OVERLIJDEN WORDT DUURDER TE LEDE EEN RUSTIG NIEUWJAAR TE ERPE—MERE STAD AALST HOUDT HET HAND VAN DE ONTHAAL- EN LOKETMEDEWERKER VAST OM HET EENS TE TONEN MUZIEK IN 'T ROND Dc Voorpost - 6-1-78 - 7 /■^Het nieuwjaarsweekend is vrij rustig verlopen bij ons te VÈrpe-Mere. De rijkswacht werd slechts twee keer opgeroe- pen. Het nieuwe jaar kreeg uitbunding de zegen te Mere, 7 Erondegem en Erpe. Voorts zal men er weinig over onthou den. HOLD-UPTEMERE De hold-up van vorige week ibij de kredietbank op het dorp te Mere gaat naar zijn ontknoping. Momenteel kunnen de gerechtelijke in stanties reeds in de handen wrijven gezien het voertuig waarmee de overval ge pleegd werd, teruggevon den is. De Alfa Romeo, waarmee het viertal de hold up pleegde, is te Gent ge- Istolen. Vorige donderdag c> december heeft de poli- Jtie van Aalst het voertuig .^teruggevonden in de Eik- HjjStraat te Aalst. In gerechte- dcjlijke kringen maakt men r jsjzich zorgen over de toene mende diefstallen en over vallen in de streek van Erpe- Mere. Een paar maand ge netleden werd het metalen hek ite.lvóór de juwelenwinkel van ;en)C. Fleurinck op het dorp te lanMere schandelijk doorge- is.jknipt, maar het lawaai van de boeven maakte de buren ^"wakker, zodat er tijdig alarm geslagen werd. De in brekers konden ook toen 1 eiontsnappen. De juridische iarinstanties sluiten een ver band tussen de inbraak bij :h-jjuwelier Fleurinck en de js. hold-up bij de kredietbank akniet uit. Voor de eerste in braak volgt de rijkswacht et-|(en gerechtelijke politie) zo oi-genoemd «een ernstig by spoor». De nummerplaat Jat van het voertuig waarmee icn de inbraak zou gepleegd rdsjzijn is gekend. Formeel weigert men echter te be vestigen of het voertuig wel 'degel ijk toen gebruikt Jewerd: er bestaan geen be wijzen voor. Momenteel :r~! zoekt men uit welke het ver- :a";ban(i kan zijn tussen de in- ;s")braak en de holdup. Hier- ;a";doorzou definitief klaarheid '°lkunnen komen in deze on verkwikkelijke zaak. L STOFFELIJKE SCHADE De politie stelde tijdens het nieuwjaarsweekend twee ongevallen vast te Erpe-Me- re. Aan de vijfhuizen hoe kan het anders? slipte jd'een wagen bestuurd door de heer Raf De Schutter uit Mere omstreeks de jaarwis seling. De auto ging een paar keer over kop en ver oorzaakte stoffelijke schade aan de verkeerssignalen. Twee verkeerstekens zijn nagenoeg vernietigd. Ge lukkig bleef het hierbij: de bestuurder, die alleen in de wagen zat, bleef onge deerd. Even later, omstreeks 4 uur, werd de rijkswacht naar Aaigem geroepen om de vaststelling te doen van een ongeval op het kruispunt Langemunt. Daar viel Wal ter Weylandt met zijn brom fiets. Hij raakte hierbij ge wond en moest in het zie kenhuis te Aalst opgeno men worden. De heer Miel Minoodt uit Mere kwam enkele dagen geleden ongedeerd uit een botsing op de Provinciale baan te Borsbeke. Dat ge beurde op vrijdag 30 de cember. Zijn wagen is erg beschadigd. 'J I NAAR ZIJN PENSIOEN De rijkswacht meldt voorts dat de kommandant Fiers, die tot nu toe de brigade te Mere vele jaren heeft geleid per 1 juli '78 op pensioen gaat. Hij zal vervangen wor- den door Adjudant-Chef Al- I leene die nu reeds zgn. I administratief ingedeeld is. IS I Hij stond aan het hoofd van de brigade te Oordegem, maar werkt feitelijk reeds te Erpe-Mere om alhier de gang van zaken te leren ken nen. I REKORD BLOEDGEVERS De bloedgevers van Erpe- Mere hebben de oproep ter gelegenheid van de einde jaarsfeesten onverwacht goed beantwoord. Te Mere kon men opnieuw een re- kord-opkomst noteren220 donors stapten naar het chiro-heem aan de Daal- straat om er bloed te laten aftappen. De kampagne van Paul De Cock zal hieraan niet vreemd zijn. Hij wil persoonlijk alle bloedgevers danken voor hun geste van medemenselijkheid. Ook te Erpe kende de bloed- inzameling vorige donder dag grote bijval. Daarover kennen we op dit ogenblik nog geen eksakte cijfers. Toch wordt ver wacht dat er ook hier een nieuwe rekord geboekt werd. Men kan zich voor stellen dat de organisatoren hier opnieuw moed geput hebben om de bloedinza- melingen te Erpe verder te organiseren. Er was immers sprake van hiermee stille- kens op te houden, gezien het transfusiecentrum er weinig brood in zag om al leen voor een twintigtal do nors een aparte inzameling te houden. Men kon beter deze mensen uitnodigen om zich bij Mere aan te slui ten. De Erpse groep zag hierin een achteruitgang, zodat een ernstige oproep moest gedaan worden. FEESTEN Ter gelegenheid van de ein dejaarsfeesten werd er ge vierd te Mere, Erpe en Eron degem. Te Mere organiseer de de Chiro een fuif in zijn lokaal aan de Daalstraat. Men kon rekenen op een grote opkomst, zoals ver wacht van de jongste jonge lui. Naar verluidt heeft men zich hier degelijk geamu seerd op een maskerade manier, zonder dat er bana liteiten gebeurden. Het is de eerste keer dat Chiro- Mere een eindejaarsfuif or ganiseren. Te Erpe kwam natuurlijk jeugdhuis dido aan bod. Het eindejaarsprogramma is hier uitstekend afge werkt. De leiding vraagt zich af welke de grote aan trekkingskracht van dido uitmaakt. Sinds 23 decem ber, dag waarop de nieuwe «kleine klub» geopend werd, kent Dido onophou dend een zzer groot aantal bezoekers. Vele jeugdhui zen klagen momenteel over de achteruitgang in deze sektor. De trend is in heel Vlaanderen merkbaar. Dido maakt hierop in elk geval een grote uitzondering: men blijkt een duidelijke originaliteit aan de dag te leggen om telkens de jon geren met nieuwe aktivitei- ten aan te spreken. De eindejaarsfeesten vorm den de klimaks van de va kantiedagen. Op 31 decem ber had daar een dansavond plaats, waarop zo wat 200 jongeren aanwezig waren, 's Anderendaags. 1 januari kon men het volk niet slik ken dat verkleed opkwam. Staf en zijn ploeg staan voor de uitdaging een ant woord te vinden op de nood van jongeren aan deugd doende ontspanning en vorming. Ook te Erondegem, in Clau dia, had er een eindejaars feest plaats. Hoe het daar verlopen is, blijft ook voor ons een vraagteken. Tenslotte hebben de jonge ren van Bambrugge een rustig jaareinde gevierd in jeugdhuis Horra. Men be gon de heilige avond met een gezellig etentje en daar na. ..je weet het, er werd kalm gevierd in de hoop dat '78 voor Horra nieuw leven brengt zonder al te veel moeilijkheden met de om geving. DIDO DENKT NA We vernemen dat men in jeugdhuis Dido onvermoeid op zoek gaat naar nieuwe vormen van vrijetijdsbeste ding. Ook wil men de zelf verantwoordelijkheid van de leden stimuleren en opdrij ven. Op zaterdag 7 januari gaan er een 10-tal dido-le- den op studiedag over in formatieverschaffing. Een week daarna organiseert de Vlaamse Federatie voor Jeugdhuizen een zoge noemd impulsweekend, een studieweekend over werk- vromen in een jeugdhuis. Er zijn niet minder dan 30 di do's bereid gevonden om naar Dworp te trekken. En tenslotte ook volgende za terdag 7 januari zullen enkel dido-leden het nationaal kollokwium van het N.C.O. S., in verband met de 11. 11.11 ,-aktie 1978, volgen. We stellen dus ruimschoots vast dat het leven in dido een intens en diepe wen ding neemt. Zoals we reeds zegden: een uitzondering op de algemene achteruit gang van de jeugdhuiswer king. Inzet voor elkaar zou iets moeten zijn dat vanzelfspre kend is. Zou 1978 een jaar kunnen zijn ven begrip en ge duld en van meer menslie- vensheid? Ik hoop het en wil zelf proberen een «hak» te kappen in het tegenoverge stelde WILLY H0STENS Tijdens de laatste gemeenteraadzitting vorig jaar werd het probleem van het lijkenvervoer en de grafkoncessies ter be spreking voorgelegd. Tot nog toe was de situatie in Lede zo dat de gemeente belastingen hief op het lijkenvervoer op haar grondgebied. Het kollege stelde de raad nu voor deze belas ting af te schaffen. Afschaffing belasting lijken vervoer Het schepenkollege bij monde van schepen Noël stelde voor deze belasting af te schaffen om volgende reden. Het lijken vervoer brengt volgens raming 400.000 fr. op voor de gemeen te. Het kost de gemeente 380.000 fr. Dit maakt een winst van 20.000 fr. Dit weegt zeker niet op tegen het vele admini stratieve werk dat er aan is. Anderzijds is het zo dat de ge meente weinig kontrolemoge- lijkheden heeft op de toege paste en aangerekende tarie ven. Ten slotte kan dit de vrije koncurrentie aanwakkeren, wat dan inderdaad ten goede komt aan de gebruikers. Raadslid Galle antwoordde hierop dat over dit probleem in dertijd zeer veel gedebatteerd was geworden en als beste op lossing was toen de huidige re geling uit de bus gekomen. Dus het tegenovergestelde van wat het kollege nu voorstelt. Nog steeds volgens raadslid Galle is dit een dienst tegenover de bevolking om aldus te voorko men dat de prijzen onwillekeu rig de hoogte ingestuurd wor den. Verder had raadslid Galle zich reeds geinformeerd en was te weten gekomen dat de begrafenisondernemers reeds vergaderd hadden om de prij zen te bepalen Deze afschaf fing van de belasting op lijken vervoer betekent dus dat de bevolking haar bescherming kwijt is tegenover de onderne mers die toch winst nastreven. Ten slotte was hij nog van me ning dat deze retributie niets mag opbrengen voor de ge meente, het is toch een dienst voor de gemeenschap. Burgemeester Gravez wees er op dat er door de fusie een moeilijke situatie geschapen was, daar dit reglement enkel in de deelgemeente Lede van kracht was. Er kwamen in feite dus ook door de gemeente niet-erkende begrafenisonder nemers op het grondgebied. De fusie heeft hier alles moeilijk gemaakt. Hierop merkte raadslid mees ter Ruyssinck op dat dit een nogal eigenaardige redene- ringswijze was. Het komt hier op neer: «Er is belastingsfrau de, dus we schaffen de belas tingen af en zo zal er geen fraude meer zijn». Meester Ruyssinck voegde er nog aan toe dat met het huidige sys teem de mensen nog kunnen reklameren als ze door de be grafenisondernemers bedro gen worden Doch als men de geheven belasting gaat af schaffen, dan vervalt deze mo gelijkheid. Schepen Noël zette dan de praktijk van het oude systeem uit elkaar. De gemeente kent 3 klassen: 1ste, 2de en 3de klas Nu is 't zo dat de begrafenis ondernemer bij een overlijden naar het gemeentehuis komt en aangifte doet van het over lijden (meestaai zonder dat daar iemand van de familie bij is). Dan zegt hij ook welke klasse van begrafenis het is. Meestal geeft hij 3de klasse (hoogste) over. Doch op de fak- tuur wordt aan de mensen meestal 1ste klasse, luxe klasse of superluxe klasse aangerekend. Er is helemaal geen mogelijkheid om te kon- troleren hoe de geïnde ge meentebelasting wordt doorge rekend aan de klanten. Dit be tekent dus ook, steeds volgens schepen Noël, dat de bedoe ling van het vroegere systeem helemaal teniet wordt gedaan. Of die belasting er nu is of niet, dit wijzigt niets aan de prijzen welke de begrafenisonderne mer vraagt. Door de belasting af te schaffen en dus ook de erkenning van de begrafenisondernemer hebben de mensen de vrije keuze en kunnen ze bij de bestkope gaan Raadslid Van Achter vroeg dan of het niet mogelijk is dit te ver mijden door de prijzen welke de gemeente aanrekent aan de bevolking bekend te maken. Hierop antwoordde burge meester Gravez dat dit reeds gebeurd is. Ook is het zo dat die prijzen reeds enkele jaren oude zijn en niet aangepast werden aan de stijging van de levens duurte. Hij voegde er nog aan toe dat de begrafenisonderne mers een gans pakket van diensten aanbiedt (doodspren- tjes, kronen, koffietafel, enz...) en dat hij een globale faktuur opmaakt, waar men geen in zicht heeft van de verschillende afzonderlijke elementen. Dus kan men ook niet kontroleren wat in feite aan de gemeente betaald wordt, daar het afgele verde bewijs meestal niet bij de faktuur gestoken wordt, bur gemeester Gravez besloot met te zeggen dat er. door de af schaffing van de belasting op het lijkenvervoer er in feite geen verandering in de situatie komt en er dus ook geen zou mogen komen in de prijzen. Raadslid Galle konkludeerde dat sterven dus zal duurder worden in Lede en hij stelde dan ook het behoud van het vroegere systeem voor. Sche pen Noël kwam dan met de op lossing voor de proppen. Hij zegde dat ook hij het liefst bij het oude systeem zou blijven, maar dat het niet anders kon om moeilijkheden te vermijden met de ondernemers. Hij stelde dan voor om nu deze belasting af te schaffen en dan voor vol gend jaar te zien hoe de situatie is. Men zal dan kunnen zien of er voor- of nadelen zijn aan het systeem van kontrole. Hiermee kon iedereen zich ak koord verklaren en het voorstel werd eenparig aangenomen. Grafkoncessies Ook aan de grafkoncessies werden wijzigingen aange bracht. De koncessie voor 20 jaar (a persoon 2 m2) werd ge bracht van 3.000 naar 5.000 (125 fr per m2, persoon en jaar). De koncessies voor een grafkelder (50 jaar) van 1 tot 3 personen (3m2) werd gebracht van 15.000 fr op 25.000 fr (55 fr/persoon, jaar en m2);van 4 tot 6 personen (4m2) werd 35.000 fr i.p.v. 20.000 fr (30fr- persoon/jaar en m2);van 7 tot 9 personen (6m2) werd op 50.000 fr gebracht i.p.v. 30.000 fr(18 fr/persoon, jaar en m2). De vroegere bedragen werden herzien, rekening houdend met het verschil dat er bestond met de nieuwe gemeenten. Meester Ruyssinck vond dit een nogal zware aanpassing. Het is bijna een verdubbeling. Burgemeester Gravez merkte op dat er bijna niet meer in ge wone aarde begraven wordt, maar steeds in gekoncession- neerde grond. Het is ook zo dat er op de begraafplaats in Lede nog veel niet- gekoncessionneerde grond vrij is, in tegenstelling met de ge- koncessionneerde Deze ver hoging zal daaraan misschien wat verhelpen. Raadslid Van Achter merkte op dat het in de andere gemeen ten de gewoonte is de lijken ze ker meer dan 30 jaar in de ge wone grond te laten Hij vroeg zich dan ook af waarom dit niet in Lede kan. Uiteindelijk werd de verhoging goedgekeurd met 14 stemmen tegen 11 MON D.G. ln het Aalsterse stadhuis zijn er zopas twee brochures uit: «De onthaal en loketmedewerker en «Leiding geven-. Het lijkt op een uitgave van de personeelsdienst maar eerder dan de betrokken schepen is het de burgemeester als hoofd die het voorwoord voor zijn rekening neemt. Hij /.egt het ongeveer zo aan zijn «medewerker»: iouw taak is waardevol, je moet omgaan, kontakt hebben en spreken met mensen en ook daarom zijn je beroepsbekwaamheid en zelfze kerheid in het gesprek zo noodzakelijk, belangrijk en waard belicht te worden. - Het boekje is daarbij gespekt met allerhande gezegden die de amb tenaar tot meer vriendelijkheid moeten aanporren. En zij die dat wel zijn de lezer weet wel dat die ook bestaan moeten er een leuze aan vinden om hun leidraad mee op te vrolijken We lezen: Heb je met jezelf al eens nagegaan wat hel verschil is tussen spreken MET iemand en spreken TEGEN iemand?-, - naar iemand LUISTEREN is nog wat anders dan hem laten UITSPRE KEN -Wachtende mensen ho ren en zien ALLES» De tekst zelf spreekt natuurlijk konkretere taal. Gevraagd wordt hulpvaardig te zijn. verzorgd en diskreet («bezoekers kunnen te recht aanstoot nemen aan kente kens»; «hoeft het aangestipt dat roken, eten, kauwen of drinken tijdens hel kontakt met de bezoe ker storend kan óverkomen? enz. Toch mag onthaal geen routine worden, lezen wc verder, «het vinden van het juiste tikje persoon lijkheid dat al je kontakten zo le vendig en eeht kan maken is de moeilijkheid van die funktic». U weet het dus beste lezer, van nu af aan hoor je dus alleen nog een trage, duidelijke en vriendelijke stem aan de telefoons van het stadhuis. Misschien omhelzen ze ons wel! «Leiding geven is al langer gele den uitgegevn en is bedoeld voor de dienstchefs. Hierin een hele boel tips voor een doeltreffender, humaner personeelsbeleid. Als de chef zelf naar de fotoko- piedienst gaat. dan worden het erg dure fotokopieën schrijft de op steller en daarmee is het hek van de dam voor een uiteenzetting over wat «leidinggeven eigenlijk is. We citeren: leiding geven is dc gemeenschappelijke aktie van uw medewerkers op gang brengen en die aktie naar een bepaald doel sturen, - Of het doel van deze brochure door dc uitgave ervan zal bereikt worden is een andere vraag. Maar goed, sommige dingen mogen wei eens onderlijnd worden. En als we nu eens de proef op de som namen. «Tut. tut. tut Pech, dc lijnen zijn weer bezet. René De Witte Niet dat het in de sterren staat geschreven, maar het is toch zo: muziek is amusement. Of toch weer niet volle dig want de muze wiegt je weieens in een beddebak vol ontroering waar je dan zelf de geschikste plaat bij zoekt. Of het nu Nick Drake, Georges Moustaki of Marva is. En als we u dit jaar bij deze keuze kunnen helpen dan maken we dit jaar met deze muziekrubriek rond. Alvast beginnen met de mooie jongen Shaun Cassidy, halfbroer van David en naar verluidt een kerel die troeven kan uitspelen op andere fronten dan deze van de platenwe- reld. Als akteur bievoorbeeld in diverse films en niet het minst in de in Amerika razend populaire televisieserie «The Hardy Boys». In 1976 is daar een toetreding bij gekomen tot het sterren dom van de rock. Zijn debuutsingle «Mounging Girl» kreeg meteen een plaats in de hit-parade. Raker werd het pas met zijn opvolgers «That's Rock'n'Roll» en «Da Doo Ron Ron» dat het hier ook niet slecht deed. Shaun Cassidy heeft nu een tweede elpee uit: «Born Late». Een leuk ding is dat geworden en daaruit zal u wellicht alvast de hitsingle «Hey Deanie»uit herkennen. Een Eric Carmen-nummer (inder daad, de man van «All by myself») dat erop wijst dat Shaun wel oor heeft voor klassiekers. De plaat vangt aan met een eigen kompositie («Teen Dream») dat door de pick-up- naald wel warm te onthalen moet zijn. Er zijn nog andere eigen nummers waar Cassidy zich voor aan de piano zet: «It's up to you», «Audrey», «Walk Away» en het slot nummer «Strange Sensation». Shaun Cassidy kan dus zelf nog een stukje schrijven en dat lijkt ons toch wel dat sterk punt dat gewone vertolkers vaak missen om echt vaste waarden te worden.Niet dat we dat nvoorwaardelijk van Cassidy verwachten, maar hij mag er intussen toch wel bij. Of hij als broer David ook ooit zal fonkelen aan het supersterren-firmament is echter nog zeer de vraag. «Born Late» is een aanradertje voor jeugdigen die nog een nieuwjaarspresentje te goed hebben of nog wat te spende ren hebben. (Produktie: Michael Lloyd;ook al niet de eerste de beste.) Rene De Witte Discografie: Shaun Cassidy: «Born Late»/WEA WB 564.13 Ik wens U een jaar zoals Uw waardevolste foto, mooi, kleurrijk, zonder schaduwen en waar U later altijd met veel genoegen naar terugkijkt om dat ze niets anders dan mooie herinneringen bevat. EDDY LAMIN Groen is de kleur van de hoop en als ons leefmilieu in 1978 groener wordt dan mag er wel hoop zijn voor '79. Maar «leefmilieu» omvat meer dan bomen en struiken en ook voor de rest hoop ik 't bes te. ERICK VAN DER ELST Kunstgalerij PALET Fr. Courtensstr. 33 9330 DENDERM. Tel. 052/21.46.10 KUNSTSCHILDER UITNODIGING SIDONIE JACOBS stelt haar schilderwerken tentoon van 6 tot 19 januari 1978 De tentoonstelling is open alle werk dagen van 9 tot 19 u. - zondagen van 10 tot 13 u. en van 14 tot 20 u. Toegang vrij. Atelier M. Duchehof 57 1800 Vilvoorde Tel. 02-215.38.96

De Voorpost | 1978 | | pagina 7