DAVIDSFONDS OP «HOBBY» TOER RE-KOSTER DE MEDTS N ECHTGENOTE OVERLEDEN Schepen Jan De Neve op nieuwjaarsreceptie van Erembodegemse VU-afdeling CSC ERPE MERE: GELUKKIG OM GESLAAGDE SPORTAVOND veermeren /us vat et ms£v HETLEEDSE KARNAVALPROGRAMMA De Voorpost - 28-1-77 - 9 f ^Op donderdag 22 jl, met nauwelijks enkele uren tussen ruimte, overleden mevrouw en de heer De Medts In de 2okliniek te Aalst. deGeboren te Volkegem op 13.06.92. werd Alfred De Medts enkoster op 20-jarige leeftijd en toen pastoor Denijs werd m-overgeplaatst van Volkegem naar Meldert bracht hij zijn koster mede. Gedurende niet minder dan 46 jaar kweet hij dsiich te Meldert van zijn kosterstaak op meer dan gewone nswijze. Om op het even welk ogenblik van dag of nacht was 70hij steeds paraat. Niet alleen op het orgel was hij druk andoende, ook in de sakristij, in de kerk zelf en elke dag ook e;op de toren voor het uurwerk of 's winters als hij sjouwde met kolen. .Is een toonbeeld van nauwgezetheid en plichtsvervulling ;an hij doorgaan samen met zijn echtgenote die met hem iteeds lief en leed deelde. 'oor zijn 62-jarig kosterschap werd hij door Mgr. van •eteghem op 1 juli '74 onderscheiden met het Pauselijk ireteken. 'ersleten tot op draad gaf hij de geest na een weken- ng verblijf in het ziekenhuis waar zijn echtgenote, na een hartaanval, hem was komen vervoegen. Aan de spoorweg te Eppe- gem raakten we echter dra omsingeld en waar sommi gen dachten dat verder strij den geen zin meer had trok ik er alleen op uit en wist via een fel onder vijandelijk vuur liggende straat met mijn kommandant terug kontakt te krijgen. Na twee vruchteloze pogingen ge raakten we, na een beeweg naar Halle te hebben be loofd, over de spoorweg en konden ondertussen op een kruiwagen nog een gewond soldaat tot aan een hulp post meenemen. Van de 175 soldaten van onze eenheid bleven er helaas slechts 35 over. Via Buggenhout kwa men we in het fort van en ex-koster Alfred De Medts en zyn echtgenote Geertrui Drieghe (archieffoto) chi rcpUDSTRIJDER- kj/UURKRUISER: isöuiten zijn ijver voor al wat kerk en de liturgie betrof, •uiten zijn spreekwoorde- Ijke goedgezindheid en zijn /ddefde voor de muziek had e'zoster Alfred De Medts een Hlftokpaardje dat hij bij voor- ieur bereed: zijn perikelen dfedurende de eerste we- alèldoorlog. Hiervoor lieten enve hem (vroeger uiteraard) ecelf aan het woord. /auln totaal was ik niet minder Jan zeven jaar onder wa- oroens: na volbrenaen van tienijn «term» en au geauren- le 15 maand bij het 2e Re giment Jagers te voet e Mons werd ik 8 dagen'vo >r het uitbreken van de eers e wereldoorlog opgeroept n bij het 5e, een ontdubbeling van het 2e Chasseurs. Dra vond ik er een andere Mel- dertenaar, helaas ook reeds overleden, Oscar Nuelant van de wijk Huizekens. Na onze kostumering te heb ben gekregen te Geldena ken trokken we, zonder enig kontakt te hebben gehad met de vijand, ordelijk af naar Willebroek waar we als opdracht kregen de opmars van de vijand in de richting van Frankrijk te stuiten. Waelhem waar we twee da gen onder zwaar artillerie vuur lagen (400) en waar ik zelfs een baby zag weg schieten van de arm van de moeder. Een gekwetste die reeds op een draagberrie lag en die we kreunend moesten mee nemen scheen plots gene zen toen hij het bevel «en retraite») hoorde. Langs Ant werpen, Zelzate en Diks- muide kwamen we aan in De Panne met de grena diers, traditioneel geen beste maatjes met de chas seurs, vochten we mee aan de beruchte drie grachten. Bij gebrek aan eigen officie ren werden we nu met wat van onze eenheid over schoot ingedeeld bij een Frans regiment met als op dracht het schootsveld vrij te maken wat o.m. bevatte dat huizen moesten worden in brand gestoken. Op dat kritieke moment vloog ech ter de Ijzerbrug de lucht in zaten we werkelijk, zonder enige terugweg, afgesloten. Ons Heer slaat niet of hij zalft. Op een originele en misschien voor sommigen ongelooflijke wijze geraak ten we toch over de Ijzer. In een naburige boerderij aan de overkant bemachtigden makkers een lange reep en met die kabel onder ons achterste en de benen er gekruisd over geraakten we, zelfs zonder énig water te raken, door de snelheid van de aan de overkant hollende makkers, aan de overkant.. Verder was ik in Diksmuide nog getuige van een werke lijke slachting toen eerst een drietal en daarna acht patrouilleurs naar onze li nies kwamen en door het kommando niet lastig, werd gevallen. Menende dat we op de terugtocht waren kwam dan het hele regi ment, muziekkorps op kop, en werd volledig in de pan gehakt. Dat was geen strijd meer, dat was een echte slachting. In de sektoren van Lo en van Boezinge beleefden we dan 'nog de lange loopgrachten oorlog waarbij mijn kame raad, nochtans in de loop gracht, getroffen werd door een kogel en zijn broer die er heen sprong eveneens. Als bij mirakel bleef ik zelf gespaard. Te Westrozebeke op voor post, slaagde ik erin met slechts een vijftal soldaten 80 Duitsers gevangen te ne men wat me heel wat felici taties opleverde. Bij de af tocht volgden we de vijand ,via Brugge tot aan het ka naal Gent-Terneuzen. Naar huis, «Op mijn ge zicht», vond ik wel alles te rug wat me lief was maar moest dan nog via Leuven en Aachen te voet tot aan de Rijn waarna ik op Oude jaarsavond 1919 gedemobi liseerd werd en voor mij nachtmerrie van de wereld oorlog een einde nam.» L.H. Op vrijdag 14 januari 1.1. had de plaatselijke Volksunie-afdeling zijn leden uitgenodigd om samen 'n heildronk uit te brengen op het nieuwe jaar. In het zaaltje van Kafé Rembrandt aan de stationstraat waren een vijftigtal leden en sympatisanten aanwezig die met mekaar van gedachte wisselden over het voorbije- en ook wel over het te verwachten wel en wee. Uit de gesprekken kon worden opgemaakt dat «het centrum» zich niet helemaal gelukkig voelt met de gang van zaken voor wat de aanwijzing betreft van de OX.M.W. - kandidaturen. Bij de stemming hierover was nl. gebleken dat 'n redelijk te ver wachten aanduiding van de eigen Erembodegemse kandidate Irma Van Audenhove net niet werd ge haald doordat de Terjodense- Erembodegemmers het centrum «los»-gelaten hadden.Van veel rancune terzake was anderzijds niet veel te merken en het ziet er naar uit dat men te Erembodegem niet bij de pakken zal blijven zit ten dit jaar. Doordat afdelingsvoorzitter André Everaert over enkele maanden naar Erpe-Mere ver huisd, was dit meteen een af scheidsreceptie. Voorlopig zal Irma Van Audenhove het voorzit terschap waarnemen. Ondanks uitnodigingen werden verstuurd naar de drie Aalsterse Volksunie schepenen mocht Erembodegem-Centrum zich al leen in de aanwezigheid van sche pen van openbare werken Jan De Neve verheugen. In zijn korte be groeting en toespraak verzekerde schepen De Neve dat men gerust kan zijn dat het Groot-Aalsterse beheer, voor Erembodegem weinig of geen grote veranderin gen zal meebrengen, zeker wat het gewone dagelijkse leven betreft. Daar waar het vroegere bestuur al te zeer een eenzijdige stempel heeft gedrukt op het Erembode gemse gemeenschapsleven staat nu de deur open voor een pluralis tische aanpak Schepen De Neve zegde ook toe, om met alles wat in zijn vermogen ligt, bij te dragen tot het uitbouwen van Erembode gem, als onderdeel van Groot- Aalst, tot een modelgemeen schap. Scheidend voorzitter André Everaert dankte tenslotte de schepen voor zijn aanwezig heid en verwoordde het vertrou wen dat ook van Erembodegem uit wordt gesteld in het huidige bestuurskollege. Hij beloofde echter - jn de toekomst zoals in het verleden - scherp te zullen toezien opdat de mens zelf niet zou verlo ren raken in deze reuzenstad die Aalst nu is geworden en blijvend zichzelf zou kunnen zijn zoals op nationaal vlak wij als volk onszelf moeten kunnen zijn. Nadien ble ven de talrijke aanwezigen nog napraten over alles wat hun samen nauw aan het hart ligt BALDER Vorige vrijdag had in de zaal van de Sunvalley te Bambrugge-Mere een sportavond plaats op initiatief van het C.S.C. Erpe-Mere. De eerste kulturele aktiviteit van het jaar kende veel meeval en het opgekomen publiek bewees zijn interesse door de storm van vragen. Eigenlijk niet te verwonderen want op de affiche stond de waardevolle Olm «De dood van een sandwichman» en verder hebben heel wat ervaren wielrenners, deskundige kompientatoren en prominenten hun medewerking verleend. Pol Claeys (sponsor van Jempi Monseré destijds), en Noël Foré. Allemaal mensen die de interne keuken van de wielrennerij best kennen, maar erover meestal moeten zwijgen. Na de pauze kon het debat beginnen. In het panel zaten heel wat kenners en vooraan staanden: de plaatselijke wiel renners Luc Van Geit, Danny Janseghers en Frank Van Impe, de oud-professionelen Miel Coppens, Vic Nuelandt, Edgar Sorgeloos en oud-sportbestuur- ma^jqplijk,. beripik^r-zijn y(a 4?. begrafenis y^n, de ongeluk- der van Jempi Monseré, Noël ku)t^r^e;:ftktiy\(e!tèi^ Tót. voorkige wielrenner Jertpi .Monsêfé. Foré. Tenslotte schepen van o kort bestóri4 ftet_^i^iTein" in dfe' toen no&m^dè regferibopg- fspbrt Johan' De Wolf en senator het hele gamma van sociaal trui reed. Sommigen.gingen het Willy Vernimmen. l rT. 1 AA*. VPrllPfl TPPf nOOflime HET C.S.C. ERPE-MERE Het CSC staat voor Centrale voor Socialistische Cultuur. Deze groep is gevormd binnen de BSP omdat men ervan overtuigd is dat het volk en veelal ook de partijleden ge- SPORTAVOND Vorige week gingen ze dan op de sportieve toer, verpakt in een informatieavond. «Sport in de wielersport» werd gezien de ruime belangstelling, zeer goed opgenomen naar aanleiding van dienstbetoon, van politieke par tij over vakbond naar zieken fonds, enz. Met lede ogen bezag men de bloei van de kristelijke geïnspireerde kulturele groepen en aktiviteiten. Vandaar de oprichting van het C.S.C. De afdeling Erpe-Mere is eveneens een jong initiatief van enkele dynamische krachten. Als meest merkwaardige manifestatie or ganiseerden ze vorig jaar het optreden van de geëngageerde groep «Vuile Mong en zijn Vieze Gasten», in Burst. zware aklideht toeschrijv tekort aan reglementeringen op de parkoers en eyeneens, ruimer gesteld, aan het misbruik die sommige firma's maken van de renners als «publiciteitsvee». De film laat Verschillende men sen aan het woord. O.M. Minister De Clercq en ex- ministers De Paepe en Breyne; verder: Fred De Bruyne, Lom me Driessens, Roger De Vlaeminck, Verliep zeer geanimeerd omdat het publiek zelfs «pikante» vragen stelde, die door de pannelleden naar best vermogen beantwoord werden. De organi satoren verheugen zich vooral in het feit «dat het mogelijk is een volle zaal te lokken voor aktiviteiten die niet direkt als kommercieel kunnen bestem peld worden». WILLY HOSTENS Vat doen wij als wij niets te doen hebben? /orig weekeinde hadden de Erembodegemse Davidsfonds- nensen wat ekstra tijd uitgetrokken om deze op zijn beurt tan de «vrije tijd» te besteden. In het Parochiehuis liepen illerlei aktiviteiten die allen te maken hadden met de tijd lie wij geheel voor onszelf overhouden, veelal niet meer spkunnen en meestal in verveling-voor onszelf en voor de inderen-doorworstelen KINDERATELIER Al hebben de meeste kinde ren op een nog vrij landelij ke gemeente als Erembo degem nog heel wat gele genheid om het na datum nooit volprezen kattekwaad uit te halen, toch stelt zich igfook hier reeds het probleem der verstedelijking waarbij onjvij meer en meer van ««huis- dkinderen» zouden kunnen ^preken. Menig ouder zal vl%ich meer dan eens afge vraagd hebben of er voor de kinderen thuis nu werkelijk niets anders rest dan het ..jersmade kijkbuiskijken. )alPat het 'nderdaad anders ^an bewees op dit vrijetijds- 'eekeinde het Affligemse 'eugdatelier dat onder de leiding van dhr. de Vis, met "in viertal mensen naar de heprembodegemse Parochie zaal was komen afzakken Om de «inheemse» kinderen aan te zetten tot boetseren, Schilderen en tekenen. De leer dan zestig opgekomen 'nge kunstenaars in den lop konden dan ook naar tartelust hun talenten bot 'leren in vorm en kleur. „•kijHiervoor waren zij onderge- Jepracht in drie groepen. Elke i flroep kon dan met de ver schillende «materie's aan ^geheten «vrije ekspres- gaan doen. Er werd naar hartelust gewerkt met klei, borstel en wasco-stift. Terwijl de «beelhouwers» met een diversiteit aan on derwerpen uitpakten waren voor de schilders en teke naars de meest voorkomen de inspiratiebronnen nl. de kermis, het cirkus en karna val. ledereen deed het om ter best en om ter mooist en al waren er onbetwistbaar «betere werken» bij, toch werden ook de mindere ta lenten geprezen en kon men echt niet van een wedstrijd gewagen. Deelnemen alleen reeds is een prijs waard, was hier de leuze. HOBBY EN VRIJETIJD Na het jeugdatelier was het de beurt aan het opvullen van de ledigheid der «gro ten». Er waren doorlopend demonstraties van allerlei vrijetijdsbezigheden, zoals: piet-riet vlechten, makra- mee koordknopen, vodde- poppen naaien, figuurschil deren en nog veel meer. De kreaties van het jeugdatelier waren intussen reeds in de zaal opgehangen en ten toongesteld zodat desge vallend ook hier de bezoe ker-zoeker naar een bezig heid-enige inspiratie kon opdoen. Er.was ook extra aandacht geschonken aan de meer gangbare en meer kommerciele hobby's zoals platen beluisteren en boe ken lezen. Een rijke keuze aan gram mofoonplaten en boeken waren eveneens ten toon gesteld en wij gaan hier ze ker ons boekje niet te bui ten als wij hierbij vermelden dat de muziek door Frans Temmerman werd verzorgd en dat de boeken werden aangebracht door de «Stan daard Boekhandel». Deze manifestatie liep ook in dezelfde zin door op zon dagen kreeg nog wat ekstra kleur door het inlassen van een ruilvergadering van de plaatselijke postzegelkring «Dendria» in de voormid dag. Op deze wijze kon het publiek ook kennis maken met deze zeer aktieve filate listen. Tot slot werden dan op zondagnamiddag de deelnemers van het jeugd atelier, allen zonder onder scheid, gelauwerd voor het geleverde «Kunstwerk» en konden de geïnteresseerde Erembodegemmers het ge heel nog rustig bekijken of ondergaan tot in de vroege avond. Naast het organiserende Davidsfonds waren ook de jeugdklub Eureka, de ge- pensioneerdenbond en de gehandikapten bij dit initia tief aktief betrokken. En zo als het door de inrichters van dit geslaagde weekein de reeds van te voren was gezegd en bedoeld, waren de belangrijkste deelne mers de talrijk opgekomen mensen van Erembodegem zelf. E.V.D.E. M°£T ZR MET I/At/ Motqeu hoout zeq&ts Voor de mensen die graag plannen maken en een selektie doen publiceren wij hier een karnavalkalen- der in, die naar we verhopen, volledig is. Doch schiet niet op ons als er «et6 niet bij staat, het zijn dan meestal de organisatoren die ons niet op de hoogte stellen van hun plannen. De kinderen die meewerkten aan het «Atelier» ingericht door het Davidsfonds ontvingen daarna een mooi boek (jm) Vrijdag 28 januari 20 uur, zaal Voikskring, jubileum karnavalzitting 25 jaar kar naval in Lede, organisatie: «Orde van de Hovaardige Leedse Boer». Verlenen hieraan hun medewerking: Corum Alostum Imperiale, de Chevaliers, de Leedse Kalveren, de Grimsby, de zangeres Danielle en de Aalsterse bloemenfee Gilly. Het muzikaal gedeelte wordt verzorgd door The Sonor Band en zangeres In ge Summerland. Zaterdag 12 februari 15 uur: karnaval program ma voor de derde leeftijd welke door gaat in de instelling voor ouden van dagen «Villa Letha». Ingericht door kar- navalgroep «De Voetzoe kers». Vrijdag 18 februari 20 uur: Prins karnavalverkiezing in zaal Volkskring. Organisa tie het Gemeentelijk Feest en Sportkomitee. Zaterdag 26 februari 15 uur. Tweede Kinderkarnaval in de Maricolen. Verlenen hun medewerking: Tante Terry en een geweldige gooche laar. Organisatie: «Orde van de Hovaardige Leedse Boer». Zaterdag 26 februari 20 uur: Grote Karamellenworp op het Dorpsplein, met als ere prijs een gouden boer ge schonken door de «Orde van de Hovaardige Leedse Boer». Zaterdag 26 februari: 21.30 uur. Zaai Volkskring: tradi tioneel verkleed karnavalbal ingericht door VVKS- VVKM. Zondag 27 februari, om 15 uur: 25ste Leedse karnaval- stoet. Dus zoals gezien keu ze te over en met de huidige karnavalstemrhing die er nu reeds inzit, zeker en vast geweldig amusement. Mon D.G.

De Voorpost | 1977 | | pagina 9