STAD EN FOORKRAMERS TIKKEN OP WELLUKKEN GOUD VOOR STAAF GILBERT I IS LEEDSE PRINS 1978 BASISKADER MOET WACHTEN OP FIAT EN NIEUW KADER NOG NIET VOOR MORGEN Editie Aalst Niemand zal dit jaar kunnen zeggen dat hij onze speciale karnavaleditie niet te pakken kreeg De Voorpost VRIJDAG 3 FEBRUAR11978 31e JAARGANG NR. 5 - 20 F. EEN UITGAVE VAN Verantwoordelijke uitgever: A DE CUYPER Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel.: 052-21.40 60 PCR 000.0115692.68 1 i*»r: Redaktie Pontstraat 64 - 9300 Aalst I Tel. 053-70.41 19 260 F 475 F 900 F PORCELETN- EN GESCHENKENZAAK '^Uan £imbergei\-, HOOGSTRAAT 28 9300 AALST - TEL. 21.23.22 ..KATTE STRAAT 78 9300 AAST - TEL. 21.56.00 We doen het nu voor de derde keer en het is een gewoonte geworden waar wij ons zeer graag aan houden: het uit brengen van 'n speciale karnavaleditie, in magazine- vorm met meer dan honderd foto's en een uitgebreid verslag van de kavalkade. Als U maandagnamiddag (6-2) naar de stoet der Aalsterse kamavalgroepen komt kijken, kan U er ons Voorposters ook zien tussenlopen met stapels boekjes die wij dan gratis te grabbelen gooien. En mocht U er niet bij zijn, dan is er nog de even gratische «huis-aan-huis» bedeling die enkele dagen later zal ge beuren. Dat zal dan onze manier zijn om als karnavalisten samen met U de stellig suksesvolle vijftigste kamaval- stoet te herdenken... ONVERWACHT DANSVERBOD De verkeersopstroppingen en parkeerproblemen hadden het al ingeluid dat de kolonie foorkramers naar jaarlijkse ge woonte zijn intrek had genomen op de Aalsterse stadsplei nen. Gouden weken van de smoutebol zou je de pré- en post- karnavaldagen kunnen noemen. Stad en foornijveraars nao- den ter gelegenheid van de officiële inzet ervan alvast een drink voor mekaar over. We schrijven vrijdag 27 januari. In de trouwzaal had schepen een verontschuldigde burge van Middenstand en Feeste- meester verving, als eerste de lijkheden Gilbert Bourlon die gelegenheid om het glas te hef- De enige noq levende stichter van de cavalcade, en momenteel voorzitter van de Aalsterse Gilles: Twee wapenfeiten, uit de persoonlijke heraldiek van Gustaaf De Stobbeleir, waarvoor de Gilles hem verleden zaterdag (28-1) in de pluimen zetten tijdens een feestzitting in hun lokaal. Ook het stadsbestuur bleef niet afzijdig, en bracht hulde aan deze pionier met de feestneus, vlak vóór de 50e uitgave van de karnavalstoet, waarvan Gustaaf toen ook niet zal gedacht hebben dat zij het Koningspaar ooit nog eens naar Aalst zou halen. In de trouwzaal bleef géén (staan-)plaats onbezet. Men was er karnaval aan het voorverwarmen. 78 jaar is Gustaaf nu al, en nog immer stapt hij achter de vlag. «Een geciviliseerde Pie Klak noemde de burgemeester hem, een betiteling die nogal op de vlakte bleef. Zichtbaar ontroerd was Gustaaf toen hij zichzelf als reus uit de stadhuispoort zag opdoemen: «grotere» eer konden de Gilles hun voorzitter moeilijk aandoen. uusxaar ue stoDDeieir is anders iemand die al een bewogen leven achter de rug heeft. Ernst en luim konden 't samen goed vinden bij hem: een gewiekst politicus die naar verschillende horizonten voer, al eens last gehad van windstilte, en tenslotte de kleur van de ondergaande zon koos. En anderzijds een geducht karnavalist en feestnummer. «Staaf Stobbeleir» is opgegaan in zijn stad, of was het andersom. Hij is In elk geval een ferm stuk Aalst. buurteverenigingen die mee opstapten, tot wat het nu is. Voor Aalst en de handeldrij vende bevolking heeft karnaval geen windeieren gelegd. Dnder de aanwezigen merk- :en we. naast het bestuur en de familie (die intussen plaats had genomen) ook oud- jurgemeester De Bisschop - loe kon het anders - en Op- perdraeck De Staebele. Lees door blz.4 Om 15u30. zette de stoet geel- gemantelde Gilles zich in be weging, richting Capucienen- laan, om Gustaaf thuis te gaan afhalen Vertrekpunt was de Grote Markt. Het waaide ijzig rond de glinsterende foor, en de muzikanten Diiezen vrolijke to nen door de kou Achter venster nr. 79 had Gus taaf de stoet al zien aankomen Bert Van Hoorick begroette hem. waarna men weer de rich ting Grote Markt koos, naar lo kaal Bistro. Binnenin werd het eerst wat armkloppen, vanwege de kou, en wachten op familie die blijk baar de auto's niet kwijtraakte. Gustaaf toonde zich schijnbaar ongemoeid om al die drukte rondom hem Hij vertelde over de medestich ters Alfred Kelders en Felix De Loose en over de vereniging. Eigenlijk was het allemaal be gonnen in 1922. Toen was het noq een bloemenstoet, waar aan 't drietal meedeed. En jaar na jaar is het gegroeid. Van ge- Vorige zaterdag was het dan de beurt aan Lede om een nieuwe prins karnaval te verkiezen. Er werd algemeen de opmerking gemaakt dat het geheel maar een matige bedoening was. De sfeer van de andere jaren was er zeker niet noch vóór als na het optreden van de kandidaten. Ook de optredens zelf waren niet van het peil van de voorgaande jaren. Maar vooral het programma errond zou eens in een ander kleedje gestoken mogen worden. Wc beweren niet dat de harmonie Sint-Martinus uit Oordegem zich niet heeft ingespannen, maar net als de Leedse harmonie het vorig jaar moeilijk had om de echte karnavalsfeer erin te krijgen, is deze harmonie er evenmin in geslaagd Bij hel vernemen van tie uilslag worth prins Gilbert I gelukgewenst tloor eerste eredame Marline EL Opening vun de verkiezing Rond negen uur dertig werd de verkiezing voor officieel open verklaard door de vele personali teiten. waaronder de afwezige burgemeester Gravez, schepen van feestelijkheden Minnebo, voorzitter van het feestkomitee De Cremer, voorzitter van de Orde Mare Corthals. keizer Padova, prins Jempi. Miss Bette Els. en anderen. Daarna zorgde prins Jempi samen met zijn vriend Freddv voor een geslaagd nummertje. Lees door blz.8 Hoe dikwijls de paardemolen zal draaien weet niemand, hoeveel kinderen zullen meedra en hoeveel de paardemolenman daarbij zal verdienen durft niemand vragen (JM) n weet ook niemand fen. «Als stadsbestuur zijn wij er ons terdege van bewust dat de speciale sfeer, die gescha pen wordt wanneer de kleur rijke verlichte foorinstallaties beginnen draaien, een onmis baar element is voor het op wekken van een kermisstem- ming.» vertelde hij aan de aan wezige foornijveraars. Spreker gaf toe dat er tijdens de vooraf- gaandelijke onderhandelingen geen algemeen voldoening schenkende oplossing uit de bus is gekomen maar hij voegde daaraan toe dat de dossiers niet opgeborgen zijn. De heer Callemin, algemeen sekretaris van de Vereniging der Belgische Foornijveraars, bedankte daarvoor. In zijn toe spraak in stamkafé Bristol lichtte hij de huidige problemen toe. Aals is nog altijd één der steden die het houdt bij het sys teem van opbod bij de toeken ning der staanplaatsen aan de foornijveraars. Niet zo'n geluk kige manier van doen, vond spreker, want de openbare aanbesteding is al lang geen middel om plaatsen toe te ken nen maar bleek al vaak een manier van wraakneming te zijn. Komt daarbij dat jan en al leman toegang heeft tot die toekenningszitting zodat be paalde buitenlanders hier door hun deelname de prijzen de hoogte doen ingaan. «Wij zijn middenstanders,» zei spreker, «maar door dergelijk systeem wordt het ons onmogelijk ge maakt een vast grond pro gramma te maken.» Daarom pleitte hij voor het invoeren van 3-jaarlijkse kontrakten aan vastgestelde prijzen. Hij wees erop dat als de drie autoskoo- ters zo'n formule hebben kun nen bedingen dat ook voor de anderen zou moeten mogelijk zijn. Schepen Bourlon gaf toe dat de huidige toestand niet ideaal is. Probleem was evenwel het be palen van die vaste prijs. Wat zeker was is dat die prijs niet lager mocht zijn dan vorig jaar en dat een jaarlijkse indeksatie zou moeten worden toegepast. Voorzitter van de vereniging, de heer Barrez was intussen ook komen aanschuiven doch zei niets. Terwijl er op de Grote Markt werd getoast keken enkele dancinguitbaters een boog scheut daar vandaan —om precies te zijn op de Hop markt eerder sip van achter hun tapkranen. Daar waar am per enkele dagen voordien de disco-dreunen het plezier maakten van de 'week-end' dansers was de vloer schraal bezet door enkele brave pinte pakkers. De brandweer was immers langsgekomen en vond nu net vóór karnaval (de hoog dagen van de rinkelende kas sa!) dat de brandbeveiliging niet door de beugel kon en had formeel dansverbod opgelegd. Dat zulks de stemming intoomt is zeker, dat het de uitbaters verleden zaterdag wel geld heeft doen derven is vrij waar schijnlijk en dat zo'n verbod vrij ongelegen komt is ook al niet om over te twijfelen. De voorstaander zal zeggen dat zelfs al had men de betrok kenen wat vroeger kunnen verwittigen, brandreglemente- ringen eer zijn om nageleefd te worden. De realist zal weten dat iedere leukerd dat met kar naval zelf wel sierlijk aan zijn laars zal lappen en dat de tijden waarin men vrijuit loopjes mag nemen met de voorzieningen wel niet achter de rug zijn. Laarzen zullen er dit week einde van alle soort zijn, zelfs politielaarzen. De vraag is na tuurlijk of de eigenaars van het laatstgenoemde schoeisel om drieëntwintig uur paraat zullen zijn om ook het nachtlawaai te bestrijden U kent het antwoord wel. René De Witte Er is reeds een en ander te doen geweest over het zogeheten nieuwe personeelskader voor het ambtenaren- en werkliedenbestand van de stad Aalst. Al is het overgrote gedeelte van de zowat 80.000 oude en nieuwe Aalstenaars (nog) niet betrokken bij deze aangelegenheid, de meer dan 800 personeelsleden van de stedelijke administratieve diensten, brandweer en politie zijn dit des te meer. Vooral de personeelsleden van de deelgemeenten zien met begrijpelijke belangstelling uit naar een vlugge ministeriële beslissing waardoor een einde zal worden gesteld aan hun situatie van feitelijke tweederangs ambtenaren. Dat het ongenoegen terzake zich tenslotte naar het betreffende schepenambt voor perso neelszaken zou gaan dirigeren is uiteraard niet te verwonderen. Vooral de oppositie liet niet na schepen haast doorlopend in trachtten wij bij schepen Toon de (schaarse) haren te zitten. Blommaert zelf te achterhalen. Hoe het nu «qestaan ende ge legen» is met de personeels aangelegenheden in het al gemeen en het nieuwe perso neelskader in het bijzonder, Lees door blz.6 om de verantwoordelijke schepen terzake scherp aan de tand te voelen. Daarnaast, of daaropsluitend, laat men van sindikale zijde (C.C.O.D.) niets onverlet om de personeels-

De Voorpost | 1978 | | pagina 1