EEN WERELDREIS VAN POOL TOT EVENAAR IN HET VOORUITZICHT MET DE STOOMTREIN NAAR ZEE HET VOORTBESTAAN VAN FC 0RANJA TE ERPE LIGT IN DE HANDEN VAN HET GEMEENTEBESTUUR ENIGE GELEGENHEID OP 5 JUNI MM I I - 27-5-77 - De Voorpost Tijdens bet laatste kwisprogramma van de eerste reeks uitzendingen, «Van Pool tot Evenaar», verschenen twee kandidaten uit de streek van Aalst op de beeldbuis. Peter De Graeve uit Mere trad op al helper en Wouter Van den Berghe uit Aalst beantwoordde schitterend de door Nand Baert gestelde vragen. Deze eerste overwinning in een kwisreeks van drie was voor ons de reden om even met deze twee mensen, studenten in de zesdes van het Sint-Jozefkollege, te gaan praten. IDEE De idee om aan deze kwis deel te nemen dateert reeds van maan den terug. Vooreerst was er op de RTB het programma 'Visa pour le monde', daarna startte de BRT met zijn programma 'Van Pool tot Evenaar'. In dit laatste programma waren reeds diverse groepen van. destijds, vier personen aan bod gekomen, o.a. een damesploeg. Tijdens een uitstapje met de klas werd al pretmakend op de bus eens gevraagd wie er eventueel zou bereid zijn om aan 'Van Pool tot Evenaar' deel te nemen. Een 4 5 kandidaten zouden het zich wagen. Voor Wouter Van den Berghe en Peter De Graeve, initiatiefnemers van het bus vraagje, was dit voldoende om de kandidatuur van de zesdes uit het Sint-Jozefkollege binnen te sturen. Vanwege de BRT kwam er antwoord dat zij konden deel nemen aan de schiftingen, maar dat de spelregels gewijzigd waren en dat er voortaan maar twee kandidaten meer nodig waren. Over wie de klas zou vertegenwoordigen viel niet veel te diskussieren, de twee initia tiefnemers zouden zelf de hand schoen opnemen. De schiftingen werden ge houden in Antwerpen, omdat het grootste deel van de jury leden in de buurt van deze havenstad woonden. Een 50-tal ploegen dienden zich aan in het Biljartpalace en daaruit moesten uiteindelijk 20 ploegen geschift worden. De gestelde vragen waren zeer aardrijks kundig. Na het 'examen' ver klapte een jurylid dat men ongeveer een 60% van de vragen moest juist hebben om een kans te maken. Het definitieve ant woord of men al dan niet mocht deelnemen zou veertien dagen later schriftelijk aan de winnen de kandidaten bekend gemaakt worden. Voor Wouter en Peter betekende dit reeds een eerste opluchting, want volgens hun berekeningen hadden zij zeker 70% der punten. De spanning bleef er echter in, want er verliepen ongeveer drie weken alvorens er van de BRT een brief toe kwam waarin werd medege deeld dat zij 76% der punten hadden behaald en als 13de ploeg geklasseerde stonden om deel te nemen aan het pro gramma van 'Pool tot Evenaar'. VOORBEREIDINGEN Veertien dagen op voorhand wordt aan de ploegen meege deeld over welk land de volgende kwis zal gaan. Vanaf dat ogenblik begint voor de kandi daten een druk geloop, getele foneer en gezoek. Diverse ency- klopedies worden geraadpleegd, bibliotheken worden onder de voet gelopen, boeken worden her en der opgescharreld, vrienden en kennissen worden aange sproken. De eerste twee dagen van de veertien worden gewoonlijk be steed aan het verzamelen van de dokumentatie. Vervolgens moet men beginnen schiften en or denen. Aangezien het hem hier gaat om een klasinitiatief werd er dus ook beroep gedaan op de klas. Boeken werden aan een zevental mensen doorgegeven en deze pikten er alles uit wat men het onderwerp-land Peru te maken had. Ondertussen staan Peter en Wouter natuurlijk ook niet stil. Zij nemen de boeken die het specifieke land behandelen door en noteren alles wat niet te algemeen of niet te gedetailleerd is. Op het einde van de eerste week beschikken zij dan over een uitgebreide verzameling interessante gegevens van het land. Tijdens de tweede week begint voor Wouter het instu deren. Alle nota's passeren door zijn handen, en hij tracht deze zoveel mogelijk te memoriseren. Ondertussen vult Peter nog nepaalde leemten aan en ordent zijn papieren zodanig dat hij in een minimum van tijd een antwoord weet te vinden. Ge durende deze laatste acht dagen had Wouter juist voldoende tijd om de volledige stof driemaal door te nemen. En met deze kennis stapten zij dan naar het Amerikaans Teater voor de uitzending. AMERIKAANS TEATER Voor Wouter Van den Berghe en Peter De Graeve zijn de kamera's van de BRT nu geen onbekenden meer. Wouter neemt reeds voor de derde maal deel aan kwisprogramma's. Vooreerst was er «Gans de gemeente», waarin de ploeg van het Sint-Jozefkollege met o.a. Wouter gewipt werd. Verder was er de kwis voor 'Montreal' waarin Wouter als overwinnaar uit de bus kwam en die hem een reis naar deze stad bezorgde in de vakantie van 1976. En nu is er 'Van Pool tot Evenaar'. Wat Peter betreft, hij kwam reeds op de beeldbuis tijdens een rege ringsmededeling waarin hem vragen over het jeugdalkolisme werden geseld. De ploegen van 'Van Pool tot Evenaar' worden in het Ameri kaans Teater verwacht om 14 uur. Om alles goed te beginnen worden zij naar de bar geloodst waar ze tot rond 14.30 uur iets kunnen drinken in afwachting van de technische repetitie. Om 14.30 uur start dan de tech nische repetitie. Technische re petitie omdat tijdens dit geïn- proviseerde programma de kamera's worden uitgetest en deze hun laatste instrukties doorkrijgen. Ook de klankin genieur die achter de knopjes van de mikrofoons zit moet zijn instrumenten uittesten. Het zelfde geldt voor de belich tingsman en de man die de beeldband en/of de filmband moet laten starten en stoppen. Aan de kandidaten worden tijdens deze repetitie gekke vragen gesteld, waarop dan ook al even gekke antwoorden ko men. Na de technische herhaling wordt er een break gehouden. Om 16.30 start dan de generale proefopname. De kandidaten krijgen vragen over het desbe treffende land, de films over het land starten wanneer ze moeten starten, interviews worden afge nomen van de gast in de studio, de.telefoon belt als test bepaalde mensen op, en noem maar op. Na deze generale is er terug een pauze om dan voor goed op de antenne te gaan, live. VAN POOL TOT EVENAAR Toen de medekandidaten van Wouter en Peter deze jonge 'schoolgasten' zagen binnen komen in het Amerikaans teater verademden zij reeds. Voor hen was het een beslissende dag. Een wereldreis stond op het spel. Het was hun derde maal. en tegen deze twee jonge gasten zouden zij het wel kunnen opnemen. Het entousiasme slonk echter tijdens de generale repetitie. Wouter en Peter wonnen deze generale repetitie met 130 punten tegen 60 punten. Dit was echter geen garantie, want ook tijdens de twee vorige uitzendingen had den hun medekandidaten tij dens de generale nooit een overwinning behaald. De eigenlijke uitzending zat dus ook nog vol spanning. De punten bleven dicht bij elkaar. De eerste vijf vragen die honderd punten konden opleveren deden de balans met 30 punten overhellen naar de medekandi daat. De laatste vraag van 50 punten moest de beslissing brengen. De vier bergtoppen die moesten gerangschikt worden hoger of lager dan 6.000 meter deden Wouter even in het haar grabbelen. Van de vier waren er hem slechts drie bekend. Hij wist goed dat zijn helper hem niet kon helpen want ook in die zijn lijst kwamen er maar drie van de vier voor, daarbij kwam dat indien zijn helper het juiste antwoord gaf zij toch niet meer konden winnen. Alles werd op alles gezet. In enkele sekonden flitste een hele redenering door het hoofd van Wouter. Peru in een komvormig land met langs de buitenranden hoge bergen, daarin de eerste twee boven de 6.000 meter, de derde lager dan zesduizend lag er tussen. De vierde moest volgens de naam ook ergen in het midden te situeren zijn. Een gok: lager van 6.000 meter. Een vijf-sekonden- stilte van Nand Baert en het verlossende: «juist». Opluchting voor Wouter en Peter, een teneergeslagen medekandidaat die zich een wereldreis van voor de neus zag wegsnoepen. VAN AALST TOT MERE Van Pool tot Evenaar wordt voor enkele maanden gestopt. In september gaat men er mee verder. Voor Wouter en Peter is dit een welverdiende en welge komen rust. Voor hen staan immers de eindexamens voor de deur. Had de BRT de kwis laten doorgaan in juni verklaarden ons Wouter en Peter, dan zouden wij forfait gegeven hebben. Onze examens gaan nog voor het spel. De BRT heeft echter rekening gehouden met de studentenploeg en het pro gramma voor juni laten stoppen. Begin september gaan zij voor de tweede maal, en hopelijk niet de laatste maal. naar het Amerikaans teater voor de kwis 'Van Pool tot Evenaar'. Sep tember is voor hen een goede maand. Volgend jaar gaan ze immers beiden in Gent studeren aan de universiteit. En aange zien deze maar begint in oktober hebben zij dus nog de ganse maand september om zich aan deze kwis te wijden. We wensen hen alvast veel succes. Indien zij de finale bereiken zal een deel van Aalst en Mere terug op zijn kop staan. Wouter en Peter zijn weliswaar geen Lucien Van Impe, maar het Mereland en de Open Kring houden alvast wat in petto indien Wouter en Peter een wereldreis winnen. Het is echter nog niet zo ver, om de einduitslag te weten moeten wij nog vier maand wachten. J.S. Wouter Van den Berghe en Peter De Graeve (sj) Verleden jaar pakte het Pikfeest van de V.V.V. «De Falluintjesstreek» uit met ritten met een autentieke stoomtrein en dit van Baardegem naar Moorsel en terug gedurende twee dagen. Juist dezelfde lokomotief, de énige rijvaardige ten andere van dat soort, de laatste die dienst deed te Aalst, type nr. 29.013 komt nu op een paar kilometer van waar ze verleden jaar een blikvanger was, terug, bestuurd ten andere door dezelfde instrukteur machinist André Verhulst uit Aarschot. Toen ze de laatste maal te Aalst dienst deed was Désiré Van Oost, alias «de champetter» de machinist en Jozef Van der Donck, Zwart Jefken, de stoker. Met de stoomtrein naar zee. Nr. 29013 was in volle aktie te zien op het trajekt Baardegem-Moorsel tijdens de Pikfeesten 1976. (jm) MET DE STOOMTREIN NAAR ZEE: De B.V.S., Belgische Vere niging van Vrienden van de Stoomlokomotief, organi seert immers op zondag 5 juni een éénmalige trip naar de kust en terug. Gestart wordt te Leuven en over Brussel worden Dender leeuw en Aalst aangedaan. Hierbij de uurregeling Denderleeuw A 9.31 V 9.35 V 19.10 A 19.07 Aalst A 9.43 V 9.45 V 18.59 A 18.56 Prijs heen en terug, zo uit Aalst als uit Denderleeuw is voor volwassenen 375 fr. en voor minderjarigen 325 fr. Te Gent is er fotohalte met een schijnvertrek ten be hoeve van de vele foto-ama- teurs. De trein bestaat uit de loco 29.013 en rijtuigen L, meta len rijtuigen met vier deuren aan elke zijde en met ou derwetse sluiting. In elk rij tuig is er plaats voorzien voor 97 reizigers. Drieëntwintig jaar nadat hij de machinistenhut verliet werd André Verhulst uitge kozen om dit treinstel te besturen. Met liefde en trots vertelde hij over zijn teruggevonden passie. Nu 52 jaar oud en vader van drie kinderen begon hij zijn loopbaan als stoker. Na drie jaar maar te neboen gewerkt te Merelbeke werd hij be noemd tot machinist en la ter werd hij instrukteur. Se dert 54 had hij niet meer zelfstandig gereden. Zoals Verhulst waren er echter 6000 machinisten en sto kers waarvan er velen nog wel eens in de stuurhut zouden willen klauteren. Eerst reed hij met stoker Frans Pelgrims uit Rillaar proefritjes om de snelheid (90km/h)en het trekvermo- gen (1000 ton) te testen. Na dat in de werkplaats van Schaarbeek een technische revisie werd uitgevoerd, met veel moeilijkheden want veel wisselstukken waren niet meer te vinden) kreeg de loc van de schil ders een extra-beurt, «'t Deed me echt plezier als ik er de eerste keer weer mee reed», zegt ons André Verhulst. «Na zo lange tijd klonken de geluiden me eerst vreemd in 't oor doch na een twintigtal km was ik er opnieuw mee vertrouwd.» Met heimwee in zijn stem vertelt André dan over de tijd van weleer. «Tussen machinist en lokomotief be stond een persoonlijke band zoals tussen een ruiter en zijn paard. Elke machi nist had dan ook «zijn» machine. Vooraleer te ver trekken moest hij een half uur allerlei klusjes opknap pen als eigenhandig sme ren, water bijvullen, aller hande kontroles doen. En toen hij 's avonds binnen reed kon hij terug aan de slag voor het onderhoud en het reinigen van het vuur. In die tijd werkten spoor- mannen tien uur per dag en op langere trajekten bleven ze overnachten in groezeli ge «dortoirs» in de stations van de étappesteden. De machinist was zo trots op zijn machine dat velen van thuis koperglans mee brachten om het voertuig flink te doen blinken. Voor het beste onderhoud, voor de mooiste machine werden ten andere prijzen toege kend. Toch was het een harde tijd. Zwart van de kolen, de rook en het roet moest de machinist met het hoofd buiten het treinraampje hangen om doorheen al die rook naar de sporen te speuren, 's Winters hing daarenboven slechts een dun zeiltje tussen loc en tender zodat de machinist op de rug rilde van de vries kou en zijn aangezicht bijnj verbrandde door de laaien de vlammen. «Misschien was deze lokd motief wel een luchtvervuj Ier,» meent André, «doch cl chemische fabrieken van té genwoordig producers veel gevaarlijker afvalsto fen. Ten andere, een goeq machinist maakte slechl witte stoompluimpjes d geen vuile, zwarte rook. Al de rook te vuil was krega we immers een forse boet( 50 fr.» Tussen de manometers peilglazen en vuurmorj stroomt André Verhulst va( vervlogen tijden, een tiw perk dat nu op zondag 5 juj eventjes terug gedag koni zeggen. Hij denkt aq spoorwegmannen van vroj ger die op de kolenschq haringen bakten en ovj machinisten die plotselirj remden zodat het spek dj de stoker aan het roosterd was ten prooi der vlammé viel. EN DE TRAM! Aansluitend met de reis va de stoomtrein naar de zé kan U een tocht maken mi een speciale historisch tram van Oostende naar C Panne en terug en dit vol 425 fr, lunch inbegrepen. Voor verder inlichtingen ki U zich wenden voor de stoomtreinLé Blommaerts, Gent. Tel. 091/25.70.80 voor de tram: J. Vist» Oostduinkerke. Tel. 058/51.38.08 De Erpse voetbalploeg FC ORANJA is geen kampioen geworden in de Derde Provinciale, niettegen staande het er een tijdlang dik in stak. Velen vinden dit eigenlijk een gelukkige zaak, nu net bestuur kampt met aanslepende moeilijkheden. De personenkwestie krijgt binnenkort zijn beslag, maar wat het terrein betreft: dat hangt momenteel af van het gemeentebestuur. En iedereen weet: een voetbalploeg zonder terrein moet er tenslotte aan geloven. Zover zal het nu wel niet komen. VERZOENINGSPROCEDURE beschikking is, blijft vooralsnog Reeds maanden heeft het Oranja- eeti vraagteken. Men herinnert zich dat Oranja zijn plein aan de i L. den. Dat vergt nog enige tijd, w( I de administratieve weg moet afj legd worden. Als we goed gej H, formeerd zijn, heeft het schept 't kollege reeds een gunstig advj m uitgebracht over de plannen van ee kantien. |ai bestuur af te rekenen met een tern konflikt, dat maar niet van de baan geraakt. We schreven erover in ons nummer van 18 februari Misschien tot beëindiging van de kruisweg, werd de zaak vorige maandag door een verzoenings kommissie van de Belgische voet balhond onderzocht. Deze kom missie moet erover beslissen of de stemming die op 24 februari '77 op de algemene vergadering ge houden werd. al dan niet geldig is. Een uitspraak zou uitzonderlijk vlug genomen worden en maan dag a s (alhoewel tweede Pink sterdag') verwacht men te Erpe de uitslag van het beraad. Om een lang verhaal kort te ma ken: de stemming op 24 februari verliep 11 tegen 5 in het nadeel van de heer Frans Van Moorter (zodat de tweederde meerderheid, die nodig is om hem uit te sluiten, hiermee bereikt werd). De geldig heid van de stemming wordt door meerderen aangevochten omwille" van procedurefouten. Voorzitter Victor Lievens en ondervoorzitter Jef Van Gyseghem werden daarom naar Brussel geroepen om de toestand uiteen te zetten. Hope lijk komt hierdoor een einde aan dit slepend konflikt HET TERREIN De meeste Erpenarcn zijn hele maal niet ongelukkig omdat Oranja de kampioenstitel heeft la ten varen. Immers, of er tegen sep tember een speelbaar terrein ter Leedse steenweg tegen eind juni moet ontruimen. Dus op zoek naar een ander speelveld. Het bestuur werd voor de keuze geplaatst: of wel een nieuw terrein aanleggen op een weide waarvan o m de vroegere burgemeester Luc De Smet eigenaar is (deze weide be vindt zich nagenoeg aan de grens van Erpe) ofwel vragen aan het gemeentebestuur om het plein aan de Gentse steenweg en de spoor lijn Aalst-Zotlegem te mogen hu ren. Het bestuur opteerde voor deze laatste mogelijkheid. De keuze was immers niet zo moei lijk. want de genoemde weide ligt in een landbouwzone. waarop dus niet kan gebouwd worden. Van een kleedkamer of een kantien kon er geen sprake zijn. tenzij op rol lend tuig. Ook de ligging van het gcmeenteplcin is veel gunstiger om supporters aan te trekken. VERBETERINGEN Binnen de dric-partijcnkoalitic van Erpc-Mere bestaat er een ak koord om het gemeentelijk sport terrein aan Oranja af te staan. Vanuit deze hoek moet men dus geen moeilijkheden vrezen. Maar het veld moet nodig verbeterd worden: drainering is een mini mumvereiste. De Thunderbirds moesten vorig jaar een ander speelveld zoeken, omdat 't gcmeenteplcin al te dik wijls onder water stond Het plein werd meermaals door de scheidsrechter onbespeelbaar ver klaard. Nu spelen de Thunderbirds in het Oost-Vlaams Liefhebbers- verbond, waar de eisen niet zo hoog liggen als bij de Belgische Voetbalbond, waar Oranja bij hoort. Vandaar dat Oranja een paar vra gen stelt aan het gemeentebestuur: Kan het veld bespeelbaar gemaakt worden tegen september.' Mag er een kantien op gebouwd worden Een kantien is begrijpelijk een le vensnoodzakelijke voorziening voor een vereniging als Oranja. want hieruit moet men de finan cies putten om overeind te blijven PRINCIPIËLE TOESTEMMING Het gemeentebestuur van Erpc- Mere heeft reeds zijn principiële goedkeuring gegeven aan Oranja Dc klub zou over één van de twee pleinen kunnen beschikken. Het andere zou voorbehouden worden aanjicfhcbbersplocgcn. school sport of kulturele groepen die erom vragen. De nodige werken, zowel de drainage als de bouw van een kantien. zullen uitgevoerd worden. Nu wacht men nog op de feitelijke toezegging van de ge meente. want zolang die er niet is. kunnen dc werken niet starten en kan Oranja niet spelen. Dc toe komst van Oranja ligt dus wel de gelijk in de handen van de ge meentelijke overheid. Voor de bouw van de kantien, kleedkamers en aanhorende sani taire inrichting, moet er nog een bouwvergunning bekomen wor- VUF PLOEGEN Naast deze perikelen, denkt n jjj in Oranja nog aan sport: men h4 j.0 bepaald dat er volgend seizoen j ploegen in kompetitie uitkom! |ju Alles onder het voorbehoud I va tuurlijk dat het terrein in oj komt. De eerste ploeg, de rcserven.i mc niors. scholieren en knapen. ve, juniors zijn een nieuwe groep q se| dat verscheidene scholieren m H(| een hogere leeftijdsklasse mod VCI overgaan. Hierdoor kunnen |uc miniemen niet meer in de kompj t)a. tic uitkomen. Zij zouden nu enj |c|| tornooien en vriendschappell uit( wedstrijden spelen. Alles bij 4 s)o| kaar telt Oranja momenteel spelende leden. TRANSFERS REEDS BEGONNEN Alhoewel dc transferperiode niet officieel is ingeluid en Oranja-bestuur dc overgangen i enige tijd wil laten rusten, i' toch reeds een ophefmake overeenkomst bereikt: dc Tach. een veelbesproken spit Oranje zal volgend |aar voor! kclvcnne uitkomen Het trans bedrag overtreft de 200.000 maar prccicsc cijfers wilde i niet kwijt. Tuck keen daardooi rug naar zijn eigen buurt, ger hij van Deinzc afkomstig is. In seizoen '75-'76 was hi Oranja maar eventjes 32 g< waard. Toch is het een erg kon versiële speler met fervente porters en harde tegenstand Hij wordt aangezien als een w baltechnisch zeer begaafde g getter, maar hij is omzegg nooit bij het spel betrokken moest hem dé bal voor de v leugen. WILLY HOSTE I 'n de ere; I die Mi lijk gen ged der mei der so<» dra: In g dra; Mui De ton: een lijki adei niet Het diai wor ther doei lijk

De Voorpost | 1977 | | pagina 8