BETER TE LUKKEN DE BRIKALJ0NGS HOPEN DIT JAAR NOG illilHHH «GELEIBOEKES» «DE ZOIPERS» HEBBEK EEN KANDIDAAT PRINS KARNAVAL KARNAVALSKLANKEN JAAR KARNAVAL- ST0ET AALST MINIMUM 3 MILJOEN VOOR KARNAVAL GROEPEN DIE DEELNEMEN AAN DE 50e KARNAVALSTOET 8 - 20-1-1978 - De Voorpost Geleiboe- iu worden 6) Allerlei 3.000 karnavalaffiches, speciaal gedrukt voor jubileumkarnavalstoet te Aalst. Als ontwerp: karnavalaffiche 1923. De mensen van het AKV moeten nu geen dikke nek krijgen, maar het komt ons voor dat we meer affiches zien hangen, verspreid door het AKV, dan officiële affiches, verspreid door het feestkomitee. Nochtans waren er 3.000 gedrukt. Op bureel 1 van het stadhuis schijnen ze allemaal verdwenen te zijn. Wie zich nog kandidaat wil stellen als kantinière van de Oude Garde kan dat nog altijd doen, en dat tot op de avond van de verkiezing zelf. Momenteel is er echter reeds één kandidate paraat, Juliette Verhulst. Haar leuze: «Eendracht maakt macht». Volgens de laatste berichten zou de nieuwbouw naast de Fiberfleethallen tegen karnaval afgedekt zijn zodat er heel wat meer .wagens in het droge kunnen staan. Wij doen echter zoals de ongelovige Thomas: Eerst zien en dan geloven. Als het in het feestkomitee regent, dan druppelt het in... Maar kom, laat ons geen zinspelingen meer maken. Een plaats waar het echt doordruppelt zijn de Fiberfleethallen. Reeds een vijftal maal werd ge vraagd een paar nieuwe glazen in het dak te komen steken. Tevergeefs echter, men praat blijkbaar tegen doven. Ondertussen staan de met stukken telefoon boeken beplakte praalwagen geraamten in den drup. In ons artikel van vorige week over de preselektie van de kandidaat prinsen maakten wij gewag van het feit dat er officieel nog geen feestkomiteeplaketten zou den uitgereikt worden, maar dat er toch één persoon was die met een voile tas plaketten de zaal verliet. Van Feestkomiteevoorzitter Frans Wauters kregen we hierover volgende verklaring. De zaak zou aange dikt geweest zijn door een persoon die wel iets gezien had, maar niet van de zaak op de hoogte was. In feite was het zo dat al de personen die optreden tijdens het voorbije Driekoningenfeest bij het verla ten van het podium een medaille kregen toebedeeld. Dit gebeurde niet op het podium zoals vroeger het geval was, maar achter de schermen. De persoon in kwestie konferantier Kamiel Sergant, heeft inderdaad een aantal medailles in zijn tas gestoken, maar dat waren de medailles die hij voor de Kamfllekens, die als majoretten op het podium hadden gedanst, in ontvangst had genomen. In datzelfde artikel maakten wij ook gewag van een ander gerucht dat de ronde deed, nl. dat er wrijvin gen zouden geweest zijn tussen het teestkomitee, Keizer Kamiel en de Prinsencaemere, waardoor deze laat sten niet op het podium verschenen. Ook dat bleek maar een gerucht te zijn. De Prinsencaemere zou wegens de drukke werkzaamheden aan de uit beelding van de affiche niet klaargekomen zijn met het geplande nummer zodat zij niet optraden. Tijdens de voorbije week zag de Prinsencaemere trouwens hun karnavalsdroom bijna in rook opgaan. Bij het lassen vatte en reeds beplakt gedeelte van de wagen vuur zodat er diende geblust te worden om verder onheil te voorkomen. Een gedeelte van de wagen, ongeveer een dag werk, moet herbegonnen worden. Vorig jaar namen de Destereers deel aan de karnaval- stoet te Mortsel (Antwerpen) waar zij als beste groep werden uitgeroepen naast groepen uit Aken, Keulen, Eupen, Malmedy en Bergen-op-Zoom. Hun verschij ning aldaar was een zulksdanige reklame dat zij ook dit jaar reeds terug werden gekontakteerd. Tevens zullen zij dit jaar ook nog vergezeld worden door ten minste drie andere Aalsterse groepen, de Kaloeter- kabassen, de Kornissensloipers en de Schramoeille- krabbers. Indien het prinsen-wagen-ontwerp van de groep Lotjonslos karnavalesk genoeg is zal ook deze groep mogen deelnemen aan de karnaval te Mortsel. Na de Oostbloklanden, of het bij Azië aanleunende gedeelte van de wereld heeft Marcel De Bisschop zijn blik gericht op het Afrikaanse kontinent. Hij is alvast goede maatjes met onze zwarte tegenvoeters. Of dat een overblijfsel is van zijn laatste Zuid-Afrikareis weten we niet. Het kan ook zijn dat hij op de zwarte markt geld zoekt voor de realisatie van zijn 'Humor in foto's-tentoonstelling'. Dat men de Aalsterse groepen vraagt geen karikatu ren van ons vorstenpaar op hun wagens te plaatsen is maar een kleine hinderpaal. Voor een Aalstenaar. met zijn fijne humor, is dat gemakkelijk te omzeilen. Let maar eens op hoeveel Boudewijntjes en Fabiola's je op een of andere zijde in de stoet gaat herkennen. Albert Verbestel, alias den ojoinboer, niet oijoinoer voelt de roem steigen. Hij zette tijdens de laatste Driekoningenavond dan ook zijn beste beentje voor als hoofdmajoret van de Kamillekes. Kamiel, let od uw kamillekes! De Brikaljons gaan dit jaar, hoewel niet op de politieke, dan toch op de internationaal-aktuele toer. Hoewel die aktualiteit soms al wat in de mist kan gegaan zijn tegen de tijd dat het karnaval wordt, willen de Brikaljons er toch nog even de mistlamp op richten. Zij zochten inspira tie bij de Zuidmolukkers van boven onze noordergrens: «Mo-Luksken toch!» is een tamelijk «gevaarlijk» onderwerp dat de groep evenwel op een komische manier wil behandelen. In tegenstelling tot sommige verklaringen die weliswaar ter goeder trouwe werden afgelegd, houd ik eraan namens het stedelijk feestkomitee te verklaren dat voor de 50ste karna- valstoet er wel degelijk een minimum van 3 miljoen voor de deelnemende groepen is voorzien. Dit is een rekord in de annalen van de stad Aalst. Frans Wauters Voorzitter stedelijk feestkomitee De dinsdag na karnaval zal om 8u 's morgens een Aalsterse delegatie, bestaande uit een 150-tal personen (3 bussen) afrei zen naar Keulen. Deze delegatie zal bestaan uit mensen van het feestkomitee. afgevaardigden van de AKV- karnavalgroepen en leden van het stadsbestuur. Verder zal ook een fanfare het gezelschap vervoegen. Rond 21 u. voor ziet men terug in Aalst te zijn om de verbranding van Karna val bij te wonen. Van AKV-zijde zal men een deelnemingsgeld vragen dat achteraf gedeeltelijk of geheel, afhankelijk van de gemaakte onkosten, zal terugbetaald worden. De kritikeurs kunnen alvast hun mes beginnen slijpen. De eerste honderd van de ondertussen tot 150 deelnemers aangegroeide delegatie mo gen ginder gratis gaan eten en drinken op de kosten van de gastheren. Vele karnavalisten nemen de politieke mouwvegerij niet en be klaagden er zich over dat het alleen politiekers zijn die de tribune plaatsen op de Grote Markt konden bemachtigen. Vanwaar in eens hun grote belangstelling, anders ziet men ze met moeite op onze Aalsterse karnaval. Wanneer wij het laatste rondschrijven mogen geloven zou elke kamavalgroep in de mogelijkheid gesteld worden om twee kaar ten voor trinuneplaatsen op de Grote Markt te kopen. Van de 450 a 500 tribuneplaatsen die zullen verspreid zijn over drie tribunes zijn er 250 plaatsen voorbehouden voor de genodigden. 120 plaatsen zijn voorbehouden voor het feestkomitee, de prinsen, feeën, missen, en noem maar op. Een 100-tal plaatsen worden gereserveerd voor kamavalgroepcn. Naast de tribune op de Grote Markt zullen er nog tribunes staan op het Stationsplein en aan de Werf. De 200 zitplaatsen op de tribune aan de Werf werden reeds mondeling toegezegd aan de kamaval groepcn. Zij zullen trouwens maar 100 fr per plaats moeten betalen in plaats van 150 fr. 200 plaatsen op de werf en 100 plaatsen op de Grote Markt, dat maakt dat elke kamavalgroep ongeveer 6 kaarten kan bemachtigen voor zijn leden. In vergelij king met vorige jaren niet zo slecht. AKV-ers vinden het spijtig dat na de verkiezing van Prins Karnaval alle delegaties van buitensteedse groepen en eigen kamavalgroep op 't podium geroepen worden behave één persoon, presentator Kamiel Sergant. Heeft hij als Keizer Karnaval ook niet het recht onder de delegaties te staan vragen deze mensen zich af. en meteen hopen zij dat dit feestkomitee hieraan iets zal verhelpen. Dc vlaggcnaktie van het AKV kwam moeilijk op gang. Nu begint het echter beter te lopen. Dc verkoop van deze nieuwe kamavals- vlaggcn werd toevertrouwd aan de kamavalgroepcn die per ver kochte vlag een bedrag van 20 fr in hun groepskas kunnen deponeren. Men hoopt dc nog resterende 250 vlaggen tegen karnaval verkocht tc hebben. In een circulairtjc uitgaande van de stad worden de inwoners van Aalst aangespoord een dergelijke vlag te kopen om er op 5 februari ek. hun straten mee te versieren zodat Aalst werkelijk een feestelijk uitzicht krijgt. Onderaan dit circulair staat een hele lijst namen van vooraanstaanden, wat men echter beter op deze plaats had gezet waren de adressen waar deze vlaggen nog te verkrijgen zijn. Ons stadsbestuur aanvullende kunnen wij zeggen dat deze nog te verkrijgen zijn bij Kamiel Sergant, Moorselbaan 107 te Aalst en bij Roland Van Den Brcmt. Koolstraat 69. eveneens tc Aalst. Ook op het bureel Ihet bureel van feestelijk heden op het stadhuis, zijn deze vlaggen te verkrijgen tegen de prijs van 140 fr. Op maandag 23 januari e.k. gaat in de grote zaal achter het kafee van Van der Eist een algemene vergadering door van het AKV waarop alle karnavalgroepen worden uitgenodigd. De dagorde ziet er als volgt uit: 1) Regeling karnaval '78 2) Reis naar Keulen 3) Tombola 4) Tribunekaarten 5) Bezoek van de koning AJOINTJEN In «Tropicana» in de Binnenstraat tussen exotische vissen allerhande, we| vinden we Ulrik Deshonnes, de verantwoordelijke van «De Geleiboe-ua- kes». De wagen, of althans het onderstel waarop alles zou worden lip[ gemonteerd hadden we reeds zien staan in de Fiber Fleet en ook in dej0i Keizershallen stond een en ander van de groep. L,ei De «gelei» op de «boekes» schijnt^001 echter niet goed meer te smakensen want sinds enkele dagen is deop groep, vlak vóór de 50' editie vanzict! de Karnaval te Aalst, .gewoon ont-P 1 bonden. ,5,0f De groep had nochtans al een enPd ander achter de rug. In 1974 werdjvon het tema van de «vis», en dat voor,en' hun eerste optreden, magistraalwor uitgebeeld. In 1975 kwamen zeenk voor de pinnen met vier grote^et klowns, geen politieke. In vei06" werd het een komisch cirkus^0^ waarmee voor de derde maal de r1-3 humoristische toer werd opgegaan1,'11 en van verleden jaar herinnert Utep zich wellicht nog het fantastisch orkest waarbij elk lid een specifiel instrument bespeelde. Dit jaar zou het nu eens iets hele maal anders geworden zijn. Met de 23 leden wilde men nu «op safari» naar Kenia. Het zouden deels ont dekkingsreizigers en deels jagers en fotografen zijn geworden *en Op de grote wagen zou 'n reus-1,00 achtige gorilla komen met twee ach mannen in het oerwoud met achte-KJ raan de ruïne van een tempel. Opi de kleine wagen zou dan de buitj worden vervoerd, een gevangen leeuw en op de kamion zou men een grote olifant meesleuren. Het geheel zou worden gepresenteerd in de typische wit-zwarte safari- kleuren De groep bestond uit meestal jonge mensen, veel oud-studenten die er gedurende de week-ends samen op uit trokken en zo tot de oprichting van een kamavalgroep kwamen. Suksessen bleven niet uit in '76 haalden ze de vijfde plaats en in "75 zelfs de vierde. Een écht lokaal hadden ze niet maar in een café bij de Hopmarkt waren ze wel regelmatig te vinden. Men heeft nu echter de groep ont bonden, niet uit ruzie of iets derge lijks. Wel deels wegens enkele sinds enkele tijd gehuwde leden, wegens een lid met militaire dienst maar vooral door gebrek aan werk lust waarbij zij die dan toch hun best bleven doen het gewoonweg niet meer zagen zitten. Het hele materiaal waaronder een personenwagen, een aanhangwa gen en een kamionet samen met vele andere attributen zal nu wor den verkocht. Reeds kwamen leden van andere groepen navraag doen naar de échte karnavalisten om met hen mee te doen en zo lijkt het niet uitgesloten dat enkele vroegere «geleiboekes» nu evolueren tot 1 «Destereers». Voor mensen met karnavalbloed in de aderen is het i: J inderdaad moeilijk om, zelfs als de groep het heeft laten afweten, ge- woon thuis te blijven of naar de stoet zó maar gaan te kijken. «Volgend jaar», zegt ons Ulrick. 1 «als ik beroep kan doen op enkele I i goede krachten, wil ik er wel mee j herbeginnen». L.H. i Aanvankelijk dachten de Brikaljons een tema rond het getal 50 uit te werken. Maar daar zijn ze van afge stapt, omdat dit cijfer hier en daar al als inspiratiebron was aange boord, ter gelegenheid van deze jubileumstoet. «Aktueel en Ko misch», zo luidde het toen. En op het ogenblik van de keuze stonden deze trieste gebeurtenissen bij onze noorderburen volop in de schijnwerpers, zoals men zich nog wel zal herinneren. «We kozen dit onderwerp omdat het toen aktueel was, maar met sarcasme of ge waagdheid heeft dit helemaal niets te maken, ledereen vertelde toen moppen die betrekking hadden op de kapingen», zo zei men ons. De Brikaljons hebben het dit jaar nog wat grootser gezien, wat hun deelname aan de stoet betreft: «één lokomotief met drie wagons, waarop alle poppen zullen bewe gen. Bovenop de wagons zitten Molukkers. en ernaast lopen de «Lukskes» met allerhande (huis houdelijk) tuig speels in de hand. Elk jaar maken de Brikaljons veel werk van hun wagens. Maar dit jaar wil men vooral op de afwerking let ten, hoewel het geen pracht- en praalwagens zullen worden «tenslotte zijn we geen bloemen- stoet» Maar zover is men intus sen nog niet. Er moest nog een trein vol werk worden verricht «nee, geen «maskes» toen we zaterdagavond in de Keizershal len binnenvielen. Alls wordt met eigen materiaal in - en aan elkaar geklopt, geplakt, geslagen en ge last. Maar de geest is blijkbaar uit stekend in deze groep van zowat 25 jonge mensen meestal studen ten waarvan Yves Van Den Hauwe voorzitter is, en René Lau- wagie sekretaris. Vorig jaar «kaap ten» de Brikaljons de vierde plaats weg. Misschien «lukt» het hen dit jaar nog beter Wilfried Lissens een nieuwe wagen waar het ele ment «ajoin» uiteraard primeert. De leden vergezellen hun wagen dan o.a. met kindervoituurkes en passend uitgedost. De mannen van voorzitter Romain Redant maakten reeds bloemenwagens en ook postkoetsen. De leden, meestal uit Mijlbeek, stel len nu hun aktiviteiten in dienst van hun vertegenwoordiger in de rij prins-karnaval-kandidaten, Fran- gois Roelandt. Het wordt alleszins een folkloristische, volkse Mijl- beekse kamavalgroep waar zal «gezopen» worden L.H De Brikaljons, lussen hel werken door even een lachende verfrissing (SJ) DE ZWIERIGE ZOIPERS a.k.v. AALST Op het ogenblik dat we in Oiljst op zoek zijn naar karnavalgroepen van diverse pluimage stoten we her en der op korte, langere en zelfs zeer lange autokaravanen die de strijd voor de prinsentitel reeds hebben ingezet De man die we zoeken, kandidaat Frangois van «De Zoipers», zit ook in «zijn» karavaan en uiteraard zijn alle vurige supporters en fans met hun idool op schok. Frangois was reeds en dit schijnt nu wel een goede wipplank en gooi naar de titel van prins-karnaval te worden. Als échte «zoiper» had hij uiteraard in de selektie voor de «bierprinstitel» weinig moeilijkhe den maar in de moeilijkheden die hij nu wel zal ondervinden om uit de vijf kandidaten als laureaat te ko men willen de 29 leden - zoipers hem met raad en daad bijstaan. Hun lokaal is café «sportvriend» en daar kan men de leden dan ook af en toe, zelfs zeer vaak, ontmoeten Ze hebben immers hun naam als «zoiper» hoog te houden. Reeds zes jaar lang treden ze in de karnavalstoet op en weer hebben ze

De Voorpost | 1978 | | pagina 8