DE COCK, EDERALIST «AVANT LA LETTRE» EN BRIEF VAN DE HEEMKUNDIGE RING VAN ERPE-MERE «NEEN AAN DE SILO» WORDT TE HERDERSEM VERDER GEZET Sïüku. ve (achtste De Voorpost - 28-1-77 - 7 ir/.itter moee Davidsfondsafdeling Herdersem die zich onder impuls van voorzitter Jaak Hutsebaut d0(terkwaardig aktief toont, denken we maar even terug aan de aktiviteiten rond folklorist rjtnJfons De Cock en aan de verplaatsing van de oude denderbrug zette verleden zondag mekeer eens een Herdersemnaar in het zonnetje. Ee»zef De Cock, oomzegger tegen Alfons De Cock, de stichter van de wetenschappelijke jklore in Vlaanderen, zelf priester en letterkundige, geboren dag op dag een eeuw geleden, op 23 januari 1877, werd met een gedenkplaat op het oude kerkhof bedacht. i de eucharistieviering wachtte in een druilerige regen een merkwaardig publiek om deze —^Iturele aktiviteit mee te maken. iepen van Onderwijs en Kul- r Jan Caudron, het vroegere neentebestuur, de huidige dsleden van Groot-Aalst, Pas- [rMussche, Zuster Beatrijs, le- p van het feestkomitee en van Davidsfonds en tientallen an- ren hadden er aan gehouden on- r het blazen van de «Last Post» pr Jef De Bolle die dit stilaan Ifessioneel begint te doen een puut stilte te bewaren als de ge- jkplaat op de grafsteen werd jhuld met de vermelding riester-Letterkundige Jozef De ck, geboren te Herdersem op jan. 1877 en overleden te isendaal (NI) op 31 mei 1944 willekeurig gingen onze ge- hten terug naar Cyriel Ver- aeve waar in Solbad-Hall bij Innsbrück vermeld stond «Dichter und Philosoof» en Schepen Caud ron dacht aan de «petits vicaires» van vroeger. FEESTREDE Zelf letterkundige, leraar aan het St.-Imelda - Instituut te Dilbeek, Basiel Boel, eveneens geboren Herdersemnaar, wist deze belezen man de vruchten van zijn opzoe- kingswerk en studie klaar naar voor te brengen zodat elk Herder semnaar veel, ja véél kon bijleren over deze figuur die toch maar weinig bekendheid verwierf tot op heden. Alhoewel, de biecht parafrase rend van het boerke dat te Brussel in de biechtstoel eerst en vooral bekende een Vlaming te zijn, Vlaming zijn «geen zonde» was maar «wel een ongeluk», had Jo zef De Cock bij het begin van zijn loopbaan nogal de wind in de zei len. Na studiën aan het kollege te Aalst en aan de seminaries doktoreerde hij te Leuven in de Germaanse Fi lologie op een proefschrift over mevrouw Ida Hahn-Hahn en was reeds op 27-jarige leeftijd zelf professor te Leuven. Zelf zoon van Pieter Jozef De Cock, broeder van de folklorist en komend uit een talrijk gezin waar van de jongste, negentigjarige doch springlevende zuster in de feestzaal aanwezig was en op ap plaus werd onthaald, gedroeg hij zich steeds als een Vlaming uit ïr/.itler Hutsebout van het Davidsfonds Herdersem en gemeenteraadslid Willem Willems onthulden grafzerk van priester- letterkundige Jozef De Cock (jm) één stuk en wel als een voorloper van het huidige federalisme. Hij werkte mee aan verschillende tijdschriften als b.v.b. «Hoger Leven» en liet zelf tal van boeken en boekjes verschijnen, nooit ro mans doch eerder verzamelingen van verhalen en novellen waarvan sommige werkelijk meesterlijk mogen genoemd worden. Zo «Uit de Reistès» waar hij als echte trot-' ter zijn visie gaf over wat hij onder de reis zoal kon meemaken, «Van Drie Santen» (Goelen, Lieven en Gerlach), «Ons Leven», sukses- vol en vaak herdrukt werk over het studentenleven te Leuven vóór 1914, en o.a. «Diederik» en «Wederik» waarin hij verhalen schrijft die zich in en rond Herder sem afspelen. IN ONMIN MET OVERHEID Prof. De Cock genoot ten volle de sympatie van de Vlaamse studen ten doch de gunst van de Akade- mische Overheid ging in dalende lijn in de periode van de strijd voor de vernederlandsing van de Leu vense Universiteit. Hij was immers een der oprichters van de Vlaamse Vakantieleergan gen waarmee de deugdelijkheid van de Nederlandse Taal als voer taal voor universitair onderwijs zou worden bewezen. Samen met prof Scarpé diende hij vanwege kardinaal Mercier af stand te nemen van gepubliceerde kritiek en bij weigering zou hij geen professor aan de Alma Mater kunnen blijven. «Om gezondheidsredenen» werd prof. De Cock dan in zijn leerstoel voor Duitse Letterkunde in 1907 vervangen. Hij had de universiteit te Leuven o.a. «eenzijdig» ge noemd en dat leek wel te veel. IN NEDERLAND Wereldoorlog 1 verraste hem op vakantie te:Zwolle in Nederland en in dat land zou hij, enkele va kantieweken niet te na gesproken, zijn verder leven slijten In 1915 pleitte hij in een artikel in de «Ga zet van Brussel» voor bestuurlijke scheiding in ons land en dit voor stel. nu een normaal diskussiepunt in ons politiek leven, werd gelijk gesteld met «landverraad», ook nadat hij «Vlaanderen zijn Vader land en België zijn stiefvader- LitlHEEMKUNDIGE KRING VAN MERE EN ERPE LAAT WEER VAN ZICH HOREN. nagenoeg 17 jaar ijveren ze voor het behoud van het lokale kunstpatrimonium, n tken ze met wetenschappelijke nauwkeurigheid naar de bronnen van ons hedendaags #n. Ze stellen hun bevindingen ten dienste van iedereen die het weten wil of voor zijn dies nodig heeft. Elke zondag staat hun gespecialiseerde en ruim gedokumenteerde ielliotheek open voor het publiek. Gewapend met deze verworven autoriteit heeft het elatuur een open brief gericht aan al de nieuwgekozen gemeenteraadsleden. De heem- laldige kring vraagt hierin aandacht voor het schaarse kuituurpatrimonium en dringt aan z®en dynamische kulturele politiek. jEN VOORSTELLEN i cheemkundige kring acht I geraadzaam zich nog ictin voor te stellen nu het deheentebestuur verruimd it Jloor de fusievorming. To t ittoe immers beperkte de r klie zich tot Mere en Er- je| Men bereikte hier zo wat leden en daarom mocht rtn zich verheugen in een k fanciële steun van beide I Meenten. Verder verwij- jel ze naar hun aktiviteiten i bij de bevolking een ekPstige weerklank vinden del informatie- en doku- naintatiecentrum dat mo- 3clinteel in het Hof ten Dale doorgebracht is; de jaar- a |se heemkundige reis en urlinu reeds talrijke publika- t <p- Omwille van de grote )p|iviteit van de kring dur- tsrr 2e rekenen op de morele •un en medewerking van da gemeentebestuur en n Öerzijds is de kring jafeds tot hulp bereid. - SCHERMING VAN 'OPHIEVEN EN te^NUMENTEN lkT)un schrijven willen de ^ituursleden van de "jmkundige kring hun be- '^Idheid uitspreken over z jeleaktuele punten. 3 Tst worden de gemeente re, archieven onder de 'P genomen. Ze dringen erop aan dat vooral niets aan dokumenten «spoor loos zou verdwijnen of wea- gegooid worden». Deze kunnen ooit hun nut heb ben, zelfs als schijnen ze momenteel onbelangrijk. Het is inderdaad niet uit de lucht gegrepen dat bij het verhuizen van de gemeente lijke diensten uit de deelge meenten naar Mere sommi ge stukken zouden verloren gaan. Er kwamen immers uit andere gewesten van Vlaanderen geruchten dat oude dokumenten gewoon weg verbrand zijn. Zo'n werkwijze heeft de heem kundige kring geschokt. Vandaar hun vingerwijze naar het belang van plaatse lijke gegevens voor de heemgeschiedenis of de fa- miliekunde. Het gemeente bestuur van Erpe-Mere heeft dat niet uit het oog verloren. In hun brief stellen ze de oprichting van een centraal archief voor. Ze willen hun medewerking verlenen bij de ordening en inventarise ring van de dokumenten. Het is geen kwaad idee dit' archief een halve dag per week voor het publiek open te stellen, meent de kring. Voorts verwijst de kring naar onze beschermde mo numenten en landschap pen. Vijf gebouwen genie ten een wettelijke bescher ming: de kerk van Eronde- gem, de Engelsmolen te Aaigem, de windmolen, de dikke kapel en de pastorij te Mere. Men stelt de vraagt of er initiatieven zullen geno men worden om nog andere merkwaardige kunstele menten of landschappen te beschermen. Ze verwijzen terzake naar de inventarise ringsfiches voor Mere en Erpe, die aan het ministerie zijn overgemaakt. «het kunstpatrimonium van onze gemeente is relatief be perkt. Laten we er dubbel zorg voordragen». STRAATNAMEN EN WAPENSCHILDEN Er wordt overal gesproken over eventuele verandering of aanpassing van de straat namen na de fusie. In vrij wel al de acht deelgemeen ten komt bv. «dorpsstraat» voor. Daarom zal het ge meentebestuur eerlang an dere namen voorstellen. De Heemkundige kring waar schuwt voor overhaaste be slissingen. Van Mere en Er pe beschikt men over een ruime dokumentatïè i.v.m. plaatsnamen, oude straat namen e.d., zodat hieruit een historisch verantwoor de keuze kan gedaan wor den. Ondertussen kan men de taalfouten en totaal on gepaste namen wegwerken. Tenslotte vragen ze hierover hun standpunt in een on derhoud uitvoerig toe te lichten, mede als het ge meentebestuur op zoek gaat naar een nieuw wapen schild. UITGEBREIDER WERKTERREIN Ook de heemkundige kring wil zijn aktiviteiten over heel de fusiegemeente Er pe-Mere uitbreiden. Te meer, gezien hierop aange drongen is door enkele pro vinciale en nationale instan ties. De mogelijkheid van uitbreiding zal afhangen van de steun die het ge meentebestuur verleent, stelt men. Subsidiëring, ter beschikking stellen van ruimten voor tijdelijke en permanente tentoonstellin gen en dokumentatie zijn blijken van daadwerkelijke medewerking. Het woord «kuituurcentrum» wordt in de brief niet vermeld, maar het gaat dus wel in die rich ting. Gezien de drukke akti viteit op de verschillende gemeenten zou een klein kuituurcentrum wel niet zin loos zijn, vermoeden we. Ondertekenaars van de briet zijn: Dirk De Boeck, Ray mond De Mol, Julien De Vuyst, Albert D'Hoker, Da niël Lievens, Emiel Min- naert, Paul Stuyver, Yolan- da Suys, Jozef Van Herre- weghe, Francine Vernim- men. W.H. Familieleden, belangstellenden waaronder schepen van kuituur Jan Caudron waren aanwezig tydens de hulde aan letterkundige Jozef De Cock, (jm) land» had genoemd. In 1916 plaatste hij zijn naamtekening on der een dokument pleitend voor vernederlandsing van de Gentse Universiteit, handtekening die hij naderhand (onder druk?) zou te rugtrekken. Nadat hij na wereldoorlog I ook in Rome geen begrip kon vinden voor zijn standpunten verdween hij «vrijwillig» uit de cirkulatie. Wel werd hem een plaats van on derpastoor aangeboden die hij weigerde daar dit hem waarschijn lijk slechts tot het pastoorsambt «in Mespelaar» (sic) zou kunnen voeren en werd hij te Roosendaal leraar aan lycea. In wereldoorlog II engelsgezind werd hij te Roosendaal, na zijn brevieren voor vliegtuigen bin nengelopen, vanonder het puin van zijn huis, getroffen door een Engelse bom, gehaald terwijl zijn duitsgezinde vriend slachtoffer werd van een Duitse luchtraid. FEDERALIST Federalist «avant la lettre», voor loper vooruitziend op de verdere evolutie van de gebeurtenissen heeft prof. De Cock zijn loopbaan zien verguizen door zijn standvas tige Vlaamse houding. Dat het Davidsfonds Herdersem deze vaak besmeurde figuur pos- thuum ere heeft aangedaan door gedenkplaat, bloemen en met een gefundeerde toespraak, is een pijl te meer op hun boog. AKTIE «RED UW EIGEN WOONMILIEU» De Regionale Aktiegroep Leefmilieu Dender en Schelde heeft een rondschrijven gericht tot alle inwoners te Herdersem. In 1974 organiseerde RALDES te Herdersem een groot scheepse aktie met betrekking tot de uitbating van het bedrijf Lambrecht - in het Herdersems «kiesmans» - aan de Grote Baan. Dank zij de medewerking van de bevolking boekte de werk groep goede resultaten en zet tans haar werking verder om zich te koncentrerer} op de eliminentie van het lawaai en de vervuiling (afvalwater, melkpoederneerslag). OVERZICHT VAN DE GEBEUR TENISSEN In 1969 en 1970 had dit bedrijf twee stapelplaatsen gebouwd zonder vergunning. Begin juli 1973 was de firma opnieuw bezig met het bou wen van een grote stapelplaats achter de twee vorige. Na kontakt met het Hoofdbestuur van Steden bouw en Ruimtelijke Ordening werd proces-verbaal opgemaakt, én voor de stapelplaats waarvan de werken reeds bezig waren én voor de twee vroeger gebouwde stapelplaatsen. Inmiddels had het bedrijf toch een bouwaanvraag in gediend voor het reeds begonnen bouwwerk. Deze werd geweigerd door de Provinciale Directie van Stedebouw en Ruimtelijke Orde ning te Gent in augustus 1973. Daarop werd een aanvullend dos sier ingediend: een aanvraag tot openbaar onderzoek «de com- modo et incommodo». Van de om wonenden tekenden 25 gezinnen een bezwaarschrift. Het resultaat was navenant: op advies van de Provinciale Direktie werd de aan vraag door het Schepencollege van Herdersem geweigerd. Het bedrijf ging hiertegen in beroep bij de Bestendige Deputatie die het beroep niet inwilligde waardoor geen bouwvergunning werd ver leend. In het beroepsschrift werd echter een achterpoortje opengelaten: onder bepaalde voorwaarden zoals het aanbrengen van een groenstrook rond de stapelplaat sen, zou toch een toelating kunnen gegeven worden. De firma maakte hiervan gretig gebruik om een nieuw plan in te dienen. De Provin ciale Direktie van Stedebouw en Ruimtelijke Ordening adviseerde dit andermaal ongunstig: weige ring van de bouwvergunning door het Schepencollege van Herder sem. Het bedrijf tekende hiertegen beroep aan bij de Bestendige De putatie. RED UW EIGEN WOONMILIEU RALDES greep in door een schrij ven aan de Bestendige Deputatie met de dringende vraag de ver gunning niet te verlenen. Dit mocht echter niet baten: de aanvraag tot vergunning werd goedgekeurd. Daarop richtte RALDES zich tot de Provinciale Direktie van Stede bouw en Ruimtelijke Ordening met het verzoek om tegen de beslissing van de Bestendige Deputatie in be roep te gaan bij de Koning. Hier voor was de steun van de bevol king gewenst. Door de aktie «Red uw eigen woonmilieu» werd dit ook bereikt: 141 bezwaarschriften wer den ingediend HET RESULTAAT Op 30.4.75 werd bij Koninklijk Be sluit de beslissing van de Besten dige Deputatie nietig verklaard, daar dit bedrijf gelegen is in een woonzone (vooraan) en in een landschappelijk waardevol agra risch gebied (achteraan). Dit bete kent dat het bedrijf niet meer kan uitbreiden in de breedte. In juni 1974 vroeg het bedrijf een openbaar onderzoek «de com- modo et incommodo» aan voor het plaatsen van een tank van 5.000 liter vloeistof stikstof. Deze installa tie zou deel uitmaken van een steeds verder om zich heengrij- pend uitbreidingsproces van dit bedrijf. Derhalv voorde RALDES de omwonenob bevolking aan hierte gen bezwaar aan te tekenen. 41 bezwaarschriften werden overge maakt. Ook dit had sukses: on danks het feit dat de installatie reeds aangekomen was, werd ze naderhand weer verwijderd. Enkele maanden later verleent de Bestendige Deputatie toestem ming voor het plaatsen én van een poederkoeler met 4 elektromoto ren én van een tank van 5.000 liter vloeibare stikstof. Onmiddellijk te kende RALDES en ook enkele omwonenden beroep aan bij de Koning met volgende motivatie. Het ging om twee aanvragen gelijk tijdig: de eerste voor de poederkoe ler met 4 elektromotoren en de tweede voor een opslagplaats van 5.000 liter vloeibare stikstof. De poederkoeler was reeds jaren in werking (zonder vergunning). Hierbij waren de 4 elektromotoren niet binnen geplaatst zoals ver meld in het plan dat bij de vergun ningsaanvraag werd gevoegd, doch wel buiten. Deze plaatsing veroorzaakte een supplementaire lawaaihinder die volgens de aktie groep ontoelaatbaar was. Men was van oordeel dat de volledige instal latie moest geweigerd worden omwille van hethinderlijke karakter van het bedrijf. Dat het om een hin derlijk bedrijf gaat werd reeds her haaldelijk erkend, o.a. door de Ge- zondheidsinspektie en door het Bestuur van Stedebouw. En het gewestplan bepaalt dat onderne mingen die niet gelegen zijn in een industriezone niet mogen uitbrei den indien ze hinderlijk zijn voor hun omgeving. Op 30.6.76 werd dan 't Koninklijk besluit getroffen: de vergunning voor een opslagplaats van vloei bare stikstof werd geweigerd. De poederkoeler met 4 elektromoto ren, voordien buiten werking ge steld doordat deze vervangen werd door een bandkoeler met koelgroep en eveneens aangedre ven met elektromotoren, wordt de finitief geweigerd. Voor de be staande bandkoeler wordt wel een exploitatievergunning-. verleend, doch met strenge voorwaarden. De koelgroep dient geplaatst in een lokaal (binnen) en derwijze opgesteld en afbeschermt dat de werking ervan geen aanleiding geeft tot hinder door lawaai en tril lingen. Aan deze exploitatievoor waarden moet binnen de twee jaar voldaan worden. In sept. 1975 werd een bouw aanvraag ingediend betreffende het oprichten van een mengsilo (15 meter hoog). RALDES verzette zich tegen deze nieuwe poging tot uitbreiding door een nieuwe aktie: «neen aan de silo». Deze aktie le verde 43 bezwaarschriften van omwonenden op. De Provinciale Direktie van Stedebouw en Ruim telijke Ordening adviseerde de aanvraag ongunstig en die werd geweigerd door het Herdersems Schepenkollege. Het bedrijf te kende beroep aan bij de Besten dige Deputatie die dit beroep inwil ligt. Hierop tekende de Provinciale Di rektie beroep aan bij de Koning, met als resultaat een Koninklijk Besluit op 25.5.76 dat de bouwver gunning voor de mengsilo weigert. Hierdoor is de uitbreiding in de hoogte onmogelijk geworden. Het resultaat van de aktie kan sa mengevat worden in twee punten. De Koninklijke Besluiten tot weige ring van de bouwaanvraag voor een derde loods en tot weigering van de bouwaanvraag voor een mengsilo. Dit heeft als resultaat dat het bedrijf in de toekomst noch in de hoogte noch in de breedte kan uitbreiden. Daarenboven werd op vlak van ex ploitatie bekomen dat strenge voorwaarden opgelegd werden voor de exploitatie van een band koeler, dat Je exploitatie van een poederkoeler met triltafel definitief, geweigerd werd. alsook de op - slagplaats Hierdoor is tans elke dubbelzinnig heid uitgeschakeld. Resultaten die te danken zijn aan de medewerking van de Herder- semse bevolking. RALDES ziet hierin een aansporing om de aktie verder te zetten en zich tans te koncentreren op de eigenlijke mi lieuhinder, waarvoor RALDES de verdere medewerking vraagt. A.M.

De Voorpost | 1977 | | pagina 7