TE GAST BIJ STAATSSEKRETARIS VAN VLAAMSE STREEKEKONOMIE MARK EYSKENS 14 - 6-1-78 - De Voorpost Toen professor Mark Eyskens enkele iaren teruq de portefeuille voor Vlaamse Streekekono- mie en Ruimtelijke Ordening in handen kreeg, was niemand daar erg verbaasd over. De naam Eyskens klonk in ons politiek leven door het werk van vader Gaston als een bus en zoon Mark had al menigmaal in het publiek getoond dat hij zelf ook nog wat troeven had uit te spelen. Staatssekretaris Mark Eyskens heeft postgevat in de toren aan het Brusselse Brouckèreplein. Streekekonomie en begroting de telefoon zal daar dus wel onophoudelijk rinkelen en patroons of vakbonders zullen er wel aanschuiven om hun verhaal te vertellen. De Voorpost ging er ook, maar dan om te luisteren. Mark Eyskens over Aalst in een nationaal en zelfs internationaal perspektief; het werd een langdurig en boeiend gesprek en met omgekeerde rollen want als we zeggen maar professor Mark Eyskens, onderqetekende voor een paar jaar in Leuven op de vragenrooster mocht leggen om te peilen naar de kennis van «Algemene Ekonomie, Delen 1 en 2» dan mochten wij dat, enkele dagen voor nieuwjaar, over andere zaken. Alsof wij twijfelden aan zijn kennis.. De Voorpost: Van waar dan die honkvastheid? Mark Eyskens: Letwel, dat is geen kritiek op onze mensen, het heeft natuurlijk ook iets te maken met onze markt van onroerende goede ren. In Amerika is het zo dat men De Voorpost: Meneer de Minis ter, in maart 1977 was u de gast van het «Aktiekomitee ter be vordering van de Ekonomische Ekspantie van het Arrondisse ment Aalst.» U bezocht onze streek en tijdens de vergadering die daarop volgde zei u hier veel opgekropte energie te hebben gevonden. Welke indruk liet ons gebied u na Mark Eyskens: Welja, ik zag een Aalst dat zeer zwaar getroffen is door de krisis. Men kan zelfs zeg gen dat Aalst ondanks de gewei - dige industriële opgang in het Vlaamse land altijd een probleem gebied geweest is, en dit blijkens een zogenaamde «strukturele zwakheid» die eigen bleef aan de streek Op het departement van streekekonomie hebben wij het klinkt wel wat erg, een zwarte lijst van de huidige probleemgebieden in het Vlaamse land en Aalst be hoort daar ongetwijfeld bij. Niet al leen natuurlijk, want we kennen ook de streek van Dendermonde. Mechelen, de textielstreek natuur lijk, Turnhout ook en West- Vlaanderen. Dat zijn ze zowat. De Voorpost: Sommigen menen dat het grote probleem van het arrondissement en meer be paald van Aalst,is, dat het zo dicht bij Brussel ligt. Men heeft aan uw vader dat probleem ook geschetst en hij maakte daarop een vergelijking met zijn eigen streek, het Leuvense. Ook daar is een belangrijke pendel maar hij vond die niet zo'n associate pendel als weieens wordt be weerd. Treedt u hem daarin bij Mark Eyskens: Wel ik geloof ook dat die pendel natuurlijk niet echt associaal te noemen is, maar daarover gaat het niet. De vraag is eigenlijk dat wie kan gaan werken in Brussel meestal mensen zijn die wonen in Aalst of in Leuven en die werkzaam zijn in de zogenaamde tertiare sektor. dus als bediende in zowel de pnvésektor als in de over- heidssektor als in de administratie. En die maken gelukkiglijk een toe nemend percentage van de aktieve bevolking uit. Maar je blijft toch zit ten met tenminste 45 van de ak tieve bevolking die niet in aanmer king komt voor dit soort jobs in het Brusselse. En die mensen moeten toch kunnen werken binnen een straal die redelijk blijft, dus binnen het Aalsterse. In Leuven is dat pre cies hetzelfde. Dat is natuurlijk hel grote sociale vraagstuk daar. huizen koopt en verkoopt op een veel vlottere manier. Het zijn ginder trouwens allemaal dezelfde. Bij ons zijn het gele stenen in West- Vlaanderen, in het binnenland zijn het rode stenen en in de Ardennen zijn het grijze stenen. Het is wel zo dat ons sociale wo- ningbeleid zeer goed is, doch de wet De Taeye had als negatief ef- fekt dat het de mensen meer honk vast maakt En de Belg is dan pre cies de bewoner van het Westen die het meest eigenaardig bouwt. Eón gezin op twee is eigenaar van een huis en dat maakt de mensen honkvast, wat als gevolg heeft dat de arbeidsmarkt opgesplitst is in honderden geografische SOtT" markten. Je moet bijgevolg een te werkstellingsplan gaan realiseren in elk sub-sub-subgewest met een haast gediversifieerd tewerkstel lingspatroon. Dat maakt het juist zo moeilijk. De Voorpost: Een deel van ons arrondissement is dus door de regering erkend als probleem gebied. Toch blijkt dat niets op te leveren omdat de EEG al Jaren oe regionale politiek in België af keurt. Aalst wordt dus in feite niet erkend als probleemgebied. Moet de regionale (ekonomi sche) politiek dan herzien te worden Mark Eyskens: Dat probleem sleept inderdaad al jaren aan Wij hebben de wet van 1959, we heb ben twee wetten, een algemene en een regioale Dat is dus de Zwart- bergwet geweest Dan was er de wet van 1970 We hebben dan de ontwikkelingsgebieden uitgebreid zodanig dat in het Vlaamse land ongeveer meer dan één derde van het grondgebied als probleemge bied staat aangeschreven De EEG heeft echter internationale standaarden en is de mening toe gedaan dat iemand die woont en werkt in Aalst, ook al is dat een probleemgebied kwa levens standaard stukken uitstijgt boven de levensstandaard van bievoor- beeld de Ier of de Siciliaan. Er is een interessante studie ver schenen over de armoede in Euro pa. Men verdedigt daarin een soort relatief armoedebegrip met vol gende stelregel is ami, hij waarvan net inKomen maKsimaai een derde bedraagt van het gemiddelde in komen van de samenleving Als u dat toepast op België dan blijkt dat er hier ongeveer 8 procent armen zijn. lir is een verschil lussen een politiek van industriële vernieuwing en een politiek van industriële archeologie De Voorpost: Toch bestaat de idee van de zgn. «dekongestie van Brussel» ofte de verhuis van zekere administratieve over heidsdiensten naar het binnen land. Men verwacht daar veel van Mark Eyskens: Toen minister Van Kerckhove minister van Instellin gen was heeft hij daar zelfs een heel plan voor uitgewerkt Men zou heel wat kunnen doen wanneer het Egmontpakt wordt goedgekeurd I n het raam van de nieuwe staats- struktuur moet daar 'n plaats voor zijn. We moeten dat echter niet overschatten, geloof ik, want na zo'n geweldige koncentratie als deze die zich in Brussel heeft voor gedaan is dat erg moeilijk om dat heel vlug af te bouwen. Trouwens, in Nederland probeert men sedert jaar en dag de fameuze randstad te ontlasten ten voordele van het Zuiden en het Noorden. Dat gaat zeer moeilijk, men heeft in Neder land geéksperimenteerd met een stelsel van premies (verhuispre mies, verplaatsingspremies enz.) opdat de ambtenaren bereid zou den zijn mee te doen Wel, 't gaat allemaal geweldig stroef. We We mogen niet vergeten en dat is ook een van de grote problemen in ons land, maar niet alleen bij ons, dat wij zeer immobiel zijn. En dan zeg ik dat ook in het raam van onze werkloosheidsproblemen. Ik zal u niet zeggen waar, maar ik had onlangs een onderneming die gesloten werd en waarbij 300 per sonen gingen afgedankt worden Toevallig was er een investeerdei in dezelfde branche die 500 men sen ging aanwerven en die me op papier had verzekerd dat hij priori teit zou geven aan de 300 mensen die waren afgedankt Die fabriek werd gebouwd op 50 km van de eerste. Wel, ik heb daarover ge praat met alle mogelijke partijen maar toch bleek die afstand on overkomelijk tezijn. Nu. die Ameri kaanse investeerder fronste de wenkbrauwen en die vroeg zich af wat dat nu was: «Bij ons in Amerika is de afstand van New York naar Detroit en van Detroit naar San Francisco niets.» Dat is de werke lijkheid: bij ons gaat dat niet. Het is hier bijgevolg zeer moeilijk om de werkloosheid echt vlug en efficiënt op te lossen als iedereen ongeveer dezelfde werkgelegenheid verlangt binnen een straal van 5 10 kilo meter De Voorpost: Verspreid over het ganse grondgebied... Mark Eyskens: Ja, maar als ge dat dan toepast nietwaar, zo'n arme Belg of Duitser, die heeft een Volkswagen en een televisietoe stel, maar zo'n arme Italiaan heeft nauwelijks een hemd aan zijn ach terste. Dat is dus ongeveer het pro bleem van Aalst wanneer men het bekijkt op de Europese kaarl Mijn standpunt is zeer duidelijk: wij moeten momenteel in deze knsis- toestand de ontwikkelingsgebie den in elk geval behouden, want al die redeneringen van de EEG zijn opgebouwd in de tijd van de kon- sumptiemaatschappij en de tijd van de ekonomische probleemloos heid. We moeten momenteel de zaken laten zoals ze zijn, we moe ten wachten tot de krisis voorbij is, we moeten wachten tot onze sekto ren ook zijn gestruktureerd. De fu sies van de gemeenten heeft natuur lijk intussen ook het beeld veran derd Ik heb dus argumenten genoeg om aan de EEG te zeggen van er nog wat mee te wachten, tenminste drie vier jaar Maar wat ten enenmale n iet gaat is momenteel helaas het uitbreiden van de bestaande sekto ren. De Voorpost: Zeer belangrijk voor ons is de textielsektor. Meent u, net als minister Claes, dat deze sektor ondanks de zware moeilijkheden moet be houden worden Dat die niet mag opgegeven worden Mark Eyskens: Ik vind het altijd een beetje simplistisch gezegd dat de textielsektor. de metaalnijver heid, de glasnijverheid afgeschre ven is Dat is natuurlijk volkomen fout. Wij z ijn een land van groten deels semi-traditionele aktiviteiten. Wij zijn ook arbeidsintensief Als je die laat kapotgaan krijg je een werk loosheid die niet meer oplosbaar is. Maar dat is niet het enige argu ment. De feiten bewijzen dat, bin nen de textielnijverheid die zwaar getroffen is. er nog een aantal ondernemingen zijn die het goed doen, die bewijzen hoe het kan. Het is dat soort dingen wat men moet kunnen veralgemenen. Omschake ling van de textielnijverheid gaat natuurlijk gepaard in een eerste fase met een sterke vermindering van de werkgelegenheid. Die om schakeling betekent dus een om schakeling van nieuwe produkten, echter niet alleen van produkten, maar een omschakeling naar nieuwe verkoopsmetoden. kom- mercialisatie. de exportgenchtheid, het aanboren van n ieuwe poten tiële markten in 't buitenland. Dat is iets wat onze mensen nu moeten leren en ze zullen het vlug moeten leren onder druk van de krisis. Trouwens de mensen zijn bezig het te leren, we moeten hun aanpas singsvermogen niet onderschat ten. Als je bedenkt wat we allemaal hebben meegemaakt de jongste dertig jaren aan aanpassingsdruk de wederopbouw na de oorlog, de steenkoolkrisis, de staalkrisis, het verlies van Congo, de stille revolu- in de landbouw waar men van 12 landbouwers in de aktieve bevol- k ing is teruggevallen tot 3,8 Honderdduizenden landbouwers z ijn gaan werken in de industrie, in de tertiaire sektoren Die stille revo lutie heeft een geweldige aanpas- singstol geëist en eigenlijk was het toch wel mogelijk Het is evenzo mogelijk in de textiel en in al die sektoren, maar je moet ons daar natuurlijk enige tijd voor geven Je kan dat niet doen in één jaar en daarom is het nodig dat de dum ping - invoer in bepaalde sektoren wordt tegengegaan Dat is iets he lemaal anders dan het voeren van een protektionistische politiek ik bedoel vooral het invoeren van goedkope hemden uit Hong-Kong. soms made in Belgium dat is dan nog vervalsing erbij en die wor den hier op de markt gebracht te gen spotprijzen, omdat de werk nemers ginder zo weinig verdie nen. Ze noemen dat sociale dum ping. Als je dat laat gebeuren op grote schaal, dan gaan we natuurljk helemaal kapot Ik bedoel, dan moeten we onze levensstandaard gaan alimeren op het niveau van de inwoners van Hong-Kong en dat s natuurlijk een massale achteruit gang Dat is dan iets anders dan pleiten voor protektionisme We gaan opnieuw hoge tolmuren oprichten. Dat is een konservatief bele id dat de vernieuwingspolitiek wegneemt. We moeten de ver nieuwingspolitiek bestendigen De Merrie of de hengst moet bestendig de sporen in de flank voelen, want i anders gaat het paard kreperen, door veroudering. Er is een verschil i tussen een politiek van industriële vernieuwing en een politiek van in- i dustriële archeologie. Niet te ver- l warren Ik krijg veel mensen op bezoek die me allemaal subsidies komen vragen en velen hebben het over de industriële archeologie, de oudheidkundigen die het allemaal in stand willen houden, wat een respektabele refleks is, maar wat ook zeer kortzichtig is. Dus we hebben eigenlijk die prikkel nodig. Dat kan zeer heilzaam zijn, maar er moet natuuurtijk de nodige tijd voor z ijn. Je kunt dat niet op een of twee jaar tijd. Vandaar het nieuwe industrieel be leid van de regering. Vernieuwing. Dat wil niet zeggen dat we allemaal komputers en vliegtuigen moeten gaan vervaardigen We hebben een vliegtuigfabriek in Wallonië die failliet gaat. Je kunt in alle sektoren, ook in de meest traditionele, ver nieuwing brengen De Voorpost: Zelfs in de textiel dus- Mark Eyskens: Er is een Belgi sche fabriek die de textielbekleding levert van de Concorde Dat moet een heel bijzonder textiel zijn. Maar er zijn in de traditionele sekto ren heel wat nieuwigheden in te brengen die jarenlang in de markt liggen De Voorpost: In maart zei U, tij dens uw bezoek te Aalst dat er een fonds voor sektorlële her- strukturering ging opgericht worden. In welk stadium zit de realisatie ervan Mark Eyskens: Dat dateert van de vorige regering Maar we hebben beslist om dat idee op te nemen onder een iets gewijzigde vorm. De hu idige regering heeft het net be slist het fonds komt er De Voorpost: De regering heeft een investeringsbudget voor zien van 200 miljard. Sommigen merken hierbij op dat men beter voor eenzelfde bedrag de ven nootschapsbelastingen had kunnen verlagen om aldus de in vesteringsneiging beter aan te wakkeren. Men zegt dat die 200 miljard enkefkonjunktureel wer ken, maar niet struktureel op lange termijn. Wat is uw ant woord daarop Mark Eyskens: Ja, het is niet zo zeer de vennootschapsbelasting, die hoog is (ongeveer 55 Wij i liggen op dat stuk ongeveer op Eu ropees gemiddelde, niet in de bo venste kategor ie. maar normaal g ik maar zeggen De vennoot- j schapsbelasting drukt natuurlijk op de investeringsbereidheid Daarom heeft de regenng beslist de BTW af te schaffen op nieuwe investeringen, een speciaal af- schnjvingssysteem uit te werken Dat kost aan de staat 8 miljard, maar ik geloof dat het vooral de belasting is op de inkomens van de fysische persoon die wat de ijver blust. Vele mensen betalen nu toch 40 tot 50 belastingen om de helft van het jaar te werken voor Vader tje Staat. Waarbij de mens natuur lijk vergeet dat de Staat dat geld terug uitdeelt, in allerlei uitkerin gen. subsidies e.a Maar dat is wel iets dat de iiver aantast

De Voorpost | 1978 | | pagina 14