LEEDSE KARNAVAL DOOR FEESTKOMITEE VOORGESTELD BALLET TR0NC0N OP ZIJN BEST TE HERDERSEM GESUBSIDIEERDE MEISJESSCHOOL TERJODEN IN FEEST HOE WERKT «INTERMENSELIJK»? DE KLEINE MELKER [V 6 - 20-1-1978 - De Voorpost Tijdens een perskonferentie vorige donderdag werd het Leedse karnavalgebeuren van dit jaar door het feestkomitee voorgesteld. Het was voorzitter Julien De Cremer die het woord voerde, in aanwezigheid van verschillende leden van het feestkomitee, schepen van feestelijkheden Minnebo, de drie kandidaten prins-karnaval en afgevaardigden van de meeste Leedse karnavalgroepen Evolutie naar Leedse groe pen Dit jaar zullen niet minder dan 15 Leedse autentieke karna valgroepen in de kavalkade opstappen. Vorig jaar waren er dat 11, er is dus een vooruit gang te bemerken op gebied van de Leedse karnavalviering. Er zijn dus vier nieuwe groe pen, namelijk de Gesduikers uit Wanzele, de Nachtuilen uit Smetlede, de Zoezoezoekers en de Bruno's red roses Brass band beide uit Lede. Men begint nu meer en meer een eigen karakter aan de vie ring te geven, men poogt steeds minder een kopie te zijn van Aalst. Dit is wel een grote stap vooruit. Want aangezien er een 30-tal groepen zullen opstappen, betekent dit dat de helft van de stoet Leeds zal zijn. Misschien zelfs is het ogenblik waarop men een kavalkade met uitsluitend Leedse groe pen zal krijgen heel wat dichter bij dan de meesten denken. Niet alleen voor dit feit dankte en prees voorzitter De Cremer de afgevaardigden van de Leedse groepen, doch even eens voor de positieve evolutie die er te merken is op gebied van uitbeelding en kostume ring De voorzitter zegde blij te zijn dat de tijd van processie- en lingeriekledij voor een kar- navalstoet voorbij is. In deze lofbetuigingen betrok hij even eens alle leden van de groepen die er hun vrije tijd in steken om van karnaval Lede iets dege lijks te maken dat door het grote publiek mag gezien worden en hij drukte zijn hoop uit dat de kamavaleske geest die er bij velen is, nog verder mag aan kweken. In zijn dankbetuigingen betrok voorzitter De Cremer eveneens het gemeentebestuur voor het budget dat zij ter beschikking stellen voor de karnavalaktivi- teiten. Maar hij voegde er aan toe dat 350.000 fr in feite nog zo'n 100.000 fr te weinig zijn om een karnaval als die van Lede in elkaar te steken. Dit te kort wordt dan aangevuld via gelden die de leden van het feestkomitee rondhalen bij de neringdoeners. Ook hiervoor dankte de heer De Cremer, zowel de neringdoenders als de leden van het feestkomitee. Een regiement voor de groe pen Een nieuwigheid waarmee het feestkomitee dit jaar uitpakt is Tijdens een perskonferentie werd het volledig kar navalpro gramma voorgesteld en kon n de kandidaten prins-karnaval (EL) n kennis maken met een reglement voor de deel nemende groepen aan de ka valkade. Hierin staat onder an dere dat de uitbeelding der groepen niet kwetsend noch onterend mag zijn voor perso nen welke eventueel uitge beeld worden. Verder zal iedere groep een verantwoordelijke moeten aanduiden die ge machtigd is mee te werken met het inrichtend komitee en aan wie achteraf ook de vergoeding zal uitbetaald worden. Hij zal ook inzage krijgen van de uit spraak van de jury. Verder zul len de groepen zich moeten schikken naar onderrichtingen verstrekt door kommissaris- sen, aangeduid door het inrich tend komitee Wanneer een deelnemer aan de kavalkade een onverantwoord oponthoud veroorzaakt, kan de jury of het inrichtend komitee sanktie ne men. Ook dit kontroleren zal de rol zijn van de kommissarissen. Verder zullen deze personen er over waken (met de kronome- ter in de hand) dat het optreden van majorettenkorpsen voor de tribune niet langer duurt dan vijf minuten. Ten slotte zal de prijs uitreiking voor de Leedse groepen en maatschappijen plaats hebben in het Kultureel Centrum van 18.30 tot 20.00 uur. Voorzitter De Cremer wist ook nog te zeggen dat het optreden van de groepen eveneens op het parkoers zelf zal beoor deeld worden en niet meer al leen het optreden voor de tri bune Hiervoor zullen geheime agenten op het parkoers uitge zet worden door het inrichtend komitee. Een jury is ook bezig een puntenstelsel uit te dokte ren zodanig dat de groepen be loond zullen worden naar pres tatie. Dezelfde wegwijzer zal ge volgd worden als de andere ja ren. Wel werd gevraagd of het niet mogelijk was bij de vorming meer ruimte te laten per groep. Deze mogelijkheid zal onder zocht worden en men denkt er tevens aan de reklamestoet el ders te vormen. Ten slotte vroeg de voorzitter van de Orde van de Leedse Hovaardige Boer, Mare Cor- thals, of het mogelijk was gans het dorpsplein met nadarafslui ting af te zetten om ongevallen te voorkomen, evenals het plunderen van de wagen Schepen Minnebo antwoordde dat er 600 meter nadarafslui ting aangekocht was en dat er Zondag trad in de stemmige parochiezaal van Herdersem vooreen groot publiek mevrouw Trongon - Thienpondt met meer dan 30 ballerina's op in een rijk gevarieerd program ma. Mevrouw Trongon bracht ons een interessante kennis making met wat de hedendaagse balletkunst zoal vermag, waarin we gemakkelijk de invloeden van de vroegere strek kingen zien weerspiegeld. Met haar private balletschool, werkend zonder enige betoe laging, biedt Mevrouw Trongon inderdaad aan jeugdigen van 5 tot 15 jaar, de gelegenheid tot dagelijks oefenen zonder deskundige leiding. Meestal zijn in de balletkunst, enkele meisjes geïnteresseerd, maar tussen deze groep evolueren ook twee jongens. Dat Mw Trongon het nu juist in Herdersem klaar speelde een fel gesmaakte opvoering te brengen ligt aan het feit dat ze met het majorettenkorps Herdersem in innige samenwerking leeft. Voor de Harmonie staat ze in bij gelegenheden als Allerheiligen en Cecilia- viering voor de realisatie van een passende koreogra- fie, haar echtgenoot is spe lend lid van de harmonie, haar dochter majoret en ver schillende meisjes van het Herdersems Majoretten korps halen en onderhou den er lenigheid, houding en zwier door de lessen van de Balletschool. Wat nu de opvoering zelf betreft waren we aange naam verrast dat ons een zo verscheiden, zo kleurrijk met een weelde van kostuums van allerlei pluimage waarbij duivels, heksen, paddestoelen, vogeltjes, vlinders, kuiken tjes, harlekijns en weet ik veel niet ontbraken, werd geboden. Spektakel dat, te meten aan het applaus van het dankbaar publiek, meestal bestaande uit ou ders en figuurlijk hun beste beentje voorzetten, in de smaak viel vooral door zijn fijne afwerking en zijn grote verscheidenheid alsmede door de keuze van mooie, meestal gekende muziek. En al had men al eens last met het ritme, was men wat rap of traag, of ging men bij sprongen soms maar even van de grond, toch werd het een waar festijn voor oog en oor waarbij dan de plaatse lijke kampioene Hilde Van den Steen nogmaals blijk gaf van haar kunnen en Mw Trongon zelf ons kan beko ren in de obsederende Bolé- ro van Ravel Fel gewaardeerd werden ook de «kaders», de «ta- bleaux-vivants» waarbij een harlekijn in een kader pose rende figuren tot leven wek te die dan beurtelings aan bod kwamen in allerlei gen res, ook in het moderne wat ten zeerste insloeg. Jan Uitdebroek zorgde voor een gepaste kommentaar voor de soms nogal lang uitvallende tussenpozen onvermijdelijk wegens de noodzakelijke omkledin gen, mw Trongon maakte ae ontwerpen van de kostuums die dan door mw. Van der Meersche werden gerealiseerd en de algeme ne leiding berustte bij Guy De Kegel. Deze avond stond reeds op een merkelijk hoger peil dan de vorige in Herdersem en volgend jaar, voor de derde maal te Herdersem, wordt het wellicht nog beter. Dan is de Balletschool immers vijf jaar jong en wil men wel iets heel speciaal brengen. Ondertussen kan U nog mee genieten van een op treden van deze enthousias te jongerenschaar op 15 en 16 april te Aalst in de St.- Annazaal. L.n. reeds 300 meter geleverd is. De resterende 300 meter zal ook geleverd zijn tegen karna val en met deze nieuwe nadar afsluiting zou het Dorpsplein afgezet worden. Drie kandidaat Prinsen Tijdens deze perskonferentie werden eveneens de drie kan didaten voor de Leedse prinsen- titel voorgesteld. Het zijn aus Ignace Hendrickx uit de Hei- plasstraat 10, Gilbert Lemmens uit de Kliene Ommegangweg 6 en "Willy Melckenbeeck uit de Stokstraat 1Zij zullen dus za terdag 28 januari wedijveren voor het veroveren van de skepter uit handen van de hui dige Prins Jempi I. Ook zij zul len zich aan een reglement moeten houden. De inhoud van speech of liederen mag niet kwetsend zijn voor om het even welke persoon. Maar vooral wordt er een beroep gedaan op de kandidaten om hun suppor ters zo veel mogelijk is toom te houden, zodanig dat niemand van hun medekandidaten ge schaad wordt tijdens zijn optre den. Indien dit niet het geval zou zijn dan zal de jury de mo gelijkheid hebben sankties te nemen door het verminderen der toegekende punten bij een onwaardig optreden der sup porters. Nu zal het ook zo zijn dat bij de optelling der punten de kandidaten op het podium dienen te zijn, samen met een door hen aangewezen getuige. Verder moeten de verliezende kandidaten in de kavalkade met de verkozen prins als zijn gevolg van deze meerijden De kandidaten mogen tevens op treden met een orkest De ge luidsversterking zal aange bracht worden door het inrich tend komitee. Het programma van de ver kiezing De verkiezing gaat dus door op zaterdag 28 januari om 20 uur. Het gehele programma ziet er als volgt uit. om 20 uur gaan de aeuren open Vanaf 20.30 uur armoU rde9^| armor is er optreden van de Har Sint-Martinus uit Oordi Vorig jaar was het de harmt Sint-Cecilia uit Lede hiervoor instond en volt jaar zal dat de gelijknai vereniging uit Oordegem Daarom gaat de beurtrol veBij der. Om 21 uur zal dan de stfKrir gegeven worden van het eigesotl lijke karnavalgebeuren. HijWai voor zullen een aantal personmar liteiten op het podium geroepster worden, waaronder zeker bjtiev gemeester Gravez, schr van feestelijkheden Mini Voorzitter van het feestkor Julien De Cremer, Miss B< Els Van Overwaele, de al dende prins karnaval Jei Keizer Padova en de voorzit van de Orde van de Leedjmet Hovaardige Boer, Mare thals Nadien is er opnieuw treden van de harmonie. Omjaam uur doet de jury haar intree de zaal en neemt plaats. 22.15 uur wordt de voli_ van het optreden getrokken) nadien terug optreden van[ harmonie. Om 23 uur wordt iedere kandidaat voorgesti het reglement van de vei zing voorgelezen, de jury v< gesteld en volgt het optre^ der kandidaten. Nadien zal jen I harmonie nog enkele deui blazen. Om 0.30 uur komiLed alle personaliteiten opnieuwjken het podium, alsook de kandidaten met hun getui$we€ Dan begint het afroepen punten en de notering ei evenals de kontrole der st< biljetten. Dan worden de ten opgeteld en wordt de slag bekend gemaakt. Miss te overhandigt dan bloei aan de twee verliezers daarna aan de nieuwe print mogen ook kussen bij zijn. burgemeester overhandigt het lint aan de prins en ex-pi Jempi I overhandigt de skei Tot daar het programma inj puntjes uiteengezet. Afw; ten of het nu even nauwgi zal uitgevoerd worden en pen dat alles sportief veric MON D. Op zaterdag 14 januari jl. richtte het ouderkomitee van de gesubsidieerde meisjesschool van Terjoden een geslaagde ontspan ningsnamiddag in in het gezellige lokaal aan het terrein van Resocup Teijoden. Het werd een overweldigend sukses zodat het dringen werd om nog een plaatsje te kunnen bemachtigen. De gesubsideerde meisjesschool van Terjoden startte zo'n drietal jaren geleden met een ouderko mitee waarin een paar zeer aktieve mensen werkzaam zijn De gesubsidieerde meisjesschool van Terjoden in feest (SJ) die met zeer goed resultaat reeds heel wat positiefs wisten te realiseren. Drie jaar geleden moest men met lede ogen aanzien hoe deze school ziender- mate afnam. Dank zij de werking van dit ouderkomitee kwant de meisjesschool echter terug tot een hogere bloei. Een eerste start hiervoor was een bal dat ingericht werd om in de school een permanente wacht dienst te organiseren. Het werd een daverend sukses en de wachtdienst kwam er. Op kerst dag volgde nog een oudernamid dag. en het jaar daarop werd nogmaals een bal georganiseerd. Nu licht de nadruk voornamelijk op de socio-kultureie aktivitei- ten van de school. Aangezien de school geen subsidies krijgt om op vrije namiddagen zoals de woensdagnamiddag socio-kul- turele aktiviteiten op touw te zetten moet de school het zelf maar klaarspelen, en dat kan grotendeels dank zij de initiatie ven van dit ouderkomitee en dankzij de medewerking van de talrijke sympatisanten. Zo heeft men het momenteel reeds voor elkaar gekregen dat men min stens éénmaal per maand, gewoonlijk is dat om de drie weken, een film kan draaien voor de kinderen. Naast deze films zijn er ook nog poppen- kastvertoningen en spelnamid- dagen rond een bepaald tema zoals bv. de dieren. Met hun tweede oudernamiddag van vo rige zaterdag bewezen zij nog maals dat de mensen, meer bepaald de ouders, bij de schoolaktiviteiten van hun kin deren kunnen betrokken wor den. Ditmaal gebeurde dat aan de hand van een shownamiddag waarin al de leerlingen, van de kleuterklas tot en met het zesde studiejaar, hun beste beentje voor zetten om hun ouders en vrienden eens te tonen wat zij zoal allemaal konden. Deze show kwam grotendeels tot stand dand zij juffrouw Mady, lerares lichamelijke opvoeding. De bedoeling van de mensen die achter al deze initiatieven staan is het kind zo lang mogelijk in zijn eigen milieu te houden. Daarom ook richten zij zich niet alleen tot de kinderen van de school zelf, maar ook tot alle andere jeugdigen van Terjoden, en daarin is ook het gedeelte over de spoorlijn, nu Haaltert. begrepen. Een initiatief waarvoor wij m zeker even in het daglicht mod stellen. De eerstvolgende aktij teit die zij organiseren, en dat] samenwerking met de Katoliej Filmliga van Aalst, is a filmnamiddag op 18 februari i in de zaal van het klooster] Terjoden. Op het programs staat dan de Nederlandse fil» «Oom Ferdinand en de tova drank». «Intermenselijk», nu gevestigd Babbelaar 109 te Hofstade (053-21.73.41) wil in de relaties tussen ouders en jeugd vooral praktisch werken. Bij opvoedingsmoeilijkhe den volstaat «goede raad» niet. Intermenselijk wil «informatie» geven waardoor je ruimer zicht op de zaak krijgt en misschien iets doet wat nog nooit pro beerde Voor dergelijke informatie is wo/dt op het sekretariaat graag besproken. Het is best voor aleer met een groep te starten dat je weet dat aan je verwach tingen kan voldaan worden Dit wil «Intermenselijk» berei ken via seminaries: inleiding en Intermenselijk beschikbaar bespreking met samenvat tende begeleidende tekst over: «territoriumtaai»: maandag 23 jan. «Luisteren naar kinderen»: voor al wat de opvoedingspro blematiek aangaat elke woensdag van 18 tot 21 u. Ook groepsdeelname maandag 20 maart. STUDIE-rendement» maan dag 8 mei Steeds in 't Apostelken van 20 tot 23 u. trainingen: een gedrag in groep uitproberen of inoefenen over «terrotoriumtaal» 20 en 27 fe bruari en 6 maart, onderhandelen in 't gezin: 10, 17 en 24 april. zelfvertrouwen: 19, 26 januari en 2 februari en zo nog zeven volgende donderdagen. Voor de trainingen is voorin schrijving noodzakelijk. kursus over opvoeding en opvoedingsverhoudingen als sintese van de nieuwe strek kingen in de psychologie op vijf achtereenvolgende donderda gen vanaf 11 mei. Voorin schrijving nodig. werkgroep tien achtereen volgende samenkomsten van ouders die doende zijn aan veranderingen in hun opvoe dingshouding. Maksimaal met 10 deelnemers. Elke dinsdag avond komt de groep samen. L.H. up zondag I 5 januari II huldigde de Duivenmaaischappij De Kleine Melker- haar kampioenen in hun lokaal aan de Ninovcstraat ie Erembodcgem-Tcrjodcn. Bij deze gelegenheid werden ook de Irofees en prijzen uitgereikt Als algemeen kampioen kwamen Jozef en Mare De Vadder uil de bus met 185 prijzen, tweede werd Freddy De Smet met 159 prijzen. Bij de kategorie oude duiven zag het klassement er als volgt uit: Vermelding: Jozef en Mare De Vadder. 74 prijzen en Jozef De Block 42 prijzen. De eerste, tweede en derde vermelding gingen naar Jozef en Mare De Vadder. 36 prijzen. Jozef IX- Block 31 prijzen en Alfons Drocssacrt 28 prijzen De eerste en tweede vermelding was voor Jozef en Mare De Vadder. evenals t Van Droogenbroeck met 17 prijzen. Wachtelaar met 16 prijzen. Boudaer i Broeck met 12 prijzen. Asduif: Jozef De Block. Alfons Boudaer. Jozef De Block, telkens 11 prijzen. Voor de meeste prijzen bij de jaarlingen het volgend klassement: Vermelding: J. en M. De Vadder. 62 prijzen en Jozef Troch 41 prijzen. Eerste, tweede en derde vermelding: Jozef De Troch (40). De Vadder (36) en Frans Van den Broeck (36). Eerste cn tweede vermelding: Jozef Troch (31Van den Broeck F. (27). De Vadder (26). Boudaer 23). Bastiaans (21) en Van Kcrkhove (20). Asduif: Alfons Boudaer en Kaniii >r Jozef De Bloek met 22 prijzen. 15 prijzen. Troch met 14 en Van den l 13 pr Hoffman met 15 prijzen en Jozef Troch n Bij de jonge duiven was het als volgt: De meeste prijzen vix>r Freddy De Smet met 159 prijzen. Eerste, tweede en derde vermelding v«x>r Pierre De Wolf. 39 prijzen. Eerste en tweede vermelding voor Pierre De Wolf (30). Jan Verspelen (23). Kamiel Hoffman (21) en 1< Eeinans (17). Asduif: Pierre De Wolf met 16 prijzen. Kamiel Hoffman met 15 en Jozef Eemans met 13 prijzen.

De Voorpost | 1978 | | pagina 6