AALSTERSE DEELNAME AAN DE JUBILEUMBEDEVAART De Voorpost - 15-7-1977 - 15 Alkuone aan het werk tijdens de vijftigste Ijzerbedevaart (js) meter van zijn grond meer prijs. -De grens blijft de grens». 3. Brussel dat blijft de 19. 4. Om te lukken moeten de te hervor men staatsstrukturen, eenvoudig uit gebouwd worden. n 5. Om het primair recht van zelfbe stuur te krijgen, geen verdere kompen- saties meer geven in mensen, in grond, in financiële middelen, waardoor we zelfmoord plegen. Op 6 november 1976 kregen we te Brussel de historische Staten-Generaal van het Overlegcentrum van Vlaamse h'erenigingen, waar het voorstel voor een nieuwe staatstruktuur werd afge kondigd. Het was een eendrachtig Vlaams pro gramma tot uitbouw van een federale bondsstaat, waarin het zwaartepunt van de politieke macht bewust werd verlegd naar de volksgemeenschap pen. die gestalte krijgen in eigen vol waardige deelstaten. Met werd..buiten de partijpolitiek om. onderschreven door praktisch alle be langrijke Vlaamse kuituur- en strijd- verenigingen en breed door hen ver spreid Op regeringsvlak liep het op 9 maart 1977 uit op een vroegtijdige ontbin ding van de kamer, gevolgd door nieuwe verkiezingen. Na de verkiezingen werd, ter voorbe reiding van een nieuwe regering, het Egmontbcraad gehouden, dat leidde tot net Egmontakkoord. over. jl. het gemcenscnapsprobleem. en 2. het ckonomisch en sociaal beleid van het land. Het bekendmaken van dit akkoord verwekte in gans Vlaanderen, maar dan vooral bij de Brusselse Vlamingen en in Vlaams-Brabant, waar ze het aan den lijve aanvoelen een hevige beroe ring. niet het minst om de toegevin gen, die eenzijdig van Vlaamse zijde, steeds de eisende partij, werden ge daan. Bij de frankofonen werd 't akkoord beheerst triomfantelijk begroet. De brede interpretatie is volop aan de gang, de uitbouw wordt reeds gepland en het moet snel uitgevoerd worden. De beroering in Vlaanderen wijst al vast op een groeiend Vlaams bewust zijn en "n oplaaiende Vlaamse strijd- geest. die voorde toekomst vruchtbaar moeten geleid worden. Met de voeten op de grond stellen wij vast: 1. Het Egmont-akkoord, hoe uitzon derlijk het ook moge wezen, is opge nomen in een regeringsakkoord en een regeringsverklaring. Het staat en valt l,e4 met deze regering en regeringen ko- an^ men en gaan [2. Het bntdt alleen de politieke partijen n* die het ondertekenden, ml 3. Het moet uitgewerkt worden a. onmiddellijk in wetten, b. en normaal, vier jaar later, in een grondwetsherzining, daar de huidige kamers de grondwet niet kunnen wij zigen 4 het is zeker ingewikkeld en duister, zodat er duchtig slag zal moeten gele verd worden vooraleer het uit de zwachtels geraakt. Samengevat raakt het: 1 het nationaal vlak, waar gewichtige bevoegdheden voorzien zijn. die uni tair blijven. 2. Het vlak van de gemeenschappen, op basis van de erkenning van de Ne derlandse en Franse kuituurgemeen schappen, met de daar voorzien be- irlj grensde bevoegdheden. Hier wordt een tweeledig federalisme ontworpen, hoofdzakelijk slechts ge financierd met dotaties uit de nationale begroting. 3. het vlak van de gewesten, en er zijn er drie Vlaanderen, Wallonië en Brus sel, dat erbij korut. omdat het Vlaande ren ontstolen werd. met de daar voor ziene bevoegdheden, terwijl moet on derstreept worden dat het gewest Brus sel, op het kulturecl vlak en op hel vlak rkJ van bepaalde persoonsgebonden aan gelegenheden. in tegenstrijd met Vlaanderen en Wallonië, geen be voegdheid heeft. Bij het bekendmaken van de tekst van het Egmontakkoord schreven de Vlaams-nationale onderhandelaars: «het gemeenschapspakt is geen eind punt, noch een begin. De tegenstrevers die het ondertekenden, zijn tegenstre vers gebleven». Het wordt dus in elk geval en vanaf het begin, voor alwie zich inzet voor het positieve van het Egmontplan. een harde strijd bij elk wetsontwerp dat ingediend wordt strijd tegen de machtige unitairen. aangevoerd door de pacifikatic-elite. die de unitaire staat blijft verdedigen, strijd tegen de frankofone autonomis- teu die het imperialisme, dat hun in het bloed zit. bij elke gelegenheid zul len doordrukken. Gans liet gebeuren rond het beginsclakkoord wordt echter beheerst: 1. Door de toegevingen, die alleen de Vlamingen doen. zonder enige weder kerigheid. 2. door de uitvocringsprocedurc in twee fazen, waarin de nieuwe instel lingen moeten tot stand komen J" I Deze toegevingen moeten we beoordelen, bedenkend dat een eeuw- geleden, Brussel nog een overwe gende Vlaamse Stad was. maar nu een franstalige stad wordt, die dreigt zich als een olievlek over gans Brabant uit te breiden. De strijd die Vlaanderen levert voor zijn grond en voor zijn mensen, bestaat erin van Brussel een werkelijk tweeta lige hoofdstad te maken en Vlaams Brabant te beschermen tegen fransta lige inwijking en overheersing. De toegevingen, die zeker ook psycho- ligisch en moreel moeten beschouwd worden, vatten wc als volgt samen: 1 Tc Brussel geven de Vlamingen het beginsel van de pariteit in het gewest Brussel prijs, om teruggedrongen te binnen vier jaar. Wat is dergelijke ab- strakte belofte waard in de wankele, door machtige unitaristcn beheerste politieke krater, waarin we leven? Wellicht heeft ze de waarde van een vroegere belofte van gelijkheid in rechte en in feite! Pat de definitieve geweslvorming th jrctisch slechts tot stand komt als zij gevolgd wordt door een grondwets herziening is voor de Vlamingen geen ernstige waarborg Wat de frankofonen veroverd hebben en sedert jaren bezetten lossen ze niet meer. Het verloop van de faciliteiten over een tijdspanne van 15 jaar sluit alle ons met alle middelen te verzetten tegen de toepassing in Ovcrijsse van een dergelijk voor de Vlaamse bevol king vernederend Egmontakkoord». solidair gevolgd door de besturen van alle Egmontgemecnten. Waar zij een beroep doen op de ge meentebesturen en de publieke opinie van heel Vlaanderen om hen bij deze aktie te steunen, antwoorden we geestdriftig: ja, we zijn bereid en wc zullen het hen van hieruit kond maken Als deze beslissing de strijdkreet wordt op de ganse vuurlinie, hierin eendrachtig gesteund door gans Vlaanderen, dat rijkelijk munitie moet aanbrengen, slaan we de aanval af. We begeren daarenboven te onderstre pen: 1. dat alwie Brussel, waar zelfs de stenen getuigen van het Vlaamse we zen van deze stad die in Vlaanderen ligt, onder alle mogelijke druk en met voortdurende overtreding van de taal wetten. die de Belgische openbare orde raken, voor de frankofonie wil veroveren, deze stad als hoofdstad van Belgie afschrijft. Het is toch al te natuurlijk dat de Vla mingen, de meerderheid in België, die elke dag totTelIer bewustzijn en weer baarheid groeien, dat nooit zullen en kunnen aanvaarden 2. dat we de strijd om Brussel niet mogen aanzien als een strijd om papie ren grenzen, maar wel om echte levens kansen voor de Vlamingen. Vlaamse strijd- en kultuurverenigin- gen uit Brussel vestigen er onze aan dacht op, dat dagelijks 400.000 Vla- ilungen naar Brussel komen. Als deze Vlamingen steeds en overal, hoofs en beschaafd, hun taal zouden streken, moet de toestand vlug veranderen. Tienduizenden Vlamingen doen dage lijks zaken met Brussel Het volstaat dat ze voornaam en be slist, eerbied vragen voor hun Vlaming Even pauzeren tijdens de repetitie: vlnr. Jef De Medts, regisseur Herman Slagmulder, Herman Coessens, Kris Yserbijten Herman Bosteels (js). worden tot een beschermde minder heid in een frankofone hoofdstad, maar de pariteit in de minstcrraad blijft. 2. In Vlaams Brabant a. in de zes randgemeenten met facili teiten, faciliteiten die men eigenlijk had moeten afschaffen, omdat de fran kofonen, sedert Hcrtoginnedal, toch reeds vijftien jaar tijd hebben gehad om zich aan te passen aan de streek, worden deze faciliteiten bevestigd en uitgebreid door instellingen Aldus wordt de Nederlandse kultuureenhcid op Vlaamse grond aangerand en de taalgrens doorbroken b in de zes faciliteitengemeenten, in zeven deelgemeenten en in drie wijken van gemeenten, allen uitsluitend gele gen in Vlaams Brabant, wordt een met-uitdovend inschnjvingsrecht in gevoerd, dat natuurlijk alle frankofo nen zal aanzetten zich nooit aan te pas sen en echte egelstellingen te organise ren. in afwachting dat ze deze Vlaamse grond veroveren. Voegen we hieraan toe dat de franko fonen van het Egmontpakt misbruik zullen maken om de ganse taalwetge ving op de helling te zetten, zonder de Voer te vergeten. Dit alles gebeurt op het ogenblik waarop door hard en moeizaam werk het proces van het eentalig worden van het Vlaamse cn het Waalse grondge bied gunstig aan het evolueren was en de Brusselse olievlek, volgens ernstig sociologisch onderzoek aan het opdro gen was. II. Dat de nieuwe instellingen in twee fazen moeten verwezenlijkt worden, maakt het Egmontakkoord voor de Vlamingen bijzonder gevaarlijk, want het komt hierop neer. Wat de Walen en de frankofone Brusclaars eisen cn krij gen. moet onmiddellijk betaald wor den. met de Vlaamse toegevingen er bij. De Vlamingen presteren dus kon- tant en konkrcct Maar de aanloop van een tweeledig federalisme, hét posi tieve voor de Vlamingen in het Eg montakkoord, dat is voor later, voorde goed te keuren grondwetsherziening twijfel uit. Tegenover deze toegevin gen en procedure, die alle Vlamingen vernederen en die we aanzien als-een aanslag op de Vlaamse grond en de Vlaamse mensen van de bedreigde ge bieden, zeggen we neen, in de geest en in de traditie van de Ijzerbedevaarten cn zullen we neen blijven zeggen. Wij die niet partijgebonden zijn, wij die instaan voor de idealen van jonge mensen, die ervoor vielen en van oud strijders, die er zestig jaar onkreukbaar trouw aan bleven, kunnen hier met an ders dan getuigen: het testament van de IJzer en de geest van de IJzer blijven van ijzer, en met dat ijzer smeden we hard en kompromisloos. de volledige heropstfyiding van ons volk door vol waardig Zelfbestuur. We maken hier tot de onze, de woor den die Luther, in de strijd voor de vrijheid van 't geweten, in 1521 op de Rijksdag van Worms, volgens de legende, uitsprak tegenover de mach tigen van het Rijk: «Hier sta ik. ik kan niet anders». Door de wijziging in de opstelling van de politieke partijen in het parlement, valt zeker de Vlaamse strijd- en kul- tuurverenigingen een zware taak op de schouders, die ze schouder aan schou der in hun strijd voor het ideale moeten opnemen en hoofdzakelijk hierin zal bestaan. Ide weg naar Vlaamse staatsmacht moet uitmonden op een werkelijk zelf bestuur. minstens in de vorm van een tweeledig federalisme. 2 het Egmontakkoord moet gezuiverd worden van zijn voor Vlaanderen on aanvaardbare toegevingen cn procedu res om plaats te ruimen voor een plan van waarachtige sanering van Brussel en een definitieve vrijwaring van Vlaams-Brabant 3 in deze strijd is er voor ons één leiddraad: de redding van ons volk is de hoogste wet. We citeren hier aan de Vlaamse strijd- order: de geuzendaad van de burge meester en schepenen van Overijsse. waar ze kort cn klaar verklaren: «Over ijsse is eentalig Nederlands, volg onze taalkursussen». «Wc hebben beslist zijn en het Nederlands, om spoedig de toestand te keren. 3. dat we de Vlamingen, die naar Brussel uitwijken sistcmatisch moeten volgen en beveiligen. 4. dat we in de strijd voor Brussel en Vlaams Brabant de grondspeculanten en verkavelaars scherp in het oog moe ten houden. Zij maken de wegen recht voor de frankofone bezetting. Langs de gemeentebesturen, de gewestplan nen en het uitvoerend beleid inzake grondbeleid, dat reeds in Vlaamse handen ligt. moet de verfransingsma chine gedwarsboomd en stilgelegd worden Bedevaarders, Vlamingen, De taaie strijd voor amnestie cn voor de opruiming van de ergerlijke sociale gevolgen van de repressie heeft een zw art jaar. het 33*", achter de rug Geen enkel wetsvoorstel werd zelfs maar in overweging genomen Bij de tegenstrevers wijkt haat cn on verzoenlijkheid geen duimbreed. In het Egmontakkoord en in de rege ringsverklaring, geen woord over am nestie. In dit akkoord blijft justitie uni tair, wat wil zeggen dat amnestie enkel nationaal kan worden verleend, niet per gemeenschap en per gewest, wat de deur toeklapt. Regionalisering van dat probleem had het meteen opgelost Uit gedane mededelingen vernemen wc echter dat in «het globaal akkoord» de opruiming van de gevolgen van de repressie wordt voorzien en dat ook de regering zich daarvoor zal inzetten. Beseft men in dit land toch eindelijk niet. welke indruk van onmenselijk heid. het niet opgeloste amnestiepro- blcem, 33 jaar na de laatste wereldoor log. over de wereld en vooral bij de jeugd moet laten. Elke overwinnaar staat voor de onver biddelijke keuze: zijn overwonnen uitroeien of met hem een pakt aan-' gaan, om een duurzame vrede uit te bouwen. De repressie heeft gepoogd het Vlaams-nationalismc uil te roeien, maar lukte daar eerder onvolkomen in België moet wel de weg van de ver zoening op. De Oostfrontstrijders die in de laatste oorlog in de Sovjet-Unie krijgdgevan- gen werden genomen cn er bleven, ge noten er de amnestie uitgevaardigd in 1955. en werden krachtens de wet van I960 volwaardige sovjetburgers. In België is men bij voorbaat gewon nen voor elke amnestie, overal ter we reld. In eigen land blijft men haten, zonder eigen schuld te overwegen. Daartegen houden we (aai vol: onze eis voor amnestie en gerechtigheid. Voor het opruimen van de humane en so ciale gevolgen van repressie zal men stilaan genoeg gestudeerd cn genoeg dossiers aangelegd hebben. Vlamingen, Het brandende gemeenschapsvraag- stuk mag geen ogenblik onze aandacht afleiden van de drukkende sociaal- ckonomische problemen. Wij hebben steeds gesteld dat Vlaan: dcrens politieke bevrijding moet ge paard gaan met de scoiale ontvoogding van zijn volk cn in de zware strukturelc krisis die ons iand cn ook gans West- Europa teister., moeten we, volgens eigen genie, de diepe krachten, die in onze volksfamilie schuilen, aanspre ken. voor de redding van grote waar den; herwaardering van de arbeid, die minstens gelijkwaardig is aan de an dere produktiefaktoren kapitaal en beheer; uitroeiing van de werkloos heid, een volk dat niet meer de gele genheid krijgt te werken wordt weg gevaagd; tewerkstelling van de jeugd, een volk dat zijn jeugd niet meer krea- tief kan mobiliseren, verspeelt zijn laatste grondstof, zijn levenskansen en zijn toekomst. In onze strijd voor Nooit meer oor log» willen we 't Vlaamse Volk bezie len om op het internationale forum een eigen zending te vervullen, door de wereldgemeenschap ervan te overtui gen dat alleen een universele en Euro pese ordening op basis van zelfbestuur van de volkeren, wereldvrede kan tot stand brengen. In zijn «Nooit meer oorlog»- verklaring van 1973 stelde het IJzer- bedevaartkomitee het bevrijdend vQlksnationalisme voorop als grond slag van wereldvrede. Naar het federale Europa willen wij gaan, langs het Europa der volkeren. Moeders en hinderen staren de witte huifkar na (js) Aan de Europese verkiezingen willen wij deelnemen, langs een homogene en afzonderlijke kiesomschrijving van de Vlaamse gemeenschap Naar wereldvrede willen we streven op basis van de sociale rechtvaardigheid tussen de volkeren. Tot zover de hr. Jozef Coene, voorzitter van het IJzer- bcdevaartkomitee. Na het zingen van het lied Groeninge volgde het laatste carré en de last post met de optocht van de V O S. Met de oude vossenvlaggen. Een indrukwek kende stoet die op de middenberm die de twee torens verbindt fier opstapte tussen de vijftig ijzerbedevaartvlag- gen. Na de eed van trouw voorgezegd door Rik Borginon en door duizenden her haald werd de derde strofe van het lied der Vlamingen gezonden. Met het beiaardlied op tekst van An ton van Wilderode en getoonzet door Jos D'hollander werd de nieuwe bei aard ingeluid. Traditiegetrouw besloot ook deze 50*" Ijzerbedevaart met de drie nationale liederen: «De stem van Suid-Afrika», Wilhelmus». «De Vlaamse Leeuw» S.J. Opmarcheren tussen de Uzerbedevaartvlaggen (js) Zaterdagmorgen rond 7.30 uur verzamelden zo'n 125 Aalstenaars zich op de Assendries om vandaar met bussen naar Diksmuide ie trekken w aar in de voor- en namiddag de generale repetities voorafc jubileumbedevaart zouden plaats hebben. Drukte rond dc regie wagen. vlnr. Herman Slagmulder, Chris Boni cn mevrouw Slagmulder (js) Dc overgrote meerderheid bestond uit dc leden van de Aalsterse Kunstgroep Alkuone. Regisseur, helpers, presentators, e.d. kwa men in de loop van dc voormiddag druppelsgewijs toe op de weide van Kaaskerkc. De -egje van het massaspektakel was in handen van Herman Slag mulder, die bijgestaan werd door Chris Boni. Twee bekende namen uit de toneelwereld die borg te kenden voor het welslagen van het geheel. Verder werden zij nog bij gestaan door enkele andere Aals tenaars: Bert Eelbode, Dries Bruyninckx cn Dicdcrik Van Durme. Dc presentatie werd verzorgd door Herman Coessens. Jef De Medts en Kris Yserbijt. Kris is evenmin een onbekende voor dc Aalste naars. Sinds oktober 1965 is zij reeds lerares voordrachtkunst aan de stedelijke akademie voor mu ziek, ballet en toneel. De korcografic en vlaggennum- mers werden verzorgd door de Aalsterse Kunstgniep Alkuone Oskar Van MalJer voorzitter en stichter van de groep is een gewe zen danser uit de balletschool van Elza Darciel en niqt aan zijn proef stuk toe. Aangezien het koreografiseh ge deelte voor de eerste maal op de schouders van écu groep rustte werd hij in zijn laak bijgestaan doorGcrd Holvoet, danspedagoge en koreografe, momenteel wo nende in Èrembodcgem cn Andrce Bnltiauw, regentes lichamelijke opvoeding en leerlinge van Lea Daan. De kostumering, toegespitst op de kleren van de 50*' Ijzerbede vaart, werd ontworpen door Vi- viane Loos, regentes snit en naad. lerares aan het O.I.. Vrouw Termuren-Instituut te Erembode- gcm. Een van de celebranten tijdens de Eucharistieviering was Herman "Bosteels. Geboren te Denderbelle is hij sinds 1959 reeds priester leraar aan het Sint- Maartcninstituut te Aalst. In nauwe samenwerking met de he ren Rik De Ghein, algemeen se- kretaris van het IJzerbedevaart- komitee in Diksmuide en met de opeenvolgende regisseurs Remi Van Duyn, Walter Boni en Her man Slagmulder, verzorgt hij sinds 1968 de diareportage van de Ijzerbedevaarten. Hij vertoont deze reportages achteraf in audio-visuele overvloeiprojektie voor de vele Vlaamse kulturele organisaties die het aanvragen. Tot op heden was hij te gast in 95 Vlaamse steden en gemeenten. Hoogtepunten waren de voorstel lingen in Wenen voor een bom volle zaal op uitnodiging van het «Verbond der Weense Akade- mici» en in Munchen op de Süd- deutsche Kuiturtagc. twee jaar na elkaar. En last but not least is er advoka: Jozef Coehe. In het najaar va 1929 verwierf hij het doktoraat i de rechten voor de centrale ex; menkommissie te Brussel. Hij oe fende het beroep van advokaat ui aan de balie van Oudenaarde e nadien aan die van Dendermonde Sinds 1936 vestigde hij zich Aalst waar hij in 1938 huwde m Annie Debeuckelaerc. Sed 1960 is hij aktief lid van de Bet vaart naar de graven van de IJz. Hij werd lid van de raad van bc heer van deze verenigingen op 14 november 1970 werd hij gekozen tot voorzitter ervan, als opvolger van h. Borginon. S.J De slotapoteose van de Ijzerbedevaart Ijs)

De Voorpost | 1977 | | pagina 15