VLAAMSE FEESTDAG MET BLIJDE WEERGALMEN GEVIERD TE LEDE MARKTREGLEMENT ANNO 1977: WIJZIGINGEI BAG^^OKm^^ENDER T 11 JULI—VIERING TE ERPE—MERE: EERSTE UITGAVE 8 - 15-7-1977 - De Voorpost Reeds enkele jaren is het de gewoonte dat de VTB-VAB- en Davids- Jondsafdelingen van Lede op de vooravond van de traditionele 11- juliviering te Inipe verzamelen blazen in Lede zelf. Er wordt dan steeds een kultureel programma gekoppeld aan de gekende 11-juli- strijdrede. KULTUREEL CENTRUM TE KLEIN Het kader van deze feestelijke aangelegenheid was het, eens te meer, veel te kleine Kultureel Centrum. Inderdaad, er viel een grote belangstelling te noteren, evenwel van diezelfde steeds weerkerende gezichten. Bijna een gezellig onder-onsje. Waar zijn de vieringen van enkele jaren terug die plaats vonden in het Jeugdhuis Leeuwerik? Kleine en aangepaste akkomodatie. maar vooral een veel breder en jonger publiek. Het zijn toch wel deze mensen die men in de toekomst zal nodig hebben voor het uitdragen van de Vlaamse gedachte In dit Kutlurecl Centrum mochten de orgnisatoren heel wat Vlaamse prominenten begroeten, alsook waarnemend burgemeester Grep- don. leden van het schepencollege en van het gemeentebestuur. PRACHTIG OPTREDEN VAN -LAAT BLIJDE WEERGAL MEN» De viering werd ingezet op de to nen van de beiaard, andermaal uit stekend bespeeld door koster- beiaardier Heirmans. Het was dan ook op deze tonen dat de dynami sche Toon Mertens de aanwezigen verwelkomde. Daarna sprak hij een zeer passend «In Memoriam» uit voor de dit jaar overleden Vlaamse strijder Jozef Cool, Daarna zong het koor «Laat Blijde Weergalmen» uit Aalst «Vaarwel mijn Broeder» van HWaelrant ter ere van voornoemde belangrijke Leedse figuur. Na dit eerste deel stelde de heer Toon Mertens het Aalsterse koor «Laat Blijde Weergalmen» voor, waarna deze mensen een pracht optreden verzorgden. Een echte streling voor het oor. Zij brachten achtereenvolgens -Ik ben van ner gens en overal». «Marialiede- ken», «Gebed voor het Vader land», «Ik zeg adieu» en «Gott blüte dich». Tijdens het derde deel kregen de aanwezigen de gelegenheid zelf de kelen eens te schrappen en werden volgende nummers in samenzang gezongen: «Omdat ik Vlaming ben», «Het Lied der Vlamingen», en «Lied van mijn land». Dan was het ogenblik aangebro ken voor de strijdrede. ditmaal uitgesproken door de heer Szondy, voorzitter van de Kultu- rele Vereniging «Eigen Land» uit Etterbeek. Een passende 11 juli- rede, die toch ook wel wat meer zou mogen gehoord en uitgespro ken buiten de periode van de ver schillende 11 -juli-vieringen. Vooral nu het probleem Brussel nog scherper gesteld is dan vroe ger. Na de pauze kregen we dan opnieuw een zeer gesmaakt optre den van het koor «Laat Blijde Weergalmen». Deze mensen kunnen echt iets. Ditmaal zongen zij: «Gildebroe- ders maakt plezieren», «Schoon Lieveken», «Kom dans, Klara- dijn», «Die Audite Nova» en «'t Haasken». Deze feestviering werd dan afge sloten in samenzang. De liederen «Vlaanderen» «Van Rijswijck Mars» en uiteraard «De Vlaamse Leeuw» weerklonken luid door heen het Kultureel Centrum. Als een uitnodiging tot volgend jaar Mon De Gendt Als spookmachines liggen ze daar, midden in de Dender. Log", vuil. grauw. Wij herinneren ons dat wij als schoolgaande jeugd elke dag opnieuw gefascineerd .naar die gestaag draaiende spookmolen kwamen kijken. Toen kon dat nog, elke dag. Want dan werd de Dender regelmatig uitgebaggerd. Alhoewel de industriële vervuiling al jarenlang een alarmpiek bereikte, vond men het niet meer nodig dat er gebaggerd werd. Vele jaren is het geleden dat Aalst het bezoek kreeg van een baggermolen. Nu, eindelijk, is het er dan toch van gekomen. Een tweetal weken geleden zetten de logge machines zich in beweging. Vooroorlogs tuig. Waar ze ze gehaald hebben weten wij niet. Maar kom, het is nog altijd beter dan niets. Na de snikhete zomer vorig jaar, toen de Dender kilometers verzijn stank verspreidde, toen de omwonenden braakten in de stinkende ochtenncvel, toen de schippers (ook via ons blad) hun beklag deden over de onhoudbare toestand, is het er dan eindelijk van gekomen. En alhoewel de molens nog maar een goeie week hebben gedraaid, merkt men al de verbetering. Nu met de laatste warme dagen, konden de bewoners langs de Pierre Corneliskaai en de aanpalende straten nog hun ramen openlaten. De stank is sterk afgenomen. De walg is draaglijk(er) geworden. Iedereen maakt zich nu wel zorgen of het een ééndagsvlieg is. Of er regelmatig gebaggerd zal worden. En of ook buiten de strook St-Annabrug - Zwartehoekbrug gebaggerd zal worden. Want het heeft geen zin dat stuk van de Dender eventjes te zuiveren en het dan weer vol te laten slibben met vuiligheid dat aangevoerd wordt uit de richting Denderleeuw, Ninove en verder. GH.H. Maa Hel Si Annakoor uit Aalst -Laat Blijde Weergalmen- (SJ) Vorige maandag kende Erpe-Mere zijn eerste 11-juli-vie- ring. Alleen te Mere werd de Vlaamse feestdag vroeger gevierd, zodat we werkelijk kunnen spreken van een eerste groot feest. Het elf juli-komitee had dan ook de bedoeling de preciese opzet van dergelijke feest aan de bevolking kenbaar te maken. Het is een feest voor alle Vlamingen, vooralle Erpe-Merenaren incluis. HET ELF—JULI-KOMITEE In de loop van de voorbije maanden werd er te Erpe- Mere op initiatief van het Vlaams Centrum het elf-ju- li-komitee gevormd dank zij afvaardigingen van alle kul- turele groeperingen, die de gemeente rijk is. Hierin zijn alle ideologische en partij politieke strekkingen verte genwoordigd. Dat ervaarde het komitee als een plus punt, doch erkent dat er een aantal verenigingen nog niet zijn opgenomen omdat men de vertegenwoordigers niet kent of dergelijke. Men hoopt stellig aan zo'n lacu ne volgend jaar te kunnen ontsnappen. Het programma van de jongste elf-juli-viering lag dus helemaal in de lijn van de opzet: 1) een aktiviteit die de hele dag duurt; 2) naar de bevolking toe gaan 3) de voorbereidende infor matie dankzij het uitdragen van de kleine typische aan- plakbrief. FEESTELIJK Reeds van 's morgens vroeg werd er op het vroegere ge meentehuis van Erpe en op het huidige te Mere muziek gespeeld. Te Erpe was het voornamelijke klienkunst en volksmuziek; te Mere koos men Vlaamse koor- en strijdliederen. In elk huis van de gemeente werd een kleine aanplak- brief, speciaal ontworpen voor de 11 -juli-viering van Erpe-Mere, afgegeven. De tekst luidde: «11 juli: feest voor alle Vlamingen». Ge vraagd werd dit afficheken op een duidelijk zichtbare plaats op te hangen. Dit zat wel tussen alle andere re- klame, die je werkelijk in de bus krijgt, zodat vele men sen het niet eens gezien hebben. We vermoeden dat daar door veel goede wil verloren gegaan is. Er werd opgeroepn tot al gemene bevlagging. tfachl Vorige week werd het nieuwe marktreglement goedgjv00r( keurd. Het marktreglement (1952) was vatbaar voor wijFast gingen. Immers na vijfentwintig jaar zijn heel wat bepalii*>ame gen, mede door de marktevolutie, aan herformulering tor33!" In de Voorpost van vorige week verschenen reeds de namfl|k van de adviesraadsleden. Het politiereglement van 28-2-52 op de wekelijkse marktCj.J wordt nu vervangen door twee reglementen. Enerzijds politiereglement (artikel 112 tot 128 van het Algemeen Pc J' tiereglement van 1977) en anderzijds een specifiek reg ije'r bouq Ook voorgedragen Uzerbedevaartteksten behoorden tot het II juli-programma. (SJ) DE AUTOKARAVAAN Hoofdbrok van de 11-juli- viering was de autokaravaan door alle fusiegemeenten van Erpe-Mere. De bedoe ling was precies «naar de bevolking toegaan met de boodschap dat 11 juli een feest is voor iedereen. Wie hieraan wilde deelnemen, kon aansluiten met zijn wa gen». Men kwam samen op het industrieterrein. Rond twee uur was bijna gans de stoet gevormd. Het was echt een kleurrijk schouw spel: verschillende bevlag- de auto's en bijna alle wa ren beplakt met de affiche van de 1-juli-viering. Enkele deelnemers hadden de af fiche «Spreek steeds Uw taal te Brussel» bijgevoegd. Na enkele praktische richt lijnen vertrok men bijna stipt te 2 uur. (te 2.10 om exact te zin en sommigen vonden dat voor Erpe-Mere een hele prestatie). De fan fare van Erpe reed mee per bus. Er waren zo wat 60-70 wagens: onderweg sloten er zich enkele wagens bij de stoet aan, terwijl er anderen de sliert verlieten. De eerste halte had plaats op het dorp te Erpe. Het was de fanfare Sint-Cecilia van Erondegem die het op treden inzette, samen met hun majorettengroep, die er een paar mooie dansen brachten. Op hetzelfde ma- scenario kwam dan Sint- Cecilia van Erpe aan de beurt. Daarna trad de Aalsterse voordracht kunstenaar, Guido Klinck op, die zelf op 11 juli ver jaart. Hij bracht een poë tische strijdtekst met als te- ma: de Vlaamse strijd. Hij benadrukte vooral het feit dat de Vlamingen niet mo gen vergeten wat onze voor vaderen voor ons gedaan hebben. Ook stelde hij de Vlaamse Leeuw in het licht Om 14 uur vertrok een auto-karavan van honderden meters lang op het industrieterrein van Erpe-Mere. (SJ) als symbool voor de hele Vlaamse gemeenschap. De tekst kon .spijtig genoeg niet door iedereen verstaan worden omdat er geen ge luidsversterking aanwezig was, niettegenstaande de talrijke toeschouwers. Toch konden sommige omstaan- ders achteraf de bedenking maken dat de tekst van Gui do Klinck volledig beant woordde aan de bedoeling van de organisatoren niet gebonden aan een politieke of ideologisheovertuiging. Bij elk oponthoud werd trouwens, door de mikro- wagen, deze bedoeling dui delijk vermeld. Ook werden de namen van de deelne mende kulturele verenigin gen afgeroepen. DOOR DE FUSIE Te Erondegem speelde al leen de fanfare van Erpe. Het entoesiasme steeg reeds. Onderweg kwamen vele mensen naar buiten kijken. Op de haltes bleef men toch wat van op af stand de zaken gade slaan. Blijkbaar is men dergelijke viering nog niet gewoon. De karavaan werd tijdens de hele rit op een voortreffelij ke wijze door het verkeer geloodsd. Daarvoor hadden zich enkele vrijwilligers aangemeld. Via Ottergem en Vlekkem ging de stoet langzaam naar Bambrugge Hier was het derde opont houd gepland met een op treden van de Erpse fanfare en een par gedichten van Guido Klinck. Hij werd ook hier moeilijk verstaanbaar, maar nu omdat de dorstigen de laving boven de kuituur verkozen. Via Burst werd dan koers gezet naar Aai- gem. Te Burst was er geen halte voorzien omdat het komitee vreesde aldus in de kermis terecht te komen. Te Aaigem toonde de Erpse fanfare haar grote kwalitei ten. In een café speelden ze zonder partituur enkele mooie Vlaamse meezing liedjes. Velen zetten dan ook hun keel open om mee te zingen, na enige sme ring. De sfeer zat er meteen helemaal in zodat men het spijtig vond te moeten op houden: het tijdschema moest gevolgd worden. TE MERE Uiteindelijk bereikte de ka ravaan omstreeks 19 uur het einddoel: Mere. Hier speel de de fanfare Sint-Cecilia enkele deuntjes aan het Hof ten Dale, terwijl de fanfare van Erondegem stapsgewijs van de Vijfhoek naar de pleisterplaats optrok. Men kreeg de indruk dat ze de mooiste nummers voor het laatste overhielden. Ter plaatse werden alle mede werkers aan de viering be dankt door het 11 -juli-komi- tee, en men deed nu reeds een oproep voor volgend jaar. Velen bleven in 't Hof ten Dale voor het gezellig sa menzijn, dat de viering be sloot De avond werd opge luisterd door hammond- spel. Het entoesiasme bleef maar aanhouden en het meezingen was overmoeid en luidkeels, tot zo wat 1 uur. De organisatoren blikken nu met tevredenheid terug op de realisatie. Men weet best dat de beide fanfares van Erondegem en Erpe vele pluimen verdienen, niette genstaande er verschillende muzikanten omwille van het het verlof of het werk ont braken. Volgend jaar mogen we ons aan een nieuwe vie ring verwachten. w h DE DANS DER ARTIKELEN Art. 2: De marktkommissie zal vergaderen op verzoek van de Voorzitter of op ver zoek van de marktkooplie- denvertegenwoordigers aan de voorzitter. De vergade ringen zijn niet openbaar. Art 5: De schriftelijke aan vragen om een standplaats, gericht aan de burge meester, worden door deze na advies door de kommis sie toegekeerd. Art 6: De standplaatsver gunning mag niet afgestaan worden aan derden. Art 7De demonstreerders - standwerkers worden tus sen de kramen niet toegela ten, ze zullen hun specifie ke voorbehouden plaats moeien innemen (maxi mum 3 meter). Ze moeten ook een abonnement voor drie maand nemen. Art 10.: Wanneer een plaats vrijkomt hebben de kramers die een plaatsverwisseling vragen, voorrang tegenover deze die plaatsuitbreiding vragen. Indien er geen vra gen voor verwisseling zijn, mogen de kramers die naast de vrijgekomen plaats staan uitbreiding nemen, mits toelating van de burge meester, na advies van de marktkommissie. Art 11 en 14: De zaterdag se- en oude markt stand plaatsen worden verhuurd voor een termijn van drie maand. Dit geldt niet voor de marktkramers met sei zoenartikelen (fruit, bloe men, groenten, eieren, planten.) Voor hen geldt de schikking: wekelijks beta len of een driemaandelijks abonnement nemen. Art. 19: Om de drie maand mag van plaats verwisseld worden mits in achtneming van hei opgestelde markt- plan. Art. 20: Om de drie maand mag er ook een plaatsuit breiding gebeuren. Ook hiervoor zullen de belang stellenden een schriftelijke aanvraag moeten indienen bij de burgemeester. De uit breiding kan alleen toege kend worden naargelang de mogelijkheid van de markt organisatie. Art 21Na advies van de marktkommisse, kan de burgemeester, het aantal standplaatsen volgens de p omstandigheden vermeer deren of verminderen. Art 22 en 23: Indien beslo ten wordt tot plaatsvermin dering hebben de «verdwij nende» kramen met votfrans rang voor de «oudste» jmedc plaats, het recht om eerstfjc^e kiezen op de lijst van <jen,m openstaande plaatsen, r'i0- De vergunningshoudt33^ wiens standplaats v dwijnt, kan geen schat- vergoeding eisen. Hij heéjj, wel recht op bewe ;ers, jenie jöe ne hU? i long ling van het reeds betaal plaatsrecht. Art. 24: de kramers bloemen, gleiswerk- en la werk, zijn niet gehouden een kraam te bezitten mogen hun waren op grond plaatsen. Ze mog^li net als de andere kramer hun waren niet voor de rot lijn van de krame plaatsen Art. 25: De kramen moetl zo opgesteld zijn dat voorbalk van het kraam ni buiten de rooilijn komt. koopwaren moeten 30 achter de rooilijn wordt opgesteld. Art 26: De marktkrame die gebruik maken van vt warmingstoestellen zi verplicht hun burgerlijl aansprakelijkheid, onder Ie oogpunten, tegen brar en ontploffing te laten ve zekeren. Op elk verzoek va Furtc ipeci moet ren v en wi Profi' kenn leerd genie Hete wij I maar profil de st Wij f gastf dat v goed grote ons wijne DET TEG De hebb de marktleider moet het b wijs worden voorgelegd d aan deze verpl ichtinge werd voldaan. Een bran blustoestel, inhoud 1 poeder, of 0,8L halogee of 2kg C02 en voorzien v< het merkteken «Beno moeten zij in hun onmiddt lijke nabijheid hebben kramen moeten op zodoe de wijze woren ingericht d geen brandbare, schadel ke hinderlijke en/of onwt riekende vloeistoffen op grond kunnen druipen dien zulks onmogelijk blij Breu moeten de marktkrame deze vloeistoffen in emme of waterdichte kuipen vangen. Een zestal artikels van h reglement van 1952 kwamt te vervallen. De artikels 2, 3, 9, 25 en 28) van het '5 reglement werden vervat gen door de artikels 113 t< 119 van het Algemeen Pol tiereglement. Het spreek vanzelf dat wt slechts de voornaamste wi zigingen publiceerden bedoeling was enkel, de l< zer laten kennis te make met een paar vernieuwinge in het marktkommissiebt leid. K. De Naeyt blij stror hoge Deze zeer wijst en Sc afwe steec kend was Piete heid over dat d leern was1 noen der wede hem Mart' was; ook I dieze Dirk uitga heeft Wijt lofte gen i deri| te At lofte reed: digei dat z onze zo g gene

De Voorpost | 1977 | | pagina 8