IIEUWE PLANNEN [OOR OUDE STRAATJES HEDENAVOND FILM- EN DEBATAVOND OF HOE MEN IN HET STADHUIS DE OREN STOPT VOOR HET «VIEZE» WOORD ABORTUS Meh pikkels of ajontjes SILVIA, DE LIEVELING VAN T00NE BL0MMAERT SLOPERS LATEN SLUIKBEWONERS NOG EVEN MET RUST! De Voorpost - 17-2-1978 - 3 lens de nu maandelijks gehouden perskonferenties op het stadhuis gaf schepen van openbare werken De Neve toelichting omtrent projekten die binnen het jaar van stapel zullen lopen. [KINGSPROBLEEM NTSTRAAT st thi| dj beh 'huis vcr^an^ met ^et n'euwe Par* ^ei rkompleks dat in de Pontstraat moe opgetrokken worden wist de er v iepen te vertellen dat er nog on- )jjn v handeld wordt met de Staat °boi aan'C(>0P van n'euwe ïmin ,n^en Met Pr°jekt zal men n i driedubbele parkeerkapaciteit dg,, komen- )r aa i De Neve waakt erover dat het bla{ uwe kompleks past in het kader ,er(j nde Pontstraat. De gevelstruk- ,je j irvan het gebouw zal aangepast aan irden en de funktie zal niet al- K v :n het parkeerprobleem behel- B|^j8 n. Zo zou het toeristisch bureau je-l sr^)esl een onderkomen kunnen jgen en eventueel één of andere ministratieve dienst. Het ge- uw zou bestaan uit een gelijk- jers, een bovenverdieping en kterras. Het definitieve ontwerp ed( eind '78 klaar zijn. 5 Ou n <Jl. vrouwstraatje et]J;RKEERSARM luik t straatje gelegen tussen de 'et V togstraat en de Houtmarkt i>am vorig jaar door triestige om- :hu indigheden in het nieuws. In één met n de krotwoningen kwamen ïondar immers kinderen bij een Jaafand om het leven. Aan de rech- dafrkant staan daar nu nog vijf ïaraotwoningen. Bij ministrieel be- ïenuit van 1964 werden er vier krot- 'oefln aangekocht. Er bestond toen logïn plan om dit straatje te verbre- Jjgjien. maar volgens het struktuur- DreJan kan dit nu niet meer. Het stra- nzanpatroon moet behouden blij- i een. Op de jongste gemeenteraad td esliste men in princiep dat daar »enijf woningen voor bejaarden rlijtynnen gebouwd worden. Een aape'd idee om kleine kernen van nafjaarden in te planten in een le- rgefendc stadskern, dus geen isolatie valeer van oudjes. Een hof erbij is I nmogelijk en daarom zou men zaan de straat een soort woonerf laken zodat de bewoners rustig p straat een praatje kunnen doen. [et ontwerp zal klaar zijn tegen ^nd '78 en de werken kunnen dan tanen volgend jaar. INT KAMIELSTRAAT, IERLANG WOONERF Ihoewel een woonerf nog niet ju- disch aanvaard is (in de Kamers erd een wetsvoorstel terzake in- :dicnd) is voor de Sint Kamiel- raat alles in kannen en kruiken, erst werd gedacht dat dit plan I oor weinig geld uitvoerbaar was. >it blijkt niet het geval. Met nuts- oorzieningen en aangepaste rio- vfering zal daar nog een slordige ,310.000 F dienen tegenaan ge- I ooid. De hoop bestaat dat in sep- :mber of oktober met de grond werken een aanvang kan genomen a. worden. Die hoop is mede ge leund door de nieuwe wet die zegt at de provincie slechts 90 dagen ïe tijd krijgt om op een beslissing clran de gemeenteraad te reageren. )e kinderen van de buurt worden pok niet vergeten. Het risiko be- taat immers dat in die volksrijke luurt de kinderen de rust van de jwdere mensen wel eens zouden ;unnen verstoren, wat helemaal liet de bedoeling is. Daarom zal en gedeelte voor de Watertoren ot speelruimte omgebouwd wor- Icn In het woonerf zelf zijn 14 larkcerplaatscn voorzien, daar -r kaar er nu 16 wagens konden itaan Er komen 3 verkeersdrem- .-ii pels. dat de automobilist (plaatse- ijk verkeer) noodgedwongen zijn m gaspedaal wat losser zal houden. Als straatmeubilair komen een eemctsclde bloembak en enkele zitbanken. tribune Net als het woonerf Sint Kamiel- straat wordt ook de nieuwe tribune "Phet voetbalplein van Eendracht Aalst met stadsgeld gebouwd. Er kan niet op staatssubsidie gere kend worden. Niettemin gaat op 8 naart reeds dit werk in aanbeste ding Konelings ook dus voor de voet balliefhebber een nieuw punt ge- skoord. SINT-ANNAKERK IN T GROEN Rond de Sint-Annakerk. een re cent modern gebouw, ziet het er niet zo fris uit. Dat is de stad ook opgevallen en daaraan wil men nu iels doen. Er zal een parking in J asfalt aangelegd worden, de inrij- wegen krijgen een mozaïekbedek king, brede voetpaden zullen de u| kerkgangers zonder natte en mod- ,J derige voeten naar de kerk leiden I en de feestvierders naar de feest zaal Materiaal van die voetpaden is kasseisteen afkomstig van de I Erembodegcmsc Keppestraat. De kerk wordt in een oase van groen II gevat en er zullen enkele rustige zithockjes komen. Jan De Neve legde er de nadruk op dat de tewerkgestelde werklozen in zijn diensten heel wat kunnen presteren. Zij tekenden het plan en het groenplan werd ontworpen door een stagiaire uit de land bouwschool te Melle. Het gehele opzet zal, BTW inkluis, 700.000 F kosten. De aanleg van het terrein wordt geschat op 3.300.000 F. Maar ook de kerk van Baardegem en Nieuwerkerken krijgt aan dacht. De voorpleinen zullen op nieuw aangelegd worden en ont moetingsplaatsen voor warmere zomerdagen zullen er welkom zijn. C& A, NA LANGE DISKUSSIE Toen deze bekende konfekticreus het oude huis van Moyersoon in de Nieuwstraat kocht dacht iedereen dat het kledingmagazijn, waar voor de Aalstenaar naar Brussel of Gent moet, al voor morgen zou zijn. Dit is dus niet waar gebleken. Er was immers enige diskussie in verband met de mooie binnentuin, die ook als verkoopsruimte inge nomen zou worden De grote ba zen hielden geen rekening met schepen De Neve, die steevast in zijn stoel van Openbare Werken is blijven zitten en zich met hand en tand in een langdurige diskussie beet. Resultaat is dat het park zal bewaard blijven. Hiervoor krijgt C A een ander stuk grond in ruil. Er bestaat ook een plan om in het Keizerstraatje 4 woningen voor bejaarden op te trekken en een du plex woning voor jonge mensen of eventueel voor sociale gevallen. Het park van vorengenoemde wo ning zou dus gemeenschappelijk kunnen benut worden door de be woners van De Ridder- en Keizer straat. PARKEREN OP GROTE MARKT IN VRAAG De Grote Markt wordt dus gedeel telijk verkeersvrij. Niet daarom maken de herbergiers van die plaats zich zorgen. Zij vragen zich echter ongerust af hoe de parkeer plaatsen daar uit zullen komen. Schepen De Neve antwoordt daarop dat het algemeen belang voorrang moet krijgen op het privé belang. In het verkeersvrije deel zullen nog 7 parkeerruimten voor zien zijn. Op de andere plaatsen blijft alles bij het oude. PUTJESKERMIS De Alfred Nichelstraat kreeg van ons, dagelijks gebruikers van die hobbelige berg, de nieuwe naam Putjesstraat toebedeeld. Terecht, horen we al velen met ons zeggen. Je schokbrekers zijn er niet meer veilig. We vroegen schepen De Neve wanneer hieraan zal verhol pen worden. Met een deskundige uitleg zagen we onze hoop voor veertien dagen werkelijkheid worden. Het is namelijk zo dat in de winter geen warme asfalt kan gegoten worden. Volgende week zullen de putten dus gedicht wor den met koude asfalt. Maar zegt de schepen, na veertien dagen zie je daar niets meer van en zal de toe stand wel weer dezelfde zijn. Roel Van de Plas Het Aalsters Abortuskomitee is niet tevreden om de hak die men hem in de organisatie van de film- en debatavond "Abortus doe je niet zomaar... in het stadhuis heeft gezet. Terwijl eerst te verstaan was gegeven dat het komitee daartoe op vrijdag 17 februari wel de stadsfeestzaal zou mogen gebruiken, kwam amper acht dagen voor de geplande datum een tegenbericht. Burgemeester D'haeseleer en schepen De Maght zouden het onderwerp te delikaat vinden. Een pil die het abortuskomitee moeilijk kan slikken... Lin. Rosier die het sekretariaats- werk van het Abortuskomitee voor haar rekening neemt, vertelde het ons als volgt: - De eerste week lag alles stil wegens de preparatieven van het koninklijk bezoek. Altans telefonisch medegedeeld. De tweede weck, wanneer woensdag de diensten na de karnavaldagcn weer open waren, werd opnieuw telefonisch medegedeeld dat -het schepenkollcge nog moest beslis sen maar dat alles wel in orde zou komen-. Er was nog nooit een weigering geweest, zei men. en we waren overigens de enige kandidaten voor die dag We mochten gerust de propaganda in gang steken, er zou wel niets meer tussenkomen.» Op dal ogenblik rest het abortus komitee nog juist geteld negen da gen. Twee dagen later wordt evenwel officieus (via een niet- betrokken persoon) vernomen dat de zaal geweigerd werd. Om bo venvermelde reden maar daarbij schuift men ook naar voor dat het- ter beschikking stellen van de stadsfeestzaal door de Aalsterse zaaluitbaters met een kwaad oog wordt bekeken wegens het afpik ken van verbruikend kliënteel. Het abortuskomitee zit zeven da gen voor de geplande datum met de handen in het haar. Er wordt alras uitgekeken naar een zaal in het stadscentrum. Vruchteloos echter, alles is geboekt. Vier da gen voor de manifestatie is er nog altijd geen officieel bericht van stadhuiszijde toegekomen. Lin. Rosier: «Ik belde naar schepen Bourlon en deze bevestigde het gerucht maar verklaarde zich on bevoegd om een beslissing van het schepenkollege (ook voor deze «noodsituatie- - gezien de laattij dige beslissing) te herzien.» De avond gaat ten einde verhaal hoogst waarschijnlijk door in jeugdhuis Kreja. Driesleutelstraat 51 te Aalst. Hedenavond - vrijdag 17 februari om 20 uur - zal een speciaal bord voor het stadhuis de bezoeker verwijzen naar de ge vonden zaal. Even ter herinnering: het abortus komitee heeft als leden het Huma nistisch Verbond, de Oudervere niging voorde Moraal, werkgroep Moraal, vrouwengroep E.V.A.. S.V.V.V.. PVV-jongcren. KP- jeugd, RAL. Jong-Socialisten, Rode Mol. Vrienden van de VUB, het Liberaal Vlaams Studenten verbond, Masereelfonds en de Humanistische Jongeren. De vragen die het komitee zich in zijn aktie stelt zijn kort gezegd de volgende: is het wettelijk toege staan van abortus 't enige middel om op korte termijn de duizenden illegale abortussen (volgens de etische kommissie zijn er in België 40.000 per jaar) in te dijken; is het verantwoord een ongewenst kind te moeten ter wereld zetten door gebrek aan degelijke informatie over kontraceptiva, de moeilijke verwerving ervan of het falen; zou het ongewenste kind beter niet ge boren worden als er geen garantie is voor warmte en geborgenheid (abortus is ér ook voor het kind); mag men langer aanvaarden dat bepaalde mensen misbruik maken van de bestaande abortuswet, om anderen hun overtuiging op te dringen? Het abortuskomitee stelt volgende éisen; dat abortus geschrapt zou worden uit het strafwetboek; dat iedere vrouw die het wenst, zonder moeite 'n onder doktcrskontrole verrichte abortus "kan bekomen; dat abortus zou gebeuren tegen terugbetal ingstarief dat een ernstig beleid zou wor den gevoerd inzake antikonceptie en seksuele opvoeding; dat er onmiddellijk kleine, re gionaal gespreide centra zouden worden opgericht waar abortus onder medisch en psychisch ver antwoorde omstandigheden zou worden uitgevoerd. Motivaties daarvoor deze avond. niet in het stadhuis maar elders en in naam van de vrijheid van verga deren en van de vrije meningsui ting. R.D.W. Ene mevrouw Yanley had het als rcklametekstschrljver goed bekeken toen zij in opdracht van een Amerikaanse kankervereniging in de rubriek «persoonlijke berichten» van een krant het volgende liet zetten: «Lieveling, het is uit tussen ons. Ik verlaat de stad. Heb een boodschap voor je op band achtergelaten. Bel nr. 924-000.-Silvia.» Nieuwsgierigheid kan op zulk een manier veilig worden bevredigd en niet minder dan 3.000 lezers draaiden op de verschijningsdag het nummer. Allen lekker bij de neus genomen want de «verhouding» was er een met de sigaret. Een anti-tabakpubliciteitsstunt waarop schepen van volksgezondheid Antoon Blommaert en de liga «Leven en Gezondheid» zich hebben geïnspireerd om kosteloze ontwen ningskuur aan de Aalsterse bevolking aan te prijzen. Leuk toeval: de kursus gaat door in de vergaderzaal van de Stedelijke Brandweer. MOET ER NOG GRIP ZEN? Niet zeikes hein, want 'k peis dat allemaan al bedindj es. 'n Hejje ze zerf ni, tén ben ek toch pekanst zeikes dat er toch imand ooit ajjer hooishaven es die van de genieten heit. 's Weit het, alle joren zèn die vier russen hier die ons meh die griep (van alle soerten en herkomsten) zeigenen. Hoesten en bassen, snitten tot as ge gin neisdoeken nimmer 'n hedj en dad a kézze zu roeid ziet as 'n echte kézze en da ze zu noyg zjier begintj te doeng dagge der nimmer 'n teifd oonkommen. Niezen dad de brokken in de gebieren vliegen. Den iene kier zwieten gelèk as nen das en den andere kier bibberen van kaa dagge zodj in de stoef inkroypen. Den doktoer opbellen die oeik nim mer 'n wedj woor da zénne kop stoot en van hoste al on 't schroyven es van as 'n nog mor rèzzekes oever annen délper es. 'k Geloeif dat er zelfs zèn die heer brifkes al op avans schroyven, ajja, 't es toch oeveraal 't zelde. d' Appeteikers zitten al zonder marsjandies en moeten oeik oeverieren doeng. Mor de sengskes royzen binnen en de doktoers 'n moeten 's aoves nimmer tellen, ze moeten al beginnen wei gen...'k Kaan der hier oeik va meiklappen, ghiel 't kot es ziek, balven ikke en 'k ben der tén oeik nog mor half boy want binsjt da 'k hier teis on 't schroyven ben beginnen mén oeigen te tronen en lupt mennen neis. En bassen kaan ek oeik aal, echt vér nen dosjge scheiper zjaloes te maoken. Mor 'k hem meh 'n goei fles meddesoyn meigebrocht zee, ni van den appe- teiker, mor ooit nen andere winkel. Tfieteg groten, stoot er op! 't Es na t' hoepen dat dad ooit doet gelèk as ek on men vraa woysgemokt hem, want de die zol op dien dier beginne peizen dat 'k a drink vér meh plezier...Nog 'n ander remeide da 'k aal ze leven hoeiren noemen hem, dad es veil sitteroenen eiten, of sitteroengwoter drinken. Meh ne leiper heininck in en 't er mag tén zelfs nog eh kwaksken van die ander marsjandies van tfieteg groten in zèn oeik. Da begintj er al 'n betjen beiter op te trekken hein? En as ge gin sitteroenen nimmer 'n vindj (gelèk as ekik vandaog) tén meigde die ramplaseiren deir appelsie nen oeik. Ge zedj ne kier zing hoe rap dagge dovan verkwikt! Meh da 'k gien sitteroenen nimmer 'n vond, peisden 'k, 'k zal ne kier gon pieren lanst de kant van de klinik. Allicht dat er lanst door nog zèn. En ge 'n kendj ni geloeiven hoeveil mans da 'k door gezing hem, allemool meh ne groeite zak appelsienen in heren eirem. 'k Vraog dor on die madam ooit denne winkel«madam, goon dedie dad allemool opeiten of ooitpèssen?» - «Baniet, jongen, zoy dedie, mor ajja, ze stoon na toch gralèk goeiekoeip en die jongens kommen dad hier allemol koeipen vér heer schoei- meiken dad in de klinik leid...». En ze schitj zè meh dor in ne lachAlleiik 'n verstond er meh iest ni ooit. Mor 'k hooi 't weg as ek thoois kwamp en in de gazet verom leisdegen dat er in Ingeland weiral therrnomeitets, nie kwik gevonne was! Woor dat de mensjen da toch allemol ooitpeizen hein? Gelèk as de die in Herenthaat, geer iveranst in de Kempen. Dedie zetten na azoei 'n keel oepen omdat er zeikes iveranst veiren de radejao imand van Olsjt zol gezeid hemmen dad Olsjt den aadsten karnavalstoet hooi. 'k Weit ni zee, ik 'n hem 't ni ghoeird. En volges die ander geer 'n zol da i woor zèn. Zol da baneer zèn dat den aadsten stoet ooitgoot. En doveir azoei lageer. Meh brieven agoosj en adrwaot en reklamoos- jes tot zelfs on de Keinink zeikes. Die nog rès bekommen es van zén roys nor onze stoet. En die nog attoyd nor zenne schepper en zennen ajooin on 't zing es. Na ierlèk gezeid, 'k 'n ben der oeik ni zeikes af dad imand zol gezeid hemmen. Mor tèn toch alleszjins de schoensjten...en den dienen die 't lang ste diert. Mor ja, domei kommen de die van Herent- haat oeik ne kier in de gazet, 'n Es 't meh here stoet ni, 't es tén toch me heer reklamoosje. En ze zeggen en ze schroyven da ze 't doboy nie 'n zelle loten. En damme zelle zing wa damme zelle zing! En da ze de die van Olsjt ne ker op 't appèl zeilen bringen. 'k Ben echt krejeis. En ze zeggen oeik damme wajjer dad hier ni moeielèk hemmen vér ne schoeinen en ne lange stoet te maoken, meh zoeiveil groepen. Mille- djie, da z' er oeik zuveil maoken hein, 't er haafd hé heer toch nimmani teigen! En tén zal onze minister Rika, die nor Olsjt kwamp zing al petank dad heer moeder van geer es., oeik ne kier komme pieren nor here stoet En allicht de Keininck en de Keininginnen meitroeinen. En zal onze stoet 'n betje rapper verooit goon, dat de mensjen zu lank in de kaa ni zelle moete stoon en de grip opdoeng... Dolf «U krijgt weldra een buitenge wone kans om te breken met de rookgewoonte,» schrijft schepen Blommaert of altans toch de persoon die voor hem de tekst maakteDe kuur betreft vijf achtereenvolgende avondverga deringen tijdens dewelke prakti sche tips zullen worden gegeven die «u krachtig zullen helpen om te stoppen met roken». Naar verluidt zou in deze ontwenningskuur geen gebruik gemaakt worden van medicij nen. Het gaat 'em dus blijkbaar om de gebalde vuist van wilskracht, de overtuiging. Hoedanook, de reeks begint van maandag 6 tot vrijdag 10 maart, telkens van halfacht tot negen en zoals gezegd bij de brandweer in de Vrijheidsstraat te Aalst. De tekst vermeldt niet of de geïnteresseerden hun pakjes kerkhof-blommen» best thuis laten en evenmin of Toone Blommaert zelf de strijd tegen de sigaar zal inluiden. Nog even de boodschap waarvan sprake in de inleiding. Over de verhouding Silvia-lieveling: «Nou. ik weet het wel. Iedereen beweert dat ik een dure grap ben. Maar het «onze» duurt nu al zo lang. dat wc gewoon niet meer kunnen breken! Je zegt niets. Je weet wel wie ik ben. niet? Gekke jongen! Ik dacht dat je het wist! Ik ben je sigaret. En denk eraan, je hebt me nodig!.» Een mannenstem zei daarop het volgende aan de telefoon: «Ja. je hebt je sigaret nodig, vooral als je het risiko wil lopen op kanker, hartziekte of emfyseem. Het Rode Deurtje, een United Fund agentschap tegen kanker raad je ten zeerste aan deze verhouding te verbreken. Nu! Eer het te laat is!» Het is dus opletten geblazen als U ooit in de Voorpost een rubriek «hartepijn» vindt... R.D.W. Dit is een van Je laatste blikken die de gevoelige plaat zal zetten op de rij huizen aan de Gentsesteenweg tussen de St-A nnalaan en de Koolstraat. Niet zo'n ophefmakend verhaal, zal u zeggen, dat er huizen verdwijnen voor de openbare weg. en inderdaad. De apoteker nam een vijftal jaren terug al zijn voorzorgen en trok zich meters terug. Nummer 47 is rechts gelegen op de foto. Daar woont (woonde?) ene meneer D'Hondt. naar men zegt een lastige klant die tot het bittere eind zijn ontevredenheid over zijn onteigening niet onder stoelen of banken heeft gestoken In zijn burgershuis is de bel nog altijd zeer luidruchtig maar de voordeur blijft dicht. En toch stond de bull-dozer er al. vertellen kijk-gierige voorbijgangers. Enkele huizen meer in de richting van Gent toe. staat deze Lebbeekse kerel de plinten van een toilet los te haken. Nou dat huis van op de hoek (bedoeld wordt kafé 'In de ruiter-) zullen we maar voor het laatst houdenzegt hij ons. (René De Witte - Jo Raes

De Voorpost | 1978 | | pagina 3