IIEUW VERKEERSREGLEMENT TE LEDE LEEDSE VERENIGINGEN KREGEN HUN DEEL VAN DE KOEK EEN MOOI KERSTINITIATIEF VAN RMS LEDE 't/E De Voorpost - 6-1-78 - II Ijdens de vorige gemeenteraadszitting werd het nieuwe ver- leersreglement voor Lede besproken en aangenomen, meer- rheid tegen oppositie. De voorbereidende werkzaamheden j de bespreking in de raad hebben heel wat werk gevergd en stof doen opwaaien. De voorbereidende werkzaamheden werden uitgevoerd door de verkeerskommissie, samenge steld uit een aantal bevoegde personen op gebied van wegver keer. De resultaten van hun besprekingen en enKeie reaKties volgen hier. De verkeerskommissie De verkeerskommissie van Lede is op dit ogenblik samen gesteld uit acht personen. Voorzitter van de kommissie is de verantwoordelijke schepen voor verkeer, de heer Cyriel Noël. Verder behoren even eens tot de kommissie;de heer Hilaire Van Hauwermeiren, po- litiekommissaris van Lede;de heer Bauwens. brigadekom- mandant van de Rijkswacht van Lede;de heer Verschue- ren, veldwachter van de deel gemeente Oordegem;de heer Lievens, veldwachter van de deelgemeente Smetlede;de her Slagmulder, veldwachter van de deelgemeente lmpe;de heer Lievens, hoofd van de technische dienst van Lede;de heer Schampheleer. adjunkt- politiekommissaris van Lede en tevens sekretaris van de verkeerskommissie. Iets wat de voorzitter, schepen Noël, duidelijk zwaar op de maag ligt, en dit kwam ook tot uiting nj- dens de gemeenteraadszitting, is dat niemand van de oppositie heeft willen deelnemen aan de besprekingen in de kommissie. Fraktieleider van de oppositie, meester Ruyssinck, gaf hierop als antwoord, dat dit de enige kommissie is waar er moet ge werkt worden en dat hij hier voor gekend wordt door de meerderheid, terwijl in zoveel andere raden, kommissies en komitees de oppositieleden gewoon genegeerd worden. Op het ogenblik dat schepen Noël om zijn participatie ver zocht heeft hij er nog aan toe gevoegd dat hij zijn werk wel zou doen tijdens de bespreking in de raad. Hij heeft dit dan ook gedaan. «Rechts-voorrang» op gans het grondgebied De verkeerskommissie heeft vastgesteld tijdens haar eerste bijeenkomst dat te Lede. naast een vijftal gebrekkig gesignali- seerde hoofdwegen, de voor rang van rechts van toepassing is. In de deelgemeenten geldt eveneens de voorrang van rechts Enkel te Impe bleek de Langehaag reglementair on dergeschikt gemaakt aan de Smetledestraat en Hofsmeer Na onderling van gedachten gewisseld te hebben in de ver keerskommissie. stelt deze voor om de hoofdwegen af te schaffen door het invoeren van de voorrang van rechts op gans het grondgebied. Enkel de Rijksweg nr. 342 en de Grote Steenweg zullen hun karakter van hoofdweg behouden. Te vens zijn de leden van de kommissie van oordeel dat, door het invoeren van de voor- rang van rechts, de snelheid aanzienlijk zal gedrukt worden, wat uiteraard zijn weerslag moet hebben op het aantal ver- j keersongevallen en de ernstig- heidsgraad ervan. Dit alles op voorwaarde dat bepaalde kruispunten degelijk worden aangeduid Tevens wordt hierdoor tege moet gekomen aan de wens van de hogere overheid die, in het verleden, deze regeling suggereerde en zelfs opdrong. Daarbij komt uiteraard dat, om voornoemde reden, geen enkel ander voorstel een kans maakt om door de bevoegde overheid te worden goedgekeurd. Om dit nieuw verkeersreglement ter kennis te brengen van het pu bliek zal gezorgd worden voor een uitgebreide voorlichtings- kampagne langs plaatselijke bladen, politie en rijkswacht. Hierbij zou ook om de mede werking van Via Secura en de schoolhoofden verzocht wor den. Éénrichtingsverkeer in het centrum Om in het centrum van de deel gemeente Lede het ongevals- risiko op bepaalde kruispunten te verkleinen en om tevens, tij dens de piekuren, het verkeer vlotter te kunnen laten verlo pen, werd in de verkeerskom missie door de politiekommis- saris en zijn adjunkt aange stuurd op de invoering van een richtingsverkeer in de Nieuw- straat, de Olmendreef en de Kasteeldreef, vanaf het cen trum tot aan het kruispunt met de Kleine Ommegangweg. Dit voorstel werd door de ver keerskommissie uitvoerig be sproken, de voor- en de nade len van dit plan werden onder zocht. Het resultaat is dus: éénrich tingsverkeer in de Kasteel- dreef, vanaf centrum tot Kleine Ommegangweg, de Nieuw- straat en de Olmendreef in vol gende zin: Nieuwstraat: inrij- verbod vanuit de richting van de Broeder de Saedeleer- straat;Kasteeldreef: inrijverbod vanuit de richting van het cen- trum;Olmendreef: inrijverbod vanuit de richting van de Kas teeldreef. Indien achteraf zou blijken dat deze maatregel zich opdringt: in de Olmendreefre- de, vanaf de Tuinwijk in de rich ting van de Nieuwstraat, toe gang verbieden aan bestuur ders van motorvoertuigen met meer dan twee wielen en mo torfietsen met zijspan, van maandag tot vrijdag tussen 8 en 17 uur (schooltijd). Dit zal dan opnieuw in de raadszitting moeten beslist worden. Verder is er verbod voor doorgaand verkeer langs beide zijden in de Pastorijstraat voor de bestuur ders van motorvoertuigen met meer dan twee wielen en mo torfietsen met zijspan. Tevens opheffen van het parkeerver bod in het voorste gedeelte van de Kasteeldreef evenals voor aan de Nieuwstraat, kant cen trum en tussen Katstraat en Snackbar. Verder zal de nodige signalisatie en wegmarkering aangebracht worden om parke ren te verbieden ter hoogte van bepaalde kruispunten om het uitzicht te verbeteren. Volgens de verkeerskommis sie beantwoordt het invoeren van deze enkele richting aan een ware noodzaak, wanneer de voorrang van rechts ingang vindt en geen verkeerslichten kunnen geplaatst worden op het kruispunt Nieuwstraat- Kleine Ommegangweg- Bellaertstraat. Door deze reg lementering zou het gevaarsri- siko aanzienlijk gereduceerd werden aan kofee Bruegel, het eerste en tweede kapelletje. Tevens kan overal in de Nieuwstraat en de Kasteel dreef 't parkeren toegelaten worden daar waar dit nu niet het geval is. Alle leden van de verkeerskommissie zijn er dan ook van overtuigd dat het in voeren van het éénrichtings verkeer in de voornoemde stra ten goede resultaten zal afwer pen. Tijdens de bespreking van het nieuwe reglement in de ge meenteraad, was bijna uitslui tend dit punt ter diskussie. Schepen Noël stelde tijdens de bespreking voor dit reglement op proef in te voeren gedu- rende een bepaalde periode en dan achteraf de resultaten te bekijken. Meester Ruyssinck vond dit een zinloos voorstel, want dergelijke zaken op proef invoeren is een zeer delikate zaak. Er wordt dan in het begin een groot gevaar geschapen bij de omschakeling omdat de mensen er moeten aan wen nen en eens men er wat aan gewend is, dan opnieuw ver anderen, schept opnieuw de zelfde gevaren, aldus steeds meester Ruyssinck heel te recht. Meester Ruyssinck was verder van oordeel dat wan neer een dergelijke belangrijke zaak doorgevoerd wordt, men de zekerheid moet hebben dat het goed zal draaien, anders is het beter dat men er niet aan begint Verder vroeg meester Ruyssinck of de heren van de verkeerskommissie niet aan de essentiële vraag voorbijge gaan zijn, en deze is: is het niet beter de huidige situatie te be houden? Want de nieuwe op lossing kan wel de beste zijn van de mogelijke alternatieve oplossingen, maar heeft men wel rekening gehouden met de bestaande situatie en de nood zaak deze te behouden Schepen Noël zegde dat de voorgestelde oplossing vol gens de specialisten van de verkeerskommissie de veilig ste is. Maar was verder weinig spraakzaam tengevolge van het incident waarover het wij reeds elders hadden. Meester Ruyssinck merkte verder nog op dat het onbegrij pelijk is dat men voor zo'n be langrijke beslissing de voor naamste betrokkenen, in casu het Sint-Maartenkollege van Lede, niet geraadpleegd wer den. Schepen Noël ant woordde hierop dat dit integen deel wel gebeurd was en dat de direktie het plan ter inzage ge kregen heeft en er daarna een gunstig advies over gegeven heeft. Meester Ruyssinck kon dit moeilijk aanvaarden, daar hij, als lid van het ouderkomitee van de betrokken instelling, bij vroegere besprekingen van dit plan heel wat protest van deze zijde gezien had. Het is inderdaad zo dat dit ver keersreglement voor het cen trum niet helemaal nieuw is. Dit plan stemt voor een deel over een met een vroeger plan ter zake. Een plan waarvan sche pen Noël ons zegde dat het toen was uitgewerkt in samen werking met verschillende in stanties en personen waaron der toen ook meester Ruys sinck. Ten slotte merkte Ruyssinck nog op dat het scho lenprobleem zich slechts een half uur per dag stelt, maar dat het lossen van de treinen veel grotere problemen oplevert. Nu reeds vormen er zich dagelijks files op het het Dorpsplein, vanuit de Kasteeldreef Als daar nu nog eens het verkeer van de Nieuwstraat bijkomt, zou het wel eens kunnen ge- oeuren dat men een half uur noet wachten vooraleer men op de rijksweg 342 kan. Bur gemeester Gravez deelde deze mening niet, doch was van oordeel dat het verkeer vlotter zal verlopen op het kruispunt van de nieuwstraat met rijksweg nr. 342. Daardoor kunnen er geen files ontstaan op dit kruispunt vanuit de rich ting Wichelen. Ten slotte voegde burgemeester Gravez er nog aan toe dat er nooit ie mand op voorhand zal weten of het zal marcheren, daarvoor moet het uitgetest worden in de praktijk en dit is nu eenmaal een moeilijke zaak. Voor dit ganse probleem in het centrum wordt afwachten dus de grote boodschap. Nog éénrichtingsverkeer Gebeurlijk zal op verzoek van veldwachter Lievens ook één richtingsverkeer ingesteld wor den te Smetlede. Meer bepaald links naast de kerk van aan ka- fee «Roste Mon» tot het eerst volgend kruispunt naar de rich ting Kapelhoek. De besprekin gen hiervan in de kommissie leverden geen resultaat op. Ook is het mogelijk dat éénrich tingsverkeer wordt ingevoerd te Papegem in enkele zijstra ten. Doch dit is nog niet be sproken geworden in de ver keerskommissie. J"t G*/r'*S7#14r K£Mk Al eerder werd het instellen van éénrichtingsverkeer goedge keurd in de Rijsstraat en een gedeelte van de Reymeers- straat. Varia Nog een aantal kleinere punten zijn eveneens in het nieuwe reglement opgenomen. Er zal parkeerverbod opgelegd wor den op de rijksweg nr. 342 tus sen boekhandel Concience en de Kredietbank. Dit om een vlotter verkeer te garanderen. Er is ook een volledig toe gangsverbod in het gemeente lijk park voor motorvoertuigen. Ergens wel een logische oplos sing. Op bochtige wegen en gevaar lijke kruispunten zal een dege lijke signalisatie aangebracht worden. Ook zullen de vlucht heuvels te Oordegem op de kouter en te Impe in de Molen straat aangepast worden voor veiliger verkeer. In de Speurtstraat en de Dries te Oordegem wodt beurtelings parkeren ingevoerd. Tevens zullen er borden aan gebracht worden ter afbake ning van het grondgebied van de deelgemeenten. Tevens zul len de bebouwde kommen met de aangepaste verkeersbor den aangeduid worden. Als opmerking: de rijksweg nr. 342 waarover hier sprake is de weg gevormd door de Hoog straat en de Wichelse Steen weg op het grondgebied van de deelgemeente Lede. MON D.G. Tijdens de laatste gemeenteraadszitting van 1977 werden eveneens de betoelagingen gestemd. Aldus werden voor 2.780.000 fr. toelagen aan allerlei verenigingen en organisa ties toegekend. De diskussie hierover is vrij kalm verlopen, alhoewel een dergelijke zaak uiteraard vatbaar is voor dis- kussies tot in het oneindige. Een interessante diskussie op dit punt zou wel kunnen zijn over het nut van de betoelaging en de vorm van uitkering. Het is uiteraard onbegonnen werk om hier voor iedere ver eniging weer te geven wat zij toegekend kregen. Wij zullen hier wel de globale bedragen geven met hier of daar een kleine detaillering. Voor de diverse afdelingen van de Civiele bescherming werd 8.000 fr. toegekend, voor de VTB-VAB afdelingen 4.000 fr; voor Tuinbouwverenigingen e.a. 15.000 fr Toelagen voor sociale voordelen voor onder- wijsintellingen: 207.000 fr. Voor feesten en plechtigheden: 365.000 fr. Het globale bedrag voor de jeugdverenigingen be draagt 170 000 fr., wij citeren hier 80.000 fr. voor Jeugdhuis Leeuwerik en 20.000 fr. voor de nog op te richten jeugdraad. De toelagen aan de aangeno men of erkende bibiiotneKen is opgetrokken tot 145.000 fr., dus een verhoging met 43.000 fr., het is iets maar zeker niet wat de Leedse biblioteekunie wenste en volgens ons zeker niet in overeenstemming met de lektuurbehoefte in onze ge meente. Toelagen voor ontspannings instellingen 230.000 fr. en voor de kuituurverenigingen werd er 205.000 fr. voorzien, hiervan krijgen de drie muziekmaat- schappeijen elk 4u.uuu tr en 20.000 fr voor de kultuurraad. De toelagen aan vaderlands lievende verenigingen bedra gen 43.000 fr. en de toelagen voor feesten en plechtigheden zijn 477.500 fr., waarvan 350.000 f r voor karnaval De sportverenigingen krijgen dit jaar in totaal 282.000 fr te ver delen en voor de inrichting van sportmanifestaties is er 251.500 fr. voorzien. Voor de organisatie van artistieke en kulturele manifestaties werd 65.000 fr uitgetrokken, waar van 10.000 fr voor de organisa tie van de 11 juli viering, eigen lijk niet zo heel veel voor het vieren van onze officiële Vlaamse feestdag. De toela gen aan instellingen voor ge- handikapten bedragen 24.000 fr. en voor instellingen voor ge zinshulp 198.000 fr. De toelagen aan liefdadige in stellingen met sociaal kenmerk bedragen 15.750 fr voor 11.11.11. aktie 30.000 fr, Rood Kruis 20.500 fr en Wit-geel kruis 20.000 en Vlaams kruis 5.000 fr Tijdens de diskussie stelde raadslid De Cuyper de betoe laging van de Oordegemse jeugdverenigingen in vraag, dit ten opzichte van de betoela ging aan de Leedse jeugdver enigingen. Raadslid De Brou wer vond dat het niet verant woord was een toelage te ge ven aan VTB-VAB daar dit een kommerciële instelling is. Te vens vroeg raadslid De Brou wer of 350.000 fr voor karnaval niet te veel is. Hij stelde dat met dat geld heel wat anders ge daan kan worden en dat de gemeente toch geen geld moet geven voor de kafeebazen. Zij moeten maar zelf karnaval in richten als zij dat willen. Raads lid De Cuyper vond 35.000 fr voor de vaderlandslievende verenigingen een te klein be drag en stelde voor dit op te trekken. Burgemeester Gravez zal deze situatie laten onder zoeken. Een alternatieve betoelaging Wij zetten hier nu in onze per soonlijke naam een boompje op over de toekenning van toe lagen. Wij zijn er van overtuigd dat wij zeer onvolledig zullen zijn, maar wij hopen dat dit mis schien de aanleiding mag zijn tot een gedachtenwisseling ter zake. Dit zou dan misschien tot een passende oplossing kun nen leiden, alhoewel. Voor het toekennen van subsi dies kan men verschillende maatstaven hanteren. Twee voor de handliggende zijn vol gens ons de vereniging zelf met alles wat er rond draait en an derzijds de bijdrage tot de ge meenschap. Als men de verenigingen op zichzelf beschouwt, dan kan men verschillende elementen in rekening brengen. Men kan rekening houden met de aard van de vereniging zelf (sport, kuituur, jeugdwerking, enz..) In iedere tak zitten elementen die specifiek zijn voor al de vereni gingen van deze tak. Men kan anderzijds ook kijken naar het aantal leden die iedere vemi- ging afzonderlijk telt (belang voor verzendingskosten, druk werken enz Verder kan ook nog rekening gehouden wor den met het aantal aktiviteiten, maar vooral met de aard der aktiviteiten. Samenhangend met de aard der aktiviteiten is er of ze al dan niet winstgevend zijn, een zeer belangrijk aspekt voor de betoelaging ons in ziens. 't Kan zijn dat een ver eniging door het organiseren van één winstgevende aktiviteit haar ganse jaarwerking kan dekken, terwijl andere vereni gingen evenveel of'misschien meer inspanningen doen om fondsen te verzamelen om de jaarwerking te dekken en dat zij daar niet in lukken Men kan hiertegen zeggen dat de eerste vereniging misschien meer werkt tijdens die ene aktiviteit. Mogelijk, maar meestal is een aktiviteit die zaad in het bakje brengt meestal het gevolg van een toevallige samenlopp van omstandigheden op gebied van datum of ander toevallig iets. Dan is het ook nog meestal zo dat een winstgevende aktivi teit een veel minder positieve inslag zal hebben dan een ver lieslatende aktiviteit. Als men rekening gaat houden met de bijdrage welke de ver eniging levert voor de gemeen schap, dan kan men rekening houden met volgende elemen ten. De aard van de belangstel lenden die men bereikt: jeugd, bejaarden, enz. Het aantal be langstellenden dat men Dereiw kan eveneens van belang zijn Maar dan niet verkeerd te in terpreteren: het kan zijn dat men een veel positievere bij drage tot de gemeenschap le vert, wanneer men minder mensen bereikt. Als voorbeeld willen wij hier karnaval tegen over bibliotekenbeleid stellen. Een ander element kan ook nog de ontplooiing zijn die een vereniging door zijn aktiviteiten levert. Het spreekt vanzelf dat men bijvoorbeeld veel positie ver werk levert voor de ge meenschap door deel te ne men aan een werkgroep die leefmilieuproblemen behandelt dan door naar een voetbal match te gaan kijken. Opgelet wij hebben het hier niet over het zelf beoefenen van een sport. Wij hebben hier nu een hele rèeks elementen opgesomd en wij zijn er ongetwijfeld nog meer vergeten. Nu is het wel een feit dat al deze elementen stuk voor stuk moeten gewaar deerd worden en hier komt nogmaals de kat op de koord, want hier gaat het persoonlijk oordeel, de persoonlijke voor keur en zelf de opvoeding die men genoten heeft een zeer be langrijke rol spelen. Een tweede probleem dat evenzeer samenhangt met de menselijke willekeur, is het weergeven van een objektief beeld van iedere vereniging afzonderlijk door middel van één of ander soort verslag. Hierop moet dan te vens een kontrole kunnen uit- goefend worden door een regu lerend orgaan. Hiervoor hebben wij nu heel wat zaken op een rijtje gezet, in feite alle theorie en u zult nu wel zeggen kom dan met iets an ders naar voor. Dit zullen wij nu trachten te doen. De betoelaging kan ons inziens zeer goed geschieden door het verlenen van allerlei diensten ten bate van de verenigingen, zonder hen evenwel recht streeks geld uit te keren. Zo zou men bijvoorbeeld een info- dienst en een infoblad kunnen oprichten, waarin de verenigin gen aankondigingen kunnen doen voor hun leden en tevens uiteraard voor de ganse ge meenschap. Als rechtstreeks gevolg zou dit het vervallen van heel wat administratiekosten bij de verenigingen tot gevolg hebben. Tevens kan dit een zekere publicitaire waarde hebben, wat ook al tot heel wat kostenbesparing kan leiden. Zo zijn er tal van voorbeelden aan te geven. Anderzijds zou de gemeente een soort van mate- riaaldienst kunnen oprichten. Men zou op die manier een ge luidsinstallatie, een filminstalla tie, en zo meer ter beschikking kunnen stellen van diverse verenigingen. Wij denken hier ook aan de Aalsterse kamio- nette voor de jeugdverenigin gen. Ook het ter beschikking stellen van gemeentezalen en lokalen. Wij denken hier aan de reeds zo dikwijls gevraagde multi-purpose zaal. De gemeente zou ook een kul- tureel werker ter beschikking van de verenigingen kunnen stellen. Er zijn wellicht duizend en één mogelijkheden aan te halen. Wel te verstaan komt dit steeds in de plaats van de uit gekeerde betoelaging. Er valt misschien wel eens over te praten in de verschillende opgerichte raden en komitees. Moge het Nieuwe jaar 1978 voor mijn lezers en toekom stige lezers uit Groot-Lede nog aangenamer, leerrijker, vruchtbaarder, suksesvoller en dies meer zijn. Daarom doe ik een beroep op «alle» Groot-Ledenaars om samen onbevooroordeeld in kontakt te treden en tevens reken ik vanwege mijn lezers op heel wat meer respons dan in het verleden het geval was Ik kreeg tijdens 1977 slechts twee lezersbriefjes op de zeer vele artikels die ik schreef moge 1978 op dit gebied nog vruchtbaarder zijn. MON DE GENDT De eksamens zijn achter de rug en de vakantiesfeer heeft ledereen in bezit genomen. De laatste schooldag vóór een vakantie is dan ook meestal een verloren dag. Er wordt dan gewoonlijk wat opgeruimd of gewoon maar rondgehangen en gekaart. Doch dit is dit jaar niet het geval geweest in de Rijksmiddelbare School van Lede. Maandag 19 december werd er in de derde jaren gesproken over het inrich ten van een kerstfeestje of zo. Allerlei ideeën kwamen naar voor, maar niemand was daar eigenlijk tevreden mee, men wenste iets positiefs te doen. Een gelukkig inval kwam er dan ook. Iemand stelde voor om eens iets te doen voor de oudere en hulpbehoevende mensen van het bejaardentehuis van de gemeen te. Iedereen was entoesiast over dit initiatief. Er werd dus beslist om dinsdagnamiddag een «wa- feienbak» te houden en met de opbrengst daarvan zouden klei ne geschenkjes gekocht worden voor die mensen. Een andere groep inspiratievolle knutselaar- tjes maakte kerststukjes, die ten andere ten zeerste in ieders smaak vielen. Er werden even eens kerstliederen ingestudeerd. De woensdagmorgen ging er een afvaardiging van leraars en leerlingen naar het bejaardente huis. Eerst werd er naar de ziekenkamers gegaan waar er een lied werd gezongen en een kerststukje neergezet voor de bedlegerige mensen. Beneden in de ontspanningszaal waar de overige mensen samen zaten werden de pakjes en versierin gen afgegeven, waarna kerstlie deren gezongen werden met de begeleiding van een trompet, be speeld door een van de leerlin gen. Alles klonk er heel mooi en zowel bejaarden als leerlingen waren ten zeerste ontroerd. Na nog even met deze mensen een woordje gepraat te hebben en ze allen prettige kerstdagen toege wenst te hebben, werd naar de school teruggekeerd. Laat ons hopen dat dit initiatief dat door de leerlingen genomen werd, een traditie moge worden. MON d r. BK L^r ££V ■pcMA/BWAAL? ttf M'jN SO£f>

De Voorpost | 1978 | | pagina 11