AALSTERS f KARNAVAL *50* IDI AMIN DADAZELEER EN ZEN MOIKES DOOR ZEMME NA ME'T JUBELEIMJOAR DE MATOTTEN ME OEREN GELEK AS TALOEREN VIJFTIG MAAL «KWAK» VOOR DE GAA-LOWIES DE fflfllKES 1978 J KARNAVA L '78 AALST DE GAA-LOWIES '4 4' AKV De Voorpost - 6-1-78 - 9 In 1974 ontsproot uit de zwijgende meerderheid een groep die pogin gen ondernam om alle prijzen op de karnavalbals weg te kapen. Helaas vruchteloosHierdoor belange nog niet ontmoedigd besloten zij om in 1975 de toenmalige karnavalstoet wat nieuw leven in te blazen. Hun sukses was in eigen ogen enorm. Zij kaapten als gewone stervelingen de vijfde plaats weg bj de «gewone groepen» met «de nieve poliesje- waages». Ondanks de wisselende koalitie, maar dankzij de niet aflatende steun van hun fanklub slaagden de Moikes (want zo heet die groep) er in beslag te leggen op de derde plaats met het nog steeds niet be grepen onderwerp «De Mor- mooien». De Moikes, voornameliik jongeren, studenten en pas afgestudeerden, lieten dit jaar het ;dee van hun nieuw onderwerp rijpen tijdens het groot verlof. Tijdens dit groot ver lof wer den grote planner, gemaakt, in ae loop van september werd het eer ste materiaal aangekocht en van dan af kon er gestart worden met het opbouwen van de wagens. In derdaad wagens met «s», want hun wagenpark groeide aan met één eenheid. Een luxe-uitvoering dan nog met aëro-ventilatie. Het meeste werk wordt geleverd tijdens de week-ends. Niettegenstaande dat is men echter het volledige jaar door bezig met karnaval Wel ty pisch voor Aalst. Het verzamelen van telefoonboeken, een veel ge bruikt attribuut bij karnavalgroep, is o.a. een van die aktiviteiten waarmee men een gans jaar bezig is. De Moikes die destijds ontstonden uit een vriendengroepje met voor namelijk één gezamenlijke inte resse, karnaval, wil als het moge lijk is bij de kleine groepjes blijven. Ook dat heeft zijn charmes. Daarbij meent men best dat dit kan. Er is voldoende spirit en mankracht aanwezig in het team om alle pro blemen op te lossen, zelfs al zijn dat problemen met een niet goed funktionerende groep of een sle pende klankinstallatie. Jaarlijks wordt er naar gestreefd om toch voldoende geld in kas te krijgen of vervaardigd door de leden van de groep. Zij staan trouwems afkerig tegenover de werkwijze van be paalde groepen die de koppen of karikaturen van hun onderwerp la ten vervaardigen door kunstenaars of pseudo-kunstenaars die voor te houden om zich een technisch werktuig te kunnen bij aanschaf fen. Dit jaar werd het een tweede wagen, volgend iaar zal het naar alle waarschijnlijkheid 'n elektro- groep worden. Bij de aankoop van deze technische spullen let men vooral op twee zaken. Ten eerste goed materiaal aanschaffen, en ten tweede zo voordelig mogelijk. Vooral om daarvoor een gepaste kombinatie te vinden heeft men veel tijd nodig. Dat is een andere aktiviteit waarmee men een gans jaar bezig is. Uitkijken naar koop jes. Dit jaar wordt er voor de eerste maal ge-eksperimenteerd met het vervaardigen van koppen in isomo. Het wordt een gekende fi guur. Of ze zal herkenbaar zijn moet de toeschouwer zelf maar uitmaken, want wij verklappen lek ker niet wie het is. Alles, tot de kostumes toe, wordt één kop tot 15.000 fr durven vra gen. Over het onderwerp van dit jaar wil len wij geen details verklappen, toch willen wij even een tipje van de sluier oplichten. Dit jaar wordt een vaak ten on rechte misprezen volksfiguur uit de vergeethoek gehaald. Ondanks de inflatoire tendezen, maar dankzij de dynamische aanpak van de Moikes kon het wagenpark, zoals reeds geschreven, uitgebreid worden met een tweede wagen. Deze laat ste torst de linkerarm van de eerst genoemde die hoofdfiguur is. Ra, ra, ra, wie is dat Bij deze groep eens geen stickers of medailles, maar speldjes. Rode schildjes met een wit Moiken Hoed af voor het prijsje: 20 fr. Dat was dan de harde realiteit van de enige, de echte en tevens be scheiden karnavalgroep in de hui dige ekonomische krisiperiode. S.J. 1L I Aan de karikaturale olifantjes wordt nog gewerkt (SJ) •i -kwak'verhaal van de Gaa Lowies begint vaste vormen aan te nemen (SJ) •en groep die zoals vele Aalsterse karnavalgroepen ontstaan is tussen ot en pint is de groep «Door zemme na». Deze karnavalisten besloten en groep op te richten nadat er over karnaval meermaals gesproken ras in hun stamkafee «den Hert», en nadat men het mogelijk achtte ktief aan het karnavalgebeuren deel te nemen. Ie groep die samengesteld is uit opgesteld personage die de touw- hensen van alle leeftijden telt zo'n 0 25 leden. Onder deze leden ijn er ook een aantal, vaklui die hun ennis in de weegschaal werpen im het gemaakte ontwerp in de iraktijk om te zetten, loor dit jaar ontwierp Bernard De joninck een wagen waarmee hun intwerp «Jubileumjaar» moet uit- lebeeld worden. 'ooraan op deze wagen staan drie ilakaten. Op de twee zijplakaten taat de naam van de groep Op het niddenplakaat de tekst: «Den jilsjstersen vastelovend viert enne jubilei van den 50' stoet», jaarachter leiden trappen naar een faldakijn waaronder een troon is ipgesteld Op deze troon zal een tudje in de klederdracht van 1923, iet eerste karnavalstoetenjaar, ilaats nemen. Naast haar zal een ong meisje staan. Met dit beeld dat vordt opgelicht met het nodige ju- iileumgoud wil de groep °Door emme na» de link leggen tussen [923 en 1978. Als karnavalesk fement zullen nog een 8 a 10 kin leren verkleed als Pirots op de rappen gezeten zijn. ichter het troongedeelte van de ragen staan vier poppen, de geno- ligden, die via een scharnier en ouwmechanisme in werking wor- len gesteld. Opvallend bij deze |roep is dat de poppen haast volle- lig uit hout zijn vervaardigd. Hier- nee bedoelen wij de geraamtes en jet bewegingsmechanisme. Dit in jen tijd dat de meeste groepen hun j) zoeken in mechanische ijzeren ionstrukties. Het in beweging irengen van de poppen zal dit jaar lok nog gebeuren door een verdekt tjes in handen houdt. Dut jaar heefl men al kosten genoeg gehad met de aanschaf van de wagen. Vol gend jaar echter ziet men er naar uit te kunnen beschikken over een kleine groep, en dan wordt alles elektrisch aangedreven. Bernard De Coninck, die van beroep eigen lijk elektricien is, zal dan zijn hartje eens kunnen ophalen. Het aantal bewegende elementen zal dan in de toekomst ook worden uitgebreid. Als trekwagen heeft men een ge wone wagen die volledig zal inge kleed worden en de vorm krijgt van een tafel. Het wordt een «Groeiten dinei me kloyne talurkes» of zoals het reeds door de titel verklapt wordt een dis met in het midden op de tafel een ajuin en daarrond kleine teljoortjes. De leden van de groep zelf zullen kostumes dragen die de varierende modes tussen 1923 en 1978 uit beelden. Zowel de kostumes als het vervaardigen van de praalwa gen wordt uitgevoerd door mensen van de groep zelf. Om hun onkos ten te milderen verkoopt deze groep stickers, een ontwerp van Bernard De Coninck, tegen de de- mokratische prijs van 20 F. Meer inlichtingen hierover in het lokaal «den Hert» of bij de leden van het bestuur, dat bestaat uit erevoorzitter Jozef De Pauw, voor zitter Constant Van Impe, schat bewaarder Helene Hoebelinck, se- kretaris Anita Philips, hulpsekreta- ris Felix Verbraeckel of de bestuurs leden Rony Verlé en Ivo Paere- wijck. S.J. De jubileumtroon van Door zemme na (SJ) de kostumes als aan de wagen. Het ontwerp en de uitvoering is dan ook verzorgder en meer afgewerkt dan vorig jaar. De Gaë Loweis zijn een groep die reeds 9 jaar gemengd is, wat de mogelijkheden op een maksimum brengt. Tijdens het jaar worden er niet zoveel aktiviteiten georgani seerd. Er is slechts een aktiviteit die naar voor springt, de prinsenver kiezing voor de Prins van Oost- Vlaanderen. De Ga§ Lowies nemen elk jaar terug de medeorganisatie van deze ge beurtenis op zich, en daarmee hebben zij al hoofdbreking genoeg dat zij zich met geen andere aktivi teiten meer moeten bezig houden. Naar jaarlijkse traditie geeft ook deze groep een medaille uit. Het zijn eerlijk gezegd zware kalibers van voortreffelijke kwaliteit Van daar ook dat de prijs iets hoger ligt dan de doorsneemedailles van de andere groepen: 150 F. Daarnaast zijn er ook nog recht hoekige keramieken plaketten waarop het kwak vijftig-eentje met ajuinlichaam» voorkomt en die verkocht worden tegen de prijs van 100 F. Een groep die dit jaar zeer vroeg met de voorbereiding van karnaval 78 startte was wel «De Matotten». Gegroeid in 1970 ondervonden zU reeds 6 jaar (in 1972 gingen zij niet mee in de stoet), wat het betekent rarnavalwagens te moeten vervaardigen tegen het uurwerk. Vandaar ook dat zij nu op tijd begonnen. Het is momenteel ook de enige groep lie praktisch klaar is met zijn ontwerp. wat meer naar voor te komen. On- i/let hun onderwerp «Oeren gelek is taloeren» begeven de Matotten rich op Indisch Pakistaanse toer. 3p de vier wagens staan objekten Jie ons doen denken aan Indië of 'akistan. Het hoofdmotief is echter de olifant. Dit dier, indrukwekkend van vorm en omvang is groot ge- ioeg om een wagen vol te krijgen. Maast een prachtig nagebootste oli fant zijn er nog twee wagens waarop karikaturen van olifanten zijn afgebeeld. Grote oren, kleine slurf, e d Op de vierde wagen ten slotte krijgen we 'n Oosters beeld opgediend met moskees en op hun buik liggende Allah-aanbidders. De groep zelf zal uitgedost zijn in kos tumes waarvoor men de inspiratie ging zoeken in de soldatenpakken van het Egyptisch leger ten tijde van Napoleon, de zogenaamde «Mamelouks». Zoals reeds gezegd zijn de Matot ten de groep die momenteel het verst staan met hun onderwerp. De olifanten en figuren staan reeds in de verf. Enkel de detailafwerking dient nog wat bijgeschaafd de Matotten zijn trouwens het ganse jaar door aktief. Op haast geen enkele festiviteit, ingericht I door een of andere karnavalgroep, ontbreken zij. Als de groep niet vol tallig kan aanwezig zijn zorgen zij er steeds voor dat er tenminste een delegatie van een paar mensen aanwezig is. Solidariteit onder de karnavalgroepen moet er volgens hen zijn. Dit wil echter niet zeggen dat zij tegen kompetitie zijn. Integendeel De besten mogen winnen, maar dit jaar gaan ze toch proberen om nog danks dat het vorig jaar «zwart zag van de Matotten» gaat men er nu eens met het olifantengeweld in vliegen. De vorig jaar behaalde 7* plaats dient verdedigd Als merkwaardigheid bij deze groep, en tevens neusje van de zalm, waaraan vele andere karna valgroepen kunnen rieken, kunnen wij vermelden dat deze groep letter lijk en figuurlijk een zeer vruchtbare groep is'. Dit jaar werden er binnen de groep niet minder dan zes nieuwe karnavalistjes geboren. We hebben het altijd al geweten dat de Aalsterse karnaval een gevaarlijke periode is! Het voornaamste moet echter nog komen. Wanneer er een kindje ge boren wordt bij de leden van de Matotten krijgen de ouders uit de klubkas een geboortepremie. Geen duizenden franken, maar toch een geste die gewaardeerd wordt door de leden. Wie gaat nu nog beweren dat de Matotten niets doen voor de opgroei en opbloei van onze Aals terse karnaval? Wie de Matotten financieel wat wil bijstaan, hun geboortepremies wat wil opdrijven, hen een slurfje onder het olifantenhart steken, kan dat altijd door van hen een medaille te kopen. Prijs: 100 F. S.J. Je hebt groepen die het gaan zoeken in de jubileumuitgave van onze vijftigste stoet, je hebt er andere die zich richten op verre kontinenten, oosterse rituelen en eksotische kleuren- en klerenpracht, maar je hebt ook groepen die eens gaan kijken in de eigen boezem van het alle daagse leven. De GaêLowies zijn zo'n groep mensen. De keuze van een onderwerp is karnavaleske sfeer omgezet frag- voor een karnavalgroep dikwijls een probleem. Wanneer een stoet, zoals deze vijftigste in het teken van de «jubileumstoet» wordt geplaatst is de keuze nog moeilijker Haast automatisch heeft men de neiging zich in het jubileumavontuur te werpen. Vele groepen deden dat dan ook Anderen bezagen het ech ter anders met de redenering «le dereen doet dat reeds, waarom zouden wij dat dan nog doen». Dat was ook zowat de gedachtengang van de Gad Lowies. Bij hen bestond er twijfel tussen 50 jaar karnaval stoet en 50 jaar Aalst kermis. Ten slotte gooide men 't over een an-, dere boeg en het werd «Kwak 50» Waarover gaat het. Gewoon een in ment uit ons dagelijks leven. Het stadspark met zijn eendjes op de vijver en zijn jagers die er af en toe een paar afschieten om de gelede ren wat uit te dunnen. Op de wagen dan ook een paar reu- zeneksemplaren van eenden en het in het stadspark welbekende een- denhok. Om en rond de wagen de 20 22 in eenden en jagers ver klede leden van de Ga§ Lowies. Vorig jaar legde de groep vooral de nadruk op zijn kostumes. We her inneren ons nog wel de bevallige majoretten. De wagen, die toen niet volledig afgewerkt geraakte, was wat slordig. Dit jaar echter, omdat het de vijftigste stoet is heeft men zowel aandacht besteed aan Het wagenpark van de Moikes (SJ)

De Voorpost | 1978 | | pagina 9