EN TOCH WAREN WIJ GELUKKIG TOEN JEF IS ZELF EEN GEVOELIGE PDOflj MEVROUW PLETSIER OF DE RITA VAN DE GRAUWE OORLOG Uk. De Voorpost - 20-1-1978 - 15 >ktersattesten, haar app; Ivan de w artiesten zondag 15 januari was het feest in het Volkshuis. Een knusse koffietafel was dat, bijna onder de zowat 150 aanwezigen onder de leden van de Aalsterse afdelingen van het ifhankelijkheidsfront (OF), Patriotische Militie (PM) en Politieke Gevangenen, was het jaarlijks feest van mensen die hun oorlogsverhalen niet hoog van de daken roepen, die in stilte hopen dat Aalst nooit meer gebukt zou lopen onder de bombardementen, was ook het feest van de bescheiden mevrouw Pietsier, 80-jarige dame met een toonbeel- energie die vele jongeren in verlegenheid zou brengen. Twee maal per w eek spoort ze nog Brussel en elke zaterdagochtend staat ze onverpoosd paraat in café Korenbloem. rente-aanvragen, herkenning van invaliditeit, pensioenregelingoch er is nog zo veel werk aan de winkel, zegt Rita en meteen geeft ze ons enkele Drbeelden van hoe onbeholpen de mensen en wel het vaakst de oudjes, zich kunnen voelen in hele administratieve molen van erkenning tot uitkering. zij, Rita, weet de weg naar de ministeries en het lijkt erop dat die weg voor haar nog lang over een helling heen is. lolitieke gevangenen, verzetsledenrechthebbenden, ze hebben aan haar een riem het hart. 9e" 9/7; Magda, Clementine en Mia De Groot in hun werk- en woonplaats in het koncentratiekamp te Clementine maakte daar volgend refreintje: -In de barak is het plezierig ve maken geen verdriet een planke drie of viere een bedde van papier(Magda en Mia sliepen samen op de drie planken in de beddebak op de i hetje vraagt je af waar ze het vandaan 3n-|iaalt een memorie als dat van een aarkompuler en een gevtxrlighcid die inspeel wat van haar inzet voor andc- veScn verklaart. De piano staat in paar appartement open. Als een de weinige vroegere beroeps- van Aalst, lijkt de muze haar in de Dendermondse (Res. Dirk Martens) even welkom. Dat da- niet van gisteren. 22 MAAND 1 in KONCENTRATIEKAMP ,er()P 16 f^n Geboren op 11 april 1897 uit een óii. groot gezin en gegoede familie voor een krijgsraad van 13 Duitse officieren, een lange pijnlijke op sluiting in de Nieuwe Wandeling werden Clementine en haar zus ters na een tussenkomst van de toenmalige koning van Spanje en wegens hun jeugdige leeftijd, be genadigd. Voor hen -alleen maar» dwangarbeid in Duitsland. Het is slechts na de Duitse neder laag op het einde van 1918 dat de gezusters De Groot getekend weerkeren naar de heimat. Cle mentine woog nog 30 kg en er zat een domper op de blijdschap van het weerzien. Het was een inmid dels blind geworden moeder die zij aan het hart zouden drukken en met aan moeders kant de gekende dic door Clementine nog drie jaar Jfamilie De Blieck. gaat haar voor- niet lieflijke zorgen zou worden pikeur vroeg uit naar de muziek. Ze volgt konservatorium. maar de eerste wereldoorlog breekt uit. en omringd vooraleer zij stierf. Ondanks al het lijden van de oor log van 14-18. ondanks de miljoe- het eerste, dat eerste klavier waar nen dodcn en he, „Nje wieder men later met vertedering aan te- kricg- schaarden de rechtse krach- rugdenkt, sneuvelt bombardement. ten in Duitsland zich al spoedig achter Hitleren de nazi'sen bij ons Ze was 16 toen de hel losbrak en achtcr Rex en VNV. De anti zij zichzoals Bert Van Hoorick fascistische strijd zou beginnen haar zegt met gans het idealisme en de overgave die de jeugd kenmerkt in de strijd tegen de Duitse bezetter werpt. Met haar twee zusters Magda en Mia en met Karei Van der Meersch maakte zij te Gent, in het Antwerpse begijn hof en later 22 maanden lang in het koncentratiekamp van Holzmin- den bij Hannover (zie foto). Dat was een geluk bij het ongeluk want terwijl een medegezel, een jongen jong gestorven kunstenaar, Ste- faan De Jonghe. Een ongeval te Welle kost Mau rice Pietsier het leven en zal het paar vroegtijdig uiteenrukken. En het is niet alles. TWEEDE WERELDOORLOG In Spanje willen opstandige fascis tische generaals, aangevoerd door Franco, de Volksfrontrcgering gewapenderhand omver werpen. De Spaanse republiek verdedigt zich maar Hitler en Mussolini stu ren er hun beste legioenen, hun stuka's en tanks op af. De Spaanse burgeroorlog wordt aldus de gene rale repetitie voor de tweede we reldoorlog zonder dat onze Wes terse demokraticcn een vinger uit staken om de Spaanse republiek met wapens te helpen. En weldra, op 10 mei 1940 gieren de stuka's en messerschmits ook over ons land. dood en vernieling zaaiend Ook het huis van mevrouw Piet sier wordt gebombardeerd en haar vader dodelijk getroffen. En voor de tweede maal staat Clementine De Groot, terdoodveroordeelde overweldiger, de bezetter, ditmaal gehuld in het nazi-uniform, te be strijden. GROEP RITA Op I juni 1940 al is «Rita», dat is Na de bevrijding op de Grote Markt: Clementine De Groot en voorzitter van groep Rita Jan De Schrijver voor 'l kommemoratief bas-relief van Arthur De Loose die in Duitsland werd doodgemarteld. (Later verhuisd naar L.S.W. in de Zouts/raat). van 19 jaar oud werd gefusilleerd, ondanks veel onbegrip bij vele demokratcn. Clementine De Groot is inmiddels mevrouw Piet- sier geworden. Zij zelf is beroep sartieste. treedt zowat over het ganse Vlaamse land op in opera's en operettes, terwijl haar echtge noot Maurice in hetzelfde vak staat als leraar viool. Beiden zijn uit van de groep Le Brouchet uit Gent om de troepenverplaat singen van het Duitse leger te no teren en via Nederland aan het Belgisch leger door te spelen. Op 8 april 1916 loopt Clementine echter in de Ursulinncnstraat te Gent in de val. Ze had tabellen op zich van trein- en troepenbewe ging tussen Aalst en Gent. Het tij was gekeerd: een terechtstelling ze bevriend met die anden de oorlogsnaam v: Pietsier, begonnen met het verzet in het Land van Aalst, aanvanke lijk met de klandestiene pers. met schimpschriften en met aan klachtplakkaten. Op 21 juli van dat jaar verspreidt ze een strie mend pamflet -Belgen staat op-. Later volgen sluikblaadjes als het beruchte strijdblad - De Roskam». -Vlaamse Leeuw». -Front Nnfin- Aalsters verzet in handen was van een artieste die Rita heette. Als befaamde zangeres is Clementine Pietsier-De Groot één der hoofd verdachten. Ongewild zegt ze zelf verraden door een andere vrouw uit het verzet, weet Rita nipt en door een toevallig alibi te ontsnappen aan een aanhouding. 18 mensen uit het Antwerpse wor den evenwel opgepakt. «Wat is dat, verraad?..vertelt ze, «men mag niemand beschuldigen De Duitsers waren meester in het folteren en niemand kon voorspel len hoelang hij zou weerstaan aan de marteling - De hele daaropvolgende nacht zit ze met de daver op het lijf voor een spoedige arrestatie. Maar in zo'n tijden krijgt vertwij feling geen plaats en 's anderen daags, wanneer SS'ers komen aankloppen, weet ze eerst nog de plannen van het vliegveld van Wevelgem te verbergen. NOG STEEDS OP DE BRES Het was een tijd van strijd en ver schrikking, van lijden en dood, maar dok een tijd van innige ka meraadschap tussen mensen van verschillende strekking maar die allen, in één front, opkwamen tegen fascisme en verdrukking, voor vrijheid en onafhankelijk heid. «En toch waren we gelukkig-, dixit Rita, «want we waren ge bonden door een zelfde onafhan kelijkheidsstreven- We leven anno '78. zoveel jaren later, maar toch is de hemel van toen zijn laatste wolken nog niet kwijt. En mevrouw Pietsier staat nog altijd op de bres. Twee maal per weck, op maandag- en woensdagnamiddag, zit ze in het lokaal van het O.F. en P.M. '40-45 (waar ze overigens nationaal voorzitter van is) aan de Scheldestraat 103 te Brussel. Op zaterdagochtend (10.30 u. tot 12 u.) ontvangt ze haar eigen streekgenoten in café Korenbloem te AalstOf er dat nog zoveel zijn? «Moest u weten», zegt ze onver moeid, waarop opnieuw verba zing op ons gelaat moet te lezen sjaan. RENE DE WITTE Uitgerekend deze foto bracht kommandant Schmidt uit Breendonk op een dwaalspoor naai», «Front Lokaal» Ook de vertaling van «La Libre Belgique» werd verdeeld en zelfs aan de dis tributie van de zogenaamde valse «Soir» werkten Rita en haar met gezellen mee Op 1- september 1940 is het verzet in Aalst al zodanig gestruktureerd dat men van een echte gewapende weerstand kan spreken. De verzets- organizatie van de streek wordt spoedig de groep «Rita» genoemd en kan tegen het einde van de oor log rekenen op 900 aktivisten uit Aalst, Mere en Nieuwerkerken, waarover zij de leiding blijft voe ren. GEORGANIZEERD VERZET Nadat in maart 1941 op een klan destiene bijeenkomst van antifa scisten en patriotten van diverse strekking wordt beslist tot de op richting van een Onafhankelijk heidsfront, worden over gans het land kontakten genomen om deze verzetsorganizatic, die snel be rucht en beroemd zou worden, uit te bouwen. Weldra volgt de op richting van de gewapende verzets organizatic, aangesloten bij het O.F., De Partizanen waarvan de eerste kern bestaat uit Belgische leden van de Internationale Bri gade die reeds in Spanje tegen Franco en het Duitse Condorle gioen hebben gevochten. Van Breendonk is inmiddels reeds een koncentratiekamp gemaakt, waarin de eerste slachtoffers te recht komen en worden gemar teld. Een nieuwe geheime neven- organizatie wordt nodig om de families van de slachtoffers ter hulp te komen. Zij wordt «solida riteit» genoemd. Het is Walter De Brock die zowel voor het O F. als voor de Solidari teit begin 1942 met Rita en haar vrienden kontakt kan leggen. Al die tijd ontwikkelt mevrouw Piet sier een even gevaarlijke als in tense aktiviteit zo in het O.F. als in Solidariteit als in de Patriotische Militie die begin 1943 werd opge richt als volksleger van het Onaf hankelijkheidsfront. VIJF MILJOEN PERSOONLIJK OMGEHAALD Het drukken erVof ophalen en ver delen van sluikbladen is niet het enige op Clementine's aktief. Ze maakt vervalste identiteitskaarten,, ze vervoert schietwapens onder de dekens van een kinderwagen en helpt samen met onder meer Lucy Hendrickx uit Hofstede en Lu- cienne Declcrck uit Aalst geal lieerde piloten. Via de plaatselijke afdeling, die geïntegreerd is in de inlichtingenlijn Luc en in het On afhankelijkheidsfront. keren 16 piloten terug naar Engeland. Eén van haar belangrijkste aktiviteiten is nochtans, het inzamelen en ver delen van geld. Van 1940 tot 1945 haalt ze persoonlijk niet minder dan 5 miljoen om. F.cn belangrijk deel van dat bedrag is afkomstig van de verkoop van pamfletten en van vrijwillige giften. Ophaling en bedeling gaan ge paard met talloze riziko's. maar Rita wil alles persoonlijk in han den houden: Hier geen sprake van anonieme brievenbussen, de uit betaling gebeurt volgens vaste ta rieven. zodat elke familie precies weet hoeveel ze zal krijgen. In funktie van het aantal kinderen loopt het bedrag soms tot 1.200 fr. Vanaf 1943 zorgt het werk Socra tes voor regelmatiger financiering en wordt de som opgetrokken tot 1.800 fr. per maand. Op die wijze wordt te Aalst gere geld aan 93 families van politieke gevangenen en aan enkele hon derden gezinnen van weggevoer den en werkweigeraars steungeld geschonken. Rita leeft aldus de angsten en verschrikkingen mee voor het lot van de kameraden die in de klauwen van de Gestapo val len. is zij betrokkken bij de bevrij ding van de gekwetste partizaan Paul 't Siffer uit het Stedelijk Hos pitaal door een groep van acht par tizanen begin januari 1944, bij het doen ontsporen van militaire treinen enz. Door de grootste zelfbeheersing en een reddend akteertalenl houdt ze zich uit de hinderlaag die de Gestapo en kommandant Schmidt, de zogenoemde «beul van Breen- donck». voor haar hadden opge zet. WAT IS VERRADEN? Dat is die ene keer dat ze haar leven echt aan een zijden draadje ziet hangen. 15 december 1943», ze ziet het nog gebeuren alsof het gisteren was. De Duitsers hadden vernomen dat de leiding van het Clementine, de artieste De foto werd op 15 januari geschoten in het Volkshuis. Derde van links is mevrouw Pietsier, alias Rita, die later op de dag in de bloemen zal worden gezet voor haar jarenlange inzet voor de oorlogsinvaliden, politieke gevangenen e.a. Tussen haar en voorzitter van de groep «Poli tieke Gevangenen» Gustaaf De Stobbeleir zien we op de tweede rij Bastien Verhulst, voorzitter van de afdeling Aalst van het OF en de PM. Bestuurslid Bert Van Hoorick staat dat zag u reeds twee plaatsen verder. Hij is nu voorzitter af, maar virtueel blijft hij minstens ere-voorzitter. Wie niet op de gevoelige plaat staat is Jef Van Nieuwenborgh, een ander gevierd bestuurslid van de Politieke Gevangenen.,81 jaar is de man, nog stevig als een eik en niet alleen rad van tong wanneer hij voor het gezelschap «De klokken van Corneville» zong. Ook hij heeft zijn verhaal. 19 jaar lang werkman bij Fabelta kon hij zich 9 jaar als «délégé» inzetten voor zijn werkmakkers. «Rechtvaardigheid telt», vertelde hij ons en de blik in zijn ogen toonde dat het echt was. Jef volgt nu al tien jaar yoga-les. «Da's goed voor de adem, de spijsvertering en de bloedsomloop,» zei ie. Tot voor kort was een fietsrit van Aalst naar Gent niets voor hem. Tot hij een berg te wild afboide en tegen 45 km. per uur pardaf de kassei opdonderde. «Ik doe het nu, meer op mijn gemak» voegde hij daar aan toe. Dat geloven, is natuurlijk moeilijker. (RDW-EL)

De Voorpost | 1978 | | pagina 15