JEF VALCKENIERS OVER ZUID-AFRIKA AFFLIGEMSE TENTOONSTELLING DE GRILLIGE KRONKELS VAN EEN RIVIERVERHAAL NAAR GILBERT DE SMET hmiiiHimmtmiiimimiHmwH De Bosbeek: lot dusver onbezoedeld (SJ) stam) heem (woonplaats), zoals bv. Erembodegem (Erem- bald inga heem) en Zomergem (Sumar inga heem). De Frankische dorpen waren kleine levensgemeenschappen met een gesloten landbouweko- nomie. D.w.z. de eigen bodem moest alle inwoners kunnen voeden zonder hulp van buiten- uit. De Kouter (uit het Latijn «cultura» en het Keltisch «coultre») was gemeenschappe lijk bewerkte landbouwgrond. De geteelde graangewassen wa ren vooral rogge, haver en tarwe. Met nog zeer primitieve midde len dienden de Franken, om in leven te blijven, een harde strijd aan te gaan om van de woeste grond een vruchtbare bodem te maken. Hun nazaten zetten deze strijd, ook in veel latere tijd, onverpoosd en hardnekkig ver der. R.Blanchard schrijft in «La Flandre» hieromtrent het vol gende «II se trouve que cette infériorité devint un avantage. Pour vivre, le paysan flamand dut engager avec son sol une lutte d'ou sortit cette agriculture savante dont s'est inspirée depuis toute l'Europe occidenta le.» De goeie kant van 't water Vanouds spreekt men te Erem bodegem van een «goede zijde» en «een kwade zijde». De goede zijde is de linkeroever en wordt zo genoemd omdat daar de beste akkergrond te vinden is. terwijl de grond aan de overkant van veel mindere kwaliteit is. Het is dan ook niet verwonderlijk dat de kouters zich uitsluitend op de «goede zijde» bevinden, en dat ook daar het dorp ontstond. Ook de eerste hoven bevonden zich op de goede zijde. In vergelijking met de kwade zijde zijn de percelen er veel groter en minder versnipperd. De reeds in 1344 vermelde Zwalmkouter was waarschijnlijk de dorpskouter te Erembodegem. De naam van het nabijgelegen «Hofveld» wijst op latere ontginning. Aangezien de Dender te dien tijde in open verbinding stond met de Schelde, was ze onderhe vig aan de getijden. Bij stormtij of springvloed trad ze buiten haar oevers. In de herfst zette de Dender de oeverweiden blank, en na de winter bij plotse dooi kon de overstroming dreigende afmetingen aannemen. Al be vonden de Frankische nederzet tingen zich meestal niet in de direkte nabijheid van de Dender of in de alluviale vlakte, toch hadden de toenmalige bewoners voortdurend te kampen met de grillen van het water. De Frankische waterstrategie De Frankische kolonisten blij ken bekwame dijkenbouwers te zijn geweest. Ze maakten ook een aanvang met het droogleg gen van moerassen door het aanleggen van rijtgrachten om het water af te voeren. Hun metoden inzake waterstrategie bleven trouwens gedurende vele eeuwen vrijwel ongewijzigd. Dat de geregelde overstromin gen van de Dender tot in de vorige eeuw nog een echte gesel voor de bevolking waren, moge blijken uit de talrijke historische feitjes en gebeurtenissen, die af en toe in verband hiermee in de archieven opduiken. We lichten er enkele uit voor wat Erembo degem betreft. In een parochiaal register van deze gemeente vinden we het verhaal over ene Carolus Vonck, die op 7 februari 1716 in de Dender verdronk. Deze was met kar en twee paarden op weg naar Aalst. Tengevolge van de hoge waterstand geraakten boer en paarden in moeilijkheden. Ver woede pogingen om de drenke lingen te redden waren vruchte loos. Boer en gespan werden verzwolgen door het water. In mei 1721 deden de overvloe dige regens de Dender buiten haar oevers treden, zodat 26 bunder land en weiland over stroomde. De schade bedroeg 624 gulden. Ook de plaats waar vroeger het kapelletje Ter Muren stond - aan de andere kant van de spoorweg - had te lijden van de overstromingen. Omdat het te dicht bij de Dender stond, «soo verre datter den vloedt van den Dender in quam», werd het in 1763 herbouwd op de plaats waar het nu staat. Het grootste deel van de bevolking van Erembodegem woonde ten oosten van de Dender en bestond uit kleine lieden, die een klein lapje grond bewerkten - uit noodzaak- voor eigen gebruik. Het westelijk deel daarentegen werd vooral inge nomen door de grote hoeven en de dorpskom. Zelfs heden ten dage zijn de sporen van die verscheidenheid nog met geheel uitgewist. De denden'allei te Erembodegem met de steil oplopende oostelijke oever (SJ) Tussen Erembodegem en Denderleeuw stroomt de Dender doorheen een prachtig natuurgebied (SJ) IHIHIRII lllllllllHIIIIIIIinililllllUlBHBIIHH Op uitnodiging van het V.U.-afdelingsbestuur van Erem- bodegem-Centrum sprak volksvertegenwoordiger Jef Valckeniers op vrijdag 10 februari j.l. in de zaal Rembrandt aan de Stationsstraat. Dit soort voordrachtavonden zijn bedoeld om de afdelingsleden te informeren over verschil lende aktuele onderwerpen. Als Zuid-Afrika kenner bij uitstek - Jef Velckeniers woonde verschillende jaren in Z.A., waar hij als arts werkzaam was en bezocht ook nadien nog regelmatig dit land - was hij de meest aangewezen persoon om op een informele en onbevangen wijze over dit mooie land te vertellen. Zoals het deze geboren en getogen «payot» eigen is was elke artificialiteit ver te zoeken. Met enkele memo- riepunten op een klein stuk je papier onder de hand sprak Dr. Jef Valckeniers op een gemoedelijk Bra bantse wijze, de niet zo tal rijke maar wel hoogst be langstellende aanwezigen, bijna drie uur lang over dit land wat hem zo nauw aan het hart ligt. Het werd een boeiend en hoogst interessant hoogge- tuigeverslag van iemand die weliswaar dit land een warm hart toedraagt maar toch niet blind is voor de talrijke onvolkomenheden, 'de tekortkomingen en de onrechtvaardigheden al daar. Hij ergert zich echter sterk aan de georchestreerde eenrichtingsberichtgeving waarbij Zuid-Afrika steeds en alleen, met alle zonden van Israel wordt beladen. Ter illustratie van de manier waarop hier te lande over ZA.-wordt bericht haalde hij een ergens in de wereld verschenen sensatiebericht aan dat gretig ook door on ze pers werd overgenomen. Bovendien werd en wordt deze berichtgeving als be wijs en argument tegen Z. A. gebruikt op alle mogelijk en onmogelijke zogeheten anti-apartheidsvergade ringen. Toen echter naam en stuk genoemd werden van deze feiten bleek Dr. Jef Valcke niers toevallig zelf bij deze gehele aangelegenheid be trokken te zijn geweest destijds. Hij had er geen moeite om in dit geval met onweerleg bare bewijzen aan te tonen dat men op een moedwillige wijze de eigenlijke feiten had verdraaid en er dus niet voor terug had geschrokken om leugens te doen door gaan als autentieke bericht geving. Jef Valckeniers gaat er van uit dat men de situatie in Z.A. niet met dezelfde maatstaven kan meten als deze welke men in West-Eu ropa aanlegt. In België weet iedereen hoe moeilijk het reeds is om twee gemeenschappen in harmonie te doen samenle ven. Het is dus begrijpelijk dat in een land met tiental len verschillende negervol keren en grote groepen In- diers, Kleurlingen Maleiers en Blanken het geen ge makkelijke taak is om hier de verzuchtingen van alle belangengroepen te onder vangen met in achtneming van de historische gegroei de situatie. Het is duidelijk dat Jef Valckeniers gelooft in de oprechte wil van de Zuid- Afrikaanse leiders om deze multi-raciale en multi-kultu- rele samenleving in voor iedereen optimale voor waarden in stand te hou den. Als West-Europa, mede door zijn gemakzucht, zich afzet tegen Zuid-Afrika dan worden wijzelf de eerste en de groote slachtoffers. Jef Valckeniers bezweert niet maar is gewoon over tuigend door zijn persoon lijke materiekennis en door de wijze waarop zijn liefde en zijn bekommernis uit gaat naar dit land en naar al zijn inwoners zonder onder scheid van kleur, herkomst of kuituur. Deze verfrissend- verhel derende gespreksavond - eigenlijk werd het een ver telavond - zou ongetwijfeld een veel groter en breder publiek kunnen interesse ren. En dat Jef Valckeniers zijn meningen en inzichten aan deze van anderen maar al te graag wil toetsen heeft hij reeds herhaaldelijk bewe zen. E.V. Jef Valckeniers kwam te Erembodegem spreken over Zuid-Afrika (SJ) Vanaf zaterdag 24 februari te 14.30 u exposeren in het Affli- gems Kultureel Centrum Magda Nagels en Julien Van Puym- broeck. Magda Nagels, een 36-jarige Antwerpse lerares behaalde haar diploma van olieverfschilderen o.l.v, prof. Verlinden en Van Nuffel. Van ruw opgezette schilderwerken evolueerdeze naar fijnere en zachter gehouden uitvoeringen. Ze is ook bedrijvig in de kera miek en het vervaardigen van glasramen. Ze verleent even eens haar medewerking aan de kursus «Vrijetijdsbesteding» van het ACW. Ook tekstiel vroeg haar aandacht met als resultaat enkele gebatikte wandkleden, macraméwerk en artistiek weefwerk. Na een onderbreking speciali seerde ze zich in pastelwerk o.l.v. prof. Marchand met als lievelingsonderwerpen het stil leven. Losse elementen wor den hierbij samengebracht tot een harmonisch alhoewel pas sief geheel. Naast de olieverftechniek spreekt dus de pasteltechniek haar zeer aan. In allebei wor den eerst de donkere tinten op gezet waarin koele kleuren domineren waarna het kleuref- fekt wordt opgevoerd door sterke, helle tinten waarna de diepste en warmste delen aan bod komen om uiteindelijk te komen tot de sterkste lichten. Laatste tentoonstellingen van Magda Nagels waren in '75 in Putte-Mecheien, in '76 in Mid- AKSflMDUih RARfi NA9fl lUUO SAN! U A K MARCELINOCLUB Op zondag 19 februari e.k. om 14u loopt in de zaal van het Kapucijnenklooster te Aalst de film «Marisol een zonne straal». Carlos, de zoon van de graaf en generaal d'Angelo uit Italië trouwt te Madrid in het geheim met Elena, een aktrice. Tijdens een van zijn reizen komt Carlos echter om in een vliegtuigongeluk. Later komt de graaf te weten dat zijn zoon gehuwd was met een aktrice Hij wil dit huwelijk niet erken nen tot op het ogenblik dat het tienjarig dochtertje van Carlos en Elene. Marisol, tijdens een vakantie op verlof komt naar Italië. De poppen gaan aan het dansen. Marisol wordt een zonnetje voor gans het kasteel en ook voor de jeugd uit de hele omtrek met wie zij veldslagen organi seert, zowel te land als te water. Een specifieke kinderfilm. Een musikale komedie vol van fratsen en guitestreken, ontroerend, teder. SJ. delkerke en nog in '76 in Nieuwpoort. Julien Van Puymbroeck, een rasechte geboren en getogen Aalstenaar uit de Koolstraat schildert reeds zeven jaar als hobby waarbij hij zich in de Akademie tweemaal per week bijschoolt. Alhoewel stadsmens, en mis schien juist daarom, gaat zijn belangstelling vooral naar lan delijke taferelen. Wellicht nog een overblijfsel van zijn jeugd waarin hij zich bij familie «op de buiten» kon uitleven. Deze kunstenaar is gefasci neerd door de ontegenhoud- bare wendingen in de natuur, door de verschijnselen waarop de mens geen vat heeft. Zo trekt bvb. wolkvorming vaak zijn aandacht. Naast zijn inte resse voor het boerenleven waarbij oogsttaferel een groot aandeel vormen waarmede hij trouwens reeds in het kader van de Pikfeesten van de VW «De Falluintjesstreek» reeds exposeerde wil hij zich ook op het stilleven koncentreren. Landschappen langs de kust en in de Vlaamse Ardennen ei sen eveneens zijn interesse op waarbij een steeds weerke rende «dreef», steeds anders gezien, een primordiale rol speelt. Wat gebrek aan inspira tie zou kunnen zijn is hier eer der een stoeien met een steeds weerkerend tema dat hem ob sedeert. Ook enkele gelegenheidswer ken als een zicht uit de Dolo mieten en de kerk van Lede behoren tot zijn oeuvre. U kan beide tentoonstellingen bezoeken van 25 februari tot 12 maart telkens tijdens de week-ends op zaterdag van 14.30 tot 20 u en op zondag van 11 tot 13 en van 14.30 tot 20 u. L.H. De opgebroken spoorlijn aan het Station te Baardegem (JM) De Voorpost - 17-2-1978 - 17

De Voorpost | 1978 | | pagina 17