VALERIUS DE SAEDELEERPRIJS TOCH TOEGEKEND STEDELIJKE AKADEMIE VOOR SCHONE KUNSTEN IS ZORGENKIND GEWORDEN 28 - 15-7-1977 - De Voorpost Schetsen, tekeningen en maquettes van de afdeling bouwkunde. (SJ) Kerkske leraars- trekken Op maandag 27 juni 1977 greep de plechtige prijsuitreiking plaats van de Akademie voor Schone Kunsten Aalst. Aan belangstelling ontbrak het zeker niet. Daar de proklamatie en prijsuitreiking (dagschool: Hoger Sekundair Kunston derwijs) plaatsgreep in de vroegere kapel van het Oud-Hos pitaal gingen heel wat belangstellenden vroeg tijdig weg, immers door plaatsgebrek was een groot deel verplicht bui ten te blijven staan. Spijtig genoeg bevonden zich onder deze terecht misnoegde mensen ook prijsschenkers. Men leeft niet van kunst alleen en dit schoonheidsfoutje qua or ganisatie moet volgende maal absoluut vermeden worden. Uit goede bron vernamen wij dat het niet helemaal rond draait in en om de Akademie: al te traditionele zienswijzen in verband met beleid, uitbouw en artistieke visie kruisen de laatste tijd de weg van progressieve ideeën en realisatie zin. Het is zo dat door het botsen van ideeën soms merk waardige lichtpunten ontspringen. We kunnen alleen maar hopen dat de positieve gensters overslaan naar een «stukje Aalst» dat ons méér dan dierbaar is. Een glasraam, fel opgemerkt tijdens de open-deurdag in de akademie. (SJ) DOE IETS... Niemand zal betwijfelen dat onze Akademie voor Scho ne Kunsten op een rijk ver leden kan bogen. Meerdere belangrijke Vlaamse kunstenaars en ontwerpers kregen er hun artistieke vor ming of behoren tot het le rarenkorps. Dit neemt niet weg dat de akademie-infra- struktuur verouderd is, Wanneer we het folk- en kleinkunstcircuit in onze heimat bekijken, dan blijkt dat in het Aalsterse zoiets bestaat als een totaal gebrek aan samenwerking. Iedereen doet in z'n dooie eentje r-ustig aan verder en dan kom je tot het fenomeen dat men op één en hetzelfde weekend verschillende muzikale manifestaties heeft op verschillende plaatsen. Dit bevor dert natuurlijk geenszins een betere aanpak en een risikospreiding bij het programmeren van artiesten. Als je dan als organizerende ver- eniging de lef hebt illustere of al leszins nog niet «doorgebroken» onbekenden op een affiche te zet ten dan mag je niets aan het toeval overlaten wil je de zaak nog ietwat financieel haalbaar maken. Komt daarbij dat het publiek die inspan ningen naar waarde moet weten te schatten. Iets wat het overigens niet altijd doet;_Kreja vertelt U daar wel over (denk maar aan Bully Wee. De Snaar Om dit probleem op te vangen zijn er verschillende oplossingen. De organizator doet de eerste stap naar het (kas)sukses (niet dat dit laatste persé hoeft) met een ade- kwate publiciteit, door kwaliteit te laten primeren, door eens verder te kijken dan wat men hier al tot ver velens toe gezien heeft: De Craene. De Bruyne enz. en voor wie men in de toekomst niet zo cntoesiast meer zal voor buiten komen. Wie brengt Lieven. Bert De Coninck en al die anderen die best eens een kans mogen krijgen; ook al omdat de kleinkunst zeg maar Vlaamse pop dringend nieuwe namen nodig heeft? Komt natuurlijk opnieuw voornoemde opmerking dat het publiek hier wel eens eindelijk wat meer belang stelling mag opbrengen voor min der bekende lui. Alleen is maar alleen. Samenwer king met andere klubs of kroegen begint bij hetdoorseinen naar me kaar van wat men reeds heeft ge boekt. Als je dan zelf iets wil brengen dan zorg je dat er geen overlappingen zijn. dat je min stens hetzelfde publiek niet aan spreekt voor verschillende optre dens op dezelfde dag. Een voor beeld: een folkavond en een klein- kunsthappening zijn niet per defi nitie konkurrerend; twee popkon- certen zijn dat vaak wel. Samenwerking kan verder gaan. Vrij uitzonderlijk heeft het verle den dat bewezen. Men denke aan het september '76-festival in de Zonnestraal en de gunstige rezul- taten van de medewerking van Elly en Rikken Zuiderveld, voor het eerst in Aalst op zaterdag 15 oktober op initiatief van Jebron. Tuf-Tuf, Terlinden, Sint-Joris en Kreja. Men denke ook aan 't Fa- brickske en Parnassos die samen Julie Felix presenteerden. Het is duidelijk, samen kan je heel wat meer. Tien jeugdklubs kunnen samen pakweg J.J. Cale naar de Keizershallen halen. Als je moet wachten tot het Feestkomitee een jeugdavond (met overigens spor- goedkoop inkomticket) inlast'tij dens de jaarbeurs, dan mag je nog eeuwen wachten. Wij van onze kant hebben in het verleden geprobeerd de nodige ruchtbaarheid te geven aan die op tredens. Zij het dan dat wij niet van alles op de hoogte waren, soms veel te laat of zelfs helemaal niet werden verwittigd en bovendien dat wij als penncridders in een blad dat meer wil zijn dan een gra tis advertentieblad, aan uitgespro ken kommerciële en winstzoe- kende organizaties niet onvoor waardelijk onze steun hebben ver leend. Er zijn cafébazen die even onvoorwaardelijk het tegenover gestelde verwachten. Daarom volgende vraag onzent- wege. Graag krijgen wc van U een seintje telkens een optreden wordt voorzien. Een briefje naar ons kost U hooguit tien frank. Smeergelden houdt U voor het drukken van gro tere affiches. U zou ons plezier doen mocht U ons in het geval dat de gepro grammeerde artiesten niet zo be kend zijn daarbij enige infor matie verstrekken. Persfoto's drukken wij graag af. Afgesproken.' Tot slot. een stuk kalender dat ons reeds werd kenbaar gemaakt. 20 8: Mallcmunt te Erpc-Mcre. 27.8: Gratis festival in het Stad spark (org.: Cedo Nulli). 16 9: Martin Carthy en Dave Swarbrick te Aalst (plaats nog niet bekend). 15.10: Ellven Rikkert Zuiderveld. op initiatief van Jebron. 19 11: Rum te Aalst (plaats onbe kend). Parnassos heeft buiten het konccrt van Carthy en Swarbrick nog het volgende gepland 1.10: Gerry Lockran 15.10: Hedgehog Pie. 29.10: Michel Hindcnoch. 12 11: Matthews Brothers.. 26.11Free Podium. 10.12: Vin Garbutt. 7.1.78: Martin Carthy. 21.1: Allan Taylor. 4 2: onbepaald. 18.2.: Peter en Chris Coc. 4.3.: Brenda Wooten. 18.3.: Chris Foster. Later op het jaar. waarschijnlijk Swan Arcade. John Kirkpatrick. John Doonan en John James. Komen we net te welen. 30.7.: Kazimir Lux en Bien Scrvi in Dido te Erpe-Mcre. soms zelfs vernietigd door een gebrekkig of ontbre kende aanpassing van in verval zijnde gebouwen. Sinds jaar en dag wordt er door heel wat mensen aan oplossingen gedacht, maar konkreet staat er niets op papier, laat staan daadwer kelijk gerealiseerd. Her haaldelijk aandringen bij de Stedelijke diensten leverde tot nu toe niets op. De nieuwe Kommissie van Toe zicht is zich terdege van de toestand bewust. De Voor- .zitster Mevrouw Couck-Van Cauwenbergh, maakte in hvaar toespraak, tijdens de eindejaarsproklamatie, van de gelegenheid gebruik om de verantwoordelijke stads diensten nogmaals in te lichten over de noodtoe stand. Het gaat hier tenslot te om het behoud en op nieuw stimuleren van een belangrijk onderdeel van het Stedelijk onderwijsnet. Om de dagschool een nieu we en noodzakelijke stimu lans te geven, moet drin gend worden gehandeld. En hier voelt men zeer goed aan dat het niet alleen gaat om het probleem huis vesting maar dat de stimu lans ook meer dan nodig is op het artistiek-kreatieve niveau. Dit betekent vooral het scheppen van een nieu we beleidssfeer, het om bouwen van de artistieke ideologie, het uitstippelen van de richting waarheen dient gewerkt te worden, een plan om de akademie in vijf tot tien jaar weer de glans van vroeger te schen ken. De leden van de ad viesraad zijn zich terdege bewust van de toestand en willen er iets aan doen. Het is bekend, dat verschillende leden niet aan de dove mansoren willen blijven aankloppen. PROKLAMATIE EN BIJZONDERE PRIJZEN De klassieke rij van ge slaagden werd afgelezen en prijzen en gelukwensen werden uitgedeeld. Nu is het zo dat heel wat geïnte resseerden en personalitei ten het spijtig vonden dat het gedrukte palmares «nog niet af» was op het ogenblik van de proklamatie. Dit jaar v/aren meerder mensen (waaronder eksperten) ook niet zo opgetogen over het feit dat de Prijs Valerius De Open-deurdag in de akademie en meteen een blik op zeer moo'e keramiekwerkjes. (SJ) Saedeleer (20.000 fr.) was toegekend. Het werk zelf «Kind met boekentas», vonden zij als kreatie op een te weinig ar tistiek hoog peil om de V. De Saedeleerprijs te verdie nen. Dit was trouwens ook het geval voor al de andere tentoongestelde kreaties, aldus onze eksperten. «Juist door het wel toeken nen van de prijs in deze voorwaarden, devalueert men een zo belangrijke prijs». «Als je vergelijkt met de prestaties die geleverd worden in verband met de Dirk Martensprijs (letter kunde) dan moeten we hier dringend andere maatsta ven en beoordelingsnormen op het voorplan geplaatst worden. Wat de tentoon stelling betreft kunnen we alleen de afdeling bouw kunde een proficiat toe wensen. De rest behaalt geen behoorlijk peil.» Deze kommentaar is hard maar wijst er op dat er inderdaad een evaluatie moet gebeu ren, het kan allemaal gelei delijk gebeuren op voor waarde dat het vernieu wingsbeleid steunt op effi ciënte realisaties die in hun invloed vlug laten merken op artistiek-kultureel ni veau. Prijs Valerius De Saedeleer toegekend aan Albert Her- regodts, Zottegem, leerling van de school voor socio- kulturele promotie. Prijs Stad Aalsttoegekend aan Michel De Saedeleer, Aalst, leerling van de afde ling Bouwkundig Tekenen, dagschool. Prijs Stad Aalsttoegekend aan Rudy De Doncker, Aalst, leerling van de afde ling Bouwkunde, socio-kul- turele promotie. Prijs Louis D'Haeseleer toegekend aan Eddy Van Der Eecken, Erpe, leerling van de afdeling Binnenhuis. Prrjs Gaston Vari Den Eede. toegekend aan Ann De Pae- pe, Hofstade, leerlinge van de afdeling Beeldende kunsten, richting Sier kunst n Kunstambachten Prijs Herman Roels; toege kend aan Mare De Coninck, Hofstade, leerling van de afdeling Bouwkundig Teke nen. Prijs Volksvertegenwoordi ger Paul Van Der Niepen: toegekend aan Rafaël Van Ransbeeck, Hekelgem, leerling van de afdeling Beeldende Kunsten, rich ting Sierkunsten/Kunstam bachten. Prijs Volksvertegenwoor diger Diaen D'Haeseleer: toegekend aan Emilienne Van Der-Hoeven, Dender- houtem, leerlinge van-de afdeling Beeldende Kunsten, richting 'Beeld houwen/Keramiek. Prijs Volksvertegenwoor diger Jan Caudrontoege kend aan Griet Vlassenroöt, Mazenzele, leerlinge van de afdeling Beeldende Kunstén, richting Publici teit/Etalage. Prijs Volksvertegenwoordi ger Mare Galle: toegekend aan Nadine Van Accoleyen, Lede, leerlinge van de afde ling Beeldende Kunsten, richting Sierkunsten/ Kunstambachten. Prijs Simone Couck-Van Cauwenbergh toegekend aan Birgit Sonck, Erembo- degem-Aalst, leerlinge van de afdeling Beeldende Kunsten, richting Publici teit/Grafiek. Prijs Antoon Blanckaert: toegekend aan Leona Mer- tens, Baasrode, leerlinge van de afdeling Binnenhuis. Prijs Robert Van Gysegem toegekend aan Martine Brantegem, Lede, leerlinge vn de afdeling Beeldende Kunsten, richting Publici teit/Grafiek. Prijs Bolaskatoegekend aan Machteld Uyttersprot, Denderbelle, leerlinge van de afdeling Beeldende Kunsten, richting Teken-, Schilder- en Grafische Kunst. Prijs A.B.V.V.: toegekend aan Michel Moens, Heraer- sem, leerling van de afde ling Beeldende Kunsten, richting Publiciteit/Grafiek. Prijs Richard De Schepper, toegekend aan Johan Van Eisen, Mollem. leerling van de afdeling Bee'dende Kunsten, richting Teken,- Schilder- en Grafische Kunst. Prijs Rotary: toegekend Jan De Schrijver, leerling van de afdelirf Bouwkundig Tekenen. Prijs Vandenameele: tol gekend aan Ninia Bomol Aalst, leerlinge van de afdf ling Beeldende Kunsten! richting Sierkunstef Kunstambachten. Prijs Bank Brussel Larf bert: toegekend aan MagJ De Smet, Wetteren, leerlil ge van de afdeling Beeldej de Kunsten, richting Publ citeit Etalage. Prijs Algemene Spaar- Lijfrentekas: toegekenl aan Carina Bornauw, Aalsj leerlinge van de afdelir Bouwkundig Tekenen. Prijs Generale Bankmaa( schappijtoegekend Katelijne Vervliet, Dendel belle, leerlinge van de Beel dende Kunsten, richting Te ken-, Schilder-en GrafischbWi t Kunst. Prijs Kredietbank: toeg^— kend aan Gina Coppen: Iddergem, leerlinge van d I afdeling' Beeldend Kunsten, richting Public l$s teit Etalage. Prijzen Akademie: toeg< kend aan Hilde Van Schu) |:yr lenbergh. Aalst en Marlee De Ridder, Zandberger i^'. leerlingen van de afdelin H Beeldende Kunsten, ricf I ting Publiciteit/Etalage. Prijs Raymond Vernaevel^^ toegekend aan Peter Deca^^ booter. St.-Agatha Berchem, leerling van de aforger deling Beeldende Kunsten^^,. richting Teken-, Schilde^ en Grafische Kunst. 'ïhepe richt DE TOEKOMST Jeme, In een gesprek lieten wj,je<<y ons vertellen dat begin sepij c tember nieuwe leraars worj den aangeworven. Er b« staan voorstellen om dl «eksamenkommissies vo. leraars» te wijzigen, zod; hier ook selektieveren m schien progressiever kar gewerkt worden. Namen ali Marcel Boon (Direkteul Akademie Brussel), Pierrj Vlerick (Direkteur Akademié Gent), Paul Van Gijseghenj en Fons De Voghelaere (Lel raren Akademie Gent) worj den vooropgesteld eventueel de nieuwe gezich ten te vormen in de eksa menkommissie voor aan werving van nieuwe leraren. Er zou ook getracht wordei leraren uit het Aalsterse ta betrekken. In de Gentsr Akademie geldt de stelrege dat de leraars zelfs de stad of toch het omliggende moeten bewonen. Jaarlijir wordt in Aalst de som ongeveer 300.000 frank betaald als voor leraars die Aalst bewonen. Hopelijk men er in de potentiële tistieke gaven van lende Aalsterse kunsienaars aan te en slaagt men er door verantwoord beleid huisvestingsprobleem op lossen en het artistiek zoen van de Akademie nieuw op te frisser, en te ten glanzen. Voot' de prijsuitreiking in de Akademie op de Oude Vismarkt stonden de genodigden lot huilen. (SJ) K. De

De Voorpost | 1977 | | pagina 28