3IBLI0TEKEN VRAGEN AANDACHT VOOR HUN PROBLEMEN IN MEMOMAM: MARCEL BOMBEECK MET EEN VERFB0RSTEL EN WAT VERBEELDING SPAAR JE LANDBOUWGROND Aa sterse f itsen AFGEZWAKTE EGMGNTM0TIE ONDERWIJSPROBLEMEN MET STILLE TROM NAAR... DE KOMMISSIE De Voorpost - 15-7-1977 - 5 3.505 personen zijn in 1976 te gast geweest in de Aalsterse Openbare Bibliotheken. Elk ontleende zo'n ertig boeken en/of platen per jaar hetgeen bij nadere analyse grosso modo doet vermoeden dat een ïeid (nog geen 25%) onder onze streekgenoten om de twee weken één boek heeft doorgenomen. |it gemiddelde zou verleden jaar zelfs zijn gedaald. Immers, het toegenomen aantal ingeschreven lezers |is alles samen een vijfhonderdtal werken minder. Bij de diskofielen was het net andersom, zo blijkt uit jet jongste jaarverslag van voornoemde stadsdiensten. Moorsel Nieuwcrkerken 157 181 319 323 cijfers liegen er niet om. als. ien uit de totaalcijfers konstateert it het aantal uitleningen nage- konstant is gebleven dan zijn (ooral de wijkbiblioteken die ir verantwoordelijk voor zijn iweest. Daar gingen immers fim 3 minder boeken de deur it en dit, terwijl men in de hoofd- ibliotheek toch wel een toename lieerde van iets meer dan 2 In taal zijn er amper 0,16 minder (leningen geweest; een cijfer aardoor je nog geen slapeloze schten zal beleven, maar dat vol- _ns 't verslag toch wel de resul- 3' nte is van enkele onmiskenbare oblemen waarmee de betrokken a^ensten geplaagd zitten. n ier LISVESTING IS ONROE- )ud EIKEND en eerste reden waarom de wij-. 5 P eri liitleendiensten minder sukses :nden ziet men in de slechte ak- imodatie. Sinds jaren stelt zich ook voor het hoofdgebouw n probleem van het akuut ge- m(?rek aan ruimte, zowel voor de viublieke als administratieve dien- 1 rr%en. Alles zit eivol, zegt men, en :t bezit kan niet meer op een aan- lardbare wijze worden aangebo- Jn. Ondanks de afvoer van dou- k etten met het oog op de gcdeelte- jke vorming van basiskollekties »or nieuwe wijkbibliotekcn in de jlcemecnten. kunnen nu de uuf lij ird t> aanwinsten zowel van boeken en grammofoonplaten met meer worden geplaatst Magazijnen voor filiaalvorming en wisselkollekties ontbreken. Meer nog, het is een hopeloze on derneming geworden de zo nood zakelijke orde in de fondsen te bewaren, het meeste en overigens onvoldoende personeel werkt in lokalen die ronduit onhygiënisch zijn en een behoorlijke eethoek is sinds jaren ook al geen overbodige luxe meer. Kortom, de toestand is niet om naar huis over te schrijven en als dit niet gauw verandert, zo stelt het verslag, zullen de reper- kuties op korte termijn zeker na delig zi jn. Veranderingen ziet men echter niet zo rap gebeuren zelfs ondanks het feit dat een jaar gele den reeds heel wat werd uitgege ven aan voorbereidende werken. WERKEN AAN WIJKBIBLIOTEKEN Dat de huisvesting een niet onbe langrijke rol speelt heeft men in het verleden ondervonden. Zo worden wij eraan herinnerd dat dat de uitleenresultaten in filiaal Ter- Imden met nagenoeg 50% stegen, na de ingebruikname van de nieuwe lokalen Hetzelfde kan verwacht worden in verschillende andere wijkbibliotekcn. Zo werd in 1976 daadwerkelijk gestart met de verbouwings- en Een dag van duizend uren bestaat niet en de klok vergeet te tellen hoelang een minuut van vriendschap en waardering duurt. Zon en regen zijn de symboli sche bestanddelen, de onafscheidbare kameraden, de ontegensprekelijk aanwezigen geweest in het leven van iedere dag van Marcel Bombeeck. Iedere voetpadsteen, elke vierkante meter asfalt van de Koolstraat was zijn domein, zijn dierbare eigen dom, zijn oprecht bezit geworden. Zijn telefoon weet hoeveel levensuren hij de onmisbare dienaar van Marcel is geweest, zijn telefoon alleen kan ons zeggen hoeveel keer Marcel heeft gebeld» om L: of mij of anderen, maar vooral om zijn Koolstraat te helpen. Een glimlach die duizend sterren waard is, bestaat wel. Ogen als 'n verzameldiepte van geluk, gelouterde pijn, oprechtheid in streven en leven en het onafhanke lijk vrij zijn en toch gebonden leven door echte en hechte vriendschap en liefde. Die ogen bestaan wel. Een aangezicht spreekt slechts als een mens aan wie het toebehoort, weet w at hij wil, als die mens, wars van alle vitterij en mensonwaardige kleingedachten. open, eerlijk, oprecht, met parate werkkracht en inzet, liefde voor zijn gezin, zijn buurtgemeenschap en zijn stad. leeft. Het aangezicht van Marcel sprak, vertelde elke mo ment van de dag... Vertellingen die nu rustig voortle ven in het hart van zoveel vrienden. Marcel genoot de waardering en de vriendschap van een onnoemlijk aantal mensen. Zij beseffen nu pas hoe groot de vriendschapsschuid is die nog moet worden betaald. Marcel heel goed kennen, hem tot vriend hebben, betekende levenslang in het symbolische krijt staan, een lening aangaan die nooit kon worden afgelost. Juist omdat Marcel zelf zijn hele persoon, zijn inzet op zovele gebieden, gratis en gul uitdeelde, rest ons nu dat pijnlijk aanvoelen. De les, hoe men kameraad en helpende moet zijn. Die wetenschap, dat aanvoelen, dit waarachtig vriend schapsgeschenk is het schoonste dat hij ons allemaal naliet. We kunnen onze gehechtheid aan Marcel, ons dieD medeleven met Marguerite en Rudv uitdrukken met woorden en bloemen, hóe ontoereikend dit ook mag zijn voor wat we uitdrukken willen. Wat diep in ons hart schuilgaat en groeit is de poëzie van een ware vriendschap en het weten dat Marcels schoon- menselijkheid in ons voortleeft. Namens het weekblad De Voorpost. verruimingswerken aan wijkbi- blioteek «H. Hart" in de Driesleu- itelstraat. Identieke werken aan het filiaal Mijlbeek» aan de Moor- selbaan komen ten laatste in sep tember van dit jaar en... op de begroting van 1977 schreef het stadsbestuur voldoende kredieten in, om de reeds goedgekeurde plannen voor de nieuwbouw van de biblioteek «St. Job» te realise ren. VOORZIENINGEN IN FUSIEGEMEENTEN Ook de fusiegemeenten moeten in de toekomst aan hun trekken ko men. Het is dus maar logisch dat geopteerd wordt voor de planma tige uitbouw van een verant woorde lektuurvoorziening ten bate van de ganse bevolking en dus ook buiten de stadskern. Nu reeds blijkt dat steeds meer men sen van buiten Aalst de hoofdbi bliotheek bezoeken. Meer bepaald neemt het aantal cf- fektieve lezers uit de deelgemeen ten van Groot-Aalst toe, zoals blijkt uit volgende tabel: 1975 1976 Baardegem 28 35 Erembodegem 576 523 Gijzegem 149 127 Herdcrsem III 168 336 338 Meldert 62 72 Van de 8.803 bezoekers aan één van de afdelingen van de hoofdbi- blioteek kwamen er 4.205 (of 47.76 uit 209 gemeenten bui ten Aalst: dit bewijst de attraktivi- teit van de Aalsterse biblioteken en ook het uitgesproken gebrek aan degelijke plaatselijke open bare lektuurvoorziening in het Vlaamse land. Dat meer mensen uit de deelge meenten op bezoek komen bewijst vooral dat een planmatige uitbouw van wijkbiblioteken aan een echte noodzaak beantwoordt. In Baardegem doet men er al iets aan. Het boekenfonds wordt er in versneld tempo vernieuwd en bo vendien wordt de vroeger gemeen teraadszaal ruim en gunstig ge legen op het gelijkvloers van het gemeentehuis tegen uiterlijk oktober 1977 aangepast, opgefrist en uitgerust als volwaardige wijk- biblioteek. MINDER KINDEREN LEZEN MEER BOEKEN Een ander aspekt dat men bij het overschouwen van de cijfers best in rekening brengt, is dat van de jeugdbiblioteek of de afdelingen ••jeugdlektuur» in de wijken. Tegenover 1975 werden verleden jaar dezelfde resultaten geboekt, zijnde 41.000 uitleningen. Dat dit aantal op 2 eenheden na niet toe nam wijst evenwel niet op een stagnatie vermits de jongste statis tieken spreken over een inkrim ping van het potentieel jongeren publiek. Eerstens is er het feit dat het leer lingenaantal (verplicht onderwijs) sinds 1970 met ruim II terug liep. Ondanks alles brachten toch nog ongeveer 520 leerlingen en studenten, vergezeld door hun leerkrachten, verdeeld over 21 be zoeken én 24 klassen geleide be zoeken aan de hoofd- en jeugdbi blioteek. Overigens worden in «De Arend»» nog steeds uitleenzit tingen in klasverband georgani seerd met de leerlingen van de na bijgelegen scholen. Ook worden boekenpakketten met aangepast uitleensysteem ter beschikking gesteld door de jeugdbiblioteek en de wijkbiblioteken «De Arend» en Ter Berg». Een ander oorzaak die aan de basis ligt van voornoemde inkrimping is het feit dat steeds langere gezins vakantie wordt genoten in binnen- en buitenland. Komen daarbij nog de 5-daagse schoolweek (verlengd week-end-toerisme!) en de steeds grotere impakt van alternatieve middelen tot vrijetijdsbesteding (jeugdklubs. sport. meespelen. Het blijkt dus dat men ondanks de stagnatie rustig mag praten over een toegenomen interesse bij de jeugd. Mede dank zij een intense propaganda desbetreffende steeg het gemiddeld aantal ontleende boeken vorig jaar van 28 naar 30,24. En goed maar. want bij hen ligt de basis van een hele lees- en luisterkultuurvorm. Het publiek maak je al een stuk meer biblioteek-minded via een ade- kwate jeugdlektuurvoorziening. Rene De Witte SANEREN OUDE WOONSTEN DRINGT ZICH OP Het arrondissement Aalst dat zoals geweten 'n hoog aantal pendel inwoners onderdak verschaft en al een tijd lang een negatief migra tiesaldo heeft lijkt wel erg bouw-minded te zijn. Het gemiddeld inkomen hier ligt lager dan het gemiddeld inkomen voor de Provin cie en voor het Rijk en toch ligt het aantal eigenaars in ons gewest hoger dan zulks op nationaal vlak het geval is. Zo schrijft «Land van Aalst» die zich als vereniging o.m. ook bezig houdt met grondbeleid, en uit het voorgaande de nodige lering wil trekken. Zo onderstreept het jongste jaar verslag van de In'crkommunale dat wij niet langer even zorgeloos onze landbouwgronden mogen opofferen aan diverse realisaties en dat de bevolkingsaéngroci tot stilstand is gekomen en in de laat ste jaren zelfs is gedaald. 27 HUIZEN .VAN NA 2' W.O. Voor het arrondissement Aalst da teert 30 van de woningen van vóór de eerste wereldoorlog ter wijl nog eens 30 werden opge trokken tussen de twee oorlogen heen. Ongeveer 13 van de hui zen zijn hier onverbeterbare krot woningen geworden. Een en ander in de verhoudingen heeft te maken met de evolutie die de woningvoorraad genomen heeft in verhouding met de evolu tie van de bevolking. Volgende cijfers zijn bekend: 1947: 70.654 woningen voor 238.443 inwoners. 1961: 75.875 woningen voor 256.026 inwoners 1970: 84.707 woningen voor 261118 inwoners 1975: 90.207 woningen voor 264.323 inwoners (raming) Besluit is dat van 1961 tot 1975 nagenoeg dubbel zoveel woningen gebouwd zijn als er inwoners zijn bijgekomen: 14.332 tegenover 8.297 inwoners. NIEUW GRONDBELEID Volgens «Land van Aalst» is het duidelijk dat hogervermelde ge geven ons moeten aansporen om het grondbeleid vanuit een gewij zigd standpunt te benaderen. Er moei getracht worden de zuivere verkavelingen voor bouwgronden (LvA heeft zich totnogtoe beperkt tot deze vorm van verkaveling d.i. het verkopen van bouwgrond aan •kopers-zelfbouwers) met een op pervlakte van ongeveer 6 aren per woning al' te remmen. De hoofd optie dient in de toekomst gericht naar de generatie van de stedelijke en gemeentelijke kernen, de mo dernisering en vernieuwing van het bestaande patrimonium. De in- terkommunale voelt de behoefte om een rol te vervullen in de stadsherwaardering en dit door het saneren van verouderde woningen in onze steden en gemeenten. Er wordt bovendien aan gedacht aan de mogelijkheid om zelf te bou wen. REALISATIES Het verslag stipt nog enkele pro- jekten en realisaties van het vorige werkjaar aan. Zo spreekt het over de onteigening van een zone van circa 6 ha 20 ca. te Hofstade. Vier kleine huizen dienden voor deze realisatie aangekocht hetgeen voor drie ervan reeds is gebeurd. Een voorlopig voorontwerp voorziet in de oprichting van 32 woningen voor open en 36 woningen voor halfopen bebouwing. Ook te Erembodegem loopt een projekt. Meer bepaald in de buurt van de Schoolstraat en de Van de Vijverstraat. Het betreft zowat 4,5 ha waarvan het verkavel i.ngsplan door het stadsbestuur werd goed gekeurd. Dit jaar nog hoopt de wegenaanleg te kunnen aanvatten om begin volgend jaar de bouw gronden te kunnen te koop stellen: 30 percelen voor open. 24 voor halfopen en 4 voor gesloten be bouwing. De kandidaturen zijn hiervoor reeds ruimschoots bin nengekomen. Het projekt dat te Gijzegem loopt stuit tegen wat meer verzet. Er be staat een solidair verzet van de ei genaars en pachters tegen de reali satie LvA schrijft nogal zelf- overtuigd dat de verwervingen zeer .ermoedelijk met de gerechter- lijke procedure zullen moeten ge realiseerd worden en dat gehoopt wordt dat de betrokken eigenaars en pachters tijdig zullen kunnen overtuigd worden van de bezwa ren en risiko's die aan deze proce dure verbonden zijn. Rene De Witte De gehandikapten die zich in een rclwagentje ver plaatsen kunnen tijdens het wielerkriterium dat doorgaat op maandag 25 juli, plaats nemen op een speciale tribune die opgesteld is aan het Keizerlijk Plein, ter hoogte van de Keizershallen. De kaart voor vrije doorgang en nadere inlichtingen kunnen beko men worden op het sekretariaat van het Wielersport- komitee, Kattestraat2 Aalst, van 18 tot en met 22 ju li. Het schepenkollege zal werk maken om de diskrimi- natie die bestaat tussen de verhaal belasting in de deelgemeenten en deze in Aalst weg te werken. In Klein Aalst werden deze belastingen toegepast en in de deelgemeenten niet. Er wordt, alvorens de ge meenteraadsleden zich over deze zaak uitspreken kontakt opgenomen met de provinciale diensten. Tijdens de Aalsterse jaarbeurs in augustus eerstko mend zal geen Stella bier meer getapt worden. Al hoewel de brouwerij De Gheest met haar offerte 28.000 fr. duurder was dan de Leuvense brouwerij en geen tappers bijgeeft, maar een procent, haalde zij de voorkeur. Schepen De Neve deelt mee dat Aalst zinnens is ak- tief mee te werken aan de Fietspadenaktie die door de BRT ingericht wordt. In het vijfjarenlan van Open bare Werken zullen heel wat fietspaden inbegrepen zijn. Er komt een fietspad langs de Dendervallei van Gijzegem naar Aalst langs een groen gebied en de oude spoorwegzate van Moorsel naar Baardegem zal ook tot fietspad omgevormd worden. Op 22 september om 19.30 uur gaat in de zaal Made Ion de hearing voor klein Aalst door. In verband met de ratten plaag te Meldert konden wij vernemen dat de landbouwer schadeloos zal gesteld worden. In de maand augustus zal men te Haaltert een expe riment houden met containers. Daarin zal het grof huisvuil kunnen gestort worden. Hiermee hoopt men het sluikstorten tegen te gaan. In april '78 zal het ontwerp voor het nieuw Stedelijk Ziekenhuis aan de Siesegemlaan klaar zijn. Minister De Saeger maakte bij het voorontwerp enkele op merkingen. Op 7 juli was er dan een bijeenkomst met de bevoegde diensten van het Ministerie van Volks gezondheid om de opmerkingen bij het voorontwerp te bespreken en op te nemen in het vast ontwerp. Kommandant de Vidts kon niet ontkennen dat er wrij vingen zijn tussen de vrijwilligers en de leden van het beroepskorps. Hij haalt evenwel aan dat overal waar gemengde korpsen zijn die onenigheden zich voor doen. Na de vakantie zal een bijeenkomst gehouden worden van de officierenraad. Op voorstel van burge meester D'haeseleer zal deze vergadering doorgaan in het stadhuis en niet in het brandweerarsenaal. Het Ministerie van Openbare Werken heeft de Dienst van Bruggen en Wegen opdracht gegeven een vang rail te plaatsen in de gevaarlijke bocht te Gijzegem. De bedoeling is na het onteigenen van een pand van de Kloostergemeenschap daar drie rijstroken te rea liseren. Elektrische bewegwijzering komt er niet, maar wel visgraatborden. De firma Matexi bevestigde nog steeds niet schrifte lijk het akkoord om eengezinswoningen te bouwen op de gronden De Biolley in plaats van de geplande appartementsgebouwen in het Terlindenpark. Zoals men weet ging Matexi met een ruil, principieel ak koord. Bij de brandweer is men van plan eerlang de radiofo- nie met zakontvangers uit te breiden ook voor vrijwil ligers. Intussen zullen een aantal vrijwilligers, vijf tien voor Aalst en twintig voor Moorsel, kollektief per telefoon opgeroepen worden. De oplossing van het probleem van het gemeentelijk onder wijs is nog niet voor vandaag of morgen. Na de vragen van de ouder- komitees en schooldirek- ties en na de interpellatie van Raymond Uyttersprot over het uitblijven van de énige optie in verband met het behoud van de stedelij ke onderwijsinstituten, werd de na behandeling in het «konklaaf» de hele pro- Op de jongste gemeenteraadszitting deed CVP-raadslid R. Uytter sprot een voorstel dat er toe strekte de motie van de zgn. Egmontge- mcentcn tegen de faciliteiten en een verdere verfransing hij te tre den. Na heel wat heen en weer gedis- kussieer werd dit voorstel verwor pen maar werd er. op voorstel van schepen Jan De Neve. toch een andere, weliswaar sterk afge zwakte. motie aanvaard. De tekst ervan luidt als volgt. De gemeen teraad heeft met grote bezorgdheid kennis genomen van de minder positieve kanten van het ge mee n- schapsakkoord. Ze verzoekt de regering uitdrukkelijk o a. de toe lating tot het inskripticrecht-niet loc te passen vooraleer de wet tot volledige herstrukturcring vap de staat in een twcclediu feder alisme werd goedgekeurd. Met aandrang verzoekt de gemeente raad de regering dat geen enkele verdere verfransing kan doorge voerd worden, en de eentaligheid van de Egmont-gemeenten te vrijwaren. Deze motie die er toe strekt deze Egmont-gemeenten die aan ver- fransingsdruk komen te staan een hart onder de riem te steken, werd naar de regering verzonden. Over eventuele reakties kon schepen De Neve ons nog niets vertellen. DDP blematiek naar de kommis sie van onderwijs verwezen. Deze kommissie, geïnstal leerd op donderdag 6 juli, kreeg dan ook voor haar eerste zitting veel hooi op haar vork. Merkwaardige resultaten, laat staan voorstellen tot een definitieve optie, kwa men helaas niet uit de bus. Schepen Herman Roels gaf een overzicht van de proble matiek met de in dit blad reeds vroeger aangehaalde vele alternatieven waarna het aan de kommissie was voor de bespreking. Tot de grond van de zaak is men wel niet doorgedron gen. Enkele gedachten werden wel vooruitgezet. Zo is men. uiteraard, geen lief hebbervan klassen met drie leerjaren en moet de te ne men oplossing die vermij den. Anderzijds wil men in de voornaamste scholen èn dit zouden dan zijn Aalst Binnenstraat en Vredeplein en, misschien, ook Erem bodegem een direkteur zon der klas. Voor de andere scholen die nen ook nog oplossingen gezochi. Gestreefd wordt ernaar, na afdanking van de 'iidelijke leerkrachten tot geen terbeschikkingstelling ie moeten overgaan. Ook de sociale voordelen vormen een heet hangijzer. De kosten van het leerlin genvervoer zullen gedragen worden a rato van het aantal vervoerde leerlingen en- niet, zoals in sommige vroegere gemeenten, helft om helft. Supplementaire bewakingen en naschoolse (Franse) lessen kunnen worden verder gezet doch dan zonder énige vergoe ding. Er wordt niet meer voor betaald. Eerstdaags, de periode is wel zeer wéi nig geschikt wegens de vele afwezigheden wordt een vergadering belegd ook met de personeelsleden over deze problematiek. In hoe verre de er aanwezige leer krachten de algemene opi nie ook van de afwezigen kunnen vertolken is wel een erg duistere zaak. Waarschijnlijk is er op 7 september zitting van de gemeenteraad en daarna zou de kommissie weer sa menkomen. Een definitieve oplossing kan ten andere maar worden getroffen na 1 oktober 77. Intussen had men echter reeds lang een duidelijke optie kunnen ne men L.H.

De Voorpost | 1977 | | pagina 5