FEESTKOMITEE HAD NIET VEEL NIEUWS TE VERTELLEN KARNAVAL FINANCIEEL KARNAVALSKLANKEN 4 JAAR KARNAVAL- STOET AALST 'Pit tÜoL - ^Tvsxs" L aluéuj (c- men../- y 8 - 6-1-78 - De Voorpost Vorige zaterdag hield het feestkomltee een perskonferentie in de trouwzaal van het stadhuis waarbij toelichting gegeven werd aangaande bepaalde problemen en schikkingen om en rond Karnaval '78. Veel konkreet nieuwe punten kwamen er niet naar voor. Globaal kan gezegd worden dat enkele punten verduidelijkt en toegelicht werden. Een uur na de perskonfe rentie werden dezelfde punten nogmaals behandeld, dit dan echter in het bijzijn van de verantwoordelijken van de diverse Aalsterse karnavalgroepen. Kostuum Een eerste punt op de agenda was het nieuwe kostuum van het Feestkomitee. Een onder werp waarover volgens voorzit ter Frans Wauters de wildste ge ruchten de ronde doen. Uitein delijk dus de officiële versie. Het nieuwe kostuum komt er. Het zal echter niet betaald wor den met de gelden van het kar- navalsbudget. De stad heefl voor dergelijke zaken andere budgetten voorzien. Daarbij is het ook zo dat het niet de volle dige uitrusting is die door de stad betaald wordt. De stad be perkt er zich toe enkel de kos- tumes zelf voor haar rekening te nemen. De toebehoorten zoals hoed, schoenen, hemd, e.d. zijn op kosten van de feestkomiteeleden zelf. Het Aalsterse schepenkollege keurde deze uitgaven goed en wees na het raadplegen van di verse offertes en leveringster mijnen de opdracht toe aan de Aalsterse firma Van Droogen- broeck die gespecialiseerd is in ceremoniekledij Het ontwerp lijkt sterk op een smoking, maar zal dikker van stof zijn om de feestkomiteeleden te be schermen tegen eventuele gure buien van het voorjaar. Feestkomiteeleden die maar sporadisch of helemaal niet re gelmatig vergaderingen en ak- tiviteiten bijwonen vormen na tuurlijk een probleem. Men meent echter dat deze leden die zich weinig interesseren voor het gebeuren zich ook niet zullen aanmelden voor het be komen van een dergelijk kos tuum. Leden die zich echter niet onmiddellijk de maat laten nemen hoeven volgend jaar niet meer af te komen, ais ze dan nog een kostuum willen kunnen zij het zelf betalen. De totale kostprijs van deze onderneming, wanneer alle feestkomiteeleden een nieuw kostuum krijgen, zou de stad 265.000 fr kosten. Op het eer ste zicht een enorme som, waarbij velen zich waarschijn lijk wel de vraag zullen stellen of dat geld niet voor iets anders zou kunnen gebruiken worden. De meningen blijven verdeeld, maar ergens is het argument dat het feestkomitee aanhaalt eveneens gegrond. Vooreerst is er de inzet van de feestkomi teeleden zelf, die door de aan koop van de attributen even eens voor ongeveer de helft van de totale kostprijs instaan. Verder is er een wiskundig sommetje. Men gaat er van uit dat dit kostuum, evenals het voorgaande, twee legislaturen, dus 12 jaar, zal meegaan Per jaar maakt dat 96 maal. Wan neer men nu de globale kost prijs deelt door dit getal 96 en door het aantal feestkomiteel eden komt men tot het besluit dat het kostuum maar een 75 fr per feest kost. Voor deze som kan men nergens een kostuum gaan huren. Kandidaturen prins Karnaval Een punt waar men nog vrij vaag over bleef waren de kan didaturen voor de komende verkiezingen van Prins Karna val 1978. Tot vorige zaterdag waren er slechts 4 kandidaten ingeschreven. Het feestkomi tee wou echter de namen van de ingeschreven kandidaten niet kwijt omdat men van me ning was dat dit voor deze kan didaten een vroegtijdige publi citeit zou betekenen en dat eventuele nog volgende kandi daten hierdoor zouden bena deeld worden. Indien er niet meer dan 4 kan didaten komen opdagen zou den er geen preselekties ge houden worden. Prijzen Wie Prins Karnaval 1978 gaat worden kunnen wij nog niet voorspellen. Wat de prijzen gaan zijn die deze man gaat kunnen in ontvangst nemen echter wel. Het schenken van 'n wagen is vervallen. In de olaats wordt aan de winnaar nu een geldsom van 50.000 fr ter nand gesteld. Hiermee kunnen •eventuele publiciteitskosten gemilderd worden of kosten /an eventueel nog volgende iitstappen en dergelijke gerna- igd. Daarnaast zijn er ook nog taturaprijzen zoals elk jaar verzameld door de Prinsen- caemere. Deze prijsuitreiking zal naar jaarlijkse traditie doorgaan de woensdag na de prinsenver kiezing in het Hotel des Arca des om 20u. Manneke Pis Een aktiviteit die eveneens tot doel heeft onze vijftigste karna- valstoet in andere kontreien bekend te maken is de aktiviteit van 10 januari ek. te Brussel, Op die dag zal het bekende Manneken Pis, de Brusselse wereldburger, in het kostum- metje gestoken worden van de Aalsterse Ajuinboer. Oorspronkelijk was dit gebeu ren gepland op 9 januari ek. Om bepaalde reden werd dit echter verschoven naar 10 ja nuari. Na een lichte perslunch zal de Aalsterse delegatie rond 15u per autocar naar Brussel ver trekken waar ze op het stadhuis van Brussel zal ontvangen worden. Na de gebruikelijke toespraken zal het gezelschap zich naar het bekende manne ken begeven om hem wat aan te kleden. Alles schijnt in kannen en krui ken te zijn. De maat van het manneken is al genomen (Wij bedoelen wel duidelijk: de maat van het pakje!) Karnavalgroepen In totaal lieten zich 53 karna valgroepen inschrijven voor onze 50° karnavalstoet. Hierbij zit niet de Prinsencaemere. Twee karnavalgroepen, met name de 'Oeiljebakken' en het Trutinstituut' (heeft niets te maken met ons stadhuis!), ont vingen geen inschrijvingsfor mulier Ondertussen is dat ech ter allemaal voor elkaar geko men zodat wij met vrij grote ze kerheid kunnen zeggen dat de jubileumstoet zal bestaan uit 56 Aalsterse groepen. Verkiezing Prins Karnaval Over de komende prinsenver kiezing kan weinig nieuws ge zegd worden. Het puntensys teem zoals dat in 1977 werd toegepast zal behouden blij ven. Om de regelmatigheden in de mate van het mogelijke te minimaliseren werd echter een nieuwe manier van stemmen voor het publiek uitgedacht. Voortaan zal er slechts één stembiljet per persoon worden uitgereikt, ongeacht het aantal aangekochte toegangskaar ten. Voorprogramma De lege tijd op de Grote Markt, tussen het toestromen van de kijklustigen en het ter plaatse komen van de karnavalstoet zal dit jaar worden opgevuld door de Britse Band van het derde bataljon parachutisten en door de Aalsterse Kunst groep Alkuone, die met een aangepast, karnavalesk pro gramma, de toeschouwers zul len amuseren. Stoet De aanwezigheid van ons vor stenpaar en de opnamen van de BRT op de Grote Markt heb ben een groot deel van de reeds gemaakte plannen in de war geschopt. Ondanks dat er met deze mogelijkheden reke ning werd gehouden dienen bepaalde punten nog herzien te worden. Een speciale werkgroep die het feestkomitee zal bijstaan voor deze aangelegenheden werd hiertoe opgericht. Deze werk groep bestaat uit de burge meester, een paar schepenen, de rijkswachtkommandant, de hoofdpolitiekommissaris, de kommandant van de brand weer, een delegatie van het AKV en een delegatie van het feestkomitee. Wat reeds vaststaat is de weg wijzer die de karnavalstoet zal volgen. Ook hier werden en kele wijzigingen in aangebracht ten overstaan van vorige jaren en ten overstaan van het eerste voorstel. De stoet zal gevormd worden aan de Leopoldlaan en Moor- selbaan, om vervolgens het volgende parkoer af te leggen: Hovenierstraat - Molendries - Werf - Burchtstraat - Bertha De Dekenstraat - Pontstraat - «Beste wensen, mensen» is vaag en gebonden aan eeu wen geplogenheden. 1978 zou ik willen onder het tema zien «Mens onder de men sen» Laat 1978 eens een jaar zijn waarin de mensen aan de top hun kleinigheden eens niet opblazen tot eindeloze polimieken, zodat er in ons land ook nog wat plaats rest voor Jan en alleman, de man van de straat, de dagelijkse dingen. Voor U lezers met uw hobby's, karakteristieke be roepen, of om het even wat. JAN STRICKX Houtmarkt - Zonnestraat - Korte en Lange Zoutstraat - Grote Markt - Molenstraat - Werf - Vaartstraat - Albert Lie- nartstraat - Stationsplein - Sta tionsstraat - Esplanade - Den- dermondse steenweg - Zes hoek - Dirk Martenstraat - Koolstraat - Astridpark - Duive- keetstraat - Arbeidstraat - Nieuwbeekstraat en Beekveld- straat, de stoet zal ontbonden worden. Alle wagens zullen in en achter de Keizershallen ver zamelen. Een gespeciali seerde firma die zich uitsluitend bezig houdt met het bewaken van bepaalde zaken, werd ge- kontakteerd om ook aldaar de bewaking op zich te nemen. De BRT-opnamen zullen ge beuren vanop de Grote Markt. De volgorde van de stoet zal grotendeels bepaald worden door het tijdsschema van de BRT-uitzendingen. Vorstenpaar Op het stadhuis ontving men het officiële bericht dat ons vor stenpaar deze jubileumstoet zal bijwonen. Hierdoor dienden een aantal reeds gemaakte plannen herzien te worden. Door het bezoek van de koninq en de koninging dient met be paalde protokolaire normen rekening gehouden te worden. Zo is nu reeds bekend dat ons vorstenpaar maar 2u 2u15 in onze stad zal verblijven. Alles moet dus tot in de puntjes ge organiseerd worden. Vooral het tijdschema zal stipt moeten gerespekteerd worden. Om tweeërlei redenen: de eerste van protokolaire aard, de tweede van praktische aard voor de BRT-uitzendingen. Voorzien wordt dat de kop van de stoet om 14u30 op de Grote Markt moet arriveren. Folders De onzekerheid over het al dan niet komen van ons vorsten paar zorgde op velerlei vlak voor enige vertraging. Zo o.a. in verband met de folders en stic kers. Nu men zekerheid heeft kan men op volle toeren gaan draaien. De publiciteitskam- pagne kan nog harder van sta pel lopen. De folders zullen on geveer op dit tijdstip van de persen rollen. Het wordt dit jaar een vierluik, waar het vroeger een tweeluik betrof. Ook de karnavalstickers zullen deze dagen overal verkrijgbaar zijn. In het hoofdgebouw van de ASLK aan de Wolvengracht te Brussel zal op 13 januari ek. om 19u een tentoonstelling ge opend worden over de karnaval in België. In deze tentoonstel ling, en naar aanleiding van de jubileumstoet, wordt Aalst naar voor geschoven als zijnde de eerste kamavalstad van Bel gië. S.J. Tijdens de voorbije perskonferentie van het feestkomitee werd door de voorzitter van financiën, de heer Ravijts, het bilan van de karnavalstoet 1977 en 1978 opgemaakt. Gehoopt wordt dit jaar zonder financieel tekort onze jubileumkarnaval te kunnen besluiten. In 1977 bedroeg de betoela ging van de stad Aalst 1.852.000 fr. In 1978 wordt dit 3.000.000 voor karnaval en nogmaals 1.000.000 omdat het onze vijftigste stoet, onze jubi leumstoet is. De ontvangsten die men boekte naar aanleiding van al lerlei festiviteiten om en rond karnaval beliepen in 1977 625.000 fr. Ook voor 1978 hoopt men aan dit bedrag te komen. Dit jaar ook is er binnen het feestkomitee op financieel vlak iets veranderd Waar de financies vroeger door de stad geregeld worden krijgt het feestkomitee nu de be schikking over de toegezegde subsidies. Dit betekent echter ook dat het feestkomitee zijn verplichtingen heeft ten over staan van de stad. Alle kosten gemaakt door de stad ten voor dele van karnaval dienen door het feestkomitee aan de stad vergoed te worden. Het budget van karnaval is on derverdeeld in negen punten. Punt 0 omvat de huur van de hallen (Keizershallen) in ruil voor de ontvangsten. Voor de huur van de Keizershallen, ge rekend op drie prestaties, dient het feestkomitee 120.000 fr te betalen aan de stad. Punt 1. waarmee een bedrag van 3.000.000 fr gemoeid is omvat de totale lijst van ver goedingen. Zo o.a. de onkos ten voor de prinsen, de feeën, de prinsenwagen en de kei- zerwagen, de betoelaging van de karnavalgroepen, enz. Met de 100.000 fr van punt 2. worden de orkesten en fanfa res die onze karnavalstoet mu zikaal opvrolijken betaald In punt 3. is 45.000 fr voorzien voor het personeel waaronder o a. het stadspersoneel die de tribunes helpt optrekken e.d. Sabam en de verzekeringen omvatten» punt 4. en slorpen 65.000 fr op. Verder is er nog een bedrag opzijgehouden voor de aankoop van bier en andere dranken. Dat is budgetpunt 5. Punt 6. omvat de publiciteit, af fiches, Manneke Pis-aktiviteit, e.d. hiermee is 350.000 fr ge moeid. Punt 7. zijn de algemene orga nisatiekosten. Aankoop van ajuinen, bloemen, karamellen, herstellen van de reuzen, e.d. Dit alles voor een bedrag van 550.000 fr. Punt 8., tevens laatste punt, dekt de exploitatiekosten zoals de bierbons die aan de groepen worden uitgereikt, de lichte lun chen e.d. Hiervoor is het be drag bepaald om 350.000 fr. Als laatste punt dient nog ge zegd dat de inkomsten voor 1978 op een minimum zijn ge raamd, terwijl de uitgaven be rekend zijn op een maximum. Met deze metode heeft men een zekere veiligheidsmarge waardoor men hoopt te voor komen dat karnaval 1978 op een deficiet eindigt. Hoe de balans er in 1977 en in 1978 uitziet of uitzag ziet u in de tabel. vermenigvuldigd worden. Als praktische voorbeeldje het wiskundig gemiddelde van wat een karnavalgroep in 1977 ontving, nl. ongeveer 37.00 fr. Voor 1978 zou dit gemiddelde liggen rond de 50.000 fr. Dus opmerkelijk hoger dan vorig jaar. De karnavalgroepen mo gen zich echter niet blindstaren op de huidige cijfers. Volgend 1977 1978 Betoelaging door de stad: Extra betoelaging Ontvangsten festiviteiten Onkosten karnaval Tekort 1.852.000 625.000 2.860.000 383.000 3.000 000 1.000.000 625.000 4.870.000 245.000 1977 eindigde met een tekort van 383.000 fr. Voor 1978 be loopt dit tekort op het eerste gezicht 245.000 fr, een bedrag dat echter binnen de veilig heidsmarge ligt van de huidige budgetberekening, zodat er 95 kans bestaat dat er in werke lijkheid geen verlies zal zijn. KARNAVALGROEPEN Wat hebben de karnavalgroe pen te verwachten. Dat is een vraag die reeds meermaals ge steld is geworden en waarover reeds heel wat diskuties ge voerd zijn geworden. In 1977 werd voor de karnaval groepen 1.852.000 fr opzij ge legd. Voor 1978 wordt dat 2 mil joen met daarbij nog eens een supplementaire premie van 1.000.000 fr omdat het de jubi leumstoet is. Voor 1978 is er dus uitzonderlijk 3 miljoen te verdelen Dit betekent dat ten overstaan van vorig jaar de be toelaging van de karnaval groepen met ongeveer 1,5 mag jaar zal er immers geen extra miljoentje meer zijn. Het te ver delen bedrag zal dan maar 2/3 van het huidige belopen. Van daar ook dat het feestkomitee overweegt de prijzen van de karnavalgroepen te splitsen in twee onderdelen. Vooreerst het bedrag, berekend op de normaal te verdelen 2 miljoen, het bedrag ook dat volgend jaar als vergelijking kan gelden. En ten tweede een supplementair, evenredig bedrag afkomstig van het supplementaire jubi leumsmiljoen. Dat supplemen taire bedrag zullen de karna valgroepen volgend jaar'naar alle waarschijnlijkheid moeten derven. Over een eventuele subsidie ring vanwege het ministerie van Nederlandse kuituur wordt voorlopig niet meer gesproken. Wat valt er trouwens nog over te zeggen S.J. De organisatie van onze vijftigste jubileumstoet schijnt niet 100% op punt te staan. Blijkbaar slaat metn het spreekwoord «haast en spoed is zelden goed» in de wind. Zoals vorig jaar werd er o.a. ook nu een aanvraag gedaan bij de posterijen tot het bekomen van een spe ciale afstempeling. Een afstempeling die op de brieven de zegels zou vernietigen en die ondertussen een goede welgekomen publiciteit zou betekenen voor onze karnaval. Op 8 december II. werd deze aanvraag ingediend. Er was echter iets foutief, zodat de officiële aanvraag dateert van 15 december 1977. Wanneer men daarbij rekening houdt met het feit dat het graveren van een dergelijke stempel bij de posterijen op 6 weken wordt geraamd is het wiskundig rekeningetje snel ge maakt. De stempel zou maar pas klaar komen enkele dagen voor karnaval. De bemerking «telaattijdige aan vraag» kan ook gekleefd worden op de aanvraag voor het bekomen van een speciale zegel naar aanleiding van onze jubileumstoet. Jean-Pierre Van der Meersch (SJ) Wanneer we goed ingeleichte bronnen mogen geloven zouden er zich 8 kandidaten hebben laten inschrijven voor de komende prins karnavalverkiezingen. Er zal dus een preselektie nodig zijn om het kaf van het koren te scheiden. Tijdens de fameuze driekoningenavond krijgen de kandi daat prinsen elk 10 minuten toebedeeld om hun verdere kandidatuurstelling te verdedigen. Tijdens het komende driekoningenfeest zal de Prin sencaemere individueel haar nummers brengen. Op maandag 2 januari II. hadden reeds vier karnavalgroe pen zich bereid verklaard een nummertje op te voeren tijdens dit feest. Van deze vier groepen zijn er reeds twee die met het smurfenlied komen aanrukken. Van spiritualiteit gesproken! De vlaggenaktie van het AKV begint vlot te lopen. Men begint meer en meer gehoor te krijgen. Nu de grootse festiviteiten op til zijn zal het stadsbestuur een circulair rondsturen waarin de inwoners van Aalst gevraagd wordt zich een dergelijke vlag aan te schaffen om op 5 februari e.k. onze stad op te fleuren. De vlaggen zullen voortaan ook verkrijgbaar zijn op het bureel I van het stadhuis. De nieuwste karnavalshit van Keizer Kamiel verschijnt ook deze week op de platenmarkt. 'k Ben Bloi en de Jubilei zijn de titels van deze karnavalskraker. Ook ex-prins Jean-Paul zou reeds de opnamen van een nieuwe karanavalsplaat beëindigd hebben. De karnavalsaffiches gaan goed van de hand De officiële affiches volstaan blijkbaar niet, want met de dag wordt de vraag naar AKV-affiches groter en groter. De wagens van de sponserende firma De Gheest maken ook al overal in België met deze affiches reklame voor onze jubileumstoet. Alles wordt opgefleurd met deze vijftigste stoet. Ook Keizer Kamiel wil er fleurig voorkomen. Vandaar dat hij zich dus ook een nieuw pak liet aanmeten. Het recept van de blinkende paletjes blijft behouden, alleen zal het wat kleur betreft wat donkerder zijn dan zijn voorgaan de. De kostprijs van een dergelijk met de hand te ver vaardigen kostuum: 80.000 F. De gebroeders Cyriel en Jean-Pierre Van der Meersch die dit jaar bereid gevonden werden om de bewaking van de fiberfleethallen op zich te nemen zijn gehalveerd. Cyriel de struiste van de twee, kreeg een stuk ijzer op zijn voet en dat verzweert nu lelijk zodat hij bedlegerig is. Zijn broer Jean- Pierre neemt nu ook ernstig zijn taak waar Rijk zullen de gebroeders er niet van worden, gemiddeld verdienen zij immers 8 F per uur. Hoe dan ook, zij bewijzen de karnavalis- ten een grote dienst en worden door hen dan ook graag gezien en graag op een glaasje getrakteerd. Dat men af en toe eens met hun voeten speelt kunnen zij best verdragen. Van karnavalisten kun je alles verwachten, dus zeker ook dat. Al schiet hun gezag af en toe wat te kort, ontgaan doet hen niets Ajointjen W teLC\ t>h40 Li T(>£ »Si?o> Hoon

De Voorpost | 1978 | | pagina 8