DE WERELD VAN VLAK EN VOLUME LOEBESEN ZIJN BILJARTTORNOOI GALERIJ S65 GEMEENTERAAD LEDE MUCOWANDELTOCHT IN HET LAND VAN DENDERMONDE INITIATIEF VAN MINISTERIE VAN OPENBARE WERKEN OPRICHTING VAN EKOLOGISCHE KOMMISSIE De Voorpost - 27-5-77 - 9 Tot 27 juni gaat in de Galerij S65 (Spaarzaamheidstraat 65 Aalst) een tentoonstelling door onder het motto «Vlak en volume». Vlak, duidend op vijf twee-dimensionaal werkende kunstenaars, namelijk Maury Pasternak, Paul Van Den Abeele, André Van Schuylenberg en de Nederlanders Barten Walter en Eric De Nie. Volume, wijzend op keramiek van Jaquelbie Uyttersprot. Met het werk van deze zes exposanten lijkt de (kleine) ruimte van S65 overvol. Hoewel deze tentoontelling de minst hoogstaande is welke we in S65 bezochtten is een bezoek interessant omwille van de uiteenlopende aspekten en opvattingen die de zes kunstenaars in hun werken etaleren. Eric De Nie gaat de hyper realistische weg op. Zijn hyper- realisme is niet zo voor de hand liggend als het werk van sommige anderen die deze discipline beoefenen. Evenmin is het ver gezocht. De Nie kiest zorgvuldig en koncentreert zich op één enkel aspekt. De Nie's landgenoot-kollega, Barten Walter is een meer geëngageerd kunstenaar. Duidelijk is dat hij iets vertellen wil. Hiertoe maakt hij gebruik van elementen als krantenknipsels en postkaarten. In een ander werk gaat hij op de kompositorische toer: nuchter en zakelijk, maar goed. André Van Schuylenberg poogt in zijn werken een dualiteit op te roepen. Poging waarin hij slaagt: men hoeft ze er maar op te plaatsen. Zo zien we telkens een jonge frivole dame terug, die rechtstreeks ontsnapt lijkt te zijn uit een of ander mode tijdschrift. Tegenover die dame (in een enkel geval vervangen door een arrogant aandoend zelfportret) staat dan iets wat het minder schone moet voorstellen. In andere werken wordt aan Gustav klimt-cultus gedaan, technisch is het werk-van van Schuylenbergh knap, net als van de meeste akademie-leerlingen. Duidelijk is dat hij de laatste tijd sterk onder de indruk is gekomen van mensen die voor hem in Galerij S65 hebben geëxposeerd. Paul Van Den Abeele wist ons maar matig aan te spreken. Merkwaardig in zijn werk is het gebruik van de realiteit (meestal gebouwen, beelden) die echter door hun opvatting en weergave een surrealistische sfeer oproepen, en dit zonder de voor de surrealisten onontbeerlijke ver vormingen. Het werk van Margritte zal hem zeker niet vreemd zijn. Technisch hoogstaand is het werk van Maury Pasternak. De subjektieve inhoud ervan laat zich duidelijk voelen, soms op sterk suggestieve wijze (doos). Knap ook zijn twee etsen waarin sterke, haast geborstelde ele menten direkt aanspreken. Jaqueline Uyttersprot lijkt ons, afgaande op de titels die ze haar werken meegeeft over een flinke dosis ironie te beschikken. Gelukkig wordt die ironie geen hoofdzaak en weten andere aspekten in haar werk (vormge ving) te boeien. Haar «ge- fustreerde olifant» zou ook zonder naam meer gefrustreerd dan olifant zijn. Alles bij elkaar, een tentoonstel ling van zes mensen, allen technisch en (sommigen) in- spiratief sterk begaafd, geen van allen weet echter het peil van voorgaande exposanten te be naderen. Niettemin verdienen ze onze aandacht. ANDREDE GROEVE Exposanten bij de opening van de tentoonstelling vlak.. Volume (jm) Als bekroning van een erg aktief seizoen, heeft de Meerse biljartklub «Loebes» tijdens het lang weekend van O.-H.-Hemelvaart een tor nooi ingericht, zo wat heel Vlaanderen heeft een afvaardiging naar Mere gestuurd: 1128 ingeschrevenen. Het is de eerste keer dat «Loebes» zich aan dergelijke organizatie waagt en het is nog meegevallen ook. In de zaal de Mote werden 8 biljarts - opgesteld. Op drie dagen, donderdag, vrijdag en zaterdag werden er 1.689 partijen gespeeld: elke deelnemer kon zich inschrijven in drie reeksen. i de reeksen: Reeks A: 1Herman De Gols, Hand- in-Hand, Moorse!; 2. Willy Ovaere, Loebes, Mere; 3, José Lannoo, Robic Boys; 4. Eddy Neerinckx, BC. Bruc- com, St.-Pietersleeuw. Reeks B: I. Marcel Vervaeke, Bruc- com, St. Pietersleeuw; 2. Hedwig Van den Borre, Diegemlo, üiegem; 3. Marcel Pots, Hand-in-hand, Moorsel; 4. Raymond Van Liefferinge, Loebes, Mere. Reeks C: 1. Willy Verhulst, Op en over, Vilvoorde; 2. Edward Schots, Posthoorn, Vilvoorde; 3. Paul Dauwe, Oudegem; 4. Jean-Pierre Van Herk, 't Schranske, Lier. Burg. Pr. De Lat verbond zijn naam aan dit biljarttomooi en de supcrfinale om de trofee werd zondagnamiddag gehouden tussen de winnaars van de reeksen en de eerste Merenaar. Uitein delijk overwinnaar werd Willy Ver hulst uit Vilvoorde, vóór Marcel Ver vaeke, Herman De Gols en Willy Ovaere. Loebes is deels gelukkig om de genoten belangstelling en ander zijds fier om een zeer geslaagde orga nizatie. Volgend jaar zijn ze er natuur lijk opnieuw. (W.H.) Vlak., volume, keramiek van Jacqueline Uyttersprot (jm) Maandagavond 23 mei vond in Lede een belangrijke gemeenteraadszitting plaats: de begroting stond op het programma. Alle gemeenteraadsleden waren aanwezig. De belangstelling van het publiek was gering. Wij hadden een levendige raadszitting verwacht met harde en scherpe tussenkomsten van de oppositie. Het werd echter een matte bedoening. De oppositie drukte door op details en de meerderheid die slecht voorbereid bleek, had geen moeite om de zaak in handen te houden. Paul Van den Abeele, akwarel in de tentoonstelling Vlak... Volume (jm) TEN VOORDELE VAN: HET FONDS VOOR HULP l EN TER BESTRIJDING DOOR HET WETENSCHAPPELIJK - ONDERZOEK OP MUCOVISCIDOSE Het grote sukses van de wandeltochten welke met hetzelfde doel in 't Waasland (Belselc was tot hiertoe de eerste en enige initiatiefne mer) werden ingericht, hebben de ij veraars ertoe aangezet, even eens een wandelsportnamiddag op touw te zetten, om eenieder toe te laten zijn steentje bij te brengen voor een liefdadig doei. Wat is Mucoviscidose? Mucoviscidose is een zeer ern- 1 stige ziekte. Zij is de meest voor- i komende chronische kinderziekte 'nJ die even frekwent is als poliomie- 'l11 litis vóór de ontdekking van het dJ vaccin hiertegen, Mucoviscidose vloeit voort uit een slechte werking van de klieren met slijmafscheidingen, die le vensbelangrijk zijn voor het men- P( selijk lichaam. Hun uitscheidingen zijn te dik en veroorzaken verstoppingen in de luchtwegen. Infektics die zich daarna in deze verstoppingen nes telen beschadigen de longen en de i uitbreiding hiervan bedreigt ten- 1 slotte het leven van het kind. In de meeste gevallen wordt ook de pancreas aangetast, met pan creasverschijnselen als gevolg, die aan ondervoeding eigen zijn. Mucoviscidose is geen besmette lijke ziekte. Zij treft zowel jon gens als meisjes. Zij wordt over gedragen op de kinderen door ou ders die meestal geen enkel ken merk van de ziekte vertonen. On der de bevolking is er één per soon op 40, die. zonder twijfel, drager is van de ziektegén. In geval van huwelijk tussen twee dragers kunnen er kinderen met Mucoviscidose geboren worden De meest voorkomende symp tomen van Mucoviscidose zijn: een hoest die fel op kinkhoest ge lijkt. een snelle, soms hoorbare ademhaling; vergezeld van een vettige diarree, zweetafseheiding met hoog zoutgehalte en een ach terstand in de gewichtstoename niettegenstaande een grote eetlust. Het is hoogstbelangrijk dat de diagnose zo spoedig mogelijk wordt gesteld. De kansen om de therapeutische behandeling te doen slagen worden dan opmerke- fÖ 'ijk v-<Tr'100)id- De behandeling moet jaar uit jaar in, onder toezicht van dc ou ders en de geneesheer, worden volgehouden. Zij omvat meestal het toedienen van aerosols met medikamenten. Goed toegepast verzekeren ze aan het kind een be trekkelijk normaal leven. De behandeling leidt niet naar genezing. De grondoorzaak van Mucoviscidose blijft nog steeds onbekend. Deze zou zich kunnen bevinden in de streek van de li chaamsvliezen. Wetenschappelijk Onderzoek is de enige hoop om het leven van de «Mueo» minder zwaar te maken. Dat is de reden waarom een FONDS VOOR ONDERZOEK OP MUCOVISCIDOSE in het le ven is geroepen door de BV ,S. M HOK KAN MEN MEEWERKEN? Sportieve wandelaars bieden zich aan op 30 mei a.s. (2" Sinksendag) in de parochiezaal te Oudegem tussen 13 en 14.30 u. waar zi j de petcrlijst aanbieden en in ruil hier voor een genummerd controleblad ontvangen. Op deze petcrlijsten noteer je naam en adres van je peters en meters (sponsors) en het bedrag dat ze je betalen per kin welke je zal wandelen. Zet je daarom dezer dagen op weg om zoveel mogelijk sponsors te zoeken welke je b\2; 5: 10. 20:.. I- betalen per km. welke door U afgelegd zullen worden op 30 mei Die sponsors kunnen zijn: broers, zusters, leraars, buren, vrienden of om het even wie: ook jezelf niet uitsluiten. Volgens de omstandigheden, je mogelijkheden... ol' je éigen geestdrift, kies je tussen een 10 of 15 km-toeht op een gekénd wan delpad met talrijke bezienswa<ir- dighederi. Kontrolepostën en ver- frissingspunten zijn voorzien. (Dit zal allemaal terug te vinden zijn op uw genummerd kontroleblad). Het geld datje sponsors jc in volle vertrouwen schonken geef je af samen met de peterlijst bij dc in schrijving aan de startplaats. B ij de aankomst laat je eveneens je formulier afstempelen, waarbij je een herinnering aan deze wandel tocht wordt aangeboden. Daarna is er gelegenheid om wat te verpozen bij een smakelijke pint bier. koffie met een wafel, een boereboterham met kop. belegde broodjes, enz... aan minimum prijzen verkrijgbaar. Je kan huistoe als je het wenst, zonodig na verzorging door een verpleegdienst welke voorzien is in de parochiezaal. Schenkers en weldoeners kunnen bij het inrichtend komité navraag doen over het binnenbrengen van hun giften. N.B. giften van minimum 1.000 F zi jn aftrekbaar van de belastingen. Een bewijs zal u worden afgele verd. Met de welwillende medewerking van het stadsbestuur, en met dc steun van verschillende vereni gingen van Oudegem. Inlichtingen bij: Bileke K,. De Haeek R.. De Ridder Renaat. Gulle J.. Govaert J Koppens L,. Moens Denise. Roels W.. Rools R Van der Streeck G.. Van Driessehe J Van Eetvelde F.. Van Muideren F, Contactadres: De Pelsmacker R.. Bleien II. 9320 Oudegem- Dendermonde. tel. 21.42.51. M.D.B. Als allereerste punt kwam de uitbreiding van de openbare verlichting in de Suikerstraat en de lening voor de verlichting in de Nieuwe Wijk «Veilig Wonen» aan de orde. Over de teksten, te betalen door de organisatoren van danspartijen, heerste enige verwarring. Raadsleden Galle, Ruyssinck en De Cuyper vroe gen wat meer uitleg. Raadslid Galle kon zich niet gewachten even een pijltje af te schieten naar een zaal in Lede, «waar, t.g.v. dansfeesten de mensen tot op het Dorp «geambeteerd» worden door de geparkeerde auto's». Even raakte hij ook de veiligheid aan in dergelijke instellingen. De prijs voor het ophalen van het huisvuil zou opgedreven worden tot 550F. per huisgezin. Woord voerders van de oppositie verzet ten zich hiertegen. Raadslid Minnebo maakte de vergelijking met andere fusie groepen. Hij maakte duidelijk dat Lede er nog voordelig vanaf komt. En, zei hij, de aannemer van de vuilnisophaling heeft zijn prijzen aangepast en de gemeen te kan op deze post niet blijven bijpassen. Hierop antwoordde raadslid Ruyssinck dat die aannemer in de watten gelegd wordt. Raadsleden Roelandt en De Brouwer vonden de verho ging te drastisch. Volgens hen worden vooral de financieel zwakkere families getroffen. Beiden voegden eraan toe: «wij worden dat natuurlijk niet gewaar. Maar voor sommige mensen is die verhoging een zware post». De bestuursmeerderheid en de oppositie gingen akkoord over de prijs van de welvoeglijkheids premie voor de afgeschafte voetweg nr. 73 in de deelge meente Oordegem. Enige levendigheid kwam er bij het volgende punt: Aankoop strook grond-met-huisje op het Dorp in Wanzele. Het gaat hier om een vervallen wqgjjULMjjt het afgebrande kafee. Del eigenares wou hier een nieuw I gebouw optrekken. Toen kwamj vanwege het gemeentebestuur het voorstel om van de gelegen heid te profiteren en de strook grond met het eropstaande en gevaarlijk uitspringende huisje te verwerven. De oppositie verzette zich hiertegen: de prijs is te hoog (Galle), dat is niet nodig, daar is geen gevaar, daar is nog nooit een kind overreden, de prijs is te hoog (De Gendt)... Een voorstel van E. Galle om van de koopsom de slopingspremie af te trekken en die te laten aanvragen door de eigenares, werd door de meerderheid aanvaard. Sommige leden van de oppositie vonden ook dat de eigenares niet vergoed moest worden voor het vervallen huisje omdat het hier om een vrijwillige afstand zou gaan. Toen er moest gestemd worden stemde raads lid Galle toch tegen. Daar betrokken eigenares, mevr. Siau Van Keymeulen. aan de stem ming niet mocht deelnemen, was de uitslag 12/12. Mevrouw Slau: Er is hier geen sprake van vrijwillige afstand. Het voorstel komt van de gemeente. E. Galle zelf is ermee op de proppen gekomen. En nu stemt hij tegen. Maar zij krijgen het niet meer. Ik laat er een nieuw huis bouwen. En als ze mij dan later zullen moeten ont eigenen, zullen ze veel meer moeten betalen. Zij hebben het zo gewild. DE BEGROTING Dan komt de hoofdbrok: de begroting. Wie een echt steek spel verwachtte tussen meerder heid en oppositie, kwam be drogen uit. Het werd een matte bedoening. De oppositie bleek vleugellam en de enkele keren dat de meerderheid het vuur aan de schenen werd gelegd, bleek duidelijk dat ook zij niet voorbereid was. In verband met het lijkenvervoer zei burge meester Gravez dat vanaf 1979 het lijkenvervoer vrij zal zijn. Tot die datum zullende lopende kontrakten uitgevoerd worden. Op een vraag van de oppositie wat er allemaal schuil ging achter de lening van ongeveer 200 miljoen, antwoorde burge meester Gravez dat het deel hierin van de deelgemeente Lede 53 miljoen beslaat, dat de leningen van de andere deelge meenten hierin opgenomen zijn, plus de lening voor het sport- kompleks: 104 miljoen. Raadslid Ruyssinck Gravez antwoordde hierop dat de opge richte studiekommissie nog niet rond was met het verslag. Even werd halt gehouden bij het punt «Lening voor op te richten sportkompleks (achter jeugd huis Leeuwerik)». Hierrond stel len zich ook enkele vragen. De oppositie buitte deze zaak niet ten gronde uit. Dit punt zal trouwens op latere gemeente raden grondig behandeld wor den. De volgende belangrijkste tussenkomsten van de oppositie hadden betrekking op de toe lagen aan kulturele en vader landslievende verenigingen. Raadslid De Cuyper ging niet akkoord met de manier van verdelen: volgens hem moest D.F. Oordegem en NSB Oordegem evenveel krijgen als vorig jaar. In de diskussie liet raadslid De Cuyper, die toch wel beschaafd en bezadigd optreedt, zich even gaan en noemde schepen Grepdon een overloper. Schepen Grepdon replikeerde direkt dat hij door judassen niet wenst beschimpt te worden. Enige sekonden was het stil in de zaal... Raadslid De pauw vond dat de Vlaamse Verenigingen (o.a. Vlaamse Ziekenkas) stiefmoe derlijk bedeeld werden en dat (samen met Galle) wat meer geld ter beschikking mocht gesteld worden voor de gehandikapten. Op de tussenkomst van raadslid De Cuyper antwoordde burge meester Gravez dat het D.F. Oordegem gelijkgeschakeld werd met de andere D.F.-afde- lingen, maar dat het bedrag wel bijgepast kan worden in ver houding tot de prestaties. Wat betreft de gehandikapten, zei de burgemeester dat er zal geput worden uit andere posten en dat in de toekomst daarmee re kening gehouden zal worden. De volgende punten werden afgehandeld in ijltempo. De begroting Groot Lede 1977 telde zowat 127 punten bij rubriek «Ontvangsten» en 347 punten onder rubriek «Uitgaven». Er werd hierin gegooid met hon derdduizenden, met miljoenen. Toch werden al die punten afgehandeld in twee uur tijds... GH.H. Met het Koninklijk Besluit van 10 maart 1977 werd bij het Ministerie van Openbare Werken een Ekologische Kommissie ingesteld. Deze kommissie is belast met het onderzoek naar de ekologische gevolgen van de door het departement van openbare werken ontworpen grote inf rastruktuurwerken en met het overwegen van de te treffen maatre gelen voor de verbetering van de gebieden waar grote infrastruk- tuurwerken zijn uitgevoerd: Als leden van de kommissie werden professoren van de verschillende universiteiten, universitaire instel lingen en hogere onderwijsinstellingen benoemd evenals verschil lende specialisten op deze terreinen welke bijzonder betrekking heb ben met bodemleer en bodembeheer. Ook de verschillende diensten van het departement van openbare werken zijn door een afgevaar digde in deze kommissie vertegenwoordigd. In zijn inauguratie-toespraak vertelde minister L. Olivier van openbare werken een en ander over het uitgangspunt en het opzet van de installering van deze ekologische kommissie. Volgens een vooraanstaand universiteitsprofessor zou eko- logie die wetenschap zijn die enerzijds de verhouding bestu deert tussen de levende we zens en hun milieu en ander zijds de verhouding van de le vende wezens onderling, waaruit volgt dat de mens als levend wezen op dezelfde voet dient geplaatst als planten en dieren. Vroeger kwamen grote en kleine ontwerpen tot stand bin nen de beslotenheid van stu diebureaus en kantoorruimten, er werd naar buiten, geen in formatie doorgegeven, laat staan naar anderen. Nu gaat het er eerder ander som uitzien, aldus minister Oli vier, en stapte men over van de grootst mogelijke diskretie naar een vorm van publiciteit die, naar zijn mening, al te uitge breid is geworden. Door de ontwikkeling van de industriële maatschappij worden alle Eu ropese landen gekonfronteerd met het bodenbeheer. Ons leefmilieu werd steeds maar erger aangetast door de indus trialisering en momenteel is de gevaarsgrens bereikt. Voort aan zal de gespecialiseerde in genieur verplicht zijn om in zijn berekeningen rekening te hou den met de beschikbare ruimte en met de kwaliteit van het leefmilieu. Uitgaande van deze overwe gingen en met het bewustzijn dat deze nieuwe problemen ook toepasselijk zijn voor de grote werken die door het mi nisterie van openbare werken worden uitgevoerd, werd dan besloten om een ekologische kommissie speciaal in de schoot van dit departement op te richten. Deze kommissie zal hoofdzakelijk als opdracht hebben de mogelijke gevolgen na te gaan voor de aantasting van het leefmilieu waarin de ontworpen werken zullen wor den uitgevoerd: zij dient ter zake een gefundeerd advies op te stellen. De minister gaf toe dat er in het verleden, bij openbare werken, bij andere ministeriële diensten en bij de meeste zoniet alle pri vate maatschappijen of orga nismen, weinig bezorgdheid aan de dag werd gelegd om de publieke opinie te polsen alvo rens een beslissing te nemen of over te gaan tot een of andere verwezenlijking. Volgens mi nister Olivier van openbare werken mag men de vroegere toestand niet beschouwen als vrijwillige onkunde of minach ting van de publieke opinie maar veeleer als een gevolg van gebrek aan mogelijkheden om de openbare mening te le ren kennen. In deze toestand is de laatste jaren een haast revo lutionaire verandering geko men. De vroeger geringschat tend genoemde «man van de straat» is zich bewust gewor den van de problemen die hem rechtstreeks aanbelangen. Uit deze gewijzigde situatie moest als vanzelf een ander be leid worden gevoerd en om daaraan tegemoet te komen de nodige kennis opgedaan om een afdoende antwoord te kunnen geven. Het is daarom dat deze kommissie werd op gericht en samengesteld met eminente specialisten inzake leefmilieu en vertegenwoordi gersvan de betrokken ministe riële departementen; zij zal deskundig dienen te adviseren bij het traceren van autowegen en waterwegen, bij de planning van grote grondwerken, af dammingen, dijkenbouw, ge bouwen en dies meer.

De Voorpost | 1977 | | pagina 9