HORECA UNANIEM: KARNAVAL WAS WEER ZO, PRIJS KOP KOFFIE ONVERANDERD G-KARNAVALBAL SLUIT DE REEKS 10 - 17-2-1978 - De Voorpost ledereen is het er reeds lang over eens dat de polsslag van het sociale, maatschappelijke, kulturele en zelfs ekono- mische gebeuren, best gevoeld wordt bij de, in archaïsch- administratieve taal zogenoemde, drankslijterijen. Vooral in een stad, zoals Aalst, speelt een belangrijk stuk - en een bepaald facet terzelfdertijd - van het gemeenschaps leven zich onverminderd af om en nabij de tapkast. Terwijl de uitzetter - niet verwarren met uitzitters, zetter - en de brouwerijen het sajdo van het voorbije Karnaval reeds in meer of min liters - hektoliters allicht - hadden opge maakt waren onze stedelijke kasteleins nog druk doende met de «grote restauratie» van hun «etablissement» na de driedaagse stormloop. Intussen hebben echter ook zij de haast doorlopend rin kelende karnaval-kassa's af gesloten en kan de intensi teit van het grote gebeuren best worden nagetrokken door het aftasten van de soms berekend voorzichtige reakties (de fiskus, weetje- wel!) van de man of de vrouw achter de schenk- bank. Meteen was dit ook een dankbare gelegenheid om even na te gaan of de jong ste, door de ekonomische zaken minister uitgevaar digde, prijsvermindering van vijf frank - ofte één Bei- ga - voor het klassieke bakje troost - of moeten wij niet eerder schrijvenClaes- sieke - al dan niet wordt opgevolgd in de Aalsterse «Café's». KARNAVALMAANDAG BLIJFT TOPPER In het algemeen kan men besluiten dat de tapkranen vooral op de tweede karna- valdag in hun beste doen zijn geweest. Zoals dit eveneens vorige jaren het geval was blijft karnaval- zondag zelf steeds een stuk onder de maat van zowel maandag en dinsdag. Dit jaar echter lijkt «vasten avonddinsdag» toch iets rustiger te zijn geweest dan gebruikelijk al nam dit niet weg dat, zelfs met iets min der karnaval vierders, de omzet van gerstenat toch in de nabijheid bleef van het maandagse peil. Bij de «grote overrompelingen» der Kafee's gaat de verkoop yan geestrijk- en ander vocht niet steeds in dezelf de mate mee als de toeloop De lossende en springende pretmakers, die van het ene naar het andere kafee dei nen, slagen er vaak niet in om, in het kluwen en het gedrang van een joelende meute, de steeds stem- mingbrengende en soms ook dorstlessende pintjes te bemachtigen. Voor de «kafeebaas» en de «gar- gons» betekent dit wel ekstra drukte maar geen ekstra drankomzet. Som mige «herbergiers» houden het er bij dat de omzet toch iets lager lag dan vorig tap- jaar Vooral zondag en dinsdag zouden een 10 15% minder hebben opge leverd. Toch ziet het grootste gedeelte niet zo veel verschil met andere ja ren. GROTE MARKT: EPICENTRUM? Dat het karnavalgebeuren zich meer en meer om en nabij de Grote Markt gaat afspelen hoorden wij - uiter aard - vooral op de Grote Markt beweren. Misschien zit er al bij al toch wel een grond van waarheid in deze bewering. Of scherven, op zichzelf dan, al dan niet geluk aan brengen voor de Horeca- mensen willen wij in het midden laten, maar een ekstra uitgave voor nieuwe pinten en glazen allerhand betekent het voor hen zon der meer. Terwijl reeds vorig jaar van een werkelije «pintenslag» werd gewaagd lijkt dit jaar, over heel de lijn, de glas- schervenberg nog grotere afmetingen aan te nemen. Volgens de bekomen infor matie terzake zou men zelfs van een verdubbeling de «glas-braak» mogen spre ken. Naargelang de onderschei den kafees veel of niet zo veel, woelig of minder woe lige, pinten-snellers of ta fel-dansers mochten ver welkomen bleven er van om en nabij de tweehonderd tot zegge en schrijve - zelfs een kleine vijfhonderd tal pinten in de slag; gesneuveld en vermist. Toch mag men hieruit niet besluiten dat het er dit jaar minder beschaafd zou aan toegegaan zijn. Over het al gemeen heeft men de in druk dat er minder moedwil lige schade werd aangericht en dat er tevens minder bal dadigheden te noteren vie len. Met de overeengekomen - Horeca-verbond-karnaval- prijzen is er toch iets spaak gelopen. Terwijl was voor opgezet dat het karnaval- pintje - al of niet met ruim bemeten feestkraag - niet duurder zou verkocht wor den dan twintig frank - dienst en BTW inbegrepen - blijkt dit echter slechts voor de helft opgevolgd te zijn. Men liep dus de kans dat men even vaak vijfentwintig frank diende neer te tellen voor hetzelfde pintje als de vooraf aangekondigde twin tig frank en dit naar gelang de plaats waar het getapt werd. «QUARTIER LATIN»: OVERDREVEN Werkelijk bij de haren ge trokken waren de prijzen in sommige «gelegenheden» in de buurt van Hopmarkt en Korte-Nieuwstraat. Men noteerde er prijzen die varieerden tussen 30 fr. en 45 fr. voor het gewone glaasje pils en van 50 fr. tot 6 fr. voor het zogenoemde «duurdere» bier. Voor de karnaval-koffie lag de prijs in de meeste kafees, om en nabij de dertig frank en voor de «zware» bieren hield men het bij 35 fr. Het resultaat hiervan is echter geweest dat de omzet van «zwaar» bier een flink deuk heeft ge kregen ten gunste van de gewone pilsjes. De karna- valvierder heeft zich dus niet bij de feestneus laten nemen en op deze wijze ge demonstreerd dat hij de prijs voor wat lol niet on beperkt wenst te laten op drijven. Sommige nieuwe uitbaters steken het niet onder stoelen of banken dat zij niet overdonderd zijn door het Aalsterse karnaval- battement. Zoals alles te Aalst, zeggen deze vroegere buitenstaanders wordt ook het karnaval fel over het paard getild. Toch vindt men hier ook dat het op zichzelf bekeken, een groter gebeurtenis blijft vooral dan voor de sektor Horeca. Toch moeten de deelgemeente- lijke kermissen, welke tel kens over een ganse week worden uitgesmeerd, zeker niet onderdoen, wat de op brengst betreft, voor de ne- ringdoenerij ter plaatse. Bo vendien gaat het er ook wat rustiger aan toe, zodat ie dereen op tijd en stond, zonder gedrang noch le vensgevaarlijk handen en voetenwerk, aan zijn natje en zijn droogje komt. Zo bekeken, aldus nog een de zer flink van de tongriem gesneden drankslijters, weegt het werk, het zweet en de angst niet op tegen de, anders niet te versma den voordelen. Op bepaalde momenten kan men het «volk» niet aan en niets is zo teleurstellend voor een «Kafeebaas» als het feit dat men, zij het noodgedwon gen, zijn klanten niet be hoorlijk kan bedienen. «Misschien zoek ik het vol gend jaar alleen nog bij war me en koude hapjes waar door het geheel overzichte lijk en de netto-opbrengst wellicht dezelfde blijft, «al dus nog deze nuchtere, niet Aalsterse-Karnavalistische. Horeca-visie. Nog andere «eerstejaars» zijn best tevreden met de ganse bedoening van kar naval en vinden het fijn zo iets te kunnen meemaken. GOEDE ZAKEN Op de ene plaats al gemak kelijker dan op de ander kre gen wij dan toch een duide lijker beeld van de lukratie- ve betekenis van deze drie dolle dagen van ongebrei deld plezier en vertier. On omwonden komt het hier op neer: drie dagen karnaval staan voor de gemiddelde kafee gelijk met een gewo ne maandelijkse omzet. Voor de broodjes- en hap jeszaken zijn deze drie da gen gelijk te stellen met twee weken-doordeweeks- draaien. Dat het natte-koude weer ergens de omzet van zowel kafees als eetgelegenheden heeft opgeduwd kan gere delijk worden aangenomen. Vooral de eetgelegenheden hebben opmerkelijk beter gewerkt dan bvb. vorig jaar. Vooral niet-Aalstenaars zochten soelaas, en ver sterking van de inwendige mens, in de nabijheid van hete kookfornuis om de klamme kou uit de leden te schudden. En om de regel te bevesti gen zijn er dan hier en daar nog die uitzonderingen waar het nog beter liep dan bij vorige karnaval. Vooral de 20fr. - konsommaties gingen daar een flink stuk de hoogte in ten koste van de «zware bieren» die tot op de helft terug zijn gezakt. Meteen verdubbelde echter, in vgl met vorig jaar, even eens het aantal gesneuvel de bierglazen. Vooral bij de stormloop van karnaval- maandag bleven, door de onmogelijkheid om tijdig af te ruimen, alleen reeds 80% van de onder de voet gelo pen bierglazen in de slag. Al weegt dit verlies ge middeld 7 fr. per glas, on getwijfeld voor een stuk door bij de batig saldo be rekening toch ziet haast niemand hier een reden om, zoals sommigen reeds heb ben gedaan, naar de plastiek-wegwerpbekers over te schakelen. Tenslotte werd door een der nieuwst gekomen uitbaters een lans gebroken voor het onveranderd houden der prijzen, zowel ter gelegen heid van karnaval als bij het jaarlijkse kriterium. Vol gens deze, zou de sterke meeromzet zeker de meer kosten en de meerlast der eksploitatie kunnen opvan gen. Bij die meerkosten denkt men dan onmiddellijk, zo wel aan de inzet van meer personeel, achter de tap kast als aan de kelners die moeten zorgen voor een be hoorlijke opvangst van de overtalrijke drinklustigen. Doordat deze ekstra hulpjes alleen maar «fiskaal-vrij» een hand wensen toe te ste ken raken de meest Horeca- mensen telkens weer met hun «kontroleur» in de slag als het over hun bedrijfson- kosten gaat. De beroeps- en gelegenheids «witte vesten» die zich, drie dagen lang, met ware doodsverachting middenin het strijdgevoel handhaven houden aan dit alles behalve verhakkelde kledij, stukgetrapte schoe nen, gekneusde ribben en dies meer, ook nog een ge middeld maandinkomen over. En dit is dan voor hen de gelukkige keerzijde van de karnavalmedaille. KOPJE KOFFIE WORDT NIET DUURDER Of het een kollektieve kar- navaleske nawerking was of de gewone dagelijkse han dige flegma van de typische «kafeebaas», wie zal het zeggen? Het is echter een feit dat Horeca-Aalst ei zo na aan een prijsverhoging van ongeveer vijf frank-min of meer- toe was. Aange spoord door de oproep van de minister van ekono mische zaken om een alge mene prijsverlaging van 5 fr. per kop koffie toe te pas sen heeft elke koffieschen- ker-«café»-uitbater zo met een voor zichzelf beslist de normaal door te voeren prijsverhoging niet toe te passen. Maar alle gekheid op een stokje! Als de prijs van het «bakje troost» met 5 fr. moest da len dan is dit inderdaad gebeurd als men de huidige prijs vergelijkt met de kar- naval-prijs. Naar de letter van de ministeriële beslis sing is er te Aalst dus zeker een voorbeeldig en wellicht uniek gevolg gegeven aan het verzoek van minister Claes. Als men echter de huidige prijs vergelijkt met het ge wone gangbare tarief van, voordien, dan is er niets veranderd, noch positief noch negatief? Bij onze rondgang van «Ca fé» naar «Café» van kopje koffie naar kopje koffie, dienden wij achtereenvol gens een bedrag neer te tel len dat varieerde tussen 20 fr. en 30 fr. naargelang het zelfde- of éoortgelijke- zwarte brouwsel al of niet met meer luister en meer franjes werd gepresenteerd. Horeca-voorzitter Remi Buys vertelde ons zonder omwegen dat de opgelegde prijsvermindering niet kan worden gevolgd. «Daar waar de koffieprijs zelf is ver dubbeld in vergelijking met» twee jaar geleden, is onze prijs praktisch onver anderd gebleven. «Als er bvb.voort jan.1978 nog 23 fr. werd gevraagd voor een behoorlijk geserveerd en gepresenteerd kopje kof fie, gemaakt bovendien van steeds versgemalen eerste rangskoffiebonen, dan is hierbij slechts 2 fr. toege voegd om de verhoogde BTW-druk op te vangen.» «Als men nu van deze 25 fr. zo maar 5 fr. moet laten vallen, dan moet dit ten koste -en ter laste-gebeuren van de kwaliteit van zowel produkt als presentatie». «Dit betekent zonder meer dat wij afbreuk zouden doen aan het algemene kwali- teitsnivea van onze bedrij ven». «Trouwens», aldus Horeca-voorzitter Buys, verder, wij geloven dat deze ministeriele maatregel niet bedoeld is voor de kop kof fie die nog verkocht wordt tegen een prijs van 20, 25 of 30fr.» «Stel U even voor dat men ook in de groot-waren huizen en super-markten de huidige prijs van 15 fr. ot b fr. met 5 fr. dient te verla gen». Volgens Remi Buys zou ze ker 90% van de Aalsterse Horeca-leden niet meer vra gen dan 25 fr. dienst en BTW inbegrepen, en dit is een redelijke en verant woorde prijs. Het is alge meen bekend dat het natio naal Horeca-bestuur zich weigert neer te leggen bij de ministeriële beslissing. Men gaat er hierbij van uit dat geen eksakte numerieke prijsvermindering kan wor den opgelegd zolang er geen maximum noch mini mum-prijzen werden be paald. VAN PLASTIEK-FILTER NAAR «ESPRESSO» «In Concreto» is er dus niets veranderd wat de prijs van de uitgeschonken koffie aangaat. De laagste prijs welke wij noteerden bedroeg 20 fr. Hier werd de «hotelporce- lein-kop «bloot» gebracht met de plastiek filter boven op. Op de rand van het schoteltje lagen in de slag orde een plastic roerstokje, suiker in een zakje en melk poeder in een dito-omhul sel. Als zoethoudertje sloot nog een cellofaanverpakt spekulaasje de attributen. Hier geen overdreven- of overbodige lukse, maar ge woon koffie met alles wat er bij hoort op de stroomlijnde manier van de groot-kon- sumptie. Voor 25 fr. werd de koffie versgemalen en via de «es pressomachine «klaarge stoomd» en geschonken in een soort opgewaardeerde restaurant-kop. Kop met schoteltje werd gebracht op een klein dienstplaatje waarop verder individueel verpakte klontjes, en melk kannetje en-een koekje er bij. Uiteraard was het lepel tje eveneens vlakbij. Onze 30 fr.-koffie werd dan op zijn beurt vers gehouden in een boeren-blauwe kop je, vergezeld van room in een boeren-blauw kannetje, bijhorend boeren-blauw schaaltje voor de gesofisti keerd onverpakte suiker klontjes en enkele koekjes van een gekend assorti ment. Dit alles werd aange bracht en gepresenteerd op een bijpassende dienst- schaal. Naar ons gevoel leek ons de bijhorende prijs, voor deze onderscheiden «bakjes zwart» van diverse pluima ge, allerminst overdreven. Wie dus goedkoop koffie wenst te drinken kan dit on veranderd best thuis doen, al of niet zelf gezet opge diend of welwillend gezet ;en liefdevol op bed ge- ali cr 5 Fr kan ik cte flvitspe met Jjiwoudm bracht door uw partner. En als dit zo nodig nog goed koper moet kunnen dan is het best dat de koffieprijs zelf nog even gaat dalen. Wie uit koffie gaat drinken betaalt niet alléén voor het zwarte aftreksel maar kool er de gewenste entoural en sfeer voor een stuk M En wie gaat daar een pri op plakken? Tijdens de reeks bals die kdrnavalvierend Aalst in de voorbije periode in de greep hield, was het karnavalbal van de Gene rale Bankmaatschappij opnieuw één der toppers, zaterdaga vond 11 februari. Na bijna een week rust, keerde karnaval nog even op zijn stappen terug om de Keizershallen een avond en bijna een anefet lang in de gloed te zetten. We bemeriaen vanwege de Generale Bank een groot aan tal leden van de direktie o.a. de heren Jean Van Innis, voorzit ter van de Direktieraad Willy Suetens. direkteur, Frans Stal- paert en Paul De Man, onderdi- rekteurs. Van de personeels- kring en de vriendenkring ver melden we de heren André De- nenijns en Louis Hemmerijckx. Het bal mocht zich bogen op de aanwezigheid van heel wat vooraanstaanden uit het stadsmagistraat en het poli tieke midden: de schepenen Bourlon, Roels en Blommaert, stadssekretaris Chris Willems (verkleed en dus incognito), de volksvertegenwoordigers Galle en Caudron, en de heren Van Hoorick, Hutsebaut en De Stobbeleir. Ook de voorzitter van het feestkomitee Frans Wauters was aanwezig. Ver ontschuldigd wegens ziekte was evenwel burgemeester D'Haeseleer. Om ongeveer 22 uur begon het orkest «Actif Club» aan zijn meeslepend repertoire, nadat Jan Joos daartoe het sein had gegeven door de aanwezigen in korte woorden welkom te he ten. Langzaam werden de nog leegstaande plaatsen bezet. Er waren veel verkleden, ook in groep, die aan het bal een kleu rig en vrolijk vertoon gaven. Voorzitter Simon D'Hondt en de leden van de «Prinsenka mer» hadden enige binnen landse en buitenlandse groe pen naar Aalst uitgenodigd ter gelegenheid van de prinsen dag, en kwamen die avond eveneens als gast naar het bal. Er waren evenwel slechts en kele karnavalgroepen komen opdagen vanwege het slechte en gevaarlijke weer langs onze noordergrenzen. Uit Duitsland was een afvaardiging aanwe- Generulovakoningin van hel G-bal (EL) zig van de «Fidele Kólner». Ui- Nederland mocht de Prinsen kamer, en dus ook het G-bai, de «Palenbijters» van Zoeter- meer verwelkomen, en uil Mortsel «De Lobbes» ('s an derendaags op de Prinsendag kwamen er nog enige afvaardi gingen opdagen) Een karnavalbal is geen kar navalbal zonder de deelname van de karnavalpersonalitei- ten. Rond 11 uur haalde Jan Joos ze op het podium: Prins Michel, Keizer Kamiel met zijn Kamillekes, Bloemenfee Magda en ajuinboer Albert Verbestel. Ook de G-bankpersonaliteiten moes ten op het podium komen, ver gezeld van de leden van het feestkomitee, prinsenkamer en de aanwezige karnaval- delegaties. Medailles werden over en weer omgehangen en herinneringsgeschenken uit gewisseld. Frans Wauters bedankte ten slotte hen die zich voor 't wel- lukken van karnaval hadden ingezet. Hierna blies Keizer Kamiel het vuur weer aan. en sleepte de zaal mee - en de dansvloer vol - met een zevental van zijn karnavalsongs. Niets dan lof ook over het orkest Actif Club, evenals op het Katrienenbal de week ervoor. Intussen was het tijd gewor den voor het défilé waar velen voor ingeschreven hadden. Aan het «-bal zijn immers mooie prijzen verbonden. De zeven leden tellende jury had het niet gemakkelijk. Bij de dames merkten we o.a. op: een zwarte Lola, Laurette van Aalst, de nabootsing van de reuzin, een kleurige Fiffy, Generalova, Bomma Bomma, een Holly-Hobbie-figuur en Corry Yodelaitie. (in deze vol gorde namen ze deel aan het défilé) Bij de heren Lucifer, een jich tige vader Abraham, een kleine Sherlock Holmes die een snuf felhond vóór zich uitduwde, ko ning karnaval (nabootsing van Boudewijns hoofd). Sinte Mar- tine (dan de dolle mina's dan) en een prachtige clochard («daugelekse klant van de bank»). Bij de koppels: Achiel en Po liet Schot, Star Wars (met prachtige gouden hoofddek sel), de «nieuwe hostessen van de bank» (echt karnavalesk twee voil jeanetten) en twee fijne Mecki-figuren. Bij de kleine groepen: «slur- fen» (tegenhangers van «smur fen»?), en poppenboetiek (hol- lie hobbie's), een cordon vrou welijke politieagenten, de Loe- loe's en Nana's van Bokassa (met slang), een groep Marse- pulami's («uit Robbedoes weg gelopen»), en onze «Nationale Drasj». de zeer originele uit beelding van enige regen wolken. Bij de grote groepen: de Op hel G-Bal. de heer en n. Cornand. eerste prijs bij de kategorie koppels (EL) mooie oude kleren, de «Te temoechen», een prachtig - «El Paco Miloe e sus Desk f reros» in Spaanse klede f dracht (die spijtig genoe hun dans niet konden beéir digen) en de eveneen B prachtige «Erfzonen», c V (Griekse), «Peesjzakken> die ons op een keurige Zortx vergastten. Uitslag: dames: 1 Generale va. die meteen koningin va het bal werd, 2. Lauretta va Ei Aalst, 3. Corry Yodelaitie, 4 dl Sophie, 5. Zigeunerin op ha= of zondags, 6 Fiffy, 7. Winnie, f hi Bomma Bomma, 9. Ni politie hi getintj, 10. Hadja Fatna. in Heren: 1. Daugelekse klari h< van de bank, 2. De fiere mole naar, 3. Lucifer, 5. Chariot, Gust Noboddelair, 6. Oilsters clown, 7. Sherlock Holmes, Vader Abraham met jicht, Carnavaleske G-clown, 10. Mi arbitersflooit. Koppels: 1 Star Wars, 2. Df nieuwe hostessen van de Ge nerale, 3. De Generale compu ter doet het nog, 4. De foeirao pen, 5. Achiel en Poliet Schot 6 Mecki's, 7. Lodewijk de der tiende. 8. De slepkes. 9 Tvw oiljsterse boerkes, 10. Hollk Hobbies. Kleine groepen: 1. De Atei- den, 2. Drasj National, 3 Mar- sipulami's. 4 Jespers en Co, 5 Wa dammen van de joor nog n kennen doeng hemmen, 6. De koninklijke narren, 7. Wit var de blom. 8 De vrouwelijke pot tie, 9. De Loeloe's en de Na na's, 10. Niks speciaals. Grote groepen: 1De Efzoner ofte de Poesjzakken, 2. El Paco Miloe e sus Destereros, 3 Schramoeillekrabbers, 4. De Tettemoechen. Vermelden we tenslotte dat de eerste prijs van de kleine groe pen 4.000 fr. bedroeg en voor de grote groepen 6.000 fr. Hiermee was het bal uiteraard nog niet afgelopen. Kandidaat prins karnaval Enrico liet zich niet onbetuigd op het podium. Ook Jean-Paul poogde enige karnavalhits te zingen en riep daarna prins Michel naar bo ven. Ze brachten het bal weer op temperatuur. Het was vroeg toen het begon af te koe len in de Keizershallen. Wilfried Lissens

De Voorpost | 1978 | | pagina 10