KULTUUR EN INFORMATIE TE ERPE-MEREI 00K MUSIKAAL HEEFT BAARDEGEM VEEL IN ZIJN MARS .MET CATHARINISTEN EN ANTON VAN WILDER0DE KIJKEN NAAR GRIEKENLAND: «NAJAAR VAN HELLAS De Voorpost - 17-2-1978 '11 Amateurs van kuituur, zowel met grote als met kleine k., krijgen deze dagen te Erpe-Mere ruimschoots de kans om ie smaken van enkele opmerkelijke initiatieven. Reeds vorig weekend noteerden we een paar voorname aktivitei- ten in onze doorgaans rustige gemeente. Op die manier worden we eraan herinnerd dat er hier en daar organisato ren onrustig zoeken naar hartversterkende programmas. We lopen even het rijtje af. Vlaams kamerorkest. Als eerste op de ketting steekt het Davidsfonds van Mere: vandaag vrijdag, 17 februari treedt op vraag van deze kulturele groep het Vlaams Kamerorkest van Brussel op in de feestzaal van het klooster. Hierdoor blijkt voor ons dat het Da vidsfonds ernaar streeft elk jaar zo'n klassiek konsert te organiseren. De ervaring leert dan men hier ten lande helemaal geen angst heeft voor dergelijke organisatie: de vele amateurs van het klassieke genre vinden hier in een oase en trekken dus onverwijld op. Het Davids fonds van Mere geniet voor deze avond de steun van het I Ministerie van Nederlandse ;oo| Kuituur. jrad Op het programma staan b] werken van Mozart, Tartini, pri Vic Lesley, Benjamin Brit- ten en Bela Bartok. Zo te i zien niet de gemakkelijkste E.i muziek die men zich kan dromen. Dirigent is de heer A. Van Lysbeth, leraar aan het Brussels Konservato- rium. Toegang is 100 frank, maar als je vlug bent kan je nog kaarten in voorverkoop krij gen tegen 75 frank bij de bestuursleden. OOST—VLAAMS KAMPIOENSCHAP Op zaterdag 18 februari krijgt Burst de eer de Oost- Vlaamse kampioenschap pen veldlopen te kunnen organiseren. Het is de «kern-Burst» van Vlierzele Sportief, die alle karweien op zich neemt. Er worden daar vier reeksen gelopen: miniemen, kadetten, juniors en seniors. Het sportieye spektakel heeft plaats in de buurt van de nieuwe gemeenteschool aan de Molenveldstraat. Ook daar hebben de in schrijvingen plaats. De eerste reeks start om 1430 uur. KARNAVALFEESTEN Jeugdhuis Dido heeft er na jeugdige en oudere ge woonte zijn karnaval, 14 dagen na de Aalsterse. Al dus gaat dit uitbundig feest op zaterdag a.s. 18 februari door, vanaf 19.30 uur. De week erna heeft er een grote karnaval T-Dansant plaats te Bambrugge in het Sint- Anna-Centrum met de Atlantis Drive-in show. GETROUWE IAN HUNT Om over te stappen naar de kulturele aktiviteiten, vin den we op vrijdag 24 februa ri te 20 uur een optreden van gitarist en zanger Ian Hunt in jeugdhuis Dido te Erpe. Hij kwam voor het eerst uit Engeland naar Dido over gewipt tijdens een promo- tietoernee, samen met Ger ry Lockran. Deze laatste heeft ondertussen grote be kendheid in de streek ver worven en zijn sporen ver diend dank zij optredens hier en daar. Ian Hunt kon toen net zo veel van zijn kunde laten zienhij begeleidde gitaars- gewijze de liedjes van Lockran. Hij werd voorge steld als de gitarist van de beroemde Folkvertolker Tom Paxton (Nota Bene: Ons aller Miek en Roel maakten een Nederlandse plaat met liedjes van Tom Paxton). Ondertussen is deze roemrijke zanger van het muzikale toneel verdwe nen. Ian Hunt vertelde toen over zijn «grote meester»: «Het was een schone perio de. Ik heb er veel geleerd, maar toch ben ik gelukkig dat ik nu zelf kan schrijven en zelf optreden. Paxton hield te weinig rekening met zijn muzikanten.» Blijk baar slaagt de rijzige Hunt in de opbouw van zijn eigen karrière, want zijn optreden in Dido kadert in zijn derde solotoernee in België. De vorige keren bleef hij ofwel in de buurt van Brussel of wel in Wallonië. Ondertus sen heeft Ian Hunt reeds enkele life-opnamen op zijn aktief en toernees in heel Europa en de VSA. Voor meer informatie over Hunt, kan kenner René De Witte misschien nog meer vertel len in zijn rubriek. GEWETENSBEZWAARDEN De CVP-jongeren van Erpe- Mere vinden dat er nodig meer informatie moet gege ven worden over het statuut van gewetensbezwaarden. Men is van oordeel dat de verschillende mogelijkhe den van dienstplicht niet voldoende gekend zijn op onze gemeente. Men stelt immers vast dat dienst plichtigen automatisch de legerdienst kiezen, zonder de andere kansen in over weging te nemen. Momen teel kent Erpe-Mere geen enkele jongere, die burger dienst kiest. Anderzijds meent de Jong-CVP dat het statuut van de gewetensbe zwaarden eindelijk eens op punt mag gezet worden. De jongste maanden is er in ons land een protestbewe ging op gang gekomen te gen het uitblijven van uit voeringsbesluiten vanwege de minister van Binnen landse Zaken. Heel deze problematiek van leger dienst-burgerdienst en on gewapende dienst komt ter sprake, op vrijdag 24 fe bruari te 20 uur in de zaal van het Patronaat te Mere. Inleider is de heer Bart Mas- sart, een voorman bij de CVP-jongeren. BIOLOGISCH TUINIEREN De nieuwe Aalsterse ver eniging V.E.L.T. (vereni ging voor ekologische land en tuinbouw) kreeg in ons blad reeds grote aandacht. Ook te Mere werd een afde ling opgericht. Stimulator Roger Van Den Abbeele is de man, die je alle inlich tingen wil verschaffen. (Kruiskouterstraat 14 te Me re). Vanuit de kulturele Open Kring groeit de inte resse voor gezonde voeding en gezonde land- en tuin bouw gestadig aan. Het ziet ernaar uit dat V.E.L.T. in Mere een vruchtbare bodem gevonden heeft. Om zo ruim mogelijk de aandacht te vestigen op andere ma nieren van groentenkwekerij organiseert de gloednieuwe vereniging een informatie avond in 't Mereland op vrij dag 24 februari a.s. te 20 uur. Aan de hand van een film, dia's en een spreek beurt wordt het belang van dit soort tuinieren uiteen gezet. De titel van de avond luidt immers «Biologisch tuinieren». De jonge Meerse V.E.L.T. vraagt een steuntje van 20 frankskens toegang om een grotere bloei moge lijk te maken. KURSUS PECHVERHELPER De VTB-VAB van Mere or ganiseert een kursus «Pech- verhelper», op donderdag, 2 maart, vrijdag 3 maart, maandag 6 maart en dins dag 7 maart, telkens te 19.30 uur in 't Mereland, Nijverheidsstraat. Lesgever is de heer C. De Waeghe, chef-technicus bij de «Wacht op de Weg». Kur- susgeld 300 fr. doch voor leden 250 fr. Het gaat hier om een lessenreeks waar door iedereen zelf zijn mo tor zal kunnen onderhouden en kleine defekten herstel len. Naar verluidt is er voor deze kursus zeer veel be langstelling: het aantal in geschrevenen overtreft nu reeds alle verwachtingen. Daarbij even herhalen (lat VTB-VAB-Mere elke maand een nieuwe kursus «Paard rijden» start. Inlichtingen hierover bekom je zo bij Lie ven Coppens, Roosevelt- laan 24a, Erpe, telefoon: 77.84 14 De zusterafdeling van Erpe heeft vandaag vrijdag, 17 fe bruari te 20 uur, een toeris tische informatieavond over Oceanië; met als gekende gastsprekers Liza en Marcel De Smedt. In jeugdhuis Di do. Ruime belangstelling voor het muziekfestival te Baarde gem (JM) Dat in Baardegem een gestoffeerd en uitermate gevarieerd potentieel muzikaal talent voorhanden is bleek verleden za terdag in het «Muziekfestival» ingericht door de Bond van Grote en Jonge Gezinnen in de steeds stemmiger wordende Parochiezaal overduidelijk. In een sympathiek kader waar nog plaats was voor inspiratie op het laatste ogenblik woonde immers een talrijk publiek, veelal uit jongeren bestaande, deze merkwaardige optredens bij, het kon bijna een free- podium worden genoemd. Verdienstelijk hierbij was dan vooral dat het allemaal van Baardegemse mensen kwam die meteen in 't «Jaar van 't Dorp» wilden tonen wat een, zij het dan kleine parochiege-. meenschap kan realiseren. Bij de opeenvolging van tamelijk luidruchtige formaties kon men zich in een mini-jazz Bilzen of Comblain-la-Tour wanen ware het niet dat alles hier knusjes in een warme zaal gebeurde. de dag van de Prinsencaeme- re. Ook zonder die medewerking bleek het een goed gevulde en gevarieerde avond te worden waarbij zowat iedereen aan zijn trekken kwam. Liefhebbers van klassieke mu ziek kregen hun gading bij het optreden van de muzikale fami lie De Gols waarbij Marleen de piano bespeelde, en de fluit, Johan de hobo, en Oscar en Guy klarinet en tenorsax. Op hun programma de 3e fantasie van Peter Benoit, een rondo van Van Otterloo, een siciliano van Pergolesi en de tango in d van Albeniz. Een programma om van te snoepen, vooral dan in de gezamenlijke uitvoering ouverture van «Dichter en Boer». Ook de familie Verhas selt met Greta, Gino, Kristel en Mark hield het bij de lichte mu ziek en top-hits wat eveneens vooral door het jeugdig publiek op applaus werd onthaald. Na het vele instrumentale kwam Meester Moortgat met het plaatselijk St- Margaretakoor met een reeks twee- en driestemmige liede ren waarbij vooral het «viswij- venlied» en de «canon» ons kon bekoren. De georganiseerde jeuga' liet zich evenmin om een optreden pramen: de groep «Joepie chi- ro» met eenvoudige vol ksdans- jes voor jong en oude en de scouts met de «Dans van Kaa», de slang uit het jungleverhaal die samen met zwarte panter Bagheera het mensenkind Mongli uit de handen van Bon- dar en zijn apenvolkje gaat be- In het kader van het Jaar van het tijdens hun nummer (JM) Na de muzikale happening van verleden jaar die een bemoedi gend sukses werd en waarbij de kulturele, meer speciaal de muzikale ontplooiing van tal rijke inwoners in een breed dag licht werden geplaatst, had de «Bond» met presentator Willy De Valck (geboren te Mazen- zele en nu wonende te Meldert maar met zijn hart blijkbaar nog steeds te Baardegem), samen met koördinator van de aktie «Jaar van het Dorp» te Baarde gem Herman Crabbe eraan gehouden alle Baardegemna- ren van beiderlei kunne gele genheid te bieden hun beste beentje ter gelegenheid van de eerste prestatie in het kader van het «Jaar van het Dorp» voor te zetten. Van de vroegere harmonie, eens de trots van Baardegem doch wegens al lerlei tribulaties in tweeën ge splitst waarbij dan nog een reeks spelende muzikanten het instrument aan de haak hingen, niets te zien. Het ene deel is blijkbaar op non-aktiviteit terwijl het andere zich voorbereidde voor een optreden te Aalst bij ging Ie Baardegem een van de «berceuse» van Brahms en een Adagio van Al- binoni voor vier houtblazers in zoverre althans men een sax als authentieke houtblazer kan aanzien. Ook Hubert Ruys- sinck liet zich aan het klavier langs zijn beste zijde kennen met een paar virtuose vertol kingen o.a. van de zo gekende «Entertainer». Spijtig kwam dit stuk dat dan wel een ware stilte vereiste helemaal achteraan in de rij. Herman Crabbe bracht dan met zijn warme basstem, begeleid door Jaak De Bie aan de vleugel, twee aria's van Wolfgang Amadeus Mozart, «Isis en Osiris» uit «De Tover fluit» en de prachtige bas-aria «In diesen heiligen Hallen». Ook het lichte populaire genre kwam aan bod met andermaal een muzikale familie, Patrick, Kristel en Patricia Van Bug- genhout die sukses haalden met een wals van Emmerich Kalman, een trage wals van Brahms, een bravourestukje «Cirkus Renz» en melodiën uit populaire opérettes als «De Graaf Van Luxemburg» en de '.stiva! door. De VVKS jongeren hier vrijden en onder leiding van M. Van Langenhove een steen goede show brachten. Tot slot bracht scoutsleider Jo zef De Hauwere met zijn band met Willy Callebaut aan de piano en een zeer dinamische Teek aan de drums en verder een paar gitaren de zaal tot een hoogtepunt, het kookpunt nabij met zeer doorvoelde vertolkin gen van bekende schlagers naar het Angelsaksisch stra mien. Voordragen zelf was er niet bij. Wellicht kwam deze leemte door het toeval dat Hoop in de Toekomst uitgerekend op deze dag in Teralfenen nog maar eens hun suksesstuk «Boefje» moest brengen. Naar men ons in het oor fluis terde zullen inspanningen wor den gedaan om de Baarde gemse muzikanten van de vroegere harmonie, juist zoals bij de grote feesten deze zomer in het kader van het «Jaar van het Dorp». Baardegem heeft alvast ge toond dat het wat in zijn mars heeft. LH gekozen muziek zeer gepast. De beelden waarschijnlijk mooier dan de werkelijkheid. Over de kwaliteit van de gesproken tekst zeggen de namen van de stemmen voldoende. Het tweede gedeelte behandelde enige overleden grote Vlaamse figuren. «In memoriam Vlaan- derens Groten». Hoewel ook deze reeks bijzonder boeiend was. kwam hier het pathetisch en romantisch element wat te sterk naar voor voor mensen van vandaag. Sommige dia's waren van ietwat mindere kwaliteit, maar dit kwam doordat men historische dokumenten heeft moeten verwerken. Naar inhoud was deze voordracht evenwel van hoog gehalte. Maar nu zou men dezelfde inhoud waarschijnlijk wel op een andere manier uitwerken. Het «in memoriam» behandelde een twaalftal grote Vlaamse namen: Renaat De Rudder, Berten Fermont. Ernest Van- derhallen, Staf Bruggen. Renaat Veremans, Stijn Steuvels, Pater Stracke. Prof. Daels. Cyriel Verschaeve, Hendrik Diels en Mark Liebrecht. Ook werd aandacht gegeven aan Godfried Bomans omwille van zijn be langstelling voor de Vlaamse Beweging. Bij deze voordracht gebruikte men de stemmen van enige vooraanstaande Vlaamse woordkunstenaars zoals Kris Yserbut, Tine Tuysschaert en Jo De Meyere. De muzikale aan passing kwam van Fernand Van Durme en de geluidstechniek van Piet Velghe en Michel Baeyens. «In memoriam Vlaan- derens Groten» was een produk- tie van Herman Bosteels, Roger De Witte en Piet Van Spitael. Zij verzorgden de fotografie en de montage. Alle samen een zeer interessante avond. Wilfrlcd Lisscns ^rV- plRAfrA Enige tijd terug richtte de Rederijkerskamer «De Catharlnisten» een dia-avond in met Griekenland als onderwerp: «Najaar van Hellas» op tekst van de Vlaamse dichter Antoon Van Wilderode. tiet betrof hier een nieuwe produktie. Bestuursleden van de Kamer die ze hadden gezien, vooral dan Herman Slagmulderschakelden ze in in het jaarprogramma om, zoals de heer Slagmulder zei «ook naast het toneel eens een kulturele avond te verzorgen». De avond was inderdaad bijzon der verzorgd. De stadhuisfeest zaal zat vol geïnteresseerden. Herman Slagmulder benadruk te in zijn inleidende toespraak de revelatie die deze diaverto ning betekende. De poëzie werd hier op een ander plan gebracht. Het was tegelijk kijken en luisteren, proeven en smaken. Griekenland was immers de wieg van onze kuituur. Herman BosteeLs dankte de Catharnisten voor de uitnodi ging. Bewust werd de titel van een gekende bundel van Anton Van Wilderode gekozen, zo zei hij. Gepoogd werd ook de sfeer van die bundel, in 1948 geschre ven weer te geven. Van Wildero de schreef het dichtwerk nog vóór hij ooit in Griekenland was. Nadien is hij ter plaatse geweest. En zijn dichtwerk bleek nauw keurig met de werkelijkheid overeen te stemmen. In de reeks werden ook beelden van bij ons ingelast. In zijn bundel komt Van Wilderode trouwens ook bewust terug naar het Vlaamse land. Er werden speciaal voor deze voordracht gedichten bijge schreven. Het eerste deel van de dia-voor dracht (ongeveer 45 min.) was «Najaar van Hellas», ondertitel: «Met Anton van Wilderode kijken naar Griekenland», een produktie van het trio Herman Bosteels. Hugo Boon en Roger De Witte. Zij zorgden voor fotografie en montage. De muzikale aanpassing nam Ber- nand Van Durme voor zijn rekening, en Piet Velghe deed de geluidstechniek. Er werden stemmen geleend van Kris Y serbyt en Jef Demedts. «Najaar van Hellas» mag wel een bijzonder geslaagde, stem mige en prachtige dia-reeks genoemd worden. De over vloeiing was perfekt, en de Dia's op gedichten van Anton Van Wilderode fSJ)

De Voorpost | 1978 | | pagina 11