OVER VRIJDAG DE DERTIENDE EN ANDERE BIJGELOVIGE VOLKSGEBRUIKEN IN ONZE STREEK MET DE ABBELADOES NAAR ARGENTINIË 50JAAR KARNAVALFLITSEN BIJ DE ZWIERIGE ZOIPERS DE GELAARSDE KAT EN DE T0ITENDR0IRS NACHT VAN DE GILLES KARNAVAL IN CSV EN HAK 10 - 20-1-1978 - De Voorpost De Zwierige Zoipers werden pas in 1974 opgericht Toch werkten ze zich gestatig in het Aalsters karnavalgebeuren in. Dat ze de echt Aalsterse karnavalkoorts te pakken hebben, bewezen ze ook dit jaar. Hun onderwerp: «Karnavalstoet door de eeuwen heen». Voorzitter Wiliy Rijdant legde het ons allemaal uit Op hun wagen zullen ze de eerste bouw van de wagen berust bij Fer- karnavalprins uitbeelden. Rond de wagen zullen heel wat karnavaleske figuren rondlopen, die vroeger ook in de stoet hebben meegelopen. Je moet maar op het idee komen om zich hiervoor in het grote Aalsterse Karnavalboek te gaan inspireren We vermelden er slechts enkele muzikale klown. orgeldraaier, voil ieanet, «vosse kilo». «Dolf De Trommelaar», Parijse clochards, enzoverder. De leiding van de dinand Verhaegen. Het onderwerp werd in groep be slist. (25 volwassenen en 7 jonge ren) De wagen zal kleurig opge maakt worden Hoofddoel is even wel het lollige en karnavaleske. (zo was het ook vorig jaar: «Aalsterse Blommenwelle») Men wil zich echt eens uitleven met karnaval. Alle leden gaan mee in<Je stoet. Wilfried Lissens Nog zoveel keer slapen en 't is karnaval, daar herinneren je ook de vele speciale bijdragen aan in dit blad. Een onderdeel van die karnavalhoogdagen (en zeker niet het minst belang rijke) vormen de vele gelegenheden waar je in en uit kan stuiven. Daaronder ook dit jaar het C.S.V. en HAK, die solidair de handen in mekaar willen slaan. In een gezamenlijke persme- gezamenlijke publiciteit en de- dedeling berichten H.A.K. en zelfde drankprijzen zullen ge- het CSV-Fabrieksken dat ze de vraagd worden, karnavaldagen solidair zullen Wel zal de sfeer onderling ver vieren. HAK kan rekenen op zijn traditioneel karnavalpu- bliek, dat uit de Korte Nieuw- straat naar de Houtmarkt afzak te. (nvdr ook jeugdcentrum Zonnestraat ziet zich als «wet tige erfgenaam») Het Fa- brieksken aan de Burchtstraat telt eveneens een schare sym pathisanten. Zo wordt verwacht dat de evenwel buiten het cen trum gelegen plaatsen een harde karnavaleske vier daagse zullen kennen. Bovendien stelt het CSV op karnavalzondag zijn keuken ter beschikking van de antiautori- taire basisschool de Weide en op maandag van SODIGA (So ciale Dienst voor Gastarbei ders). De vier groepen hopen dat de karnavaldagen de nodige poen in 't bakje zullen brengen om de werking voor enige tijd te ver zekeren. Wat is nu deze solidariteit in concreto 9 De openingsuren zullen gelijk zijn. Er wordt een schillen, 't Fabrieksken tipte voor een Rock-karnaval Vooral jongeren zullen zich hier moeten thuisvoelen. Gedu rende de vier dagen zal zowel CSV's kafeeruimte als de grote zaal open zijn. In H.A.K. mag men een echte karnavalsfeer verwachten, waar jong en oud deugd van heeft. Daarnaast is er de rus tige Bodega waar men spaget- ti, goelasjsoep en brochetten kan naar binnen spelen. In het bijzonder is er op zaterdag 4 februari vanaf 19u. als start 'n T-Dansant. De openingsuren Zowel in HAK, Houtmarkt 5 als 't Fa brieksken, Burchtstraat 40 dus: zaterdag 4 februari vanaf 18 u. De zondag en de maandag vanaf 14u en op dinsdag 7 fe bruari vanaf 17 u. Dat zal je een zorg zijn natuurlijk als je 's nachts binnendondert. In elk geval: op deze 2 plaatsen ben je verwacht pd GELUKS- OF ONGELUKSGETAL Jawel, zelfs nu nog, in het tijdperk van ruimtevaart, nucleaire energie, cybernetische machines, computers en science-fiction, blijft het volksbijgeloof meer verspreid dan men wel zou veronderstellen. U schokschoudert? Ook dat meewarig glimlachje is Uw goed als billijk recht want op het eerste gezicht vindt U het, indien niet absurd, dan toch wellicht overdreven in onze ZO wetenschappelijk geëvolueerde samenleving (met zijn zoveel duizenden stempelaars!) te horen zeggen dat de bijgelovigheid nog meer bewaarkracht heeft behouden dan logisch mag worden aangenomen. Akkoord, de tijd van -De Heksen van Salem- is weliswaar opge doekt en de XXste-eeuwers zijn wel zo verstandig geworden er nu niemand meer van te beschuldigen er heksenpraktijken op na te houden, of omgang te hebben met Sire Satan, het kwade oog, of dergelijke nonsens meer! Maar of er heden ten dage hele maal geen gevallen mer zijn waar er beroep wordt gedaan op paters om «zich te laten belezen- (waar het consulteren van dokter of psy chiater mogelijk duurder maar dan weer efficiënter is!willen wij hier buiten beschouwing laten. Meer dere vormen van afstandse bijge lovigheid blijven desondanks we lig tieren tot begrijpelijke en la tente vreugde van diegenen die lichtgelovige luitjes op arglistige wijze Financieel weten te exploite ren. Denkt U maar even aan die genen die geld verspillen aan - waarzeggerij handlezerij -talismans». «horoscopen- De doorslaggevende dominant die het bijgeloof in startd weet te hou den is mogelijk te wijten aan het neurotische karakter van de tijd. inflatie, 't ekonomisch achtcr- uitboeren. en de bezorgdheid voor het «vege leven» en de niet precies direkt zo rooskleurige toe komst. Iedereen hunkert immers naar een plukje voorspoed. Zo heeft getallenmagie doorheen de eeuwen het doen en laten van heel wat mensen beinvlocd. Onder die getallen is 13 de vaandeldrager geworden én van bijgeloof én van vooroordelen. Valt daarbij een vrijdag zoals vandaag op de dertiende, dan zullen sommigen die dag als «funest- bestempelen, anderen weer die dag opportuun vinden om «iets te avonturen» We hebben geen enquête gedaan, maar we zijn er ten stelligste van overtuigd, dat vandaag, vrijdag 13 januari 1978. heel wat meer loten zullen gekocht zijn dan gewoon lijk het geval is. 1978. dit kers verse jaar. heeft immers maar één vrijdag die op de 13de valt! Naar gelang het aangekochte lot nu wel of niet een prijs ten deel zal vallen, zal de eigenaar jubelen of jamme ren, in aangepaste toonaard en de vereiste intonatie: «Ja, die vrijdag, de dertiende!- Al is het nu wel zo dal er bij som mige lichtgelovigen een neiging bestaat om het getal «13» als heil en zegebrengend te beschouwen, toch blijft er in het onderbewuste van meerdere mensen een zekere vrees bestaan voor dit petal Dp «13- is inderdaad onovertroffen wat bijgelovigheid betreft. Ci cero. U weet wel die man die het zo goed kon zeggen, sprak reeds in zijn tijd en dat is precies niet van gisteren! van «dat hatelijk getal 13- DE DERTIEN IN PRO EN CONTRA Zoveel -pro's- zijn er niet. In tegendeel De volksmond zegt dat als men met 13 aanzit aan de dis, één van die «aanzitters- binnen het ver loop van het jaar zal sterven. Onze toneelmaatschappijen kennen ze ker «Met 13 aan tafel» en «De Nacht van 13 april». Dat het niet geraden zou zijn om met 13 aan tafel te gaan wordt in verband gebracht met een oud- Noorse sage. waarin Balder. een der dertien goden van de Germa nen. sterven moet na een geza menlijke maaltijd in het Walhalla. In dit op onze dagen nog levende volksbijgeloof wordt door som migen een alluzie gemaakt op -Het Laatste Avondmaal-: Jezus met zijn twaalf apostelen! En Judas en judasserij is nu een maal de wereld niet uit! Een oud zeemansgebruik wil dat men op een vrijdag slechts on gaarne uitvaart En liefst niet als die vrijdag op 'n dertiende valt. Ter illustratie een voorval: de re ders van de toenmalige oceaan reus. de «France» wilden een einde stellen aan dit achterlijk bij geloof en gaven opdracht dat het schip in lijnvaart moest zee kiezen in de haven van Le Havre op vrij dag. 13 november 1964. Dit ge beurde. NIET want de geboekte passagiers weigerden'kordaat die dag het schip te betreden. De af vaart diende noodgedwongen ver daagd. Een jaar later, op vrijdag 13 oogst 1965, besloot de rederij tegen de termijnplanning in ook het schip in de haven te laten want nu waren zowel bemanning als passagiers unaniem in hun ver klaring: «Een vrijdag, de der tiende. is geen dag om risico's te nemen en het... noodlot te tarten'. In heel wat hotels wordt liefst het nummer dertien als hotelkamer vermeden. Mogen wij de -exper- ten van het getal 13 - geloven, dan heeft dit cijfer een belangrijke rol gespeeld, in het bestaan van Mata Hari Die diva zou haar eerste suk- ses hebben geoogst op 13 maart 1905 als naaktdanseres. (Stelt U zich gerust, het wordt geen schan- daaltjeskroniekje!). Omdat haar het voorstel werd gedaan op 13 mei 1916, ving ze haar spionage werk aan voor de Duitsers. Amper vier maanden later, op 13 septem ber 1916, veranderde ze «het ge weer van schouder- en werkte zij voor de Franse geheime diensten De Engelsen daarom zijn het ook Engelsen! vertrouwden de beminnelijke Mata niet en op doorreis te Falmouth, werd het schone kind aangehouden op. 13 november 1916. Bij gebrek aan bewijs werd ze op 13 december 1916 vrijgelaten en diezelfde dag nam ze kontakt weer op met de Duitse spionagedienst. De Fran sen kregen bewijzen in handen van haar dubbele agent-rol en Mata werd aangehouden op 13 februari 1917. Haar «hartontrocrcnd gena- deverzoek» werd verworpen en op 13 oktober 1917 werd ze gefusil leerd. Zo werd de dertien wat ze aan vankelijk haar geluksgetal noemde haar fataal! De Toitendroirs werden op 26 juni 1976 onder impuls van Noël Arts en Franpois Van Oost, beiden Aalstenaars en karnavalisten, gesticht in het lokaal Kafee 't Vat in de ArbeidstraaL Als eerstejaarsgroep gingen zij van start met als tema «De Smurfen». Nu kunnen zij zeggen dat zij op de tijd vooruit waren. Met dit ontwerp smurften zij destijds de 22' plaats weg. Een beter resultaat dan dat zij zelf hadden durven verho pen. Na de eerste karnavalperikeien en bij de verdwijning van het lokaal verhuisde de groep naar de Kool straat, naar het Kafee Romeo, uit gebaat door Van Oost Ter gele genheid van de jongste Bierprins- verkiezing kaapte Frangois, gerug- gesteund door zijn Toitendroirs, de titel weg Dat bracht voor de groep weer wat geld in het bakje. Wat karnaval '78 betreft pakt de groep uit met de «Gelaarsde kat» Een klassiek sprookje dat gemakke lijk is om te vormen tot een echt typisch Aalsters karnavalesk on- derwer. Aan de praalwagen van 2,40 m op 8,30 m wordt onafge broken sinds september '77 ge werkt in verschillende ploegen. Gehoopt wordt dat men dit jaar in februari het beter zal doen dan rig jaar. Men last, plakt en timmi er in alle geval rustig op los. Muizen, een molenaarszoon, e molen, het groeit beetje bij bee op de wagen. De trekwagen is o iets speciaal voor de Toitendroi Het stelt een reusachtige «0 voor. Je moet dus niet ver zoeken wie je ziet komen aanbol wanneer |e die toit door onze st ten ziet trekken Voor de 25 deelnemers zijn aam paste kostumes ontworpen en v vaardigd ten belope van ongevi 60 000 F Geen wonder dan o dat de Toitendroirs verwachten v dit jaar bij de betere prijzen te v len. Medailles, die 100 F 't stuk kost( kunnen zij u niet meer aanbied! want de voorraad is uitgeput. S Optreden van WASO in jeugdhuis Leeuwerik te Lede (EL) De Toitendroirs en hun gelaarsde katten (SJ) Zaterdagavond ging in de zaal Bistro op de Grote Markt te Aalst de Nacht van de Gilles door. Bij de start van de avond zag het er naar uit dal de opkomst maar flauw zou zijn. Naast enkele prominente karnavalsfiguren haast niemand. Iemand die het niet aan zijn jeugdig hartje liet komen was voorzitter Gustaaf De Stobbeleir die van de dansvloer niet was weg te siaan. Jong van hart en ziel. Hij denkt bij zijn eigen wel: «Maskes kussen kan geen kwaad en hij heeft gelijk. Op 28 januari wordt deze karnavalist van in den beginne door zijn Gilles gehuldigd. Vanavond, tijdens de prinsenverkiezing, zullen de Aalsterse Gilles hun nieuwe dans. een uitbeelding van eeuwen Gilles vanaf hun ontstaan. uitgebeeld in een vijftal taferelen, naar voor brengen. Wees erbij. Met de keuze van hun onderwerp vorig jaar liepen ze met «parkeir- biesten» rond bewees deze groep andermaal goed te weten waar het hart van Aalst klopt O.a. in de Eendracht waarvan de Abbeladoes vurige supporters zijn. «Eendracht Oilsjt in de wereldbeker» is de humoreske en karnavaleske droom die zij tijdens de stoet gestalte zullen geven. Een zeer dankbare attentie voor onze grootste ploeg die zich danig weert om vooruit te komen. te krijgen. Maar ook de meisjes steken een helpend handje toe. Eric Devree deed het tekenwerk en maakte de koppen. Of beter: maakt, want hij is er nog mee be zig. Want omwille van het jubileum jaar wou men het toch wel speciaal verzorgd hebben. Het is nu het 3e jaar dat de Abbeladoes aan de stoet meedoen, allemaal fijna jonge mensen (studenten meestal) die het voor hun plezier doen We wensen hen veel punten op het score-bord Wilfried Lissens Gezien de vorderingen van de Eendracht, zo zei men ons, en de geweldige publiciteit en populari teit die de Eendracht in onze stad geniet, besloten we in vergadering deze voetbalploeg als onderwerp voor de stoet te nemen. Die keuze werd gemaakt ongeveer op het moment dat de Eendracht een trapje hogerop klom Op de trekker wordt een scheids rechter afgebeeld met gele of rode kaart. Op wagen één zullen drie spelers te zien zjn en een draaiende beker Op wagen twee: een bal, uitlopend in een zwart-witte dra kenkop. De «Abbeladoes» tellen zowat 30 leden Voorzitter Dirk Devuyst zit momenteel onder de wapens, maar komt er regelmatig wel eens van onder om in de Fiber Fleet een hand|e toe te steken. Eric Devree en Gerrit plus sekretaresse Mar leen Borneau zorgen wel dat alles gesmeerd loopt wanneer Dirk er niet is. Intussen zullen er nog heel wat hoek - en strafschoppen moeten worden genomen om de wagens af Het monster van de Abbeladoes (SJ)

De Voorpost | 1978 | | pagina 10