GEMEENTELIJKE KULTURELE RAAD LEDE GESTART PEDILUX HOTEL EL PARAISO BEWOGEN RAADSZITTING TE BERLARE Kleingoed MIES KERKSTRAAT 18, AALST BERICHT GROTE BIJVERDIENSTE 26 - 6-1-78 - De Voorpost Ruim zestig afgevaardigden van verenigingen allerhande mocht de nieuwbakken schepen lie. Jules Henderickx die zopas Achiel Roeland! had opgevolgd in het nu gedeeltelijk door de gemeentelijke administratie ingenomen Kultureei Centrum te Lede in bijzijn van raadsleden Denis De Pauw en Robert Van der Stuyft verwelkomen. Het werd nog geen stichtingsver- zegt de nieuwe voorzitter. Ze gadering van een gemeentelijke kulturele raad; die komt pas op maandag 23 januari. Wel een informatie-avond met voorstel ling van en toelichting bij de «statuten» en overhandi gen van inlichtingsformulieren. VTB-VAB-vertegenwoordiger, Roger Quintijn, op 21 december 11 door de Gemeenteraad als voorzitter uitgekozen, werd hier nu in een ultra-korte plechtig heid als Voorzitter van de £.K.R.L., de «Gemeenteljke Kulturele raad van Lede» door de schepen van kuituur geïnstalleerd. Of deze wijze van werken, -begin nen met een door een politiek lichaam aangeduide voorzitter-, de juiste was werd door verschil lende aanwezigen in vraag gesteld. Liever had men gewacht met het aanduiden van een voorzitter die dan door de algemene vergadering zelf zou worden benoemd. Daartegeno ver stond dan toch dat men nu toch van start was gegaan en. naar we van verschillende groe pen konden vernemen, was Roger Quintijn hier wel de rechte man op de rechte plaats, de man die ook reeds vóór er van deze raad sprake was ^rtiet de materie begaan was en blijk heeft gegeven van organisa torische gaven. «Kuituur» is een ruim begrip. omvat beschaving, verrijking, verheffing van de medemens en dat in vele facetten. Ook de zo aktuele vrijetijdsbesteding is er een wezenlijk onderdeel van. Dat in de laatste periode vele kulturele groepen het eerder moeilijk hebben wil hij niet enkel aan de invloed van de veel opslorpende TV zien maar zal ook wel gedeeltelijk schuilen in een gebrek aan overtuiging, laat staan begeestering. De taak van d G.C.R.L. ziet de voorzitter dan ook vooral als koördinatie van bestaande akti- viteiten, samenwerking tussen gelijkgerichte groepen, bevorde ring van kultuurverspreiding zodat ook zwakkere plaatsen aan hun trekken komen en adviesverstrekking inzake kul turele aangelegenheden aan de gemeenteraad. «Zelf grote akti- viteiten opzetten, leuren met steunkaarten en dergelijke meer is niet onze taak» meent de heer Quintijn. «tenware we zouden moeten vaststellen dat er leem ten ontstaan.» De statuten die «Leeds» zijn. -in november mits een reeks wijzi gingen door de oppositie voorge steld door de Gemeenteraad goedgekeurd -. zullen spoedig moeten worden aangepast om ze in overeenstemming te brengen met het dekreet van de Neder landse Kultuurraad. Zoniet zou de Raad niet worden erkend. Men kon zich dan ook afvragen waarom hiermede niet werd begonnen. Er is toch veel te vinden in de desbetreffende publikaties van hetDepartement en de Stichting Lodewijk De Raedt werkte hierbij, in pluralis tische zin en na veel diskussies. zelfs een gedétailleerd model van huishoudelijk reglement uit dat veel later vaak steriel werk kan voorkomen. Met de 20.000fr die de G.C.R.L. van de gemeenteraad als start premie ontving zal wel niet zoveel kunnen worden gedaan. «Aan ons», zegt de voorzitter, «te bewijzen dat er wordt gewerkt zodat we burgerrecht krijgen en waardering genieten.» In verband met randgevallen op kultureei gebied als bvb de Bond van Grote en Jonge Gezinnen zal achteraf worden beslist waar die juist past. in de Kulturele Raad of bvb in een Gezinsraad, of misschien zelfs in allebei. Er is ook nog een Jeugd- en een Sportraad. Een der eerste taken zal er in bestaan een inventarisatie op te maken zowel van de verenigin gen zelflallemaal konden ze niet worden aangeschreven bij ge brek aan passende informatie), van toestellen en apparatuur die mits samenwerking onder de groepen veel dienst zouden kunnen bewijzen als bvb de lómm-projector van de VTB, van verenigingslokalen en ze tels. Verder zal worden nage gaan welke juist de moeilijkhe den zijn die de verenigingen in hun werking belemmeren en zal worden uitgekeken waar op gebied van monumentenzorg kan worden gerestaureerd of verbeterd. Een lijst van plaatselijke kunste naars en knutselaars zou even eens zeer nuttig kunnen zijn en uiteindelijk dient de Raad oog te hebben voor de plaatselijke groenvoorzieningen en de be scherming van ons aller leefmi lieu. Als konkrete taken ziet de voorzitter vooral: het opmaken van een kulturele kalender, taak die hem inderdaad «ligt» informatie verstrekken via een gemeentelijk kontakt- of onthaalblad of via bestaande infobladen het opmaken van een «kulturele kaart» van de ge meente het opstellen van een steek kaartensysteem met alle nuttige inlichtingen i.v.m. de kulturele verenigingen het voorbereiden van mede delingen aan de pers voor volledige en juist geïnterpreteer de informatie het ter beschikking stellen van aanplakborden de koördinatie van de kulturele programma's een gezamenlijke propagan da voor belangrijke aktiviteiten georganiseerde gezamenlijke bezoeken zo buiten als in de gemeente het zelf organiseren zo het niet anders kan. «De verenigin gen moeten hierbij de Raad vóór zijn», adviseert de heer Quintijn. het inrichten van een «kulturele week» Tijdens de jongste raadszitting te Berlare zijn er toch wel enkele feiten naar voren gekomen die menigeen verbaasd hebben doen opkijken en die wij dan ook afzonderlijk iets uitgebreider hebben behandeld dan dit uiteraard mogelijk is in een beknopt en toch zo,getrouw mogelijk verslag van een raadszitting, die tevens aanving met een plus-punt voor pers en publiek. Wij zijn voortaan verlost van de voorlezing van de ellenlange verslagen van vorige zittingen, zonder dat daarbij de kontrole door de raadsleden in het gedrang komt. Inder daad op voorstel van de heer Leys zullen voortaan enkel nog de besluiten van de besproken punten worden voorgelezen, maar zal daarentegen aan elke fraktieleider voortaan een ko- jjie van het uitgebreid verslag, zoals het werd geakteerd, "worden bezorgd. Een lening leest u ous, zoals gezegd, elders in ons blad. Een lening van 104.000 fr ter betaling van een schijf van ere lonen voor de ontwerper van het BPA-Overmere werd goedgekeurd. Het belastingskohier 1977 op de uitbating van de zavelgroe- ven werd goedgekeurd voor een totaal bedrag van 1.352.686 fr. Dat dit bedrag in vergelijking met vorige jaren zo hoog ligt, is te danken aan het feit dat de belasting van 0,50 fr-m3 tot 2 fr-m3 kon worden opgevoerd. De kwestie huisvuil en huisvuil- zakken vind u elders behan deld in ons blad. Het 5e punt lokte eveneens een grondige diskussie uit. De be slissing tot aankoop van een traktor viel niet in goede aarde bij de woordvoerder van de PVV-groep, de heer Leys, die verwees naar zijn bezwaren tegen de aankoop destijds van een grote graafmachine met al les erop en eraan (raadszitting van 31.3.1977). Tijdens die bewuste zitting werd als één van de argumenten voor de aankoop de veelzijdigheid van deze grote machine geprezen Toen zo sprak de heer Leys, heb ik die veelzijdigheid verge leken bij de verkoopsargumen ten die worden aangewend door de verkopers van stofzui gers. Nu, zo verklaarde hij, blijkt reeds duidelijk dat ik 't toen bij 't rechte eind had. De heer burgemeester repliceert hierop dat zij inderdaad daarvan alles hadden verwacht, maar dat de praktijkmachiene alles te laten doen. Daarom werd besloten tot de aankoop van een traktor Waarom dan niet liever een vrachtwagen gekocht? meende de heer Leys, dat zou dan nu wel duurder uitkomen, maar dan waren de problemen me teen opgelost omdat o.m. hiermee ook de keet ter be schutting van de werklieden in geval van slecht weer zou kun nen worden meegevoerd. Hiermee ging de heer schepen, Vercruyssen van Openbare Werken dan weer niet akkoord. Hij was van oordeel dat de ge meente beschikte over een de gelijke grote aanhangwagen en dat die dan ook moest gebruikt worden. Schepen Devos verklaarde dat de raadsleden die na de vol gende verkiezingen het be stuur in handen zullen krijgen, de vruchten zullen plukken van het werk van de huidige ploeg De heer Everaert (Onafh.) hierover ondervraagd door de heer. Devos, is van oordeel dat men voor 1 miljoen frank geen degelijke vrachtwagen kan ko pen De heer Devos verklaarde verder dat indien ekonomisch wordt gewerkt de uitgave van om en bij de 400.000 fr rende- mend moet zijn. Hij gaf 'n uit gebreid verslag over de aan biedingen van de 5 firma's die hebben geantwoord op de prijsvraag terzake. Hij komt tot het besluit dat de traktor Ford, aangeboden door de firma Bae yens uit Overmere de meest voordelige is met een bedrag van 315.562 fr BTW Hiermee zullen dan meteen ook de openstaande 500.000 fr van de begroting 1977 worden uitgeput. Dus moet de aankoop nog worden goedgekeurd vóór het einde van het jaar. Bij de stemming over de beslissing al of niet een traktor te kopen ont hielden zich 3 leden van de PVV-groep plus 2 leden van de BSP-fraktie, omdat zij niet overtuigd waren van het nut van de aankoop. Een PVV-er (de h. Verhulst), de beide ove rige BSP-ers en de h. Everaert keurden de aankoop goed sa men met de volledige CVP- groep. Eens dit principe bij meerder heid aanvaard, volgden alle raadsleden de heer Devos in zijn stelling om het te houden bij de aanbieding van de firma Baeyens uit Overmere. Aan de N.V. EBES wordt een parig een stukje grond ver huurd in de Sijpestraat om er een kabine op te bouwen. Na een gedetailleerde opsom ming van het behelzend mate riaal wordt de aankoop van turnmateriaal voor de gemeen tescholen van Uitbergen en Overmere eenparig goedge keurd. De heer Van Gijsegem (BSP) is er over verwonderd dat in de opsomming geen vloermatten voor Uitbergen voorkomen, daar waar ieder een die er mee begaan is toch weet dat die er onontbeerlijk zijn. Het blijkt dat het school hoofd hierom niet heeft ge vraagd. Bij de vraag om goedkeuring van de beslissing om een huis te huren om er de administra tieve diensten in onder te bren gen, geeft de heer burgemees ter een omstandige uiteenzet ting over de noodzakelijke uit breiding. Aanvankelijk was ge dacht aan de woning van wijlen de heer Arth. Dhooge maar de aankoopsom bleek veel te hoog. Daarom werd het huis (eigendom van de familie Van den Breen) gehuurd om er de politie en een gedeelte van het Een teuf cf een ree? vroeg de hendenmadam en zette daarbij een gezicht cp cm een Deense deg aan het kwijlen te brengen van afgunst. Het overigens brave vrouwmens besefte niet eens dat ze een Icopje nam met het kerrekt taalgebruik. Mare Galle zou haar meteen gekorrigeerd heb ben toemaatje incluis maar in diens huid kruipen, leek me cp dat moment minder gepast. Achter het mens, als twee sfinksen. had immers een duo Duitse schepers post gevat, dat overduidelijk weinig zin had in taaipurisme. Bovendien hadden we ons voor wat anders van het teevee- scherm afgekeerd, die zondagnamiddag. 's Morgens bij de broodjes en de jam. had ik uiteindelijk moeten inbinden. Mijn bewijsvoering zat hopeloos in de kneei Een rits gevoelsargumenten aangeveerd docr mijn bloedeigen dochtertjes, cp de keep tce gesteund deer mijn wettelijke echtgenote, gaven de dccrslag. Op gevaar af behandeld te werden als een hend. beslcct ik er maar zelf een in huis te halen. Net vóór ik. die middag, de wagen uit de garage reed. probeerde ik nog het onmogelijke, slceg linkerarm en rech terbeen in de lucht, gleed uit ever imaginaire hendepeep en trok een krampachtig gezicht van; «Dat staat ons nu te wachten!» Maar tevergeefs. M'n akteertalent bleek nauwelijks één van de drie te beroe ren. Daarom stonden we, even later, voor de hondenma dam en haar sekondanten. Ergens achter het huis bewees aanhoudend geblaf, in diverse toonaarden, dat ook haar achterbaan paraat stond Even dacht ik. dat je ter bevestiging van de koop, een paar maal in eikaars handpalmen kletst. Maar dat bleek bij 'n hondentransaktie niet het geval. Het mens wilde ons ge ween, als afscheid, de hand drukken. Enig ogenblikken later kroep een acht weken oude cocker spaniël. van het vrouwelijke geslacht, cp de achterbank, zo bang als een wezel, de warmte zoekend docr zich zc mogelijk tegen m'n oudste aan te vlijen. Gelukkig hadden een paar versleten wellen luiers bij de hand. want net toen ik mijn versnellingspook in vierde liet glijden, riep de jongste: «Kijk, mama. «Hij» heeft pipi gedaan!» Daar heb je 't al. dacht ik zc stilletjes mogelijk, want meteen een domper zetten op hun enthousiasme, leek me al te makkelijk. Ik beperkte me dan ook tot een paar kuchjes en een zijdelingse blik naar de passagierster cp de voorste bank. Hou je ogen op de weg gericht, klonk het echter vrij bars van rechts. Het avondeten stond totaal in het teken van de hond. Terwijl de nieuwkomer lag te dommelen in haar rieten mandje naast de radiator ze had net een pertie biefstuk tartaar, in vocrdeelverpakking naar binnen geschrokt werd druk naar een passende naam gezccht. Verbazend moeilijk overigens, die naamgeving. Alle film- henden passeerden de revue, maar een cocker, amper 2 maanden oud. de maatschappij insturen als Lassie, Rin-Tin-Tin of Joe, klcnk ons ergens belachelijk in de oren. Uiteindelijk viel de keuze op Mies, naar Mies Bcuman. de Nederlandse televisievedette. Op en top een vriendelijk dametje, dat ik de komende jaren, niet zc direkt onze voor deur zie binnenstappen. Want wat is meer vervelend dan iemand op de koffie te krijgen, die net dezelfde naam draagt als je hond? Mies is ondertussen ai flink gegroeid. Dank je. Ze heeft onderhand cck al geleerd te eten wat de pot schaft. Enkel de hygiëne laat nog te wensen over Maar dat komt wel, beweert mijn vrouwjij was toch ook niet zindelijk toen je drie maanden oud was? En wat zinnigs kun je daarop antwoor den? Pierre Van Rossem eens de kas beter voorzien het optreden als risikodragende in stantie voor interessante en Financieel gevaarlijke prestaties het opzetten van bijzondere initiatieven om ook kansarme w ijken te bereiken. «Deze Raad mag geen typische Klein-Leedse aangelegenheid worden.» het od punt stellen van een subsidiesysteem waarbij de toe lagen zoveel mogelijk zullen worden verdeeld volgens de geleverde prestaties. De taak van de G.C.R.L. blijft hier wel louter adviserend want tenslotte beslist het kollege. het verlenen van advies bij het oprichten van een Kultureei Centrum te Lede nu het huidige niet meer kan voldoen aan de normen. Gedacht wordt hierbij aan het «Instituut van Meesen». een vroegere vrije school, met Frans als voertaal, die dood bloedde. Dat volgens de voorlopige statu ten slechts één maal met de Algemene Vergadering zou wor den vergaderd vinden aanwezi gen te weinig. Liever zagen we driemaandelijkse vergadering met ook een «statutaire» verga dering in januari die niet door de «statuten» is voorzien in januari. Een «contradictio in terminis»? Belangrijk wordt ook genoemd dat. zo de Raad aan de normen van het dekreet voldoet en erkend wordt, de mogelijkheid bestaat een «kultureei werker» in vast verband, voor 95% door staatstoelage bezoldigd, aan te werven wat een grote stap voorwaarts zou betekenen. Nog wordt gewikt en gewogen over de samenstelling van het Uitvoerend Komitee waarbij 7 leden te weinig wordt geacht zo men pluralistisch wil zijn. en bovendien elke deelgemeente wil vertegenwoordigd zien. Men zou kunnen Werkgroepen oprichten en een lid daarvan dan bij het Uitvoerend Komitee laten zete len. Maar den zonder stem recht! Tenslotte werden aansluitings formulieren rondgedeeld die vóór 12 januari moeten worden terugbezorgd waarna op maan dag 23 januari de stichtingsver gadering kan volgen. L.H. archief in onder te brengen De huurprijs werd bepaald op 6000 fr maand index. Ere- burgemeester Leys wou in de eerste plaats weten of het schepenkollege zonder toe stemming van de raad een huis kan kopen. Burgemeester Van Sande verklaarde dat mits spe ciale toelating van de bevoegde overheid wel tot een bepaald bedrag mocht worden gebo den, onder uitdrukkelijk even wel van goedkeuring achteraf door de gemeenteraad. In tweede instantie komt de heer Leys terug op zijn vroeger reeds gedane voorstel om het huis naast het gemeentehuis te kopen zodat dit mits aanpas sing van de gevel één geheel zou kunnen vormen met het gemeentehuis. Dit zou, althans nu, kostelijker uitvallen maar zou tenminste een duurzame oplossing zijn. Als tiende punt wordt het be sluit tot aankoop van een stuk grond in de Kerkwegels be sproken. Het betreft een per ceel grond van 62A13ca waar bij dan nog een stukje van 6a 41 ca zal worden toegevoegd, en dit dan met de bedoeling er een openbaar sportplein van te maken, zodat de aanvankelijk daartoe bestemde gronden in de Gaver zouden kunnen ver kaveld worden en met de op brengst daarvan heel wat kos ten zouden kunnen worden ge dekt. De heer Nelis (BSP) beweert dat dit perceel veel te klein is voor centraal sportplein. De heer Vanhouwe (PVV) pleit voor de uitbreiding van het sportkompleks in de Bosstraat. De heer Baeyens (BSP) be weert dat de grond in de Gaver niet zo rendabel zal zijn als wel wordt gedacht. Hij vraagt de aankoop in de Kerkwegel te beoordelen in de optiek van een nieuwe wijk want volgens het ontwerp van BPA is deze zone tot de Dijkstraat voorzien als bouwzone ledereen stemt er uiteindelijk mee in het bewuste perceel grond te kopen aan 165 fr m2 wederbelegging boomprijs 174.000 fr Vervolgens moet advies wor den gegeven over de geplande onderhudswerken aan water lopen van 3e kategorie door de Polder «Tussen Schelde en Durme». De ramina. a 20 fr-m. Op 10 minuten van Marbella Gratis vervoer naar hotel Tennis-, golfparcours van 18 holen, mogelijkheid tot paardrijden, night-club. INLICHTINGEN: BIJ UW LOKAAL REISAGENTSCHAP OF TELEF. 000... 34-52-81.28.40 - TELEX 77261 ESTEPONA (COSTA DEL SOL) SPANJE GEEFT MEER KOMFORT /QX AAN UW VOETEN y Schoenen in verschillende t 1 breedten jL/ Voetverzorging ff j Steunzolen I I Orthopedisch maatwerk Spataderkousen Erkend door alle Mutualiteiten 16/32125/001 16/40/25602 Telefoon 053-21.59.23 Kliënteel - Vorwerk Huishoudapparaten Vanaf 1.1.78 Nieuw adres: F. Meuleman Ledezijdestraat. 58 9310 LEDE Tel. 053-77 79.65 wew Voor jonge gezinnen Gratis proef bij u thuis Voor meer inlichtingen: Bellen nr. 053-77.79.65 Vanaf 10 tot 12 uur. se. geeft een totaal voor Berlare van 476.000 fr BTW. De heer Leys vraagt het werk met eigen middelen uit te voe ren. De heer Devos pikt hierop in, en stelt dat onze afgevaar digden in het polderbestuur in die zin moeten handelen. Hij meent dat hierdoor de uitgave voor de traktor kan worden ge- rekupereerd. De heer Ras- schaert (BSP) brengt hem ech ter vlug tot andere gedachten door er op te wijzen dat in die 476,000 fr een niet onaanzien lijk bedrag aan lonen en mate rialen is begrepen. Niettegenstaande de tijd vor dert en een achttal laureaten van de arbeid staan te wachten om te worden gelauwerd, drijft de heer burgemeester door, en haalt er in een rekordtempo de resterende punten van de openbare dagorde door. Evenwel niet in de normale vol gorde, zodat eerst punt 18 aan de beurt komt. Zonder enige diskussie wordt gunstig advies verleend aan de beslissing van de kerkfabriek St -Martinus om het interieur van de kerk te la ten herschilderen. Dit ge beurde blijkbaar voor 't laatst in 1947 en sedertdien werd er grondige schade aan toege bracht door de grote restaura tiewerken van 1968. De kosten worden geraamd op 741 116 fr exclusief BTW. Die kosten zui len volledig worden betaald door de kerkfabriek. Vandaar duikelen wij dan terug naar punt 13 om een gemeen telijk informatieblad uit te geven en om een stratenplan van Groot-Berlare kosteloos aan ieder gezin te bedelen. Een ietwat verwarde diskussie. ge zien de zweep erop wordt ge legd, geeft het resultaat dat het informatieblad er komt en dat het stratenplan naar een vol gende zitting wordt verschoven Een uitgave van 73.000 fr leek inderdaad niet enkel voor de heer Leys onverantwoord zon der onderzoek van de reeële behoefte eraan In ijltempo worden de reiskos ten van de politiekommissaris goedgekeurd, en krijgt het re glement voor 't toekennen van de Eretitel aan gewezen sche pen eveneens algemene in stemming. Wij menen te mo gen aannemen dat de hh. Leo pold Baeyens, Maurice De Pauw, Marcel Nelis, Maurice Van de Weghe en Jozef Ver- beke nu ipso facto de titel van ereschepen op hun naam kaartje mogen vermelden. De heer burgemeester slaagt er in nog een paar administratieve punten door te jagen en zelfs nog een puntje aan de reeds zwaarbeladen dagorde toe te- voegen. Waar 200.000 fr was voorzien op de begroting 1977 om wachthuisjes op te kalefate ren. en dit bedrag nog niet is opgebruikt doet zich nu de ge legenheid voor om met 50 subsidies van het ministerie van Verkeer om te schakelen naar mooie degelijke wacht huisjes. De kostprijs ervan schommelt tussen 50 en 105.000 fr Een dusdanig geval zal nu worden opgetrokken te Uitbergen aan de Zwaan en aan de Veerstraat; op de Donk aan de school, de Meubelen De Sutter, en het Brugje (Van Haeveraet); en te Overmere aan de Klappel, de Kerk. de Mo lenstraat, de Mosseveldstraat en de Kruisstraat AB DE V.T.B. EN DE NEDERLANDSTALIGE DRAMATURGIE Van 1968 heef: de Vlaamse Tcerisienbend een Hip- p< lie van Peene - Virginie Miryprijs ingesield ler be vordering van de Nederlandse Dramaturgie docr op voeringen of publikaiieervan. De Raad van Beheer van de vereniging voer Vlaamse Toneelau eurs is steeds de jury. De prijs 1977 werd oegekend aan Tea;er Arena uii Gem, vooral wegens de gedurfde programmal ie. De heer Jozef van Oversiraeien, vccrziiter van de V.T. B, zal op za;erdag, 7 januari, de prijs, len bedrage van 30.000 fr., overhandigen aan Teater Arena.

De Voorpost | 1978 | | pagina 26