11 JULI-VIERING TE IMPE ZOALS ANDERS KLOOSTERGEMEENSCHAP HOSPITA/; AAN HET LIJNTJE GEHOUDEN? IMPE REEDS 18 JAAR OP DE VLAAMSE BRES TEST NIEUW MATERIAAL 22 - 15-7-1977 - De Voorpost Het wa> een zonnig weertje toen we zondagvoormiddag naar Impe afzakten. Echt zomer. Een feestelijk bevlagd. landelijk Impe verwelkomde ons. De leeuwenvlaggen wapperden feestelijk aan de masten. Impe. leeuwenvlaggen, klokkengelui, echte laamse mensen, inderdaad, een ware. onvervalste. II juli-v tering, zoals dit enkel te impe kan. Deze 19de 11 juli-viering werd. zoals de andere jaren, een sukses. met een be\ redigende publieke belangstelling. DE TRADITIONELE MIS Zoals trouwens elk jaar bet geval is. werd deze 11 juli-vienng van het -Klein Diksmuide» ingezet met de traditionele plechtige i I juli-nus. Deze H. Mis werd opge dragen in de Dorpskerk van Sint- Denijs door E.H. Temmerman, superior van het Sint- Maartenkollege te Lede. Hij hield tevens een waardige en mooie kanselrede. Tijdens de eucharis tieviering werd het orgelspel uit- t stekend verzorgd door Oscar De Coninck. Zoals elk jaar zorgde Chris Pee. met haar mooie stem. samen met het parochiaal zang koor van Impe. onder leiding van de heer Jules Van der Eecken voor het gezongen gedeelte. VOLGEND JAAR JUBILEUMVIERING Na de H. Mis zorgde de fanfare van de KSA St.-Gerolf uit Lede voor een kort optreden op het kerkplein. Daarna was het mo ment gekomen voor de 11 juli- rede. De heer Denis De Pauw, sekretaris van het gewestelijk 11 juli- komitee verwelkomde alle aanwe zigen. waaronder waarnemend burgemeester Grepdon, raadsle den Jules Henderickx, Henri De Bruyn. meester Ruyssinck, e.a. Verder herrinnerde hij er de aan wezigen aan dat het reeds de 19de viering was daar te Impe. Hij kon digde dan ook voor volgend jaar een werkelijke jubileumviering aan. Hierna werd het woord genomen door de heer Robert Baeyens, voorzitter van hel Gewestelijk 11 juli-komiteè. Hij stelde de menta liteit van bij het begin van de vie ringen tegenover de huidige taak welke het komitee te vervullen heeft. Hij omschreef deze taak als bestaande uit twee belangrijke de len: enerzijds het uitdragen van de Vlaamse gedachte en anderzijds het bewust maken van de Vlaamse mensen van hun eigenheid. Hij oordeelde deze taak als zodanig, belangrijk en uitgebreid, dat een beroep zou moeien gedaan worden ook op tie anderen, naasi de tradi- lionele Vlaamse strijders. Hu v oegde er aan toe dat dit best kon gebeuren zonder inmenging van enige politieke of filosofische overtuiging. PAUL DAELS: SOCIAAL EN MsGMONTAkkOORD Daarna werd de gastspreker van dit jaar. de heer Paul Daels, alge meen voorzitter van de Vlaaam se Volksbeweging, en die reeds 5 jaar geleden hier te Impe de rede voerde, door sekretans Denis De Pauw voorgesteld. In het begin van zijn toespraak had Paul Daels het voornamelijk over de sociale bevrijding die gepaard is gegaan met de Vlaamse beweging. Paul Daels: hier in deze streek van Aalst lag de bakermat van de so ciale bevrijding en de Vlaamse geest, dank zij het Daensisme. Dit jaar in het bijzonder, 675 jaar na de Gulden Sporenslag, moeten de offers gevierd worden die ge bracht werden voor de Vlaamse gedachte en de Vlaamse bewe ging, die steeds ten dienste heeft gestaan van de kleine man. Doch vandaag moet een nuchtere ana lyse en geen feestrede gehouden worden. Op sociaal gebied was dit een opstand van de werklieden, boeren, ambachten, enz tegen de adel. Wat toen in 1302 veroverd werd, is men niet meer in geslaagd het achteraf te realiseren. Dit was reeds het geval 10 jaar later met het Verdrag van Bloisy, dit was dit jaar het geval met het Egmontak- koord. Ik spreek hier als een onge bonden persoon, niet gebonden aan een partij, noch een regering. Het is de eerste maal geweest dat Vlaamse eisen werden opgeno men in een regeerakkoord en dit is belangrijk. De grondslagen wer den aldus gelegd voor eigen Vlaamse instellingen. Er is even wel een teleurstelling omdat niet werd ingegaan op de volledige tweeledigheid, zoals jaren geeisi is geworden. EEN KRACHTLIJN VOOR DE TOEKOMST Deze krachtlijn moet zijn: eerbied voor de Vlaamse mensen in Brus sel en Vlaams Brabant, als woon gebied '.an Vlaamse mensen Voor dit woongebied mag geen enkele prijs betaald worden, de diefstai is reeds groot genoeg via de dotaties. Dit moet gedaan zijn De realisatie van essentiële ver worvenheden mag niet ongedaan gemaakt worden. Er kan tevens van geen zelfbestuur sprake zijn indien vele zaken nationaal blij ven. Nu moet de gewestvorming vlug gerealiseerd worden, maar men moet opletten en men mag Brussel niet teveel macht geven, zoals dit nu het geval is. INSCHRUVTNGSRECHTEN TE VERWERPEN Als de inschrijvingsrechten niet automatisch uitdoven, wordt de vastgelegde taalgrens doorbroken Hierdoor worden deze rechten ook gegeven aan toekomstige franko- fonen. Zij moeten zich niet aan passen als zij in een Vlaamse streek gaan wonen hierdoor. Men lokt aldus de onbeschofte franko- fonen naar Vlaams Brabant. Ver der worden de typische Brusse laars gelijkgesteld met de franko- fone inwijkelingen, dit mag evenmin gebeuren. Er zal geen pacifikatie komen door het Eg- montakkoord. en er mag er ook geen komen zolang Vlamingen in Brussel niet op gelijke voet be handeld worden Deze ongelijk heid moet uitgeroeid worden door Vlaamse strijd. Als Brussel en Vlaams Brabant opgegeven wor den door de Vlamingen, dan ver dienen wij geen zelfbestuur. Tot zover Paul Daels. die ook nog een hulde bracht aan de zoge naamde Egmontburgemeesters en een oproep deed to'. alle Vlaamse verenigingen tot de vorming van een vernieuwd Vlaams Aktieko- mitee. Ten slotte dankte de heer Denis De Pauw de gastspreker Paul Daels. het gemeentebestuur voor het or- Reeds 18 jaar is Impe hel -Klein Diksmuide». Ieder jaar slaagt deze kleine landelijke gemeente met zijn amper 900 inwoners er in om het middelpunt te zijn van de I I-juli-\ieringen. Aldus is dit sympathieke dorpje door gans Vlaanderen bekend geworden. Aldus stond dit jaar reeds de 19 viering op het programma. Voor volgend jaar, de 20ste dus, hebben de inrichters gezorgd voor een werkelijke jubi leumviering. Als men dan beziet wat deze mensen in het verleden reeds gepres teerd hebben, mag men zeker het allerbeste verhopen. MEER DAN Baeyens uit Ottergem. Hij heeft 11 JULI VIEREN steeds geijverd om het 11 juli- Alles begon dus, 18 jaar geleden. komitee te verbreden, pluralis- in 1959 toen enkele Vlaamse strij- tisch om te vormen, en zich dus los ders uit Impe het initiatief namen om ook aldaar rond II juli de Vlaamse gedachte op een pas sende manier naar voor te bren gen. De noeste Vlamingen van het eerste uur, zoals men dat poogt te noemen, waren wijlen Amedée Godefroot, E.H. De Brouwer, en Adolf Boterberg. Sindsdien hebben de gekende 11 juli-mis, opgedragen in de paro chiekerk Sint-Denijs. en de 11 juli stnjdrede, uitgesproken door emi nente Vlamingen de kern gevormd van de viering waarrond dan meest nog wat animatie werd geweven. Doch bij deze viering die steeds de zondag na de Ijzerbedevaart plaatsvindt, is het evenwel niet gebleven. Er werd tevens aktief en massaal deelgenomen aan allerlei manifestaties, vooral in de tijd dat de Vlaamse Strijd meer was dan een koude oorlog. Zo speelden de Vlaamse strijders uit Impe een be langrijke rol in de Leuvense revo lutie Zij namen ook deel aan mar sen en betogingen op Brussel, enz... VERSTERKING, UITBREI DING, VERBREDING Wijlen Amedée Godefroot, E.H De Brouwer en Adolf Boterberg waren de pioniers van het 11 juli- gebeuren te Impe. Met de uitbrei ding en de grotere belangstelling welke deze aktiviteit kreeg, moest te maken van het oude, enge stra mien. Daarin is hij dit jaar geslaagd. Twee Leedse gemeenteraadsleden werden opgenomen in het komi tee. Het zijn meester Ruyssinck en de heer Henri De Bruyn. Het is zeker de bedoeling van de heer Baeyens om in de toekomst nog verder te werken aan deze basis verbreding. Hel komitee bestaat op het ogen blik dus uit Robert Baeyens. voor zitter; Denis De Pauw. sekretaris en public relations; Jef Haustraete. penningmeester; juffrouw Frieda Daelman uit Aalst, public rela tions en verder uit de bestuursle den: Dolf Boterberg, Gerard Im- pens, Robert Van der Gucht, Jules Henderickx, Bnek Moreels, Jules De Backer, Frans De Moorter, Raf en Wilfried Van den Abbeelle. Roger Quintijn, Willy Ruyssinck, Henri De Bruyn, Jan Galle, Hed- wig D'Haese, Frans Godefroot. Toon Mertens, Marcel Daelman. Een stevige groep waarvan in de toekomst zeker nog heel wat mag verwacht worden. DE GASTSPREKERS Een belangrijk onderdeel van de viering is steeds de strijdrede ge weest die uitgesproken werd na de 11 -juli mis op het dorpsplein. Heel wat verdienstelijke Vlamingen hebben er het woord gevoerd en de belangstelling, dit wegens moei lijkheden. Het toenmalige ge meentebestuur had immers de vie ring verboden. Iets wat men als een clektorale nawas zou kunnen bestempelen. Toch vond de vie ring doorgang met als gastspreker Bernard Van Dyck. algemeen on dervoorzitter van de Vlaamse Volksbeweging Enkele van de in richters zijn dat jaar tevens gear resteerd geworden. In 1967 kwam dan Mik Babyion. als jongste volksvertegenwoordiger van het land aan bod In 1968 was het Pro fessor De Rine. voorzitter van de Vlaamse Professoren te Leuven, in 1969: Hugo Schiltz; 1970: Szandor Szondy; 1971: Paul Daels: 1972: Flor Grammens; 1973: Piet De Pauw, voorzitter van T A K 1974: Jaak Van de Meulebroecke, jongste volksver tegenwoordiger van het land. 1975: opnieuw Piet De Pauw; 1976: Hugo Weckx. voorzitter van de Nederlandse Kuituurkom missie te Brussel en ten slotte dit jaar Paul Daels, algemeen voorzit ter van de Vlaamse Volksbewe ging. Werkelijk een ganse rij van pro minente Vlamingen, namen waarop de inrichters fier mogen zijn dat zij ze naar Impe gehaald hebben. Volgend jaar dan afspraak voor een 20ste viering, met wellicht enkele speciale jubileumgebeur tenissen. MON D G ilelnk verloop, E.H. Temmerman. F. HPastixir van I mpcC' hri s Pee de KSA en hel VNJ en allen die geholpen heobcn bi| de organisa- Daarna was het moment aange broken om de lege Vlaamse ma gen te vullen en zich te ontspannen op de tonen van een Hammondor gel in gasthot Godefroot. De ganse viering werd afgesloten met een ballonnetjeswedstrijd. Afspraak werd gegeven voor de viering van volgend jaar. die een jubileumviering zou moeten wor den. Hopelijk met wat vernieu wing. van w Ie ten aanwt Roob Impe, tijdens de 11 juli-vieringen, een klein Diksmuide. (SJ) We hoeven niet meer uiteen te zetten in welke onkomforta- bele omstandigheden de kloostergemeenschap van het (gedeeltelijk) afgebrand hospitaal momenteel nog altijd ge huisvest is. Sedert de brand pogen de zusters zich te behel pen zo goed en zo kwaad als het kan. Op 21 juni is er nog een vergadering geweest met het Stadsbestuur en het OCMW. AKKOORD Men is al geruime tijd ak koord gekomen over het nieuwe gebouwen. Gelijk vloers zullen de geneeshe ren hun vertrekken hebben (o.a. konsultatie, vergader zalen, enz...) en zal er ook voorde administratie plaats .zijn. De eerste en tweede verdieping zullen voor de kloostergemeenschap voor behouden blijven. Enkel de kapel zal gelijkvloers ge bouwd worden. Met deze schikking is de kloosterge meenschap al geruime tijd akkoord. Eén twistpunt was dat de kapel tien meter van Sint Lieven moest verwij derd blijven, waardoor deze kapel te klein zou uitvallen. Ze is immers ook voor de zieken beschikbaar. Ook begrafenissen hebben er plaats. Het was vooral de brandweer die deze tien me ter wilde behouden (brand- beveiligheid). Omwille van de onvoldoende ruimte bin nenin de kapel heeft men één meter toegegeven en werd de afstand negen me ter. de verzekeringen krijgt men zowat 40 miljoen. En daar valt toch al wat mee te doen. De overste verstond echter zeer goed dat de stad met heel wat problemen af te rekenen heeft, en er dis- Drijs kussies omtrent de wedden opbouw gevoerd zijn. Belar zijn echter allang voorjaanw En het begint nu toch la: genoeg te duren éér meni handen uit de mouw steekt. Adria beiaa een z Adria DOKTERS Het blijkt evenwel dat over het gelijkvloers nog geen akkoord is bereikt. De ge neesheren zijn nog aan het wikken en wegen. Men is nog altijd aan het plan be zig. Alleilei dingen worden nog in komitee besproken. Dit terwijl aan de klooster gemeenschap was beloofd nog voor de vakantie de af braak aan te vatten. Naar we van OCMW-voorzitter Vanderspeeten hoorden, zal men echter pas in augus- tus-september met de werk zaamheden kunnen begin nen. Kortelings zou de pers trouwens over de stand van zaken ingelicht worden. NIET GENOEG DRUK We hebben ook de indruk dat men vanwege de kloostergemeenschap zelf zodanig te goeder trouw is, dat men te weinig achter de veren van het stadsbestuur aanzit. Stout gesproken zou hier misschien ook al half gewonnen zijn. Tenslotte had men allang met de wer ken kunnen beginnen. Van Ichau Jzeggi linstri ■klink Haalt ■vries 'dat t Garagist Van Merelbeke toont de Rode Kruis mensen waar men de ruil moet verbrijzelen zonder zichzS een t kwetsen. SJJ 'te Idorp Vorige zaterdag verzamelden de Rode Kruisafdelingen \an Mere en Aalst aan de ingang van het Kerkhof te Mere oio daar in de huurt enkele oefeningen te houden. Op het programma stonden twee punten: ten eerste leren werken en praktische oefeningen met de Rosenbauer en ten tweede brankaaroefeningen o.a. op hellingen. uitgekeken worden naar verster- Vlaamse gedachte leefbaar ge king. Deze hebben ze ongetwijfeld ver kregen van Gerard Impens en De- nis de Pauw. Een versterking die tevens een verjonging betekende. Sindsdien werd het komitee verder uitgebreid. Het werd een geweste lijke II juli-komitee. Een van de belangrijke werkende en stuwende figuren in dit komitee is zeker de huidige voorzitter, de heer Robert houden. Als spreker bij de eerste viering in I959, fungeerde de heer Toon Van Oversstraeten. Daarna volgden in kronologische vol gorde. I960: Wim Jorisscn; 1961 Pater Brauns; 1962: Terug Toon Van Ovcrstraeten, 1963: Piet Vin- devogel; 1964: Pater Brauns: 1965: Denis De Pauw Dan komen wij aan het jaar 1966. Toen haalde het kleine Impe zelfs de televisie De eerste oefening was het leren omgaan met de Rosenbauer. Wat schuilt er achter deze naam? De Rosenbauer is een Zweeds werk tuig. dat qua vorm en grootte kan vergeleken worden met een kleine bijl, maar tot praktisch doel heeft op een gemakkelijke manier men sen te bevrijden in tot vrak gereden wagens. Deze Rosenbauer is een kombina- tie van werktuigen. Vooreerst is er een bijl die kan dienstig zijn om de steunpilaren van een autodak vooraan door te kappen en aldus het dak open te plooien om ge makkelijk gewonden te bevrijden. Langs de andere zijde van de steel zit een pik, een scherpe punt. waarmee enerzijds ruiten kunnen verbrijzeld worden, maar ander zijds ook gaten in het koetswerk gestampt om achteraf met de blik opener in te kunnen. Langs de zijkant, tussen de bijl en de pik is er nog een uitstekende lip. waar door de Rosenbauer ook als hef boom kan gebruikt worden On deraan de steel, die uitschuifbaar is. zijn nog twee werktuigen be vestigd. Een reuzeformaat bliko pener en een beitel. Het gehele instrument dat zo'n 8 kg weegt en in de handel rond de 8.500 F kost kan bevestigd wor den aan een draagriem, die voor zien is van een stevige haak. Met twee dergelijke riemen zijn twee man in staat een wagen gedeelte lijk van de grond te tillen. De Ro senbauer is daarbij ook zo gekon- strueerd dat hij kan gebruikt wor den als steunkruk. Eenmaal de wagen van de grond getild kan de Rosenbauer er onder geplaatst worden en kunnen eventuele ge kwetsten van onder de wagen verwijderd worden. Deze Rosen bauer die eveneens nog kan ge bruikt worden als schaar om vei- ligheidsgordels door te knippen, en dergelijke, is een zeer praktisch kombinatie-instrument dat sinds ongeveer een jaar in Belgic ge bruikt wordt, o.a. door de Rijks wacht Wanneer men de juiste werking niet kent of men is niet gewoon "iet 8 kg te zwaaien is het geen sinekure om met het tuig om te gaan. Kunnen werken met de Ro senbauer alleen volstaat ook niet. Je moet een zekere dosis kennis van autokonstruktie hebben Een achterruit mag niet in het midden stuk geslagen worden, zoniet ris keer je zelf gewond te geraken. Juist in de plooiïng van een derge lijke ruit kloppen is evenmin gun stig. je moet daar te grote kracht uitoefenen. Het beste is op onge veer 1/3 van de zijkant te kloppen, onderaan, tegen de koffer. Sloten kunnen zeer weerbarstie zijn. Je kunt er minuten aan v spelen, kostbare minuten, die levensbelang kunnen zijn voor gewonden. Weten hoe men slot moet aanpakken is dan ai van zeer groot belang. Dit en nog veel meer konden] mensen van de Rode Kruisal lingen Merc en Aalst vorige zal dag uittesten op het autokerkl van de garage Van Melkebeke eigenaar van de garage bleek zeer geïnteresseerd te zijn en strekte ter gepaster tijde uitleg Een tweede punt op het p gramma waren oefeningen met brandkaars. Hoe gewonden uit wagen halen en transport van wonden op hellingen. De eerste oefening werd evenet gehouden op het autokerkhof w; men praktisch materiaal genu voor handen had. De tweede oe ning. het transport van gewotX op hellingen, werd gehouden de hellingen rond het kerkhi Vooral deze tweede oefening zeer interessant voor afdeling zoals Merc en Aalst. Mere Aalst zijn immers autostradeg meenten Het kan nodig zijn. b bij zware kettingbotsingen, dat ambulances tot bij de plek van I ongeval komen via een naast autostrade gelegen weg. Gewoc lijk valt er dan nog een kleine h ling te overwinnen alvorens op plaats van het onheil te komc Een helling die achteraf, met gewonden, terug moet genom worden. Dergelijke oefening zijn dus alles behalve overbodi S. Gastspreker Pol Duels, algemeen ging. (SJ) 'oorzitter van de Vlaamse Volksbewe-

De Voorpost | 1977 | | pagina 22