EEN BLOEMENTUIL VOOR DOLF HONDERD MAAL «MEH PIKKELS OF AJONTJES 6 - 6-1-78 - Dc Voorpost Een portret ophangen van Dolf, de man van Meh Pikkels of Ajontjes» is niet zo'n gemakkelijke opdracht. Anoniem, maar reeds honderd keer de lezer en lezeres beroerd met grappige kursiefjes in onvers alst Aalsters, is Dolf in feite in Aalsterse middens helemaal geen onbekende. De Draeckenieren hebben aan hem een beste public-relationsman. En als we hierboven grappig schrijven dan zijn we niet helemaal juist, want ook met andere en minder grappige zaken vult Dolf zijn wekelijkse kolom. Met zijn ervaringen in het Aalsterse gemeenschapsleven, met zijn klare blik op dingen van nu en toen heeft Dolf, we voegen er nu Boel aan toe veel harten gestolen en meerdere lezeressen en lezers grepen als eerste pagina naar drie, waar Dolf zijn levenswijsheid aan anderen humoristisch presenteert. Dolf is in onze Voorpost een onmisbare schakel geworden. Daarvoor, ter gelegenheid van zijn honderdste kur- sielje een gesprek met hem u geserveerd -Meh Pikkels of Ajontjes». heeft. Ik was in de sluikpers. Moeilijkheden gehad in de sluikpers? In de sluikpers zelf heb ik geen moeilijkheden gehad, maar ik heb wel gezien hoe het gevang, in de Nieuwe Wandeling te Gent, ervan binnen uitziet. Ik heb een maand in de Nieuwe Wandeling gezeten. Daar houd je een indruk van over. Vooral als je er binnenkomt en je zit daar nog met twee mensen in een cel en ze komen daar de tweede dag iemand uithalen om te fusilleren. Dat laat indrukken na. Op dat ogenblik begin je na te denken en zegje «Leven is alles-. Voor de legerdienst werkte je in de Filature du Canal. En dan? Tijdens de oorlog ben ik moeten vluchten zoals iedereen, en na deze droevige tijd. ben ik een maand werkloos geweest. Nadien werkte ik bij de stad Aalst op de dienst bevoorrading als tijdelijke. Ik keerde achteraf terug naar de Filature du Canal tot wanneer ze gelikwideërd was. 31 jaar heb ik er gewerkt. Dat was een zware slag voor u? Ja, we hebben dat zien aankomen. Met veel geluk heb ik ander werk gevonden. Ik ben tot nu toe nog geen enkele dag werkloos ge weest. Nadien heb ik gewerkt bij drukkerij De Decker, tenslotte en tot nu toe bij de firma Stabyl te Nicu werkerken. De grootste moeilijkheid is altijd een motief te vinden (SJ) Dolf in zijn aktieve periode -1959 Van waar zijt gij afkomstig? Ik ben feitelijk geboren te Aalst op de Dendermondsesteenweg in 1922. Waren uw ouders populair in Aalst? Mijn ouders, dat zou ik niet zo durven zeggen, maar in elk geval mijn vader, was zeer gekend. Hij was bediende op een fabriek waar ik ook later werkte, nl. de Filatu res du Canal. Hij deed er de dienst van het personeel. Na zijn uren verkocht hij sigaren, in die tijd was dat nog in zwang, nu niet meer. Sommige momenten gaf hij zelf een maandblad uit Dat was de vroegere voorloper van -Meh pik kels en ajontjes Dat noemde De Olsjterschen Tiger-Dat was na tuurlijk niet gemakkelijk. Het was een one man show. Men is er toen mee gestopt, en een tijdje later is men begonnen met - Den Oilsjste- ncer-Dit is dan ook een roemloze dood gestorven. Hoeveel sigaren heb je van uw vader weggenomen? Ik rookte dan nog niet, dat interes seerde mij zelfs niet. Schijnbaar was ik een kleine brave jongen. Waar liep je school? In het Koninklijk Ateneum van Aalst. In de voorbereidende afde ling bleef Albert Vandervoort mij altijd bij, lange jaren de plaatse lijke reporter van Het Laatste Nieuws. Ook Fritz Courteaux van de VTB heb ik gekend. In het middelbare de leraar Grieks, dhr. Cluytens en vooral Herman Uyt- tersprot. later Dr. Herman Uytter- sprot Dat is de man waarvan ik het meest heb meegedragen. Wanneer zijt U gehuwd en met wie? Daar zit ze. getrouwd op 10 sep tember 1946 met Paula Coo remans De vrijage liep op rozen, zelts nu nog. De oorlog was na tuurlijk een formidabele handi- kap. Hoe verlioep je legerdienst? Ik zat overal een beetje, eerst in Berchem-Antwerpen. een tiental dagen, nadien naar Mariaburg overgeplaatst. Zogezegd gekar- zerneerd in Hoboken, maar ik ben er nooit geweest, ik werd direkt overgeplaatst naar het hoofdkwar tier. de 22ste brigade, die later ge lik wideerd werd. Later moest ik naar Brussel waar ik uiteindelijk bij de kommando van de provincie Brabant belandde. Ik was er ge woon soldaat, mijn job was inte ressant en ik had veel verlof. Oorlog als soldaat meegemaakt? Niet als soldaat maar als weer- stander. een woord dat nu mis schien een eigenaardige klank Hoe zijt gij beland bij de Draec kenieren? Ze hebben mij dat zelf komen vra gen. Ik had dat eerste boekje ge zien en ik vond dat zeer goed. Toevallig was ik in kontakt geko men met mijn vriend Hippoliet Sedeyn. Hij heeft mij gevraagd om aan het boekje mee te werken. Ik geloof van het tweede of derde boekje dat ik een paar stukjes heb geschreven. Zo zijn zij komen vragen om erbij te komen, en dat heb ik mij nog niet beklaagd. Ik ben er nu 6 jaar bij. Op een dag kreeg je een tele foontje om mee te werken aan ons weekblad. Ja en als ik mij niet vergis was dat op aanstoken van Marcel De Bis schop. Mijn eerste gedachte was weeral een beetje werk bijmaar ik heb mij dat nog niet beklaagd. Toen Dolf nog een Dolfken u Je hebt altijd iets te maken ge had met drukkerijen en de pers. Deze sektor heeft u altijd «geïm- primeerd- Geïmprimeerd is het juiste woord. Ik heb er altijd een voorliefde voor gehad. Alles wat te maken heeft met schrijverij. Vooraleer je lid werd van de - De Voorpost- redaktie heb je nog geschreven voor dagbladen of tijdschriften? Ik ben nog een tijdje korrespon- dent geweest van Het Laatste Nieuws voor Erembodegem, de Falluintjes en Hofstade. Ik had zeer veel te doen. (algemeen ge lach). Ik moest er verslag uitbren gen van dc gemeenteraden, het wereldschokkend nieuws Wat vond je van die gemeente raden? Show. Ik herinner me nog zeer goedde eerste keer dal i k naar een gemeenteraad ging in Baardcgcm. Ik had daar iemand opgediept die schepen was. en hij ging met mij mee. Het was dc eerste keer dat er een reporter gekomen was op een gemeenteraad. De ene hoorde ik tegen de andere zeggen «Pas op, ze zitten hier van de gazet!-. Ze waren er allemaal van onder de indruk. Nooit moeten uw mening zeggen zoals dat vroeger soms gebeurde tijdens de raadszittingen. Ik herinner me nog bij een der eer ste keren dat ik een zitting te Erembodegem meemaakte, dat was in de tijd van burgemeester De Cock, ik zat daar alleen als pu bliek. ze zaten te diskussieren en opeens zei de burgemeester. «En wat is uw gedacht?- Ik ant woordde daar natuurlijk niet op Dat is het enige wat mij bijgeble ven is. Verder heb je niet meegewerkt aan publikaties? Wel te Erembodegem gedurende 2 a 3 jaar heb ik met een paar vrien den een lokaal blaadje uitgegeven. «Het Fonteintje- Het is een vroege dood gestorven bij gebrek aan financiën. Buiten het lokale nieuws was er ook zoiets als Meh pikkels of ajontjes, maar dat had geen spe ciale naam. Dc verslagen van de gemeenteraad werden opgebouwd inde vorm van een toneelstuk, met beschrijving van het dekor en de personnages Terug naar uw vader. Die had «Den Olsjtersche Tiger- leven ingeblazen. Was dat voor «De Gazet van Aalst-? Neen dat bestond alDat had wel een andere naam «"t Vooil Hcm- meken Dat was helemaal apart. Het was gesponserd door de brouwerij. Hel was in hoofdzaak afgestemd op mopjes en plaatse lijk nieuws samengevat op een humoristische manier.- Had dit maandblad veel sukses? Ja, dat had veel sukses Dolf Boel met zijn gczi Dolf als Voorpost-jurylid bij de verkiezing van Miss Voil Jeannel. De pikkels vooraan en de ajontjes achter de bierglazen (SJ) Is Aalsters schrijven gemakke lijk voor u? Voor mij is dat zeer gemakkelijk. In de tijd, ik was toen 8 jaar. ver beterde ik al de drukproeven van «Den Olsjterschen Tiger». Ik heb al van lezers gehoord dat ze sommige woorden niet Aals terse vinden, wat is uw reaktie daarop? Het is het oude Aalsters, en er zijn veel mensen die dat niet meer ken nen. Het is ook het Aalsters dat het meest gesproken werd door de minder gegoede klasse. Het echte Aalsters. Er zijn er veel die veel Franse woorden hebben opgeno men. De pendelarbeid zit daar voor een groot stuk tussen. Als dit interview verschijnt zijt gij aan uw 100 ste bijdrage toe. Wat voor moeilijkheden heb je v Paula, dochter Mav e al gehad om al deze kursiefjes interessant te maken. De grootste moeilijkheid is altijd een motief te vinden. En dat vind ik per toeval, door iets dat ik hoor vertellen, dat ik zie. Wat zeer dankbaar is is bijvoorbeeld telkcn- jare het eurovisie songfestival. Valt er mij niets in, dan moet ik maar weer eens aan mijne dank bare duim zuigen. Jij hebt een zeer dankbaar le zerspubliek. Dat weet ik niet, ik hoor soms hier en daar een paar reakties. Ik kreeg al een brief van een oud leraar van mij, Jozef Van Overstraeten, Hij vond dat interessant, en ik vond het interessant dat hij dat interes sant vond. Wat is uw houding t.o.v. van het dialekt en het ABN. Ik ben een voorstander van de al gemene verspreiding van het A.B.N. Maar het dialekt moet blijven, want als we dat laten val len gaat ons dat verarmen. Het gaat samen met onze eigen geaardheid, en nu we zien dat overal de folklore weer wordt op gerakeld en in ere wordt gehou den. waarom zouden we dat ook niet in ere houden. Welke hobby's heb je zoal? Buiten schrijven heb ik veel hobby's, zoals fotografie (liefst natuur), knutselen (op alle ge bied). de laatste tijd kleur ik wol plantaardig, dat is niet gemakke lijk. Jij woont reeds lang te Erembo degem? Wat is uw indruk? Sinds 1949 Ik heb dat hier altijd interessant gevonden, vooral in die tijd was het hier landelijk, volks, de mensen leefden nog met elkaar mee, zoals op elke lande lijke gemeente was het vereni gingsleven afgesteld op de fanfa res. Ik kon niet bij allebei zijn. ik was bij die van de «kwade zijde». Dat was van St.-Cecilia, gelijk overal, ik was zelfs op een mo ment in het bestuur. Welk instrument bespeelde je? Ik was geen spelend lid. maar na de konserten was mijn lievelings instrument de «Groskes» of de -Bonbardon-, het zware geschut. Daarnaast was er hier ook nog een toneelbond, die zoals vele bonden doodgebloed is. Ze was gekoppeld aan de fanfare. Trouwens elke fan fare had hier een toneelgroep. Onze groep heette «Dc Blauwe Ster-. Eerst was ik bestuurslid, daarna voorzitter en regisseur. Wat heb je geregisseerd? De eerste keer dat ze iets anders gespeeld hebben dan die doodge wone smartlappen, dat was «Tien kleine negers» van Agatha Chris tie. Ik moest op mijn achterste po ten staan want dat wilden ze hier niet, het moesten smartlappen zijn. Ik heb zelf eens een revue ge schreven, het is formidabel mee gevallen. Daar u ook de dekorbouw ver zorgde, maakte ik een associatie met uw kinderen Leon en May, zij zijn ook de kunstrichting in geslagen. Leon schildert maar May zit eer der in de kunstambachten. Ze weeft, spint, breit enz. Op zeker ogenblik bracht ik een emaillccrovcn mee, ze hebben hun daar alle twee een tijdje mee gea museerd. May liet zich als eerste inschrijven aan dc Akademic. Leon vond dat grappig, hij liet zich inschrijven en op den duur schreef ik ook in. Een paar jaar volgden Meersch. May en ik hadden geen tijd meer voor, maar Leon is]ie verder gegaan naar de klas kera-Ter miek bij Geo Vindevogel. Hijslr heeft dan de Valerius de Saede-''l'' leerprijs gekregen. Als schilder i<jzic hij autodidakt. ni€ val Gij zijt fier op uw kinderen? Mé Ja. waarom niet. We stemmen nieqlee altijd overeen in gedachte. vÓi Daarom niet altijd. Er zijn zakenC. die mij nog altijd aanstaan. dan Mé zegt hij dat het niet meer goed is.jkn Zou je ermee akkoord gaan^ moesten uw kinderen als beroep Wc_ kunstenaar zijn? Moesten ze daarmee voldoende; hebben ja. maar een kunstenaar;, heeft het in het algemeen hard Vele jongeren zoeken nu de rich- ju\ ting van het kunstonderwijs, ho Ouders verzetten zich daar vaak ni( tegen. br; Ik zou mij daar niet tegen verzet-l(er ten, maar ik vind dat het niet vol-jge staat als hoofdberoep. Als hobbyjSp of als nevenverdienste vind ik dat vai zeer prijzenswaardig. Ze dienenjde zich bij te werken, ze zijn steedsjzij aan het evolueren. wé Gij zijt een kunstliefhebber. Welke discipline interesseert ie J.W€ vooral wt Schilderijen en beeldhouwwer-jzo ken. En dan vooral naar het surrea- j listische. De huidige trend interes-Lf secrt me behalve het hyperrea-j lisme. Je kunt evengoed een fotoj. nemen. ve Waarom houd je van surrea lisme en niet bijv. het expressio- SI nisme.? q{ Omdat je in het surrealisme met jezelf moet meewerken. Er zit een diepere grond in en het boeit me te ontdekken wat de kunstenaar er mee bedoelde. Het laat nog altijd een beetje speelruimte voor eigen dg interpretatie. Ik denk bijvoorbeeld m aan een der personen waar ik het meest van houd dat is Margrittc. Je kan er ook zekere Freudiaanse strekkingen in weer vinden en dat geeft wel een verrijking. Niet ai- lecn hel schilderij op zichzelf is mooi maar het heeft een inhoud, dat soms iets totaal anders kan zijn dat wat afgebeeld is. Zoals je daarstraks zei heb je ook interesse voor toneel. Volg je dat nog? Neen, de tijd ontbreekt me. In dc tijd gingen we wel een paar keer naar Area te Gent. Een van de stukken die ik niet zal vergeten is «Papavers in de poppenkast». Het dagboek van een gek-, «Klacht tegen onbekende». Jij kent Louis Paul Boon goed. Welke herinneringen heb je aan deze man? Ik heb Louis gekend als buurjon gen, hij woonde ook op de Den dermondsesteenweg. In zijn be ginperiode beschikte hij niet over een schrijfmachine en toen heb ik nog boeken voor hem overgetypt. Ik heb eens 800 blz. overgetypt en heb daar 9 maand aan gewerkt. Bij andere mensen moest hij dat niet vragen, hij kon het niet betalen, ik typte het over voor I frank het blad. Dolf. de Voorpostredaktie en de talrijke lezers danken u voor uw humor, in een tijd waarin lachen soms een lukse is, voor uw origi nele bijdragen. Roel Van de Plas Zo zag L P Boon Dolf in 1947

De Voorpost | 1978 | | pagina 6