NU 00K EEN ZIEKENFONDS VOOR DIEREN Een dop in het firma-ment OPROEP TOT DE LEZERS 14 - 27-5-77 - De Voorpost ne; LH In de voorbije weken heeft de tendens tot werkloosheidsvermindering zich zo te zien aan het jongste maandverslag van de R.V.A.— in ons arrondissement verder gezet. Een nieuwe opklaring op de arbeidsmarkt dus, maar nog lang geen definitief ekonomisch herstel. Immers, er blijven talrijke klachten bestaan i.v.m. de buitenlandse konkurrentie en het uitblijven van bestellingen. Daarentegen zitten andere bedrijven momenteel wel op rozen. Gelukkig maar. WERKLOOSHEID IN APRIL Naar gewoon te beperken we ons in deze bijdrage op nieuw tot de werkloos heidscijfers in de gemeen tes die behoren tot ons ver- schijningsgebied. In een volgend verslag zullen we het hele gewest Aalst, eens op de korrel nemen, terwijl U zich ook kan verwachten aan een vergelijking over vijf maanden. Het aantal door de R.V.A. gekontro- leerde volledige werklozen, was per eind april '77 het volgende: nen en 1.377 vrouwen), het geen beduid dat één werk loze op vier, een jongere is. Vergeleken met maart is de jeugdwerkloosheid met 6,41% gedaald. In vergelij king met april '76 blijft dit echter 9,71% hoger. Wanneer we de algemene totalen onderzoeken, dan blijkt dat het aandeel van de mannen m zeer geringe ma te is gedaald ten opzichte van de maand maart, name lijk van 40,23% naar 40, 19%. Bijgevolg is het aan deel van de vrouwen op- Gemeente mannen vrouwen totaal Aalst 603 830 1.433 Baardegem 25 23 48 Erembodegem 126 235 361 Gijzegem 18 38 56 Herdersem 22 38 60 Hofstade 53 98 151 Meldert 26 76 Moorsel 64 79 143 Nieuwerkerken 94 129 223 AALST 1.055 1.496 2.551 Lede 122 205 327 Fusiegemeentes 81 103 184 LEDE 203 308 511 Erpe 64 71 135 Mere 58 68 126 Overige 71 122 193 ERPE-MERE 193 261 454 TOTAAL 1.451 2.065 4.802 TOTAAL GEWEST 3.227 4.802 8.029 ALGEMENE DALING VAN 0,89% EN TEMPOTOENAME BIJ DE VROUWEN Wanneer we de arbeids markt over het hele gewest Aalst beschouwen, dan zien we dat het totaal aantal uit keringsgerechtigde werk lozen gedaald is van 8.101 in maart tot 8.029 per einde april, dit zijn dus amper 72 eenheden maar die de da ling van januari tot nu toch brengen op 7,09% (ofte 613 eenheden). Er mag dus rus tig gezegd worden dat de verbetering die in januari '77 werd waargenomen geen goedgemutste stuiptrek king was van de arbeids markt, maar wel een eerste teken aan de wand van een —zij het zeer langzaam— gezonder wordend ekono misch—Aalst. Het is even wel nog lang geen jubelen geblazen, want onze streek blijft meer dan ooit een pro bleemgebied waarin (be langrijke) investeringen best welkom zijn. Hoe dan ook, in totaal gaan opnieuw wat minder mensen naar het stempellokaal. We moe ten echter voorzichtig zijn met dergelijke vaststellin gen. Immers, de totalen zijn algebraïsche sommen van de situaties in twee zoge naamd verschillende groe pen werklozenenerzijds, de jongeren en anderzijds de ouderen (meer dan 25 jaar). Zo beschouwd, blij ken er in totaal 141 jongeren minder op de dop te zijn, hetgeen de totale werk loosheid amper met 72 een heden daalde betekent dat de werkloosheid onder de werknemers ouder dan 25 jaar, met 69 eenheden steeg. Het batig algemeen saldo is dus niet niet on voorwaardelijk gunstig. De jeugdwerkloosheid ■wordt hiermede gebracht op 2.057 eenheden (680 man- nieuw toegenomen, zij het zeer lichtjes, van 59,77 tot 59,81%. Zelfs al maken de vrouwen toch nog bijna 60% van het werklozenle ger, hun aantal is in absolu te termen gedaald met 40 eenheden (80 meisjes en jonge vrouwen minder, lo gischerwijze: 40 oudere meer werk loos). Vergeleken met maart hebben er dus meer vrou wen werk gevonden. Hun aantal bedraagt nu 4.802 eenheden hetgeen nog steeds 965 vrouwen meer zijn dan april '76. Ook de mannen zijn minder talrijk werkloos: einde april telde men 3.227 eenheden, hetgeen er 32 minder zijn dan in maart en 209 meer dan in april vorig jaar. Hun aandeel daalt dus tot 40,19% het tempo van hun daling is evenwel in te genstelling met de vrouwen gedaald m.a.w. vonden minder mannen werk in april. ALGEMEEN De daling in de volledige werkloosheid zet zich nog steeds voort. Het tempo van de daling neemt toe bij de anderen maar neemt af bij de mannen. In totaal is de werkloosheid op één maand tijd met 0,89% ge daald. BEROEPEN De redenen van deze globa le evolutie moeten deels ge zocht worden in de evolutie in de werklozen totalen naar arbeidsgeschiktheid, leef tijd beroep en bedrijfstak. Wat de beroepen betreft merkt men dat de voor naamste dalingen plaats grepen bij de bedienden, de mekaniciens, de loodgieter, de lassers en de handlan gers. De belangrijkste stij gingen werden waargeno men bij de kleermakers, de ledersnijders, de timmerlie den, de schrijnwerkers, de meubelmakers en de haven arbeiders. GEDEELTELIJKE WERKLOOSHEID Eind april bedroeg de ge deeltelijke werkloosheid 8.433 eenheden waarvan 3.294 mannen en 5.139 vrouwen. Dit betekent een toename met 238 eenheden of 2,90%. Daarbij daalden de mannen met 277 een heden (7,76%) en de vrou wen kenden een toename met 515 eenheden (11,14%) Wanneer we het aantal ver loren arbeidsdagen nagaan, dan hebben we meteen een belangrijke indikatorvan de ekonomische aktiviteiten. Zo waren er in april 1.871 arbeidsdagen minder verlo ren gegaan dan in maar» 77 VöOrai de mannen hebben hierbij hun duit in het zakje gedaan. De R.V.A. geeft in zake geen cijfers per be drijfstak of beroepsgroep, zodat ook geen nadere toe lichtingen mogelijk zijn. SEKTOREN Zoals hierboven aange haald, zijn niet alle bedrijfs takken er even goed (of slecht) aan toe. Alhoewel nergens forse dalingen in de werkloosheidsstelling waar te nemen zijn, blijken zich lichte opklaringen voor te doen in een aantal sekto ren: cement en cementpro- dukten, bouw, scheikunde, metaal en hout. Anderzijds blijft het klagen geblazen bij anderen: de machine bouw, de voeding, de tex tiel, de schoenen en de kle ding. Ook hier is het gevaarlijk te veralgemenen. Immers, de analyse moet verbijzonderd worden naar de afzonderlij ke bedrijven, en zo merkt men bievoorbeeld dat een bedrijf als Free Dress op volle toeren draait zodat men aan uitbreiding denkt, terwijl een bedrijf als Euro- was met de handen in het haar zit omdat de gedane investeringen in wasinstal- laties voor werkkledij, niet de verhoopte resultaten hebben opgeleverd zodat men daar slechts met 28% kapaciteitsbenutting werkt en er gedeelteijke werk loosheid is. Bepaalde be drijven klagen over de bui tenlandse konkurrentie; zo bievoorbeeld bij de ijzergie terij Vulcain waar een grote levering voor Engeland net geleverd is, maar waar men moeilijk aan nieuwe orders geraakt. Ook de firma D'Hondf loopt gebukt onder konkurrentiéle moeilijkhe den, deels uit het buiten land en deels, omdat be paalde werken ook door de beschutte werkplaatsen worden gedaan. In de scheikundige branche is in totaal een zeer lichte vermindering waar te ne men inzake werkloos heid. Toch worden 44 per sonen door gedeeltelijke werkloosheid getroffen bij de firma Evipak te Erpe, In de voedingssektor is het aantal volledige werklozen gestegen met een tiental eenheden. Op totaal van 440 zijn er dat dus niet zo veel. Toch kent de firma De Vos te Aalst gedeeltelijke werkloosheid voor 16 per sonen. Opmerkelijk is het geval brouwerij De Gheest. Ook daar is er gedeeltelijk werk loosheid. Het betreft twee periodes: een eerste als in gang vond op 9 februari en dat eind april een einde nam. Toen ging het om werknemers uit de aftrekke- rij en de transportdienst. Het ging hem om drie da gen werkloosheid per week. Een tweede periode dat in gang vond op 13-4 (tot 30-6) treft personen uit de afde lingen debiet en publiciteit. Zij stempelen twee dagen per week. In de textielsektor blijven steeds weer dezelfde fir ma's met moeilijkheden kampen. De volledige werk loosheid is opnieuw geste gen. Nog slechter gaat het in de kledingsnijverheid. In zake konfektie blijft men grauwe wolken zien. De ate liers lijden fel onder de kon kurrentie van de oosterse landen en zij moeten leven van de dringende bestellin gen en de couture kleding. De ateliers staan nu voor een dood seizoen (de kol- lektiewisseling!); sommi gen zijn noodgedwongen begonnen aan het winter seizoen. Vandaar ook wor den praktisch geen ssnvvsr- vingen gedaan, tenzij van zeer goede elementen. De patroon is zeer kieskeurig. Momenteel zijn er in deze sektor 1.500 uitkeringsge rechtigde werklozen. Ook in de bouwsektor is men voorzichtig bij het aanwerven. Men heeft liever veel werk voor 3 man als weinig werk voor 5 man. Toch is er meer dan genoeg (laat staan voldoende) werk voor de huidige werkne mers De wankele ekono mische toestand en de R.M. Z.-bedragen gooien even wel roet in het eten (zeg maar beton). FALINGEN UIT DE LUCHT GEGREPEN Er doen de laatste dagen nogal wat geruchten de ron de als zou de Erembode- gemse firma in schoon- heidsprodukten Vanda fail liet worden verklaard. We namen hiertoe kontakt op met de rechtbank van Koophandel en daar was men formeeler is nooit sprake geweest van faling. Men viel er totaal uit de lucht. Waarover men wel op de hoogte was, is het geval van de spiegelfabriek De Neve. Talrijke telefoons waren in dit verband reeds binnengekomen. Ook hier over was men formeel: de geruchten als zou het er slecht gaan, zijn naar wat de rechtbank weet, totaal uit de lucht gegrepen. Ver moed wordt dat er verwar ring ontstaan is met de dag- vaardiging van de firma De Neef (een zaak die intussen volledig opgelost is). Terug naar het geval Vanda. Daar men ons op de recht bank geen nadere informa ties kon geven, gingen wij verder op zoek naar de mo gelijke achtergronden van voornoemde geruchten. Bleek toen dat de firma Vanda, die onder meer sa men met Tuperware onder de vleugels ligt van de over koepelende Dart-industrie, gaat sluiten. De produktie van schoonheidsprodukten gaat verhuizen naar Enge land en in dit verband zijn er reeds afdankingen geweest. Naar verluid zou voortaan te Erembodegem worden over gegaan tot de produktie van grondstoffen voor Tuperwa re. De firma Vanda stelt 80 personen tewerk. AMYLUM KIEST VOOR DE HARDE STRIJD Het geval Amylum contra E.E.G. is zo te zien aan de recente beslissingen van de fabrieksdirektie nog lang niet aan een einde toe. In een vorige bijdrage las U reeds hoe Amylum ten ge volge van de jongste be slissingen van de Europese ministers van Landbouw, in zijn produktie van iso-glu- cose ging moeten rekening houden met een taks van maksimaal 2,42 fr. per kg. Overgangsmaatregelen wa ren er nog niet bekend, maar toch stond het vast dat de taksering voor het Aalsterse bedrijf een harde noot ging zijn. Het was toen al duidelijk dat onze eigen ste minister van Landbouw, Lavens, zich eerder aan de kant van de Tiense suiker fabrikanten had geschaard en het de isoglucosefabri- kant niet makkelijker had gemaakt. Naar verluidt zou den de Britse en Neder landse producenten zich bij de E.E.G.-beslissing heb ben neergelegd en een stopzetting van hun iso- glucose-fabrikage hebben voorzien. Amylum wil niet bij de pak ken blijven zitten. De driek- tie nam in dat verband twee nogal gedurfde beslissin gen, zich hierbij beroepend op wat het Verdrag van Ro me inzake de elementaire garanties voor konkurren tie, vertelt, eerstens zo leg de de direktie voor aan de ondernemingsraad; zou een Europese en nationale gerechterlijke procedure worden ingespannen tegen de gewraakte taks. Twee- dens, zal Amylum weigeren de vastgelegde heffing te betalen. Aangezien de reglemente ring vanaf 1 juli in voege treed, zal reeds na de va kantiemaanden een nieuw hoofdstuk uit dit bewogen stuk Amylum-geschiedenis worden geschreven? HANDELSKAMER Zeventien Handelskamers (deze van Aalst speelde niet mee) hebben onlangs een Éxportpromotiecenjrum van kamers voor Handel en Nij verheid opgericht. Ten be hoeve van de K.M.O's wer den nu twee prospektierei- zen gepland: één in de U.S. A. (van 16 t/m 30 oktober en één in West-Afrika (van 1 t/m 16 december). Inlich tingen in het centrum te Brussel op het nummer (02) 512.26.33. René De Witte Honden, katten of om het even welke andere huisdieren kunnen voor vele mensen trouwe vrienden zijn in uren van eenzaamheid. Wanneer deze trouwe gezellen echter ziek worden gebeurt het echter maar al te vaak dat er naar de ziekte niet omgekeken wordt of dat men er toe besluit er korte metten mee te maken. Kortom, het dier sterft aan de ziekte of wordt gewoon afgemaakt. Grote oorzaak van deze toestanden is dat vele mensen de kosten van een dierenarts of een dierenkliniek te hoog vinden. Het gaat hem immers toch maar om «een dier». De vzw I.M.A., International inlichtingen te bekomen Mutuality for Animals, die haar hoofdzetel heeft op de Groot- Brittanniëlaan 96 te Gent, wil daaraan iets verhelpen en is gestart met een ziekenfonds voor dieren. Dit initaitef bestaat nog niet zolang en heeft tot doel aan de huisdieren een maxi mum aan medische verzorging te verzekeren. De idee waarmee I.M.A. des tijds gestart is was het ver strekken van adviesinlichtin gen, dokumentatie, een drie maandelijks tijdschrift «Dieren- De persoon die zijn huisdier wil laten aansluiten bij de mutuali teit betaalt per maand, per kwartaal of per jaar, alnaarge- lang de keuze een bepaald be drag aan de mutualiteit. Dit be drag varieert alnaargelang men van 't ziekenfonds wil gebruik maken voor «Grote en Kleine Risiko's», of gewoon alleen voor «Grote Risiko's». Ook de leeftijd van de dieren bepaald 't bedrag. De gedetailleerde prijzen vindt u in de bijge voegde tabel: Tarieven voor Mutualiteit Klein Huisdieren Grote en Kleine Risiko's: maand kwartaal jaar Tot 8 jaar: 1e dier 195 585 2340 2e dier 135 405 1620 3e dier 75 225 900 (en volgende) Vanaf 8 jaar 1e dier 225 675 2700 2e dier 165 495 1980 3e dier 105 315 1260 (en volgende) Van 10 tot 12 jaar 1e dier 315 945 3780 2e dier 255 765 3060 3e dier 195 585 2340 (en volgende) Grote Risiko's Tot 8 jaar 1e dier 95 285 1140 2e dier 70 210 840 3e dier 45 135 540 (en volgende) Vanaf 8 jaar 1e dier 115 345 1380 2e dier 90 270 1080 3e dier 65 195 780 (en volgende) Vanaf 10 jaar 1e dier 145 435 1740 2e dier 120 360 1440 3e dier 95 285 1140 (en volgende) De dieren aangesloten door een dekking «Grote Risiko's» genieten aldus van een terug betaling van 80 der kosten, uitgezonderd op een eerste jnn schijf van 350 fr, voor alle ope raties ter genezing van het dier Hospitalisatie wordt voor 80 der kosten terugbetaald met een maximum van 100 fr per dag als basis van terugbetaling Radiotherapeutische behan delingen worden eveneens voor 80 terugbetaald. Een dekking «Grote en Kleine Risiko's» waarborgt de vol gende terugbetalingen: a) De drie hierboven reeds opgesomde geneeskundige kosten. b) Konsultaties en bezoeken van dierenartsen, dit voor 80 }rk rki kk Jrij c) Hechten van kwetsuren en naverzorging van operaties 80 d) Euthanasie 80 Bij b) c) en d) wordt niet terug betaald op een eerste schijf van 90 fr. e) Medikamenten, inspuitin gen en andere farmaceutische kosten, onder voorwaarde dat ze door een dierenarts werden verstrekt of voorgeschreven en dienen voor het weer gezond- maken van het zieke of ge kwetste dier (zo worden o.a. vi tamines niet aanvaard 80 ^itie der kostenuitgezonderd op de eerste 50 fr per medikament; daarenboven wordt per medi kament maximum 500 frank te rugbetaald. f) Radiografie: 50 der kos ten. g) Andere medische kosten die gegrond zijn, o.a. vacina- ties; 50 Natuurlijk zijn er ook een aantal uitzonderingen. Vervolg toekomende week vriend» (bevattende o.a. ant woorden op vragen van leden, tips, advertenties,..enz. Mo menteel is er nu het ziekenfods bijgekomen, een initiatief dat me n 00 k gaat trachten te lance ren in het buitenland, vandaar de Engelse naam. Welke dierenvrienden kunnen hun huisdieren laten aansluiten bij deze mutualiteit Kort en bondig, iedereen. Je moet al leen 450 fr over hebben voor een lidkaart van de vereniging. Voor Aalst en omgeving kan dit gebeuren via de VZW Dieren bescherming Groot-Aalst Moorselbaan 196 te Aalst. Op dit adres zijn trouwens verdere Het ligt in de bedoeling dat ons weekblad tijdens de zomermaanden iets heel speciaals gaat doen. Daar om verzoeken we iedereen die over zeer oude foto's beschikt van mensen in zomerplunje (de plaats waar de foto indertijd genomen is heeft geen belang) zich ermee zo snel mogelijk naar ons redaktiekantoor in de Pontstraat nr. 64 te begeven. We staan er uiter aard borg voor dat U binnen de week uw foto's onbeschadigd terugkrijgt! Pluis dus snel eens de foto-albums van grootvader en groot-moeder uit, en...bewijs er ons en uw weekblad een dienst mee! De Redaktie ust die tw de er ui; ep <te

De Voorpost | 1977 | | pagina 14