. Werd het pa neel geroofd door een be kende van het bisdom om financiële redenen - zoals bijvoorbeeld Goedertier - of waren er heel andere motie ven die iemand konden aan zetten om voor het paneel een losgeld te eisen. Som migen houden het nog steeds bij de opvatting dat het losgeld moest dienen om de kieskampanje van de Katholieke Volkpartij te be talen. In die periode zouden immers verkiezingen plaats vinden en de KVP had af te rekenen met steeds groeiende extreme partijen die vooral uit haar rangen rekruteerden. In elke geval werden de Rechtvaardige Rechters te ruggegeven, nog voor de tweede wereldoorlog, als we Mgr. De Kesel mogen geloven, want die beweert dat het in veiligheid werd gebracht voor de Duitsers. Waarom heeft het Bisdom nooit bekend gemaakt dat het Lam Gods opnieuw vol ledig was? Indien de terug gave anoniem gëbeurde, dan was er zeker geen reden om het feit te verzwijgen, indien het door een beken de werd terugbezorgd, waarom dan geen leugen voor bestwil en gewoon be weren dat het paneel door ■een onbekende werd terug gegeven? Naar alle waarschijnlijkheid hebben de kerkelijke autori teiten willen vermijden dat er een gerechtelijk onder zoek zou op gang komen en dat het hele geval opnieuw in de aktualiteit zou komen. Daartoe zal men dan wel zijn redenen hebben gehad. Indien het inderdaad zo was dat de roof moest dienen om de kampanjekosten te dekken van de KVP dan had het bisdom alle redenen om er niet verder op in te gaan. Die teorie over een «politie ke» roof is inderdaad moge lijk. Reeds lang was er dis- kussie tussen staat en kerk over het eigendomsrecht van Van Eycks werk. Bij een eventuele diefstal zou vol gens het bisdom de staat de losprijs moeten betalen, maar minister Janson zag het anders. Zodoende bleef het paneel waar het was en wou niemand voor de som opdraaien...Uiteindelijk en in arren moede zou de «ro ver» dan maar het paneel hebben teruggegeven. IS ER EEN KOPIJ? De Antwerpenaar Van der Veken werd belast met het maken van een kopij. Deze restaurateur die plots een genie bleek laat zeer weinig sporen achter in ons kultu- reel patrimonium. Toch wist hij een vrijwel identie ke kopij te maken, die zelfs zo goed was dat hij zich verplicht voelde om enkele opvallende fouten te schil deren. Zo -wordt er be weerd- tekende hij het hoofd van Leopold III bij één der figuren. Het is opvallend dat deze bescheiden restaurateur plots in staat is gebleken om niet alleen de technie ken van de gebroeders Van Eyck te gebruiken maar ook hun opvattingen over pers- pektief en optiek wist te doorgronden, hoewel de studie van deze laatste twee aspekten in Van Eycks werk pas dateert uit de laatste jaren en eerst onlangs is uitgewerkt. Het is verwon derlijk dat deze man plots boven zichzelf uitstijgt om daar een unieke en niet te onderscheiden kopij van een zeer moeilijk kunstwerk te maken. Wij kennen allemaal de ge schiedenis van Van Meege ren, die Nederlander die werken van Vermeer ko pieerde en er zelfs «nieuwe» heeft gemaakt. Van Meege ren was echter een bekend schilder met heel wat naam en Vermeer was een zeven- tiende-eeuwer, wiens tech nieken en materiaal veel gemakkelijker waren na te bootsen. Over welk materiaal be schikte Van den Veken om die kopij te maken? Hij had alleen enige zwart-wit re- produkties en een slechte kopij die in de Antwerpse katedraal hangt. In 1942 heeft hij het werk afgemaakt, maar het werd eerst in 1954 opgehangen bij de inmiddels door Duits land gerestitueerde delen van het Lam Gods. HOG VERSCHILLEN Niet alleen het hoofd van Leopold III is een nieuwig heid op het schilderij. Vol gens sommigen zou een ring die één der figuren in de hand houdt, in het gras liggen. Er zijn nog meer ver schillen. Het witte paard heeft op de kopij minder versierselen dan op het ori gineel terwijl de hoed van één der figuren een veel kleinere rand heeft dan op Van Eycks werk. Er werd een vergelijkende studie gemaakt en daaruit bleek dat heel wat verhou dingen niet meer klopten. Hieruit blijkt dat de kopij niet zo maar een slaafse na volging is. Integendeel, zij wekt de indruk dat al het mogelijke werd gedaan om aan iedereen te tonen dat het om een kopij gaat. Het ligt er té dik op. De fouten zijn té groot om toevallig te zijn, vooral daarVan der Ve ken in staat bleek om op andere gedeelten perfekt te kopiëren. OVERSCHILDERD Al deze dingen wijzen erop dat het origineel gewoon werd overschilderd en waar schijnlijk zijn zelfs sommi ge gedeelten gewoon on aangeroerd gebleven. Om deze stelling te staven zijn er nog twee andere vaststellingen. Boven de hoofden der figuren werd er een bomenpartij geschil derd. Die ligt dufdelijk bo venop een andere laag verf. Aan wie niet recht voor, maar even opzij van het schilderij staat moet het re liëf opvallen. De gebroeders Van Eyck gebruikten «tem pera», dat is zelf gemaakte verf die in verschillende la gen wordt aangebracht. Om een kleur zoals bijvoorbeeld roze te bekomen, schilder den zij eerst een laag wit en daar bovenop een laag rood. Nooit mengden zij hun kleuren. Daar de verf tel kens moest dragen, was dit een zeer traag procédé. Het witte paard op de voorgrond is volgens specialisten ge schilderd met dezelfde me tode (of is dit gedeelte hele maal niet overschilderd?), terwijl de boompjes bijna uit puntjes bestaan die er duidelijk bovenop liggen. Eén der poten van het brui ne paard zou niet helemaal op dezelfde plaats staan als bij het origineel. Als men de juiste lichtinval weet te kie zen zou men zelfs de kant- Onze belangstelling voor het paneel bleek verdacht. Een der bewakers klapte de zijdeuren toe (arch) lijn van de vroegere plaats nog kunnen bemerken. Over, lichtinval gesproken... Het valse paneel heeft net dezelfde lichtweerkaatsing als de andere panelen van de polyptiek, behalve op de plaats van de boompjes, waarover een soort waas hangt. Men weet dat het de samenstelling van de verf is die zorgt voor die speciale weerkaatsing. Heeft Van der Veken ook dat ^kunnen nabootsen? Voor zijn arbeid kreeg de restaurateur de som van 250.000 frank. Voor die tijd was dat een heel bedrag. Vergeten wij daarbij niet dat wij in volle oorlogsperiode zitten en dat de Kerk haar geld wel voor andere dingen zou kunnen gebruiken dan voor het maken van een zin loze kopij, tenzij men het origineel wilde beschermen tegen de roofzucht van de Duitsers die reeds lang een oogje hadden op het Lam Gods en het aan de Fuhrer wilden cadeau doen voor zijn verjaardag. Verschei dene panelen van het Lam Gods hadden immers vroe ger in Duitsland verbleven. Was de speurtocht van Oberleutnant Koehn een goede aanleiding om nu eindelijk dat vervelende pa neel een uitweg te bezor gen? Over de beweegredenen en de achtergronden kunnen wij alleen maar gissen. Maar dat het échte paneel al jaren terug in Sint-Baafs hangt daarvan zijn wij over tuigd. Wij niet alleen trou wens. In 1974 beweerden de Gentse kunstenaars Jos Trotteyn en Hugo De Putter hetzelfde. Trotteyn is niet zo maar de eerste de beste. Hij heeft als surrealistisch schilder in het Gentse een degelijke faam en boven dien was hij geregeld in Sint-Baafs werkzaam om er de kunstwerken te restaure ren die in het bezit zijn van de staat, maar die daar zijn opgehangen. Op zijn niveau kan men zich geen slipper tjes permitteren. Toch wer den ook die verklaringen stil in de doofpot gestopt. «kop van jut»? f fit: kl kunnen brengen. Bovendien zou het niet zo erg zijn zoi f een kopij wat begon te ver-** kleuren door de invloed van s bijvoorbeeld röntgenstra-fe' len. Op deze manier zouan men het best kunnen zien ofs- men al dan niet voor een kopij, dan wel voor een es overschilderd origineel fs staat. w Gans kunstminnend Vlaan i deren zou moeten eisen dal ei er aan de onzekerheid eenn, einde komt. Waarom toef lk wil men geen onderzoek in e, stellen en nadien het pu bliek op de hoogte brenger van de resultaten, een on derzoek dat uiteraard doo deskundigen zou uitge voerd worden die totaal on£ afhankelijk staan en geen11 enkele druk van gelijk welkilc kant ook ondervinden? gel Indien het blijkt dat het ech id: te paneel al jarenlang ofccl zijn plaats hangt dan zal hefi bisdom daar uiteraard eei 'f verklaring moeten voor ger ven en dat is waarschijnlijl, de reden waarom het paneejst niet mag onderzocht worK den. Of is het niet eigenaar! dig dat alle andere panelei van de polyptiek geregelr, voor een kuisbeurt wordeP* onder handen genomef P door Belgiës beroemdstf10 restaurateurs en dat alleei* e de «kopij» van de Rechtkei vaardige Rechters op haaie plaats blijft, omdat het daaé toch maar om een kopfeei ksi Brc hst ld gaat...' ONDERZOEK Het wordt de hoogste tijd om 's lands bekendste spe cialisten Inzake Vlaamse primitieven de vrije hand te verlenen en het paneel van dichtbij te laten onderzoe- Arseen Goedertier: kunstrover of ken. Er zijn procédés ge noeg die zonder schade aan het doek enige klaarheid Mgr. De Kesel Pater De Brabander: na zijn tv-verklaring klapte hij toe

De Voorpost | 1977 | | pagina 14