'agentschap ■TWEEDE ASLK GEOPEND HOE SOMBER WAS 1977 VOOR DE BEDRIJFSTAKKEN EN DE WERKLOZEN? 78 IN ANDERE DRUK LETTERS Een dop in het firma-ment Meh pikkels of ajontjes 100 De Voorpost - 6-1-78 - 3 Ondanks onze krissistijd, ondanks de inflatie, ondanks de r stijgende werkloosheid, ondanks al de moeilijkheden die men I ons voorspeld schijnt het financiële wereldje toch goed te II floreren. Op dinsdag 3 januari II. werd op de Leo De Bethune- c*:|aan nr 95 het tweede nieuw A.S.L.K.-Agentschap officieel "'geopend. tin zijn openingsrede richtte di- rekteur Dockers zich tot de 150 -genodigden en verklaarde hen t in korte woorden de mogelijk- -i heden die zij aangeboden krij- -» gen door de openstelling van !- dit nieuwe agentschap. Zoals vele financiële instelling wil- g len zij het de klant zo gemaKKe- b Jijk mogelijk maken. Alle ver- - richtingen kunnen in dit agent- b schap gebeuren, van een over- j schrijving op het spaarboekje j lot 't afsluiten van een levens- - verzekering, en binnenkort - ook brandverzekeringen. Na een selektie van de tientallen 3 verachtingen richtte de direk- - teur zich tot de burgemeester - met het verzoek het agent- schap officieel te willen open- 3 stellen. - De burgervader dankte voor deze woorden en dankte ook r de aanwezige prominenten i (waaronder volksvertegen- 3 Woordiger Mare Galle, schepen r De Maght. de kapitein en de i luitenant van de Rijkswacht, en 3 zijn talrijke vrienden Wij mo- 3 gen ons deze avond, in het ge- 3 zeischap van zulke vooraan staande Rijkswachtmensen, veilig voelen aldus de burge meester, en daarmee stemde iedereen in. In zijn inleidingswoord belichtte de burgemeester de ASLK in Aalst. Met dit agentschap zal Groot- Aalst momenteel vijf pgentschappen rijk zijn. Drie in (dein-Aalst, een in Erembode- gem en een in Hofstade. Bin nen het jaar hoopt de centrale Üirektie van de ASLK dit aantal echter te kunnen opdrijven tot negen. De markt moet in Aalst dus groot genoeg zijn. rekening houder d met het feit dat ande re, konkurrerende financiële instellingen ook niet stilstaan met het oprichten van agent schappen. Sinds het ontstaan m van de. ASLK in 1865 heeft deze instelling onze bevolking 1 al talrijke diensten verleend al- dus burgemeester D'haese- leer. Ik heb destijds als kom- missiel.d dikwijls beroep ge daan op de ASLK en steeds werd ik welwillend te woord ge staan. Als politieker in Aalst geld beleggen bij het ASLK zou gevaarlijk zijn, als lener van gelden wil ik echter nog altijd tot uw kliënteel behoren, waarop direkteur Dockers, die de direkteur-generaal verving die zich had laten verontschuldi gen, opmerkte dat leners ook klanten zijn. Vervolgens richtte de burge meester zich tot de «direkteur» van het agentschap, de heer Luc De Swaef. Zijn grootste troef aldus de redenaar was een jarenlange ondervinding, o.a.rbij de NMBS, de ministe riële diensten, en sinds 1974 in de ASLK-agentschappen van het Gentse. De mensen mogen gerust zijn, hun geld is in goede handen. Ge-incorporeerd uit Hofstade verblijft de heer De Swaef nu in het huis naast het agentschap. Ook dat is een pro-punt. De mensen kunnen ten allertijde bij hem terecht. Verder restte er de burgemees ter nog maar één zaak en dat was het agentschap officieel voor geopend verklaren. De heer De Swaef wou daar echter nog een woordje aan toevoegen. Vooreerst dankte hij de aanwezige ASLK- personaliteiten voor het in hem gestelde vertrouwen. Hij hoopte dat hij dit vertrouwen in de toekomst niet zou moeten beschamen. Als blijk van erkentelijkheid werd aan de burgemeester nog een prachtig kunstboek over handigd. Het officiële gedeelte van de avond was achter de rug. De rest verliep in gemoedelijke sfeer Klanten kunnen alle werkda gen ononderbroken van 9 tol 16 uur terecht in dit agenschap. de vrijdagavonden zelfs tot 18.30 uur.- Alle verrichtingen worden er gedaan en het ge bouw beschikt ook over een kofferzaal waarin brandkoffer- tjes tegen een huurprijs ter be schikking van het kliënteel worden gesteld. S.J. Het is een traditie om bij de start van een nieuw jaar elkaar wensen toe te sturen, het kan hartelijk, origineel, beleefd of het blijft enkel bij een gedachte. Wij doen het traditioneel en sturen langs de gedrukte weg een heel pakket gemeende wensen voor een voorspoedig jaar. met een strik van geluk in alle omstandigheden. En bij deze gevoelens uitgedrukt in een zekere anonomiteit past een vraag «wie zijn onze lezers?» Op deze vraag gaan we even verder borduren denkend aan de vele brieven met positieve en negatieve reakties die op de redaktie toekomen. En daar komt dan nog een wens die deze aktieve lezers en lezeressen bij de ingang van onze vijfde jaargang aanbelangt. Hebt u iets te vertellen, schrijf dan gekleurd op papier de bedenkin gen die het lezen van onze Voorpost bij u opwekken. En mocht u nog twijfelen aan onze kleur weet dan dat De Voorpost open staat voor elke politieke of religieuze strekking. Onze leuze is: «Geen kleur hebben, maar alles in geuren en kleuren vertellen1» Want maar al te dikwijls horen we van politiek geëngageerde lezers «De Voorpost is. gekleurd». Dat is dan weer onze sterkte, een glan zende regenboog! We aarzelen dan ook niet om op regelmatige tijdstippen het zout uit onze kolommen te bannen en ongezouten waarheden de Aalsterse lucht in te sturen, bekennend dat onafhankelijk blijven zeker geen gemakkelijk iets is. Het schoentje wringt dan soms wel eens want niet elkeen is bereid evenveel informatie door te spelen, ook al is een naam en een foto voor velen van groot belang De Voorpost gaat verder zijn lezers verwennen Sappige of droge gemeenteraadsverslagen, feestelijkheden, sportmanifestaties, konserten en andere berichten blijven regelmatige kost. Buiten deze traditionele inhoud zal dit weekoiaa maanaeiijks de spot op een gemeente zetten. Die lichten we door op arrondisse menteel provinciaal, nationaal en misschien wel eens op interna tionaal vlak. Zowel de ekonomische. sociale, kulturele als politieke aspekten komen aan bod. De sportliefhebbers worden zeker niet vergeten. Kortelings komt naast de gewone sport en liefhebbers-sport bladzijden nog één bij, vooral om deze laatste in alle disciplines een sportieve hand te drukken. Week-end lektuur bij uitstek, dat wil De Voorpost zeker zijn. Ter afwisseling gaat onze aandacht ook naar ontspanning die u in de vorm van enkele lichtere bladzijden gepresenteerd zal worden. Een kruiswoordraadsel, misschien met een prijs aan verbonden en de rest verklappen we nog niet. U begrijpt dat deze nieuwe uitge breide Voorpost dan als laatste bladzijde 32 zal afdrukken. En tot slot, nog dit, wekelijks komen wij met een interview. Bekende of minder bekende streekgenoten zullen in uw huiskamer een tip van hun interesse oplichten. Dit alles met de persoonlijke wensen van ROEL VAN DE PLAS Luc De Swaef aan hel woord bij de opening van hel ASLK kantoor (SJ) Dat oud-Aalst, groot-Aalst en zelfs ons hele arrondissement ekonomisch gezien niet op rozen zit, is een publiek geheim. Nou ja, het gaat nergens goed, denkt men nogal rap en daarbij wordt niet trager vergeten dat, sedert de oliekrisis de gong slag was voor 'n ernstige en nu nog aanhoudende recessie, het Aalsterse nog slechtere resultaten boekte dan het Rijk. De werkloosheid bivoorbeeld, steeg van september 1975 tot sep tember 1977 met niet minder dan 44 procent in Aalst zelf. 27,27%, zegt de Ekonomische Dienst van de stad daartegen over, in een dokument van 7 november, maar hier lijkt ons een welwillende fout het cijfer van werkloosheidstoename te drukken onder de 40,06% toename voor het ganse Rijk. Hoedanook, voor het ganse arrondissement Aalst en hier treden we de berekening van vorengenoemde dienst bij steeg de werkloosheid met 47,06%. Mogen we dan ondanks alles het jaar 1978 zachtjes in onze armen knuffelen? Het lijkt van niet, want de toestand is sedert september jongstleden meer dan ooit verslechterd. We zijn voor u even gaan rekenen... In september 1975 telde men te Aalst 1.111 gekontroleerde vol ledige werklozen. Dat was iets minder dan één vijfde van het cijfer voor het ganse arrondis sement. (5.900 werklozen). Bel gië in zijn geheel noteerde toen 185.958 werklozen. Twaalf maand later kende de stad slechts 80 werklozen meer terwijl het ganse arrondisse ment 1114 eenheden meer in het rood moest boeken. Tijdens het daaropvolgende jaar met name van september '76 tot september '77 zou de stad Aalst een veel forsere toe name kennen, zodanig zelfs dat men tegen wil en dank moest vaststellen dat de werk loosheid op twee jaar tijd met 44,19% is gestegen. Voor het ganse arrondissement is het 47,06%, terwijl de Rijkstoe name 40.06% bedroeg. Amper enkele procenten meer, zal u zeggen, maar het wijst toch op de frigiliteit van de ekonomi sche bedrijvigheid in onze streek. In 1977 nog maar steeg de werkloosheid in Groot-Aalst van 2.581 eenheden voor ja nuari, tot 3 121 eenheden eind november (laatst gekende bi- lan bij het ter perse gaan van dit schrijven). Dit betekent een toename van bijna 21 procent op elf maand tijd. Voor Aalst zelf, vonden we net hetzelfde Een troosteloze vaststelling! Op 19 december hield burge meester D'Haeseleer een voordracht voor de kamer van koophandel van Aalst onder de titel: «Een jaar ervaring als bur gemeester van Nieuw-Aalst». In de dokumentatiemap die te dier gelegenheid werd samen gesteld en uitgedeeld, worden deze percentages niet ver meld. Alleen een berekening van de toename van het aantal gekontroleerde volledige werk lozen. Eigenaardig genoeg houdt men zich daarbij bij de cijfers van september, terwijl de R V A. op dat ogenblik reeds gegevens had bekend ge maakt tot eind november. Eind september '77, zo schrijft de ekonomische dienst van het stadhuis, waren er 1.414 volle dige werklozen Vergeleken met 24 maanden daarvoor is dat een toename van 27,27% lezen we verder. Even de R.V.A.-verslagen nagepluisd, blijkt echter dat er toen 1.602 werklozen waren. Met dit cijfer in de rekenmachine gestopt steekt een 44% procent toe name schril af tegen de voren genoemde 27%. Jeugdwerkloosheid Terwijl de jeugdwerkloosheid (werklozen onder de 25 jaar) in verhouding tot het totaal aantal werkzoekenden van septem ber '75 tot september '77 daal de, met een luttel procentje (naar 25%) is die intussen weer fel gestegen (nu circa 31% Op zichzelf beschouwd steeg de werkloosheid in eerstge noemde periode met 40,43% (van 1.548 eenheden naar 2.174). 1977 werd ingezet met 2.600 jonge werklozen. Eind novem ber waren er dat 3050 hetgeen een toename betekent van 17,30% Sektoren Hoe zat het nu voor de diverse bedrijfstakken? Wat heeft 1977 voor hen in petto gehouden? Niet veel goeds blijkt nu me- ,teen. Voor de textielsektor bivoor beeld, was vorig jaar niets om naar huis over te schrijven. Het jaar begon met 944 werklozen om uiteindelijk te besluiten met 1.116 werklozen (d.i. een toe name van 18,22%). Gedeelte lijke werkloosheid was er ge noeg. Terwijl het de tapijtweverij niet voor de wind ging werd toch nog begin 1977 in Gijzegem gestart met de ultramoderne NV Eutron. Intussen spartelde Teinturia de doodstrijd;het bediendenper- soneel stond in vooropzeg en alleen de stille hoop op een 450 miljoen Staatstussenkomst bleek een tijdelijke oplossing te kunnen geven aan de moeilijk heden (konkurrentie proble men, hoge lonen en lasten). De zomerperiode was een slechte tijd voor de textielsektor Men merkte een daling van de pri- vaatkonsumptie, stagnerende en zelfs afnemende export (dit laatste ten gevolge van een weinig schitterende konkurren- tiepositie tegenover het buiten land en zelfs de EEG-landen) Daarbij kwam een stijgende import uit de goedkope arbeids- landen. Regeringshulp werd Weliswaar aangekondigd, maar niemand scheen sterk te geloven in de overigens hoogstnodige struk- turele invloeden ervan. Ook de konfektienijverheid had geen kadootjes gevonden onder de kerstboom. Bepaalde firma's vroegen wel naar stik- sters, maar steeds onder de zelfde voorwaarden: ervaring op atelier Beginnelingen of personen uit beroepsopleiding kregen geen kans. Meer en meer was er een vraag naar personen met individuele be roepsopleiding in de firma. In februari is er een lichte ver- oetering, maar nog geen twee maand later wordt alles weer veel slechter. In april staat men voor een dood seizoen: de kol- Sommige noodge- lektieverwisseling. firma's beginnen dwongen aan 't winterseizoen te werken. Toch stellen bepaalde bedrij ven als Free Dress en «Meert René» (Aalst), Gobert (Bam- brugge) en Topke Triest (Lede) het goed. Corvan verlaat Aalst en vestigt zich in Lovendegem. Nu september zouden alle be drijven op volle toe ren moeten draaien doch dat is absoluut niet het geval. Tegen het einde van het jaar is de werkloosheid in deze sektor gestegen met 18%. De bouwsektor zou het nog slechter doen +21%) vooral de grotere bouwondernemin gen leden onder de malaise. De kleineren hadden werk ge noeg, hetgeen erop wijst dat de private woningbouw in '77 veelvuldig voorkwam. Ook in de houtnijverheid brandde de bedrijvigheid op een laag pitje. Het hele jaar door zou er een sterke gedeel telijk werkloosheid zijn en het ziet er niet naar uit dat dit jaar rooskleurig zal zijn. Bewogen was wel de voe- dingssektor. Brouwerij De Gheest liep een stuk van het jaar in met gedeeltelijke werk loosheid, G.R. Amylum had de moeilijk te slikken pil van de be lastingsheffing op de iso- glucose (einde september diende Amylum daardoor aanvraag in tot gedeeltelijke werkloosheid van 300 perso nen), Le Lion D'Or ging in juli definitief dicht. De metaalsektor zette het jaar in met een schuchtere verbete ring waarvan in een eerste pe riode vooral de kleinere bedrij ven genoten. Kwa tewerkstel ling was er een over en weerge- loop. Er werd in verschillende firma's afgedankt en terug aangeworven. Later zouden vooral aanwervingen gebeuren ten gevolge van (natuurlijke) afvloeiingen. Twee firma's gin gen op de fles: Redant- Schockaert uit Nieuwerkerken en Roelant uit Erpe-Mere. Spiegelfabriek O.De Neve sloot haar deuren in mei (het faillissement werd pas enkele weken terug uitqesproken) en bedankte aldus 46 personen. Intussen vervaardigde Honda Motor als maar meer brommer tjes. kieren hem ek ajjer hier naa op deis plosj lote proeven van die pikkels en die ajontjes. Allei. dedie die heer de moeite getroeist hemmen van da reigelier alle weiken le leizen, wad dat op zèn oygen al "n ghiel groeite prestoosje es. Want dagge most weiten hoevetl dat er meh al gezeid hemmen: zee, 'k leis da wel geren zee. mor 'k wer dor rap moei af - of: 'k kaan der toch ni alles van verstoon zee! - En on die mensjen hem ek tèn kier vér kier gezeid: awei, probeir ne kier van da looidop te leizen, ge zedj zing dat da tèn veil beiter goot! - En tèn de kier noding as ek heer teigekom zegge ze: awei joot, dè "s woor zee; tèn goot da beiter!" - En ba deizen honderdste kier hem ek meh ba mèn oygen afgevraogd: benk, woveir doeje da na? Ver de moeneka 'n moeje 't ni doeng, want ge zodj er belange nog 't zaat op a pataten ni meh verdienen. Veir zèn van door! Vér d'ier 'n moeje 't zeikes ni doeng, want 't iencgste dagge der meh wintj es dat er a somtès den ienen of den anderen begintj schief te bezing omdat 'n peist dagge iet ge- schreiven hedj oever hem. Zelfs al 'n kaan ek hem van hoor of plooim. En eh pinsjoeng 'nzal ek ghielzeikes oeik ni van oprao- pen newoor... Nie, "k peis hein, 'k peis da 'k dad foytelèk 't mieste doeng omda 'k hoep dat er toch allicht al hier of adoor imand zal zèn die domei nog 'n tieterken zèn Olsjters onderhaaft. En al was 'ter mor ienen azoei. 'tes tèn toch ienen die allicht loter nog zal kenne zeggen: ik kaan nog Olsjters!- En *n peist na astamblicft ni dak ik de prétènsje hem van te zeggen da 'k ik allien Olsjters kaan. balange ni. mor alles moet onderhaven werren. En Olsjters sprciken zugoed as iet anders. En 't es eh schoein dingen dat er in de schoeien va kinsjbien af on de kinjeren gelierd werd da ze 'n beschaofde tooi moete spreien. Mor wie zol der leive zeggen dat d'Olsjteneers onbeschaofde mensjen zèn? En wie zol der teive zeggen da ze azoei 'n onbeschaofde tooi spreiken. Aanja! Onzjier moe van alles zéh getal hemmen, werd er attoyd gezeid en as 't er kastaars zèn die zeggen da ze oeveraal de dialckten zollen moeten afschaffen, awei, ze meige zeer. Mor van den andere kant zeilen der zèn die peizen gelèk as ek ik: as ge iet afschaft, zedde iet kwoyt en dad es a vereiremen! Azoei stoon ek ik dor teigenoe- ver. Allei. 't ien gezeid gelèk as 't ander, op den toyd da 'k die honderd hoeksken hieroniengeflanst hem. hemek toch oeik 'tien en 't ander boygelierd en veil mensjen liere kenne woor dat er 't anders noeit ni zol van gekommen hemmen. In meh schof leid er nen brief da 'k gekreigen hem vah (nie 'k goon gien naomen noemen) van imand die 't gralèk lank lein was da 'k hem gezing hooi. En dcir die pikkels en ajontjes hem ek vernoemen dat dènne mensj dad oeik leist. En al petank dat 'n van Olsjt ni 'n es, moet 'n hoy dor toch iet in gevonnen hemmen dat 'n hem de moeite getroeist heid van dor 'n brifken oever te stieren nor de redakse 'k Weit ni hoe dagge gajjer ajjer gevoeldj. mor ikke ben kontent dat die daogen verboy zèn. Ge wedj hein. de daogen va Kèstdag en van Nievejoor. Meh aal dad eiten en da drinken en da loot opzitten en si en la! Binsjl die daogen loeip ek ik attoyd pesics oevereiten. En 'n sprek meh ni oever iet van zoeteghèd of ateikes of azoei. 'k zol der 'n klèt in gei ven. En tèn aal dènne rimram van oeveraal woor dagge komt of godj: eh gelikkeg joor zee. swansjt da zc peizen: luptagaa nor de ...ja! Gelèk as den dag noor nievejoor, permalheirnendagda'kthoois was. KUSpklopklopop dedeirenja, "t was van da! «Eh gelikkeg joor van de jonges van de méskeire. menier!En 'k 'n hem den dicne van ze leven nog ni gezing, want 'k ben attoyd weg as de méskeire komt. Mor allei. 'k ben toch in meh gemoed en in menne zak gegoon want "k pcisden: kom. die jonges 'n hemmen na toch pesies gie plezierig weirk. Alle daogen in den afval, in weir en windj en 't moet hè toch imand doeng!» En sertoe naa noor die daogen moeje ne kier nor aal die vooilbakken spannen, zonder tèn nog te klappen oever doeizen en plastikke zakken: da leid boesjevol! En op sommegste plosjcn schoein dagge ziet da ze èsprès per eksémpel oesterschel pen laboeven geleid hemmen omdat here gebier zol zing... Of leige flessen van sjampanj of woyn. Ochiere toch, d' hoeiveerdoy lei vantoyd op eh klein vooilbaksken! En domei es de plosj vér teis honderdste hoeksken verom al ne kier volgeschreivan. En "k hoep da 't ni zal zèn van; dor kwamp eh veirken meh ne lange snooit... want as 't godbelieft stoot er hier 't noste weik 101 Soms dachten we in de don kerste decemberdagen: de lente is nog wel in zicht, maar de bloembollen liggen toch al in de vruchtbare aarde, ze zwellen en ze maken zich klaar... en het zijn er vele... Het kan mooi worden, denk ik, als je je maar zelf laat knuf felen in de armen van '78 RENE DE WITTE Vrijdagnamiddag 16.12.77 was de Kamer van Koophandel van het Arrondissement Dendermonde op bezoek bij de Generale Bankmaatschappij, A.Z. Aalst. Ridder Schellekens, gastheer, doet het inleidend woord.

De Voorpost | 1978 | | pagina 3