WE KOMEN ER WEL DOORHEEN WANT WU, VLAMINGEN, ZIJN NIET VAN GISTEREN w De Voorpost - 6-1-78 - 15 Tekst: René De Witte Foto's: Mark De Jaegher vraag over ingediend bij de R.V.A. Mark Eyskens: Dat wist ik niet. De Voorpost: De jongste tijden vinden woorden als sociose, si- nistrose e.a. ingang. Men heeft het over een zekere moedeloos heid, desolaatheid. Heeft u hoop Mark Eyskens: Ik zie de toekomst rooskleurig in wat betreft de lange termijn, ik denk dat wij de finale wel zullen halen. Als je de geschiede nis van Europa bekijkt door de eeuwen heen, dan zie je aanpas singen, sombere tijden weliswaar maar toch perioden van danige veranderingen dat ik de toekomst optimistisch bekijk wat de lange termijn betreft. Wat nu de korte termijn betreft: 78 zal noa een zeer moeilijk jaar zijn, misschien 1979 ook. De vraag op halflange termijn is of wij genoeg koelbloedigheid, energie, solidariteit, moed enz gaan kunnen opbrengen om die aanpass ngsperiode waar te ma ken Als we natuurlijk blijven doen en leven zoals vijf jaar geleden waar er geen vuiltje aan de lucht was, en dan alleen met kunst- en vliegwerk de barsten gaan dichten zonder het gebouw te vernieuwen, dan komen we er nooit, dan komen we nooit uit de tunnel. Het wordt dan al leen maar erger en dan riskeren we op een ekoho- misch kerkhof te geraken. En op zo'n kerkhof kan je natuurlijk geen sociale welvaartstaat in stand hou den Mijn gevoel is dat we er doorheen komen omdat de Belgen en de Vlamingen niet van gisteren zijn. Er zijn hoedanook tekenen aan de wand die wel aantonen dat wij se rieus verzwakt zijn. Financieel economische tijd heeft een stu die gepubliceerd waarin een pro- jektie wordt gemaakt op 1980. Vol gens de studie zou België in 1980 het land zijn van de EEG met de laagste ekonomische groei, met na Ierland de hoogste werkloosheid, met na Ierland het grootste tekort op de begroting, met na Ierland de grootste inflatie en met van alle ne gen landen de hoogste loonkosten. Nu, die studie dient zich aan onder wetenschappelijke vermomming, maar die is dat natuurlijk niet Dat is de studie van een komputer, men heeft er een aantal gegevens van het verleden in gestopt en dat komt daar dan zo uit. Dat is natuurlijk allemaal erg onge nuanceerd. Waarschijnlijk is die studie niet gebaseerd op statisti sche gegevens van een jaar of zes maand geleden De Voorpost: Wat is er dan zo hoopgevend Mark Eyskens: We hebben toch een paar positieve punten ge- skoord: 1 de inflatie is in zeer aanzienlijke mate teruggelopen, we zijn aan 6,5 wat nog altijd boven Du Island, wat toch een van de landen is met de laagste inflatie, ligt 2. onze produktiviteit is zeer sterk gestegen wat toch ook een positief punt is. Het beeld dat we dus kunnen op hangen is niet zwart, het is ook niet wit. Het is gemengd met vlakken. De mensen zijn wel krisisbewust maar nog onvoldoende solidair. Nochtans is een solidariserina era nodig. Het mag niet dat bijvoor beeld de petroteumnijverheid met 'n pakket eisen op tafel komt van plus 19 Dat is crazy En dat terwijl de textielnijverheid een kollektieve arbeidsovereenkomst sluit waar ik veel gelukkiger mee ben. Die onge lijkmatigheid werkt zeer storend. De werknemers in de minder pro- du ktieve sektoren zien sommige dingen gebeuren en vragen dan en da s maar normaal waarom wij niet De Voorpost: Moet er gematigd worden Mark Eyskens: U weet, ik ben geen voorstander van matiging want dat is niets voor de Belgen. Ik ben voorstander van matiqe mati ging m.a.w. van 'n in stand houden van de koopkracht. Dat is natuurlijk een moeilijke opdracht, maar men moet daarbij in het oog houden dat er nog altijd een verschil bestaat tussen het in stand houden van de koopkracht en het kunstmatig op vijzelen ervan. Daar zijn we echter blijkbaar niet aan toe. Die ma- f ige matiging is natuurlijk maar eer voorwaarde tot herstel. Intussen moeten natuurlijk de nieuwe initia- tieven worden gesteuna en ook genomen worden. We moeten meer ideeën produceren. Onze enige grondstof is onze hersenen. En ideeën-producenten zijn er wel hoor I Alleen is het nu eerj kwestie van beter die ideeën en initiatieven te koordineren en te omkaderen. Het plan van de regering over het n ieuw industrieel beleid wijdt daar wel zestig maatregelen. Het is zo dat we de krisis moeten trachten te halen. De Voorpost: Daar verwacht u dus op middellange termijn veel van Mark Eyskens: Ja, de regering moet helpen, maar men moet ook niet overdrijven Ten tweede, het eindelijke rechttrekken van de toe stand moet gebeuren met de men sen zelf, door kleine groepen en door de ondernemingen. De rol van de overheid is plaats te nemen op de grote ver keersknooppunten om nu eens de rode, dan de groene en op andere momenten de oranje lichten aan te zetten Dat wel, maar de overheid moet n iet plaats nemen achter het stuur van elke auto. Wel achter het stuur van sommige auto's of sommige vrachtwagens maar niet in elk voer tuig Als de overheid dat doet dan njdt ze zichzelf massaal de gracht in. Dat is althans mijn opvatting. De toekomst ligt in de handen van de mensen zelf. Dat de mens zijn ei gen toekomst bepaalt onderscheidt hem van het dier Gaan denken dat de abstrakte, naamloze en min of meer burokratische staat het nu eens allemaal moet gaan doen en dat is een boodschap die in het zuiden des lands wordt verspreid is een tegenstrijdige boodschap. Het groepsinitiatief blijft essentieel en de mens moet zelf aan het roer blijven. De Voorpost: Deze kontroverse zult u ook In de regenng moeten uitvechten geloof ik. Mark Eyskens: Ja maar die is veel minder scherp dan sommigen den ken, als ge voor konkrete beslis singen staat. Als men bedenkt een frank is een frank en die kan maar één keer uitgegeven worden Dat geldt zowel 'voor marxisten, kristen-demokraten en liberalen. Dat zijn de harde feiten van van daag. T ime is money! Onze medewerker René De IVille in gesprek mei staatssekretaris Mark Eyskens. De overbed moei niet plains nemen achter hei stuur van elke auto Als ze dit doet rijdt ze zichzelf massaal di gracht in. De toekomst ligt in de handen van de mensen zelf iek In België gaan de hoogste aan- r- slagvoeten nu tot marginaal 76 ie voor zeer hoge inkomens. Een ig zelfstandige die niet op t ijd vooraf- it gaandelijk stort die kr ijgt er nog eer i. penaliteit bij en zo is het mogelijk lil om zoveel procent belasting te oe- e talen. Dat is natuurlijk een gefor- i- ceerd voorbeeld. We zouden moe- '- ten kunnen de belastingsdruk wat p verlagen en de regering heeft dat s gedaan voor de lagere inkomens »t door de indexering van de fiskale e barema's tot 4 miljard. We zouden il meer moeten kunnen doen, maar i de begroting vertoont al een groot it i gat en we zijn dus helaas niet in 3 staat om meer te doen Wat nog eens bewijst hoe noodzakelijk het r I is om bepaalde uitgavestromen in r te perken en te verleggen. e De Voorpost: Men heeft u enkele maanden terug verschillende keren aangesproken over de problemen die Amylum had (hef fing van belasting op de isoglu- cose). Heeft daar de macht en de invloed van de Tiense suikerra- finaderijen achter de schermen Amylum geen voetje gelicht Is het verantwoord dat de Staat twee jaar voordien het investe- ringsprojekt «Isoglucose» (circa 120 miljard) subsidieert en nu door medeplichtigheid aan deze i EEG-heffing de rentabiliteit in het gedrang brengt Mark Eyskens: Wel ik ken dat be drijf Amylum, dat is een prachtig bedrijf. Dat is. ekonomisch be schouwd, een zeer vooruitstrevend bedrijf, waarvan men zegt dat zij de markt stormerderhand gaat ver- i overen Wat daar gebeurt in ver band met die isoglucose is het ge volg van een EEG beslissing, die het gevolg is van de stappen aan gewend door de Europese landen Het is vooral door de mensen die de suikerbieten produceren en af nemen. Vandaar dat u allusie maakt aan de bekende Brabantse suikermaatschappij We hebben nog voor een maand beslist om een investeringskkrediet voor Amylum toe te staan. Ik heb allerlei stappen ondernomen bij de EEG om te zoe- I ken naar een redelijke oplossing. I Men mag niet vertrekken van de idee dat je om de raffinaderij van Tienen te redden je Amylum moet nekken en vice versa. «De ene zijn brood is de andere zijn dood» En ik dacht dar er brood was voor bei den Het is dus naar die formule dat men zoekt Maar inmiddels heeft Amylum een proces inge spannen bij het Europees Hof Dat is een hele procedure. Ik zou het uitermate betreuren dat, eigenlijk als gevolg van de politieke interventie van de EEG, Amylum daaraan zou bezwijken. Gelukkig schijnen ze zich wel wat te diversSeren in de produktie, zo- j danig dat de Isoglucose-afdeling j niet meer van vitaal belang is. Het drukt natuurlijk aanzienlijk op hun rentabiliteit. Ik hoop dat zij het I rooien en dat er een regeling kan getroffen worden in het raam van I de EEG. die zowel de suikerbiet producenten als de Maïssuiker kan verliezen De Voorpost: Er zijn ondertus sen door die moeilijkheden met de Isoglucose toch 300 mensen gedeeltelijk werkloos geworden. Mark Eyskens: O ja Volksvertegenwoordiger Ghis Willems, die ons in de gangen van het parlement de weg had gewezen naar een rustige plaats om met de die dag fel gesolliciteerde staatssekretaris uitvoerig te praten, luistert mee. De Voorpost: Wel Amylum heeft daar in september toch een aan-

De Voorpost | 1978 | | pagina 15