VIN HEKSEN,TOVERESSEN,KUDDES, DPENESSEN, DE MAAR, DE ZWARTE HAND EN ANDER DUIVELS GEBROED.. f /- {IW/'r ,<?r{ i tl 'M STORT TE VOORDE SUKSES Yf u%! 't WEDDENSCHAP LEIDT TOT VERDRINKINGDSD00D TE LEDE AFLEVERING VII i Jjj£ »-j 'JU ■EnHBIu m- 10 - 15-7-1977 - De Voorpost Nadruk verboden. Verboden, zelfs gedeeltelijk, over te nemen. P.J.Henderickx Sagen in het land tussen Schelde en Dender Selektie van sagen uit de studie van Lie. Germ. Fil. P. Jules Hendrickx die de volkse verhalen uit de mond van de vertellers zelf optekende, ze klasseerde en ze verwerkte tot een uitgebreide studie van dat bijna verdwenen patrimonium, waar onze streek zo rijk aan is geweest. Tot bewijs van autenticjteit worden de naam. de woonplaats en de leeftijd (let op. 20 jaar geleden!) van de^ertellers bij het verhaal vermeld. DE VARENDE VROUW, DE BLAREN VROUW OF DE BARENDE VROUW Sagen over deze luchtgeesten zijn in onze streek nogal ver spreid. Deze sagenmotieven zouden de verpersoonlijking zijn van een wervelwind. Er is enig verband te vinden met de heksepjritr-Maar in tegenstel- lingjA.de heksen,berokkenen deze'* «zwev ende geesten - geen kwasjd..,- - DE VARENDE VROUW De varendevrouw was gelijk nen dwarrelwind. Ze kwam meestal in de zomer wanneer het nijg (zeer) warm was. Al voort lopend wierp ze de bussels stro of het hooi al draaiend de lucht in. Dat was vroeger een kwaad aardige geest die ongeluk bracht (Van Hauwermeiren F. Hof- stade. 64 j.) De varende vrouw, wat dat eigenlijk is, weet ik ook niet, maar dat was iets gelijk als ne vreselijke wind. Ze speelde in 't hooi en in 't zand en ze smeet dat hoog in de luchtAlzo hebben ze hier dikwijls hele oppers hooi al draaiend de lucht zien ingaan. (De Vuyst C.. Vlierzele, 44 j.) DE BARENDE VROUW Ik heb de barende vrouw ne keer gezien en dat is nog geen dertig jaar geleên (gleden). Dat was in onze Victor zijne meers (weide), 't Weer was zo stil als nu. En ginder in de hoek van die meers ging dat hooi mee ne keer omhoog en 't draaide gelijk als ne kolk. Een beetje nadien kwam dat weer naar bencen. Ja. en dat was mee stil weer. (Lievens H.. Mere, 78 j.) DE BLAREN VROUW In mijn jongen tijd werkten wij veel in 't hooi. Meer als ne keer heb ik gezien dat bij bladstil weer opeens ne helen opper hooi dwarrelend de lucht invloog. «Kijk, de blaren vrouw is daar weer»", zeiden de oude mensen. Wat dat daar eigenlijk van was, weet ik niet maar 't was in alle geval een raar gezicht. (Van den Eckhout A.. Vlekkem, 59 j.) Mijn vader en ik waren in de Grote Meers 't hooi aan 't keren. Neffest (naast) ons was den boer ook in zijn hooi bezig. Mee ne keer werd al zijn hooi opgepakt en zo vreselijk hoog gesmeten, dat als het beneen kwam, het op d' ander mensen hun land en hun meersen viel. En we stonden er misschien van hier tot aan 't straat af en we werden geen wind gewaar. Mijn vader zei dat dat de blaren vrouw was. (De Prez M.. Impe, 35 j.) ZWEVENDE WITTE VROUW Te B. gebeurden er ook aar dige dingen, 't Heeft er dik wijls gespookt. Ze zeggen dat er daar alle nachten een witte vrouw op het hof over en weer vloog. (De Vriendt G., Vlek kem, 72 j.) Te Erpe op Zevekote kwam er alle nachten om twaalf uur een witte madame voorbij gevlogen. De mensen peinsden dat het ie mand uit de geburen was die weerkwam uit de dood) (Lievens M., Nieuwerkerken, 35 j.) KWELGEESTEN KLEDDEN EN DE WEER WOLF Onze streek was rijk aan sagen waar kwelgeesten in optreden, ontelbaar moeten die duivelse gedrochten hier hebben rondge lopen. Een kledden of een weerwolf is iemand die een kon- trakt met'de duivel gesloten heeft en van de duivel dan speciale macht gekregen heeft, die hij moet aanwenden om de mensen te kwellen of te plagen. Die macht zit dan in een vel, meestal een hondenvel. dat overdag weggestopt wordt in een hout- of hooimijt of in een holle boom, maar dat *s nachts door de be trokken persoon aangetrokken wordt om «kledden te gaan lo pen». Sommige kleddens zijn daarbij nog voorzien van een stel stevige ketens. En het zijn ver draaid rare lastposten... Ze worden meestal geïdentifi ceerd doordat men hun vel vindt en het probeert te verbranden. Eigenaardig hierbij is, dat het bijna altijd gaat om boeren knechten en dat. wanneer men 't vel vindt, de boer altijd bezig is met de oven op te wannen. En meteen staat de duivelse klcdde- loper daar. Hij wil ten allen prijs zijn veF terug... KLEDDEN LOST VOOR ZICH HET VERVOERPROBLEEM OP Jef heeft Kledden eens moe- tei|dragen. Op nen avond kwam hij langs "t baantje dat ginder bo ven de beek loopt naar huis en We ne keer sprong kledden op zijnen rug. Jef voelde die poten in zijn zij. Hij heeft kledden tot aan de beek moeten dragen, en daar liet kledden hem weer ge rust. (De Middcleer Liza. Eron- degem. 54 j.) In die bossen daar stond een klein huizeken. Ze zeggen dat daar ne kledden woonde Op ne zekeren keer rond den avond kwam er ne strodekker van Her- dersem voorbij en kledden sprong op zijne ru en hij heeft hem tot aan zijn huis moeten dragen. (X. Gijzegem, 76 j.) VOOR WIE TE LAAT THUIS KOMT, IS KLEDDEN EEN WELGEKOMEN ALIBI... "Op Vlierzele kende ik ie mand van rond de vijftig jaar. Hij vertelde aan zijn vrouw als hij op nen avond enkele uren te laat thuis gekomen was dat het de schuld van kledden was. Als ik bijkanst (bijna) thuis was kwam kledde daar en ik moést hem nijg ver dragen. Daarmee ben ik nu zo laat thuis- zei hij. En 't moet waar geweest zijn want hij zweette van schrik. (De GrooteJG.. Mere* 36 j.) ,Mijn moeder vertelde dat tiaaT grootvader alle zondaga vonden ging bollen. Als hij dan om een uur of twaalf naar huis kwam, moest hij van aan de beek tot aan de Vijfhuizen altijd kled den dragen. Hij sprong op zijnen rug en daar was niets aan te doen. Hij moest hem dragen, maar anders deed kledden hem geen kwaad (De Geyter C., Erpe, 66 j.) In de straat woonde er een die macht had voor twee. Op nen avond kwam hij naar huis en daar op de kouter sprong kledden op zijne rug en mee al zijn krach ten kreeg hij kledden niet van zijne rug. Hij moest hem dragen zover als het kledden beliefde. En dat is echt gebeurd want die mens heeft mij dat zelf verteld. (Boelaert G., Erpe, 83 j.) Hetgeen ik nu ga vertellen is wel 80 jaar leên (geleden). (Wij schrijven 1959). Een zekere J. B. Hendrickx was varkensslach-1 ter bij de boeren. Hij heeft dik wijls kledden moeten dragen als hij varkens ging zouten. Als hij hem nen eind gedragen had, liet kledden hem gerust (Cam- merman Fr., Mespelare, 72 j.) Van Letterhoutem ging er een vrouw leuren mee ne korf. Ze ging rond mee spelden en naalden en alle andere kleine ba zaar. Ze heeft dikwijls verteld dat ze kledden moest dragen als ze naar Aalst ging op de steen weg te Bambrugge. (De Vuyst K., Erondegem. 87 j) Ne koejongen uit de buurt werkte op een hof. Op ne zater dagavond kwam hij naar huis om vers dingen (proper ondergoed). Hij trok mee zijn paksken weer naard' hofstee. Er sprong iets op zijnen rug. Dat was iets gelijk een groot beest mee een honden- vel. Dat moet kledden geweest zijn, want hij heeft hem moeten dragen. (Bosman B., Erpe 80 j.) DANKBAAR IS HIJ NIET... Het was rond 1910 dat er hier in Nieuwerkerken ook van kled den dragen gesproken werd. en *l gebeurde werkelijk ook. De mensen hadden de schrik in het lijf. En niemand durfde nog mee de donkerte op straat komen. Kledden sprong op de rug van zijn slachtoffer, hij stak zijn po ten in de vestzakken en greep de mensen vast bij hun oren. Zo liet kledden zich dragen naar afgele gen kanten en hoeken, waar hij zijn slachtoffer moe liet neerval len en op de koop toe nog eens ferm afranselde. (Govaert O.. Nieuwerkerken. 55 j.) HIJ HEEFT NOG ANDERE MIDDELEN IN ZIJN MOUW OM DE MENSEN TE SAR- REN.. De twee gasten van S. (knechten) moesten om ne wan molen gaan 't Waren mensen gelijk als bomen. Ze kwamen er op hun gemak mee af. Maar mee ne keer werd die molen zo ge weldig zwaar dat ze hem moes ten afzetten, ja, en 't waren zo'n sterke mensen! Maar mee ne keer zagen ze ne kledden uit die molen springen en toen kosten ze hem weer dragen zonder moeite. (Sonck A., Nieuwerkerken, 76 j) Op een hof hierachter kwam kledden geregeld alle nachten. Op een zekere nacht stond er op dat hof een stuk hout te dansen en te springen. Ze zeggen dal dat ne kledden was die zich in een stronk veranderd had. Ge weet dan toch dat kledden zijn macht van de duvel krijgt en dat hij dan alle deugnieterij moet uithalen. (X. Gijsegem, 70 j.) f:n toch kan kledden OP DE VLUCHT GEJAAGD WORDEN.. Pië Kassier kwam op een zondag nogal laat thuis, samen met zijn broer. Ze moesten water hebben daar over de beek heeft niemand goed water en Pic kwam om water. Maar op het brugske over de beek lag kled den. Kledden verlet zich, maar vanals Pië voorbij was. sprong kledden op zijn rug. Maar Pië bleef zolang weg dat zijn broer mee ne riek kwam kijken. Van toen af heelt kledden zich nooit meer aan de beek laten zien. (Duquet J., Erpe, 66 j.) Mijn vader was nen been houwer. Hij had in Vlekkem een varken gezouten en hij kwam al 't Mei weer naar huis. Maar in het midden van het baantje lag er een kledden, zoiets de grootte van een hond. Mijn vader keerde weer, maar hij zei'toch eerst: zie dat ik u niet meer in mijn weg zie liggen, of ik klop met het bijl. En kledden was direkt weg en heeft daar nooit meer gelegen. (De Boeck O.. Ottergem. 69 j.) Mijn grootvader was een beenhouwer. Hij moest 's mijr- gens 's morgens) vroeg, soms wel om twee uur, de varkens gaan zouten. En alle nachten kwam hij kledden tegen en moest hem dragen. Maar op de duur begost dat Goren. zo heette mijn grootvader, te verdrieten. Als hij de volgende nacht bij kanst op die plaats was, pakte hij zijn staal (slijpsteen), en begost zijn mes te wetten (slijpen). Hij riep «Als ge nu komt. kledden. dan zullen wij er eens voor doen». Maar kledden is nooit meer geweest. (De Sutter Ch.. Lede. 81 j.) Ze hebben hier eens kledden verjaagd. Hij liep hier al enige weken rond. Er was hier een handelaar die een dringende le verantie moest doen in Ninove Zijn huisgenoten, die schrik hadden, smeekten hem die le verantie uit te stellen. Hij deed het. Acht dagen later ging hij toch rijden, de commerce moest vooruit gaan. Maar die dag stierf zijn paard. Dezelfde avond nog was de handelaar op straat aan 't spreken met de geburen. Almc- teens ging er in de straat weerom een gehuil en geroep, dat kled den weer op gang was. De han delaar. nogal een durver, en en kele geburen trokken er op af en goed gewapend trok het bende ken op. Er was geen kledden meer te horen of te zien en kled den was ervan onder, en van toen af heeft hij zich nooit meer laten zien. (Govaert O., Nieuwerker ken, 55 j.) HOE IDENTIFICEER JE EEN KLEDDF!N? Hier op een boerderij was er een knecht en die was alle nach ten de baan op. De boer wist niet wat hij altijd ging doen. hij meende dat zijn knecht ging la- veien (stropen). Maar op zeke ren avond vond de boer het vel van en kledden in een houtmijt. Hij was juist aan 't bakken cn als de oven heet was, wierp hij het vel erin cn op het eigenste (het zelfde) ogenblik stond de knecht daar. Hij wilde in de oven sprin gen om het vel eruit te halen. Ze moesten hem met alle geweld tegenhouden Als het vel ver brand was, was hij kontent dat alles voorbij was. (DeClercqC., Nieuwerkerken. 84 j.) Als ik nog een kleine jongen was, hadden we thuis een knecht die alle nachten weg was. Mijn vader begost te peinzen dat hij kledden liep. Dat is dan uitge komen Op ne keer werd er ge bakken cn mijn vader trok een bussel ovenhout uit de mijt en hij trok het vel van een kledden mee. De knecht was juist op de kouter aan het werk. Ze wierpen het vel in de gloeiende oven en op hetzelfde moment stond" de knecht daar en hij wilde perforce met geweld) in de oven. Ze moesten hem met twee, drie mannen vasthouden. Als het vel verbrand was zei hij: «Nu ben ik weer gerust». (Lievens H., Mere. 85 j.) Op het boerenhof van Jwas er een paardenknecht die kled den moest lopen. Daarom had hij een velOp een zekere dag als de boer de oven heet maakte, ging hij om hout in de mijt cn hij vond er een klcddcnvcl. Ze wierpen het vel in den oven en op slag stond de knecht daar en hij wilde in de oven springen. Ze moesten hem tegenhouden. Als het vel verbrand was, was hij blij dat ze hem bevrijd hadden. (Van Key- molcn Th.. Mere, 78 j.) Op een boerenhof maakten ze den oven heet. Maar tussen het hout moet er een kleddenvel gelegen hebben. Want almc- teens komt de knecht afgelopen en hij wilde in de oven springen terwijl dat hij riep dat zijn vel aan 't branden was. Ze hebben hem moeten vasthouden totdat het vel verbrand was en toen werd hij weer kalm en was hij blij. (Bos man B.. Erpe. 80 j.) Tonen was knecht op een boerderij Op ne zekere keer moest hij van den boer een haag scheren en hij vond een vel mee polen. Ze peinsden direkt dat het een vel van een kledden was cn ze deden den oven branden cn ze wierpen dat vel erin. Maar dat wilde niet branden, dat rookte alleen maar en 't was hclcgans zwart. Maar die man uit dat klein huizeken (zie 2° sage over kledden) was ook zwartgerookt. Hij is dan subiet vertrokken en ze hebben hem nooit meer weer ge zien. (X, Gijzegem. 76 j.) Op een hof in de geburen woonde er een knecht in. Die was alle nachten weg, maar eerst wisten ze dat niet. Op den duur is dat uitgekomen, doordat op een nacht een zeug moest biggen en de knecht was niet in zijn bed Een tijd nadien moest er een koe kalveren, en ze vonden hem weer niet. Ze begostcn hem dan ga te slaan. Vanachter op <1 boogerd (boomgaard) vj boerderij stond er een oude troi met een groot hol erin. I knecht trok erop af en haalde een vel uit Hij trok dat aan en 1 was weg. Daarmee wisten zij d hij kledden ging lopen, 's Ai dcrendaags laadde de boer ct wagen patatten die moesten na de Walen gevoerd worden l een koopman, 's Avonds reed knecht weg en hij moest zek twee dagen rijden, 's Andere daags 's mijrgens ('s morgen deed den boer den oven brandt en als hij stikheet was, smeten het kleddenvel erin. Maar dire stond die knecht daar en moesten hem tegenhouden of 1 sprong in het vuur. Zolang a dat vel brandde had hij schrikkelijke pijnen. ma daarna was hij blij dat hij erv; verlost was. (De Sutter C Lede, 81 j.) Volgende week: Nog over d nachtelijke tochten van klcddea identifikatie van kleddens. vel blijfplaatsen van kleddens, enq Brieven waarvan de afzender niet aan de redaktie bekend is, komen niet voor plaatsing in aanmerking. De redaktie behoudt zich het recht voor de tekst te bekorten. Publikatie betekent niet dat de redaktie achter de inhoud staat. Deze week zondagmorgen is de 22-jarige Willy Blondeel, wonende Heipias 28 te Lede verdronken in de vijver die grenst aan etablisse ment «Eden Roe» op de wijk Steenland te Lede. Het slachtoffer woonde in bovengenoemde instelling een huwelijksfeest bij. In feest stemming sloot hij met enkele vrienden een weddingschap af. Inzet éen bak bier en vijfhonderd frank. Hij zou samen met zijn vriend Van Leuven de aangrenzende vijver overzwemmen. Waarde Redaktie, Dit is een echt verhaal over «kledde». In de jaren 1887 waren er weinige mensen die na 11 uren 's avonds de baan Aalst - Moorsel nog durfden betreden, daar spookte Kledde met zware ket tingen omhangen sprong hij op de Greep Kledde van achter bij zijn nek, rukte hem over zijn hoofd en smakte «kledde» op de kasseiste nen, en liep toen met zijn holle blokken naar huis. Een paar dagen nadien liep een manspersoon hinkend met een paar krukken over de straat. «Kledde» was gekend. Die De twee feestvierders wedders sprongen te water en begonnen aan de overtocht, toen plots Willy Blondeel enkele keren kopje onder ging en in de diepte verdween. Omstaande feestvierders waar schuwden onmiddellijk de hulp dienst 900. Een andere man sprong ondertussen samen met Van Leuven, terug in het water om te pogen het slachtoffer te redden. Hij slaagde er dan ook in hem op het droge te krijgen. Een aanwezige dokter paste on middellijk de eerste hulp toe, hij poogde tevens het slachtoffer te redden met hartmassages mond-aan-mond ademhal! Toen de ziekenwagen uit Aalsti riveerde, weid tevens gebruik* maakt van de aanwezige harta| ratuur. Alle hulp was evei vruchteloos. De heer Willy deel overleed tijdens zijn of brenging naar het ziekenhuis.! Willy Blondeel was de jongste een gezin van drie kinderen. D nogmaals het bewijs van wat keloosheid cn onbedachtzaaml met zich kunnen meebrenj vooral tijdens een feest in warme zomeravonden. rug van de man die zich durfde woonde enkele huizen voorbij het vertonen. - De grootvader van mijn vrouw, die toen 20 jaar was moest toen tot 11 uur 's avonds op de fabriek werken. Toen de fabriek «Lci- rens» genoemd. In de winter pik donker. was de baan Aalst - Moor sel alle vijftig meter verlicht met gaslantaarns zodat ge nauwelijks de straatstenen kon zien. Opeens van achter een wegeltje waar toen de watermolen zich bevond sprong Kledde op de rug van P.S.: Met deze wil ik ook melden grootvader. Petrus Bocquc cn ge- dat ik ook tentoon stel met mijn bood hem! Kledde te dragen tot schilderijen tijdens de pikfeesten aan de Herberg (De Kongo). (Parochie Centrum) te Meldert. Grootvader was een paar sekon- Daar ik iedere week uw «Dagblad den geschrokken, maar gr<x>tva- De Voorpost» lees verwonderde der was een heel sterke man en van het mij dat mijn naam niet vermeld geen klein geruchtje vervaard wordt bij de andere schilders hof van de familie Coudron. «Kledde» is niet meer te zien ge weest. Dit is mij dikwijls verteld geweest door grootvader, Petrus Bocquc zelve. Met hoogachting, Leo Cortcn, 67 jaar Binnenstraat 129 Aalst Men weet dat «Land van Aalstom te voorzien in de meest drin gende behoeften van de omliggende gemeenten, te Voorde een voor lopig stort heeft ingericht. Daartoe werden bijna 16 ha verworven. Er blijft nog een laatste medeeigenaar van een perceel van 9 aren om een akkoord mee te bereiken en aldus alle verwervingen in der minne te hebben gerealiseerd. Dit initiatief, zo zegt de Inter- kommunale. heelt een stijgend sukscs gekend. Van bij het begin sloten de grootste steden er bij aan. Vóór de fusies werd er van de 10 gemeenten waaruit ons arron dissement nog bestaat 8 die te Voorde gaan storten. Alleen Lede en Sint-Licvens-Houtem zijn nog niet aangesloten. Tans worden ongeveer 1.000 vrachtwagens per maand aange voerd. daarin begrepen de aanvoer van industrieel vuil. De aanvoer van de privé-scktor (industrieel vuil) schommelt tussen de 190 en 400 wagens per maand. De stad Aalst voert ongeveer 300 wagens per maand aan. Op zichzelf is dit resultaat voor de verbetering van het leefmilieu in grijpend. zo meent «Land van Aalst». Binnenkort zullen andere storten afgeschaft zijn cn zal met meer kracht kunnen worden inge grepen tegen sluikstortingcn die nog al te veelvuldig voorkomen. VASTE OPLOSSING Het sukses zelf van Voorde maakt dat een vaste oplossing dringender wordt. Alle voorbereidingen zou- dciTdaartoc reeds zijn getroffen. Uit de studies die op verzoek van de Minister van Volksgezond» en op initiatief van de Interkc* munale werden ondernomen. de menigvuldige besprekingen! gevoerd werden in de schoot de werkgroep samengesteld dl de Minister, cn waarin niet alli «Land van Aalst» maar ook vet genwoordigers van de grote meenten zetelden, is gebleken] hoeveel stads- en industri vuil diende verwerkt te wordej welke de goedkoopste van verwerking is; welke terreinen in aanmerkil kunnen komen voor storten I verbranding, storten na veritl ling, gekontroleerd storten en va hoeveel jaren; de waarborgen die door da terreinen worden geboden te» mógelijke infiltratie en grond» terbezoedeling.

De Voorpost | 1977 | | pagina 10