HUGO DE POT VANUIT CANADA: EN HOE GAAT HET MET VLAANDEREN? EREMBODEGEMSE FIRMA BURGEMEESTER GRAVEZ ONDER DRUK ZET GEERT DE RUYSSCHER SPORTLAUREAAT1977 TOELICHTING VAN SCHEPEN VAN DEN EEDE BIJ DE BEGROTING JEUGDATELIER TANU DOET AAN TEMAWERKING Misschien vind je't een gekke wens. maar ik wou dat ik de zon was En je werk van alle dag. de sneeuw. Dan zou ik heel hard schijnen. Dan kon je gewoon lekker doen waar je zin in hebt. Omdat ik de zon niet ben. gun ik je wel veel zon vandeiaar... Of ben je 'n sneeuwliefhebber? Dan krijg je een bobslee om erover te zjoeven! PETER DAUWE De ontgoochelde Anne Marie Van Nuffel weigerde het stadsplakket (EL) klub; Luöaan De Smet lid van de Voetbalklub Hoké Erembode- gem sedert 1965 onafgebroken speler van deze klub;Dany Roelandt voetbalklub E. Nieu- werkerken doorliep alle reek sen van Eendracht; Paul Van Peteghem van S.K. Resocub Terjoden sedert 1958 sekreta- ris van deze voetbalklub en ook sedert 1965 sekretaris van de motoklub «De Modderduivels» Paul Hoste van volleybalklub Kangoeroes Aalst lid van de klub sedert 1965 en nog steeds speler;Benedictus D'Hooge van de wielerklub «De Uiltjes vrienden Gijzegem reeds tien jaar onbaatzuchtig ten dienste van deze klub;Gilbert Ghijsens van de wielerklub Terjoden oe- Bij de jaarwisseling is het ge bruikelijk dat eenieder zijn wensen formuleert. Ik doe dat speciaal voor de sportlui. De beoefenaars van alle sport- takken wens ik in 1978 weinig blessures en veel positieve resultaten. De supporters wens ik inzonderheid veel kijkgenot en dat hun klub. renner of atleet het ver moge schoppen. De klubs wens ik een rimpeloos 1978. JOZEF VAN HOVE Op da jonaste gemeenteraad las Schepen van Financiën Van Den Eede ons een 28 bladzijden lang verslag voor, dat als toelichting diende bij de begroting. We besparen u uiteraard die 28 bladzijden en de vele cijfers. De Schepen leek ons echt begaan met de goede gang van zaken, en had zich ook bijzon der ingespannen om, samen met de leden van zijn departe ment, de begroting tijdig klaar te krijgen. De Schepen toonde ook zijn bezorgdheid omtrent de ernst van de financiële toe stand, maar ijverde toch om het negatief resultaat zo gunstiq mogelijk om te buigen. De omstandigheden om tijdig klaar te komen, zo zei hij, waren bepaald ongunstig. De begroting voor het dienstjaar 1977 kwam pas half no vember goedgekeurd terug. De Schepen sprak verder over de overheidsonderrlchtingen bij de begroting 1978. Deze voorschrif ten behandelen: de raming van het gemeentefonds die moet gschie- den a 105% van het bedrag dat voor 1977 werd ingeschreven (62,5% uit een geregionaliseerd aandeel, en 37,5% voor het aan deel berekend op de oude basis). De fiskaliteit: in geval van tekort- sluitende begroting minimum 1600 opcentiemen op onroerende voor heffing en 6% op de personenbe lasting Personeelsuitgaven, in oe oegroting te bereKenen op Dasis van de index van augustus 1977. Werkingsuitgaven: max. 5% toe name Overdrachten: behoorlijk toezicht (op OCMW, kerkfabrieken enz...). Schuld: redelijke pro grammate Fakultatieve uitga ven: regeling van 1973 blijft be houden. Aan al deze voorschriften werd voldaan. De Schepen gaf vervolgens de evo lutie van de begroting weer. Ook wij zullen ons nog aan enige cijfers wagen, om een kort overzicht te hebben. Begroting 1978 De gewone begroting 1978 sluit met een tekort van 375 miljoen (223 voor 1978 zelf, en 152 miljoen tekort van vorige dienstjaren) De buitengewone dienst sluit met een overschot van 33 miljoen Gewone ontvangsten 995, 2 mil joen (93,6 miljoen meer dan in 1977. of een verhoging van 10,4%) Hieronder zijn verstaan: inkomsten van prestaties: 45.5 miljoen (verhoging van 18.2 mil joen w o al 15 miljoen van de ver koop van vuilniszakken) Over drachten: 881,2 miljoen 70.6 miljoen of 8.7% tegenover 1977). Onder verstaan: verdelingsfond sen: 363.4 miljoen +5,7 miljoen) Belastingen: 349,4 miljoen +53,9 miljoen of 18.2%) Andere tussenkomsten: Brandweer 14,5. lager onderwijs 46,3, gezinsvoor zieningen 12,7 (Het betreft hier bijv verhoogde tussenkomsten of ver hoging uit exploitatie inkomsten van de Schuld: (hoofdzakelijk dividenden van In tercommunales en terugbetaling door derden van «doorleningen»)- 68,5 miljoen +4,9) voor 1978 voorziet men dus 93, 6 miljoen meer ontvangsten dan in 1977 het geval was. Gewone uitgavenbegroting Totaal 1.371,2 miljoen waarvan 1218,6 voor 1978 zelf en 152,6 van vorige jaren. D it is een vermeerde ring (voor het jaar 1978) van 148,8 miljoen, of 13,9% t.o.v. 1977. Per soneelsuitgaven (nieuw geldelijk statuut van Gent): 590,1 miljoen +73,8 miljoen of 14,3%) Bereke ning op basis van de personeels bezetting van september 1977 De buitengewone prestaties, nacht en zondagwerk. aanstelling van stagiairs en jobstudenten zitten erin. Dit bedrag omvat o.a. voor de ei genlijke weddes: 441,1 miljoen, voor de sociale lasten 39,5, voor het vakantiegeld 22,0 en voor de tewerkgestelde werklozen (over alle diensten) 41,2 miljoen. Nog een groot bedrag: 28.9 miljoen als bijdrage voor de stadspensioen- kas. Aantal personeelsleden(3e kwartaal 1977): administratief: 131 vast, 63 niet-vast werklieden; 231-20. Politie 132-6. Brandweer 45-6. Ander 1-1 (of 54o-96) Werkingsuitgaven: 139,2 miljoen (4,7 of 3,48%), w.o.: administratie kosten 21,4 miljoen. Kosten van technische aard 45,1 miljoen; Kos ten van gebouwen 24,5 miljoen;au- to's en vervoer 8,7 miljoen,wegen, verlichting enz 27,2 miljoen, om de «zwaarste» te noemen. Het zijn op deze kosten (die slechts 11% van de begroting bedragen), dat men eerst aangewezen is om be sparingen te doen. Het moet ook gezegd dat deze rekening in som mige deelgemeenten vroeger 35. Vervolg van blz. 1 De HALF-TIME-show was een spektakel met meer dan 1500 deelnemers. De show was ge subsidieerd door het ministerie van gezondheid en sport en was een idee van de minister zelf. Doel was de promotie voor he beoefenen van de sport in he algemeen Ik deed dus een be roep op alle sportorganisators en kreeg 32 verschillende groepen samen. De centrale figuur was ge vormd door mijn dansers, die groepskoreografie uitvoerden. Errond plaatste ik alle verschil lende sporten, die elk een ei gen koreografie uitvoerden. Zeer kleurrijk en indrukwek kend om ter plaatse te zien. (TV was slecht en gaf vooral close-ups of te verre zichten).» Hugo voegt daar dan 'n lijstje met enkele interessante deel nemers aan toe: zijn eigen 300 dansers natuurlijk, cross country skiers, sló'-springers. de 300 jonge officieren van de marine in rood uniform die zorgden voor de design op het veld, atleten in rolstoel enzo- verder. 16 kamera's hielden het geheel in de kijker. Het werd een reusachtig suk- ses; 70.000 toeschouwers en miljoenen kijkers. Het was zeer koud maar gelukkiglijk toch droog. Een meevaller dus, want de voorbereidingen waren te voor niet van een leien dakje gelo pen. Reuze-sneeuwstormen tij dens de herhalingen hadden er Hugo De Pot toegebracht zijn regieplan volledig te herwer ken. Dat was nachtwerk voor de laatste dagen voor Hugo en zijn regisseurs. Hugo De Pot besluit zijn brief met opgekropte heimwee: «Bi nnenkort kom ik je (Roel Van de Plas) wel opzoeken voor een pintje vlaams bier. Wan neer weet ik nog niet. Ik moet nog een uitvoerig rapport ma ken en de 1e minister (Trudeau natuurlijk)wil me spreken. Ze hebben me een voorstel te ma ken voor een grootse sport- en kuituurmanifestatie over gans Canada. Ik wil wel eens gaan luisteren, maar ik wou ver domme toch veel liever een in teressant voorstel krijgen uit Vlaanderen. Ik werk wel graag aan interes sante zaken, maar ik zou er on voorwaardelijk sterk de voor keur aan geven om voor MIJN VOLK te werken. Wanneer ge raak ik hier weg Ik moet toch ook leven en werken en hier zit ik met 3 zeer interessante voorstellen. Wat nu Hoe gaat het met jou, en met Vlaan deren Tot weldra...» Of hoe Vlaanderen z'n grootste talenten zo maar laat uitvlie gen, denken wij. René De Witte soms tot 40% van de begroting uitmaakte Ook is hier de konjunctuur-ontwikkeling (ver hoogde comsumptieprijzen) sterk te voelen Overdrachten: 120.2 miljoen (+36,0 of 427%) 'n verhoging voor 97% toe te schrijven aan het OCMW. Schuld: 369,0 miljoen +34,4 of 10,3%) voor investeringen (die evenwel nodig blijven). De stads- schuld aan leningen bij het ge meentekrediet beliep op 1 jan. 1978 1.260 miljoen frank, üe n ieuwe leningen voorzien voor 1978 bedragen 676 miljoen, of een totaal van 1.936 miljoen (of 2.266 fr per inwoner van aflossing en inte resten). Kommentaar De Kommentaar die de Schepen op de begroting had willen we hier nog in het kort samenvatten: het begrotingstekort zou voor een stuk fiktief zijn: de ontvangsten werden niet hoog genoeg geraamde (verde- iingstonosen waarvoor geen ra ming mocht worden voorzien), en de leningsschuld zou ook overtrok ken zijn omdat de «op te nemen leningen» voor een groot deel on gebruikt zouden blijven. Toch noemde de Schepen het tekort verontrustend, waarna hij voor de verschillende posters de evolutie schetste Hij stelde ook vast dat de fusie het probleem van de sanering van de stadsfinanciën niet had op gelost. dat de stad een serieuze inspanning had gedaan voor haar inkomsten, en dat de voeding van de verdelingsfondsen onvol doende is om de gemeentelijke uit gaven op te volgen. De Schepen vestigde de aandacht op het feit dat 1977 een «overgangsjaar» was met de bijhorende moeilijkheden Vooral via de groep van de regio nale steden zou men een grotere participatie van de Staat pogen los te krijgen. Men zou alles doen wat mogelijk is om de belangen van de stad te dienen Wilfried Lissens Vervolg van blz. 1 Hij opteerde duidelijk voor het gevoelsargument en voegde eraan toe dat de firma Somati reeds tientallen wagens aan grote korpsen had geleverd. Burgemeester Gravez ant woordde hierop dat de wagens welke door de bedoelde firma reeds afgeleverd werden in het verleden, gebeurd zijn via kol- lektieve bestellingen van het Ministerie. Verder wees hij erop dat met het argument werk in eigen streek moet opgelet wor den, want dat een bijgevoegde foto in de prijsofferte, duidelijk een type is van Duitse makelij dat werd ingevoerd Indien de wagen ingevoerd is, zijn we nog even ver als bij de andere firma's, is dit niet het geval, dan zijn wij het proefkonijn, want dit zoude eerste wagen zijn die zij afleveren, aldus steeds de bur gemeester. De firma Somati zou haar laatste inge voerde wagen aan de brand weer uit Scherpenheuvel gele verd hebben tijdens de maand september 1977. Burgemeester Gravez vond de handelswijze van de firma So mati verdacht en onbegrijpelijk. Aanvankelijk levert de firma een onvolledige, vage aanbe steding af, gedeeltelijk dan nog in een vreemde taal en als zij dan zien dat de bestelling aan hun neus zal voorbijgaan, be ginnen zij langs alle kanten te lopen en oefenen zij via allerlei kanalen druk uit, aldus de bur gemeester Als illustratie van hun han delswijze haalde hij volgende anekdote aan. De offerte moest binnen zijn met de normale post van 16 december 1977. Op 15 december, dus de dag ervoor, kreeg burgemeester Gravez in de late namiddag een telefoontje van de firma Somati met het verzoek om zelf de offerte te mogen afgeven op het gemeentehuis, daar men vreesde dat ze niet tijdig zou binnenkomen met de post. Burgemeester Gravez stond dit niet toe, vond 't nogal vreemd dat men op het laatste nippenje nog moet beginnen lopen als men een maand de tijd gehad heeft. Dit hing, volgens hem, een duidelijk beeld op van de handelswijze van de firma. Ten slotte voegde burgemees ter Gravez er nog aan toe. dat hij wel het werk aan een bedrijf uit eigen streek zou willen ge ven, maar dat het bedrijf zelf de deur daartoe dichtgeklapt had. Het bedrijf zelf maakte het ons moeilijk, aldus de burgemees ter, en wij zijn volledig gebon den door de gegevens uit het lastenboek. Vage beloften ge- daar achteraf en allerlei beïn vloedingspogingen verande ren niets aan een lastenboek ot een geschreven offerte Ook schepen Noël trad deze zienswijze bij en het was toen dat hij enkele, weinig benij denswaardige. scheldwoorden naar het hoofd kreeg van raads lid De Brouwer. Dit incident be handelden wij reeds in het ver slag van de raadszitting, even als de konsekwenties ervan. Tijdens het heen en weer ge praat na de stemming formu- Wensen voor 1978? Dat is zo een beetje richting geven aan iemands handel en wandel, «inmenging in iemands bin nenlandse zaken» die ik vaak toch niet ken. Een delikate zaak dus Maar gewoon in zien dat het leven alle dagen alledaags is, met veel moge lijkheden om echt tevreden te zijn, naast de mislukkingen die erbij horen, dat is een ontdekking die ik iedereen toewens WILFRIED LISSENS Vooreerst wenst jeugdate lier Tanu aan al haar leden en aan de lezers een harte lijk en gelukkig nieuw jaar. Met het ingaan van het nieuwe jaar heeft jeugdate lier Tanu ook nieuwe plan nen gemaakt. Het jeugdate lier gaat namelijk voortaan aan temawerking doen. Dit komt er op neer dat men maandelijks een tema naar voor brengt, waarop men dan de verdere aktiviteiten bouwt. Voor januari heeft jeugdate lier Tanu het tema «Een lach en een traan» vooropge steld, waarvan het karnaval- feest op 4 februari 1978 het hoogtepunt wordt. Voor na dere details omtrent deze temawerking nodigt jeugd atelier Tanu de kinderen tussen 6 en 14 jaar uit weke lijks vanaf zaterdag 7 janua ri 1978 langs te komen en dit van 14 tot 17 uur. Deze aktiviteiten grij pen plaats in de lokalen van jeugdatelier Tanu, Hout markt 1 te Aalst. Andere te noteren data zijn Zaterdag 28 januari 1978: filmvertoning om 14 uur. De Fluit met de 6 smurfen De toegang is gratis. Zaterdag 4 maart 1978; op treden van het poppenteater 't Wespken. Deze vertoning begint om 14.30 uur en de toegang is gratis! Het jeugdatelier Tanu. leerde raadslid Cobbaut het gehele probleem gevat toen hij opmerkte dat de werknemers zich moeten gaan beklagen bij hun werkgever, die enkele on vergeeflijke fouten maakte in de offerte, waardoor de firma zelf de mogelijkheid voor een bestelling verspeelde. Uit kontakten die wij achteraf hadden met burgemeester Gravez, vernamen we nog dat de firma zeker geen weet moet gehad hebben van de gevolgen welke haar beïnvloedingsprak- tijken op een officiële aanbe steding kan hebben, indien hij de zaak had willen doordrijven. Tevens zegde de burgemees ter dat hij op donderdag 22 de cember, dus de dag na de be wuste raadszitting, een schrij ven ontving van de direkteur- generaal van Somati, waarin deze bevestigde dat er een aantal fouten gemaakt waren door zijn firma in de aanbeste ding. Als ekonomisch gevormde zijn wij zeker voorstander van werk in eigen streek. Maar enerzijds willen wij er toch op wijzen dat men ook wel moet leren den ken in een ruimer Europees kader, vooral dan dit jaar 1978 waarin we meer dan waar schijnlijk allen naar de Euro pese stembus moeten, en ze ker ook omdat de oplossing van de huidige krisis hoegenaamd niet op regionaal vlak te vinden zal zijn. Met dit standpunt staan wij hoegenaamd niet alleen, in tegendeel, grote ekonomen le verden hiervoor reeds het on tegensprekelijk bewijs. Ander zijds willen wij de beslissing van de bestuursmeerderheid van Lede met goedkeuren, maar wij wijzen er wel op dat dit geen alleenstaand geval is. maar wel één uit de vele tientallen. Als voorbeeld willen wij het geval laarzenfabriek Lammens uit Aalst tegenover het Ministene van Landsverdediging aanha len, dat in de vorige editie werd behandeld. Wij mogen het ge val Lede ook niet helemaal over dezelfde kam scheren, want er zijn geen aanduidingen van on regelmatigheden in de aanbe steding. Dit is trouwens ook nooit ter sprake gekomen of gesuggereerd geworden tij dens de behandeling in de raad MON D G. 4 - 6-1-78 - De Voorpost Vervolg van blz. 1 fent sedert tien jaar de dubbele funktie van sekretaris - schat bewaarder uit;Herman Van Nieuwerbergh van de Sport- klub Denderstreek sedert 1953 lid van deze vereniging, mo menteel bestuurslid;Pierre Breckpot van de zwemklub Neptunus is sedert 40 jaar lid van de klub. Tot slot de uitslag van de ver kiezing van de Sportlaureaat 1977 van de Stad Aalst: 1. Geert De Ruysscher moto crosser 2. Anne Marie Van Nuf fel atlete 3. Gustaaf De Luyck, wandelsport, 4 Hedwig Bloem, wielrenner, 5. gelijk: Danny Roelandt atleet, Bart Rub- brecht ruitersport, Romain Ter- raca wielertoerisme, Roger Van Goethem voetbalsport. J.V.H. De feestzaal van het stadhuis was veel te klein om de toeschouwers en supporters die de verkiezing van de sportlaureaten kwamen bijwonen, een plaats te geven (EL)

De Voorpost | 1978 | | pagina 4